גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות חדות בצל העלייה בתחלואה לשיא יומי

מדד הנאסד"ק איבד 1.6%, מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.3%, ומדד S&P 500 נפל ב-1.9% ● מדד הפחד זינק ב-20%; הנפט צנח ב-3.6% ● מניות התעופה והקרוזים בלטו בירידות ● אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא הסינית, תגייס 34.5 מיליארד דולר (מחוץ לארה"ב) בהנפקה הגדולה בהיסטוריה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

22:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בוול סטריט הסתיים בירידות חדות בצל העלייה בתחלואה בארה"ב לשיא יומי, ועל רקע גרירת הרגליים לאישור חבילת סיוע נוספת לכלכלה האמריקאית.

מדד הנאסד"ק איבד 1.6%, מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.3%, מדד S&P 500 נפל ב-1.9%, מדד הפחד זינק ב-20%.

20:00

הזינוק במספר חולי הקורונה לשיא יומי בארה"ב, לצד המבוי הסתום במגעים על חבילת הסיוע הפיסקלית בארה"ב מפילים הערב את וול סטריט. מדד S&P500 צונח ב-2%, דאו ג'ונס יורד 2.5% והנאסד"ק ב1.7%. מדד הפחד (VIX) מזנק ב14% ומחיר הנפט מאבד 3.6% מערכו לכ-38 דולר לחבית.

מניות התעופה, התיירות והנופש ואלו של חברות שיט התענוגות (קרניבל ורויאל קאריביאן) בולטות בנפילות. 

18:40

העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה באירופה ובארה"ב (שרשמה שיא של 83 אלף נדבקים בסופ"ש) מכבידה על השווקים. באירופה הדאקס הגרמני צלל ביותר ב-3.7%, כאשר הנפילה של SAP הפילה את מדד הטכנולוגיה ב-7.4%. בוול סטריט המדדים צונחים בעד 2.9%. מדד הפחד (VIX ) מזנק, מניות התעופה והתיירות נסחרות בירידות חדות.

ברקע למסחר נמשכת גרירת הרגליים בנוגע לאישור חבילת הסיוע הנוספת לכלכלה האמריקאית. עד סוף יולי המשק האמריקאי נתמך על ידי חבילת סיוע אימתנית בסך שני טריליון דולר שהועברה בקונגרס, כולל מאות מיליארדי דולרים בהלוואות לעסקים קטנים ודמי אבטלה מוגדלים שסייעו למיליוני עסקים ומשקי בית לשלם את החשבונות ולצלוח את המשבר. אבל חבילת הסיוע הזאת הסתיימה ברובה, ובינתיים לא הגיעה אחריה חבילת סיוע נוספת. 

16:25

הירידות בוול סטריט מתגברות כאשר המדדים המובילים נסחרים בירידות של עד 1.5%. 

מכירות הבתים החדשים בארה"ב בחודש ספטמבר הסתכמו ב-959 אלף, מתחת לתחזיות הכלכלנים למכירות של 1.02 מיליון בתים.

צוותים בפייסבוק  נערכים לאפשרות שיהיה צורך להרגיע עימות שיהיה קשור לבחירות בארה"ב על ידי פריסת כלים שמיועדים ל"מדינות בסיכון", כך דווח מעבר לים. אמצעי החרום כוללים האטה של הפצת תכנים ויראליים והנמכת הרף לחסימת תכנים "דליקים" בפוטנציה. 

15:30

שבוע המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה האדומה בצל היעדר ההסכמות על חבילת סיוע נוספת לכלכלה ולצד העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה. מדד הדאו ג'ונס מאבד 1.1%, הנאסד"ק יורד ב-0.6% ומדד S&P 500 יורד ב-0.9%. בשל המעבר לשעון חורף המסחר בוול סטריט יחל השבוע ב-15:30 (שעון ישראל) ויסתיים ב-22:00. בגרמניה מחריפות הירידות כאשר הדאקס צונח ב-2.7% בצל העלייה בתחלואה ולצד צניחה של 20% במניית SAP.

בואינג  ולוקהיד מרטין  נסחרות בצל ההודעה של סין על כוונתה להטיל עיצומים על שתי החברות, בעקבות ההחלטה של ארה"ב למכור נשק לטייוואן.

דאנקין ברנדס, החברה האם של סופגניות דאנקן דונאטס, מזנקת בחדות על רקע משא ומתן למכירת הפעילות לחברת אינפייר ברנדס. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי העסקה עשויה להחתם לפי מחיר של 106.5 דולר, פרמיה של 20% על מחיר הנעילה ביום שישי האחרון במסחר.

חברת אנט גרופ, זרוע הפינטק שבשליטת ענקית המסחר המקוון עליבאבא הסינית, תגייס 34.5 מיליארד דולר בהנפקה הראשונית הגדולה בהיסטוריה. החברה הודיעה כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 10.2 דולרים, וכי 1.67 מיליון המניות שיימכרו בהנפקה יוקצו באופן שווה בין הבורסה של הונג קונג לבין שנחאי, כך שבכל אחת מהן יגויסו 17.15 מיליארד דולר. אנט תיסחר לפי שווי של 313 מיליארד דולר ובכך תהיה אחת מהחברות הגדולות בעולם.

פלנטיר טכנולוג'יס, העוסקת בכרייה ופענוח מידע ממקורות שונים, נסחרת על רקע המלצות קתנייה מצד  ג'י.פי מורגן וג'פריס.

 

14:15

יום המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בירידות של 0.8%-1% על רקע דאגת המשקיעים מהמשך התפשטות הקורונה בארה"ב ואירופה. 

חברת איי.סי.אל  (ICL, לשעבר כיל ), הנמצאת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר, דיווחה היום כי חתמה על הסכם לרכישת פרטילאקווה ( Fertiláqua ) , חברה ברזילאית הפועלת בתחום ה דשנים המיוחדים, תמורת כ-120 מיליון דולר. פרטילאקווה נמצאת בשליטת Aqua Capital, קרן הון סיכון פרטית המתמחה בחקלאות ומזון. 

12:30

נמשכות הירידות באירופה. מניית SAP  צונחת בכ-16% לאחר שחברת התוכנה הודיעה כי היא נוטשת את יעדי הרווחיות שלה לטווח הבינוני והזהירה כי השפעות מגפת הקורונה יורגשו לטווח ארוך יותר מהצפי הקודם. 

היום התפרסם בגרמניה סקר ה-IFO (שאמור לשקף את מצב העסקים במדינה) שעמד ברמה של 92.7 נק' לעומת צפי ל-93.1 נק'.

במסחר המוקדם בוול סטריט נרשמות ירידות במניות אמזון, טסלה , אינטל ומיקרוסופט. 

10:25

שבוע המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה שלילית, בהובלת מניות ההייטק שצונחות בכ-5% בממוצע. מדד הדאקס בולט בירידה של כ-2.5%. 

ירידות של כ-1% נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. 

בזירת המסחר בסחורות רושם הזהב ירידה קלה ונסחר סביב 1,900 דולר לאונקיה, והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של יותר מ-3% לרמה של 40.4 דולר לחבית.

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך בסקירת הנפט והגז השבועית כי " התפשטות נגיף הקורונה באירופה מכבידה על הביקושים בשוק . באיטליה, ספרד וצרפת, תנועת המכוניות בכבישים המהירים נמוכה יותר מאשר הרמה שנרשמה לפני שישה שבועות ומגמה דומה של ירידת תנועת התחבורה נרשמה במספר ערים גדולות באירופה. כמו כן, החזרת המגבלות בחלק מהמדינות, במטרה להתמודד עם עליית התחלואה, מביאה לירידה בביקושים לתזקיקי דלק, מה שהביא לכך שמספר בתי זיקוק ברחבי אירופה הפחיתו את פעילותם. כמו כן, חברות תעופה אירופאיות מדווחות על כך שמספר ההזמנות לטיסות עד סוף השנה נותר נמוך מאוד, מה שמצביע על כך שהביקוש לדלק מטוסים צפוי להתאושש באופן איטי וכי עד סוף השנה לא צפויה עלייה בקצב ההתאוששות".

08:10

שבוע המסחר העולמי נפתח במגמה מעורבת בבורסות של מזרח אסיה. ירידות קלות נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. 

הסוחרים ימשיכו לעקוב גם היום, ובימים הקרובים, אחרי התפשטות מגפת הקורונה באירופה ובארה"ב. צרפת שוברת בימים האחרונים שיאים אירופיים בתחלואה. ביממה האחרונה נרשמו שם יותר מ-50 אלף מקרי קורונה ביום אחד, שלוו ב-138 קורבנות. קרוב ל-2,500 צרפתים מאושפזים בטיפול נמרץ. בארה"ב, שהולכת ומתקרבת לבחירות (שיתקיימו ב-3 בנובמבר) עומד מספר הנדבקים בנגיף על יותר מ-80,000 ליום בשתי היממות האחרונות.

עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2020 מעלה הילוך. בשוק המקומי יפרסמו השבוע החברות אודיוקודס, פריון, אופקו הלת', לייבפרסון, פרוטליקס ואורמת טכנולוגיות.

בוול סטריט שבוע עמוס דוחות צפוי להסתיים ביום חמישי עם פרסום הדוחות של אפל, פייסבוק, טוויטר ואמזון לאחר הנעילה של המסחר. היום גוגל (אלפאבית) תפרסם דוחות לאחר הנעילה, ביום שלישי תהיה זו ענקית השבבים AMD לאחר הנעילה של המסחר, בואינג תפרסם ברביעי לפני הפתיחה, ויזה ואי.ביי יפרסמו דוחות לאחר הנעילה ברביעי.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מציין בסקירתו השבועית כי כ-27% מהחברות ב- S&P 500 שכבר פרסמו את הדוחות סיפקו בינתיים שיעור שיא של הפתעות חיוביות. בלטו במיוחד חברות בענפים Consumer Goods ,Health Care , Industrials ו- Basis Materials שלא רק הכו בשיעור גבוה יותר את התחזיות, אלה גם הציגו גידול ברווח לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לעומת ירידה כללית של כ-16% בכל החברות שהייתה עד עתה.

השבוע, אגב, יתחיל המסחר בוול סטריט ב-15:30 שעון ישראל ויסתיים ב-22:00. 

התשואות על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים עלו לאחרונה לרמה של 0.84% והיום הן נסחרות סביב 0.82%. "לפי תחזיות לגירעון האמריקאי של כ-4 טריליון דולר בשנת 2020 וכ-2 טריליון ב-2021, אם הפד לא יגדיל קצב הרכישות, הגירעון המצטבר של ארה"ב ב-12 החודשים יעלה על קצב רכישות הפד ביותר מ-2 טריליון דולר באמצע 2021, כמעט כפול מהשיא של העשור האחרון. ספק שהאוצר האמריקאי יוכל למצוא רוכשים אחרים לאג"ח שלו בסכומים כל כך גבוהים. לכן, בסיכוי גבוה התשואות יעלו או שהפד יצטרך להגדיל משמעותית קצב הרכישות", מציין זבז'ינסקי.

בתחום המאקרו, היום יתפרסם בגרמניה סקר ה-IFO (שאמור לשקף את מצב העסקים במדינה) שצפוי לעמוד ברמה של 93.1 נק'. בארה"ב יתפרסם נתון מכירות בתים חדשים (ספטמבר) שצפוי להגיע לכ-1.02 מיליון ב-12 החודשים האחרונים.

בזירת המסחר בסחורות רושם הזהב ירידה קלה ונסחר סביב 1,898 דולר לאונקיה, והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של כ-1.6% לרמה של 41.1 דולר לחבית.
עוד כתבות

מלון מלכת שבא באילת / צילום: יח"צ

רשת פתאל במגעים לרכישת 45% ממלון מלכת שבא באילת מידי חברת אלעד מקבוצת תשובה

אם העסקה תאושר ע"י רשות התחרות, והצדדים יגיעו להסכמות - פתאל תשלוט במניות מיעוט ותיקח על עצמה חוב שחב בית המלון לגורמים מממנים ● שווי המלון מוערך ב-400 מיליון שקל

ערד ניר ונדב איל / צילום: איל יצהר

"זו תקופה איומה ונוראה עבור עיתונאים - זו לא פסגת קריירה"

רגע לפני המעבר הדרמטי ל"ידיעות אחרונות", פרשן החוץ של חדשות 13 נדב איל, הפך לאוטוריטה לענייני המגפה • עמיתו מחדשות 12 ערד ניר הואשם כמכחיש קורונה • השנה האחרונה מתחה לשניהם את השרירים - ולא בטוח שהזיקה להם

קים ג'ונג און / צילום: North Korean Central News Agency, רויטרס

דרום קוריאה: קים ג'ונג און לא מעוניין להתגרות בג'ו ביידן לעת עתה

מומחי מודיעין דרום קוריאניים תידרכו את המחוקקים לגבי הציפיות בפיונגיאנג שמשא ומתן עם ממשל ביידן יהיה קשוח יותר מאשר עם הנשיא היוצא טראמפ

משרדי עמידר בחולון / צילום: שלומי יוסף

דירק' עמידר צפוי לאשר הערב את מינוי יאיר זילברשטיין כיו"ר

דירקטוריון חברת עמידר צפוי להתכנס הערב ולבחור את זהותם של מי שיובילו את החברה בשנים הקרובות ● לצד תפקיד היו"ר שאליו צפוי להיבחר יאיר זילברשטיין, מועמדו של שר השיכון ליצמן, ייבחר גם מנכ"ל קבוע

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לראשי מגדל מגיע לביהמ"ש: הדירקטורית רונית בודו עתרה נגד הרגולטור

רונית בודו, דירקטורית בלתי תלויה במגדל ביטוח ויו"ר ועדת הביקורת שלה, הגישה עתירה מינהלית נגד הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת, זאת לאחר שדירקטוריון מגדל התבקש ע"י ברקת לשקול את המשך כהונתה כיו"ר ועדת הביקורת

איימן סייף, פרויקטור הקורונה של החברה הערבית / צילום: איל יצהר

בדרך להתפטר? חילוקי דעות קשים בין פרויקטור הקורונה לבין ממונה הקרונה בחברה הערבית

חילוקי הדעות בין השניים נוגעים לסוגיית הסגרים המקומיים על יישובים ערביים, בשל התגברות התחלואה בחברה הערבית ● איימן סייף מתנגד לסגרים, ומבקש להגביר את האכיפה ביישובים, בעיקר בחתונות

בניין תאגיד השידור בירושלים / צילום: יח"צ

יועמ"ש התאגיד: "המועצה נעדרת קוורום, ועל כן עד למינוי חבר נוסף אין תוקף חוקי לפעולותיה"

חבר המועצה חמיס אבולעפיה נפטר בשבוע שעבר מקורונה ומספר החברים בוועדה ירד מתחת למינימום הנדרש, כדי שתוכל לתפקד באופן חוקי ● מינויה של חברה נוספת בוועדה תקוע בוועדת גילאור ● המשמעות המיידית: אי יכולת לאשר את תקציב 2021 עד סוף החודש, כפי שנדרש בחוק

פעילי 'אין מצב' מוחים נגד אלימות משטרתית בבלפור / צילום: אין מצב

השבוע ה-23 ברציפות: אלפים מפגינים נגד נתניהו בבלפור

במקביל להפגנה בבלפור, ישנם גם מאות מפגינים בקיסריה ובתל אביב בהפגנות בדרישה למנות ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות ● כ-150 מפגינים בתל אביב צועדים על כבישים ראשיים במרכז העיר

נועה בכר / צילום: איל יצהר

"יש לי עוד דרך ברולדין, זה רק החנוכה החמישי שלי שם"

מנכ"לית רולדין נועה בכר אהרוני חושפת את מאחורי הקלעים של מערך הסופגניות הפופולרי של הרשת ● "מאחורי הסופגניות שלנו עומד מערך לוגיסטי וניהולי מאתגר ומרגש. אנחנו מתחילים לבנות את הקולקציה מיד בסיום החנוכה. השנה זה היה מורכב פי כמה"

נכס של מנורה מבטחים בלוס אנג'לס. "יסוד של יציבות" / צילום: יח"צ

כך נראית מפת ההשקעות בנדל"ן של הגופים המוסדיים

ההשקעות של חברות הביטוח בנדל"ן מהוות רק אחוזים בודדים מהנכסים שהם מנהלות לחוסכים, אבל הופכות אותן לשחקניות מהגדולות בארץ בתחום הנדל"ן המניב • פנינו למנהלי ההשקעות של חברות הביטוח כדי לשמוע מה הם שינו בתוכניות ההשקעה בעקבות משבר הקורונה

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

עלייה במספר המאומתים לקורונה בשבוע האחרון

בשלושת הימים שקדמו לסוף השבוע, אותרו יותר מאלף נדבקים ליממה ● לפי דוח אמ"ן, מימוש ההקלות המתוכננות בנוסף לאלו שיישומן כבר החל, "צפוי להאיץ את רמת התחלואה בכלל המגזרים במדינה"."

מתחם ישיבת זכרון יעקב. בעיגול: אלי אבוטבול, יו"ר הוועדה המרחבית ולשעבר ראש המועצה / צילום: איל יצהר, עידו ארז

הקרב ב"דורות": עתירה נוספת של זכרון יעקב נגד תוכנית הבנייה

לפני מספר שבועות הגישה המועצה המקומית זכרון יעקב עתירה נגד הוועדה המרחבית ישובי הברון והעומד בראשה בניסיון לעצור תוכנית לבניית פרויקט של 200 יח"ד ● כעת המועצה הגישה עתירה נוספת, הפעם נגד הוועדה המחוזית חיפה

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

שלמה קרמר כבר ראה חברה אחת או שתיים וגם הפעם הוא בטוח שיש לו סוס מנצח

חברת הסייבר של קרמר קייטו נטוורקס הפכה בשבוע שעבר ליוניקורן: "זיהינו קודם את מה שהחברות הגדולות מנסות להיכנס אליו בחצי השנה האחרונה" ● בראיון הוא מסביר למה הקים את המטה בארץ, איך הוא יודע באיזה סטארט־אפ להשקיע ומה צריך להשתנות כדי שכולם יוכלו להשתלב בענף

פרופ' אורי חפץ  / צילום: יוסי זמיר

בין שיא המשכנתאות לשיאי האבטלה, מה מצבו האמיתי של המשק הישראלי?

המשכנתאות ורכישת כלי הרכב בשיא, ההכנסות מגביית מסים התאוששו, רוב הקניות באשראי חזרו לשגרה - והאבטלה במשק עדיין עמוקה ● איך זה מסתדר? הכלכלן פרופ' אורי חפץ מציע פתרון פשוט לתעלומה

בצורת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדינות ארה"ב בדקו אפשרות לתבוע את הממשל האמריקאי בנושא שינוי האקלים

בין האפשרויות שנשקלו הייתה פעולה בבתי המשפט שנועדה להכריח את הממשלה הפדרלית לקבוע הפחתה של פליטת גזי חממה בחוק, כך לפי מסמכים שנחשפו לאחרונה

זלאטן איברהימוביץ‘. שכר של שבעה מיליון אירו בעונה / צילום: Reuters, Ciro De Luca

40 זה ה-30 החדש: עם משכורות כאלה, מי רוצה להגיע לגיל פרישה?

בגיל 39 מוביל זלאטן איברהימוביץ' את מילאן לצמרת הטבלה האיטלקית, והוא לא לבד ● בזכות הרפואה והמשכורות המפוצצות, הכוכבים מצליחים לשחק ברמות הגבוהות גם הרבה אחרי גיל 30

קשת נוסצקי / צילום: שי הנסב

"חזרתי להורים. גרתי עם כל הנעליים שעיצבתי בחדר אחד"

קשת נוסצקי, בת 24, מעצבת נעליים וסנדלרית ● "אני מתחרטת שלא לקחתי הלוואה כשהקמתי את העסק" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דוכן עיתונים בברלין. גוגל מנסה לחתום על הסכמים ישירים עם מערכות העיתונים
צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

גוגל לקחה, גוגל תשלם: המו"לים באירופה שמים סוף לחגיגה של ענקית החיפוש

מרגע שכלי התקשורת באיחוד האירופי הבינו כיצד ענקיות התוכן נגסו בעסקי הפרסום  והשתלטו עליו, הם פועלים כדי להפסיק לתת להן ליהנות על חשבונם ● את הרוח הגבית מעניקה להם הדירקטיבה של הנציבות האירופית, שדאגה לראשונה לזכויות היוצרים

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

בדרך להסדר חוב: אול-יר עוצרת תשלומים לבעלי האג"ח

החוב של אול-יר עומד על כ-2.35 מיליארד שקל והוא כולל תשלום קרן וריבית של 124 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ב', שהיה אמור להתבצע מחר ●  בחברה מאשימים את משבר הקורונה שהוביל לעיכובים בהשלמת עסקאות למכירת נכסים ולמימון מחדש של נכסים

רומן זדורוב / גיל יוחנן

כך יגרמו לך להודות בפשע שלא התרחש מעולם

הרעיון שאנחנו יכולים לזכור משהו שבכלל לא קרה הוא מטריד בפני עצמו, אבל כשמדובר בפשע - זה עוד יותר מטריד. איך אפשר לשכנע אתכם שהייתם נוכחים באירוע שלא קרה? ואפילו לגרום לכם להודות אתכם בפשע שבכלל לא ביצעתם? ● האזינו