מקור שיחת מנדלבליט-נוה: טלפון נייד במשרד של נוה

ל"גלובס" נודע כי ההקלטה של שיחת מנדלבליט-נוה שפורסמה השבוע בחדשות 12 נתפסה באחד הטלפונים של נוה לאחר מעצרו באמצע ינואר, ולא הגיעה מהדס שטייף • בסוף החודש יתקיים השימוע של נוה שמטרתו לשכנע את פרקליטות שלא להגיש נגדו כתב אישום בפרשת מין תמורת מינוי

אפי נוה

תביעת אפי נוה נגד הדס שטייף / צילום: שלומי יוסף
אפי נוה תביעת אפי נוה נגד הדס שטייף / צילום: שלומי יוסף

ההקלטה של שיחת מנדלבליט-נוה שפורסמה השבוע בחדשות 12 מקורה מאחד הטלפונים הניידים של אפי נוה שנתפסו על ידי המשטרה בינואר 2019 ממשרד עורכי הדין שלו. ל"גלובס" נודע כי טלפונים אלו לא היו בידי הדס שטייף, והם נתפסו בשלב החקירה הגלויה, לאחר מעצרו של נוה באמצע ינואר. בסוף החודש יתקיים השימוע של נוה - שמטרתו לשכנע את פרקליטות מחוז מרכז רחל אבישר שלא להגיש נגדו כתב אישום בפרשת מין תמורת מינוי.

לפני מספר ימים פרסמו עמית סגל וגיא פלג בחדשות 12 שיחה שהתקיימה בין מנדלבליט לאפי נוה על רקע סגירת התיק של מנדלבליט בפרשת הרפז. בשיחה שהתקיימה ביוני 2016 טען מנדלבליט טענות קשות נגד פרקליט המדינה שי ניצן: "אבל אתה מבין שהמאנייק הזה לא מחליט בתיק שלי? אני לא יודע מה לעשות איתו".

נוה: "על מי אתה מדבר?".

מנדלבליט: "אין לי החלטה. על שי (ניצן). אין החלטה בתיק שלי שמאיזה עילה זה נסגר. לא מוציא החלטה. מושך, אתה יודע. יש לו זמן".

נוה: "תגיד רגע ..."

מנדלבליט: "והוא עושה לי את זה בכוונה. אני לא יודע מה לעשות".

נוה: "אז מה הוא מתכוון לבלות איתך חצי קדנציה ככה שלך שהוא".

מנדלבליט: "יכול להיות, יכול להיות. כן, יכול להחזיק אותי בגרון. לא יודע מה. לא יודע מה הוא חושב לעצמו. בסוף, בסוף בסוף אני אתפוצץ ואני אעשה לו בלגן אימים על זה. אני לא יודע אני. אלחץ את זה יותר".

בתגובה לפרסום מסר משרד המשפטים כי "היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מצר על פרסום חילופי דברים, קצתם בלשון משוחררת ובלתי-ראויה בעידנא דריתחא, מתוך שיחה פרטית בין חברים קרובים, לפני כחמש שנים.

"ואולם, אין בין דברים אלו לבין החלטות מקצועיות שהתקבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה בתיקי חקירה ולא כלום. ההחלטות התקבלו בהליך סדור ומקצועי, אך ורק על פי חומר הראיות והדין החל עליהן".

"אכן, במועד קיום השיחות, היו למנדלבליט טענות קשות כלפי גורמים כאלה ואחרים שהיו מעורבים בחקירתו כחשוד בפרשת הרפז, לרבות בקשר לעילת הגניזה של התיק. ולמרות זאת, מנדלבליט הקפיד לאורך כל הדרך על התנהלות פומבית ממלכתית ומכבדת, ועם כניסתו לתפקיד קיבל על עצמו לשמור על מוסד היועץ המשפטי לממשלה מכל משמר ואף הצהיר על כך ברבים. במסגרת זו, לקח על עצמו מנדלבליט לקיים יחסי עבודה תקינים עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, ולהשאיר את כל המשקעים האישיים מאחוריו.

"יחסי העבודה של ד"ר מנדלבליט עם פרקליט המדינה הקודם, עו"ד שי ניצן, היו מצוינים, והשניים עבדו בשיתוף פעולה מלא ובניקיון דעת לשם הבטחת שלטון החוק במדינת ישראל. ההישגים כתוצאה משיתוף פעולה זה, מדברים בעד עצמם. כך גם עם עו"ד דינה זילבר, שההדורים עימה יושרו עם כניסתו של מנדלבליט לתפקיד, ולאחרונה אף ביקש את הארכת כהונתה בשלושה חודשים נוספים.

"כפי שפורסם בעבר, לאחר שהרכב של חמישה שופטי בג"ץ קבע כי לא דבק רבב במעשיו של מנדלבליט, פנה עורך דינו לפרקליטות בדרישה לקבוע כי התיק נסגר מחוסר אשמה.

"בכירי הפרקליטות קבעו אז, כי לאור פסק דינו של בג"ץ זה אכן המצב המשפטי (חוסר אשמה), אך ההחלטה הפורמלית לא תתקבל בידי איש מגורמי הפרקליטות כל עוד הם כפופים למנדלבליט. בעניין זה פורסמה לאחרונה החלטה של נציב התלונות על מייצגי המדינה בערכאות, כב' השופט (בדימוס) דוד רוזן, המדברת בעד עצמה".

צרו איתנו קשר *5988