גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראייר תגיש מחדש את העתירה נגד מתווה התעופה

העתירה שהגישה חברת התעופה לבג"ץ נגד מתווה התעופה בטענה להפרות חוק יסוד האדם עם המניעה לצאת מהארץ נדחתה, אולם בכוונתה להגישה מחדש בימים הקרובים ● יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות: "המדינה גנזה את מעט התקווה והסיכוי להתאוששות בשם "שוויוניות"? .. זו אינה שוויוניות, זו אפליה!"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס
נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

כ-4,000 נוסעים יצאו היום מהארץ, בכ-60 טיסות. הנוסעים שמורשים לצאת, על פי מתווה התעופה - הם ברי המזל שהצליחו לרכוש כרטיס טיסה עד 25 בספטמבר. מי שלא קנה כרטיס עד למועד הזה - לא רשאי לצאת מהארץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא סיפק הסבר מניח את הדעת לסיבה שמונעת מהציבור לטוס. הוא נשאל בלייב בפייסבוק למה אין טיסות, וראשית ענה "יש טיסות", ואז קיבל תזכורת כי יש טיסות למי שרכש כרטיסים מראש. אז אמר כי הסיבה היא "שרוצים למנוע התקהלות בשדה התעופה אבל כי רוצים גם מידה של סולידריות". האם ענף שלם משלם את המחיר לטובת מידה של סולידריות?

בין המבקרים בנתב"ג היום הייתה גם שרת התחבורה מירי רגב. בסרטון שפרסמה מהביקור בנמל התעופה היא אמרה כי היא שמחה לראות ש"המתווה מתבצע, אני רואה ישראלים שמחים שפועלים על פי המתווה, ישראלים שקנו כרטיסים לפני הסגר ונוסעים עם כל האישורים הנדרשים".

רגב אף ציינה כי "המתווה שאותו הצגתי מביא את האיזון הנכון בין הורדת רמת התחלואה, ומצד שני כן לאפשר לאותם אזרחים שקנו כרטיסים לפני הסגר ליהנות מחופשה בחו"ל".

עוד ציינה השרה את שביעות רצונה מכך ש"כל מערך התעופה חוזר לחיים. אל על חוזרים לטוס, ישראייר כבר טסה וארקיע יחזרו לטוס. השמיים פתוחים אבל חלקית. אנחנו נמתין ונראה מה מצב התחלואה אחרי הסגר ונחליט לגבי המשך פתיחת השמיים". לתשומת לב השרה נציין כי החברות, ולא רק הישראליות שבהן, לא יוכלו להמשיך לטוס מישראל ואליה בשעה שלנוסעים אסור לרכוש כרטיסי טיסה. הן לא יטוסו עם מטוסים ריקים כאשר הציבור כיום נוטה להזמין ברגע האחרון. כך שעם כל השמחה של השרה לנוכח "הנוסעים השמחים" ולנוכח "פתיחת השמיים החלקית", זו לא פתיחת שמיים - זה בדיוק ההיפך מזה.

תקנות התעופה שאמורות להיות מאושרות היום יקבעו את מועד רכישת הכרטיס לפי הדדליין - הקובע כי רק מי שרכש כרטיס עד 25 בספטמבר יוכל לצאת מהארץ, והן יכללו גם טופס שיהיה על הנוסע למלא מראש. עובדי רשות שדות התעופה קיבלו את הסמכות לבדוק יחד עם שאר הטפסים שהנוסע נדרש להביא עמו (בדיקת קורונה והצהרת בריאות) גם אסמכתא למועד רכישת הכרטיס. יצוין כי על כרטיסי הטיסה האלקטרוניים המידע הזה לא נמצא, ובמקרה כזה נדרש אישור מאמת אחר.

"יש אנשים שיש להם כסף ויכולים לקנות כרטיס טיסה"

בתוך כך, התקווה של הענף כי בג"ץ ישמיע קול של הגיון לביטול המתווה נדחתה - לפחות בשלב זה. עתירה שהגישה ישראייר בטענה כי מתווה התעופה פוגע בחוק כבוד האדם וחירותו לצאת מהארץ ובחופש העיסוק - נדחתה. הנימוק לדחיית העתירה על הסף על ידי בג"ץ היה נעוץ באי מיצוי ההליכים, כך שבימים הקרובים העתירה תוגש מחדש.

אל הטענות שהעלתה ישראייר מצטרפת גם התאחדות משרדי הנסיעות שם תוקפים בחריפות את מתווה הפעילות בתקופת הסגר, אשר קובע כי רק מי שרכש כרטיסי טיסה לפני הסגר יוכל לצאת מהארץ. זאת בעיקר לאור ההתבטאות האומללה שהשמיעה הבוקר ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס ברשת ב', ולפיה ההצדקה לסגירת נתב"ג "זו הצדקה של שוויוניות. אנשים במדינת ישראל שמרגישים שיש עליהם הגבלות ולא יכולים לזוז, אלף מטר, מאה מטר, זה לא משנה מה אנחנו נגיד - ויש אנשים שיש להם כסף ויכולים לקנות כרטיס טיסה ולנסוע למקום אחר".

קובי קרני, יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות, לא יכול היה להישאר אדיש לאמירה זו: "האוזניים מסרבות להאמין את אשר ומעות. ראשי משרד הבריאות מודים כי עצירת מכירת כרטיסי הטיסה נובעת "מטעמי שוויוניות" וללא כל הצדקה אפידמיולוגית! הייתכן? ענף הנסיעות - המארגנים, המשרדים, הסוכנים - מושבתים כולם מעל 7 חדשים ומנהלים מלחמת הישרדות, כשחלקם לא קיבלו כל סיוע מהמדינה.

"בזמן שענפי משק שונים עוד קיבלו מידי פעם הזרמת חמצן של פתיחה לפרקים, נותר ענף הנסיעות מושתק כמעט לחלוטין כל תקופת המשבר. בשארית כוחותיו הצליח הענף להרים מעט את ראשו בפעילות מינימלית לעונת החגים, והמדינה, כעת מסתבר ללא שום הצדקה אפידמיולוגית, גנזה את מעט התקווה והסיכוי להתאוששות בשם "שוויוניות"?.. זו אינה שוויוניות, זו אפליה! אפליה של אזרחים שלא הספיקו לרכוש כרטיסים לפני תחילת הסגר מול אלו שהספיקו, אפליה של אלו שיכולים לצאת בטיסות פרטיות ויאכטות מול אלו שרוצים לנסוע כאחד האדם, אפליה מול כל אזרחי העולם שאינם כלואים במדינתם, אפליה של אלו המתניידים בין ערים אדומות במדינה לאלו שרוצים לנסוע למדינות ירוקות", והרשימה עוד ארוכה - שלא ידברו איתנו על שוויוניות!"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

קרני הוסיף כי לאחרונה פנתה התאחדות משרדי נסיעות אל שרת התחבורה מירי רגב בבקשה לאפשר מכירת כרטיסי טיסה גם בתקופת הסגר, ובכך לאפשר לעוסקים בענף להרים את הראש ולו במעט מעל למים. זאת "בהסתמך על החלטות הממשלה הנוגעות לפתיחת השמיים ולקראת תקופת החגים, חידשו מארגני הטיסות והתיירות את פעילותם, חכרו מטוסים, התחייבו לחדרים בבתי מלון, שילמו את סידורי הקרקע בנתב"ג ובמדינות היעד, ונשאו בעלויות כ"א, שיווק ופרסום אשר נדרשו לצורך חידוש הפעילות כאמור.

"בהתאם, גם חברות התעופה הוסיפו טיסות בתקופת החגים ומכרו עליהן מושבים, וסוכני נסיעות רכשו הקצאות של מושבים על טיסות אלו. כעת, בעקבות התקנות האוסרות מכירת כרטיסים בתקופת הסגר, נותרו האזרחים ללא יכולת לצאת מהמדינה, וכל ענף הנסיעות והתיירות מתמודד עם פיגוע כלכלי נוסף לזה עמו הוא מתמודד כל התקופה. פנייתה זו של ההתאחדות נותרה ללא כל מענה וכעת מסתבר כי לא רק שהמגבלה לא הוסרה, אלא שהיא הוארכה בימים נוספים וללא שום וודאות כי תהיה זאת ההארכה האחרונה". כוונתו היא להארכת המועד עד 14 באוקטובר לפי נוסח התקנות האחרון, כאשר המועד הקודם שהוזכר היה ה-11 באוקטובר.

עוד כתבות

יונה פוגל  / צילום: תמר מצפי

המרוויח המפתיע מהסכם האנרגיה של קצא"א: מנכ"ל פז לשעבר יונה פוגל

קצא"א חתמה על מזכר הבנות להקמת מסדרון להולכת נפט מסעודיה לאמירויות ומשם לאירופה והכל דרך אילת ● לצד קצא"א שותפים במיזם השאפתני בכירי פז לשעבר, המנכ"ל היוצא יונה פוגל, ומנהל בתי הזיקוק לשעבר מלאכי אלפר ● היקף הפעילות הכולל צפוי להגיע למאות מיליוני דולרים בשנה

מטוס של חברת אתיחאד אירווייז / צילום: שאטרסטוק

הערכות: טיסות ישירות מאבו דאבי - בתחילת ינואר. ויש גם רמז למחיר: "אנחנו יודעים להיות תחרותיים"

סגן נשיא בחברת התעופה אתיחאד: "לא יכולים לדעת מתי משבר הקורונה ייגמר, אבל אנחנו בוחנים את השוק בסין ורואים שם התאוששות בטיסות הפנים שחזרו ל-80% מהיקף הפעילות" ● בשיחה עם "גלובס" הוא מדבר גם על תוכניות החברה לשוק הישראלי ועל העלויות הצפויות

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

דומיננטיות הביטקוין במסחר הקריפטו מתקרבת לשיא של 3 שנים

מחיר הביטקוין עלה השבוע ב-5% ומתקרב ל-12 אלף דולר - רמתו הגבוהה ביותר מתחילת ספטמבר ● מחזורי המסחר בביטקוין הגיעו החודש לנתח של יותר מ-60% - השיעור הגבוה ביותר מאז דצמבר 2017

הפגנה של תושבים נגד תוכנית הבנייה בסירקין / צילום: גלעד קוורלצ'יק

ועדת הפנים של הכנסת העבירה ביקורת חמורה על ההמלצה להעביר שטח ליד כפר סירקין לעיר אלעד

חברי הוועדה, מכל הסיעות, העבירו קריאה לשר הפנים אריה דרעי שלא לאמץ את ההמלצות של ועדת הגבולות

מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל. חלף המועד להסבת הדוחות על שם הנהג / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עובדי משרד הביטחון קיבלו אלפי דוחות תנועה בסכום של מיליונים. מי לא טרח לשלם?

בשנתיים החולפות הצטברו 3,411 קנסות בגין עבירות תנועה שניתנו לחיילים בשירות קבע ולעובדי משרד הביטחון שנהגו ברכבים אזרחיים של המשרד ● משרד הביטחון לא שילם אפילו קנס אחד ● המשרד גם נמנע מלהסב את הדוח על שם הנהג שביצע את העבירה

סונדאר פיצ'אי / צילום: Virginia Mayo, AP

"המשתמשים בוחרים בנו": התגובה המופרכת של גוגל לתביעת הענק נגדה

במשרד המשפטים האמריקאי טוענים כי גוגל הצליחה להשיג נתח שוק של 80%-90% במנועי החיפוש באמצעות פרקטיקות אנטי-תחרותיות, ולכן הם החליטו להגיש נגדה את אחת מהתביעות הגדולות בהיסטוריה ● בגוגל החליטו להיתמם

ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן ומגדל סיכמו על רכישת מתקן ההתפלה בפלמחים תמורת 390 מיליון שקל

קרן התשתיות תשלם כ-200 מיליון שקל בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שקבוצת הביטוח תחזיק ביתרה

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי חיסון הקורונה של מודרנה בתחזית אופטימית: "אופתע אם זה לא יעבוד"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ מרגי מאיים להחיל את הפיקדון על בקבוקים גדולים בתוך חודשיים

השרה להגנת הסביבה מבקשת מוועדת הכלכלה לדחות את יישום החוק בשנה כדי לאפשר למשק זמן התארגנות ● יו"ר הוועדה מרגי לא מוכן לאשר את הדחייה בלי תוכנית סדורה ליישום החוק והתחייבות שהמשקאות לא יתייקרו ● "גמליאל לא תצא הסביבתית ותדרוש ממרגי הפועל לדחות את היישום בשנה"

כנסיית סאן פרנסיסקו בורחה בוערת בסנטיאגו, בירת צ'ילה / צילום: Esteban Felix, Associated Press

מפגינים בצ'ילה שורפים כנסיות ובוזזים חנויות לפני משאל עם חוקתי

אלפי מפגינים התכנסו בסנטיאגו ביום השנה למחאות האנטי-ממשלתיות לפני שנה

ועדת חוקה על הצעת החוק למניעת אלימות כלכלית / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

סערה בוועדת חוקה בדיון על הצעת החוק הממשלתית למניעת אלימות כלכלית: "טרלול משפטי"

על פי הצעת החוק בית המשפט יהיה רשאי לתת צו למניעת אלימות כלכלית וכן ניתן יהיה לתבוע בגינה בנזיקין ● ניסנקורן: "החוק למניעת אלימות כלכלית הוא נדבך חשוב במאבק באלימות נגד נשים ונגד קשישים" ● סמוטריץ': "בית המשפט יקבע מה נכון ומה נאור ובכל פעם שיענישו ילד בדמי כיס כי לא למד, זה יפרק משפחות"

הקמפיין של עמותת "קורת" ו"באים בטוב" / עיבוד: גלובס

באים בטוב: קבלו את הקמפיין של עמותת הקרנות "קורת"

פרויקט "באים בטוב" של "גלובס" רתם את מיטב אנשי הקריאייטיב בישראל בכדי לייצר קמפיינים יצירתיים וחכמים שיסייעו לעמותות לקדם את מטרותיהן, דווקא בתקופה קשה זו ● אחרי עמותת "נירים", מגיע תורה של "קורת" המעניקה תוכניות מימון לעסקים קטנים בקרב אוכלוסיות המתקשות לגייס אשראי

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

"איבדתי את אי.די.בי כי טמנו לי מלכודת, אלחם עד היום האחרון בחיי"

אדוארדו אלשטיין בראיון ראשון ובלעדי מאז שאיבד את אי.די.בי: "הפכתי קורבן סחיטה של חלק מבעלי האג"ח. אלה לא ספקולנטים, אלא פשוט רמאים. בישראל, לשדוד חברה מטייקון זה ספורט" ● מחזיקי אג"ח ט: "מצרים שמר אלשטיין בחר בדרך של הכפשה וסילוף עובדות" ● הראיון המלא יפורסם במוסף G בסוף השבוע

פועלי בניין עובדים באשקלון / צילום: שאטרסטוק

משרד השיכון מתריע בסקירה חדשה: "מחירי הדירות יעלו בטווח הקצר"

במסגרת סקירת השפעת הקורונה על ענף הבנייה ושוק הדירות בישראל מתריעים במשרד הבינוי והשיכון על כך ש"ככל שתמונת המצב בדבר צמצום הפעילות בענף הבנייה למגורים תימשך, ומאידך תימשך העלייה בביקוש לדירות מגורים, עלול להיווצר עודף ביקוש שעשוי להוביל לעליית מחירים"

ניסים פרץ, מנכ"ל חברת נתיבי ישראל / צילום: Jinipix

שר האוצר הציע למנכ"ל נתיבי ישראל לכהן כמנכ"ל המשרד

התפקיד כבר הוצע לנסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל, על ידי שר האוצר ישראל כ"ץ עם כניסתו לתפקיד, אך פרץ סירב

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מתווה את הדרך למינוי חברי דירקטוריון בחברות שבקבוצת כלל ביטוח

הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת מאפשר לדירקטוריון כלל החזקות ביטוח למנות דירקטורים בחברה הבת ומתיר כפילויות בין שני הדירקטוריונים, בניגוד לאמירות קודמות ● מבהיר: "מנכ"ל חברת ביטוח לא צריך להסתפק בהגדלת תשואת בעלי המניות ורווחיות החברה"

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

בגלל הקורונה: הבנק הגדול בדובאי הכפיל את ההפרשה לחובות בלתי מסופקים, הרווח צנח

סכום ההפרשה של "אמירייטס NBD" עומד כעת על 1.7 מיליארד דולר ושיעור החובות הבלתי מסופקים עלה מ-3.7% בחודש אפריל לקרוב ל-6% בספטמבר ● הרווח הנקי של הבנק צנח ב-69% ברבעון השלישי, ביחס לאשתקד

Balfron Tower בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

Balfron Tower בלונדון: מדיור בר-השגה לדירות יוקרה

בניין ברוטליסטי ידוע בלונדון, שפעם היה הבניין הגבוה באירופה, עובר שיפוץ ושימור  ● הדיירים המקוריים פונו וחלק מהתמורה ממכירת הדירות החדשות שימשה למציאת דיור חלופי עבורם

מורי ארקין / צילום: יח"צ

הצבע הטבעי של מורי ארקין: השקיע 5 מיליון דולר בפיטולון

וגם: אריאל זוואנג היא המנכ"לית הבאה של ארגון הג'וינט העולמי ● השיחה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

המפקחים תובעים את רשות המסים והאוצר: השוו את תנאי השכר

מפקחי רשות המסים תובעים 42 מיליון שקל ממשרד האוצר והרשות בטענה על השכר נמוך למפקחים ואפלייתם אל מול כלכלנים בשירות המדינה המועסקים בחוזה כלכלנים בו תנאי השכר גבוהים משמעותית