גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה בת"א ננעלה בעליות של 1%: שופרסל קפצה ב-5%, אופקו ב-7%

מדד ת"א 35 עלה ב-1%, מדד הבנקים טיפס ב-0.8% ות"א 90 הוסיף 1.2% לערכו ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.54 מיליארד שקל

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות על רקע הסנטימנט החיובי בניו יורק, שם שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין הפיח תקווה באישור חבילת תמיכה נוספת לכלכלה על רקע משבר הקורונה.

מדד ת"א 35 עלה ב-1%, מדד הבנקים טיפס ב-0.8% ות"א 90 הוסיף 1.2% לערכו.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.54 מיליארד שקל.

16:50

המסחר בבורסה עבר לעליות לקראת הנעילה על רקע הסנטימנט החיובי מעבר לים. מדד ת"א 35 עולה ב-0.6%, מדד הבנקים עולה ב-0.8% ות"א 90 מוסיף 0.7% לערכו.

16:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה. מדד ת"א 35 נסחר ללא שינוי, מדד הבנקים עולה ב-0.44% ות"א 90 מוסיף 0.2% לערכו.

שופרסל קופצת ב-4.8, אבוג'ן מוסיפה עוד 5.7%, אפולו פאוור מזנקת ב-18%, נכסים ובנין ב-14.5% ודסק"ש מזנקת ב-14%.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-991 מיליון שקל.

13:20

נמשכת המגמה השלילית בבורסה. מחזור המסחר מסתכם בכ-540 מיליון שקל. 

בהראל פיננסים מציינים בסקירה השבועית כי "למרות חודש ספטמבר שבו נרשמו מימושים בשוק האמריקאי, אנו ממליצים שלא למהר לשנות חשיפה לשוק זה, שכן תנודתיות נקודתית לא משנה את המגמות ארוכות הטווח. אנו מתמקדים במניות מסקטורים בצמיחה - ואלה לא רק מניות טכנולוגיה. לצד תתי סקטורים שנהנים ממדיניות הסגר והריחוק החברתי בעולם כמו מגמת העבודה מהבית, חשוב לשמור על חשיפה לתחומים שימשיכו לתפקד טוב כמו סקטור הציוד הרפואי ולתתי סקטורים בתחומי הצריכה המחזורית שחלקם יתאוששו ברגע שיוסרו חלק מהמגבלות. כמו כן, חברות מבוססות רווחיות שנפגעו עשויות לחזור ובגדול - במיוחד מסקטור הפיננסים והנדל"ן - בשוק המקומי אנחנו כבר רואים זאת והאיתותים של בעלי השליטה באלוני חץ ובאיירפורט היום המחישו זאת".

עוד כותבים שם: "אנו שומרים על החשיפה מפוזרת לאג"ח קונצרני מדורג. המעורבות של בנק ישראל במסחר באג"ח יחד עם הריבית הנמוכה וההרחבות המוניטאריות ממשיכות לתמוך בירידת מרווחים באג"ח הקונצרני ולהערכתנו המגמה הזו תימשך בתקופה הקרובה". 

11:10

ירידות קלות בבורסה, במקביל למגמה שלילית בבורסות אירופה. מניית נכסים ובנין  מצטרפת לדסק"ש ורושמת עלייה חדה. 

עוד בולטות בעליות מניות דלתא , דוראל אנרגיה , סלקום ואופקו. 

חברת מישורים  דיווחה הבוקר כי דירקטוריון החברה אישר להגדיל את תוכנית הרכישה בחזרה של מניותיה בכ-20 מיליון שקל. 

חברת סייברוואן  הודיעה הבוקר לבורסה כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם משטרת ישראל לביצוע פיילוט בקרב שוטרים, במסגרתו תבחן התנהגותם של השוטרים בזמן הנהיגה באמצעות התקנת מערכות סייברוואן בניידות ואיסוף נתונים מהמערכות אודות אופן נהיגתם של השוטרים והתנהגות הרכבים. 

10:00

יום המסחר בבורסה של תל אביב נפתח תוך ירידות קלות במדדי המניות המובילים. ירידות בולטות רושמות מניות אורמת, אודיוקודס  וקבוצת דלק. 

מנגד, מניית דיסקונט השקעות ממשיכה את המומנטום החיובי ועולה בעוד 11%. 

חברת אייסקיור מדיקל  דיווחה הבוקר כי היא מרחיבה את הסכם ההפצה עם טרומו ל-20 מיליון דולר. המפיץ היפני יפעל בלעדית גם בתאילנד להפצת מוצרי אייסקיור עבור סכום של 7.2 מיליון דולר לתקופה של 6 שנים.

09:15

מתחזקות הירידות במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב, והם נסוגים כעת ב-1%-1.2%.

במסחר בשוק המטבעות נחלש הדולר בכ-0.4% ונסחר סביב 3.444 שקלים והאירו נחלש בכ-0.3% סביב 4.04 שקלים. 

07:25

1. הבחירות בארה"ב נכנסות לישורת האחרונה ואמש נערך העימות הראשון בין הנשיא דונלד טראמפ למועמד במפלגה הדמוקרטית ג'ו ביידן. האירוע היה קשה לצפייה. הפרשנית הבכירה של רשת CNN דיינה באש סיכמה את האירוע בזעזוע: "זה היה שיט-שואו". הצופים האמריקאיים, רבים מהם סגורים בבתיהם בשל מגבלות הקורונה וצמודים לאתרי האינטרנט, שידורי הכבלים ואפליקציות הצפייה שונות, התכווצו בכורסותיהם.

2. המסחר בבורסה תל אביב צפוי להיפתח הבוקר על רקע הירידות בניו יורק. לאחר רצף עליות בן שלושה ימים, המסחר בבורסות וול סטריט הסתיים אמש בירידות שערים קלות: מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-0.5% ומדד נאסד"ק נחלש ב0.3%. עוד ברקע למסחר, החששות הגוברים ברחבי העולם מפני עלייה במספר מקרי הקורונה.

3. בארץ אישרה הכנסת הלילה (ג') את הרחבת התכנית התכנית הכלכלית אותה אישרה הממשלה בשבוע שעבר פה-אחד. ההרחבה כוללת שורת מהלכים לצמצום הפגיעה במשק במהלך תקופת הסגר והעמקת המענה הכלכלי לעסקים, ביניהם הורדת רף הפגיעה בעסק לקבלת מענק הוצאות קבועות בחודשים ספטמבר- אוקטובר ל-25%, מתן מקדמות על חשבון מענק הוצאות קבועות, תכנית שימור עובדים מקיפה ודחיית ההפחתה בדמי האבטלה. עוד אושר בכנסת החוק האוסר קיום הפגנות במרחק של יותר מקילומטר מהבית של המשתתפים בהפגנה. 

4. בבורסות אסיה נרשמת הבוקר מגמה מעורבת ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות. הזהב נסחר הבוקר בירידה קלה סביב 1,894 דולר לאונקיה, והנפט מסוג ברנט ממשיך לאבד גובה ורושם ירידה של כ-1% לרמה של 40.6 דולר לחבית.

5. המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים מעורבים. אופקו, איי.אפ.אפ, נובה  ונייס  חזרו עם פערים חיוביים של עד 0.8% ומנגד אורמת , טבע וטאואר עם פערים שליליים של עד 0.9%. 

לאחר שאדוארדו אלשטיין איבד בשבוע שעבר את השליטה בקבוצת אידיבי ודיסקונט השקעות, פועלים כעת הנאמנים למקסום התמורה לבעלי האג"ח.  גורמים בשוק ההון העריכו אתמול כי מניות דיסקונט השקעות  (המשועבדות והלא משועבדות) יימכרו לכל המרבה במחיר במסגרת מכרז פתוח. אותם גורמים טוענים כי מכיוון שלחברה יש נכסים טובים בסך הכול, ובראשם 74% ממניות נכסים ובניין וכ-45% ממניות סלקום, צפויות מניות דסק"ש להימכר לפי שווי חברה של 1.3-1.5 מיליארד שקל - כפול ויותר משווי השוק הנוכחי שלה.

אתמול ננעל המסחר בעליות חדות שחצו את כל המגזרים. מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 125 התקדם ב-2% ומדד ת"א 90 קפץ ב-2.8%. כאמור, העליות הקיפו את כל המגזרים וכל המדדים הענפיים ננעלו בעליות. מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8%.

עוד כתבות

יולי אדלשטיין, הליכוד / צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

מחפשים נחמה: האם כל ממשלות העולם איבדו תמיכה בגלל הקורונה?

האם זה נכון שכל מפלגות השלטון ירדו בסקרים בגלל מהקורונה? ● "המשרוקית של גלובס"

מטוס של חברת אתיחאד אירווייז / צילום: שאטרסטוק

הערכות: טיסות ישירות מאבו דאבי - בתחילת ינואר. ויש גם רמז למחיר: "אנחנו יודעים להיות תחרותיים"

סגן נשיא בחברת התעופה אתיחאד: "לא יכולים לדעת מתי משבר הקורונה ייגמר, אבל אנחנו בוחנים את השוק בסין ורואים שם התאוששות בטיסות הפנים שחזרו ל-80% מהיקף הפעילות" ● בשיחה עם "גלובס" הוא מדבר גם על תוכניות החברה לשוק הישראלי ועל העלויות הצפויות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

הסגר נפתח וקרוב ל-6,000 עובדים חזרו לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

בנימין נתניהו ובני גנץ בפתיחת מושב החורף של הכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

לגנץ ולנתניהו אין מה להפסיד. המשמעות היא אחת: הבחירות בדרך

המערכה של גנץ על תקציב דו-שנתי אמורה לעזור לו להגיע עם כבוד וקצת יותר מנדטים לבחירות ● ואילו המטרה של נתניהו היא לצאת לבחירות כשנתוני התחלואה מהקורונה בשליטה ומספר המנדטים של בנט בירידה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

המפקחים תובעים את רשות המסים והאוצר: השוו את תנאי השכר

מפקחי רשות המסים תובעים 42 מיליון שקל ממשרד האוצר והרשות בטענה על השכר נמוך למפקחים ואפלייתם אל מול כלכלנים בשירות המדינה המועסקים בחוזה כלכלנים בו תנאי השכר גבוהים משמעותית

מפעל יונדאי בדרום קוריאה / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

הסכם הסחר בין ישראל לדרום קוריאה הולך ומתקרב: יכלול לראשונה פרק שת"פ טכנולוגי

שתי המדינות יקימו קרן מחקר ופיתוח לטכנולוגית משותפת ● עיקר השפעת ביטול המכס בעקבות ההסכם עשויה להיות על מחירי כלי הרכב מקוריאה

תמיר כהן / צילום: אבי שאולי

אסיפת בעלי המניות של שיכון ובינוי אישרה ברוב גדול את מינויו של היו"ר תמיר כהן גם לתפקיד המנכ"ל

האישור התקבל לאחר שבשבוע שעבר הודיעה שיכון ובינוי כי הכהונה הכפולה תוגבל לתקופה של עד 18 חודשים בלבד, וזאת חלף הצעתה הראשונית להגביל את כפל התפקידים לתקופה של עד 30 חודשים

בחירות בארה"ב - הספירה לאחור

טראמפ נגד ביידן: סופרים את הימים עד לבחירות בארה"ב

ב-3 בנובמבר 2020 תצעד אמריקה לבחירות ● מה אומרים הסקרים? איזה קלפים מפתעים שלפו המועמדים מהשרוול? ולאיזו מציאות תתעורר ארה"ב ביום שאחרי? ● "גלובס" עם כל מה שצריך לדעת

סונדאר פיצ'אי / צילום: Virginia Mayo, AP

"המשתמשים בוחרים בנו": התגובה המופרכת של גוגל לתביעת הענק נגדה

במשרד המשפטים האמריקאי טוענים כי גוגל הצליחה להשיג נתח שוק של 80%-90% במנועי החיפוש באמצעות פרקטיקות אנטי-תחרותיות, ולכן הם החליטו להגיש נגדה את אחת מהתביעות הגדולות בהיסטוריה ● בגוגל החליטו להיתמם

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בין הרחבה כמותית להורדת ריבית: איזה כרטיס ישלוף השבוע נגיד בנק ישראל?

בצל נתוני שוק התעסוקה והצמיחה הקשים, הציפיות בשווקים מגלמות הסתברות של כ-50% להורדה לאפס של הריבית • הוועדה המוניטרית של הבנק אף עשויה לנקוט בצעדים אחרים של הרחבה מוניטרית כגון הגדלת היקף רכישות האג"ח הממשלתיות

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ מרגי מאיים להחיל את הפיקדון על בקבוקים גדולים בתוך חודשיים

השרה להגנת הסביבה מבקשת מוועדת הכלכלה לדחות את יישום החוק בשנה כדי לאפשר למשק זמן התארגנות ● יו"ר הוועדה מרגי לא מוכן לאשר את הדחייה בלי תוכנית סדורה ליישום החוק והתחייבות שהמשקאות לא יתייקרו ● "גמליאל לא תצא הסביבתית ותדרוש ממרגי הפועל לדחות את היישום בשנה"

הרוח והשמש והמים. טורבינות /צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

מניות הכלכלה הירוקה: איך להתמודד עם העליות בסקטור?

התמיכה הרגולטורית, התפתחות הטכנולוגיה וזרימת הכסף הגדולה לתחום הכלכלה הירוקה הזניקו את המניות בו לגבהים חדשים ● הנה שלושה כללי זהירות עבור המשקיע שרוצה להיחשף לפוטנציאל האדיר - אך חושש מהעליות החדות

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

הנעילה החיובית בוול סטריט תספק רוח גבית לת"א; הדואליות יעיבו ● יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב הביעה אופטימיות בדבר הסיכויים להגיע להסכמה על חבילת סיוע נוספת ● איי.אפ.אפ הודיעה על מחיקה מרצון מהמסחר בת"א ● הביטקוין מרים ראש ● המירוץ לחיסון לקורונה שוב מתחמם ● "גלובס" עושה סדר לפני המסחר

יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

ענקית הטעמים איי.אפ.אפ הודיעה על מחיקה מהבורסה בתל אביב

מניותיה של החברה, שרכשה במאי 2018 את חברת פרוטרום הישראלית בעסקה בהיקף של כ-6.5 מיליארד דולר, ייגרעו מהמדדים בבורסה בדצמבר לקראת המחיקה בינואר

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

דומיננטיות הביטקוין במסחר הקריפטו מתקרבת לשיא של 3 שנים

מחיר הביטקוין עלה השבוע ב-5% ומתקרב ל-12 אלף דולר - רמתו הגבוהה ביותר מתחילת ספטמבר ● מחזורי המסחר בביטקוין הגיעו החודש לנתח של יותר מ-60% - השיעור הגבוה ביותר מאז דצמבר 2017

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

בגלל הקורונה: הבנק הגדול בדובאי הכפיל את ההפרשה לחובות בלתי מסופקים, הרווח צנח

סכום ההפרשה של "אמירייטס NBD" עומד כעת על 1.7 מיליארד דולר ושיעור החובות הבלתי מסופקים עלה מ-3.7% בחודש אפריל לקרוב ל-6% בספטמבר ● הרווח הנקי של הבנק צנח ב-69% ברבעון השלישי, ביחס לאשתקד

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי החיסון של מודרנה: "ההתעשרות שלי הייתה לא צפויה, לא ציפיתי לסכומים שהגיעו"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

תושב בעיר גנז'ה, בצד האזרי של הגבול, סוחב שטיח אזרי על רקע ההריסות של העיר / צילום: Unal Cam/DHA, Associated Press

הקשר בין סטאלין, נגורני קרבאך ומלחמת האחים באזרבייג'ן

ההפצצות על תושבי חבל נגורני קרבאך, שנמצא בין ארמניה לאזרבייג'ן, מהדהדים את העימותים הכואבים שהתרחשו באזור במהלך המאה ה-20 ● התערבות סובייטית לצד פרופגנדה ושנאה שיסו שני עמים זה בזה והפכו את החבל לחבית נפץ, שעוד יכולה להבעיר את כל האזור ● כך זה נראה בתמונות

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

"איבדתי את אי.די.בי כי טמנו לי מלכודת, אלחם עד היום האחרון בחיי"

אדוארדו אלשטיין בראיון ראשון ובלעדי מאז שאיבד את אי.די.בי: "הפכתי קורבן סחיטה של חלק מבעלי האג"ח. אלה לא ספקולנטים, אלא פשוט רמאים. בישראל, לשדוד חברה מטייקון זה ספורט" ● מחזיקי אג"ח ט: "מצרים שמר אלשטיין בחר בדרך של הכפשה וסילוף עובדות" ● הראיון המלא יפורסם במוסף G בסוף השבוע

הפגנה של תושבים נגד תוכנית הבנייה בסירקין / צילום: גלעד קוורלצ'יק

ועדת הפנים של הכנסת העבירה ביקורת חמורה על ההמלצה להעביר שטח ליד כפר סירקין לעיר אלעד

חברי הוועדה, מכל הסיעות, העבירו קריאה לשר הפנים אריה דרעי שלא לאמץ את ההמלצות של ועדת הגבולות