גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך להנפקה הגדולה בהיסטוריה: כך דרסה חברת הפינטק של ג'ק מא את הבנקים הסיניים

החברה של ג'ק מא, מייסד עליבאבא, צפויה לגייס 35 מיליארד דולר בהנפקה הגדולה בכל הזמנים ● ההערכות הן ששווי השוק שלה יהיה גבוה יותר מרוב הבנקים בארה"ב ● אנט גרופ שרשמה ב-2019 רווח נקי של 2.6 מיליארד דולר, מפעילה את עליפיי - העליאקספרס של הפיננסים

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס
עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

ב-2016 המציא ג'ק מא, מייסד עליבאבא, מונח חדש. במקום לסווג את החברה שהקים, אנט פייננשל, בתור חברת פינטק, הוא טען כי יש לתאר אותה כחברת טק-פין, שם שמעניק עדיפות למרכיב הטכנולוגי על פני הצד הפיננסי. השינוי בהגדרת החברה בא לידי ביטוי גם בהחלטה שהתקבלה השנה, לשנות את שמה לאנט גרופ.

שינויי ההגדרות הללו אינם עניין סמנטי, אלא מבטאים את המהפך הגדול שעבר המודל העסקי של אנט גרופ בשנים האחרונות. במשך שנים אנט, מפעילת עליפיי - האפליקציה הפיננסית המובילה בסין - התנהלה כמו מוסד בנקאי לכל דבר, כשהיא מנהלת את הכספים של המשתמשים באפליקציה בעצמה.

אולם ככל שהפופולריות של אנט גדלה, וההון תחת ידיה הלך והתעצם, הרגולטורים הפיננסיים הסינים החלו לחשוש יותר. כדי להקטין סיכון של קריסה פיננסית ענקית, הם דרשו מאנט לעמוד בדרישות הלימות הון דומות לאלו של הבנקים הרגילים. מצב זה חייב את אנט לעדכן את דרך הפעולה שלה, שינוי שבסופו של דבר דווקא שיחק לטובתה בגדול.

השבוע הגישה אנט גרופ תשקיף מעודכן לקראת ההנפקה הכפולה המתוכננת שלה, בבורסת סטאר הטכנולוגית בשנחאי ובבורסה בהונג קונג, שעשויה להתרחש כבר בשבועות הקרובים. הנפקה אנט גרופ צפויה להיות הגדולה ביותר בהיסטוריה ולפי התחזיות החברה הסינית תגייס בה 35 מיליארד דולר. ההנפקה הגדולה ביותר עד היום הייתה של חברת הנפט הסעודית ארמקו, שגייסה בשנה שעברה 25.6 מיליארד דולר. אנט הודיעה כי משקיעים סינים, כולל עליבאבא עצמה, התחייבו מראש לרכוש שליש מהמניות שיוצאו למכירה.

המייסד ג'ק מא כבר הצהיר ביום שישי האחרון כי ההנפקה של אנט גרופ תהיה הגדולה בהיסטוריה. "זוהי הפעם הראשונה שתמחור כזה - הגדול ביותר בהיסטוריה - נקבע מחוץ לניו יורק", אמר מא. לפי רויטרס, אנט צפויה לגייס עד 17.3 מיליארד דולר בבורסה בשנחאי ועוד סכום דומה בבורסה בהונג קונג.

אנחנו נשנה את הבנקים

אנט גרופ נולדה בסוף 2003 כזרוע בתוך ענקית הקמעונאות עליבאבא. בתחילה היא שימשה כשירות להעברת כספים בין מוכרים לקונים באתר המסחר האינטרנטי של עליבאבא, שעשה אז את צעדיו הראשונים. מאוחר יותר החלה החברה לאפשר תשלומים דרך ארנק סלולרי בבתי עסק פיזיים. אנט היא עדיין חברת התשלומים הגדולה ביותר בסין, וב-12 החודשים שקדמו ליוני השנה היא טיפלה בתשלומים בגובה 17 טריליון דולר, פי 24 יותר מהסכום שעובר דרך שירות פייפאל בשנה.

עם הזמן אנט השתכללה, ואפשרה למשתמשים להשקיע כספים באפיקים מניבים או לקבל אשראי בתוך האפליקציה. ג'ק מא, שבנה את עליבאבא סביב האידיאולוגיה של סיוע לעסקים קטנים, שאף להנגיש את האשראי לאותם עסקים שהמערכת הבנקאית הרגילה בסין התעלמה מהם בשיטתיות. "אם הבנקים לא ישתנו, אנחנו נשנה את הבנקים", הוא אמר ב-2008. הכול עבד כשורה, עד שהרגולטור התערב.

לאור דרישות הרגולציה המחמירות, כיום 98% מההלוואות שנוטלים משתמשים דרך אפליקציית עליפיי נרשמות בספרים של בנקים וגופי צד שלישי . האפליקציה הפכה למעין סופרמרקט של מוצרים פיננסיים, או יותר נכון עליאקספרס של פיננסים, שבו המשתמשים יכולים לבחור תוכניות שגופים אחרים מממנים ולוקחים את הסיכון עליהם. "הגישה שלנו היא לא לקחת סיכוני אשראי בעצמנו", כותבת אנט גרופ בתשקיף ההנפקה שהגישה. החברה הפכה לכאורה רק לגורם מתווך בתהליך, אך היא בהחלט לא מתווך פסיבי.

הצינורות הטיפשים

מודל הפעילות של אנט, שאותו היא משרטטת בתשקיף, מעמיד אותה בין הלקוח המבקש הלוואה לבין הבנק שיעמיד את אותה ההלוואה. ג'ק מא רצה במקור להחליף את הבנקים, אך בעקבות הרגולציה הוא נאלץ לשתף פעולה איתם, רק שבשותפות הזו אנט עדיין שומרת על היד העליונה. אנט אמנם נפרדה מהסיכון הפיננסי הכרוך במתן הלוואות, אך שמרה לעצמה את הזכות לקבוע את פרטי המוצרים הפיננסיים המשווקים על גבי הפלטפורמה שלה, כולל החוקים והתנאים שלהם.

בתחום האשראי ללקוחות פרטיים, למשל, אנט תכננה את שתי תוכניות ההלוואה הנמכרות ביותר בסין, חווה ביי וג'יה ביי, ש-500 מיליון סינים נטלו רק בשנה האחרונה. חווה ביי היא הלוואה בסכומים קטנים החל מ-20 יואן (10 שקל), שניתן להחזיר תוך 30 יום ללא ריבית. ג'יה ביי היא הלוואה להוצאות גדולות יותר, החל מ-1,000 יואן (500 שקל), שצריך להחזיר תוך 3-12חודשים בתשלומים נושאי ריבית.

לבנקים היו שתי סיבות טובות להסכים לקבל את התכתיבים של אנט. הראשונה - עם 711 מיליון משתמשים חודשיים פעילים , אפליקציית עליפיי היא הערוץ החשוב ביותר לשיווק מוצרים פיננסיים לקהל, במיוחד עבור סינים צעירים שהתרגלו לעשות הכול בלחיצת כפתור.

הסיבה השנייה שהפכה את הבנקים לשותפים הסמויים של אנט היא הטכנולוגיה העדיפה שלה. אחת הבעיות בסין היא היעדר סוכנות דירוג אשראי מבוססת, שתאפשר לבנקים להכריע האם לתת או לא לתת הלוואה ללקוחות. לחלק גדול מהלקוחות הסיניים מעולם לא היה כרטיס אשראי, וההיסטוריה הפיננסית המתועדת שלהם מוגבלת מאוד, כך שלבנקים אין הרבה על סמך מה לקבל החלטות בנושא.

אנט הצליחה לעקוף את המכשול הזה, ובעזרת שימוש מתוחכם בבינה מלאכותית וביג דאטה יצרה מערכת דירוג אשראי חדשנית ומדויקת למדי. על סמך ניתוח מיליארדי ההלוואות שנתנה עד היום, החברה מצליחה לחזות את יכולת ההחזר של הלקוח תוך שימוש בפרמטרים כמו דפוס הוצאותיו, נכסיו ופרטיו האישיים. אנט היא למעשה זו שמחשבת את סיכוני האשראי של הלקוח ומעבירה את ההמלצה לבנקים, שהפכו לסוג של צינורות טיפשים לחלוקת הלוואות, עם מעט שליטה בתהליך.

מיעוט הלוואות רעות

כל זה קורה מהר מאוד. המודל של אנט למתן אשראי נקרא "310", כיוון שלפי החברה נדרשות 3 דקות כדי למלא טופס בקשה להלוואה באפליקציה, ההלוואה מאושרת בתוך שנייה אחת בלבד, והכול נעשה אוטומטית, עם 0 מעורבות של בני אדם.

זה גם יעיל מאוד, ועל אף נפח הפעילות העצום שלה, אנט מעסיקה רק 16 אלף עובדים, ש-70% מהם אנשי טכנולוגיה - מספר קטן בהרבה מכל מוסד פיננסי בנפח דומה. אף שהתהליך אוטומטי לחלוטין, אנט עדיין שומרת על אחוז נמוך של הלוואות רעות, כאשר רק 1.56% מהאשראי שניתן דרכה רשם פיגור של מעל 60 יום בהחזר ב-2019.

במקום להשתכר מריביות, ההכנסות של אנט בנויות על עמלות שירות דיגיטליות שהיא גובה מהבנקים והמוסדות הפיננסיים השותפים על כל פעולה. המודל הזה עובד לא רע, ואנט רשמה רווח נקי של 2.6 מיליארד דולר בשנה שעברה . השווי של אנט בהנפקה צפוי להגיע עד ל-250 מיליארד דולר, גבוה יותר מהשווי של רוב הבנקים בארה"ב, לשם ההשוואה. לא רע עבור מי שרק מתווכת, ואינה מנהלת כסף בעצמה. 

עוד כתבות

האוזניות החדשות של אפל - AirPods דור 4 / צילום: צילום מסך

הדור הבא של האיירפודס ומקבוק פרו נחשף: כל הפרטים מאירוע ההשקה של אפל

אירוע ההכרזה הווירטואלי של אפל התקיים הערב, תחת הכותרת "Unleashed" • אפל הכריזה על דגמי MacBook חדשים, חידושים באפל מיוזיק וגם - הדור הרביעי של AirPods

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף

בנק לאומי / צילום: איל יצהר

אחרי החיבור למערכת הערבויות הממשלתית: בנק לאומי הנפיק ערבות דיגיטלית למכרז ממשלתי

באמצעות ערבות דיגיטלית יכולים בעלי עסקים הניגשים למכרז ממשלתי להגיש מסמכים ללא צורך בהגעה לסניף ולהימנע מפסילת ההצעה בשל טעות טכנית • בנוסף, אם לא זכה המגיש במכרז, הערבות מתבטלת באופן אוטומטי

עבדולה אל מאז, דה קוטלר, אחמד אל זיודי, אמיר חייק / צילום: סיון פרג'

הסכם הסחר עם האמירויות מתקרב, והבשורה שלו לא נמצאת רק באבו דאבי

שגריר ישראל באיחוד האמירויות אמר השבוע כי המדינות יכריזו בקרוב על הסכם סחר חופשי ● המשמעות הישירה של החתימה תהיה ביטול המכסים בסחר בין המדינות, אך התועלת המרכזית תגיע מפתיחת השער הכלכלי למדינות נוספות במפרץ שעם חלקן עוד אין יחסים רשמיים

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עקפו את ת"א: הנתון המפתיע על המרכזים המסחריים בכפר סבא ובאר שבע

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

עופר גרוסקופף - שופט / צילום: שלומי יוסף

סוכני האוניות עשו מיליונים מגבייה לא חוקית – העליון לא התערב

ביהמ"ש העליון אישר החלטה שדחתה ניהול תביעה ייצוגית נגד סוכני אוניות שגבו סכומים גבוהים בניגוד לדין - זאת למרות שהבקשה לאישור הייצוגית נמצאה מוצדקת ● באי-כוח סוכני האוניות: "פסק דין תקדימי בו נקבע כי לביהמ"ש נתון שיקול-דעת לא לאשר ייצוגיות גם אם התנאים מתקיימים. הפסיקה מציבה גבולות לכוח של יוזמי תובענות ייצוגיות"

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

במקומו של ארז קמיניץ: זו המשנה החדשה ליועמ"ש

עו"ד כרמית יוליס נבחרה לכהן כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים, במקומו של ארז קמיניץ המסיים את תפקידו • המינוי דרוש אישור של הממשלה ● יוליס נבחרה על פני המשנה לפרקליט המדינה בתחום האזרחי אורית קוטב ועל פני מועמדים נוספים

דודי אמסלם, הליכוד / צילום: יוסי זמיר

ישראל היא אחת המדינות היחידות שבהן "האחים המוסלמים" חוקית?

האם רע"ם היא מקרה ייחודי בהשוואה לעולם? כן, אבל לא במובן החוקי ● המשרוקית של גלובס

עידן עופר / צילום: סיון פרג'

החברה לישראל תשקיע 74 מיליון דולר באקווה גרופ הנורווגית

בהמשך לדיווח מספטמבר האחרון: החברה לישראל שבשליטת עידן עופר דיווחה כי היא מבקשת לרכוש 18% מהון המניות של חברת החקלאות הימית ● מחר תתקיים אסיפת בעלי המניות לאישור ההצעה ● אקווה נסחרת באוסלו בשווי של כ-370 מיליון דולר

ילדים משתמשים במחשב / צילום: יח''צ

במערכת החינוך חייבים להבין שאי-אפשר להתעלם ממה שקורה ברשת

בני נוער מבלים שעות רבות במהלך היום שלהם ברשתות החברתיות, ואי-אפשר להתעלם שהמרחב החברתי עבר תהליך דיגיטציה מתבקש ● השאלה היא עד כמה מערכת החינוך מבינה את זה

בדיקת אולטרסאונד / צילום: Shutterstock

ארה"ב: משרד המשפטים מבקש מהעליון לחסום את חוק ההפלות בטקסס

פנייה דחופה של הממשלה מכריחה את בית המשפט העליון האמריקאי להתמודד עם האיסור בטקסס על רוב ההפלות, בפעם השנייה בכמה שבועות

מטבע האת'ריום / צילום: Shutterstock, AlekseyIvanov

"אפשר להתחיל ללכלך את הידיים": השקל הדיגיטלי עולה שלב, ואלה מסקנות הביניים

בבנק ישראל מציגים את הסוגיות המהותיות בניסוי השקל הדיגיטלי ● יואב סופר, מנהל הפרויקט: "עשינו ניסוי בטכנולוגיית את'ריום, לא כי אנו חושבים שהיא בהכרח הטכנולוגיה שנשתמש בה, אלא כדי להבין את היתרונות והחסרונות שבה"

יוליאן רייכלט / צילום: Reuters

שערוריית מין בעיתון הגדול בגרמניה: העורך פוטר אחרי חשיפת החשדות

אתמול פרסם ה"ניו יורק טיימס" כתבה שמציגה לקהל הקוראים באנגלית את החשדות נגד יוליאן רייכלט, עורך העיתון הגרמני "בילד", הנוגעים למערכות יחסים עם עובדות וניצול לרעה של יחסי מרות ● הכתבה הפכה לשיחת היום בעיתונות הגרמנית, ורייכלט סולק מהתפקיד באופן מיידי

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

מכוניות טסלה מועמסות בנמל בסין / צילום: SIPG

טסלה ממשיכה "להפציץ": משלוח נוסף של כ-1,600 כלי רכב בדרך לארץ

המשלוח צפוי להביא את סך המכירות של החברה בישראל ב-2021 ל-6,300 ולנתח של יותר מ-70% מסך המכירות בפלח החשמלי ● בשל העומסים על הנמלים בשנחאי, המשלוח צפוי להגיע באיחור של לפחות שבוע - אמצע/סוף נובמבר

קו הייצור הרובוטי של פריסימוס / צילום: Frisimos יח''צ

החברה שמפתחת קווי יצור רובוטיים לכבלים ותגייס 24 מיליון שקל בבורסה

חברת Frisimos תגייס את הכספים ממשקיעים כשירים ומוסדיים באמצעות fundit ותירשם למסחר בזירת TASE UP של הבורסה בת"א - שמאפשרת לה להישאר חברה פרטית ● החברה פיתחה קו רובוטי אוטומטי להרכבת כבלי תקשורת, שלטענתה מגדיל את התפוקה פי 30 וחוסך כ-80% מעלויות הייצור

רן גוראון / צילום: תמר מצפי

הנהלת פלאפון ובזק בינלאומי מאיימת בהשבתת מגן

בעקבות עיצומי העובדים ההולכים ומחריפים, הנהלת קבוצת אלפא מזהירה מפני השבתת מגן שבכוונתה לנקוט

ריאד, בירת סעודיה. במדינה יש יותר מ-33 מיליון תושבים / צילום: Shutterstock, Mohammed younos

כך מתכננת ישראל להגיע ליחסים עם מדינות נוספות במפרץ, ביניהן סעודיה

קונסול ישראל בדובאי, אילן שטולמן: יש תאוצה במגעים עם מדינות נוספות במפרץ ● עם זאת, למדינות רבות באזור יש בעיה עם כינון יחסים מלאים ● הפתרון המסתמן: הסכמים בדרגים נמוכים יותר, פתיחת נציגויות כלכליות והסכמים כלכליים