גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה הדבר הכי חתרני שעשיתי השבוע היה להיפגש עם מתווכת

דרור פויר מתעלם מהמציאות הנוכחית ומחפש דירה על בסיס תקווה לעתיד טוב יותר: סלון שיש בו אורחים, חדר שינה שיש בו רק לילות טובים וביטחון כלכלי שייאפשר לו לשלם על כל זה

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום
דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

א. מהמרפסת שלי אני צופה במאדים. כבר שבוע שאנחנו נפגשים בכל ערב בסביבות שמונה וחצי. בדרך כלל אני מגיע כמה דקות קודם (למה מי אני שאתן לכוכב לחכות?), תופס מקום טוב על הספה, בוחר פסקול שיתאים בדיוק ומרים את המבט מעבר לעץ הפיקוס הגדול והאהוב, אל השמיים.

מאדים מגיע בדיוק בזמן שלו, מפציע מעל העלווה הצפופה כשהוא בוהק בכתום מרהיב ויוצא למסלולו בשמיים, ממזרח למערב. הוא אומנם טס במהירות של כ-87 אלף קמ"ש, אבל מהמרפסת שלי נראה כאילו הוא לוקח את הזמן.

המרפסת שלי ומאדים קרובים במיוחד בתקופה הזו, כשהם שרויים במה שנקרא "נקודת הניגוד". כל כמה שנים מסתדרים המסלולים האליפטיים של שני הגופים, הכוכב והמרפסת, סביב השמש ושניהם מצויים בקו אחד משני צדדיה; מאדים בנקודה הכי קרובה לשמש, והמרפסת שלי בנקודה הרחוקה ביותר.

כשהשמש שוקעת במערב, זורח לו מאדים ממזרח, קרוב ובהיר מתמיד. אני יושב במרפסת והמרחק ביני למאדים בנקודת הניגוד הוא 62.7 מיליון קילומטרים סך הכול, פי 6 וחצי יותר קרוב מהמרחק המקסימלי בינינו, שמגיע ל-401 מיליון קילומטרים. הושט היד וגע בו.

אני מלווה את מאדים במבטי עד שהוא תופס גובה ויוצא מהמסגרת של המרפסת. מה איתך מחר, אני שואל את הכוכב לפני שהוא נעלם בקומה השלישית. ממשיך ללכת סחור-סחור, עונה מאדים. כמוני כמוך אחי, אני משיב, רק קצת פחות שנים. איך אתה עושה את זה? נכון שזה נראה משעמם לפעמים, מודה מאדים, אבל אם אתה שואל אותי - בטח שאני שואל! - הטריק זה למצוא מחדש את היופי בכל סיבוב.
הדברים רק נראים אותו דבר, מוסיף מאדים בשקט, האמת היא שהם משתנים כל הזמן. אבל מה קורה אם לא מצליחים לראות את היופי, אני שואל. תמיד יש עוד סיבוב, עונה מאדים, אבל אני חייב לזוז, ניפגש מחר. רגע-רגע, אני קורא לו לפני שהוא עובר לשכנים. מה? רק רציתי להגיד לך תודה שהזכרת לי להרים מבט אל השמיים.

מה זה שמיים, שואל מאדים.

אקט אופטימי בעולם פסימי / איור: תמיר שפר

ב. בימים אלה אני מחפש לנו דירה, אף שנכון יותר יהיה לומר שאני מחפש לנו מרפסת. הקורונה, אני למד, הקפיצה את הביקוש למרפסות, ואחיכם מכתת את רגליו ברחבי העיר. כבר הפסקתי לספור כמה דירות ראיתי וטרם מצאתי את המקום הנכון לראות ממנו את מאדים בנקודת הניגוד הבאה.

מה אתה מחפש כשאתה מחפש דירה? את העתיד. איזה עתיד? עתיד טוב, כמובן. אלא שלא קל לחפש את העתיד עכשיו, בטח לא עתיד טוב, כשכולם מבטיחים לך רק דבר אחד לגביו: שהוא יהיה הרבה, אבל הרבה, יותר גרוע. "הסגר השני חיסל את ניצני ההתאוששות בשוק העבודה הישראלי, והמצב נראה קשה מתמיד", כתב עמיתי עמירם ברקת השבוע ב"גלובס".

שוק העבודה בשפל וכמוהו הנפש, הנתונים מצביעים בבירור על התערערות במצב הרוח של הישראלי, ועל הפוליטיקה כבר אין מה לומר, כל יום שפל מקודמו. אין תוכנית, אין תקציב, אין מדיניות, אין תמריצים. "אין אפילו צעדים נקודתיים", כותב ברקת - אפילו לא נקודתיים! הכול קורס.

"התמוטטות היא רק עניין של זמן", כתב מבקר המדינה לא מזמן. הוא דיבר אומנם על כ-45 ק"מ של מצוקים מסוכנים ולא יציבים בחופי ישראל בין אשקלון לחדרה שהממשלה מתעלמת מהם (מפתיע!) - אבל מהו אדם אם לא תבנית נוף מצוקי מולדתו הנשחקים?

העצב מונח על הכול ונמצא בכול, כמו אבק, וכבר אין טעם לחזור על הדברים. כשאתה מחפש דירה אתה לא "רק" מחפש את העתיד, מתחת לזה אתה מניח - אתה חייב להניח - שהוא לא יהיה הרבה יותר גרוע.

לחפש דירה זה אקט אופטימי בעולם פסימי, כמעט הייתי אומר אקט חתרני אם הוא לא היה כל-כך בורגני. ובכל זאת, יש בו מן ההתרסה נגד המציאות: אתה חייב לנער את אבק העצב בכל פעם מחדש. בכל גרם מדרגות שבו אתה עולה, בכל כפתור של מעלית שעליו אתה לוחץ, בכל דלת שאתה פותח, בכל "פתרון אחסון" (למה לא לומר פשוט ארון?) שאתה בוחן, בכל ברז שאתה מסובב כדי לבדוק את הלחץ ובכל מרפסת שאתה יוצא אליה כדי לבחון את הנוף - על מנת לבצע כל אחת ואחת מהפעולות האלה, שלפעמים נעשות כמה פעמים ביום, אתה חייב לזנוח את הידיעה שיכול להיות רע.

כל קביעה עם מתווכת דירות היא הצבעת אמון בעתיד. כל תריס שאני פותח הוא אצבע בעינו של העצב. בכל חדר שינה לא מוכר שאני בוחן אני מדמיין רק לילות טובים ובכל סלון אני מדמיין אורחים, ובכל פעם שאני יוצא משם אני מדמיין שנוכל לשלם את זה.

ואחרי כל-כך הרבה דירות, שבכל אחת מהן אני מדמיין אופציה לעתיד קצת שונה, לפעמים גם העתיד הנורא והאיום שכולם מבטיחים לנו במציאות יכול להיראות כמו אופציה. לא חייב להיות רע, אתם יודעים.

כמו שאמר מאדים, הטריק זה למצוא מחדש את היופי בכל סיבוב. ואם לא מצאת בסיבוב הזה או בדירה הזאת, אז בדירה הבאה ובסיבוב הבא. העיקר זה לא להפסיק להסתובב ולא להפסיק לחפש את היופי, אחרת אתה סתם גוש חומר שנע בחלל במסלול אליפטי.

ג. ואם כבר העזתי להזכיר יופי - תחזירו את המוזיאונים והגלריות והספריות והתרבות! אני כל-כך צמא לתרבות גבוהה, הרגתם אותי עם הדיאטת זהו-זה שלכם, כמה אפשר לראות קאברים מתוקים? כמה אפשר לרדד את הכול? אני רוצה לעמוד מול ציורים ענקיים ולהסתובב סביב פסלים. אני רוצה לשמוע מוזיקה מקורית שמנוגנת חי. אני רוצה לראות סרט שישנה את חיי לכמה רגעים. כמה אפשר לטמטם את האנשים?

תראו מה קורה לנו: אנשים מתחילים לדבר על אוטונומיה! אוטונומיה לחרדים, לחילונים, לערבים - איזו שטות נואלת. עזבו את העובדה שאין לדבר כזה שמץ של סיכוי והיתכנות פרקטית, גם מבחינה חברתית ורוחנית - כן, רוחנית - מדובר לדעתי באסון לדורות עבור מדינת ישראל.

נכון, גם אני כועס על החרדים. בסדר, גם עם הבדואים בנגב או עם הדרוזים בגולן אין לי הרבה במשותף. יופי, גם ביצהר ואיתמר לא אמצא שותפים לדרך. אז מה? אני לא רוצה שהם ייעלמו מחיי לאיזו אוטונומיה דמיונית, אני רוצה שנמשיך לחיות ביחד עד שנדע להסתדר יותר טוב.

כן, מה רע בזה? לא פלא ששני גופי התקשורת שמקדמים את הרעיון הם "מקור ראשון" ו"הארץ", שני מעוזי אליטיזם. כמה חודשים של מגפה, ואנשים מתחילים לחשוב שהם יסתדרו לבד. אתם לא. כמה שנים של ראש ממשלה שמפריד ולא מושל, ואנשים באמת התחילו להשתכנע שאוטונומיה תעשה להם טוב. היא לא.

אוטונומיה, בוא, אנחנו בישראל. אתה חוצה את כל המדינה לפני שאתה מספיק להשלים את המילה אוטונומיה. רעיון רע. אנחנו קשורים זה בזה וסובבים זה את זה במסלול נצחי, לפעמים מתקרבים, לפעמים מתרחקים. אי אפשר להפריד בינינו כמו שאי אפשר להפריד בין כדור הארץ למאדים.

ד. למחרת בשמונה וחצי אני שוב על המרפסת, תפסתי מקום ובחרתי פסקול. מאדים מפציע מעל העלווה הצפופה של עץ הפיקוס הגדול והאהוב. הפעם הבאה שבה נהיה כל-כך קרובים, אני אומר למאדים, תהיה ב-11 בספטמבר 2035 ויפרידו בינינו רק 56.9 מיליון ק"מ. אם אתה אומר, עונה מאדים. על איזו מרפסת אשב בעוד 15 שנים, אני תוהה בקול, ותחת אלו שמיים?

מה זה שמיים, שואל מאדים.

עוד כתבות

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בוול סטריט: הביטקוין חצה את רף ה-61 אלף דולר למטבע

מדד ניקיי בטוקיו התחזק ב-1.8% עם עלייה בולטת למיצובישי מוטורס; המדד בהונג קונג טיפס בקרוב ל-1%, חברת הרכב החשמלי ג'ילי זינקה ● מחירי הנפט הגולמי ממשיכים לעלות ● עונת הדוחות בארה"ב: גולדמן זאקס היכו את התחזיות

ישיבת ממשלה שבועית בראשות נפתלי בנט / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

התחייבו לקדם ולא מקיימים: למה משרדי האוצר והאנרגיה בולמים את חוק האקלים

לקראת ועידת האקלים העולמית, בה יציגו מדינות מרחבי העולם יעדים שאפתניים להתמודדות עם משבר האקלים, מבקשים במשרד להגנת הסביבה לאשר את תזכיר חוק האקלים ● במשרד האנרגיה טוענים כי החוק יפגע בסמכויותיהם, ובמשרד האוצר מתנגדים לעצם החוק ● בינתיים, ישראל נותרת עם הצהרות בלבד אל מול מדינות העולם המתקדמות, ועלולה להציג את עצמה כמדינה שמשתרכת הרחק מאחור

עו''ד מאיר לוין, המשנה ליועמ''ש לעניינים כלכליים / צילום: רפי קוץ

"כשהציבור מאבד אמון, שלטון החוק נפגע": האיש הכי משפיע על החקיקה הכלכלית בראיון ראשון

המדרון המסוכן של רגולציה עודפת, הבעיות שבחברות ללא גרעין שליטה והמאבק הצפוי עם הרגולטורים על הגברת שקיפות הגופים המוסדיים ● מאיר לוין, המשנה הכלכלי של היועץ המשפטי לממשלה, ומי שכל החקיקה הכלכלית בישראל בשנים האחרונות עברה דרך שולחנו, מדבר לראשונה

דוידי ישי / צילום: יונתן בלום

קרן פימי על סף רכישת השליטה בעשות אשקלון לפי שווי של כ-340 מיליון שקל

הקרן שמוביל ישי דוידי מנהלת מו"מ מתקדם לרכישת השליטה בחברה התעשייתית מידי אלביט מערכות ● עשות נסחרת  בת"א לפי שווי של כ-280 מיליון שקל, כך שמדובר בפרמיה של כ-20% על מחיר השוק

טבילה באמבט קרח במעלה גמלא / צילום: בר שלגי

4 טיפולי ספא לא שגרתיים: הגוף יודה לכם. או שלא

עיסוי בקפה ובשוקולד, טבילה באמבט קרח וספא דבורים חדשני, המבוסס על אוויר כוורות ונפנוף כנפי דבורים ● 4 טיפולי ספא ייחודיים לשילוב בחופשתכם הבאה

אופניים / צילום: אריק סולטן

קונדומים, אופניים ותנורים: זו רשימת ההחרגות ברפורמת היבוא

לידי גלובס הגיעה רשימת ההחרגות המוסכמת ברפורמה בייבוא שבה כ-100 מוצרים שיידרשו לעמוד בתקן ישראלי ולא ניתן יהיה לייבא כאלה העומדים בתקנים אמריקאיים ואירופיים ● "למה קונדום שעובד בחו"ל לא יכול לעבוד בארץ? למה חייבים תקנים ישראלים ייחודיים?"

שר הביטחון בני גנץ והרמטכ''ל אביב כוכבי / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בינוניות ולא מצוינות: בצה"ל "שכחו" כמה נתונים חשובים על הפנסיות המנופחות

בצה"ל מתעקשים שהציפייה לפנסיית גישור היא שיקול מרכזי בהחלטה של אנשי הקבע להישאר בשירות • אלא שהמצטיינים ממילא לא יוותרו על חלום הקריירה בשוק האזרחי תמורת ההבטחה לקצבה חודשית מהמדינה בעוד 10 או 15 שנה

מימין: גל גברעם, סיגלית הורן גלפרין ויניב ויצמן / צילום: לנס הפקות

מחפשים את האג'נדה: איך מגיעים לארנק של בני דור ה-Z ודור האלפא

איך לולו למון מצליחה לקנות את ליבם של בני הנוער, ומה בעצם דור ה-Z והדור האלפא מחפשים במותג? איגוד השיווק קיים השבוע כנס בנושא ● שותפות המו"פ מילניום פוד-טק תוביל את סבב הגיוס הקרוב של חברת תחליפי הביצים EGG'N'UP, וגם: קבוצת Geomatrix פותחת זרוע לטובת מיזמים מתחילים שאין בידם מימון ● אירועים ומינויים

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

שיעור הסכמה של 51% למבנים מסוכנים? בדיחה פופוליסטית

לשר השיכון יש הזדמנות חד-פעמית לעשות תיקון ולהוריד את רף ההסכמה לפינוי בינוי לכל הבניינים

פייסבוק תבחן אם אכיפת התוכן אינה מוטה לטובת אחד הצדדים בסכסוך / צילום: Shutterstock, DenPhotos

הסכסוך הישראלי-פלסטיני ברשת: פייסבוק תבחן את מדיניות אכיפת התוכן אינה מוטה

הרשת החברתית תפנה לגורם עצמאי שאינו קשור לצדדים בסכסוך הישראלי-פלסטיני כדי לבחון ביסודיות האם אכיפת התוכן והשימוש באוטומציה מיושמים ללא הטיות לטובת אף אחד מהצדדים ● המהלך מגיע כתגובה להמלצה של המועצה המפקחת עליה

הפגנה נגד המשטר האיראני / צילום: Reuters, כריסטוף הארדט

התקשורת המערבית לא מספרת לכם את האמת על איראן

התקשורת המערבית נכשלת בתפקידה לגבי העם באיראן: עיתונאים מעדיפים לכתוב ציוצים על מזג האוויר במקום לחקור את הדיכוי והעינויים שמבצע המשטר ● בשביל האזרחים במדינה, זה כאילו יש שתי איראן: זו שהם חיים בה וזו שאתם קוראים עליה

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

עלייה מטאורית, התרסקות מהירה: הסיפור המלא של קבוצת אלדד פרי

ההתנהלות הראוותנית, הקמפיינים המנופחים, הקפיצה הגדולה לבנייה של מאות דירות בבת אחת וההתרסקות: סיפור נסיקתו של אלדד פרי שנרצח הבוקר

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

הלהיט הערבי ששבר שיא צפיות ולמה כולם מדברים עם עצמם בטיקטוק: על מה דיברו השבוע

איזה עיקרון הכי חשוב בגידול ילדים, מה ההישג החדש של "משחק הדיונון"ואיזו יצירה רומנטית נוספת קורית פריז ● על מה דיברו השבוע

לינקדאין. נאסף מידע על כ-500 מיליון משתמשי הרשת החברתית / צילום: Shutterstock, Worawee Meepian

הרשת החברתית האמריקאית האחרונה עוזבת את סין

מיקרוסופט הודיעה היום שהיא מתכוונת לסגור את הגרסה המקומית של לינקדאין בסין ● החברה תשיק במקום הרשת החברתית אפליקציה לחיפוש עבודה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המדינה תתחייב לתמוך בחוסכים: תפריש כספים לקרן להבטחת התשואה

כחלק מהרפורמה להחלפת האג"ח המיועדות במנגנון שיגן על החוסכים אם קרן הפנסיה שלהם לא תשיג תשואה של 5%, הוגשה הצעת חוק שנועדה לוודא שהמדינה תעמוד בהתחייבותה גם בעת משבר כלכלי חריף ● מרגע החלפת המנגנון ועד 2024 יופרשו 3% מהנכסים הצבורים בגינם זכאי הציבור להבטחת תשואה ואלו ירדו עד שיתייצבו על 1.8%

גדעון סער / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

צילו של בנימין נתניהו מוביל את הכנסת למעשה אובדני

זו לא התחולה הפרסונלית נגד נתניהו שהופכת את החוק אותו מקדם גדעון סער, המונע מנאשם פלילי להקים ממשלה, לבעייתי כל כך ● דווקא העובדה שהחוק אמור לחול על כל ראשי הממשלה, מכאן והלאה היא שמגבירה את מידת הסכנה בו ● מה חושבים על כך שרי הממשלה, ומה חשבו על כך בעבר?

נרצח כשהגיע להתפלל בבית הכנסת. אלדד פרי ז''ל / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום: יזם הנדל״ן שנורה למוות ברחובות הוא אלדד פרי

מתנקש רכוב על קטנוע ירה באיש העסקים אלדד פרי וגורמי הרפואה נאלצו לקבוע את מותו ● לאחרונה נקלע פרי לחובות, לא עמד בהתחייבויות לדיירים (בין היתר בפרויקטים של קבוצות רכישה) והחברה שבשליטתו הגיעה להליכים משפטיים

איך ארגונים יכולים לשכנע לתרום למטרות שהם מקדמים / עיצוב: גלובס

איך לפתוח לבבות וארנקים: לתשומת ליבם של מגייסי הכספים

איך ארגונים יכולים לשכנע לתרום למטרות שהם מקדמים: מחקרים מציעים דרכים להגדיל את החיבור הרגשי של אנשים (ואת הסכומים שהם תורמים)

טיילת הדקל, טבריה / צילום: אבי אריש - רחף צילום פרוייקטים מהאוויר, אמיר לוטן

טיילת הדקל החדשה בטבריה: מהלך משמעותי להתרחבות העיר צפונה

אחרי שנים שבהן הכנרת נתקלה בחומה גבוהה לחופי טבריה, הטיילת החדשה כוללת טריבונה שתאפשר גישה ישירה למים ● מדור אדריכלות

 

השקעות ספאק / צילום: Shutterstock

חברת Finnovate הגישה תשקיף לקראת גיוס בסך כ-150 מיליון דולר

חברת Finnovate אמנם אינה רשומה כישראלית אך מתכננת לחפש חברת יעד לרכישה בישראל ● המטרה היא להתמקד בתחום הפינטק בישראל, ולבחון חברות תשלומים, אינשורטק, wealthtech, בנקאות דיגיטלית ועוד