גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאחר שאיבדה כמעט 20% מה צופה השנה החדשה לבורסה?

לאחר שנה קשה בהשפעת הקורונה, ממשיכים המשקיעים בבורסת ת"א ללוות בחששות את המגמות בשוק ● הרוח הפסימית נוגעת בעיקר לצפוי בהמשך הדרך בענפי האנרגיה המסורתיות, הנדל"ן והפיננסים ● מנגד, המשקיעים תולים תקוות בעיקר בביצועיהם העתידיים של ענפי הטכנולוגיה השונים

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס
הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

וירוס הקורונה הפך את השנה העברית החולפת לאחת השנים הדרמטיות ביותר שידעה הבורסה בת"א אי פעם. שנת תש"פ, שנפתחה בסוף חודש ספטמבר 2019, החלה במגמה חיובית, שהמשיכה את כיוון המסחר בשנה העברית הקודמת - תשע"ט, כחלק מכיוון השווקים הכללי בעולם.

עד לרבעון השני של תש"פ, כמגמה, מדדי הבורסה המשיכו לשעוט קדימה וחלקם אף קבעו רמות שיא. אלא שאז החלה התפשטות הקורונה מאזור אסיה לרחבי הגלובוס, שהתגברה במהלך הרבעון השני של תש"פ, ופגעה בשווקים מאז חודש פברואר, ובעוצמה יתרה בחודש מרץ.

במשך שבועות ארוכים הצבע האדום בהק בעוצמה מבעד למסכי המסחר בבורסה המקומית וביתר בורסות העולם, כל זאת ברקע לניסיונות הממשלה בישראל, כמו גם יתר ממשלות העולם לצמצם את החשיפה לווירוס בין היתר באמצעות הגבלות תנועה על האזרחים, שייצרו השפעות רוחב שליליות בצורה דרמטית על מצב הכלכלה.

בהמשך, בתלות בהערכות שפורסמו לגבי יכולת הכלכלה הגלובלית להתמודד עם המשבר ולהתאושש ממנו, התאפיינו שוקי ההון בתנודתיות גבוהה במיוחד, כאשר לאחרונה נרשמת רגיעה מסוימת ברמת התנודתיות. כחלק מהסערה שאחזה בשווקים, בסיכום השנה העברית החולפת נרשמה גם עלייה משמעותית במחזורי המסחר בבורסה המקומית. 

בהשפעת השינויים שכפתה הקורונה, בסיכום שנתי בלטו לחיוב אל מול המשבר כמה ענפי פעילות, בראשם חברות הטכנולוגיה על ענפיהם ותחומיהם השונים, ומולם בהשפעה הפוכה ועם חששות במבט קדימה, נפגעו קשות כמה ענפים אחרים, בהם בולטות חברות האנרגיה המסורתיות, הנדל"ן והפיננסים.

למרות שבמבט קדימה חוסר הוודאות לגבי המשך התפשטות הקורונה ממשיך לייצר שלל סימני שאלה לגבי מצב הכלכלה העתידי, בסיכום שנתי בלטה פריחת הנפקות האקוויטי הראשוניות (IPO) של חברות בבורסה בתל אביב, בעיקר של פעילויות שלגביהן בשלב הנוכחי הצפי חיובי לגבי עוצמתן מול המשבר.

אלה המספרים הבולטים שנרשמו בבורסה בסיכום שנת תש"פ, והצפי לקראת תשפ"א.

המספרים-הבולטים-בבורסה-בסיכום-השנה-העברית

ת"א 35: הרכב המדד משך למטה

בסיכום שנתי המשקיעים בתל אביב יעדיפו לשכוח את ביצועי מדד הדגל של הבורסה המקומית, שהשיל מערכו 17% בשנת תש"פ, אחרי שגם בתשע"ט הציג ביצועים דלים, עם שחיקה קלה בערכו (כ-1%), תוך שהוא מציג ביצועי חסר משמעותיים ביחס למדדים בולטים בעולם, בעיקר בשוק האמריקאי.

לפי נתוני הבורסה, בסיכום תש"פ מדד הפוטסי בבורסת לונדון רשם ירידות דומות לת"א 35 (כ-18%), בעוד שמדד הקאק הצרפתי נחלש בכ-10%, וזאת לעומת עלייה של כ-4% שרשם מדד הדאו ג'ונס האמריקאי.

בעוד בארה"ב נהנים המדדים המובילים מהדומיננטיות של מניות הטכנולוגיה, המושכות אותם מעלה, הרכב מניות מדד ת"א 35, עם חברות רבות מתחומי האנרגיה המסורתית, הנדל"ן והפיננסים, שספגו מהלומות קשות בהשפעת הקורונה, העיב עליו בסיכום שנתי.

צפי לתשפ"א: המשקיעים בבורסה תולים תקוות בשינוי הרכב מדד ת"א 35 שבוצע בחודש אוגוסט האחרון, לקראת סוף השנה העברית המסתיימת כעת, שהגדיל את משקל חברות הטכנולוגיה, הנהנות מעדנה.

עדכון הרכב מדד הדגל כלל "מיני מהפכה" שבמסגרתה הצטרפו אליו שש מניות חדשות - כולן מתחומי ההייטק והקלינטק המשגשגים על רקע הקורונה, על חשבונן של 6 מניות שהוכו קשות מהמשבר, עיקרן מתחומי האנרגיה והנדל"ן.

התחומים החמים: בעיקר טכנולוגיה

בהמשך לסעיף הקודם, מי שצלחו את משבר הקורונה בהצלחה יתרה הן מניות הטכנולוגיה למיניהן, על תחומי פעילותן השונים, מה שבא לידי ביטוי גם בביצועי מדדי הטכנולוגיה בבורסה.

כך, בסיכומה של תש"פ, מדד טק-עילית מציג זינוק של כ-35%, שהמשיך את הכיוון החיובי שהציג גם בתשע"ט, שאותה סיכם בעלייה של 16%, מה שמוביל אותו להיסחר ברמת שיא, בדומה למצבו של מדד ת"א טכנולוגיה, שסיכם את תש"פ בעליות דומות (כ-33%). כיוון דומה נרשם במסחר במדד הנאסד"ק האמריקאי, שזינק בכ-45%.

בבורסה מציינים, כי "משבר הקורונה העלה את האטרקטיביות של חברות הטכנולוגיה, מרביתן עוסקות במסחר מקוון ובעבודה מרחוק, וחלקן חברות קלינטק מתחום האנרגיה הירוקה".

צפי לתשפ"א: האנליסטים שופעים אופטימיות בכל הנוגע לכיוונן של מניות הטכנולוגיה, עם הימשכות תקופת משבר הקורונה, הגבלות חוזרות על תנועת התושבים, והצפי הוא להמשך ביקושים חזקים למוצריהן ולשירותים שהן מעניקות, כפי שפעילותן מתאפיינת מאז פרוץ המשבר.

כפי שמציינים בבורסה, כחלק מהמגמה בסיכום שנתי בלטו ביצועיהן של מניות חברות האנרגיה הירוקה, שהפכו לאחד מתחומי ההשקעה החביבים על המשקיעים בחודשים האחרונים, וגם במקרה שלהן צפי האנליסטים להמשך ניכר באופטימיות גדולה מאוד, עם הערכות להתגברות השימוש במקורות אנרגיה חלופיים, העשויה להגביר את האטרקטיביות של אותן מניות.

נקודות חולשה: מניות האנרגיה והנדל"ן

עוד לפני פרוץ משבר הקורונה, ענף האנרגיה העולמי סבל מחולשה על רקע שחיקה שנרשמה במחירי הנפט, אז הגיע הווירוס המסתורי והוביל לקריסה במחיר הזהב השחור לרמות שפל שאליהן לא הגיע מעולם, מה שגרר גם קריסה במניות חברות האנרגיה, בהשפעת ירידה בביקושים, כמו גם בביקושים לגז טבעי.

מאז, ההתאוששות הייתה חיוורת וחלקית בלבד, ובהתאם, מדד הנפט והגז המקומי מסכם את תש"פ ככל הנראה כשנה הגרועה ביותר מאז השקתו בשנת 2011, עם קריסה של יותר מ-50%. זאת אחרי שגם את תשע"ט סיכם בירידות, עם תשואה שלילית שהתקרבה לשיעור דו-ספרתי. בהתאם, הדומיננטיות של חברות הענף בבורסה פחתה, לטובת התחזקות המתחרות מתחום האנרגיה הירוקה.

שני ענפי פעילות נוספים שאת ביצועי מניותיהן בסיכום תש"פ המשקיעים יעדיפו לשכוח הם הנדל"ן והבנקים, כל אחד מהם עם ירידה שנתית של כ-25%-30%.

לפי הבורסה, בעוד הבנקים סבלו מעלייה חדה בהפרשות להפסדי אשראי, הירידה במניות הנדל"ן הושפעה בעיקר ממעבר לעבודה מהבית, שהוביל לירידה בביקוש להשכרת משרדים, במקביל ל"ירידה בביקוש להשכרת חנויות עקב ירידה חדה בצריכה" - מה שהוביל את חברות הנדל"ן המניב, כמגמה, להציג ירידה חדה בהכנסותיהן ובשווי נכסיהן.

הירידה במניות הנדל"ן בולטת במיוחד נוכח ביצועי הענף בתשע"ט, אז נחשב הסקטור לחביב המשקיעים, והמדד הענפי קפץ ביותר מ-40%, בעוד מדד הבנקים הסתפק בשנה העברית הקודמת בעלייה של כ-15%.

בעיתוי גרוע למדי, השיקה הבורסה בחודש פברואר האחרון, במהלך תש"פ ורגע לפני קריסת השווקים, שלושה מדדי נדל"ן חדשים (בנייה, מניב ישראל, מניב חו"ל), שמסכמים גם הם שנה עברית עגומה, והירידות בהם מאז החלו להיסחר ועד כה נעות בטווח של כ-20%-45%, כשבצד השלילי בולטים מדדי הנדל"ן המניב.

צפי לתשפ"א: סימני שאלה רבים מרחפים מעל שלושת הענפים המוזכרים. בענף האנרגיה, צפי האנליסטים הוא כי הביקוש לנפט יחזור לרמות שנרשמו טרם הקורונה רק בעוד כמה שנים, ובהתאם, התאוששות משמעותית במחירים עוד רחוקה.

בנדל"ן המניב, חזרה להגבלות התנועה, עם הטלת סגר שני, וחששות מסגרים נוספים במהלך החורף הקרוב, מגבירים את חששות המשקיעים לגבי דמי השכירות שייגבו, שיעורי התפוסה בנכסים, ושוויים.

הבנקים אומנם - כפי שמציינת הבורסה - כבר הציגו הפרשות להפסדי אשראי בהיקפים של מיליארדי שקלים, אולם בשל חוסר הוודאות בשוק, והמשך תקופת ה"גרייס" שקיבלו ישראלים רבים לדחיית תשלומי החזר הלוואות, קיימים חששות כי הבנקים ימשיכו להציג מגמה דומה גם בהמשך.

עלייה במחזורים בזכות התנודתיות

אחרי שנים ארוכות שבהן נרשמה מגמה עקבית של שחיקה במחזורי המסחר בבורסה, שנת תש"פ מציגה מהפך, ובחסות משבר הקורונה מחזור המסחר היומי הממוצע במניות בתל אביב נסק לכ-1.8 מיליארד שקל, גבוה כמעט ב-40% מהממוצע היומי בתשע"ט, שעמד על כ-1.3 מיליארד שקל.

מחזורי המסחר גדלו בעיקר במהלך ירידות השערים, והגיעו לשיאם בחודש מרץ, אז נרשם גם שיא המשבר בשווקים, שגרר לממוצע יומי של 2.9 מיליארד שקל.

לפי נתוני הבורסה (שאגב, נהנית מעליית מחזורי המסחר בתוצאותיה הכספיות), הממוצע היומי במרץ היה "נמוך בכ-8% בלבד ממחזור השיא החודשי שנרשם במאי 2010 (כ-3.1 מיליארד שקל) - החודש שבו שדרגה חברת המדדים הבינלאומית MSCI את ישראל ממדינה 'מתפתחת' למדינה 'מפותחת'".

צפי לתשפ"א: בחודשי הקיץ האחרונים, המתאפיינים בדרך כלל בפעילות נמוכה יחסית, ואשר בהם התנודתיות במסחר נרגעה, נרשמה גם רגיעה במחזורי המסחר ביחס לאינטנסיביות שאפיינה אותם מוקדם יותר בתש"פ, אולם הם עדיין נותרו משמעותיים.

היקף מחזורי המסחר בתשפ"א יושפע מהנעשה בשווקים, והאי-ודאות המאפיינת אותו בשלב הנוכחי, העלולה להביא עימה שוב התגברות בתנודתיות, תספק גם המשך של פעילות במחזורים גבוהים, בעוד המשך הרגיעה עשוי לייצר גם התמתנות בהיקפי המחזורים.

גל הנפקות בשנה "משוגעת"

על רקע השנה "המשוגעת" שעברה על הבורסה בתשפ"א בולטת במיוחד מגמת התגברות הנפקות האקוויטי הראשוניות (IPO) שנרשמו בסיכום שנתי בבורסה בתל אביב, עם 13 מצטרפות חדשות, לעומת שמונה בלבד בתשע"ט, שהייתה שנה שאפשרה הרבה יותר הנפקות בשל מצב השווקים במהלכה.

אולם הצטברות כמה תנאים סללה את הדרך עבור חברות רבות, בעיקר בתחומי הטכנולוגיה והאנרגיה הירוקה, הנהנות מפופולריות גואה, לגייס הון ראשוני בבורסה באמצעות הנפקת מניות.

בראשם עומדת עלייה בפופולריות של דרך הנפקה באמצעות הצעה לא אחידה (Book Building), המגדילה את הוודאות להשלמת ההנפקה, לעומת שיטת המכרז שבאמצעותה התבצעו כלל הנפקות האקוויטי הראשוניות בישראל עד לפני שנים אחדות. כמו כן, ביצועי המניות המונפקות לאחר ההנפקה, נוסף על ריביות שירדו בהשפעת משבר הקורונה באפיקים אלטרנטיביים, תמכו בהתגברות המגמה.

צפי לתשפ"א: בזכות הצלחת גל ההנפקות בתש"פ, נראה כי ללא משבר משמעותי בשווקים וגל של ירידות שיאחוז בהם שוב, מגמת גיוסי ההון הראשוניים בבורסה כאן כדי להישאר.

זאת כשעל הפרק מספר דו-ספרתי של חברות שונות המתדפקות על דלתות הבורסה ונמצאות בשלבים שונים לקראת הנפקה, החל מבחינה ראשונית של המהלך ועד פרסום טיוטות תשקיף לקראת גיוס, חברות שמגיעות, כאמור, בעיקר מתחומי הפעילות המבוקשים על-ידי המשקיעים - של פעילות טכנולוגיה על שלל ענפיה. 

עוד כתבות

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

העליות בבורסה התגברו בנעילה: ת"א 35 קפץ ב-1.4%, מדד הבנקים זינק ב-2.4%

וול סטריט נסחרת בעליות על רקע נתוני הצמיחה המעודדים ● גרמניה וצרפת נכנסות לסגר משמעותי ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

"לעת הזו, ההצגה נמשכת": אושר הסדר הנושים לתיאטרון הבימה

לפי ההסדר, התיאטרון יופעל על ידי עיריית תל אביב באמצעות תאגיד עירוני חדש ● מידי שנה יועבר לטובת הנושים סכום בשיעור של 1.5% ממחזור פעילותה השנתי הכולל המוערך בכמיליון שקל לשנה וזאת לתקופה של 10 שנים

הכנס השנתי על שם פרופ' ירון אזרחי - "מדמיינים מחדש דמוקרטיה" - מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה / צילום: צילום מסך

"מהי עיתונות, מיהו עיתונאי, מיהו מו"ל, ומי שם ילד בן 18 או 20 בגל"צ להכריע מי הטוב ומי הרע"

בפאנל של המכון הישראלי לדמוקרטיה אמרה אלונה בר און מו"ל גלובס כי "הבעיה העיקרית של העיתונות כיום היא היעדר אתוס, תרבות ומקצוענות" ● גיא רולניק סגן מו"ל הארץ אמר כי לשיטתו תיקי 2,000 ו-4,000 היו אמורים להוביל לחשבון נפש בעיתונות וכי בכל מקרה הקשיים הכלכליים לא הם אלו שדרדרו את האתיקה ● גולן יוכפז מנכ"ל חדשות 13 לשעבר טען שהעיתונות נפלה לכרוניקה בסיקור הקורונה ועו"ד נגה רובינשטיין דיברה על העיכוב שבו נמצאת הרגולציה הישראלית ביחס לטיפול בגוגל ובפייסבוק ● את הפאנל הנחתה ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

גם רבעון חזק לא הציל את התשואות השנה בגמל ובהשתלמות

למרות התאוששות ברבעון השלישי, מציגים שוקי הגמל וקרנות ההשתלמות תשואה ממוצעת שלילית בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה ● מובילים בתשואות: אלטשולר שחם ומור בית השקעות

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הפשרה המפא"יניקית של כ"ץ: גם פוגעת בלקוחות הבנקים וגם בחברות כרטיסי האשראי

בסוף ינואר ייכנס לתוקף צמצום מסגרות האשראי של כרטיסי האשראי בהפועלים ובלאומי ● בטויטה לצו שמשנה את פרטי ההוראה, שפורסמה היום, החליט שר האוצר כ"ץ ללכת לקראת הבנקים הגדולים בשם "טובת הציבור" ● משבר הקורונה מצדיק את השינוי אבל נראה שהשר הולך יותר מדי בין הטיפות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עִזבו אותי לגסוס במסדרון, הצילו את נטלי דדון!

המרוץ לפיתוח החיסון הוא בקושי חימום ומתאבן למרוץ האמיתי - המרוץ לחיסון עצמו ● ואם אתם לא חושבים שהמקורבים יזכו לחיסון ראשונים, כנראה שהפרוטקציה שלכם כל-כך חזקה שאתם כבר לא שמים לב אליה

שוטרים מאבטחים את זירת הפיגוע בניס / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

צרפת: שלושה נרצחו בכנסיה בניס; "כל הסימנים שמדובר בטרור"

לפי הדיווחים, בין הקורבנות יש שתי נשים וראשה של אחת נערף ● המשטרה עצרה את התוקף במקום ● הוא נלקח לבית חולים באזור ● צרפת כולה נמצאת בדריכות, ובמיוחד יחסה עם האיסלאם הקיצוני, בעקבות רצח המורה הצרפתי סמואל פאטי החודש על ידי מהגר צ'צ'ני

איל ההון קינס רקישב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

קשרי השותף מקזחסטן של משה חוגג עלולים לסבך את ג'ו ביידן בארה"ב

על פי פרסום בעיתון הבריטי "דיילי מייל", בזמן שביידן, המועמד כיום לנשיאות ארה"ב, כיהן כסגן נשיא, סיפק בנו השני, האנטר, שירותים עסקיים לאיל ההון קינס רקישב, שהיה מקורב לנשיא קזחסטן באותה תקופה ● רקישב וחוגג, בעלי בית"ר ירושלים, ייסדו יחד את קרן סינגולריטים

עיריית תל אביב - יפו / צילום: תמר מצפי

חדש בעיריית תל אביב: ממונה למניעת גזענות

במסגרת היוזמה, מונתה לראשונה ברשות מוניציפלית בישראל, ממונה למניעת גזענות ● תפקיד דומה, קיים כבר במשרדי הממשלה וביחידות הסמך שלה

אילוסטרציה / צילום: ריחי רחמן

התחזקות הדולר היכתה באדמה: ירידה של 50% ברווח הרבעוני

הסיבה העיקרית לפגיעה החריפה בחברת האגרוכימיה - אי-הצלחתה להעלות את מחירי המכירה של מוצריה במונחי מטבע מקומי

גיל גירון ורמי נוסבאום, מנכ"ל ויו"ר אשטרום / צילום: ישראל הדרי, יח"צ

ההצעה המשופרת של אשטרום צלחה: תמחק את החברה הבת מהמסחר בת"א

קבוצת אשטרום תרכוש את מלוא מניות החברה הבת אשטרום נכסים בהצעת רכש חליפין במניות ● פחות מ-5% מבעלי מניות אשטרום נכסים התנגדו להצעה ● ההיענות הגבוהה תאפשר לה לבצע רכישה כפויה גם למניות שבעליהן לא נתנו את הסכמתם למהלך

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

פרשת אפי נוה: מרוב עצים לא רואים את סימון המטרה

לא זכורה לי דוגמה כה קיצונית כמו פרשת אפי נוה, שבה המערכת נרתמה לדרוס מכל זווית אפשרית אדם שסומן על ידה ● אם הפרקליטות מסוגלת להודות בטעויות, זו ההזדמנות בה' הידיעה

חקלאות / צילום: איל יצהר

התחזקות הדולר פגעה באדמה: ירידה של 50% ברווח ברבעון השלישי

בתשעת החודשים הראשונים של השנה רשמה אדמה רווח נקי מתואם של 95 מיליון דולר, המשקף ירידה של 45% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

אזרחית ממלאת דלק עם כפפות בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

מחיר הדלק ירד ב-12 אגורות בנובמבר

המחיר המרבי בשירות עצמי יעמוד על 5.34 שקל לליטר

ניר בן משה  / צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

ראש המלמ"ב ניר בן משה פורש מתפקידו

בן משה כיהן בתפקיד הממונה על הביטחון במערכת הביטחון מ-2015, ולפי הודעת משרד הביטחון, הוביל מספר מהלכים במערך ובגופים הכפופים לו

נטפליקס. עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב / צילום: Antoine Kreme, רויטרס

נטפליקס רוכבת על הקורונה ומעלה את מחירי החבילות בארה"ב

לעת עתה הדיווח מתייחס בארה"ב ולא לשאר העולם אך אין לדעת ● הסיבה היא הגידול בתחרות מצד שחקניות חדשות שמוזילות את מחירי החבילות

חנויות ריקות ברחוב ביאליק ברמת גן  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

ספטמבר המר: שיעור האבטלה הרחב הגיע ל-14.6%; היצוא בהייטק נבלם

במספרים מוחלטים, מדובר ב-609.5 אלף איש מחוסרי עבודה - כמעט 118 אלף יותר בהשוואה לחודש שעבר ● התפתחות מדאיגה אחרת מגיעה מהאפיק היחיד שהמשיך לייצר תוצאות חיוביות במהלך המשבר - יצוא שירותי ההייטק רשם גידול מזערי של 0.1% בלבד בחודש אוגוסט

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

ההכנסות מהאייפון אכזבו - ומניית אפל יורדת במסחר המאוחר

הפתעה לטובה במכירות האייפדים ומחשבי מק פיצו על הירידה בהכנסות מהאייפונים, והחברה עקפה את התחזיות ● אפל לא סיפקה תחזית לרבעון הבא, שיכלול את מכירות האייפונים החדשים

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום

חברת KAPE שבשליטת טדי שגיא גייסה 115 מיליון דולר

הגיוס בוצע בהנפקת מניות שזכתה לביקושים גבוהים ● טדי שגיא הזרים כמחצית מהסכום ● מוסדיים מישראל הזרימו ביקושים בעשרות מיליוני דולרים