גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההשבחה המהירה של בני הדודים דוידי את יהודאי בסימפליויה

פימי רכשה את הפעילות מידי טבע והקימה את חברת סימפליויה בשנת 2019 בהשקעה של 47.5 מיליון דולר ● פימי החזירה במצטבר עם עסקה זו 67 מיליון דולר על ההשקעה

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום, גלובס
ישי דוידי / צילום: יונתן בלום, גלובס

הצפת ערך מהירה של קרן פימי: כשנה וחצי לאחר שהשלימה את היחידה העסקית שנקראה Tevadaptor (מפעל מיגדה בקריית שמונה) מידי חברת התרופות טבע, מכניסה הקרן שותפים להשקעה לפי שווי גבוה פי שלושה.

קרן פימי, בראשותו של ישי דוידי, רכשה את הפעילות מטבע בתמורה ל-47.5 מיליון דולר, וכעת היא מוכרת 33% ממניות החברה - ששמה הנוכחי הוא סימפליויה - לחברת הפניקס וללאומי פרטנרס (בחלקים שווים) תמורת 47 מיליון דולר ולפי שווי חברה של 140 מיליון דולר.

עוד קודם למימוש הנוכחי החזירה פימי לעצמה 20 מיליון דולר שחולקו כדיבידנד, כך שבמצטבר עם עסקה זו היא כבר משלימה החזר של 67 מיליון דולר, גבוה מהיקף ההשקעה שלה, וממשיכה להחזיק בכ-67% ממניות סימפליויה, ששוויין בעסקה הנוכחית הוא כ-94 מיליון דולר.

סימפליויה עוסקת בייצור מכשור רפואי, ומתמקדת בייצור מוצרים שמגינים על הצוות הרפואי בבתי החולים מפני חשיפה לחומרים מסוכנים בעת טיפול כימותרפי לחולי סרטן. החברה מעסיקה כיום קרוב ל-200 עובדים, במפעל בקריית שמונה ובמשרדים בהוד השרון. ככל הידוע, מגפת הקורונה לא השפיעה מהותית על תוצאות החברה, משום שפעילותה מתמקדת בתחום האונקולוגי שבו הטיפולים נמשכים באופן רציף גם בעת המגבלות שהטילו מדינות שונות.

קרן פימי, שהיא קרן הפרייבט אקוויטי הגדולה והוותיקה בישראל, רכשה כאמור את הפעילות כשנה וחצי לאחר שטבע שמה אותה על המדף, כחלק מתוכנית ההתייעלות הרחבה שעליה הכריזה בסוף 2017.

לאחר שמצבה הפיננסי הידרדר ועלה החשש שלא תוכל להחזיר את מלוא החובות שלה, טבע החליטה אז למכור או לסגור פעילויות שונות. מכיוון שהמפעל בקריית שמונה היה רווחי, הוחלט שלא לסגור אותו אלא להעמידו למכירה, ומספר שמות של רוכשים פוטנציאליים הוזכרו לאורך התקופה. עם זאת, מכרז שערכה טבע לא צלח, ורק אז החל מו"מ עם קרן פימי שהסתיים בעסקה, וזאת לאחר הסכם קיבוצי שנחתם בין טבע לעובדים.


הנהלה חדשה, מתעניינים נוספים בהשקעה

מה מסביר את הקפיצה בשווי החברה והאם טבע פספסה עסקה בשווי גבוה בהרבה? נראה שבמקרה זה, טבע, שממילא נדרשה למכור את הפעילות וניסתה לעשות זאת במשך תקופה ארוכה, לא הייתה יכולה להשיג את השווי הנוכחי או קרוב אליו, משום שחברת סימפליויה כיום שונה מזו שנמכרה לפימי בחודש מאי 2019.

זאת מכיוון שלאחר שהפעילות נרכשה, קרן פימי - לצד אורי יהודאי, לשעבר מנכ"ל חברת פרוטרום, שהצטרף להשקעתה של פימי כמשקיע ומונה ליו"ר הפעיל של סימפליויה - הובילו מהלך שבנה את החברה מהיסוד. יהודאי, אגב, הוא בן דודו של ישי דוידי מפימי.

הפעילות שנרכשה לא הייתה למעשה חברה בפני עצמה: לא הייתה בה הנהלה מסודרת וכל פעילות בה הייתה כפופה לחלק הרלוונטי בתוך טבע (כספים, מו"פ וכדומה). תחום השיווק בה היה כפוף לטבע ישראל, למרות שעיקר המכירות היו לחו"ל.

כל הנושאים הללו הוסדרו תחת ההנהלה החדשה, ובמקביל הושקעו מאמצים במו"פ לקראת השקה צפויה של הדור הבא של המוצר, בשנה הבאה. ייתכן שבעתיד הקרוב אף יתבצעו מהלכי מיזוגים ורכישות, מה שעד כה לא קרה.

מלבד הפניקס ולאומי פרטנרס, היו ככל הידוע גופים נוספים שהתעניינו בכניסה להשקעה בחברה לצד קרן פימי, על רקע ההערכות על הצמיחה הצפויה בה ועל הרווחיות המשופרת.

לדברי יהודאי, יו"ר ושותף בסימפליויה, "עם רכישת הפעילות בנינו הנהלה מצוינת והובלנו מהלכים אסטרטגיים שלשמחתנו כבר מביאים תוצאות. החברה צומחת, נכנסת לשווקים חדשים ופועלת להגדלת נתח השוק העולמי שלה, תוך האצת פיתוח מוצרים חדשניים ובניית מנועי צמיחה, זאת בין היתר באמצעות יצירת שיתופי פעולה עם חברות סטארט-אפ וחברות ישראליות ובינלאומיות וביצוע רכישות אסטרטגיות, במטרה להפוך לשחקן גלובלי משמעותי בתחום המכשור הרפואי.

"לחברה הנהלה מעולה שנמשיך לחזק, ואנו שמחים על הצטרפות המשקיעים החדשים ובטוחים כי יחד נמשיך להוביל את החברה, תוך האצת הצמיחה הרווחית שלה". 


פימי תרכוש את רפא?

בעת השלמת המכירה של הפעילות לפימי, טבע, המנוהלת על-ידי קאר שולץ, נסחרה בשווי של 16.6 מיליארד דולר, אולם מאז איבדה מניית החברה קרוב ל-39% מערכה. כך, טבע נסחרת כעת בבורסות של ניו יורק ושל תל אביב במחיר מניה של 9.35 דולרים המשקף שווי שוק של 10.3 מיליארד דולר.

בשבוע שעבר נודע על ביטולה של עסקה אחרת שנולדה כחלק מתוכנית ההתייעלות של טבע: חברת הנדל"ן לוינשטין שהייתה אמורה לרכוש את הנכס בו פעל בעבר מפעל הטבליות של טבע בירושלים, ונסגר כחלק מההתייעלות, הגיעה להסכמה עם טבע על ביטול העסקה שהיקפה עמד על 171 מיליון שקל.

באשר לקרן פימי, זו אמורה הייתה ליהנות בתקופה הנוכחית מהצפת ערך מכובדת בחברת פורטפוליו נוספת שלה - גילת לוויינים - אך העסקה בוטלה בצל משבר הקורונה. פימי היא בעלת המניות הגדולה בגילת (33.9%) לצד מבטח שמיר (9.7%). בחורף האחרון דווח על מכירת גילת לקומטק מארה"ב בעסקת מניות ומזומן בשווי שעמד על 577 מיליון דולר בעת חתימת העסקה - שווי ששיקף תשואה של פי 2.5 לפימי. אך לאחר הידרדרות במחירי המניות של שתי החברות ופגיעה בתוצאות הפיננסיות שלהן, ניסתה הרוכשת לבטל את העסקה, ולאחר תביעות הדדיות הגיעו השתיים להסכם פשרה במסגרתו גילת תקבל מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר.

בד בבד פורסם לאחרונה כי הקרן מנהלת מו"מ על רכישתה של חברת התרופות הישראלית רפא. במסגרת העסקה המתרקמת, עשויה פימי לרכוש את השליטה ברפא ממשפחת סאקלר האמריקאית, לפי שווי חברה של יותר מ-700 מיליון שקל. עסקה זו עשויה להיות אחת הרכישות הגדולות של פימי בשנים האחרונות, וצעד נוסף בבניית הפורטפוליו של הקרן בעולם הרפואי.

רפא מייצרת בישראל תרופות גנריות ומשווקת את התרופות שלה בארץ, וכן מייצגת חברות תרופות בינלאומיות שאת מוצריהן היא משווקת בישראל. משפחת סאקלר רכשה את השליטה בחברת ב-1973. על פי ההערכות, הכנסות רפא מגיעות לכ-500 מיליון שקל בשנה מהשוק הישראלי. החברה מעסיקה מאות עובדים בישראל, בעיקר במפעל בירושלים, שהתחיל לפעול ב-2013. רפא מנוהלת כיום על ידי אמיר לוין, נכדו של המייסד ברוך לוין. המו"מ על מכירת רפא מגיע כנראה על רקע ההסתבכות של משפחת סאקלר בפרשת האופיואידים בארה"ב. 

עוד כתבות

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח על הבנקים: "הכשל ברפורמת הבנקאות הפתוחה הוא מניעה מהבנקים, ספק אם היא תצליח"

יאיר אבידן השתתף בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא הבנקאות הפתוחה ולסוגיית ניגוד העניינים של הבנקים אמר כי אם לאחר תקופת ניסיון הרפורמה לא תצליח, יש לתת גם לבנקים, למרות עוצמתם, לקחת בה חלק • על הדחיות במתווה הרפורמה אמר אבידן: "אני לא לוביסט של הבנקים, דחיות נקודתיות הן חסרות משמעות במונחי הטווח הארוך" ● יו"ר ועדת הכלכלה הקצה למעורבים 24 שעות: "בחנו איך לקצר את כניסת הרפורמה"

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

האם ציפיות האינפלציה של הפד נשענות על קנה רצוץ? חוקר בבנק שחושב כך, הניע דיון ער על הכלכלה

ביקורת מתוך שורות הפדרל ריזרב עצמו מאשימה כלכלנים בכך שהם מניחים הנחות המתאימות לתיאוריות שלהם

שוטרים ניגריים ושלושה חשודים (מימין) בחטיפת תלמידים במדינת המחוז קדונה / צילום: Associated Press, Gbemiga Olamikan

כנופיות בניגריה גייסו מיליונים ע"י חטיפת ילדים. עכשיו הממשלה לא יכולה לעצור אותן

כנופיות עבריינים שיש להן כסף רב ממעשי כופר הופכות ליותר נועזות, גונבות נשק כבד וסוחטות את הממשלה

דני חחיאשוילי / צילום: דוברות בנק ישראל

"הבנקים בישראל יצטרכו לתת שירות ברמה של אמזון"

רפורמת הבנקאות הפתוחה תחולל תחרות שהיא גדולה בהרבה מהבנקים, מסביר סגן המפקח על הבנקים, דני חחיאשווילי ● "כבר היום רואים גידול בשת"פים של הבנקים עם פינטקים, ועיקר התחרות תבוא דווקא מהחיבורים - פינטק עם בנק קטן או בינוני שיתחרה בבנקים הגדולים"

מיכאל בן ארי / צילום: תמונות מאירועי החברה- מתוך כתב התביעה

כתב אישום: סייע למייק בן ארי להימלט מישראל עבור הבטחה לעשרות אלפי שקלים

נחום אייזנשטאט, חברו של מיכאל (מייק) בן ארי החשוד בהונאת משקיעים, מואשם בעבירות של שיבוש מהלכי משפט, זיוף בכוונה לקבל דבר בנסיבות מחמירות בצוותא, התחזות, הפרת הוראה חוקית בצוותא ושימוש לא כחוק בדרכון

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

גילעד אלטשולר: "הכלכלה בישראל במצב מצוין, אבל להשקיע אחוזים גדולים מהתיק פה זה מסוכן"

על רקע תשואות מאכזבות בגמל ובפנסיה, ואובדן נכסים לטובת המתחרים, מספר אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות הגדול בישראל, על השינויים שבוצעו לאחרונה בתיק ההשקעות, מסביר מדוע לדעתו הגאות במניות הנפט והגז היא זמנית בלבד ומצטער שאינו חלק מהנסיקה המחודשת של הביטקוין

מדטרוניק. היסטוריה של השקעות בתחום הסוכרת בישראל / צילום: Shutterstock, JHVEPhoto

משאבות אינסולין ב-300 מיליון דולר: מדטרוניק במו"מ לרכישת טריפל ג'אמפ

מדטרוניק כבר השקיעה 20 מיליון דולר בחברה של גיא שנער ודב מורן, שמפתחת משאבות אינסולין כמדבקה ● מתכוונת לשלב את הטכנולוגיה ב"לבלב מלאכותי" שהיא מפתחת

מנכ''ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Associated Press

פורסם פרק נוסף ב"תיקי פייסבוק": כך כשלו מנגנוני הבקרה העצמית

פייסבוק הודיעה כי עד סוף 2019 תאכוף את חוקיה ברשת באמצעות בינה מלאכותית שתדע לזהות תכנים בעייתיים כמו שיח שנאה, אלימות קשה ומשתמשים קטינים ● אלא שבפועל האלגוריתם שפותח לא מצליח אפילו להבדיל בין קרבות תרנגולים לתאונות דרכים

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח לבנקים: נא להעלות את רמת השירות ללקוחות, השירות לא ניתן תמיד בתוך זמן סביר

ביקורת צרכנית בנושאי שירות באמצעות מערכות לזימון תורים וכן שירות בתחום המשכנתאות העלתה כשלים רבים ● המפקח על הבנקים מבהיר: יש לייעל את השירות, ואסור להפלות במתן שירות בין מבקש משכנתה חדשה ללקוח המעוניין במיחזור"

איילת שקד, אביגדור ליברמן, זאב אלקין / צילום: שלומי יוסף, רפי קוץ, דני שם טוב דוברות הכנסת

מגרשים ריקים, דירות Airbnb: המיסוי הוא כלי הנשק העיקרי של הממשלה לבלימת עליית המחירים

החייאת מס הרכוש, מס עסקי על דירות Airbnb וקיצור הזמן למכירת דירות הם רק חלק מהשפנים שהממשלה שולפת מהכובע כדי להילחם במחירי הדיור ונועדו לטפל בבעיית ההיצע ● האם הם יחוללו את השינוי? המומחים עונים

בנין הבורסה לני''ע בת''א / צילום: שלומי יוסף

ירידות קלות בנעילת המסחר; טוגדר זינקה, נפטא הקפיצה את מדד הנפט

לאחר יום מסחר שקט יחסית, המדדים ננעלו בירידות קלות ● עשות אישרה את חשיפת גלובס כי מתנהל מו"מ למכירת השליטה בחברה לקרן פימי ● מנכ"ל גולף מונה ליו"ר החברה הבת עדיקה סטייל והמניה טסה ● הביטקוין מעל 60 אלף דולר

הפקדת משכורת בקריפטו / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

ביטקוין במקום שקל: מה צריך לדעת על משכורת בקריפטו?

במקומות שבהם יש ביקוש לתשלומי משכורת בקריפטו, קיימות פלטפורמות טכנולוגיות שמבצעות המרה כך שהמעסיק משלם את השכר בשקל, והעובד מקבל כסף במטבע דיגיטלי ● כדאי במקרה כזה לשים לב לשתי נקודות: המיסוי והיכולת להעביר את הכספים למערכת הפיננסית

מכוניות חשמליות של GEELY הסינית עולות על האונייה בסין בדרכן לישראל / צילום: היצרן

החשמליות הסיניות מציפות את כבישי ישראל. ויש מי שפחות שמח מכך

כלי הרכב מתוצרת סין, כולל טסלה, הצליחו לכבוש בישראל את נתח השוק הגדול ביותר שלהם במערב וזו עשויה להיות רק ההתחלה ● המוקש עשוי להגיע מוושינגטון שלא היססה בעבר למשוך בחוטים כדי לשמור על תעשיית הרכב האמריקנית בישראל

מנכ''ל DSPG, עופר אליקים. תגמולים בגובה 6.5 מיליון דולר כ''מצנח זהב'' / צילום: תמר מצפי

מכירת DSPG: מצנחי זהב בסכום של כ-11 מיליון דולר לבכירי חברת השבבים

עופר אליקים, המנכ"ל, זכאי לתגמולים בגובה 6.5 מיליון דולר, בהנחה שהעסקה תושלם בסוף השנה ● אם העסקה תבוטל, DSPG תיאלץ לשלם בנסיבות מסוימות סכום של 19.8 מיליון דולר לרוכשת, סינפטיקס

הזיהום בחופי אשדוד. אלפי ליטרים של שמן הוזרמו לים / צילום: פרד ארזואן, המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת החשמל קנס של 1.6 מיליון שקל

בעקבות תקלה בחודש יולי 2018, הזרימה חברת החשמל אלפי ליטרים של שמן לים באשדוד, בניגוד להיתר ההזרמה שבו מחזיקה החברה ● "המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה רבה התנהלות לקויה ואי עמידה בהנחיותיו - שבמקרה זה הובילו לנזק סביבתי", אמר סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד, יצחק (בנדה) בן דוד

הבניין ברחוב הירקון 82 בתל אביב. הבניין הישן נהרס ב־2008 / צילום: איל יצהר

מחקר חדש של הכנסת עלול לסבך את הרפורמה הגדולה להתחדשות עירונית

הכנסת תדון היום בפרק בחוק ההסדרים בנושא התחדשות העירונית, ובעיקר בכוונה להפחית את הרוב הדרוש לתביעת "דייר סרבן" שלא מסכים לעסקת פינוי-בינוי לשני שלישים מבעלי הדירות ● מחקר חדש שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת, וייחשף הערב לראשונה, עשוי לטרפד את התיקון לחוק

דליפת דלק בקצא''א בקו החברה במועצה האזורית חוף אשקלון, מוקדם יותר השנה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

עיריית אשקלון נאבקת בקצא"א - וגם מקבלת ממנה תרומות

זה נשמע לכם סותר, אבל זה לא: עיריית אשקלון נלחמת בחברת קצא"א ביחד עם ארגוני הסביבה, ובמקביל מקבלת ממנה סיוע ● בעירייה טוענים שלא סיכמו עם החברה על אף תרומה, אבל בקצא"א דווקא אומרים בגאווה: "החברה פועלת בשיתוף פעולה עם עיריית אשקלון על מנת לסייע לעיר ולתושביה"

שר המשפטים גדעון סער / צילום: ניב קנטור

הממשלה אישרה: המשטרה תוכל לבצע חיפוש ללא צו בית משפט

מדובר בהרחבה לסמכויות החיפוש של המשטרה, שנועדו לעזור במאבק בפשיעה בחברה הערבית ● התיקון לחוק שגדעון סער הציע יהיה בהוראת שעה ל-3-4 שנים ● השר עיסאווי פריג' ציין: "אני בעד גם כניסה של ה-CIA כדי שיהיה ביטחון אישי"

שר האוצר ליברמן / צילום: איל יצהר

המתמחים ממתינים להצעה חדשה ממשרד הבריאות; ליברמן: "אני לא נלחץ ואני לא לחיץ"

הבוקר הודיע ארגון המתמחים לרפואה "מרשם" כי החליט לדחות ביממה את הגשת מכתבי ההתפטרות האישיים של למעלה מ-2,000 המתמחים והסטאז'רים ● בינתיים, בכנס השנתי של יועצי המס באילת, אמר שר האוצר ליברמן כי "כמו שעד היום אף אחד לא התפטר, אז אני מסופק אם מישהו יתפטר"

מימין:  שני סייג, מנכ''לית red, הראל ויזל וטל גרנות גולדשטיין / צילום: יח''צ רפי דלויה

שחקנית חדשה בתחום מוצרי הסלולר והמולטימדיה: רשת red של פוקס והוט הושקה היום

החנות הראשונה נחנכה היום בקניון עזריאלי בת"א ● מנכ"ל קבוצת פוקס, הראל ויזל: "נחולל תחרות בשוק" ● מנכ"לית רשת red, שני סייג: "נהיה במקום טוב בטבלת המחירים"