גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך להנפקה הגדולה בהיסטוריה: כך דרסה חברת הפינטק של ג'ק מא את הבנקים הסיניים

החברה של ג'ק מא, מייסד עליבאבא, צפויה לגייס 35 מיליארד דולר בהנפקה הגדולה בכל הזמנים ● ההערכות הן ששווי השוק שלה יהיה גבוה יותר מרוב הבנקים בארה"ב ● אנט גרופ שרשמה ב-2019 רווח נקי של 2.6 מיליארד דולר, מפעילה את עליפיי - העליאקספרס של הפיננסים

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס
עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

ב-2016 המציא ג'ק מא, מייסד עליבאבא, מונח חדש. במקום לסווג את החברה שהקים, אנט פייננשל, בתור חברת פינטק, הוא טען כי יש לתאר אותה כחברת טק-פין, שם שמעניק עדיפות למרכיב הטכנולוגי על פני הצד הפיננסי. השינוי בהגדרת החברה בא לידי ביטוי גם בהחלטה שהתקבלה השנה, לשנות את שמה לאנט גרופ.

שינויי ההגדרות הללו אינם עניין סמנטי, אלא מבטאים את המהפך הגדול שעבר המודל העסקי של אנט גרופ בשנים האחרונות. במשך שנים אנט, מפעילת עליפיי - האפליקציה הפיננסית המובילה בסין - התנהלה כמו מוסד בנקאי לכל דבר, כשהיא מנהלת את הכספים של המשתמשים באפליקציה בעצמה.

אולם ככל שהפופולריות של אנט גדלה, וההון תחת ידיה הלך והתעצם, הרגולטורים הפיננסיים הסינים החלו לחשוש יותר. כדי להקטין סיכון של קריסה פיננסית ענקית, הם דרשו מאנט לעמוד בדרישות הלימות הון דומות לאלו של הבנקים הרגילים. מצב זה חייב את אנט לעדכן את דרך הפעולה שלה, שינוי שבסופו של דבר דווקא שיחק לטובתה בגדול.

השבוע הגישה אנט גרופ תשקיף מעודכן לקראת ההנפקה הכפולה המתוכננת שלה, בבורסת סטאר הטכנולוגית בשנחאי ובבורסה בהונג קונג, שעשויה להתרחש כבר בשבועות הקרובים. הנפקה אנט גרופ צפויה להיות הגדולה ביותר בהיסטוריה ולפי התחזיות החברה הסינית תגייס בה 35 מיליארד דולר. ההנפקה הגדולה ביותר עד היום הייתה של חברת הנפט הסעודית ארמקו, שגייסה בשנה שעברה 25.6 מיליארד דולר. אנט הודיעה כי משקיעים סינים, כולל עליבאבא עצמה, התחייבו מראש לרכוש שליש מהמניות שיוצאו למכירה.

המייסד ג'ק מא כבר הצהיר ביום שישי האחרון כי ההנפקה של אנט גרופ תהיה הגדולה בהיסטוריה. "זוהי הפעם הראשונה שתמחור כזה - הגדול ביותר בהיסטוריה - נקבע מחוץ לניו יורק", אמר מא. לפי רויטרס, אנט צפויה לגייס עד 17.3 מיליארד דולר בבורסה בשנחאי ועוד סכום דומה בבורסה בהונג קונג.

אנחנו נשנה את הבנקים

אנט גרופ נולדה בסוף 2003 כזרוע בתוך ענקית הקמעונאות עליבאבא. בתחילה היא שימשה כשירות להעברת כספים בין מוכרים לקונים באתר המסחר האינטרנטי של עליבאבא, שעשה אז את צעדיו הראשונים. מאוחר יותר החלה החברה לאפשר תשלומים דרך ארנק סלולרי בבתי עסק פיזיים. אנט היא עדיין חברת התשלומים הגדולה ביותר בסין, וב-12 החודשים שקדמו ליוני השנה היא טיפלה בתשלומים בגובה 17 טריליון דולר, פי 24 יותר מהסכום שעובר דרך שירות פייפאל בשנה.

עם הזמן אנט השתכללה, ואפשרה למשתמשים להשקיע כספים באפיקים מניבים או לקבל אשראי בתוך האפליקציה. ג'ק מא, שבנה את עליבאבא סביב האידיאולוגיה של סיוע לעסקים קטנים, שאף להנגיש את האשראי לאותם עסקים שהמערכת הבנקאית הרגילה בסין התעלמה מהם בשיטתיות. "אם הבנקים לא ישתנו, אנחנו נשנה את הבנקים", הוא אמר ב-2008. הכול עבד כשורה, עד שהרגולטור התערב.

לאור דרישות הרגולציה המחמירות, כיום 98% מההלוואות שנוטלים משתמשים דרך אפליקציית עליפיי נרשמות בספרים של בנקים וגופי צד שלישי . האפליקציה הפכה למעין סופרמרקט של מוצרים פיננסיים, או יותר נכון עליאקספרס של פיננסים, שבו המשתמשים יכולים לבחור תוכניות שגופים אחרים מממנים ולוקחים את הסיכון עליהם. "הגישה שלנו היא לא לקחת סיכוני אשראי בעצמנו", כותבת אנט גרופ בתשקיף ההנפקה שהגישה. החברה הפכה לכאורה רק לגורם מתווך בתהליך, אך היא בהחלט לא מתווך פסיבי.

הצינורות הטיפשים

מודל הפעילות של אנט, שאותו היא משרטטת בתשקיף, מעמיד אותה בין הלקוח המבקש הלוואה לבין הבנק שיעמיד את אותה ההלוואה. ג'ק מא רצה במקור להחליף את הבנקים, אך בעקבות הרגולציה הוא נאלץ לשתף פעולה איתם, רק שבשותפות הזו אנט עדיין שומרת על היד העליונה. אנט אמנם נפרדה מהסיכון הפיננסי הכרוך במתן הלוואות, אך שמרה לעצמה את הזכות לקבוע את פרטי המוצרים הפיננסיים המשווקים על גבי הפלטפורמה שלה, כולל החוקים והתנאים שלהם.

בתחום האשראי ללקוחות פרטיים, למשל, אנט תכננה את שתי תוכניות ההלוואה הנמכרות ביותר בסין, חווה ביי וג'יה ביי, ש-500 מיליון סינים נטלו רק בשנה האחרונה. חווה ביי היא הלוואה בסכומים קטנים החל מ-20 יואן (10 שקל), שניתן להחזיר תוך 30 יום ללא ריבית. ג'יה ביי היא הלוואה להוצאות גדולות יותר, החל מ-1,000 יואן (500 שקל), שצריך להחזיר תוך 3-12חודשים בתשלומים נושאי ריבית.

לבנקים היו שתי סיבות טובות להסכים לקבל את התכתיבים של אנט. הראשונה - עם 711 מיליון משתמשים חודשיים פעילים , אפליקציית עליפיי היא הערוץ החשוב ביותר לשיווק מוצרים פיננסיים לקהל, במיוחד עבור סינים צעירים שהתרגלו לעשות הכול בלחיצת כפתור.

הסיבה השנייה שהפכה את הבנקים לשותפים הסמויים של אנט היא הטכנולוגיה העדיפה שלה. אחת הבעיות בסין היא היעדר סוכנות דירוג אשראי מבוססת, שתאפשר לבנקים להכריע האם לתת או לא לתת הלוואה ללקוחות. לחלק גדול מהלקוחות הסיניים מעולם לא היה כרטיס אשראי, וההיסטוריה הפיננסית המתועדת שלהם מוגבלת מאוד, כך שלבנקים אין הרבה על סמך מה לקבל החלטות בנושא.

אנט הצליחה לעקוף את המכשול הזה, ובעזרת שימוש מתוחכם בבינה מלאכותית וביג דאטה יצרה מערכת דירוג אשראי חדשנית ומדויקת למדי. על סמך ניתוח מיליארדי ההלוואות שנתנה עד היום, החברה מצליחה לחזות את יכולת ההחזר של הלקוח תוך שימוש בפרמטרים כמו דפוס הוצאותיו, נכסיו ופרטיו האישיים. אנט היא למעשה זו שמחשבת את סיכוני האשראי של הלקוח ומעבירה את ההמלצה לבנקים, שהפכו לסוג של צינורות טיפשים לחלוקת הלוואות, עם מעט שליטה בתהליך.

מיעוט הלוואות רעות

כל זה קורה מהר מאוד. המודל של אנט למתן אשראי נקרא "310", כיוון שלפי החברה נדרשות 3 דקות כדי למלא טופס בקשה להלוואה באפליקציה, ההלוואה מאושרת בתוך שנייה אחת בלבד, והכול נעשה אוטומטית, עם 0 מעורבות של בני אדם.

זה גם יעיל מאוד, ועל אף נפח הפעילות העצום שלה, אנט מעסיקה רק 16 אלף עובדים, ש-70% מהם אנשי טכנולוגיה - מספר קטן בהרבה מכל מוסד פיננסי בנפח דומה. אף שהתהליך אוטומטי לחלוטין, אנט עדיין שומרת על אחוז נמוך של הלוואות רעות, כאשר רק 1.56% מהאשראי שניתן דרכה רשם פיגור של מעל 60 יום בהחזר ב-2019.

במקום להשתכר מריביות, ההכנסות של אנט בנויות על עמלות שירות דיגיטליות שהיא גובה מהבנקים והמוסדות הפיננסיים השותפים על כל פעולה. המודל הזה עובד לא רע, ואנט רשמה רווח נקי של 2.6 מיליארד דולר בשנה שעברה . השווי של אנט בהנפקה צפוי להגיע עד ל-250 מיליארד דולר, גבוה יותר מהשווי של רוב הבנקים בארה"ב, לשם ההשוואה. לא רע עבור מי שרק מתווכת, ואינה מנהלת כסף בעצמה. 

עוד כתבות

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט חזרה לבלאק פריידיי: מודרנה זינקה ב-16%, הביטקוין מתחת ל-17 אלף ד'

נעילה חיובית באירופה לאחר שבצרפת פורסמו נתוני צמיחה מעודדים ● רווחי החברות התעשייתיות בסין זינקו ב-28.2% בחודש אוקטובר ● הערב יסתיים המסחר בניו יורק בשעה 20:00 (שעון ישראל) לאחר שאתמול לא התקיים מסחר

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Siphiwe Sibeko/Pool, Associated Press

מה גרם לטעות בניסוי של אסטרהזנקה והאם החיסון לקורונה בסכנה?

אסטרהזנקה נתנה בטעות רק חצי מנה של החיסון שלה בניסוי הקליני ודווקא מינון זה התגלה כיעיל יותר ● האם אפשר לבסס אישור למוצר על תוצאות שהתקבלו כך? ה-FDA הביע סקפטיות

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח את המוזיאונים מההתחלה?

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. במוסדות התרבות עדיין מקפידים על שקט. וה"ששש" הוא זה שמפריע להם

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

״הבעלים של טופשופ על סף קריסה בתוך ימים ספורים״

לפי דיווח ברשת סקיי ניוז קבוצת ארקדיה שבבעלות פיליפ גרין עשויה למנות כונס נכסים כבר ביום שני הקרוב ● לדברי גורם בתעשיית הקמעונאות הקריסה הפכה לבלתי נמנעת, לאחר ששיחות עם מספר גופים פיננסיים בניסיון לגייס הלוואת חירום של 30 מיליון ליש"ט הסתיימו ללא הצלחה

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

מודליאני 10 תל אביב. הדמיה / צילום: יח"צ

"צריך להבין שזה בסדר שמישהו אחד יקבל טיפה יותר בשביל האינטרס של כולם"

הדיירים ברחוב מודליאני 10 בתל אביב התפנו לאחרונה מהבניין לקראת הריסתו ובניית בניין חדש ● "פרויקטים כאלה, לא צריכים לקחת יותר מארבע שנים – שנתיים אישורים ועוד שנתיים בנייה"

וולבו XC40 פלאג-אין יח"צ

גרסת הפלאג-אין של וולבו לא מרשימה מבחוץ, אך מפתיעה מבפנים

גרסת הפלאג-אין של ה-XC40 לא מרשימה במיוחד מבחוץ, וגם לא מאוד מרווחת ביחס למתחרות ● היא מחפה על כך עם יחידת הנעה מתוחכמת וביצועים מהנים

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס - Balkis Press

דיווח בארה"ב: בן סלמאן נסוג מנורמליזציה עם ישראל בגלל ניצחון ביידן

לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", נתניהו נסע לערב הסעודית כדי לסגור את פרטי ההסכם, אבל יורש העצר החליט להמתין שהשלטון בארה"ב יתחלף ● לפי גורמים המעורים בפרטים, מוקד השיחה בין נתניהו ליורש העצר היה כיצד לתאם מהלכים מול איראן כשממשל ביידן יתחיל לחדש את הקשרים עמה

זלאטן איברהימוביץ‘. שכר של שבעה מיליון אירו בעונה / צילום: Reuters, Ciro De Luca

40 זה ה-30 החדש: עם משכורות כאלה, מי רוצה להגיע לגיל פרישה?

בגיל 39 מוביל זלאטן איברהימוביץ' את מילאן לצמרת הטבלה האיטלקית, והוא לא לבד ● בזכות הרפואה והמשכורות המפוצצות, הכוכבים מצליחים לשחק ברמות הגבוהות גם הרבה אחרי גיל 30

מיכל ברנס / צילום: איל יצהר

"האוכל שלנו משקף את האדמה, ההרים, הצמחים, העצים והמערות. את כל זה להכניס למשלוח?!"

מיכל ויעקב ממסעדת מג’דה היפהפייה שבכפר עין ראפא, משלבים מטבח ערבי מסורתי כפרי, מטבח איטלקי ובישול אישי ● "איך אני אמורה להכניס את כל הסיפור הזה לתוך משלוח?" ● שיחה עם יהודייה שגרה בכפר ערבי

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

המפרק הלאומי: אחרי כחול לבן וקדימה, נתניהו סודק גם את הרשימה המשותפת

נתניהו למד את הלקח מבחירות 2019 בהם "חוק המצלמות" דווקא העצים את כוחה של הרשימה המשותפת, ובמקום זה הוא מנסה בכל כוחו לפצל אותה, בדיוק כפי שעשה למפלגות רבות לפניה • וגם: מרצ מחפשת זכות קיום, בזמן שחבר הכנסת יאיר גולן מאיים עליה מבפנים

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הבדיקה לרכש הצוללות טרם התחילה וחברת צוות אחת הוחלפה

חברת הצוות יעל גריל לא תשב בוועדת הבדיקה, שכן היא שימשה בתפקידים רשמיים במשרד הביטחון בתקופת רכש הצוללות כפי שחשף העיתונאי אראל סג"ל ● את גריל תחליף ישראלה פרידמן, אשר כיהנה בתפקידים שונים במנהל הרכש במשרד הביטחון

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

נשיא איראן רוחאני: ישראל אחראית לחיסול מדען הגרעין

בהודעה שנמסרה מטעם חסן רוחאני, נמסר כי חיסולו של אחד ראשי תכנית הגרעין של איראן מראה את היאוש שאליו נקלעה ישראל ● שגריר איראן באו"ם פנה למזכ"ל הארגון ולמועצת הביטחון וטען כי יש בידי איראן סימנים לכך שישראל אחראית לחיסול

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

חניית קניון ריקה. לקניונים רבים שנקנו עם משכנתאות לעשר שנים יש יותר חובות מהכנסות / צילום: Shutterstock

ארה"ב: המגפה מתפשטת, וקניונים עותרים לפשיטת רגל או נסגרים

שוכרים רבים שהמכירות שלהם חלשות ימשיכו לפגוע במגזר הקניונים גם אחרי הקורונה