גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קליפורניה תאסור מכירות של מכוניות מונעות דלק החל משנת 2035

מושל המדינה אומר כי אימוץ נרחב של כלי רכב ללא פליטה יפחית את פליטת גזי החממה ויסייע במאבק בשינויי האקלים

מכונית חשמלית של ג'נרל מוטורוס / צילום: רויטרס
מכונית חשמלית של ג'נרל מוטורוס / צילום: רויטרס

מושל קליפורניה גווין ניוסאם חתם, על צו להפסקת מכירת מכוניות נוסעים חדשות בהנעת בנזין וסולר במדינה בשנת 2035.

זו ניסיון שאפתני לעודד את מכירות כלי הרכב האלקטרוניים בשוק הרכב הגול ביותר בארה"ב, וכן ניסיון לטפל בפליטת גזי החממה שרוב המדענים מעריכים שהם הגורם לשינוי האקלים. התחבורה אחראית ליותר מחצית מפליטת הפחמן לאוויר בקליפורניה, אמר ניוסאם.

יותר מ-11% מסך כלי הרכב הקלים בארה"ב בשנה שעברה היו רשומים בקליפורניה, לפי חברת הנתונים IHS Markit.

קליפורניה היא המדינה הראשונה בארה"ב שמתחייבת ליעד כזה, והיא עשויה לגור אחריה מדינות נוספות שנוטות לשמאל הפוליטי, בהתחשב בגודלה בהיסטוריה של הובלה בנושאי רגולציה. 17 מדינות בעולם, ביניהן צרפת, בריטניה וגרמניה, אימצו יעדים להפחתה הדרגתית של השימוש בכלי רכב של מנועי בעירה פנימית, לפי המועצה הבינלאומית לתחבורה נקייה.

השנה עד סוף יולי, 6.2% מרישומי הרכב הקל בקליפורניה היו של רכב אלקטרוני, מול 1.6% בארה"ב כולה, לפי IHS Markit.

"מבין כל המשברים הסימולטניים שאנחנו עוברים בקליפורניה, אין חזק יותר מהנושא של משבר האקקלים", אמר ניוסאם, דמוקרט, שעמד מול כמה מכוניות חשמל. "מה שאנחנו מקדמים כאן הוא אסטרטגיה לטיפול ראש במשבר הזה, שהיא נועזת כפי שהמשבר הוא גדול".

הצו אומר גם ש"מידית האפשר", כלי רכב בינוניים וכבדים, כולל משאיות לציוד בניה, צריכים להיות בעלי אפס פליטת פחמן עד 2045.

ניוסאם מדגיש את שינוי האקלים כסיבת מפתח לדליקות הענקיות בקליפורניה בחודש האחרון. מדענים אומרים שקליפורניה הפכה חשופה יותר לדליקות יער הרסניות שנעות במהירות גם בגלל האקלים החם יותר, שגורם לעצים להתייבש, בנוסף ליערות שגדלו מדי, ולעלייה בדיור באזורים מועדים לשריפות.

הכרזת ניוסאם גררה ביקורת של ממשל טראמפ. "זו דוגמה נוספת לקיצוניות של השמאל", אמר דובר הבית הלבן, ג'וד דיר. "הם רוצים שהממשלה תכתיב כל היבט של החיים בארה"ב, והם הורסים מקומות עבודה ומייקרים עלויות במידה מפחידה. הנשיא טראמפ לא יתמוך בזה".

ממשל טראמפ כבר מנהל מלחמה משפטית נגד קליפורניה בעניין סמכות המיוחדת שלה לפקח על פליטת מפלטים, לפי חוק האוויר הנקי שהיא חוקקה ב-1970. התיק הזה נדון כעת בבת משפט פדרלי לערעורים בוושינגטון הבירה.

סמכותה של קליפורניה לאכוף את הצו החדש של ניוסאם נובעת מאותו חלק בחוק, ותוצאות הבחירות לנשיאות ב-3 בנובמבר יקבעו את התוצאה במידה רבה, אמר בוב מקנלי, יועץ אנרגיה לשעבר לנשיא ג'ורג' וו. בוש.

אם המועמדת של טראמפ לבית המשפט העליון במקומה של רות ביידר גינסברג תאושר, והוא יישאר נשיא ויערער על הצו של ניוסאם, הרוב השמרניי בבית המשפט העליון יוכל בפוטנציה לבטל את הצו בקליפורניה, אמר מקנלי. אם ביידן ייבחר לנשיא, הוא לא צפוי להתנגד לצו.

בסימן לכך שמדינות שנוטות לשמאל עשויות ללכת בעקבות קליפורניה בקביעת יעד לאיסור מכירות רכבי בנזין, מושלת אורגון קייט בראון שיבחה אתמול את הכרזת ניוסאם. "אעשה מה שאני יכולה כדי להאיץ את המעבר לחשמל כאן", היא צייצה בטוויטר.

ג'ון בוצלה, מנכ"ל ברית חדשנות הרכב, איגוד שמייצג יצרני רכב גדולים בארה"ב ובעולם, אמר שחברות האיגוד מחויבות להרחבת היצע רכבי החשמל שלהם, אך צווים כמו זה שפרסם מושל קליפורניה אינם הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

"מה שבונה שוקים מצליחים הוא מעורבות רחבה של בעלי העניין", כולל ממשלות, יצרני רכב, חברות חשמל, ספקי תשתיות ואחרים", אמר בוצלה.

דובר של פורד מוטור אמר: "אנחנו מסכימים עם המושל ניוסאם שזה הזמן לנקוט פעולה דחופה לטיפול בשינוי האקלים. ההתקדמות מחייבת שותפות ציבורית-פרטית, תשתית חכמה ומשאבים שמעודדים צרכנים להשקיע במוצרים אלקטרוניים".

ניוסאם אמר אתמול שהצו החדש יחול רק על כלי רכב חדשים, ולא יאסור על תושבי קליפורניה להחזיק או למכור מכוני בנזין מיד שנייה.

בריאן מאס, נשיא התאחדות סוכני הרכב החדש בקליפורניה, אמר שהארגון שלו מכבד את השאיפה של ניוסאם להילחם בשינוי האקלים, אך יש לו כמה חששות, ביניהם הצורך להרחיב מאד את תשתית תחנות הטעינה ולהוריד את עלויות כלי הרכב ללא פליטת פחמן כדי שהם יהיה זמינים לא רק לעשירים. הוא הוסיף שאכיפת שינוי כה מקיף בצו מממשלתי ללא אישור חקיקתי, "מטריד מאד ושולל מתושבי קליפורניה את השמעת קולם בנושא חשוב זה".

ראשי שני בתי המחוקקים של קליפורניה, שנשלטים על ידי הדמוקרטים, הודיעו אמול שהם תומכים בצו המנהלי של ניוסאם. "האסיפה מצפה לעבוד איתו על העברת החקיקה הנחוצה לחיזוק הצעד הנועז הזה", אמר יו"ר אסיפת המחוקקים של קליפורניה, אנתוני רנדום.

לשכת משאבי האוויר של קליפורניה תהיה אחראית לגיבוש הרגולציות הספציפיות ליישום המנדט של המדינה שנוגע למכוניות נוסעים ולמשאיות.

מעבר ממוצרי נפט כמו בנזין וסולר (דיזל), לחשמל יחייב תשתית של תחנות טעינה ברחבי המדינה, ועלול להשפיע על עסקיהן של אלפי תחנות דלק בקליפורניה. יהיה גם צורך לשדרג רשת חשמל שזקוקה זה מכבר לשדרוג. רשת החשמל של קליפורניה עברה בחודש שעבר יומיים של הפסקות שירות ברוטציה במהלך גל חום. חברות החשמל הגדולות במדינה סוגרות כעת באופן קבוע חלק מהרשתות הישנות שלהן כדי להפחית את מקרי הצתת הדליקות מקווי חשמל בימים של רוחות חזקות.

לכלי רכב חשמליים אין פליטות גזי חממה, אך החשמל לטעינת הרכבים הללו עשוי לבוא ממקורות פוסיליים. קליפורניה נקטה בשנים האחרונות בצעדים להרחבת השימוש באנרגיית רוח, שמש, גיאותרמלית ומקורות מתחדשים נוספים. המדינה אימצה ב-2017 חוק להפחתת פליטת גזי החממה ב-40% לפחות ב-2030 ו-80% עד 2050, מהרמה של 1990.

זו אינה הפעם הראשונהש בה קליפורניה מנסה לקדם כלי רכב חשמליים. צו מ-1990 חייב ש-2% מהמכוניות החדשות שיימכרו ב-1998 יהיו באפס פליטת פחמן. באותה עת היו רק כמה דגמים זמינים שעמדו בכך, 1EV של ג'נרל מוטורס ו- EV Plus של הונדה. שתיהן היו קטנות ועם טווח נסיעה מוגבל.

"מה ששונה הפעם הוא הטכנולוגיה והזמינות של כלי הרכב", אמר מייקל וארה, מנהל תוכנית האקלים והאנרגיה במכון וודס באוניברסיטת סטנפורד. "יש בשוק מוצרים שאנשים רוצים לקנות". דגם 3 של טסלה הוא אחד ממכוניות הנוסעים הנמכות ביותר בקליפורניה, וכמה יצרניות רכב השיקו דגמי חשמל חדשים.

ניוסאאם חתם על הצו שלו על מכסה מנוע של פורד מוסטנג מאך-E, דגם חשמלי שצפוי לצאת לשווקים מאוחר יותר השנה או ב-2021.

באירופה פעלו כמה מדינות נגד מכירות כלי רכב בהנעת שריפה פנימית. הראשונה היתה נורבגיה, שב-2017 קבעה יעד של מכוניות נוסעים ורכב מסחרי קל ללא פליטת גזי חממה מ-2025. אחריה באו כמה מדינות, כמו צרפת שקבעה יעד של סיום מכירות מכונית בנזין וסולר ב-2040. בריטניה קבעה תחילה כיעד את שנת 2040, אך שנה היא הקדימה אותו ל-2035.

עוד כתבות

משימת אפולו 14. הפעם האחרונה שבני אדם נחתו על הירח הייתה ב־1972 / צילום: NASA, רויטרס

גילויים חדשים, תוכניות ישנות: בנאס"א מעיזים שוב לדבר על שיגור בני אדם לירח

אחרי שנים שבהן הפוקוס עבר למאדים, בנאס"א מעיזים שוב לדבר על שיגור בני אדם לירח. הגילוי האחרון של מים שם עשוי לקדם את התוכניות להקמת התיישבות שם • ד"ר יוג’ין טו, מנהל מרכז המחקר של נאס"א, מדבר על הניסיונות לקצר את זמן ההגעה לירח, על השלכות השימוש בחומרי גלם ממנו ועל חלוקת העבודה בין המגזר הציבורי לפרטי

רוני שמאי / צילום: רוני שמאי

"כל שכונה יכולה לחפש את אותו מבוגר בודד שזקוק שמישהו יזעק בשבילו"

מעצב התאורה רוני שמאי נחשף למצוקת הקשישים העריריים עוד לפני הקורונה, לאחר ששכן ביקש ממנו עזרה טכנית ● הוא פתח עם שותפים קבוצת פייסבוק ייעודית שמארגנת סיוע לאותם אנשים ● מדור חדש מציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

פיליפ פרוסט, בעל השליטה באופקו / צילום: תמר מצפי, גלובס

תחום בדיקות הקורונה ממשיך להתבסס כאוצר החבוי שחיפשה אופקו

ההכנסות הכוללות ברבעון היו 428.1 מיליון דולר לעומת 228.8 מיליון דולר ברבעון המקביל - עליה של 87% ● לראשונה מזה זמן רב רושמת אופקו רבעון שני ברציפות של רווחיות ● מניית אופקו עלתה בעקבות פרסום הדו"חות ב-5%, והחברה שווה היום 2.8 מיליארד דולר

אנגלה מרקל / צילום: Michael Sohn, Associated Press

הפוקוס באירופה עובר מצרפת וגרמניה לאיטליה, ספרד ובריטניה

מספר הנדבקים באירופה מזנק וההגבלות על האזרחים מתהדקות • צרפת וגרמניה הגדולות סוגרות ברים, מסעדות וחנויות, אבל משאירות בתי ספר פתוחים

דליפת נפט בנמל קצא"א באשקלון / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

כ-3 ק"מ מהחוף: אירוע דליפת נפט בנמל קצא"א באשקלון

אירוע מקומי של דליפת נפט התרחש הבוקר בנמל קצא״א באשקלון ● לפי המשרד להגנת הסביבה מדובר באירוע נקודתי, אך מתקן ההתפלה הושבת ליתר ביטחון לאחר התייעצות עם משרד הבריאות

אלון שוסטר, כחול לבן / צילום: יח"צ

חלב עמיד: גם בעולם מכסות הייצור לא נעלמו, הן רק משנות צורה

החשוד המיידי במחסור בחלב בימי הסגר היה מנגנון המכסות הנהוג בישראל, שנטען כי הוא שריד ממשטרים של כלכלה מתוכננת • למרות שברחבי העולם נוקטים בשלל שיטות, נראה שאף מדינה לא מותירה את העסק ההפכפך הזה רק לידו הנעלמה של השוק ● המשרוקית של "גלובס"

קרייריסטית / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אני רק שאלה: "המנהל שאל אותי אם אני 'קרייריסטית'. מה לענות?"

כך תעמידו את המנהל במקומו כשתישאלו שאלות שהן לא לעניין ● טור ייעוץ

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק עקפה את התחזיות בעקבות מעבר של פרסום לאונליין

מספר המשתמשים היומיים והחודשיים של פייסבוק בארה"ב ובקנדה ירד מעט בהשוואה לרבעון השני, אז הוא הגיע לרמה גבוהה בשל משבר הקורונה ● בחברה צופים אי ודאות משמעותית לגבי הפעילות ב-2021

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עִזבו אותי לגסוס במסדרון, הצילו את נטלי דדון!

המרוץ לפיתוח החיסון הוא בקושי חימום ומתאבן למרוץ האמיתי - המרוץ לחיסון עצמו ● ואם אתם לא חושבים שהמקורבים יזכו לחיסון ראשונים, כנראה שהפרוטקציה שלכם כל-כך חזקה שאתם כבר לא שמים לב אליה

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

אמזון לא עוצרת: ניפצה את תחזית הרווח למניה ב-300%; ההכנסות זינקו ב-37%

הרווח למניה הסתכם ב-12.37 דולרים - מעל לתחזיות השוק לרווח של 7.41 דולרים למניה ● ההכנסות הסתכמו ב-96.15 מיליארד דולר לעומת הצפי להכנסות של 92.7 מיליארד דולר ● אמזון מעלה את התחזיות לרבעון הבא, אם כי הטווח לרווח התפעולי רחב מדי

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קריאת ההשכמה לנתניהו, המרוץ הרדום לנשיאות ואיך ייראו בחירות בימי קורונה?

יותר קלפיות, אמצעי מיגון ומוקדי הצבעה מיוחדים לחולים ומבודדים - כל זה צפוי להעלות את תקציב ועדת הבחירות באופן דרמטי לקראת הבחירות הבאות ● בינתיים, ראש הממשלה נתניהו קיבל באריאל עוד קריאת השכמה, בעוד המירוץ למשכן הנשיאות נראה רדום במיוחד

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

משרד הבריאות: סרביה תהפוך למדינה האדומה הבאה

החל מה-8 בנובמבר הנכנסים מסרביה יחויבו ב-14 ימי בידוד ● מדינות נוספות שייכנסו לרשימת המדינות האדומות הן איטליה, גרמניה, לטביה וליטא

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה דחה את פתיחת חנויות הרחוב בשבוע

עם זאת, שבוע הבא ייפתחו הלימודים לכיתות א' עד ד', בתי כנסת בפעילות של עד עשרה אנשים, וכן צימרים ומכוני טיפול כגון מספרות ומכוני קוסמטיקה ● טרם הדיון, יצא שר האוצר ישראל כ"ץ במתקפה חריפה על שר הבריאות יולי אדלשטיין

תומכי ג'ו ביידן במיאמי, פלורידה / צילום: MARCO BELLO, רויטרס

פלורידה לא למדה לקח: טל שניידר בדרך למדינה ש"מכתירה" את נשיאי ארה"ב

פלורידה היא מדינה חצויה שמשקפת כנראה יותר מכל את אמריקה המפולגת ● ההיסטוריה מלמדת שפלורידה כמעט תמיד בוחרת במנצח ונוטה להחליף צד כל כמה שנים ● כך היה עם רייגן והבושים, וקלינטון ואובמה וטראמפ ● האם גם הפעם היא תנבא את התוצאות

ג'ק דורסי / צילום: Anushree Fadnavis, רויטרס

טוויטר עקפה את תחזית הרווח וההכנסות אך המניה מתרסקת במסחר המאוחר

ברבעון בו הגבילה החברה את ציוצי הנשיא טראמפ, והצהירה על כוונתה לקדם שיח בריא ברשת, טוויטר רשמה עלייה נמוכה מהצפוי במספר המשתמשים ● הזהירה מפני חוסר וודאות לקראת הבחירות בארה"ב בכל הנודע להתנהגות המפרסמים

מירי רגב ובצלאל סמוטריץ' על המטרו. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. צילומים: דוברות הכנסת / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

סערת המטרו וסימנים ראשונים לשובם של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

מדוע שרת התחבורה מירי רגב מתנגדת לפרויקט המטרו, מי צופה שמחירי הנדל"ן יעלו, היכן נמצאות השכונות שהכי קורצות למשקיעים, ואיפה שווקו המכרזים הראשונים בתוכנית הדיור הממשלתית החדשה ● לרגל ועידת הנדל"ן של "גלובס" שהתקיימה השבוע, קבלו סיכום מורחב

למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים / איור: חן ליבמן

ביום שאחרי האקזיט: למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים

למה ברחו כל הטאלנטים מהסטארט-אפ אחרי המיזוג עם החברה הרוכשת ● עם קצת שכל ישר, אגו מנוהל ועבודת צוות זה דווקא יכול להצליח

ניסן סנטרה / צילום: יח"צ

התחלה חדשה: המשפחתית החדשה של ניסאן שונה לחלוטין מקודמתה 

העיצוב מתוחכם ויש לה מוניטין של אמינות, אבל המנוע של סנטרה 2020 מתקשה לעמוד בסטנדרטים האירופים ● המחיר גבוה יחסית, אבל הנחות אגרסיביות עשויות לסלול את דרכה למרכז השוק

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

ההכנסות מהאייפון אכזבו - ומניית אפל יורדת במסחר המאוחר

הפתעה לטובה במכירות האייפדים ומחשבי מק פיצו על הירידה בהכנסות מהאייפונים, והחברה עקפה את התחזיות ● אפל לא סיפקה תחזית לרבעון הבא, שיכלול את מכירות האייפונים החדשים

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

וול סטריט סגרה את אוקטובר באדום: הנאסד"ק התרסק ומניות ענקיות הטק נפלו

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הדאקס והפוטסי ירדו בעוד הקאק עלה ● מדד VIX ("מדד הפחד") טיפס ● חמישה ימים נותרו עד לבחירות בארה"ב ● כל מניות הטק נפלו מלבד אלפאבית ● בורסות אסיה ננעלו בירידות חדות