גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלון מאסק מבטיח: נפחית את עלויות הסוללות ונמכור רכבים ב-25 אלף דולר

באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה, המשקיעים ציפו למחיר נמוך יותר של הרכב החשמלי ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר. מאסק: היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס
אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

מנכ"ל טסלה, אלון מאסק, הבטיח אתמול מכונית חשמלית ב-25 אלף דולר בלבד, שתתבסס על שיפורים שיוזילו את מחירי הסוללות, ותמחק את יתרון המחיר הנוכחי של מכנויות הבנזין.

"אחד הדברים שמטרידים אותי הכי הרבה הוא שעדיין אין לנו מכונית בהישג יד אמיתי, וזה משהו שנעשה בעתיד", אמר מאסק באסיפת בעלי מניות שנראתה יותר כמו קולנוע דרייב-אין. "כדי לעשות את זה, אנחנו צריכים להוריד את עלות הסוללות".

עלות הסוללות נתפסת כמכשול העיקרי להנגשת הרכבים של טסלה, כאשר החברה מפתחת מכונית נוסעים זולה מ-35 אלף דולר. מאסק אמר שהפיתוחים החדשים לא רק ינמיכו את עלויות סוללות החשמל אלא גם יגדילו את טווח הנסיעה ביותר מ-50%. טסלה זולה תהיה מוכנה בעוד כשלוש שנים, לדבריו.

החלום של מכונית חשמל זולה נשאר זמן רב בגדר חלום. דגם 3 של טסלה הובטחה תחילה במחיר של 35 אלף דולר, והיא הוצעה לזמן קצר במחיר זה, אך נמכרה במחיר ממוצע של כ-50 אלף דולר.

"יום הסוללה" החל זמן קצר אחרי שמאסק דיבר באסיפת בעלי המניות השנתית של טסלה, הראשונה מאז מגיפת הקורונה. אחרי שטסלה העלתה את משלוחי המכוניות שלה ב-50% בשנה שעברה, מאסק אמר שהוא צופה עלייה של 30% עד 40% השנה, למרות שהיא תהיה "השנה הקשה ביותר בתולדות החברה". לטסלה יש סדרה של רווחי שיא, ומפעל חדש שלה בסין כבר החל לפעול.

קולנוע הדרייב אין של טסלה

אסיפת בעלי המניות, שנדחתה בגלל הקורונה, נערכה במגרש במפעל של טסלה בפרמונט, קליפורניה. מספר מוגבל של בעלי מניות ישבו במאות מכוניות טסלה שחנו לפני במה שעליה הוצגו מוצרים עתידניים של החברה.

מאסק כינה את האירוע "קולנוע הדרייב-אין של טסלה". הוא התלוצץ ש"קצת קשה לי לקרוא את התגובות של הנוכחים כשכולם במכוניות", למרות שהוא התקבל במקהלה של צפירות תמיכה. אפשר היה לעקוב אחרי האירוע גם באינטרנט.

לפני האירוע פיזר מאסק רמזים על האתגרים שבפני החברה. "עם יצרני התאים (תאי הסוללות) שלנו שעובדים במהירות מקסימלית, אנחנו רואים עדיין מחסורים משמעותיים ב-2020 ומעבר לה, אם לא ננקוט פעולה בעצמנו", הוא צייץ שלשום בטוויטר, למרות שאמר שטסלה תקנה יותר תאים מהספקים שלה.

טכנולוגיית הסוללה היא שיקוי הקסם שמאחורי מהפכת הרכב החשמלי. כאשר יותר יצרני רכב כזה מתחרים בשוק ומנסים לשכנע לקוחות לנטוש את רכבי הבנזין שלהם, החברות צריכות להתגבר על שני המכשולים הגדולים ביותר בדרך לביקוש המוני: מחיר וביצועים.

טסלה נהנית מריצה חזקה. ביולי היא דיווחה לראשונה על רצף של ארבעה רבעונים רווחיים, ושנת 2020 אמורה להיות שנת הרווח הראשונה שלה, לפי סקר אנליסטים של FactSet . "העתיד נראה מבטיח מאד מנקודת מבט של רווחיות שנתית", אמר מאסק באירוע אתמול.

הרווח, שנבע במידת מה גם ממכירת נקודות זיכוי על אי פליטת גזים מזהמים ליצרניות של מכוניות בנזין, נרשם למרות סגירה זמנית של פעילות טסלה במפעל העיקרי שלה בפרמונט שבעמק הסיליקון. רשויות מקומיות הורו על סגירת רוב העסקים כדי לבלום את התפרצות הקורונה. מאסק התנצח עם הרשויות ופתח מחדש את המפעל, כשהוא קורא לרשויות לעצור אותו, מה שלא קרה.

המפעל הראשון של טסלה מחוץ לארה"ב

טסלה נהנתה גם מפתיחת המפעל הראשון שלה בחו"ל בשלהי 2019 בסין, ומדגם Y של רכב שטח שהחל להימכר במארס. ההזמנות לדגם זה עוד לפני המגיפה עזו לשמור על קצב המסירות כאשר קוני רכב רבים היו תקועים בבתיהם.

בתחילת אפריל עצרה טסלה את פרסום הנחיות מסירת הרכבים שלה לשנה זו, שלפיהן הייצור יעלה ב-36% לפחות ב-2020 ויימסרו מעל 500 אלף כלי רכב. באותה עת אנליסטים הזהירו שטסלה לא תעמוד ביעד הזה בגלל המגיפה. כעת הם פחות בטוחים בכך. טסלה מסרה רק כ-180 אלף כלי רכב בינואר-יוני, ואנליסטים צופים שהיא תמסור שיא של 144 אלף כלי רכב ברבעון הנוכחי ו-179 אלף בשלושת חודשי השנה האחרונים.

הביצוע הזה עורר ביקוש אדיר למניית טסלה, שעלתה השנה פי ארבע בערך, והפכה את החברה ליצרנית הרכב בעלת השווי הגבוה בעולם, למרות שמחזורי הייצור שלה עדיין נמוכים בהרבה מאלו של יצרניות כמו טויוטה, פולקסווגן וג'נרל מוטורס. למרות הרווחים שהיא הציגה, טסלה לא נכללה במדד 500 P&S , מה שאכזב רבים מהמשקיעים האופטימיים בה.

השאיפות של מאסק לייצור של מיליוני מכוניות בשנה הניעו אותו להרחיב עד יותר את יכולת הייצור. טסלה מקיימה את המפעל הראשון שלה באירופה בשולי ברלין, והחלה לעבוד על מפעל נוסף בארה"ב, בטקסס.

אבל טסלה ניצבת גם בפני אתגרים בכוח, כולל תהיות לגבי הביקוש במיתון העולמי, כל עוד מכוניותה נמכרות במחירי פרמיה למכוניות עם מנוע שריפה פנימית. היא גם פועלת בשוק תחרותי יותר שבו היריבות משיקות יותר דגמים אלקטרוניים.

למרות שמאסק התקשה לעיתים בנושא הייצור, אתמול הוא נשמע אופטימי כהרגלו. "בסופו של דבר, לכל חברת רכב תהיה מכונית חשמל לטווח ארוך, אבל לא כל חברה תהיה נהדרת בייצור", הוא אמר.

עוד כתבות

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

"אתם צריכים להתערב": הבנקים לא ממהרים להלוות כסף לקבלנים

יותר משליש מהבקשות של עסקים שאינם בסיכון לא אושרו ע"י הבנקים ● בדיון שהתקיים בוועדת הכספים מתח יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ביקורת נוקבת על נציגי האוצר בדיון, בעקבות הטענות על כך שהבנקים מערימים קשיים על מבקשי ההלוואות

חזי בצלאל / צילום: רמי זרנגר

פערים מסחריים, קשיים רגולטוריים והגורם האנושי: עסקת קשת-אקספון התפוצצה

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן מורכב, קשת החליטה שלא להיכנס כשותפה בחברת אקספון ● אחד הגורמים המשמעותיים בטרפוד העסקה היה הגורם האנושי: ככל הנראה הבעלים של אקספון חזי בצלאל התקשה לוותר על השליטה בחברה

טראמפ מול טראמפ. הבחירות עוד שבועיים בלבד. צילומים: Associated Press / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

העימות האחרון הלילה: לטראמפ יש הזדמנות להניח מלכודות, ביידן מקווה שהוא יפשל

עימות הטלוויזיה האחרון בין טראמפ לביידן ייערך הלילה עם כללים חדשים ● זו עשויה להיות ההזדמנות האחרונה של הנשיא לזכות בתנופה ● הפרש יתרונו של ביידן מוסיף להצטמצם בסקרים, אבל הוא עדיין גדול ● 13 יום נותרו, 42 מיליון כבר הצביעו

הפגנת העצמאים בכיכר רבין / צילום: תמר מצפי

העצמאים חזרו לכיכר: "זהו חורבן בית שלישי בחסות הממשלה. העסקים מוקרבים על המזבח הפוליטי"

לפני שעה קלה החלה בכיכר רבין הפגנת מחאה של העצמאים והעסקים קטנים, המוחים נגד התנהלות הממשלה בהתמודדות עם נגיף הקורונה • "עשרות אלפי עסקים נסגרים ולא נותר לנו אלא לצאת למלחמת הישרדות כלכלית ולקחת את גורלנו בידינו"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

למרות הסגר: שיא של עשור בהיקף המשכנתאות לחודש ספטמבר

הציבור לקח בחודש ספטמבר משכנתאות בהיקף 6.3 מיליארד שקל ● 15% מהמשכנתאות היו לטובות דירות מחיר למשתכן ● הסיבות לזינוק המפתיע: הריביות הנמוכות לצד חוסר הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית בשוק הנדל"ן

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

בדרך להסכם שלום נוסף? גורם בטחוני: בקרוב סעודיה תצא מן הארון

בביקור קצר בוושינגטון חתמו שר הביטחון גנץ ומזכיר ההגנה האמריקאי על הצהרת מחויבות עם ארה"ב לעליונות הביטחונית של ישראל לעשרות שנים קדימה ● גנץ: "ביטחון ישראל עשה קפיצת מדרגה משמעותית"

צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בבית חולים בבלגיה / צילום: Francisco Seco, AP

כשמקרי הקורונה בעלייה באירופה, בתי החולים ממהרים להיערך לחורף

שירותי הבריאות ברחבי אירופה מפיקים לקחים מהגל הקטלני הראשון באביב שעבר ● בתי חולים ברחבי היבשת אוגרים תרופות וציוד מגן ופועלים להגדלת מספר המיטות

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

ממלונאות ומכוניות יוקרה לתעופה: זו הקבוצה מדובאי שמתעניינת ברכישת ישראייר

קבוצת אל חבטור נמצאת בבעלות אחת משמונה המשפחות השולטות בכלכלת איחוד האמירויות ● סמנכ"ל הכספים בישראייר אסף צור נסע השבוע לפגישה עם נציגי החברה

הבורסה בגרמניה / צילום: Michael Probst, Associated Press

עליות חדות באירופה; צפי לפתיחה חיובית בארה"ב

פוטסי מזנק ב-1.6%, קאק קופץ ב-1.4% ודאקס מטפס ב-1.2% ● המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת ● אמש וול סטריט ננעלה בעליות על רקע אישור ה-FDA תרופת רמדסיביר של גיליאד לטיפול בקורונה ● אינטל צונחת במסחר המקדים על רקע הדוחות שפורסמו אמש

לילך בר דוד ודובי פרנסס, הסטארט-אפ Lili  / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ Lili של יוצאי פפר גייס עוד 15 מיליון דולר

דובי פרנסס הוביל את סבב הגיוס השני של החברה תוך ארבעה חודשים ● לילך בר דוד, מנכ"לית החברה שהקימה לפני כן את פפר: "הופתענו כמה השוק בארה"ב בוגר"

צחי נחמיאס / צילום : יחצ

צחי נחמיאס מרחיב הצעתו לרכישת מניות דסק"ש ושומר לעצמו אפשרות להחליף שותפים

מגה אור של נחמיאס ושותפיה מציעים לרכוש עוד 12% מדסק"ש, נוסף על מניות השליטה, לפי שווי חברה דומה של 1.36 מיליארד שקל ● האם טענה שמגה אור ושותפתה ביג בעלות שליטה באפי נכסים, עלולה להשפיע על שותפות אפשרית ביניהן  בדסק"ש?

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

הסכם חדש לסלברייט באמירויות: תספק טכנולוגיה לגוף באבו דאבי

על פי הערכות, היקף העסקה בין חברת הסייבר הישראלית לגוף בממשל של אבו דאבי, כ-3 מיליון דולר ● ממידע שהגיע ל"גלובס", המתווך בעסקה הוא דוד מידן, שהיה שליח ראש הממשלה למו"מ לשחרור גלעד שליט

העימות הטלוויזיוני בין הנשיא טראמפ ולבין ג'ו ביידן / צילום: Jim Bourg, AP

העימות האחרון בארה"ב: פוליטיקה, קורונה ואקלים. ואדם אחד שסיכם במלים - "אני מקנא"

בניגוד לעימות הקודם שהיה סוער ובוטה מצד המועמדים, הלילה לעם האמריקאי ניתנה הזדמנות להקשיב לפערים הגדולים בין שני המועמדים ● מדיון על משבר האקלים ועד לניהול סביב מגפת הקורונה שני המועמדים פרסו את משנותיהם

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בת"א; מדד הבנקים זינק בניגוד למגמה על רקע הודעת בנק ישראל

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4% ● אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ● המלצת "קנייה" לישראל קנדה

יורם נוה/  צילום: כדיה לוי

כלל החזקות מיישרת קו עם ברקת: תוריד לכלל ביטוח 450 מ' ש' שגייסה בדצמבר 2019

לפני כ-11 חודשים גייסה כלל החזקות ביטוח הציבורית סכום נטו של כ-620 מיליון שקל בהנפקת מניות ● מאז דרש הרגולטור שהחברה תוריד לחברת הביטוח שבבעלותה את רוב סכום הגיוס ● המהלך ישפר את ההון סולבנסי של כלל ביטוח ויספק לה גמישות

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

התרופה של גיליאד לטיפול בקורונה קיבלה את אישור ה-FDA

התרופה שאושרה, רמדסיביר, היא כעת הטיפול הראשון והיחיד של נגיף הקורונה שאושר במלואו בארה"ב ● במאי אושרה רמדסיביר לטיפול חירום בנגיף, המאפשר לבתי חולים ורופאים להשתמש בתרופה למרות שלא אושרה רשמית על ידי הסוכנות

מוטי פלדשטיין / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברה החרדית מרגישים מופלים בקורונה, החברים החילונים שלי מתפוצצים מזה"

מוטי פלדשטיין הוא מנכ"ל קמ"ח - קידום מקצועי חרדי ● "יש בקרן שלנו 20 אלף בוגרים ובהם גם רופאים. כשראיתי שיש כאלה שמפירים את ההנחיות, הפגשתי אותם עם רבנים, כדי שישמעו את הדברים ממקור ראשון. הבעיה היא בהסברה"

קרן ברק שמקדמת את החוק בועדת החוקה, השבוע / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נסיגת הליברליזם ועליית הפורמליזם מחייבות את החוק למניעת אלימות כלכלית

כאשר ערכים כמו שוויון וכבוד, שבתי המשפט והמחנה הליברלי הטיפו להם לאורך שנים, לא מחלחלים לחיי היום יום של האזרחים, כשהם לא מוטמעים בתרבות ובחינוך, צריך לנסות לכפות את הערכים הללו באמצעות חקיקה • החוק צודק אבל גם מדגים את החולי של החברה

דוד אמסלם / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נאום "המניאק" של דודי אמסלם שהסעיר את הרשת ואת המליאה

רגע לפני שמליאת הכנסת הצביעה בעד הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות והיו"ר לוין ביטל את ההחלטה, עלה השר דודי אמסלם להשיב על הצעתה של ח"כ תמר זנדברג ● בנאום בחר אמסלם לתקוף את היועץ המשפטי לממשלה והרבה להשתמש במילה "מניאק", כאזכור לשיחה של מנדלבליט עם אפי נוה, שפורסמה בחדשות 12

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

למה הדבר הכי חתרני שעשיתי השבוע היה להיפגש עם מתווכת

דרור פויר מתעלם מהמציאות הנוכחית ומחפש דירה על בסיס תקווה לעתיד טוב יותר: סלון שיש בו אורחים, חדר שינה שיש בו רק לילות טובים וביטחון כלכלי שייאפשר לו לשלם על כל זה