גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד לא אורזים, אבל מתכננים: תשע תחזיות לענף התיירות

חברת Booking.com ערכה מחקר בקרב כ-21 אלף מטיילים מ-28 שווקים, ושאלה אותם בנוגע להעדפות שלהם ● מחצית מהמטיילים לא ירגישו בנוח לנסוע עד שיהיה חיסון לקורונה ● נקודת האור: 65% מהמטיילים הגלובליים העידו שהם מחכים לרגע שבו יוכלו לחזור לנסוע ולטייל

הדיוטי פרי בנתב"ג, כיום / צילום: כדיה לוי, גלובס
הדיוטי פרי בנתב"ג, כיום / צילום: כדיה לוי, גלובס

מטיילים ליד הבית, מחפשים בטיחות ומתרחקים ממקומות הומים - מה מאפיין את התיירות בעידן הקורונה? חברת Booking.com ערכה מחקר בקרב כ-21 אלף מטיילים מ-28 שווקים, כולל ישראל (עם 500 משיבים) וגיבשה תשע תחזיות לעתיד ענף התיירות. אחד הממצאים הבולטים מהמחקר נוגע לציפייה הדרוכה של הציבור לחיסון: מחצית מהמטיילים ברחבי העולם, כולל בישראל טענו שלא ירגישו בנוח לנסוע עד שיהיה חיסון או טיפול לקורונה. ענף התיירות מסתגל למציאות החדשה, כזו שמשנה את הרגלי הצריכה ואת העדפות התייר לנוכח המתרחש כיום.

1. החלום לטייל לא פג

נקודת האור עבור העוסקים בענף מתמקדת ברצון הצרכנים להמשיך לטייל ולראות עולם. 77% מהמטיילים הישראלים וכ-65% מהמטיילים הגלובליים העידו שהם מתרגשים לקראת הרגע שבו יוכלו לחזור לנסוע ולטייל. המטיילים הישראלים והגלובליים, העידו שב-12 החודשים אחרי שיוסרו הגבלות הנסיעה, הם מתכננים לצאת לאותו מספר של טיולים וחופשות (בתוך המדינה ובחו"ל) כמו בשנה שלפני המגיפה (מרץ 2019-מרץ 2020).

המגפה אמנם סגרה אותנו בבית אבל היא העירה את הדחף לראות עולם: 41% מהישראלים ו-53% מהמטיילים הגלובליים ציינו שכעת הם רוצים לראות אפילו יותר מהעולם. 35% מהישראלים אמרו שהם רוצים לטייל יותר בעתיד כדי לפצות על הזמן שהם הפסידו ב-2020. המספר הזה עומד על 42% בקרב המטיילים הגלובליים. וזה לא הכל: 40% מהישראלים (38% מהמטיילים הגלובליים) מתכוונים לנסוע לחופשה כדי לפצות על אירוע חגיגי שהם פספסו בגלל הקורונה (דוגמת יום הולדת עגול או חתונה), ו-34% מתכוונים להזמין מחדש חופשה שהם נאלצו לבטל (40% בקרב המטיילים הגלובליים). הרצון הזה מחייב את חברות התיירות להמציא את עצמן מחדש, וחלקן כבר עושות זאת.

2. תמורה לכסף

הנזקים הכלכליים שחוללה הקורונה גורמת לצרכנים לחשוב אחרת. אין ספק כי משוואת התמורה בעד הכסף תהיה פקטור משמעותי עבור המטיילים, יותר מבעבר. 67% מהמטיילים הישראלים ו-62% מהמטיילים הגלובליים ציינו שהם יהיו יותר מודעים למחיר כשהם יתכננו חופשה. התמורה שהצרכנים מחפשים לא קשורה רק למחיר: 85% מהישראלים, ו-75% מהמטיילים הגלובליים, העידו על חשיבות השקיפות בפלטפורמות ההזמנות באשר למדיניות הביטול וההחזר הכספי. לתשומת לב העוסקים בענף: 67% מהנשאלים הישראלים אמרו שהם יזמינו רק מקומות אירוח עם אפשרות להחזר כספי.

3. תיירים מקומיים

תיירות הפנים התחזקה. הנופשים שהיו סגורים במדינותיהם "גילו" את אתרי התיירות הקרובים לביתם. ההערכות הן שהמגמה הזו תימשך, אולם בצורה מדודה: 31% מהמטיילים הישראלים (47% מהגלובליים) מתכננים לטייל במדינה שלהם בטווח הזמן הבינוני (7-12 החודשים הקרובים), 26% מהם (לעומת 38% מהגלובליים) מתכננים לעשות זאת גם בטווח הרחוק (לאחר יותר משנה). תיירי הפנים הובילה למגמה נוספת: בבוקינג מזהים עלייה ניכרת בחיפוש אחר מקומות לינה המאפשרים להביא את חיות המחמד.

4. מתכננים תוכניות

אנחנו ממשיכים לצרוך תוכן על נסיעות ותיירות, לתכנן תוכניות לחופשה הבאה ולשתף אחרים בחלומות שלנו - נטייה זו, כך מעריכים תמשיך לצמוח. 92% מהישראלים ו-95% מהטיילים הגלובליים, חיפשו נחמה בימי הסגר על ידי חיפוש יעד לחופשה.

5. בטיחות וניקיון מעל הכול

84% מהישראלים השיבו שבכוונתם להיות זהירים יותר ולהגן על עצמם מפני הנגיף. המטיילים מצפים שהעוסקים בענף התיירות יעזרו להם להתמודד עם השגרה החדשה הכולל מניעת התקהלות או עטיית מסכה. 74% מהישראלים ו-70% מהמטיילים בעולם מצפים שהאטרקציות התיירותיות יתאימו עצמן להנחיות (ריחוק חברתי). שיעור דומה יזמינו מקום אירוח שמדיניות הבריאות וההיגיינה שלו ברורה.

בתוך כך, התיירים צפויים להתנייד אחרת: 46% מהנשאלים בעולם אמרו שהם לא ישתמשו בתחבורה ציבורית כדי לא להיחשף לקורונה. מי שיצא מורווח מכך הן חברות השכרת הרכב. גם הרגלי הטיסה ישתנו - כפי שהתרגלנו לחלוץ נעליים או להסיר חגורה כחלק מבדיקות הבטיחות שנכנסו לשגרת הנוסעים אחרי פיגוע התאומים, נתרגל להליך הכולל בדיקות קורונה בנמלי התעופה. 81% מהישראלים ציינו שלא תהיה להם בעיה לנסוע ליעדים שעושים בדיקות קורונה עם ההגעה ו-67% ציינו שיעטו מסכה באזורים ציבוריים. כצפוי חובת הבידוד עם החזרה מביקור במדינות מסוימות מתקבלת בפחות הבנה: רק 15% מהישראלים יהיו מוכנים לנסוע לטייל במקום שבחזור ממנו יצטרכו להיכנס לבידוד.

6. מתעוררים לעולם אקולוגי יותר

למרות שההתמודדות עם מגפת הקורונה הובילה לגידול בצריכת פלסטיק ומוצרים מתכלים (מסכות, כפפות וכד') הנוסעים לא זנחו את המודעות האקולוגית וההשפעה של התיירות על הסביבה. 55% מהישראלים ושיעור דומה מהמשיבים הגלובליים ציינו שבכוונתם לטייל בצורה אקולוגית, 68% מהמטיילים בישראל אף מצפים שתעשיית התיירות תציע אפשרויות אקולוגיות יותר ופחות מזהמות.

יש בכך יתרון בעיקר לערים שסבלו מ"תיירות יתר" (ונציה, ברצלונה, ליסבון וכד') משום שכמחצית מהמטיילים ציינו כי יעדיפו לטייל ביעדים אלטרנטיביים על פני יעדי פופולאריים, בהתאם לנטייה הזו, 70% מהמטילים הישראלים ו-63% מהמטיילים בעולם, לא מעויינים לבקר באטרקציות תיירותיות עמוסות. האתרים הללו יצטרכו לנהל את שעות הביקור ולווסת את העומסים, כפי שחלקם עשו לפני המשבר (מגדל אייפל).

7. הנוודים הדיגיטליים

העבודה מרחוק הפכה לנחלת הרוב ועבור רבים זה לא עומד להשתנות. בחודשים האחרונים חל גידול בהיקף ה"נוודים הדיגיטליים", אלו שיכולים להתנייד עם הלפטופ ומינימום ציוד ולעבוד מכל מקום. גם ממצאי המחקר מצביעים על כך שאנשים רוצים לנסוע לפרקי זמן ארוכים ולשלב עבודה ונופש. 37% מהמטיילים בעולם שוקלים להזמין מקום אירוח כדי שיוכלו לעבוד ממקום אחר, לעומת 15% מהישראלים בלבד. כדי למשוך את הנוודים הדיגיטליים מקומות האירוח כבר התחילו להבליט את שירותי המשרד שלהם לרבות פינות ישיבה, אינטרנט איכותי וכד'.

8. ההנאות הקטנות

לצפות בשקיעה או לטייל בשכונה שלא נחשפתם אליה בעיר מגוריכם, ההנאות הקטנות מקבלות משמעות: בבוקינג מזהים עלייה בהמלצות שניתנות על דברים לכאורה קטנים, כמו טיול ברגל (94%), לשאוף אוויר נקי (50%) או לטייל בטבע (44%). 65% מהמטיילים יחפשו חוויות קטנות בחופשתם הבאה, כמו לבלות זמן בחוץ או להיות עם המשפחה.

השאיפה לפרטיות על פני להתקהלות מובילה לעלייה בחיפוש אחר מקומות אירוח ביתיים: 35% מהישראלים ו-42% מהמטיילים הגלובליים ציינו שהם מעדיפים להתארח בבית נופש או בדירה במקום בבית מלון.

9. טכנולוגיה זמינה

הטכנולוגיה מקבלת מקום של כבוד בתיירות: היא תאפשר למזער מגע בין אנשים (בסוגיות שירות, צ'ק אין וכד'), לנהל את סוגיות הבריאות (דרכון רפואי דיגיטלי), להזמין מקום באתרים או במסעדות והיא תוכל גם לייעל תהליכים בנמלי תעופה. 61% מהישראלים רוצים יותר מכונות בשירות עצמי במקום דלפקים בנמלי התעופה, 65% מהישראלים אף ציינו שהם מתרגשים מהמחשבה על כך שבעתיד הטכנולוגיה עשויה להפוך את חוויית הנסיעה שלהם ליותר מותאמת אישית.

עוד כתבות

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

הבנקים מרימים את מדד ת"א 35 לשיא חדש; מאסיבית מזנקת

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.5% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.8% ● זינוק חד לנקסט ויז'ן, טופ גאם ובוליגו ● מגמה שלילית במסחר על החוזים ● דלתא חוזרת לסיבוב נוסף בוול סטריט

נובי, הארנק הדיגיטלי של פייסבוק / צילום: Shutterstock

מודל הארנק הדיגיטלי של פייסבוק: לצרכנים בחינם, לקמעונאים בתשלום

ענקית הטק הכריזה על השקת נובי, ארנק דיגיטלי עם מטבע הצמוד לדולר, אחרי שנתיים של עבודה ● פייסבוק רצתה להשיק גם מטבע קריפטו, אבל הרגולטורים שחוששים מהתנהלות החברה טרפדו ● ראש הפרויקט: "נשנה את המשחק עבור האנשים שהבנקים השאירו מאחור"

בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

5-1: חבר בוועדה המוניטרית בבנק ישראל הצביע בעד העלאת הריבית

אחד מתוך שישה חברי ועדה הצביע בעד העלאת הריבית על רקע שיפור תנאי הרקע ועליית האינפלציה, כך לפי פרוטוקול הוועדה המוניטרית לפני הודעת הריבית האחרונה ● לפי הערכות, מדובר בחבר הוועדה ראובן גרונאו שפורש לאחר שתי קדנציות

ריאד, בירת סעודיה / צילום: Shutterstock, Mohammed younos

לחץ על ישראל: מחווה מדינית לפלסטינים בתמורה לנרמול היחסים עם סעודיה

לדברי גורמים בארצות הברית, לא ברור אם סעודיה תצטרף באופן מלא להסכמי אברהם, או שיגיעו להסכמים בדרג נמוך ובתחומים כלכליים בעיקר ● אתמול אמר קונסול ישראל בדובאי, אילן שטולמן, כי בעת האחרונה יש תאוצה במגעים עם מדינות נוספות במפרץ

טויוטה. טוענת כי התשובה למשבר האקלים צריכה להיות לא רק רכבים חשמליים, אלא גם היברידיים / צילום: Reuters, Issei Kato

טיוטה וקבוצת סטלנטיס יקימו מפעלים לייצור סוללות לרכבים חשמליים בארצות הברית

טיוטה הודיעה על כוונותיה להקים מפעל סוללות לרכבים חשמליים בארצות הברית, אותן תייצר בעצמה, וגם קבוצת סטלנטיס מתכננת להשקיע מיליארדים ביוזמה משותפת עם LG הקוריאנית להקמה של מפעל כזה שם ● הצעדים הללו הם התשובה לכוונות של הנשיא ביידן להביא את נתח השוק של הרכבים החשמליים בארצות הברית ל-50%

אדם נוימן / צילום: Shutterstock

לא כמו פעם, אבל מיליארדר: כמה יהיה שווה אדם נוימן אחרי הנפקת WeWork

לאחר שאיבד את מעמדו כמליארדר עם גניזת התוכנית לצאת להנפקה לפני שלוש שנים, מעריכה פורבס את שוי המניות בבעלות נוימן בכ-1.6 מיליארד דולר ● WeWork צפויה להיות שווה כ-9 מיליארד דולר לאחר שמוזגה היום לספאק, בעוד שבימי השיא זכתה החברה לשווי של 47 מיליארד דולר

מתחם צקלג בת''א / צילום: איל יצהר

הוועדה המקומית תל אביב החליטה לדחות את תוכנית המגדלים במתחם צקלג

התוכנית שנדחתה במתחם בן 10 דונם בין הרחובות סעדיה גאון, קרליבך וציקלג אינה מפרטת מספרים סופיים של יחידות דיור או זכויות בנייה, אולם היא מאפשרת בנייה של עד 15 קומות במגרשים המזרחיים ועד 25 קומות במגרשים המערביים ● כיום קיימים במתחם מבנים משנות ה-60 של המאה שעברה, שחלקם הגדול אמור להיהרס

שכונת נווה זמר רעננה / צילום: שלומי יוסף

סבך השומות בשכונה ברעננה, וההחלטה הנדירה שעשתה סדר

שומות רבות של היטלי השבחה הוצאו לאחר הקמת שכונת נווה זמר ● אלא שתפיסות שונות הובילו את השמאים להעריך אחרת את השווי החדש ● בצעד יוצא דופן ועדת הערר המחוזית מרכז עשתה סדר ועתה חלק מבעלי הדירות ייאלצו לשלם יותר, והעירייה תיאלץ להשיב כספים ששולמו לה

קני רוזנברג / צילום: יוסי זמיר

"ההתייעלות תהיה כואבת, אבל אל על תהיה חברה רווחית"

לפני כשנה, כשהיא שקועה בחובות עתק ותחת שמיים סגורים, רכש איש העסקים האמריקאי קני רוזנברג את השליטה באל על, כי "רציתי להפוך את ישראל למקום טוב יותר" ● אלא שהענף כאן רחוק מהתאוששות, והחברה ניצבת בפני תכנית התייעלות משמעותית ● הוא עדיין אופטימי: "אני לא מתחרט לשנייה. אל על תהיה רווחית" ● ראיון ראשון ובלעדי

אבי ברזילי, מנכ''ל אפי נכסים / צילום: תמר מצפי

אפי נכסים רכשה פרויקט מגורים בפולין תמורת 71 מיליון אירו

החברה הבת, אפי אירופה, חתמה על הסכם לרכישת פרויקט של מגורים להשכרה הכולל 371 דירות בעיר ורשה ● להערכת הנהלת אפי נכסים, עד סוף שנת 2025 צפויה החברה להחזיק למעלה מ-3,000 דירות להשכרה, רובן בפולין וצ'כיה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

ירידות קלות בוול סטריט; טסלה יורדת בכ-1% לאחר הדוחות

התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב עמדו בשבוע שעבר על כ-290 אלף לעומת צפי לכ-300 אלף תביעות ● ירידות קלות במסחר על החוזים בוול סטריט ● עונת הדוחות: טסלה הכתה את התחזיות, אינטל תפרסם תוצאות היום לאחר סיום המסחר

תא''ל במיל' גל הירש / צילום: אזולאי

הוגש כתב אישום נגד גל הירש בגין עבירות מס בעשרות מיליוני שקלים

יחד עם הירש מואשמים גם עודד שכנאי ומיכאל בנימיני, שפעלו כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים במסגרת מערך חברות שבשליטתם ● כמו כן, הוגש כתב אישום נפרד נגד יניב אדם בגין עבירות מס במסגרת הסדר טיעון ● עורכי דינו של הירש: "כתב אישום רעוע"

לירה טורקית / צילום: תמר מצפי

הבנק המרכזי בטורקיה הפתיע עם הורדת ריבית חדה; הלירה הטורקית צונחת

על אף התחזיות העגומות והאצת האינפלציה בטורקיה פי ארבעה מהיעד, הבנק המרכזי הוריד את הריבית בפעם השנייה ברציפות ● הלירה נסוגה ביותר מ-2% לשער של 9.48 לירות לדולר אמריקאי

חי גאליס, מנכ''ל ביג / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג ממשיכה לממש נכסים בארה"ב: מוכרת מרכזי קניות בתמורה ל-114 מיליון דולר

החברה הבת האמריקאית של ביג התקשרה בשני חוזים מחייבים למכירת שני נכסים במחירים גבוהים יותר משוויים בספרים ● הנכסים הם שני מרכזי קניות פתוחים באורגון ובויסקונסין

דוד (דדי) ברנע, ראש המוסד / צילום: יח''צ

דיווחים מטורקיה: המודיעין המקומי עלה על חוליה של המוסד שעקבה אחרי אנשי חמאס

תפקיד החוליה היה לעקוב אחרי מתנגדים למדינת ישראל ● לפי הדיווח מדובר ב-15 אנשים, כולם ממוצע ערבי, שהיו מחולקים לחמישה תאי ריגול

החתימה על הסכם קצא''א. מימין לשמאל: השאם עבד אחמד, ומנכ''ל קצא''א, איציק לוי / צילום: דוברות קצא''א

אבו דאבי פוזלת לקהיר: באמירויות מגששים אחר חלופה להסכם קצא"א

העתירות בבג"ץ וההתנגדויות בממשלה מדאיגות בכירים באיחוד האמירויות, שכבר שוקדים על תוכנית מגרה למקרה שתבוטל עסקת הנפט עם קצא"א, שנחשפה בגלובס ● האלטרנטיבה המתוכננת באבו דאבי היא הקמת קו לשינוע נפט במצרים, בסמוך לצינורות הגז הקיימים שם

מרכז רבין / צילום: עינת לברון

האם מרכז רבין ממומן מתקציב המדינה בניגוד לחוק?

מי אמור לממן את מרכז רבין? מי שמממן את מרכזי ההנצחה לבן גוריון ולבגין ● המשרוקית של גלובס

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

בדרך להתמוטטות סופית: אוורגרנד הסינית כשלה בעסקת הצלה בסך של 2.6 מיליארד דולר

יום לפני מועד תשלום הריבית על האג"חים שלה, עם קופה ריקה לגמרי, כשלה אוורגרנד הסינית בעסקת הצלה שלה, ואיבדה עוד 12.5% בבורסה של הונג קונג

יצחק תשובה / צילום: אוריה תדמור

קבוצת דלק הבטיחה גיוס של 360 מיליון שקל בהנפקת אג"ח חדשה

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, הבטיחה את הגיוס המשמעותי בהנפקת אגרות חוב מסדרה ל"ו החדשה ● במסגרת שלב המכרז המוסדי המקדים שנערך אתמול, זכתה לביקושי יתר בהיקף כולל של יותר מחצי מיליארד שקל ● הסדרה מובטחת בשעבוד ראשון על יחידות השתתפות של דלק קידוחים

חיים כצמן, מנכ''ל ובעל השליטה בגזית גלוב / צילום: יונתן בלום

מצטיידת במזומנים: גזיב גלוב הבטיחה גיוס של 615 מיליון שקל בהרחבת סדרות אג"ח

חברת גזית גלוב מצטיידת במזומנים, לאחר שסיכמה על רכישת החזקות הציבור (25%) במניות החברה הבת, אטריום, תמורת 376 מיליון אירו (1.4 מיליארד שקל) ● הנפיקה אגרות חוב נוספות מסדרות י"ד ו-ט"ז הקיימות