גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט נסגר בירידות שהחריפו לקראת הנעילה בהובלת מניות הטכנולוגיה הגדולות. מדד הנאסד"ק איבד 3%, הדאו ג'ונס ירד ב-1.9%, ומדד S&P 500 נחתך ב-2.4%. אפל צנחה ב-4%.

המסכים האדומים אפיינו את כל 11 הסקטורים, בין הבולטים שבהם: סקטור הטכנולוגיה שירד ב-3.2%, וסקטור האנרגיה שצנח ב-4.5%.  מחיר הזהב צנח ב-2.4% לרמה של 1,862 דולר לאונקייה. הנפט ירד מתחת ל-40 דולר לחבית.

יו"ר הפד ג'רום פאואל דחק הערב בקונגרס לאשר תמריצים נוספים לכלכלה האמריקאית נוכח משבר הקורונה. "הרבה לווים יפיקו תועלת מהתכניות הללו, כמו גם כלל הכלכלה", אמר פאואל. "אך עבור אחרים, הלוואה קשה להחזר לא עשויה להיות התשובה, ובמקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך בתמיכה פיסקלית ישירה", הוסיף. 

22:22

טסלה צונחת ב-8%, ניקולה צונחת ב-18% ומשלימה ירידה של 30% מאז ההודעה על עזיבת המנכ"ל בצל האשמות בהטעיית משקיעים. טוויטר מזנקת 8% בעקבות המלצת 'קנייה', ומניות הטכנולוגיה בולטות בירידות.

21:30

מחריפות הירידות בוול סטריט בהובלת מניות הטכנולגיה. מדד הנאסד"ק מאבד 2.2%, מדד S&P 500 יורד ב-1.3%.

אפל , אמזון  ומיקרוסופט  מאבדות גובה, טסלה צונחת ב-9%.

20:30

מנייתה של GoodRx, אפליקציית המידע הרפואי, מזנקת ב-50% ביומה הראשון למסחר בנאסד"ק. החברה מכרה 34.6 מיליון מניות במחיר של 33 דולר למניה וגייסה 1.14 מיליארד דולר, לפי שווי שוק של 12.67 מיליארד דולר.

19:30

חברת התעופה דלתא איירליינס  מנהלת מגעים לדחיית משלוחי 40 מטוסי סילון שלגביהם היא התחייבה אשתקד, כך לפי דיווח מעבר לים. 

אורקל  נסחרת בצל הדיווח בתקשורת הסינית שמשמיץ את הניסיון של ארה"ב בגנבת האפליקציה טיק-טוק במהלך "ביריוני", כך לפי הדיווח.

נייקי  דיווחה אמש לאחר הנעילה על רווח של 95 סנט למניה, יותר מכפול לעומת תחזיות האנליסטים בשוק לרווח של 47 סנט למניה. ההכנסות עלו על התחזיות גם הן כאשר המכירות באונליין זינקו ב-82% ומהוות כעת כמעט שליש מסך מכירותיה של החברה.

גיי . פי מורגן צ'ייס הודיע על העברת נכסים בשווי 200 מיליארד אירו מבריטניה לפרנקפורט, כחלק מהיערכות הבנק ליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי. המהלך שצפוי להיסגר עד סוף השנה, עשוי להפוך את גיי.פי מורגן לאחד הבנקים הגדולים בגרמניה.

סך הנכסים שיעביר הבנק מהווים פחות מ10% מהמאזן שלו, אך הם מהווים כמחצית מפעילות כל הבנקים הזרים בגרמניה.

הניסוי של ג'ונסון אנד ג'ונסון  בחיסון לקורונה נכנס לשלב האחרון, מה שמציב אותה כחברה הרביעית כעת בשוק שמגובה על ידי התוכנית המהירה של הבית הלבן למציאת חיסון לנגיף.

וולמארט עתידה לגייס 20,000 עובדים במהלך תקופת החגים על רקע העלייה הצפויה במכירות האונליין. 

ישראליות בוול סטריט

דוח שני בתוך שבועיים של שורטיסט בנאסד"ק תוקף בחריפות את חברת ההדמיה הרפואית הישראלית ננוקס (NNOX), שהונפקה לפני כחודש לפי שווי של כ-800 מיליון דולר, והגיעה לשווי של 2.8 מיליארד דולר בתחילת ספטמבר. היום נסחרת החברה לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר, כלומר מעל מחיר ההנפקה אך ירידה של יותר מ-50% מהשיא. לכך הובילו דוחות השורטיסטים הטוענים כי החברה שווה אפס.

חברת הטכנולוגיה סולאראדג'  מצטרפת לטרנד גיוסי איגרות החוב להמרה של חברות טכנולוגיה בולטות. החברה גייסה 550 מיליון דולר בהנפקת אג"ח להמרה ללא ריבית. לרוכשים בהנפקה ניתנה אפשרות לרכוש אג"ח בעוד 82.5 מיליון דולר.

19:00

הנשיא טראמפ אמר כי יטיל מגבלות חדשות על קובה, בניסיון לקנות אהדה בקרב בוחריו הקובנים-אמריקאים בפלורידה שמתנגדים למשטר הקומוניסטי במדינה. "משרד האוצר אוסר על מטיילים בארה"ב לשהות בנכסים שבבעלות ממשלת קובה", אמר טראמפ ביום רביעי באירוע בבית הלבן שנערך לכבוד ותיקי פלישת מפרץ החזירים. "נגביל את יבוא האלכוהול והטבק הקובני", הוסיף.

18:40

המסחר באירופה ננעל בעליות שנחלשו לקראת הנעילה, וזאת למרות העלייה בתחלואה והחשש מסגר גם באירופה, ולמרות נתוני מאקרו חלשים שפורסמו מוקדם יותר היום בגוש האירו.

מדד הדאקס הוסיף 0.3% לערכו, הפוטסי זינק ב-1.3%. מדד PMI של סקטור השירותים בגוש האירו הגיע ל-47.6 נקודות בספטמבר לעומת צפי כלכלנים לרמה של 51 נקודות.

 

17:40

המסחר בניו יורק עבר לטריטוריה האדומה בצל נתוני מדד מנהלי הרכש של MARKIT שהצביעו על התרחבות נמוכה מהצפי.

מדד הנאסד"ק מאבד 0.8%, הדאו משיל 0.15% מערכו. 

הנפט (WTI) מטפס מעל 40 דולר לחבית על רקע ירידה במלאים בארה"ב בשבוע החולף. לפי נתוני ה-EAI מדובר בירידה השבועית השנייה ברציפות.

עיני השוק מופנות לדברי יו"ר הפד ג'רום פאואל שצפוי לשאת דברים בפני בית הנבחרים האמריקאי במטרה להסביר את תגובת הבנק למשבר הקורונה.

טסלה משלימה צניחה דו יומית של 10% בצל האכזבה מ"יום הסוללה" שערכה החברה.

16:40

המסחר בוול סטריט נפתח במגמה מעורבת. דאו ג'ונס עולה ב-0.4%, S&P 500 מוסיף 0.1% אך נאסד"ק יורד ב-0.1%. המסחר באירופה מתנהל בעליות חדות: דאקס עולה ב-1.3%, קאק מוסיף 1.5% ופוטסי קופץ ב-2%. סטוקס 600 עולה ב-1.2%. 

מניית נייקי  מזנקת ב-10% עם פתיחת המסחר. 

16:00

נייקי דיווחה אמש לאחר הנעילה על רווח של 95 סנט למניה, יותר מכפול לעומת תחזיות האנליסטים בשוק לרווח של 47 סנט למניה. ההכנסות עלו על התחזיות גם הן כאשר המכירות באונליין זינקו ב-82% ומהוות כעת כמעט שליש מסך מכירותיה של החברה.

הניסוי של ג'ונסון אנד ג'ונסון בחיסון לקורונה נכנס לשלב האחרון, מה שמציב אותה כחברה הרביעית כעת בשוק שמגובה על ידי התוכנית המהירה של הבית הלבן למציאת חיסון לנגיף.

וולמארט עתידה לגייס 20,000 עובדים במהלך תקופת החגים על רקע העלייה הצפויה במכירות האונליין. 

14:05

המשקיעים באירופה מעדיפים להתעלם מהדיווחים על העלייה במספר הנדבקים בקורונה ולהסתכל לעתיד הרחוק יותר. מדדי המניות המרכזיים באירופה עולים כעת ב-2.3%-1.7%. 

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של 0.5%-0.9%. 

במסחר המוקדם נרשמות עליות במניות פייסבוק, מיקרוסופט ואמזון.

11:20

מדדי המניות המרכזיים באירופה עולים כעת ב-1.4%-1.8%. 

לפני זמן קצר פורסמו נתונים לפיהם בגוש האירו עמד מדד מנהלי הרכש (PMI ) של התעשייה לעמוד ברמה של 53.7 נק' בחודש ספטמבר (נתון ראשוני) לעומת צפי לרמה של 51.5 נק'. ה-PMI של סקטור השירותים הגיע ל-47.6 נק' לעומת צפי כלכלנים לרמה של 51 נק'.

10:20

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה חיובית, לקראת פרסום נתוני מאקרו. בספרד פורסם היום כי התמ"ג הצטמק ב-17.8% ברבעון השני (נתון מעודכן). 

באירופה ובארה"ב יתפרסמו היום מדדי מנהלי הרכש (PMI) לחודש ספטמבר. בגוש האירו צפוי ה-PMI של התעשייה לעמוד ברמה של 51.5 נק' וה-PMI של סקטור השירותים על כ-51 נק'. בארה"ב צפוי ה-PMI של התעשייה לעמוד ברמה של 52.5 נק' וה-PMI של סקטור השירותים על 54.5 נק'. 

בזירת המסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-1.2% ונסחר סביב 1,884 דולר לאונקיה (חוזה לדצמבר) והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 1% לרמה של 41.25 דולר לחבית.

לפי נתונים עדכניים ההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה בספרד הולכת ומחריפה, ואתמול נרשמו כ-241 קורבנות ביממה אחת כתוצאה מהמחלה, לפי דיווחי הרשויות; מדובר במספר היומי הגבוה ביותר שנרשם במדינה מאז חודש מאי. בשיא "הגל הראשון" שפגע בספרד באופן קשה מתו במדינה קרוב ל-900 בני אדם ביום. גם מספר המקרים החדשים זינק בימים האחרונים, ועמד אתמול על כ-11 אלף. בשבוע שעבר מתו בספרד כ-900 בני אדם מקורונה, וסך המתים מהמחלה מתקרב ל-31 אלף קורבנות מאז פברואר.

07:50

במסחר בבורסות אסיה נרשמת היום מגמה מעורבת, לאחר שאתמול ננעל המסחר בוול סטריט בעליות, שקטעו רצף של ירידות. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%, נאסד"ק קפץ ב-1.7% ומדד S&P 500 התחזק ב-1%.

גם במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב המגמה מעורבת כעת.

בזירת המאקרו, באירופה ובארה"ב יתפרסמו היום מדדי מנהלי הרכש (PMI) לחודש ספטמבר. בגוש האירו צפוי ה-PMI של התעשייה לעמוד ברמה של 51.5 נק' וה-PMI של סקטור השירותים על כ-51 נק'. בארה"ב צפוי ה-PMI של התעשייה לעמוד ברמה של 52.5 נק' וה-PMI של סקטור השירותים על 54.5 נק'. 

האם החיסון לקורונה הולך ומתקרב ונמצא כבר ממש מעבר לפינה? אתמול חשפה אסטרהזנקה את פרוטוקול הניסוי שלה, שהוא דומה לפרוטוקולים של הניסויים של החברות פייזר ומודרנה, אשר גם הן מנהלות ניסויי שלב III (אשר אם יהיו מוצלחים, יכולים להוות בסיס לאישור). אסטרהזנקה מסרה כי היא אמורה לפרסם תוצאות אחרי שיתגלו 150 חולים בקורונה מבין מתנדבי הניסוי, אך ייתכן כי ועדה בלתי תלויה כבר תביט אחרי שיתגלו רק 75 חולים, ואם התוצאות מצוינות, ניתן יהיה לקבל אישור חירום כבר בשלב זה. פייזר ומודרנה פרסמו אתמול גם הן את הפרוטוקולים שלהן.

בזירת המסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.7% ונסחר סביב 1,894 דולר לאונקיה (חוזה לדצמבר) והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 0.6% לרמה של 41.45 דולר לחבית.

עוד כתבות

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה דחה את פתיחת חנויות הרחוב בשבוע

עם זאת, שבוע הבא ייפתחו הלימודים לכיתות א' עד ד', בתי כנסת בפעילות של עד עשרה אנשים, וכן צימרים ומכוני טיפול כגון מספרות ומכוני קוסמטיקה ● טרם הדיון, יצא שר האוצר ישראל כ"ץ במתקפה חריפה על שר הבריאות יולי אדלשטיין

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קריאת ההשכמה לנתניהו, המרוץ הרדום לנשיאות ואיך ייראו בחירות בימי קורונה?

יותר קלפיות, אמצעי מיגון ומוקדי הצבעה מיוחדים לחולים ומבודדים - כל זה צפוי להעלות את תקציב ועדת הבחירות באופן דרמטי לקראת הבחירות הבאות ● בינתיים, ראש הממשלה נתניהו קיבל באריאל עוד קריאת השכמה, בעוד המירוץ למשכן הנשיאות נראה רדום במיוחד

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

רשתות האופנה והמסעדות התייאשו: מפסיקות את הדיונים עם הממשלה

הצהרת התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה להפסיק את ההתדיינות מול הממשלה מגיעה לדבריהם לאחר ש"פניותיהם נפלו על אוזניים ערלות" ● "החל מיום ראשון כל אחד יהיה חייב לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורו, עבור עובדיו ועבור משפחתו"

הקמע של אנט / צילום: Kin Cheung, Associated Press

בדרך להנפקה הגדולה בעולם: ביקושי ענק של 3 טריליון דולר להנפקת חברת הפינטק הסינית של ג'ק מא

אנט גרופ תחל להיסחר בבורסות הונג קונג ושנחאי ביום חמישי ● מרבית הביקושים הגיעו לחלק של ההנפקה בשנחאי ● בקרב משקיעים פרטיים הביקוש עלה פי 872 על ההיצע

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

רה"מ לסוחרים: "התחלואה מזנקת בעולם, מבקש מכם לשתף פעולה עוד כמה ימים"

רה"מ פנה באמצעות חשבון הטוויטר שלו לסוחרים לאחר שחלקם איימו להפר את הנחיות הממשלה ולפתוח חנויות וביקש מהם להמתין ל-8 בנובמבר ● התאגדות הרשתות: "אין לנו עוד כמה ימים, לחלקנו אין אפילו עוד כמה שעות"

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

פרשת אפי נוה: מרוב עצים לא רואים את סימון המטרה

לא זכורה לי דוגמה כה קיצונית כמו פרשת אפי נוה, שבה המערכת נרתמה לדרוס מכל זווית אפשרית אדם שסומן על ידה ● אם הפרקליטות מסוגלת להודות בטעויות, זו ההזדמנות בה' הידיעה

נטפליקס. עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב / צילום: Antoine Kreme, רויטרס

נטפליקס רוכבת על הקורונה ומעלה את מחירי החבילות בארה"ב

לעת עתה הדיווח מתייחס בארה"ב ולא לשאר העולם אך אין לדעת ● הסיבה היא הגידול בתחרות מצד שחקניות חדשות שמוזילות את מחירי החבילות

סונדאר פיצ'אי מעיד בועדת השיפוט של הקונגרס האמריקאי בנושא שימוש בנתוני משתמשים בגוגל / צילום: Jim Young, רויטרס

גוגל ריסקה את התחזיות לרבעון: מציגה צמיחה של 14% - הרבה מעל לצפי

הרווח הנקי למניה עמד על 16.4 דולר – יותר מחמישה דולרים מעל התחזיות ● הרווח הנקי הסתכם ב-11.3 מיליארד דולר - זינוק של 61% לעומת הרבעון המקביל אשתקד

פסל "הילדה חסרת הפחד" מול הבורסה לניירות ערך בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

וול סטריט ננעלה בירוק בהמתנה לדוחות ענקיות הטכנולוגיה

יום המסחר התאפיין בדריכות לקראת פרסום דוחותיהן של ענקיות הטכנולוגיה ● כלכלת ארה"ב התרחבה ב-33.1% ברבעון השלישי ● הנפט צונח ב-3% בצל ההגבלות שהושתו בחלק מהמדינות בצל התפשטות הקורונה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עִזבו אותי לגסוס במסדרון, הצילו את נטלי דדון!

המרוץ לפיתוח החיסון הוא בקושי חימום ומתאבן למרוץ האמיתי - המרוץ לחיסון עצמו ● ואם אתם לא חושבים שהמקורבים יזכו לחיסון ראשונים, כנראה שהפרוטקציה שלכם כל-כך חזקה שאתם כבר לא שמים לב אליה

מירי רגב ובצלאל סמוטריץ' על המטרו. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. צילומים: דוברות הכנסת / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

סערת המטרו וסימנים ראשונים לשובם של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

מדוע שרת התחבורה מירי רגב מתנגדת לפרויקט המטרו, מי צופה שמחירי הנדל"ן יעלו, היכן נמצאות השכונות שהכי קורצות למשקיעים, ואיפה שווקו המכרזים הראשונים בתוכנית הדיור הממשלתית החדשה ● לרגל ועידת הנדל"ן של "גלובס" שהתקיימה השבוע, קבלו סיכום מורחב

תומכי ג'ו ביידן במיאמי, פלורידה / צילום: MARCO BELLO, רויטרס

פלורידה לא למדה לקח: טל שניידר בדרך למדינה ש"מכתירה" את נשיאי ארה"ב

פלורידה היא מדינה חצויה שמשקפת כנראה יותר מכל את אמריקה המפולגת ● ההיסטוריה מלמדת שפלורידה כמעט תמיד בוחרת במנצח ונוטה להחליף צד כל כמה שנים ● כך היה עם רייגן והבושים, וקלינטון ואובמה וטראמפ ● האם גם הפעם היא תנבא את התוצאות

הפעלת תו קנייה מקוון / אילוסטרציה: שאטרסטוק

צרכן קנה 8 זוגות נעליים ב-322 שקל, החנות ביטלה את העסקה. מה אמר ביהמ"ש?

האם טעות במחיר מחייבת את המוכר? התשובה לפי פסיקה שהתקבלה בבית משפט לתביעות קטנות בחדרה היא לא ● "צריך היה להיות ברור, לתובע שהמחיר המוצג נמוך מדי"

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על יעזוב את תפקידו על רקע חילופי השליטה בחברה

כפי שפורסם ב"גלובס", הדירקטוריון החדש כבר החל בהקמה של ועדת איתור לחיפוש אחר מנכ״ל חדש יחד עם רוב השדרה הניהולית שצפויה להתחלף ● גונן אוסישקין צפוי לעזוב את התפקיד בינואר 2021

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

תלונה למבקר המדינה נגד אופן המינוי במועצת התאגיד

חברת המועצה לשעבר אורנה דויטש פנתה בתלונה למבקר המדינה על האופן שבו מונו חברי המועצה החדשה ● דויטש טוענת בין היתר שאופן מינוי הועדה התנהל באופן לא תקין במספר מובנים ● מינוי החברים למועצה מתעכב שוב ושוב כמה מספר רב של חודשים

רוני שמאי / צילום: רוני שמאי

"כל שכונה יכולה לחפש את אותו מבוגר בודד שזקוק שמישהו יזעק בשבילו"

מעצב התאורה רוני שמאי נחשף למצוקת הקשישים העריריים עוד לפני הקורונה, לאחר ששכן ביקש ממנו עזרה טכנית ● הוא פתח עם שותפים קבוצת פייסבוק ייעודית שמארגנת סיוע לאותם אנשים ● מדור חדש מציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

פיליפ פרוסט, בעל השליטה באופקו / צילום: תמר מצפי, גלובס

תחום בדיקות הקורונה ממשיך להתבסס כאוצר החבוי שחיפשה אופקו

ההכנסות הכוללות ברבעון היו 428.1 מיליון דולר לעומת 228.8 מיליון דולר ברבעון המקביל - עליה של 87% ● לראשונה מזה זמן רב רושמת אופקו רבעון שני ברציפות של רווחיות ● מניית אופקו עלתה בעקבות פרסום הדו"חות ב-5%, והחברה שווה היום 2.8 מיליארד דולר

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ”ל Wix  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אבישי אברהמי מנכ"ל Wix: "ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

אבישי אברהמי בפוסט שפרסם: "אני אמנם לא ממש מבין בפוליטיקה, אבל אני ממש טוב עם מספרים, והאמת היא שבשורה התחתונה, ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

גיל גירון ורמי נוסבאום, מנכ"ל ויו"ר אשטרום / צילום: ישראל הדרי, יח"צ

ההצעה המשופרת של אשטרום צלחה: תמחק את החברה הבת מהמסחר בת"א

קבוצת אשטרום תרכוש את מלוא מניות החברה הבת אשטרום נכסים בהצעת רכש חליפין במניות ● פחות מ-5% מבעלי מניות אשטרום נכסים התנגדו להצעה ● ההיענות הגבוהה תאפשר לה לבצע רכישה כפויה גם למניות שבעליהן לא נתנו את הסכמתם למהלך

כמו לכל דבר, גם לעבודה מהבית יתרונות וחסרונות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

ביחד אבל בנפרד: עתיד העבודה במשרד הווירטואלי

מודל העבודה ההיברידי יחייב ארגונים לשנות את האופן שבו הם מגדירים משרד ולהתמודד עם השאלה איך יוצרים מרחב וירטואלי שמאפשר עבודה משותפת אמיתית