גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשמקרי הקורונה בעלייה באירופה, בתי החולים ממהרים להיערך לחורף

שירותי הבריאות ברחבי אירופה מפיקים לקחים מהגל הקטלני הראשון באביב שעבר ● בתי חולים ברחבי היבשת אוגרים תרופות וציוד מגן ופועלים להגדלת מספר המיטות

צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בבית חולים בבלגיה / צילום: Francisco Seco, AP
צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בבית חולים בבלגיה / צילום: Francisco Seco, AP

הגל השני של הקורונה באירופה מחזיר את הלחצים על בתי החולים בערים האדומות ביותר, ומכריח מערכות בריאות ברחבי היבשת להיערך למצבי חירום בהתבסס על לקחים שהופקו מהגל הקטלני הראשון באביב שעבר.

בפריז בתי חולים אוגרים תרופות וציוד מגן כדי להימנע מהמחסורים שהיו בהם לפני חצי שנה. ברחבי ספרד, בתי חולים גיבשו "תוכניות הגמשה" להגדלת מספר המיטות לחולי קורונה. בלומברדיה בצפון איטליה, שבה פרצה המגפה באירופה בתחילת 2020, מערכת הבריאות נערכת להעברת חולים למרחבים מאולתרים, כדי למנוע הצפה של חדרי טיפול נמרץ, כפי שקרה באביב.

ההידבקויות עולות במהירות ברוב אירופה, אך הגל השני לא גורם עד כה לתמותה שאפשר להשוות לנתוני מרץ ואפריל. עליית ההידבקויות מאז הקיץ פגעה בצעירים רבים, שצפויים פחות לחלות קשה. הנתונים משקפים בחלקם את היכולת המשופרת של המדינות לאתר את הנגיף, בעוד שחלק נרחב מההתפרצויות באביב לא השתקף בנתונים הרשמיים. יותר חולי קורונה מקבלים טיפול מוקדם, ולכן פחות מהם מגיעים לחדרי טיפול נמרץ. אבל הגורמים המקילים הללו מתפוגגים כאשר מספר הנדבקים מסתחרר אל מעבר לשליטה, והנגיף תוקף שוב מבוגרים, כשמערכות הבדיקה, האיתור והבידוד החדשות באירופה מתקשות לעמוד בקצב.

הרופאים חוששים שהגרוע ביותר עוד לפניהם

צרפת דיוחה על 163 מקרי מוות מקורונה בבתי החולים ביום שלישי השבוע, מספר הגבוה ביותר מאז שהסגר הוסר במאי. בשבוע האחרון עלתה התמותה היומית על 100, עלייה של 50% מהשבוע שלפניו. זה עדיין רחקו מהנתונים של אפריל, שהגיעו אז
ל-400-600 מתים ביום.

באיטליה מתים כעת כ-70 חולים ביום. המדינה הצליחה לצמצם את התמותה לנתון חד-ספרתי באוגוסט, אך המאמצים נכשלו מאז. עדיין מדובר על תמותה נמוכה מאוד בהשוואה לאפריל, אז היא רשמה שיא של 900 ביום. בשתי המדינות, הרופאים חוששים שהגרוע ביותר עוד לפניהם.

"הגל הראשון גרם לנו תשישות, אנחנו עדיין עייפים ממנו מבחינה נפשית. רק הרעיון של לעבור את כל זה מחדש לא עולה על הדעת", אמר דניאל דה סילבה, מנהל יחידת הטיפול הנמרץ בבית החולים דלפונטן בפרבר סאן-דני בפאריס.

בארה"ב, שבה ההידבקויות עלו בשליש ב-3 השבועות האחרונים והתמותה נשארה יציבה יחסית, בתי החולים נוקטים אמצעים דומים לאלו שבאירופה, כולל אגירת תרופות וציוד מגן כמו מסכות. רופאים ואנשי מנהל אומרים שהם יהיו מוכנים יותר הפעם אם מספר המקרים יישאר גבוה, בזכות הידע על איך הנגיף מופץ ואילו תרופות הראו את התוצאות הטובות ביותר.

ממשלת צרפת התחייבה בקיץ להגדיל את ההשקעה במערכת הבריאות הלאומית, ולהגדיל את מספר העובדים ואת השכר בבתי החולים, אך יכולת הקליטה שלהם לא עלתה משמעותית בחודשים האחרונים. בסאן דני, מחצית ממיטות הטיפול הנמרץ כבר תפוסות על ידי חולי קוביד, ובית החולים ביטל טיפולים אלקטיביים רבים.

הרופאים בבית החולים אומרים שהם מכירים את הנגיף טוב יותר מאשר תחילת השנה, אך הם חוששים ממחסור בכוח עבודה ובמשאבים לטפל בעלייה הצפויה בכמויות החולים. "זה מתסכל, מפני שאנחנו יודעים לטפל טוב יותר בחולים כעת, אבל לא נוכל לעשות את זה", אמר ד"ר פרנסואה לאוט, מנהל מחלקת הקורונה.

בלומברדיה סביב מילאנו, מומחי בריאות חזו השבוע שמספר חולי הקורונה ביחידות הטיפול הנמרץ יעלה ל-600 בסוף אוקטובר, מ-120 כעת. רשויות הטילו בתגובה עוצר מ-11 בלילה, ועוד הגבלות מעבר להגבלות הארציות באיטליה.

ערים במחוז כמו ברגאמו שספגה את המכה הגדולה בגל הראשון רואות עד כה בסתיו פחות הידבקויות. "המצב בשליטה לפי שעה, אבל אנחנו בכוננות גבוהה בגלל העלייה במילאנו", אמר קרלו אלברטו טרסלבי, המנהל הרפואי של מערכת הבריאות הציבורית בברגאמו. "אנחנו מארגנים מחדש את בתי החולים שלנו כדי לעזור יותר למילאנו".

ייתכן שהעיר סופגת הפעם מכה קלה יותר מפני שתושבים כה רבים נדבקו בגל הראשון וכעת הם מחסונים במידת מה, אמר ד"ר טרסלבי. בנמברו, עיירה קטנה מחוץ לברגאמו שבה מתו 1.3% מהתושבים במרץ, למחצית מהתושבים שנבדקו ביולי היו נוגדנים לנגיף.

במדריד, אחת ממוקדי הגל השני באירופה, הלחצים כבר ניכרים בבתי חולים. חולי קורונה תופסים חמישית מן המיטות בכל בתי החולים באזור מדרד, ו-39% ממיטות הטיפול הנמרץ.

בית החולים גאורגיו מרניון, הגדול ביותר בספרד עם 1,150 מיטות, נאלץ לשגר חולים למלון סמוך ולבית חולים שדה צבאי בגל הראשון באביב. "קשה להעלות על הדעת מה עברנו ברגעים ההם", אמר חבייר מוניוז, המנהל הרפואי של בית החולים. אבל מערכת הבריאות הפגינה את הגמישות שלה, וכעת היא מוכנה יותר לגל הבא. בית החולים אגר ציוד מגן לארבעה חודשים בתפוסה מלאה, אמר מוניוז. עובדי הבריאות קיבלו הכשרה בהליכים חדשים ותמיכה במצבם הנפשי.

צוות רפואי מביא אדם חולה בקורונה לביה"ח במדריד / צילום: Juan Medina, רויטרס

המספרים עולים גם באנגליה ובפולין

צפון מערב אנגליה היא חממה נוספת של קורונה. מיטות טיפול נמרץ בליברפול, העיר המוכה ביותר, הן בתפוסה של 95% בימים האחרונים. חלק מהבעיה הוא שמיטות רבות התמלאו בחולים שדחו ניתוחים מוקדם יותר השנה בגלל הגל הראשון של המגפה, אמר טריסטן קופ, המנהל הרפואי של בתי החולים האוניברסיטאים בליברפול. "הפעם, בתי החולים הם בתפוסה רגילה או גבוהה, וחולי הקורונה הם תוספת לזה", הוא אמר. ניתוחים אלקטיבים לא דחופים כבר הופסקו במקומות רבים, כאשר בתי החולים מרכזים את מאמציהם בשמירה על טיפולי סרטן וניתוחים דחופים.

הלחץ על בתי החולים עשוי להגיע בקרוב לרמות קריטיות במדינות מרכז אירופה כמו פולין, שנמנעה מן הגל הראשון של הקורונה, אך מתמודדת כעת עם עלייה מהירה בתחלואה. הרשויות הורו לכמה בתי חולים לשחרר חולים רגילים בהתרעה קצרה ולהתקין את אמצעי הבטיחות הנדרשים לטיפול בחולי קורונה.

ביום שלישי השבוע בבית חולים קטן בעיר צ'רנקוב עדיין נבנו קירות אגף קורונה חדש שיאכלס 15 מיטות, זהו האגף השלישי שנבנה בשבוע. בחוץ המתינו אמבולנסים עם 15 חולים להשלמת העבודות, סיפרה המנהלת בוז'נה סדובסקה.

כמה רופאים בפולין נטשו את העבודה בטענה שאין להם תמיכה. בבית החולים צ'רניאקובסקי בוורשה, הצוות קיבל ב-9 באוקטובר הוראה ממשלתית: לקבל עשרות חולים קורונה מ-8 באוקטובר. "לאן נפנה את החולים ששוכבים כעת במיטות האלה?", אמר תומאש זיגל, שלדבריו התפטר מתפקיד המנהל הרפואי אחרי שבוע בתפקיד. "מי טיפל בחולים שאין להם קורונה, ושוללים מהם את המקומות האחרונים בבית החולים?".

עוד כתבות

חיליק שריר / צילום: יוסי אלוני

"המלחמה הופכת ליותר ויותר קשה": מספר 2 בטלוויזיה הישראלית מוריד את המסכה

“אחד הדברים המטרידים זה שאנחנו מתקשים לתכנן קדימה", אומר חיליק שריר, סמנכ"ל התוכניות של קשת, בראיון לרגל שלוש שנים לפיצול ערוץ 2 ● על הפרק: הביקורת על חדשות 12 והקמת N12, המתחרים האמיתיים של קשת והדיונים הסוערים שליוו את ההחלטה ללכת על "הזמר במסכה"

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

התוכנית של חיים כץ: גיל הפרישה לנשים יעלה. עם כוכבית

הצעת חוק שיזם ח"כ חיים כץ, שמה סוף לקשר שנוצר בין הגירעונות בקרנות הפנסיה הוותיקות לבין הצורך בהעלאת גיל הפרישה לנשים, והכול באמצעות העלאה סלקטיבית • מה הסיכויים של ההצעה החדשה?

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

כ"ץ יציג השבוע את התקציב; כחול לבן: "50% שיוצאים לבחירות"

שר האוצר הודיע כי יציג את תקציב 2021 בפני נתניהו וגנץ כבר השבוע ● גורמים בכחול לבן טוענים כי אם נתניהו אכן היה רוצה פשרה, הוא היה מנחה את כ"ץ להניח את התקציב לאישור עוד השבוע ● ביום רביעי תעלה להצבעה הצעה לפיזור הכנסת של לפיד, אם כחול לבן תתמוך בה - הכנסת תפוזר

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

עלייה במספר המאומתים לקורונה בשבוע האחרון

בשלושת הימים שקדמו לסוף השבוע, אותרו יותר מאלף נדבקים ליממה ● לפי דוח אמ"ן, מימוש ההקלות המתוכננות בנוסף לאלו שיישומן כבר החל, "צפוי להאיץ את רמת התחלואה בכלל המגזרים במדינה"."

בניין תאגיד השידור בירושלים / צילום: יח"צ

יועמ"ש התאגיד: "המועצה נעדרת קוורום, ועל כן עד למינוי חבר נוסף אין תוקף חוקי לפעולותיה"

חבר המועצה חמיס אבולעפיה נפטר בשבוע שעבר מקורונה ומספר החברים בוועדה ירד מתחת למינימום הנדרש, כדי שתוכל לתפקד באופן חוקי ● מינויה של חברה נוספת בוועדה תקוע בוועדת גילאור ● המשמעות המיידית: אי יכולת לאשר את תקציב 2021 עד סוף החודש, כפי שנדרש בחוק

בצורת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדינות ארה"ב בדקו אפשרות לתבוע את הממשל האמריקאי בנושא שינוי האקלים

בין האפשרויות שנשקלו הייתה פעולה בבתי המשפט שנועדה להכריח את הממשלה הפדרלית לקבוע הפחתה של פליטת גזי חממה בחוק, כך לפי מסמכים שנחשפו לאחרונה

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

האלטרנטיבה לגוגל ופייסבוק נעלמת: ארטימדיה מפסיקה את פעילותה בישראל

מנכ"ל ארטימדיה גל תורג'מן הודיע היום כי החברה תפסיק את הפעילות בתחום הפרסום בווידאו בדיגיטל בסוף השנה ● לאחרונה הפסיקה קשת את ההתקשרות עם החברה, וגם המו"מ עם וואלה נתקע ● תורג'מן: "בכוונתנו להמשיך את פעילות הפיתוח בארץ ולהשלים את מוצר הטלוויזיה שלנו"

רוג'ר ג'פסן (משמאל). אייפא"ק סידרה לו קריירה פוליטית קצרה / צילום: AP

איך זה שסנאטור אחד מעז

הוא שילם מחיר כבד, והפסיד את מושבו ● את הלקח למדה על המערכת הפוליטית ● לזכרו של רוג'ר ג'פסן

נועה בכר / צילום: איל יצהר

"יש לי עוד דרך ברולדין, זה רק החנוכה החמישי שלי שם"

מנכ"לית רולדין נועה בכר אהרוני חושפת את מאחורי הקלעים של מערך הסופגניות הפופולרי של הרשת ● "מאחורי הסופגניות שלנו עומד מערך לוגיסטי וניהולי מאתגר ומרגש. אנחנו מתחילים לבנות את הקולקציה מיד בסיום החנוכה. השנה זה היה מורכב פי כמה"

ביקורת דרכונים בנתב"ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

שני אנשי עסקים שנחתו מדובאי ללא אישור כניסה גורשו מישראל

"ישראל היום" פרסם כי בני זוג שהגיעו לפגישות עסקים גורשו מישראל, לאחר שהתברר כי החברה המארחת לא הסדירה את אישורי הכניסה ● במקביל, כעשרה ישראלים סורבו לעלות על טיסה לדובאי בשל בעיה עם אישורי הכניסה

רומן זדורוב / גיל יוחנן

כך יגרמו לך להודות בפשע שלא התרחש מעולם

הרעיון שאנחנו יכולים לזכור משהו שבכלל לא קרה הוא מטריד בפני עצמו, אבל כשמדובר בפשע - זה עוד יותר מטריד. איך אפשר לשכנע אתכם שהייתם נוכחים באירוע שלא קרה? ואפילו לגרום לכם להודות אתכם בפשע שבכלל לא ביצעתם? ● האזינו

קים ג'ונג און / צילום: North Korean Central News Agency, רויטרס

דרום קוריאה: קים ג'ונג און לא מעוניין להתגרות בג'ו ביידן לעת עתה

מומחי מודיעין דרום קוריאניים תידרכו את המחוקקים לגבי הציפיות בפיונגיאנג שמשא ומתן עם ממשל ביידן יהיה קשוח יותר מאשר עם הנשיא היוצא טראמפ

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

מגמה מעורבת בבורסה בת"א; אפולו פאואר קופצת בעוד 15%

מחזור המסחר מסתכם בכ-775 מיליון שקל ● דלק ודלק קידוחים עולות ב-5% ו-4.5% בהתאמה, פלרם קופצת ● תדיראן בולטת בירידה של כ-7%

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

בדרך להסדר חוב: אול-יר עוצרת תשלומים לבעלי האג"ח

החוב של אול-יר עומד על כ-2.35 מיליארד שקל והוא כולל תשלום קרן וריבית של 124 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ב', שהיה אמור להתבצע מחר ●  בחברה מאשימים את משבר הקורונה שהוביל לעיכובים בהשלמת עסקאות למכירת נכסים ולמימון מחדש של נכסים

מחאה מול ביתו של ראש הממשלה בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תקיפת מפגין וצלם: כתב אישום נגד סגן ניצב ניסו גואטה

על פי כתב האישום, במהלך הפגנה בירושלים בחודש אוגוסט, בתגובה לתלונת אחד המפגינים על יחס השוטרים במקום, הדף סגן ניצב ניסו גואטה בחוזקה את המתלונן בשתי ידיו בפניו, פעמיים ●

מה נמכר לאחרונה ב-3.3 מיליון שקל בהרי ירושלים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה אפשר לקנות ב-3.3 מיליון שקל בהרי ירושלים

קוטג' בן 7 חדרים בהר אדר, קוטג' בן 5 חדרים בפסגת זאב בירושלים וקוטג' בן 6 חדרים במבשרת ציון או בצור הדסה

מלון מלכת שבא באילת / צילום: יח"צ

רשת פתאל במגעים לרכישת 45% ממלון מלכת שבא באילת מידי חברת אלעד מקבוצת תשובה

אם העסקה תאושר ע"י רשות התחרות, והצדדים יגיעו להסכמות - פתאל תשלוט במניות מיעוט ותיקח על עצמה חוב שחב בית המלון לגורמים מממנים ● שווי המלון מוערך ב-400 מיליון שקל

מטוס F16 / צילום: שאטרסטוק

משרד הביטחון במו"מ למכירת עד 29 מטוסי F16 לחברה קנדית

משרד הביטחון מנהל מו"מ מול חברת TOP ACES הקנדית, המספקת שירותי אימונים לחילות האוויר של קנדה גרמניה וארה"ב ● שווי העסקה כ-3-4 מיליון דולר למטוס – משמע לפחות 80 מיליון דולר הכנסה למשרד הביטחון

משרדי עמידר בחולון / צילום: שלומי יוסף

דירק' עמידר צפוי לאשר הערב את מינוי יאיר זילברשטיין כיו"ר

דירקטוריון חברת עמידר צפוי להתכנס הערב ולבחור את זהותם של מי שיובילו את החברה בשנים הקרובות ● לצד תפקיד היו"ר שאליו צפוי להיבחר יאיר זילברשטיין, מועמדו של שר השיכון ליצמן, ייבחר גם מנכ"ל קבוע

עובדים בקלפי סופרים הצבעות שנעשו דרך הדואר בבחירות בארה"ב / צילום: Associated Press, Julio Cortez

בול פגיעה: איך משפיעה ההצבעה בדואר על הכלכלה האמריקאית?

כ-70 מיליון אמריקאים הצביעו בבחירות באמצעות הדואר, עם שיעור ההצבעה הגבוה אי-פעם בארה"ב ● אם הצבעה בדואר תהפוך לתו תקן, ייתכן כי הקטר הקפיטליסטי שמוביל את העולם ישנה את פניו