גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליות בבורסה התגברו בנעילה: ת"א 35 קפץ ב-1.4%, מדד הבנקים זינק ב-2.4%

וול סטריט נסחרת בעליות על רקע נתוני הצמיחה המעודדים ● גרמניה וצרפת נכנסות לסגר משמעותי ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר:  דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

17:39

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שהתחזקו בנעילה, וזאת על רקע הסנטימנט החיובי שנרשם הערב בוול סטריט, שם המדדים מזנקים ומותירים את הנפילות של אתמול מאחור. 

ת"א 35 קפץ ב-1.4%, מדד ת"א 90 עלה ב-1.6% ומדד הבנקים זינק ב-2.4%. בסיכום שבועי: מדד ת"א 35 ירד השבוע ב-1.8% (מתחילת השנה ירד ב-21%), ואילו מדד ת"א 90 ירד ב-0.6% (ומתחילת השנה ירד ב-1.4%).

המניות לייבפרסון , נובה , מיטרוניקס , סאפיינס  ומטריקס  הובילו את העליות בקרב מניות מדד ת"א 35. מנגד, אלוני חץ , אנרג'יקס  ואלביט מערכות  הובילו את הירידות במדד.

מחזור המסחר, כולל הפקיעה החודשית, הסתכם בכ-2 מיליארד שקל.

16:40

מתחזקות העליות בבורסה בתל אביב על רקע העליות בוול סטריט, שם המדדים מתקנים מעלה לאחר הנפילות אתמול, וזאת על רקע נתוני צמיחה מעודדים. מדד ת"א 35 עולה בכ-0.7%, מדד הבנקים קופץ בכ-2%. 

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו בכ-1.8 מיליארד שקל.

15:00

עליות קלות בבורסה. מדד ת"א 35 עולה בכ-0.4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל.

גילת  בולטת בעלייה חדה לאחר שהחברה הודיעה היום כי הצליחה להציג ביצועים יוצאי דופן בתעבורת 5G על גבי לוויין ה-GEO HTS של Thaicom. בהמשך לתצוגה מוצלחת זו, פתרון התמסורת הסלולרית של גילת הוכרז כמוכן ליישום והטמעה בארכיטקטורת 5G.

13:00

התמתנות במגמה החיובית בבורסה, מדד ת"א 35 עולה כעת ב-0.6% ומדד ת"א 90 מטפס בכ-0.7%. 

ירידות בולטות נרשמות במניות ביג, אלוני חץ , אורמת ומבנה 

הסגר הוביל לעלייה משמעותית באבטלה בספטמבר - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמו היום. שיעור האבטלה "הרחב" עלה בחודש שעבר לרמה של 14.6%, כמעט 3% יותר מאשר בחודש אוגוסט. במספרים מוחלטים, מדובר ב-609.5 אלף איש מחוסרי עבודה - כמעט 118 אלף יותר בהשוואה לחודש שעבר. שיעור האבטלה "הרחב" כולל את הבלתי מועסקים (מה שערב המשבר היה מוכר לנו כשיעור האבטלה הרגיל), אנשים שנמצאים בחל"ת, אנשים שאיבדו את עבודתם מאז חודש מרץ ואנשים שאיבדו את עבודתם אבל לא חיפשו עבודה בחודש האחרון, מאחר שהתייאשו או בגלל סיבות אחרות. בשבוע שעבר, העריך בנק ישראל כי עד לסוף השנה שיעור האבטלה ה"רחב" ידרדר עוד יותר ויעמוד על 17%-20%.

11:04

עליות בבורסה. מדד ת"א 35 מתקדם בכ-1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-824 מיליון שקל.

קבוצת דלק בולטת בעלייה חדה לאחר שהחברה דיווחה אתמול כי היא השלימה פירעון מוקדם של כל התחייבויותיה לבנקים, שעמדו על כ-1.2 מיליארד שקל בחודש מרץ השנה. 

בשוק האג"ח המגמה מעורבת. רונן מנחם, הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, מציין כי היום התבשרנו על גידול ניכר של תכנית ההנפקות הממשלתית לחודש נובמבר. תוצענה אג"ח בהיקף של 15.5 מיליארד שקל, בהשוואה ל-10.5 מיליארד שקל בחודש אוקטובר, גידול של 48%.

"הגדלת הוצאות הממשלה, יחד עם האטה של ההכנסות, על רקע תקופת הסגר השני והמשך ההגבלות, מביאים לגידול של הגירעון התקציבי במונחי תמ"ג, שלהערכת בנק ישראל יעמוד, השנה, על 13% מהתוצר. רק לשם השוואה, יעד הגירעון הרשמי האחרון משנת 2018 עומד על 2.9% מהתוצר בלבד. לטווח הקצר, גידול חד כל כך של היקף ההנפקות עשוי לגרום לעלייה של תשואות הפדיון באפיק, בפרט בנוגע לאג"ח ממשלתיות שקליות במח"מ בינוני - גבוה, המהוות את רוב ההנפקות, אך גם לאג"ח ממשלתיות צמודות מדד, המושפעות מהן במח"מים הללו".

עם זאת, כותב מנחם, "אנו לא בזמנים רגילים ומהצד השני הגדיל בנק ישראל את תקרת הרכישות של אג"ח ממשלתיות על ידיו מ-50 מיליארד שקל ל-85 מיליארד שקל, סכום המהווה נתח נכבד מהגירעון הכולל, שחלק ממנו (לא כולו) ימומן ע"י הנפקת חוב בארץ. לכן, תכנית הגיוסים כשלעצמה יכולה לגרום לתגובה מיידית בדמות עלייה של תשואות הפדיון (בפרט אם שוקי המניות ירדו), אך לאורך זמן השפעתה תהייה מדודה, יחסית, בשל תכנית הרכישות של בנק ישראל, הפועל לרסן את תשואות הפדיון ואת ריביות השוק, דרך רכישת אג"ח ממשלתיות וקונצרניות".

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית, כשמדד ת"א 35 עולה בכ-1%. מניות לייבפרסון, נייס  וטבע  בולטות בעליות חדות.

בנק ההשקעות גולדמן זאקס מוריד את מחיר היעד שלו למניית טבע מ-13 דולר ל-10 דולר, על רקע תחזית הכנסות מוקטנת שלו למחצית השנייה ובשל ההליכים המשפטיים בהם טבע מעורבת. המלצת גולדמן זאקס למניה נותרה ללא שינוי, "נייטרלי", ומחיר היעד החדש גבוה ב-14.2% מהמחיר הנוכחי בו נסחרת המניה בבורסת ניו יורק. החברה תפרסם את דוחות הרבעון השלישי בשבוע הבא (ב-5 בנובמבר) וממוצע תחזיות האנליסטים הוא שהחברה תציג הכנסות של כ-4.1 מיליארד דולר ורווח נקי Non-GAAP של 58 סנט למניה.

07:55

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1. ת"א: צפי לעליות קלות בפתיחת המסחר

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה צפוי להיפתח בעליות קלות, לאחר שאתמול ננעל המסחר בבורסה בירידות חדות - מדד ת"א 35 צנח ב-2.6% במקביל למגמה שלילית בעולם. בוול סטריט ננעל אמש המסחר במגמה שלילית מובהקת על רקע חששות המשקיעים מההשפעות השליליות של מגפת הקורונה. מדדי המניות המובילים רשמו בסיום ירידות של 3.4%-3.7%. 

המניות הדואליות חזרו מוול סטריט עם פערים מעורבים: טבע  עם פער חיובי של 1.8%, לייבפרסון  2.2%, נייס  2.4%, וקמהדע 4% כך שהן צפויות לעלות היום. מנגד, אורמת, טאואר  ואלביט מערכות עם פערים שליליים של 1%-1.6% והן צפויות לרדת. 

בבורסות אסיה נרשמת מגמה מעורבת והחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נסחרים כעת בעליות של כ-1%. 

2. מגפת הקורונה מכה בארה"ב ובאירופה, גרמניה וצרפת נכנסות לסגר

הקורונה ממשיכה להשתולל בארה"ב ואירופה. גרמניה וצרפת, שתי הכלכלות הגדולות ביותר באירופה, הכריזו אתמול על שורת הגבלות משמעותיות על החיים הציבוריים ועל סגרים חלקיים, במטרה לנסות ולבלום את ההתפשטות המהירה של מגפת הקורונה בשטחן. בגרמניה, ייסגרו החל מיום שני הקרוב כל המסעדות (למעט משלוחים) ומקומות הבילוי, ייסגרו עסקים כמו חדרי כושר ומכוני יופי, ויוטל איסור על מפגש של יותר משתי משפחות וכן איסור על תיירות-פנים. בצרפת, התושבים יצטוו שוב להישאר בבתים ולא לצאת למעט לצרכים חיוניים.

ובארץ - קבינט הקורונה יתכנס הבוקר בשעה 08:00 לדון במהלכי פתיחת הסגר, כאשר ביום א יחלפו שבועיים למן היום בו הוחזרו הילדים עד גיל 6 ונתוני התחלואה מאפשרים להמשיך בפתיחת המשק.

3. זירת המאקרו: ה-ECB לא צפוי לשנות מדיניות, בינתיים

בתחום המאקרו, הבנק המרכזי של גוש האירו (EBC ) לא צפוי לשנות היום את עיקרי המדיניות המוניטארית שלו (הודעה ב-14:45, מסיבת עיתונאים תתקיים ב-15:30).

בארה"ב (ב-14:30) יתפרסם נתון הצמיחה לרבעון השלישי, שצפוי להצביע על התרחבות של המשק האמריקאי בקצב שנתי של 32%. עוד יתפרסם באותו זמן נתון התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע החולף, שצפוי לעמוד על כ-770 אלף. 

4. עונת הדוחות בשיאה: אפל, פייסבוק ואמזון יפרסמו תוצאות

היום מגיעה עונת הדוחות בוול סטריט לשיאה עם פרסום הדוחות של אפל, פייסבוק, גוגל , טוויטר ואמזון לאחר הנעילה של המסחר. 

5. קבוצת דלק פרעה את החובות לבנקים

ואצלנו בבורסה: קבוצת דלק  של יצחק תשובה דיווחה אתמול כי היא השלימה פירעון מוקדם של כל התחייבויותיה לבנקים, שעמדו על כ-1.2 מיליארד שקל בחודש מרץ השנה. עוד הודיעה הקבוצה כי, בעקבות השלמת עסקת איגוח תמלוגי העל מלווייתן בהיקף של 180 מיליון דולר, היא העבירה את תמורת ההנפקה, בניכוי כריות בטחון לתשלום ריבית (כ-21 מיליון דולר), בהיקף של כ-151 מיליון דולר (כ-513 מיליון שקל), לנאמן מחזיקי אגרות החוב של הקבוצה. כספים אלה ישמשו לפירעונות הקרובים של אגרות החוב של הקבוצה.

עוד כתבות

חיים גליק. מנכ"ל נת"ע / צילום: איל יצהר, גלובס

נת"ע פרסמה את מכרז המתכננים לשבעת הטרמינלים של המטרו

המכרז הוא חלק משמעותי בפרויקט העצום שעלותו מוערכת בכ-150 מיליארד שקל ● מדובר במרכזי התחבורה הכי גדולים שייבנו בשנים הקרובות במטרופולין תל אביב, ושבהם ישתלבו מערכות תחבורתיות שונות

שלט "נחנקנו" על חלון עסק שסגר תחת הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

בנקאות בצל קורונה: יותר הפרשות בגין חוב, פחות אשראי ופגיעה ברווח

המערכת הבנקאית הציגה ברבעון השלישי רווח נקי מצרפי של 2.33 מיליארד שקל - נמוך ב-11.5% מהרבעון המקביל ● היקף האשראי המצרפי בסוף הרבעון הסתכם ב-1.1 טריליון שקל ● הפועלים ולאומי חתכו יותר מ-4% באשראי לעסקים קטנים מתחילת השנה

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

דואר ישראל. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקורונה פגעה קשה בדואר ישראל: הפסד של 68 מיליון שקל ברבעון

הכנסות ברבעון השלישי ירדו ב-11% ● ההפסד בתשעת החודשים הראשונים הסתכם ב-230.7 מיליון שקל, לעומת רווח בתקופה המקבילה ● היו"ר חזי צאיג: "רואים התחלה של התאוששות בעקבות התגברות הקניות אונליין"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים: 15 קניונים ייפתחו בקרוב, כך נראה המאבק על הכניסה לרשימה

הקניונים יחזרו לפעילות במסגרת פיילוט ובכפוף למגבלות ● מליסרון ועזריאלי סגרו עם המל"ל הסכם שלפיו 6 מהקניונים יהיו שלהן, בעוד היתר ייבחרו דרך הגרלה של משרד הכלכלה ● גזית גלוב, שגם הייתה אמורה לפתוח שלושה קניונים ששוריינו עבורה, נדחקה מחוץ לרשימה

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

מדינות אירופה לא ידחפו את ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן

ישנו חשש גובר לגבי המחקר הגרעיני של הרפובליקה האיסלמית, אך דיפלומטים מהאיחוד האירופי אומרים שלא יאיצו בנשיא הנבחר לחזור להסכם ממנו נסוגה ארה"ב בשנת 2018 כלשונו

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

הכנסת פשוט ויתרה על האחריות שלה לפיקוח על התקציב

יש בכל זאת סוגיה אחת מהותית שה"כאילו-תקציב" שאושר בכנסת באוגוסט לא מסוגל להסדיר: המעבר לשנת 2021 ● מאחר שגם שנה זו תפתח בתקציב המשכי תהיה לממשלה בעיה גדולה להעביר עודפים משנת 2020, אם לא יאושר לשנה זו תקציב "אמיתי"

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

תיקון חד: מחיר הביטקוין צנח בכ-3,000 דולר בתוך יממה אחת

ביממה האחרונה נרשמו מימושים גדולים של החזקות ביטקוין בבורסות הקריפטו, ומחיר המטבע הדיגיטלי ירד בכ-12% ● אתמול הגיע הביטקוין עד לרמה של כ-19,390 דולר - מחירו הגבוה מאז דצמבר 2017, וקרוב לשיא של כל הזמנים

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

ירידה בהכנסות חברת חשמל לכ-7.4 מיליארד שקל ברבעון השלישי

עלות צריכת הדלקים נפלה ב-27% בין היתר בשל הירידה במחירי הדלקים שנבעה בעיקר מרכישת גז טבעי משדה לוויתן במחירים נמוכים משמעותית ממחירי חוזה תמר משנת 2012

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד

עידן וולס  / צילום: רון קדמי

קבוצת דלק הרוויחה 149 מיליון שקל ברבעון; המניה מזנקת בכ-10%

גם לדוחות הרבעון השלישי הצמידו רואי החשבון של קבוצת דלק אזהרת "עסק חי" ● מניית קבוצת דלק מגיבה לדוחות בעלייה חדה ומשלימה התקדמות של 54% בחודש האחרון

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתב"ג עם נחיתת המטוס המסחרי הראשון מדובאי / צילום: צילום מסך

נתניהו: "צופה שמעגל הנורמליזציה ימשיך להתרחב. מדינות נוספות יצטרפו"

הבוקר נחתה בנתב"ג הטיסה המסחרית הראשונה מדובאי של חברת הלואו קוסט פליי דובאי ● רה"מ הגיע לנתב"ג ואמר כי "אנחנו משנים את ההיסטוריה"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"

עיירת סקי / צילום: צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מרקל קוראת לסגור את כל אתרי הסקי באירופה החורף בגלל סכנת הקורונה

האיחוד האירופי מנסה לתאם סגירה כוללת של כל אתרי הסקי החורף, כדי למנוע את התפשטות המגפה ● אוסטריה מתנגדת ודורשת פיצוי של מיליארדים

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

פארסת הקניונים הגדולה: כך יוחלט בחצות מי ייפתח מחר

בשעה 23:59 צפויה להסתיים ההרשמה להגרלה שתקבע מי הם הקניונים שזכאים להיפתח מחר בבוקר במסגרת הפיילוט שקבע קבינט הקורונה ● אותם תשעה זוכים מאושרים יקבלו גושפנקא מהממשלה לציין מחר את חגיגות הבלאק פריידי למרות הגבלות הקורונה

בוקינג.קום / צילום: שאטרסטוק

בוקינג לא תוכל להגביל בתי מלון מלהציע מחירים זולים יותר אצל מתחרים

פלטפורמת ההזמנות סיכמה עם הממונה על התחרות כי תסיר מהסכמים עם בתי מלון בישראל את האיסור על הצעת תנאים טובים יותר בערוצי מכירה אחרים