גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בירידות. מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08%. מדד הבנקים צנח ב-2% בהובלת דיסקונט שצנחה ב-2.8% ופועלים שאיבדה כ-2% לאחר הדוחות. 

מחזור המסחר הסתכם ב-1.31 מיליארד שקל.

בסיכום חודשי, מדד ת"א 35 עלה ב-0.9% (ומתחילת השנה איבד 15.9%); מדד ת"א 90 עלה השבוע ב-4% (ומתחילת השנה ירד ב-1.6%).

בסיכום השינויים במדד ת"א-35 במועד העדכון החצי שנתי של מדדי המניות בבורסה, שהיה ב-9 באוגוסט, המניות שהתווספו למדד הן: אופקו הלת', אנרג'יקס, מטריקס, מיטרוניקס, נובה ו סאפיינס. מנגד, המניות שנגרעו מהמדד הן: בזן, גזית גלוב, דלק קבוצה, דלק קידוחים יהש, חברה לישראל ופתאל החזקות. כל המניות היוצאות ירדו בעשרות אחוזים בהשפעת פגיעה בפעילות החברות וירידה חדה במחירי הנפט והגז עקב הקורונה.

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי צפוי להתפרסם מחר. הצפי של כלכלני הראל הוא ללא שינוי. במבט קדימה, צופים בהראל אינפלציה מצטברת ל-12 חודשים של 0.5%.

15:55

המסחר בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 מאבד 0.65% ומנגד ת"א 90 מוסיף 0.2% לערכו. 

קמהדע בולטת בזינוק של 11% בהמשך לפרסום הדוחות אתמול. 

אנרג'יקס בולטת בירידה של יותר מ-5%, מנגד סולגרין בולטת בעלייה של יותר מ-7%.

סומוטו מאבדת 15% לאחר מהלך עליות שהסתיים יום לאחר פרסום ההודעה על מיזוג של החברה.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-970 מיליון שקל.

14:45

נטייה לירידות בבורסה. מדד ת"א 35 רושם ירידה של כ-0.7% ואילו ת"א 90 עולה בכ-0.2%. מחזור המסחר מסתכם בכ-786 מיליון שקל. 

חברת מג'יק  דיווחה היום כי הרווח הנקי על בסיס Non-GAAP ברבעון השני של 2020 עלה בכ-14% לכ-8.1 מיליון דולר, 17 סנט למניה, לעומת 7.1 מיליון דולר, 14 סנט למניה, ברבעון המקביל אשתקד. במקביל לפרסום הדוחות, הודיעה החברה על חלוקת דיבידנד בסכום של 8.6 מיליון דולר עבור המחצית הראשונה של השנה. 

בשוק האג"ח רושמות הממשלתיות השקליות הארוכות עליות של כ-0.2% ומדדי התל בונד המרכזיים עולים ב-0.1%-0.2%. 

13:00

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 רושם ירידה של כ-0.4% ואילו ת"א 90 עולה בכ-0.3%. מחזור המסחר מסתכם בכ-561 מיליון שקל.

עליות בולטות נרשמות במניות קמהדע , פרטנר , אבגול, רציו ודלק קידוחים.

מנגד, ירידות בולטות רושמות מניות האנרגיה הירוקה אלקטריאון , אנרג'יקס ואוגווינד .

11:05

מגמה מעורבת עם נטייה לירידות בבורסה כעת. במסחר במטבעות שומר הדולר על יציבות סביב 3.408 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.5% לרמה של 4.028 שקלים. 

מניית סומוטו  רושמת ירידה חדה לאחר שאתמול זינקה ב-63% במחזור ענק. 

הכלכלן יניב בר מלאומי שוקי הון מתייחס בסקירת המאקרו השבועית לקצב הביצוע של תוכניות הסיוע הממשלתיות: " ההיקף הכולל של התכנית הכלכלית של הממשלה להתמודדות עם השלכות משבר הקורונה עומד על כ-135 מיליארד שקל, נכון לחודש יולי, מתוכם כ-82 מיליארד שקל מתוך תקציב המדינה. בחינה של הביצוע בפועל מול המכסה הלקבועה בחוק בפריסה חודשית, מעלה כי עד כה קצב הביצוע של החלק התקציבי של תכנית הסיוע הממשלתית הינו נמוך. היקף זה, עד לחודש יולי, כעמד על כ-22.5 מיליארד שקל לעומת מכסה מותרת של כ-35 מיליארד שקל".

כמו כן, הוא כותב, "כמעט שני שלישים מסך התכנון של ההוצאה התקציבית לשנת 2020 טרם בוצעו, כאשר הביצוע במזומן עמד על 27.5% בלבד. בנוסף, סך התשלום המצטבר לעובדים בחל"ת עד סוף יולי, שמתבצע באמצעות הביטוח הלאומי, עמד על כ-7 מיליארד שקל מתוך הקצאה כוללת של 12 מיליארד שקל, כך שנותרו כ-5 מיליארד לתמיכה בעובדים שנמצאים בחל"ת בחודשים הקרובים. בסך הכול, עד סוף חודש יולי בוצע נתח של כ-42% מסך התכנית הכלכלית - קצב ביצוע נמוך יחסית. במבט קדימה, אנו מעריכים כי במסגרת התכניות הנוכחיות, הגירעון התקציבי של ממשלת ישראל צפוי להגיע לכ-12% תוצר ב-2020. גם בשנה הבאה צפוי גירעון גבוה יחסית, תוך עליית היחס חוב/תוצר לכ-80-85% ב-2021".

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת, כשמדד ת"א 35 רושם ירידה קלה ואילו ת"א 90 עולה קלות. 

מניית אבגול  מזנקת לאחר שהחברה דיווחה הבוקר כי הרווח הנקי שלה ברבעון השני של 2020 הסתכם ב-18 מיליון דולר, בהשוואה לרווח נקי של 2.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי במחצית הראשונה של 2020 הסתכם בכ-26.2 מיליון דולר בהשוואה לרווח נקי של כ-6.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

09:30

אלביט מערכות  דיווחה הבוקר על קפיצה של 65% ברווח הנקי ברבעון השני, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של כ-89 מיליון דולר. את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-2.15 מיליארד דולר, צמיחה של 3.1% לעומת החצי המקביל ב-2019. הרווח התפעולי גדל בכ-26% והסתכם בכ-197 מיליון דולר, ובשורה התחתונה רשמה אלביט עלייה של 47% ברווח הנקי שהגיע לכ-153 מיליון דולר בתקופה זו.

חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס  דיווחה כי  הכנסות החברה ברבעון השני הסתכמו לכ-62 מיליון שקל, עלייה של כ- 11% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי (לבעלי המניות) ברבעון השני קפץ ב-118% והסתכם בכ-17 מיליון שקל. 

בנק הפועלים  דיווח היום כי סיכם את הרבעון השני של 2020 עם רווח נקי של כ-133 מיליון שקל, קיטון חד של כ-85%. קיטון חד זה נובע בעיקר מגידול חד של יותר מ-250% בהוצאות בגין הפרשי אשראי, שהאמירו לסך של כ-1.13 מיליארד שקל ברבעון השני. 

07:10

1. יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה מעורבת ככל הנראה, לאחר שאתמול הסתיים המסחר בוול סטריט בעליות.  מדד הנאסד"ק הוביל עם עלייה של כ-2.1%. מדדי הדאו ג'ונס וה-S&P 500 טיפסו והתקרבו מרחק נגיעה מהעפלה לשיאים חדשים. במרבית הבורסות באסיה נרשמות עליות היום בהובלת מדד הניקיי בטוקיו שמטפס ב-1.8%. החוזים על מדדי בורסות ארה"ב נסחרים ביציבות. 

2. המניות הדואליות חזרו עם פערים מעורבים: טאואר עם פער חיובי של כ-1.4%, אלביט מערכות  1% ופרטנר 1.7% כך שהן צפויות לעלות הבוקר. מנגד, טבע עם פער שלילי של כ-0.7%, לייבפרסון 1.1%, וקמהדע 2% והן צפויות לרדת.

3. עונת הדוחות נמשכת והיום יפרסמו דוחות, בין השאר, בנק הפועלים , אנרג'יקס  ואלביט מערכות. אתמול פרסמו דוחות תדיראן, נאוי וישראכרט ומניותיהן רשמו עליות חדות.

מתעניין חדש ברכישת אל על . איש העסקים מאיר גורביץ, הגיש למזכירות אל על בקשה להיתר החזקה, המהווה תנאי מקדים לרכישת מניות של חברת התעופה אל על. הבקשה הועברה ע"י החברה לרשות החברות הממשלתיות. גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם. בשנים האחרונות הוא מתגורר בארצות הברית והשקעותיו מתמקדות בעיקר בנדל"ן מניב.

4. בזירת המאקרו העולמית, בגרמניה יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי, שצפוי לרשום ירידה של 0.5%, ובארה"ב יתפרסמו ב-15:30 נתוני הדרישות החדשות לדמי אבטלה בשבוע האחרון, הצפויים לעמוד ברמה של כ-1.1 מיליון.

באוסטרליה פורסם היום כי שיעור האבטלה עלה ביולי ל-7.5%, שיא של 22 שנים. 

5. בזירת הסחורות, הזהב רושם היום ירידה של כ-0.2% ונסחר סביב 1,945 דולר לאונקיה והנפט רושם ירידה של כ-0.15%. במסחר במטבעות נחלש הדולר בכ-0.2% מול האירו ונסחר סביב 1.18 דולרים לאירו. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עומדת ברמה של 0.66%. 

עוד כתבות

הנקראות של תש״פ - המשרוקית / צילום: אפרת לוי, גלובס

מהשכר של נתניהו ועד תמלוגי הגז: בדיקות המשרוקית הכי נצפות השנה

כמה מובטלים באמת יש בישראל ולמי כדאי להאמין? ● השכר הפנטסטי של נתניהו, או: איך יוצרים אחיזת עיניים ● כמה מכספי הגז באמת הגיעו עד היום לציבור ● האם מתנהלת נגד גנץ חקירה על קבלת 50 מיליון שקל בלי מכרז? ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר: "לא נולדתי מאושר - אבל אני עובד על זה"

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

וואן ונדרבילט. שוק של שוכרים  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגדל המשרדים מעל גרנד סנטרל במנהטן נחנך בעיתוי גרוע

בניין One Vanderbilt של חברת SL Green נבנה בעלות של 3 מיליארד דולר וכעת יצטרך להתמודד עם אתגרים קשים באכלוס

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

הבוזגלוס בקמפיין החדש של בזק / צילום: יח"צ

עניין של תקשורת: זוכרים את גל גדות ואוהבים את הבוזגלוס

הפרסומת של הוט בכיכובה של גל גדות מזנקת לראש טבלת הפרסומות הזכורות כבר בשבוע הראשון לכניסתה למדד ● בראש טבלת הפרסומות האהובות, מדורגת השבוע הפרסומת של בזק אינטרנט

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

המגן צילום: מסך

המגן לא התרוממה: מה הכשיל את אפליקציית הקורונה הישראלית

עם תקציב שיווק אפסי, חוסר אמון כללי וכשלים טכנולוגיים - אין פלא ששיעור ההורדות של האפליקציה מגן 2 עומד על כ־22 אלף בלבד ● בהתחשב בסירוב של הממשלה לאמץ את הכלי שמציעות גוגל ואפל - לא ברור איזה כלי לניטור הדבקות יחכה לנו בתום הסגר

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

רמי לוי / צילום: יונתן בלום, גלובס

הערכות: רמי לוי עשוי לסגת מעסקת רכישת דלק ישראל

בשבוע הבא צפויה העסקה שתקבע את עתידה של חברת הדלק וחנויות הנוחות כשהקבוצות המתחרות הן רמי לוי עם להב אל.אר מול קרן ארבל ● גורמים בשוק מציינים כי בקבוצה של רמי לוי ולהב אל.אר נוצרו פערים מסחריים, יתכן שגם בנוגע להפעלת הרשת בשבת

 

 

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

בקרוב: גוף ממשלתי לאיתור שת"פים והשקעות מהאמירויות יפתח סניף בת"א

מדובר במשרד בינלאומי ראשון של משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO), גוף ממשלתי של הנסיכות העוסק בחיפוש שיתופי פעולה והשקעות ● על פתיחת המשרד הוחלט בעקבות מגעים עם Invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה ועם עוד גופים ישראליים תוך מיקוד בתחומי חדשנות וטכנולוגיה

ענת פנטי / צילום: איל יצהר

הכירו את האישה שרוצה להיות שרת האושר הראשונה של ישראל

זה אולי נשמע כמו עוד ג'וב מומצא בממשלה מנופחת, אבל ענת פנטי משוכנעת שזה בדיוק התפקיד שחסר לנו כדי שמשהו ישתנה כאן ● וחוץ מזה, אפילו אצל ידידינו החדשים מהאמירויות כבר יש משרד שעוסק בכך ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" ● מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

ויכוח סוער מאחורי דלתות הארמון הסעודי: האם להתקדם להסכם עם ישראל

מלך סעודיה סלמאן ובנו, נסיך הכתר, מוחמד נמצאים בוויכוח סוער - האם ללכת בעקבות איחוד האמירויות ובחריין, ולנרמל את היחסים עם ישראל? ● במרכז העימות במשפחת המלוכה נמצאת הדרישה הפלסטינית למדינה עצמאית ● הזמן, בינתיים, לצידה של ישראל

דיג בפיורד בנורבגיה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה כולם בסקנדינביה כל כך מאושרים ואיך זה קשור למלחמה בקורונה

למה בדירוגי האושר והרווחה הבינלאומיים מדינות סקנדינביה תמיד מגיעות ראשונות, מדוע יש כל כך הרבה דירוגים כאלה, והאם יש בכלל דרך נכונה למדוד ● וגם: מה הקשר בין רמת האושר של המדינה לבין האופן שבו היא מתמודדת עם משבר הקורונה? ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד