גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקניון שמיתג את עצמו כמשפחתי וספג מכה מנסה לתת ללקוחות תחושת ביטחון

הקורונה שינתה את טעם הקונים הישראלים ואחד הנפגעים הוא קניון שבעת הכוכבים שנאלץ לסגור בשבת ● שמשון מרפוגל, המשנה למנכ"ל הכשרת הישוב, הבעלים של קניון שבעת הכוכבים: "אני עובר שוכר שוכר, רואה את המספרים ונותן להם הקלות" ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן 

השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס
השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס

מגפת הקורונה מטלטלת את חיינו ויש לה גם השפעה משמעותית על תחום הנדל"ן. הממשלה עשתה מאמץ גדול כדי לאפשר לקבלנים להמשיך לעבוד גם בימי הסגר, מתוך ידיעה שמדובר בענף עתיר כוח אדם ומתוך הבנה שעצירת הבנייה בימים אלה תצמצם את היצע הדירות בטווח הבינוני. למרות זאת המגפה השפיעה ועוד תשפיע גם על הענף.

השבוע אנחנו מפרסמים ב"גלובס" סדרת כתבות שבודקת חמישה סגמנטים בתחום הנדל"ן.היום נעסוק בתחום המסחר שמנסה לשרוד בימים לא פשוטים. בתחילת החודש פרסמנו ב"גלובס" נתונים של חברת ריס מהם עולה שהפדיונות בקניונים צנחו בחודש יולי ב־17% בהשוואה לשנה שעברה

קניון שבעת הכוכבים ממוקם בין החלק המזרחי של העיר הרצליה, שבו מתגוררים מרבית התושבים, לבין החלק המערבי של העיר, שבו ניתן למצוא את הרצליה פיתוח ואת אזור התעסוקה. הקניון, שהוקם בשנת 2000, נמצא בבעלות חברת הכשרת הישוב.

ביקור בקניון בצהרי יום חול של תחילת חודש אוגוסט לא חושף, לפחות למראית עין, את השפעת מגפת הקורונה. החניון מלא במכוניות ובמרחב חלל הקניות ואזור ההסעדה יש לא מעט מבקרים, בעיקר נוער וקשישים. מצד שני, החנויות די שוממות. כשאני נכנס ומבקש לראיין את המוכרים, ומדובר בעיקר בנשים צעירות, הן מסרבות. כולן שכירות, זמניות, ולא רוצות להסתבך עם בעלי הבית.

ניצה סולטן היא בעלת בוטיק "מימה" ולכן אין לה בעיה להיחשף. לדבריה, "ענף האופנה מדמם כבר הרבה זמן, זה לא חדש. הקורונה סיבכה את העניינים. מה שמפריע לי זה שהרשתות הגדולות, שאוכלות את הקטנים, הן הראשונות שהולכות ומתדפקות על הדלת. אותנו, הבוטיקים הקטנים, שוכחים. לפני הקורונה היה המון טראפיק בקניון שבעת הכוכבים וזה פשוט הלך. יש עצבות באנשים. הלקוחות שלי אומרות כולן שאין להן שום סיבה לקנות. לא יוצאים, אז בשביל מה לקנות?".

ר', בעלים של חנות שעונים, זהירה ביותר אך מעידה על ירידה של 50% בתנועת האנשים בקניון: "רוב היום ריק. מי שמגיע זה אנשים שבאים ספציפית לנקודת המכירה שהם צריכים. אין שוטטות ואין תנועה. אתה רואה את זה בנקישת הקופה בחנות".

מ', מוכר בחנות אקססוריז לגברים: "החודש האחרון לא מזהיר. אנשים לא באים וזה בא לידי ביטוי במספרים. הסיטואציה הזאת לא פשוטה". מ' מסביר שתושבי השכונה המערבית של הרצליה, שדווקא כן יכולים להרשות לעצמם, גם בעת הזאת, מחפשים יוקרה ולכן לא מגיעים לקניון. הם מעדיפים את קניון רמת אביב.

קניון שבעת הכוכבים בחודש שעבר / צילום: כדיה לוי, גלובס

"במאי ויוני פדיונות החנויות היו טובים"

שמשון מרפוגל, המשנה למנכ"ל הכשרת הישוב, בעלת הקניון מתייחס למצב ואומר ש"אנחנו יודעים שבחודש מרץ הייתה ירידה מתונה, בתקופת הסגר החנויות היו סגורות, במאי ויוני פדיונות החנויות היו טובים, גם אם אני משווה אותם לאלה של השנה הקודמת. למעשה, הפגיעה התחילה בחודש יולי.

"לדעתי, הקניון הוא אחד המקומות היותר בטוחים בתקופה הזו ללכת לעשות בהם קניות. יש לנו שליטה מלאה על מספר המבקרים. כל מבקר שנכנס נבדק, יש מגבלה על מספר הנכנסים לכל אחת מהחנויות. ולמרות הכול, לא ברור לי איך, כנראה בגלל חוסר תיאום, הגבילו את כמות האנשים ואת הפעילות בסופי השבוע".

נציין כי הקניון חטף מכה כאשר הממשלה החליטה לסגור את החנויות בשבת ביולי וגם בתחילת אוגוסט. בנוסף פרסמנו ב"גלובס" כי לקניון יש סכסוך עם קסטרו לגבי שכר הדירה.

אתם מסייעים לשוכרי החנויות?
מרפוגל: "אני ממש עובר אחד אחד, שוכר שוכר, מדבר איתם, רואה את המספרים והנתונים ונותן להם הקלות. ברור שאני הולך לקראתם".

יכול להיות שעד שתיגמר הקורונה, ויש כאלה שמדברים על משך זמן של שנים, הקניונים ייעלמו?
"אנחנו חיים במדינה שחם בה, שאין בה חניה, אני בטוח שהמצב יחזור לקדמותו. עובדה שהתופעה שקרתה בקניונים קורה גם במרכזים הפתוחים. אנשים לא רוצים ללכת למרכזי הערים איפה שאין חניה ויש שמש. לא תם עידן הקניונים. צריך סבלנות".

"הגיעו הרבה אנשים מצפון תל אביב"

תמיר בן שחר, מחברת היעוץ הכלכלי צ'מנסקי בן שחר, מכיר את קניון שבעת הכוכבים היטב: "קניון שבעת הכוכבים הצליח כי הוא היה יחיד שהיה בזמנו בהרצליה. ארנה נכשל והוא היה הדומיננטי. יש מספיק כוח קניה בעיר.

תמיר בן שחר ממשרד הייעוץ צ'מנסקי בן שחר/ צילום: ארז בן שחר

"הקניון ממוקם במקום שנוח להגיע אליו. אנחנו ראינו שלקניון הגיעו הרבה אנשים מצפון תל אביב, כי שם יש רק את קניון רמת אביב, שהוא קניון יוקרתי ויקר. קניון שבעת הכוכבים שווק כקניון למשפחות".

ומה קרה בזמן הקורונה?
"אנחנו רואים שהעדנה היא למרכזים הפתוחים. אנשים רוצים להגיע למקומות שבהם הם מרגישים פתוח. הם עושים קניות כי הם צריכים ולצורך אוורור וכדי לפצות את עצמם.
"החסמים הם שיש הרבה מובטלים וכאלה שחוששים להוציא. הדבר הכי קשה לקניון שבעת הכוכבים זה שמדובר במבנה סגור. מבנה כזה נתפס היום כמסוכן. וחוץ מזה שחווית הקנייה קטנה, בגלל הבדיקות והמסכות. כמו כל הקניונים הוא בירידה ברמות התיפקוד שלו".

עכשיו קורונה ובקרוב ייפתח במחלף גלילות, מרחק של כחמישה קילומטר, מרכז קניות בגודל 25 אלף מ"ר של ביג. אתה חושב שיש סיכוי לקניון כמו שבעת הכוכבים?
"יש אנשים שחושבים שכל המרכזים המסחריים ייעלמו כי אנחנו נעבור לאונליין. אני לא מאמין בזה בכלל. אני חושב שהתחרות של הקניון נעשית הרבה יותר אינטנסיבית מהעבר כי בעיקרון, ניתן לקנות כל דבר באונליין וצריך ליצר סיבה ללכת לקנות. ביחס לעבר, כיום בונים מעט מאוד מרכזים מסחריים, בעיקר קטנים. צריך לזכור שבסופו של דבר כמות האוכלוסייה גדלה, ושבסך הכול, למעט ההאטה של הקורונה, איכות החיים גדלה. יש יותר כסף".

יכול להיות שהקורונה היא רק זרז ושהקניון צריך להשתנות?
"השינוי התחיל כבר הרבה קודם. האונליין והשמיים הפתוחים שינו את תמהיל הקניונים. בעבר, 70% מהחנויות היו אופנה. המגמה הייתה ללכת לתחומי ההסעדה, הבילוי והפנאי. הבעיה היא שאלה התחומים שהכי נפגעו בתקופת הקורונה. ולכן, המגמה של שינוי הקניונים קיבלה פתאום טוויסט בעלילה.

כרגע, כאשר אי הוודאות נורא גדולה, אי אפשר לשנות אותו בחזרה. מה שקורה זה שבעלי הקניון יושבים על הגדר. מה שהם צריכים לעשות זה לתת לאנשים את תחושת הביטחון. הדבר השני שצריכים לעשות זה להקים הרבה חנויות פופ-אפ. כדי לגרום לנו לוותר על האונליין, חייבים למצוא דרך למשוך את הלקוחות פנימה". 

קניון שבעת הכוכבים

הוקם בשנת 2000 ונמצא בבעלות חברת הכשרת הישוב ● ממוקם בין החלק המזרחי של הרצליה לבין החלק המערבי ● הקניון מציע 1,500 מקומות חניה בחינם

המספרים של קניון שבעת הכוכבים

1.1 מיליארד שקל
השווי בספרים

2,300 שקל
הפדיון הממוצע למ"ר

27 אלף מטר
השטח המסחרי

40 אחוז
מהחנויות הן בתחום האופנה

מקור: הכשרת הישוב

עוד כתבות

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב של אל על לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

הטרמיט הפורמוסי. המזיק אשר מסב את הנזק הכלכלי הגבוה ביותר לאדם הפרטי ולמדינה / צילום: שאטרסטוק

לראשונה בישראל: הטרמיט המזיק ביותר בעולם התגלה בפתח תקווה

מדובר ב"טרמיט-על", בעל יכולות האכילה והרבייה הגבוהות ביותר מבין מיני הטרמיטים הידועים לאדם ● "הוא הורס אדני רכבת ועמודי טלפון. הוא פוגע בקווי תקשורת וחשמל תת קרקעיים וגורם להפסקות חשמל" ● השרה גילה גמליאל: "עם החרפת משבר האקלים, כניסת מינים פולשים לישראל תעלה"

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

השורטיסט והתמונה: האם חברת המכשור הרפואי ננוקס מטעה את המשקיעים?

בנוסף טוען השורטיסט קרסון בלוק כי מפיצות שאיתן התקשרה ננוקס כדי לשווק את המוצר שלה ברחבי העולם, אינן מסוגלות לספק את התמורה ● רן פוליאקין, מנכ"ל ננוקס: "הדוח מלא שגיאות והטעיות ולא מבוסס על בדיקה ישירה מול החברה"

מוכר דגים בפרו. לפי הערכות האו”ם, 11 מתוך 15 אזורי המדגה העיקריים בעולם נמצאים במגמת הידלדלות / צילום: Rodrigo Abd, Associated Press

בסוף נישאר בלי דגים: מרבית אזורי הדיג בעולם במצב קריסה

נתוני האו"ם מראים שכ-90% מאזורי הדיג בעולם נמצאים במצב קריסה או בדרך אליו ● בהיעדר ניהול משאבים נכון, המערכת האקולוגית הימית עלולה להתמוטט ולהוביל למשבר מזון ● בישראל, רפורמת הדיג לא מיושמת במלואה ● כעת החשש הוא ששר החקלאות אלון שוסטר יסיג לאחור את ההישגים המעטים בתחום

הפגנת העצמאים ברחוב בן יהודה בת"א / צילום: יח"צ

מחאת עצמאים: תקיעה בשופרות וקריאה לממשלה להימנע מהחמרת הסגר

מאות עצמאים הפגינו נגד צעדי הממשלה להחמרת תנאי הסגר והכוונה לסגור מקומות עבודה שאינם חיוניים ● ההפגנה, שיזמו ראשי ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, התקיימה ברחוב בן יהודה בתל אביב אשר כשליש מעסקיו נסגרו במהלך משבר הקורונה

אלדן / צילום: יחצ

חברות הליסינג סופגות אש, אבל בדוחות "הכול דבש"

אחת התעלומות הגדולות ביותר של ענף הרכב המקומי היא הדיווחים הטובים של ענף הליסינג בישראל ● רוב מקורות מימון החיצוניים התייבשו כליל מאז החל משבר הקורונה, ועדיין, השחקנים בענף טוענים שרמת הסיכון נותרה יציבה והענף חסון כתמיד

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

יום הכיפורים של אלשטיין? מחזיקי האג"ח של אי.די.בי החליטו על מימוש הנכסים המשועבדים לטובתם

מדובר במרבית נכסיה של אי.די.בי, כך שאובדנם יביא לקריסת השקעתו של אלשטיין בקבוצה, בסך 3 מיליארד שקל

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

"שומרי הסף כשלו ובמשך 15 שנה לא גילו כי דוחותיה של כנפי משק מפוברקים"

כך כתב הנאמן הזמני עו"ד שאול קוטלר בדוח שהגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב ● חברת התיירות הקיבוצית חשודה באי-סדרים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ● הנאמן המליץ לתת צו לפירוק החברה ולמנות נאמן להליכי חדלות הפרעון

עסק שקרס תחת המשבר הכלכלי. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקלה בקנסות לנפגעים כלכלית מהקורונה

ריבלין וניסנקורן הכריזו על מתווה חנינות עבור בעלי חובות בגין קנסות

מערכות אופטימיזציה של סולאראדג'  /  צילום: יחצ

סולאראדג' מצטרפת לגל הנפקות האג"ח של ענקיות הטכנולוגיה

חברת האנרגיה הסולארית גייסה 550 מיליון דולר באג"ח להמרה בריבית 0% ● קדמו לה עם גיוסי חוב גדולים: Wix, אמדוקס ונייס

חיים כץ בועדת העבודה, הבריאות והרווחה / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

האוצר הסכים לדרישת כץ: המדינה תממן עלויות חורגות של אשפוז חולי הקורונה

המדינה תישא בעלויות אשפוז חולי קורונה של בתי החולים החורגות מתקרת התשלום הקבועה בחוק ולא תשולם על ידי הקופות ● מוקדם יותר משך נציג האוצר את הצעת החוק להסדרת ההתחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים בשל דרישת חיים כץ להכניס הסתייגות לחוק

פגישת השר כ"ץ ויו"ר ההסתדרות בר־דוד. סיכמו להקים צוותים משותפים לגיבוש פתרונות / צילום: דוברות ההסתדרות

קיצוץ שכר השרים לא יספיק: הקורונה היא הזדמנות לתיקון המגזר הציבורי

הפחתת שכר של 10% לשרים ובכירים נוספים היא סמלית וחשובה אבל הגיע הזמן לטפל גם בבעיות העומק של המגזר הציבורי, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ ● האם הוא גם יקיים?

אוהד עיני / צילום: תמר מצפי

משרד המשפטים מתייצב לצד השמאים ומתנגד למערכת ממוחשבת שתחליף אותם

מועצת מקרקעי ישראל אישרה לרמ"י לפתח מערכת ממוחשבת לקביעת שווי מקרקעין, דבר שהביא לסערה בקרב שמאים שחוששים לפרנסתם ● כעת מתייצב השמאי הממשלתי לצד השמאים ואומר ל"גלובס" כי "מערכת אוטומטית אינה תחליף לשיקול הדעת של השמאי בקביעת ערכי הקרקע"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בירידות על רקע דיווחים על החמרה צפויה בסגר

החשש מהחמרת הסגר לצד חולשת העליות בניו יורק הכבידו על המסחר ● מדד הבנקים צנח ב-2.8%, מדד ת"א 90 איבד 1.7% ● מחזור המסחר בשוק המניות היה חריג יחסית והסתכם ב-1.73 מיליארד שקל

משרדים של שלמה סיקסט  / צילום: כדיה לוי, גלובס

אניגמה בשוק הרכב: למה נבואות הזעם על המשבר בליסינג לא התממשו בינתיים

הירידה הצפויה בפעילותן, לצד המינוף הגבוה שבו הן פועלות, הובילו בשבועות הראשונים של המשבר לצניחה בערך האג"ח שהנפיקו חברות הליסינג הישראליות ● מאז חזרו האג"ח לתשואות חד-ספרתיות, והחברות רשמו רווחים במחצית השנה, למרות ירידה בהכנסות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

נעלי נייקי / צילום: Shuttertstock

נייקי מתאוששת מהקורונה בזכות המכירות ברשת

הכנסותיה של ענקית בגדי הספורט אמנם ירדו ב-1% לעומת הרבעון המקביל, אך המכירות הדיגיטליות זינקו ב-82% ● הרווח לפני מס הסתכם ב-1.52 מיליארד דולר - כמעט פי שניים מציפיות האנליסטים

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

פרקליטי רה"מ: מנדלבליט הסתיר מידע מבית המשפט בנוגע למקור ההדלפות בתיק 4000

עוה"ד בעז בן צור ועמית חדד, הגישו בקשה להצטרף לעתירתו של שאול אלוביץ' בעניין ההדלפות של חומרי חקירה בתיק 4000 לתוכנית המקור ● הבקשה הוגשה לאחר שהם מצאו בתיק החקירה מסמך שלא הוגש לבית המשפט, ובו עדות של ניר חפץ כי אילן ישועה הדליף חומרים לברוך קרא

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

"טראמפ ינסה למכור תקווה, ביידן ינסה לשווק חמלה": מתכוננים לעימות הראשון בבחירות לנשיאות ארה"ב

העימות הנשיאותי הראשון בין טראמפ לביידן בפתח, ולשני הצדדים יש מטרה אחת: לא להפסיד ● ד״ר ישראל ויסמל-מנור מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' ומסביר על המפגש הטלוויזיוני שיכול להכריע קמפיינים ● האזינו