גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירוק בוהק בתל אביב: ת"א 35 עלה ב-1.5%, ת"א 90 קפץ ב-2.8%

העליות הקיפו את כל המגזרים ● מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8% ● אבוג'ן המריאה 43%, דלק קפצה 8% ● הדולר נחלש ב-0.2% ל-3.459 שקלים

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

דריכות לקראת העימות בארה"ב, איך מתמחרים את השוק המקומי בסגר ואיך מניות הבנקים מושפעות מהדחיות במשכנתא?

17:25

יום המסחר בבורסה של תל אביב ננעל בעליות חדות שחצו את כל המגזרים. מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 125 התקדם ב-2% ומדד ת"א 90 קפץ ב-2.8%. כאמור, העליות הקיפו את כל המגזרים וכל המדדים הענפיים ננעלו בעליות. מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8%.

אבוג'ן טסה 43%, דלק קפצה ב-8% לאחר העסקה עם קרן ארבל, לייבפרסון עלתה ב-5%.

15:35


הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.459 שקלים. הליש"ט התחזקה ב-0.5% לשער של 4.4531 שקלים והאירו התקדם ב-0.1% לשער של 4.0519 שקלים.

בניגוד למגמה בעולם, בבורסה נמשכות עליות השערים, מדד ת"א 35 עולה ב-1.4%, מדד ת"א 125 מוסיף 1.6% ומדד ת"א 90 עולה ב-1.8%.

14:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל לפי שעה בעליות חדות, וזאת בהמשך לעליות שנרשמו בימי המסחר האחרונים בוול סטריט ולמרות חוזר הוודאות במשק נוכח הסגר שצפוי להימשך אם כי לא ברור באיזה מתווה.

מדד ת"א 35 עולה ב-1.5%, ת"א 90 מטפס ב-2.1% ומדד הבנקים עולה ב-1.2%. 

מניית דלק מזנקת ב-9% על רקע הדיווח של החברה לפיה קרן ארבל נכנסת להשקעה בדלק ישראל. 

אבוג'ן בולטת בזינוק חד של 28%, אלקטריאון עולה בכ-5%, איי.אפ.אפ מטפסת ב-5%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-800 מיליון שקל.

בנק ישראל הודיע על הרחבה נוספת של מתווה דחיית ההלוואות במערכת הבנקאית שיכנס לתוקפו החל מתחילת אוקטובר. בבית ההשקעות איי.בי.איי מעריכים כי האפסייד על מניות הבנקים גבוה (בין 30%-45%), אך סבורים כי עדיף להיחשף לסקטור דרך מניות דיסקונט, פועלים ולאומי, וזאת לאור התמחור הנמוך המשקף עוצמת פגיעה גבוהה יותר מהצפוי. "לצד מתווה הדחייה, שהיה צפוי לאור הסגר הנוכחי, ייתכן מאוד כי הבנקים ירשמו הפרשות להפסדי אשראי גבוהות גם ברבעון השלישי. נציין כי הפרשה גבוהה נוספת כבר מגולמת במודלים שלנו כחלק מההנחות שלנו לחזרה לשגרה באופן מתון, הנחה כי תחזית המאקרו השלילית יותר של בנק ישראל יותר ריאלית וכן על רקע חוסר הוודאות לקראת חודשי החורף", כך כתבו כלכלני איי.בי.איי.

12:00

"היעילות של הסגר מוטלת בספק. ההערכות לעלייה בתחלואה, קטיעת שרשרת ההדבקה ועוד... לא נעשו. בסופו של דבר הסגר יהיה חיובי אם נדע לצאת ממנו טוב", כך אמר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות איי.בי.איי, בראיון ל"גלובס" הבוקר. "הבעיה היא שאם אנו מרחיבים את הפריזמה ניתן להטיל ספק בהנחה זו. יש לנו שתי בעיות עיקריות. האחת, פוליטית. ניהול עם ניגודי אינטרסים. יש קושי לאכוף את המלצות הדרג המקצועי. השני, הפן הכלכלי. אין תחלופה בין מצב בריאותי וכלכלי. צריכים לטפל בבריאות כדי שהכלכלה תעבוד. בסופו של דבר זה בדיוק מה שאנו עדים בו כרגע. אם נעים מסגר לסגר אתה מבין שזו השגרה ולא מדובר במשבר חולף ובשגרה כזו הפגיעה חריפה יותר".

11:15

מתמתנות העליות בבורסה ומדד ת"א 35 רושם כעת עלייה של כ-1%. 

מניית מיקרונט  מזנקת לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על קבלת הזמנה ראשונה מיצרנית משאיות בינ"ל מובילה בעולם, למוצרי הסמארט-האב (קופסה שחורה) והסמארט-טאב (טבלטים ייעודיים קשיחים) של החברה. הזמנה זו (בשלב זה בכמות מוגבלת) הנה חלק מהסכם הנמצא בשלבי חתימה לתקופה של 3 שנים לרכישת מוצרי הדגל של החברה עם ענקית אוטומוטיב אירופאית. ליצרנית המשאיות הבינ"ל אופציה להארכת ההסכם בתנאים דומים לתקופה של שנתיים נוספות. 

גם תאת  רושמת עלייה חדה, לאחר שבסוף השבוע הוסיפה לערכה בוול סטריט כ-40% בעקבות חוזה חדש עם לקוח משמעותי ותיק. תאת טכנולוגיות, שבשליטת קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, מספקת מוצרים ושירותים לתעשיית התעופה. בסוף השבוע עדכנה החברה על חתימת חוזה תחזוקה ותיקונים (MRO) עם ענקית התעשייה מארה"ב Honeywell, העוסקת בין היתר בתחום התעופה ומספקת מערכות שונות לתעשייה. 

10:00

שבוע מסחר מקוצר בבורסה החל במגמה חיובית, בעקבות העליות החדות בוול סטריט בשני ימי המסחר האחרונים. מדד ת"א 35 מתקדם בכ-1.7%. 

עליות חדות רושמות מניות טאואר, לייבפרסון , איי.אפ.אפ, אוגווינד , נייס, אלקטריאון ואודיוקודס. 

קבוצת דלק  חתמה על הסכם מחייב עם קרן ארבל להשקעה בדלק ישראל, בסכום של 450 מיליון שקל. השלמת העסקה תאפשר לקבוצה לפרוע בפירעון מוקדם את מלוא יתרת החוב לבנקים המובטחים ברמת קבוצת דלק וחברות המטה בהיקף של 340 מיליון שקל. 

07:20

1. יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה חיובית. זאת, לאחר שבניו יורק נרשם אתמול עוד יום של עליות חדות. באסיה המגמה מעורבת כעת ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות.

2.  המשקיעים מסתכלים כנראה לעתיד שמעבר למגפת הקורונה, שכן בינתיים מספר החולים המאומתים בקורונה בארץ ובעולם ממשיך לעלות. מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון, על פי נתונים של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. ארבע מדינות אחראיות על כמחצית מכלל המתים, לפי הנתונים המדווחים - ארצות הברית, ברזיל, הודו ומקסיקו. בארץ הגיע ל-1,507 מספר המתים מקורונה ומספר החולים קשה הגיע ל-772 חולים. 

הסגר השני בארץ, שהחל ביום שישי האחרון, הביא את בנק ישראל ואת המערכת הבנקאית להחליט על מתווה שלישי לדחייה רוחבית בהחזרי הלוואות, שנלקחו על ידי הציבור קודם לקרות המשבר. הבנק המרכזי והבנקים הגיעו להבנה לפיה המועד הסופי להגשת בקשות לדחיית החזרי הלוואות יידחה מסוף אוקטובר הקרוב עד סוף דצמבר. כך שלפי שעה הציבור יוכל להגיש עד סוף השנה בקשות לדחיית החזרי הלוואות צרכניות רגילות (של עד 100 אלף שקל יתרה), משכנתאות והלוואות לעסקים. עד סוף השנה יוכלו הפונים לקבל דחייה בהחזרים או להאריך דחייה שכבר ניתנה להם, כל עוד לא מיצו אותה (להוציא בהלוואות צרכניות רגילות). 

3. המניות הדואליות חזרו לתל אביב עם פערי ארביטראז' חיוביים בולטים, לאחר עליות חדות בניו יורק בשני ימי המסחר האחרונים. אבוג'ן  בולטת עם פער של כ-35%, איי.אפ.אפ  כ-5.8% ומניות טבע , טאואר, נייס , נובה, אודיוקודס ופריגו עם פערים של עד 4.5%. 

4. בגזרת הסחורות, הזהב חזר לטפס בימים האחרונים וגם היום נסחר בעלייה קלה סביב 1,888 דולר לאונקיה (חזה לדצמבר). הנפט מסוג ברנט רושם ירידה קלה לרמה של 42.25 דולר לחבית. הדולר נחלש בכ-0.1% מול האירו ונסחר סביב 1.167 דולרים לאירו.

5. אלשטיין איבד את אי.די.בי: בית המשפט המחוזי בת"א הוציא ביום שישי צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי פיתוח וכן צו לפירוקה, לאחר שנקבע כי החברה היא חדלת פירעון. במקביל, מינה השופט חגי ברנר את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה, שנשלטה עד כה בידי אדוארדו אלשטיין. בנוסף, השופט נענה לבקשת נאמני אגרות החוב המובטחות מסדרות י"ד ו-ט"ו, להחליט למנות כונסי נכסים זמניים ל-70 אחוז ממניות דסק"ש ול-5 אחוז ממניות כלל ביטוח, משועבדות לטובתם, בהתאמה.

עוד כתבות

פאב סגור בדבלין בעקבות סגר / צילום: שאטרסטוק

הראשונה באירופה: אירלנד הכריזה על סגר חלקי - חנויות סגורות, בתי ספר פתוחים

אף שמספר מקרי הקורונה באירלנד ביממה האחרונה עמד על כ-1,500 בלבד, הממשלה הודיעה על הגבלות חדשות ומחמירות על החיים הציבוריים ● לפי ממשלת אירלנד הסגר החלקי יעלה כ-1.5 מיליארד אירו ויהיה כרוך באובדן של 150 אלף עבודות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 באוקטובר 2020

אתמול באיכילוב: 13 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מורי ארקין / צילום: יח"צ

הצבע הטבעי של מורי ארקין: השקיע 5 מיליון דולר בפיטולון

וגם: אריאל זוואנג היא המנכ"לית הבאה של ארגון הג'וינט העולמי ● השיחה

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

בגלל הקורונה: הבנק הגדול בדובאי הכפיל את ההפרשה לחובות בלתי מסופקים, הרווח צנח

סכום ההפרשה של "אמירייטס NBD" עומד כעת על 1.7 מיליארד דולר ושיעור החובות הבלתי מסופקים עלה מ-3.7% בחודש אפריל לקרוב ל-6% בספטמבר ● הרווח הנקי של הבנק צנח ב-69% ברבעון השלישי, ביחס לאשתקד

מתמחים נבחנים בבחינת ההסמכה בחודש שעבר. זמן החיפוש אחר כל משרה ארוך יותר  / צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

ועדת החוקה: להעניק פקטור בבחינת ההסמכה לעריכת דין

ח"כ יעקב אשר קרא לוועדת הבחינה של הלשכה להעניק פקטור על רקע משבר הקורנה לאחר שיעור נכשלים גבוה במיוחד בבחינה לפני חודש

מפעל אבגול  / צילום: עינת לברון, גלובס

אבגול נפרדת מברקן: מעתיקה את קו הייצור להודו בעלות של 17 מיליון דולר

יצרנית הבדים הלא ארוגים מסבירה את החלטתה לרכז את פעילות הייצור הישראלית בדימונה ב"התיישנות הקווים, ירידה בביקושים והיעדר רווחיות"

גרסה חדשה של אינסטגרם לייט / צילום: פייסבוק

פייסבוק מציגה: הגרסה הרזה של אינסטגרם שמפותחת במרכז המו"פ בתל אביב

צוות המו"פ של פייסבוק בישראל, שגם פיתח את אפליקציית "פייסבוק לייט", הכריז היום על התקדמות משמעותית בפיתוח גרסה רזה של אינסטגרם ששואפת לחבר לרשת החברתית מאות מיליוני משתמשים בהודו ובאפריקה

פועלי בניין עובדים באשקלון / צילום: שאטרסטוק

משרד השיכון מתריע בסקירה חדשה: "מחירי הדירות יעלו בטווח הקצר"

במסגרת סקירת השפעת הקורונה על ענף הבנייה ושוק הדירות בישראל מתריעים במשרד הבינוי והשיכון על כך ש"ככל שתמונת המצב בדבר צמצום הפעילות בענף הבנייה למגורים תימשך, ומאידך תימשך העלייה בביקוש לדירות מגורים, עלול להיווצר עודף ביקוש שעשוי להוביל לעליית מחירים"

ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן ומגדל סיכמו על רכישת מתקן ההתפלה בפלמחים תמורת 390 מיליון שקל

קרן התשתיות תשלם כ-200 מיליון שקל בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שקבוצת הביטוח תחזיק ביתרה

יקי ודמני / צילום: יונתן בלום, גלובס

מי יוביל את העגלה? מאחורי הקלעים של מינוי יקי ודמני ליו"ר החדש של שופרסל

ענקית הקמעונאות בחרה את יקי ודמני כיו"ר החדש, והפתיעה את השוק ואת צמרת החברה ● אלא שבניגוד להערכות, העובדה שודמני מגיע עם ניסיון בתחום עלולה דווקא לפגוע בחופש הפעולה שהמנכ"ל איציק אברכהן רגיל אליו ● מי סירב למינוי ואיך נראו מאחורי הקלעים?

רח' אבן גבירול בתל אביב ריק בעקבות הסגר השני. הירידה במשרות הפנויות החלה בעקבות הסגר הראשון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הלמ"ס: צניחה חדה במספר המשרות הפנויות ברבעון השני של 2020

לפי נתוני הלמ"ס, ברבעון השני של 2020 היו בממוצע 47 אלף משרות פנויות בחודש לעומת 74 אלף ברבעון המקביל של 2019 ● היחס בין היצע מחפשי העבודה למשרות הפנויות עלה ל-7.5 לעומת 4.4 ברבעון הקודם, והיה גבוה מ-1 בכל משלחי היד

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שר התקשורת קיבל המלצות ועדת רוזן לקידום התחרות בשוק הדואר

הנדל הורה לחברת הדואר לגבש תוכנית לשיפור השירות בתוך 40 יום ● משרד התקשורת יסייע לחברה ביישום המלצות הדוח, לרבות הפיכת בנק הדואר לבנק הנותן שירותים פיננסים נוספים כבנק חברתי הנגיש לכל האוכלוסייה

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

"איבדתי את אי.די.בי כי טמנו לי מלכודת, אלחם עד היום האחרון בחיי"

אדוארדו אלשטיין בראיון ראשון ובלעדי מאז שאיבד את אי.די.בי: "הפכתי קורבן סחיטה של חלק מבעלי האג"ח. אלה לא ספקולנטים, אלא פשוט רמאים. בישראל, לשדוד חברה מטייקון זה ספורט" ● מחזיקי אג"ח ט: "מצרים שמר אלשטיין בחר בדרך של הכפשה וסילוף עובדות" ● הראיון המלא יפורסם במוסף G בסוף השבוע

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; פלוסי הביעה אופטימיות לגבי הסכמה על חבילת סיוע כלכלית

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.4%, מדד נאסד"ק התקדם ב-0.3% ומדד S&P 500 הוסיף 0.5% ● יו"ר בית הנבחרים פלוסי אמרה כי יש התקדמות במו"מ לגבי סיוע כלכלי ● הזהב ננעל בעלייה של 0.2% והנחושת עלתה ב-2% ● נפט WTI עלה ב-1.5%

מטוס של חברת אתיחאד אירווייז / צילום: שאטרסטוק

הערכות: טיסות ישירות מאבו דאבי - בתחילת ינואר. ויש גם רמז למחיר: "אנחנו יודעים להיות תחרותיים"

סגן נשיא בחברת התעופה אתיחאד: "לא יכולים לדעת מתי משבר הקורונה ייגמר, אבל אנחנו בוחנים את השוק בסין ורואים שם התאוששות בטיסות הפנים שחזרו ל-80% מהיקף הפעילות" ● בשיחה עם "גלובס" הוא מדבר גם על תוכניות החברה לשוק הישראלי ועל העלויות הצפויות

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

דומיננטיות הביטקוין במסחר הקריפטו מתקרבת לשיא של 3 שנים

מחיר הביטקוין עלה השבוע ב-5% ומתקרב ל-12 אלף דולר - רמתו הגבוהה ביותר מתחילת ספטמבר ● מחזורי המסחר בביטקוין הגיעו החודש לנתח של יותר מ-60% - השיעור הגבוה ביותר מאז דצמבר 2017

שדה תעופה באיחוד האמירויות / צילום: שאטרסטוק

בלי ויזה: ישראל והאמירויות מסכמות על פטור הדדי מאשרות כניסה

משלחת מהאמירויות תגיע היום לישראל ובמסגרת טקס מרכזי יחתמו מספר הסכמים, וביניהם הסכם לפטור מאשרות כניסה למדינות ● מדובר בהסכם יחיד מסוגו בין ישראל למדינה ערבית ● לדברי פקיד בכיר באמירויות, ההסכמה הזו הובנה כששני הצדדים הביעו נכונות להקל על קשרי המסחר והתיירות

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי חיסון הקורונה של מודרנה בתחזית אופטימית: "אופתע אם זה לא יעבוד"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

סונדאר פיצ'אי / צילום: Virginia Mayo, AP

"המשתמשים בוחרים בנו": התגובה המופרכת של גוגל לתביעת הענק נגדה

במשרד המשפטים האמריקאי טוענים כי גוגל הצליחה להשיג נתח שוק של 80%-90% במנועי החיפוש באמצעות פרקטיקות אנטי-תחרותיות, ולכן הם החליטו להגיש נגדה את אחת מהתביעות הגדולות בהיסטוריה ● בגוגל החליטו להיתמם

הקמפיין של עמותת "קורת" ו"באים בטוב" / עיבוד: גלובס

באים בטוב: קבלו את הקמפיין של עמותת הקרנות "קורת"

פרויקט "באים בטוב" של "גלובס" רתם את מיטב אנשי הקריאייטיב בישראל בכדי לייצר קמפיינים יצירתיים וחכמים שיסייעו לעמותות לקדם את מטרותיהן, דווקא בתקופה קשה זו ● אחרי עמותת "נירים", מגיע תורה של "קורת" המעניקה תוכניות מימון לעסקים קטנים בקרב אוכלוסיות המתקשות לגייס אשראי