גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

No More Moore? העולם עובר לחיות לפי החוק של מייסד אנבידיה

במשך עשורים הכלל החשוב בתעשיית השבבים היה "חוק מור", שהומצא על ידי מייסד אינטל, ומדגים את הזינוק הטכנולוגי שניתן להשיג בכל שנה וחצי ● עכשיו, לאחר שביצועי השבבים לבינה המלאכותית של אנבידיה השתפרו פי 317 מ-2012, אפשר לייסד את "חוק הואנג", על שם מנכ"ל החברה ● איך הכלל החדש משנה את חיינו ומה הקשר לרכישת הענק שביצעה אנבידיה באחרונה?

ינסן הואנג. החוק שלו יוכל לשפר הרבה בפרק זמן קצר יחסית / צילום: Chiang Ying ying, Associated Press
ינסן הואנג. החוק שלו יוכל לשפר הרבה בפרק זמן קצר יחסית / צילום: Chiang Ying ying, Associated Press

בעידן הראשון של המחשוב המודרני, המגמה השלטת היתה "חוק מור".

זה לא היה חוק פיזיקלי, אלא תחזית של גורדון מור, אחד ממייסדי אינטל. החוק הזה קבע שמספר הטרנזיסטורים בשבב אלקטרוני מכפיל את עצמו בערך בכל שנתיים. הביצוע של השבבים הללו, ושל המחשבים שהם מניעים, עלה בערך באותו קצב. זו היתה ליבת תעשיית השבבים, קדירת הזהב שממנה צמחו טכנולוגיות של טריליון דולר, ששינו כמעט כל היבט בחיי היומיום שלנו.

כאשר יצרני השבבים הגיעו למגבלת המעגלים המודפסים האטומיים והפיזיקה של האלקטרוניים, חוק מור הפך לאיטי יותר, ויש שאומרים שאיבד תוקף. אבל במקומו עלה חוק חדש, לא פחות משמעותי למחשוב בחצי המאה הבאה.

הוא נקרא "חוק הואנג", על שם מנכ"ל חברת אנבידיה (Nvidia) ואחד ממייסדיה, ינסן הואנג. הוא מתאר איך שבבי הסיליקון שמניעים בינה מלאכותית, יותר מהכפילו את ביצועיהם בכל שנתיים. השיפור הזה אמנם נובע כנראה גם מחומרה וגם מתוכנה, אך התקדמותו היציבה הופכת אותו למאפשר של כל דבר, ממכוניות, משאיות ואוניות אוטונומיות עד לזיהוי פנים, קול וחפצים במכשירים האישים שלנו.

חוק מור לעומת הואנג

מנובמבר 2012 עד מאי 2020, ביצועי שבבים של אנבידיה עלו פי 317 לחישובי בינה מלאכותית מסוימים, אומר ביל דאלי, המדען הראשי וסגן הנשיא הבכיר למחקר באנבידיה. במילים אחרות, בממוצע, הביצועים של השבבים הללו הוכפלו ויותר בכל שנה, קצב התקדמות שמגמד את חוק מור.

ההתמחות של אנבידיה זה זמן רב היא יחידות עיבוד גרפיות, GPU, שעובדות ביעילות כשיש מטלות עצמאיות רבות לביצוע בו זמנית. יחידות עיבוד מרכזיות, CPU, שאינטל מתמחה בהן, הן הרבה פחות יעילות, אך טובות יותר בביצוע סדרת מטלות יחידה במהירות רבה. אי אפשר לארגן כל תהליך מחשוב כדי שהוא יטופל ביעילות על ידי GPU, אבל עם אלו שאפשר, כולל יישומי בינה מלאכותית רבים, מהירות הביצוע גבוהה פי כמה, עם אותה כמות כוח (חשמל).

ביצוע עשרות טריליוני חישובים בשנייה

אינטל היתה מנוע ראשי של חוק מור, אך היא לא היתה היחידה. השמירה על החוק חייבה עשרות אלפי מהנדסים ומיליארדי דולר בהשקעות במאות חברות ברחבי העולם. באופן דומה, אנבידיה איננה היחידה שמניעה את חוק הואנג - ולמעשה הסוג שלה של עיבוד בינה מלאכותית מאבד אולי את היתרון שלו בכמה יישומים. זו כנראה הסיבה העיקרית לכך שהיא רוכשת החודש ב-40 מיליארד דולר את אדריכלית השבבים Arm, שגם היא מחזיקה במפתח לשיפור מתמשך במהירות הבינה המלאכותית.

קצב השיפור בחומרה ספציפית לבינה מלאכותית (AI) יאפשר מגוון של יישומים אוטופיים ודיסטופיים בעת ובעונה אחת, מביטול תאונות דרכים עד מעקב בכל מקום. אבל הוא גם מאפשר כבר כעת יישום פחות פנטסטי עם השלכות אדירות על האופן שבו אנחנו עורכים קניות, והגורל של מיליוני משרות בקמעונאות: קופות יציאה מהחנויות ללא קופאיות.

חברת סטנדרד (Standard) מסן פרנסיסקו הודיעה לאחרונה על עסקה עם Circle K להפוך כמה מחנויותיה לחוויית "קח ולך" בדומה לחנויות Amazon Go של אמזון. חברת הסטארט-אפ, שהוקמה לפני שלוש שנים, מתקינה מצלמות ברחבי החנות, ומעבירה וידאו מהחנות למערכת של אנבידיה, שמבצעת עשרות טריליוני חישובים בשנייה. כשהקונים מכניסים מוצרים לעגלות שלהם, המערכת "רושמת" הכל ומחשבנת אותם באמצעות הטלפונים הניידים שלהם כשהם יוצאים מהחנות.

גורדון מור. קדירת זהב ממנה צמחו טכנולוגיות של טריליון דולר / צילום: PAUL SAKUMA, Associated Press

מערכת שמבצעת כה הרבה פעולות בשנייה, מהירה יותר ממחשב העל החזק ביותר בעולם בשנת 2012, לפחות במשימות של ביצועי בינה מלאכותית.

"אנחנו באמת לא צריכים לעשות שום דבר. רק להמתין שאנבידיה תוריד לנו את המחירים בכל שנה", אומר אדם פישר, מייסד סטנדרד והמנכ"ל שלה.

גם המשאיות האוטונומיות מחכות לאנבידיה

מגזר נוסף שמושפע מחוק הואנג הוא כלי הרכב האוטונומיים. האתגר של חברת המשאיות האוטונומיות TuSimple מסן דייגו שמתרחבת במהירות, הוא לייצר מערכת נהיגה עצמית שיכולה לעמוד בכוח (חשמל) ובמגבלות המרחב של סמי-טריילרים עם מנוע דיזל. ברכב טיפוסי של TuSimple, פירוש הדבר הוא דחיסת על המערכת שלא יכולה להשתמש ביותר מ-5 קילווואט, בתא השינה הממוזג של המשאית.

במגבלות הכוח הללו, מה שהכי חשוב הוא הביצוע לכל וואט. TuSimple רואה את הביצוע מוכפל כל שנה במערכות של אנבידיה, אומר שיאדואי הו, ממייסדי החברה והמנהל הטכנולוגי הראשי שלה.

שיפורים דומים בביצועים מתרחשים מאז 2005 בתחום נוסף של בינה מלאכותית: הטלפונים הניידים שלנו.

ב-2017 אפל השיקה את אייפון 8, שכלל את מנוע ניוראל שלה. אפל עיצבה את השבב הזה ספציפית למשימות למידת מכונה, שחשובות לסוגים רבים של בינה מלאכותית (שותפתה לייצור השבבים היא טייוואן סמיקונדקטור).

ההחלטה של אפל להפוך את השבב לנגיש לכל יישום בטלפון, וגם ההשקה של שבבים ותוכנה מקבילים לטלפוני אנדרואיד, אפשרה סוגים חדשים של עסקי בינה מלאכותית, אומר ברונו פרננדז-רואיז, המייסד המשותף וסמנכ"ל הטכנולוגיה של Nexar, חברה שמייצרת מצלמות בינה מלאכותית ללוח המחוונים של מכוניות. על ידי עיבוד הווידאו שמפיקות מצלמות לוח המחוונים, הטכנולוגיה של Nexar מזהירה נהגים מפני הסכנות המיידיות על הכביש.

השימושים בבינה מלאכותית ניידת מתרבים והולכים, בטלפונים ובמכשירים חכמים ממדיחי כלים עד נעילת דלתות ונורות חשמל, וכן במיליוני חיישנים שמגיעים לערים, מפעלים ומתקני תעשייה. מעצבת השבבים Arm - שאת הפטנטים שלה קונות ברישיון אפל (לשבבי אייפון) ועוד חברות טק רבות אחרות, גדולות כקטנות - היא במוקד המהפכה הזו.

בשלוש עד חמש השנים האחרונות, רשתות למידת מכונה מתחזקות מאוד במונחי יעילות, אומר דניס לאודיק, סגן נשיא לשיווק בחטיבת למידת המכונה של Arm. "כעת זה יותר עניין של לגרום לדברים לעבוד בסביבה כמה שיותר קטנה", הוא מוסיף. השבבים הקטנים וחוסכי האנרגיה של Arm, שהם זעירים מספיק כדי לקבל כוח מסוללה של שעון, יכולים כעת לאפשר למצלמות לזהות חפצים בזמן אמת.

המעבר הזה של עיבוד AI מהענן ל"קצה" - על המכשיר עצמו - מסביר את רצונה של אנבידיה לקנות את Arm, אומר ערן שיר, ממייסדי Nexar והמנכ"ל שלה. לאנבידיה יש כמעט מונופול על עיבוד AI בענן. אבל לפני שנתיים אנבידיה ביצעה 40% מעיבוד הנתונים שלה בענן, ואילו השבבים של Arm מאפשרים לה לעשות הרבה יותר עיבוד במכשירים הניידים, ומהר יותר, מפני שאין צורך להעבירם תחילה באינטרנט. היום, הענן עושה רק 15% מהעבודה. בנוסף, כמה פונקציות, כמו הכוונה לחניה פנויה, לא היו אפילו אפשריות עד לאחרונה, כששבבי הטלפונים הפכו לחזקים יותר.

צוואר הבקבוק של חוק הואנג

מומחים מסכימים שהתופעה שכיניתי חוק הואנג מתפתחת במהירות שיא, אבל קשה לקבוע את הקצב האמיתי שלה. המלכ"ר Open AI אומר שבהתבסס על מבחן קלאסי של זיהוי תמונות עם בינה מלאכותית, הביצוע מוכפל בערך כל שנה וחצי. אבל יש קושי אפילו בהסכמה על ההגדרה של "ביצועים". קבוצת חוקרים מגוגל, ביידו, הרווארד, סטנפורד ולמעשה כל חברת טק גדולה, משתפת פעולה במאמץ למדוד את הביצועים טוב יותר ובצורה אובייקטיבית יותר.

בעיה נוספת עם חוק הואנג היא שהוא מתאר כוח עיבוד שאי אפשר לזרוק על כל יישום. גם במשימה סטריאוטיפית של בינה מלאכותית כמו נהיגה אוטונומית, רוב הקוד של המערכת מחייב מעבד, אומר הו מחברת TuSimple. ד"ר דאלי מאנבידיה מכיר בבעיה הזו, ואומר שכאשר המהנדסים מזרזים מאוד חלק אחד של החישוב, מה שאי אפשר לזרז הופך באופן טבעי לצוואר בקבוק.

ייתכן גם שבדומה לחוק מור, גם חוק הואנג יאבד תנופה. זה יכול לקרות בעוד עשור, אומר סטיב רודי, סגו נשיא לשיווק ביחידת למידת המכונה של Arm. אבל חוק הואנג יוכל לשפר הרבה בפרק זמן קצר יחסית זה, ממכוניות ללא נהג עד מפעלים ובתים שחשים את הסביבה ויכולים להגיב לה. 

עוד כתבות

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

העליות בבורסה התגברו בנעילה: ת"א 35 קפץ ב-1.4%, מדד הבנקים זינק ב-2.4%

וול סטריט נסחרת בעליות על רקע נתוני הצמיחה המעודדים ● גרמניה וצרפת נכנסות לסגר משמעותי ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עִזבו אותי לגסוס במסדרון, הצילו את נטלי דדון!

המרוץ לפיתוח החיסון הוא בקושי חימום ומתאבן למרוץ האמיתי - המרוץ לחיסון עצמו ● ואם אתם לא חושבים שהמקורבים יזכו לחיסון ראשונים, כנראה שהפרוטקציה שלכם כל-כך חזקה שאתם כבר לא שמים לב אליה

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

הסכם עם איחוד האמירויות יאפשר לישראל לייצא תוצרת חקלאית טרייה

הכלכלה האמריטית, המונה כ-10 מיליון תושבים מתבססת בעיקר על יבוא עם בהיקף כספי שמסתכם ב-10 מיליארד דולר ● על פי נתוני משרד החקלאות, ארצות המפרץ, הנמצאות בקרבה גיאוגרפית ונוחה מבחינת האפשרויות הלוגיסטיות לשינוע תוצרת, זולות לאין שיעור

גיל גירון ורמי נוסבאום, מנכ"ל ויו"ר אשטרום / צילום: ישראל הדרי, יח"צ

ההצעה המשופרת של אשטרום צלחה: תמחק את החברה הבת מהמסחר בת"א

קבוצת אשטרום תרכוש את מלוא מניות החברה הבת אשטרום נכסים בהצעת רכש חליפין במניות ● פחות מ-5% מבעלי מניות אשטרום נכסים התנגדו להצעה ● ההיענות הגבוהה תאפשר לה לבצע רכישה כפויה גם למניות שבעליהן לא נתנו את הסכמתם למהלך

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

רשתות האופנה והמסעדות התייאשו: מפסיקות את הדיונים עם הממשלה

הצהרת התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה להפסיק את ההתדיינות מול הממשלה מגיעה לדבריהם לאחר ש"פניותיהם נפלו על אוזניים ערלות" ● "החל מיום ראשון כל אחד יהיה חייב לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורו, עבור עובדיו ועבור משפחתו"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

משרד הבריאות: סרביה תהפוך למדינה האדומה הבאה

החל מה-8 בנובמבר הנכנסים מסרביה יחויבו ב-14 ימי בידוד ● מדינות נוספות שייכנסו לרשימת המדינות האדומות הן איטליה, גרמניה, לטביה וליטא

ג'ק דורסי / צילום: Anushree Fadnavis, רויטרס

טוויטר עקפה את תחזית הרווח וההכנסות אך המניה מתרסקת במסחר המאוחר

ברבעון בו הגבילה החברה את ציוצי הנשיא טראמפ, והצהירה על כוונתה לקדם שיח בריא ברשת, טוויטר רשמה עלייה נמוכה מהצפוי במספר המשתמשים ● הזהירה מפני חוסר וודאות לקראת הבחירות בארה"ב בכל הנודע להתנהגות המפרסמים

חקלאות / צילום: איל יצהר

התחזקות הדולר פגעה באדמה: ירידה של 50% ברווח ברבעון השלישי

בתשעת החודשים הראשונים של השנה רשמה אדמה רווח נקי מתואם של 95 מיליון דולר, המשקף ירידה של 45% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

אזרחית ממלאת דלק עם כפפות בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

מחיר הדלק ירד ב-12 אגורות בנובמבר

המחיר המרבי בשירות עצמי יעמוד על 5.34 שקל לליטר

בית בכפר שלם / צילום: איל יצהר, גלובס

תושבים בכפר שלם נגד קבוצת גבאי: טוענים להפרת הסכם מכוונת

עשרות תושבים בכפר שלם שקשורים במשפחה אחת הגישו תביעה נגד קבוצת גבאי בטענה כי החברה מפרה הסכם מולם, ומנסה לקצץ בזכויותיהם, כחלק מיוזמה להקים במקום פרויקט פינוי בינוי ● קבוצת גבאי: "החברה עומדת מאחורי ההסכמים החתומים ולא פגעה בתמורות"

ג'ו יורגנסן / צילום: Alicia Devine, רויטרס

לא רק ביידן וטראמפ: מי עוד מועמדים לנשיאות ארה"ב

המערכת הפוליטית האמריקאית היא דו-מפלגתית הנשלטת על ידי המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקאית ● אך הן לא לבד. מלבדן יש עוד מפלגות רבות ● חלקן מעמידות לבחירה גם מועמדים לנשיאות ארצות הברית

נטפליקס. עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב / צילום: Antoine Kreme, רויטרס

נטפליקס רוכבת על הקורונה ומעלה את מחירי החבילות בארה"ב

לעת עתה הדיווח מתייחס בארה"ב ולא לשאר העולם אך אין לדעת ● הסיבה היא הגידול בתחרות מצד שחקניות חדשות שמוזילות את מחירי החבילות

פסל "הילדה חסרת הפחד" מול הבורסה לניירות ערך בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

וול סטריט ננעלה בירוק בהמתנה לדוחות ענקיות הטכנולוגיה

יום המסחר התאפיין בדריכות לקראת פרסום דוחותיהן של ענקיות הטכנולוגיה ● כלכלת ארה"ב התרחבה ב-33.1% ברבעון השלישי ● הנפט צונח ב-3% בצל ההגבלות שהושתו בחלק מהמדינות בצל התפשטות הקורונה

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

גם רבעון חזק לא הציל את התשואות השנה בגמל ובהשתלמות

למרות התאוששות ברבעון השלישי, מציגים שוקי הגמל וקרנות ההשתלמות תשואה ממוצעת שלילית בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה ● מובילים בתשואות: אלטשולר שחם ומור בית השקעות

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הסושיאל הולך להכריע את הבחירות בארה"ב. השאלה לטובת מי

ביידן מצידו עוד לא סיים ללמוד על הסושיאל את מה שטראמפ הספיק כבר לשכוח ● מאידך, הוא הספיק ללמוד לא מעט מהטעויות של הילארי ● אמנם עוד לא ניתן לדעת מי ינצח ואפילו לא מתי נדע זאת, אבל מנצח בטוח אחד כבר יש

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

שבעה מול מירי רגב ואסנת מארק: הכירו את הגוש "האנטי-ליכודי" של הוועדה לבחירת שופטים

לפי גורמים המעורים בנעשה בוועדה, הולכת ונרקמת חזית של שבעה מחבריה מול השרה מירי רגב וח"כ אסנת מארק • "ברית השבעה" כוללת את השר ניסנקורן, ח"כ האוזר ונציגי השופטים והלשכה • הגוש "האנטי-ליכודי" בוועדה מביא לקיצה את ברית הפוליטיקאים ונציגי הלשכה בתקופת שקד ונוה

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

עוד הטבה מכצמן: גזית גלוב תממן ללוזון רכישת מניות בכ-30 מיליון שקל

כחמש שנים לאחר שמכרה לו את מניות השליטה בקבוצת לוזון (לשעבר א. דורי)  בתמורה סמלית, תעמיד גזית גלוב לעמוס לוזון הלוואה לרכישת יתרת החזקותיה

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק עקפה את התחזיות בעקבות מעבר של פרסום לאונליין

מספר המשתמשים היומיים והחודשיים של פייסבוק בארה"ב ובקנדה ירד מעט בהשוואה לרבעון השני, אז הוא הגיע לרמה גבוהה בשל משבר הקורונה ● בחברה צופים אי ודאות משמעותית לגבי הפעילות ב-2021

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

דלק קידוחים, SNAM האיטלקית וחברת דן יפתחו טכנולוגיית הנעת אוטובוסים ורכבים כבדים על גז טבעי נוזלי

הפעילות המשותפת תתבסס על היכולות הטכנולוגיות והניסיון של ענקית האנרגיה האיטלקית SNAM, הנסחרת באיטליה לפי שווקי שוק של כ-14 מיליארד דולר, על מערך ההסעות של חברת דן, ועל מאגר הגז לוויתן בו שותפה דלק קידוחים

ילד עם מסכה רוכב לבד על האופניים בימי קורונה / צילום: Manaure Quintero, רויטרס

המרכז למידע וידע לאומי למערכה בקורונה: איננו יודעים מספיק לגבי הסיבוכים בילדים ולכן עלינו לשמור עליהם

"קשה מאוד לאמוד את השכיחות של התופעות הללו", אומרים החוקרים "זאת בין היתר בשל תת אבחון, תת מודעות והיעדר מחקר מספק ייעודי לנושא בעולם"