גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים
ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל. במסגרת זו, יעמוד התקציב לשנת 2020 על 410.8 מיליארד שקל, שמורכבים מתקציב 2019 (399.8 מיליארד  שקל), בתוספת 11 מיליארד השקל במסגרת תוכנית הפעולה הממשלתית, שאישרה הממשלה לאחרונה.

תוספת 11 מיליארד השקלים מיועדת לצרכים הבאים: 3 מיליארד שקל למשרד הביטחון, כ-2.9 מיליארד שקל עבור הוצאות מחויבות של הממשלה, בהן הסכמי ייצוב מול קופ"ח, המשך תוכניות משרד החינוך, פיתוח תשתיות תחבורה, ותקציב השכלה גבוה. כמיליארד שקל תוספת למשרדי הממשלה בהתאם לתוכניות עבודה שונות של המשרדים, כ-940 מיליון שקל מענק חד פעמי לאוכלוסיית הנכים, כ-940 מיליון שקל ליישום הסכמים פוליטיים בעלי משמעות תקציבית. כ-710 מיליון שקל תמיכות במשרדי הממשלה השונים, כ-500 מיליון שקל להמשך תוכניות חינוכיות במשרד החינוך, כ-380 מיליון שקל להעלאת יהודי הפלאשמורה, כ-300 מיליון שקל למענקים לרשויות המקומיות, לתמרוץ דיור ופיתוח הרשויות, וכ-200 מיליון שקל ליישום מגוון החלטות ממשלה - פיתוח אזור ים המלח, הקמת מרכזי חוסן, סיוע ליושבי עוטף עזה, תוכנית לפיתוח ולהעצמת היישובים הדרוזים והצ'רקסיים, ולפרויקט דרך חדשה.

במסגרת התקציב נכללים כמעט מיליארד שקל לטובת כספים קואליציוניים וכן כ-90 מיליון שקל לתקצוב החינוך המיוחד שבזרם החינוך המוכר שאינו רשמי. לאור דרישות חברי ועדת הכספים ומאבק שניהלו במשך חודשים ארוכים, סוכם עם האוצר על תקצוב ילדי החינוך המיוחד במוכש"ר, במסגרת התוספת לתקציב 2020.

במהלך הדיון הציגו מספר חברי ועדה תוכניות ושימושים שונים שלא תוקצבו בבסיס התקציב לשנת 2019 ולא קיבלו מענה גם בתוספת התקציבית שאושרה היום. בנוסף עלו טענות מצד חברי ועדה, כי הפירוט שהעביר משרד האוצר בטרם הדיון, למרות מספר הרחבות שבוצעו בו לבקשת ועדת הכספים, עדיין אינו מספיק, וקראו לא לאשר את התוספת עד לקבלת פירוט רחב הרבה יותר, ברמת התוכניות הספציפיות להן מיועדים הכספים.

ממלא מקום הממונה על התקציבים באוצר, יוגב גורדוס, ענה לטענות לחוסר שקיפות ביעדי התקציב, לדבריו "אנחנו מביאים פירוט מאוד מאוד מדוקדק, לוח הזמנים נקבע בצורה מאוד דחוקה, ביקשתם פירוט יותר מפורט, וניסינו לענות על כל מה שאפשר במסגרת היכולות שלנו". גרדוס הציג את הערכת האוצר כי בהנחה שבאמצע השנה הבאה תחל יציאה מהמשבר, הגירעון כאחוז מהתוצר יעמוד על 13.4% ב-2020, על 9.5% ב-2021, על 5.7% ב-22, ועל 5.3% ב-23. 

הדיון נפתח בתחזית קודרת של משרד האוצר

הדיון של ועדת הכספים הבוקר נפתח בתחזית קודרת של גורדוס, בעקבות השפעת הקורונה על הכלכלה בישראל: "אנחנו לא מאשרים כאן תקציב, אלא מגדילים את מסגרת התקציב, ובמסגרת הזו של התקציב ההמשכי אנחנו מביאים פירוט שלא היה קיים מעולם. אנחנו מעריכים שתהיה התאוששות בשנה הבאה אבל גם אז לא נגיע לרמה שבה היינו ב-2019. המשק איבד שנתיים של גידול בתוצר ויש פה בור גדול של הכנסות ממסים שאיבדנו השנה וזה ישפיע על התקציבים של השנים הבאות".

עוד אמר גורדוס כי "ישראל נכנסה למשבר הזה במצב כלכלי טוב: יחס החוב תוצר היה נמוך. אבל נכנסנו עם בעיה של גירעון מבני והדבר הזה ילווה אותנו אחרי שהמשבר יגמר. אנחנו מנסים בממשלה לא להגדיל את הגירעון המבני. צריך לזכור שאנחנו סוחבים איתנו גירעון מבני גבוה. בשנה הבאה נהיה 80% ביחס חוב תוצר, במדינות אחרות שאנחנו בהשוואה אליהן היחס חוב תוצר נמוך משמעותי משלנו. ניצלנו חלק גדול מהיכולות שלנו כבר עד עתה".

גורדוס התייחס להיעדר התקציב נוכח המשברים הפוליטיים ואמר כי "היה לנו קשה לעמוד ב-400 מיליארד שקלים (תקציב 2019). אנחנו היינו צריכים 420 מיליארד כדי לעמוד בדרישות ועכשיו נוצר פער מול ה-411 שכן אושרו בממשלה".

יועמ"שית הוועדה שגית אפק ציינה כי ככל שלא יהיה תקציב קבוע המצב ילך ויחמיר. גורדוס הוסיף כי "חשבנו שבשל היעדר תקציב צריך להגדיל את המסגרת. אבל אנחנו מבינים את ההיבטים האחרים של הצורך באישור התקציב".

מוקדם יותר בירך יו"ר הוועדה גפני, שחזר מחופשת מחלה ממושכת בעקבות אירוע לבבי, את יועמ"שית הוועדה שגית אפק על שעמדה מול משרד האוצר בדרישת הוועדה את הפירוט המלא של הכספים בתקופה שבה חלה: "אני רוצה לברך את היועמ"שית של הוועדה שלולא היא, לא היינו מקבלים פירוט. היא עמדה על העניין ואני גיביתי אותה ואני מבקש להבא להביא פירוט שנדע על מה מדובר".

אפק עצמה התייחסה לטענות חברי הכנסת על אי שקיפות בנוגע ליישום ההסכמים הקואליציוניים ואמרה כי "בתקציב המשכי לא חל הסעיף שצריך להציג את ההסכמים הקואליציוניים במליאה כי זה לא חוק תקציב. את השקיפות הזו תקבלו פעמיים גם מהאוצר וגם בדיון שיהיה פה. הממונה על התקציבים ייתן את הפירוט".

גפני התייחס לטענות נגד הסכומים הגבוהים בהסכמים הקואליציוניים שקיבלו החרדים ואמר: "הראשונים שנפגעים מכך שאין תקציב הם אלו שלא נמצאים בבסיס התקציב. צריך לקחת את זה בחשבון. יש שם את מוסדות המוכר שאינו רשמי - יש שם אנשים שלא יקבלו משכורת. ויש גם את נושא החינוך המיוחד שהתחייבנו להם ואין לזה כסף".

גורדוס: "נדרשים תיקונים קבועים לחוק היסוד. אם נכנס ל-2021 עם תקציב המשכי נצטרך להסתדר עם פחות מ-400 מיליארד שקל (תקציב 2019) וזה תלוי באם יאושר תקציב 2020".

על תקציב 2021 אמר גורדוס שהם "עובדים על הכנת תקציב 2020 וגם תקציב 21. נהיה מוכנים לכל דבר שיוחלט על ידי הדרג הפוליטי". אך התשובה לא שכנעה את ח"כ תמר זנדברג שטענה כי "אין עבודה על התקציב הבא, לא 2020 ולא 2021", ואליה הצטרף יו"ר הוועדה גפני ונוספים.

עו"ד גלעד ברנע המייצג את תנועת אחריות לאומית שעתרה נגד אישור התקציב ההמשכי אמר כי "התוכנית שמוצגת פה היא בקושי רשימת מכולת, זה לא מפורט ואין פה כלום. המשמעות היא ש-11 מיליארד שקלים, כספי ציבור, אתם משאירים צ'ק פתוח לממשלה ולחשב הכללי וזה לא עומד במבחן חוק היסוד".

ח"כ סמוטריץ' יצא נגד דבריו של עו"ד ברנע בוועדה: "מה עושים פה הכנה לדיון בבג"ץ? למה זה נדרש?" וח"כ קטי שטרית הצטרפה לדבריו "למה אני צריכה לשמוע אותו פה? שיילך לבית המשפט".

"לא אמורה להיות בעיה לקבל את הפירוט. אנחנו רוצים לדעת לאן הולך הכסף"

במהלך הדיון יצאו חברי הכנסת נגד משרד האוצר שלא הביא פירוט נדרש של כל ה-11 מיליארד שקלים ודרשו לדחות הצבעה עד לקבלתו. ח"כ מיקי לוי, שמשתתף בדיון בזום, אמר "אסור לאפשר את ההצבעה על אישור התקציב לפני שנקבל את הפירוט החסר של כמה מיליארדים שלא קיבלנו מהאוצר עדיין. אמרה את זה גם יועמ"שית הוועדה".

לדבריו הצטרף ח"כ רם בן ברק שדרש לדחות את ההצבעה עד לקבלת פירוט מלא של הכסף: "אנחנו בתקציב המשכי, לא אמורה להיות בעיה לקבל את הפירוט. אנחנו רוצים לדעת לאן הולך הכסף".

לאחר הפסקה קצרה חזר היו"ר גפני ואמר: "ישבתי עכשיו עם אנשי משרד האוצר אחרי שדרשנו שילדי החינוך המיוחד במוסדות המוכר שאינו רשמי יקבלו 18 מיליון שקלים - קיבלנו את זה. זה נמצא בתקציב. אני רואה בזה הישג גדול של הוועדה. אני משבח את שר האוצר ואנשי משרד האוצר". גפני מבקש לקטוע את הדיון עד לאחר סיום המליאה שנפתחה הבוקר והיא תתחדש בצהריים.

חברי הליכוד: "מתייחסים אלינו כאל חותמת גומי"

חברי הליכוד בוועדת כספים התערמו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי ומאיימים שלא לתמוך בקואליציה בהצבעה על התקציב. ח"כית בוועדה אמרה ל"גלובס" כי במקום להעביר את התקציבים הללו לטובת ראשי רשויות מהליכוד ומטרות בפריפריה, הכסף הוקדש למטרות שהם לא עודכנו עליהם. "לא עדכנו אותנו בכלום ומתייחסים אלינו כאל חותמת גומי", ציינה.

מאחורי הקלעים ולקראת הדיון שצפוי להתחדש בשעה הקרובה מנסה מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ אופיר כץ לתווך בין חבריו למפלגה לבין שר האוצר כ"ץ בניסיון להגיע להסכמות ולייצר הישגים גם עבור חברי הליכוד במסגרת ההעברות הקואליציוניות. כזכור, הבית היהודי חברה לליכוד לאחר הבחירות האחרונות ונתניהו עצמו התחייב בפני הציונות הדתית שידאג עבור כל צרכי המגזר במסגרת מלחמתו מול מפלגת ימינה. על פי ההערכה הצדדים צפויים להגיע להסכמות עוד לפני ההצבעה.

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עִזבו אותי לגסוס במסדרון, הצילו את נטלי דדון!

המרוץ לפיתוח החיסון הוא בקושי חימום ומתאבן למרוץ האמיתי - המרוץ לחיסון עצמו ● ואם אתם לא חושבים שהמקורבים יזכו לחיסון ראשונים, כנראה שהפרוטקציה שלכם כל-כך חזקה שאתם כבר לא שמים לב אליה

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

רשתות האופנה והמסעדות התייאשו: מפסיקות את הדיונים עם הממשלה

הצהרת התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה להפסיק את ההתדיינות מול הממשלה מגיעה לדבריהם לאחר ש"פניותיהם נפלו על אוזניים ערלות" ● "החל מיום ראשון כל אחד יהיה חייב לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורו, עבור עובדיו ועבור משפחתו"

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הסושיאל הולך להכריע את הבחירות בארה"ב. השאלה לטובת מי

ביידן מצידו עוד לא סיים ללמוד על הסושיאל את מה שטראמפ הספיק כבר לשכוח ● מאידך, הוא הספיק ללמוד לא מעט מהטעויות של הילארי ● אמנם עוד לא ניתן לדעת מי ינצח ואפילו לא מתי נדע זאת, אבל מנצח בטוח אחד כבר יש

איל ההון קינס רקישב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

קשרי השותף מקזחסטן של משה חוגג עלולים לסבך את ג'ו ביידן בארה"ב

על פי פרסום בעיתון הבריטי "דיילי מייל", בזמן שביידן, המועמד כיום לנשיאות ארה"ב, כיהן כסגן נשיא, סיפק בנו השני, האנטר, שירותים עסקיים לאיל ההון קינס רקישב, שהיה מקורב לנשיא קזחסטן באותה תקופה ● רקישב וחוגג, בעלי בית"ר ירושלים, ייסדו יחד את קרן סינגולריטים

תומכי ג'ו ביידן במיאמי, פלורידה / צילום: MARCO BELLO, רויטרס

החולשה של מדינות "חגורת החלודה" הפכה לצרה צרורה עבור טראמפ

מדינות עם בסיס תעשייתי חזק כוויסקונסין, פנסילבניה, אוהיו, ומישיגן לא השתתפו בחגיגת הצמיחה של ארה"ב בקדנציה הראשונה של טראמפ ● ג'ו ביידן לא מתכוון להחמיץ את ההזדמנות לקרוץ להן ולהפיל על הנשיא המכהן את הדשדוש שאליו נקלעו

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

ההכנסות מהאייפון אכזבו - ומניית אפל יורדת במסחר המאוחר

הפתעה לטובה במכירות האייפדים ומחשבי מק פיצו על הירידה בהכנסות מהאייפונים, והחברה עקפה את התחזיות ● אפל לא סיפקה תחזית לרבעון הבא, שיכלול את מכירות האייפונים החדשים

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

מבצעים ברשתות אופנה ומזון / צילום: שני מוזס, גלובס

העליון שם סוף לשיטת המבצעים הפופולרית: הפסיקה שמסעירה את ענף המזון והאופנה

ביהמ"ש העליון אשרר את החלטת המחוזי בת"א לפיה גם במקרה של מבצעים קצרי מועד יש לציין על המוצר או על שלט את המחיר הסופי לאחר ההנחה, ולא ניתן יותר להסתפק רק בהצגת אחוז ההנחה ● עו"ד סיטון-זלקינד המייצגת קמעונאיות בתחום האופנה והמזון: "נטל כבד ביותר על הקמעונאים שעלול להביא להימנעות ממבצעים קצרי טווח"

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

אמזון לא עוצרת: ניפצה את תחזית הרווח למניה ב-300%; ההכנסות זינקו ב-37%

הרווח למניה הסתכם ב-12.37 דולרים - מעל לתחזיות השוק לרווח של 7.41 דולרים למניה ● ההכנסות הסתכמו ב-96.15 מיליארד דולר לעומת הצפי להכנסות של 92.7 מיליארד דולר ● אמזון מעלה את התחזיות לרבעון הבא, אם כי הטווח לרווח התפעולי רחב מדי

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ”ל Wix  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אבישי אברהמי מנכ"ל Wix: "ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

אבישי אברהמי בפוסט שפרסם: "אני אמנם לא ממש מבין בפוליטיקה, אבל אני ממש טוב עם מספרים, והאמת היא שבשורה התחתונה, ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

תומכי ג'ו ביידן במיאמי, פלורידה / צילום: MARCO BELLO, רויטרס

פלורידה לא למדה לקח: טל שניידר בדרך למדינה ש"מכתירה" את נשיאי ארה"ב

פלורידה היא מדינה חצויה שמשקפת כנראה יותר מכל את אמריקה המפולגת ● ההיסטוריה מלמדת שפלורידה כמעט תמיד בוחרת במנצח ונוטה להחליף צד כל כמה שנים ● כך היה עם רייגן והבושים, וקלינטון ואובמה וטראמפ ● האם גם הפעם היא תנבא את התוצאות

הקמע של אנט / צילום: Kin Cheung, Associated Press

בדרך להנפקה הגדולה בעולם: ביקושי ענק של 3 טריליון דולר להנפקת חברת הפינטק הסינית של ג'ק מא

אנט גרופ תחל להיסחר בבורסות הונג קונג ושנחאי ביום חמישי ● מרבית הביקושים הגיעו לחלק של ההנפקה בשנחאי ● בקרב משקיעים פרטיים הביקוש עלה פי 872 על ההיצע

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

תלונה למבקר המדינה נגד אופן המינוי במועצת התאגיד

חברת המועצה לשעבר אורנה דויטש פנתה בתלונה למבקר המדינה על האופן שבו מונו חברי המועצה החדשה ● דויטש טוענת בין היתר שאופן מינוי הועדה התנהל באופן לא תקין במספר מובנים ● מינוי החברים למועצה מתעכב שוב ושוב כמה מספר רב של חודשים

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה דחה את פתיחת חנויות הרחוב בשבוע

עם זאת, שבוע הבא ייפתחו הלימודים לכיתות א' עד ד', בתי כנסת בפעילות של עד עשרה אנשים, וכן צימרים ומכוני טיפול כגון מספרות ומכוני קוסמטיקה ● טרם הדיון, יצא שר האוצר ישראל כ"ץ במתקפה חריפה על שר הבריאות יולי אדלשטיין

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על יעזוב את תפקידו על רקע חילופי השליטה בחברה

כפי שפורסם ב"גלובס", הדירקטוריון החדש כבר החל בהקמה של ועדת איתור לחיפוש אחר מנכ״ל חדש יחד עם רוב השדרה הניהולית שצפויה להתחלף ● גונן אוסישקין צפוי לעזוב את התפקיד בינואר 2021

רן גוראון / צילום: יח"צ

דרמה בבזק: כפי שנחשף ב"גלובס" החברה תיאלץ להפחית מאות מיליוני שקלים בדוחותיה על מינויים כפולים

"גלובס" חשף השבוע כי במשרד התקשורת הופתעו לגלות כי מספר המנויים הכפולים בשוק התקשורת גדול משמעותית מהתחזיות ● מדובר במנויים שמשלמים למרות שאינם מקבלים שירותי אינטרנט ● החשיפה הגבוהה ביותר היא של בזק בינלאומי שמודיעה כעת על מחיקות של 200-300 מיליון שקל

פיליפ פרוסט, בעל השליטה באופקו / צילום: תמר מצפי, גלובס

תחום בדיקות הקורונה ממשיך להתבסס כאוצר החבוי שחיפשה אופקו

ההכנסות הכוללות ברבעון היו 428.1 מיליון דולר לעומת 228.8 מיליון דולר ברבעון המקביל - עליה של 87% ● לראשונה מזה זמן רב רושמת אופקו רבעון שני ברציפות של רווחיות ● מניית אופקו עלתה בעקבות פרסום הדו"חות ב-5%, והחברה שווה היום 2.8 מיליארד דולר

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל / צילום: יח"צ

מנכ"ל דרופבוקס ישראל: "מנהלים צריכים להתרכז במשימות, בתוצאות ובתוצרים ופחות בשעות ובנוכחות"

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל, על אתגרי העבודה מהבית ● אתגר המנכ"ל

משימת אפולו 14. הפעם האחרונה שבני אדם נחתו על הירח הייתה ב־1972 / צילום: NASA, רויטרס

גילויים חדשים, תוכניות ישנות: בנאס"א מעיזים שוב לדבר על שיגור בני אדם לירח

אחרי שנים שבהן הפוקוס עבר למאדים, בנאס"א מעיזים שוב לדבר על שיגור בני אדם לירח. הגילוי האחרון של מים שם עשוי לקדם את התוכניות להקמת התיישבות שם • ד"ר יוג’ין טו, מנהל מרכז המחקר של נאס"א, מדבר על הניסיונות לקצר את זמן ההגעה לירח, על השלכות השימוש בחומרי גלם ממנו ועל חלוקת העבודה בין המגזר הציבורי לפרטי

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קריאת ההשכמה לנתניהו, המרוץ הרדום לנשיאות ואיך ייראו בחירות בימי קורונה?

יותר קלפיות, אמצעי מיגון ומוקדי הצבעה מיוחדים לחולים ומבודדים - כל זה צפוי להעלות את תקציב ועדת הבחירות באופן דרמטי לקראת הבחירות הבאות ● בינתיים, ראש הממשלה נתניהו קיבל באריאל עוד קריאת השכמה, בעוד המירוץ למשכן הנשיאות נראה רדום במיוחד