רף הזכאות למענק ההשתתפות בהוצאות לנובמבר-דצמבר יישאר 25%

שר האוצר אישר את הרחבת הסיוע לעסקים בתקופת הקורונה והורדת רף זכאות המענק לפגיעה של 25% במחזור לעומת אשתקד, כפי שהיה בחודשים ספטמבר-אוקטובר, במקום 40%

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ
ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

שר האוצר, ישראל כ"ץ, אישר היום את ההרחבה של הסיוע לעסקים לפיה לצורך זכאות למענק השתתפות בהוצאות קבועות לחודשים נובמבר-דצמבר 2020 תידרש ירידה במחזורים של 25% ומעלה לעסקים שמחזורם עד 100 מיליון שקל, במקום 40% כפי שנקבע בתכנית המענקים. בנוסף, תינתן הקלה גם לעסקים עם מחזור גבוה יותר.

בהודעה על הרחבת הסיוע צוין, כי "ההחלטה על הפחתת הרף לזכאות למענק התקבלה בהמלצת כלל הגורמים המקצועיים בהנהלת האוצר וברשות המסים". עם זאת, עיתוי ההחלטה תמוהה כיוון שהיא ניתנה לאחר שוועדת הכספים אישרה מוקדם יותר היום את התקנות המקוריות אשר לפיהן רף הסיוע לעסקים עד 100 מיליון שקלים יעמוד על 40%, וזאת לאחר שהאוצר עצמו החליט כי אין בכוונתו להשאיר את הרף של 25% שהעמיד בחודשים הקודמים, חודשי הסגר.

בהתאם להחלטה, ההקלה בתנאי הסף לקבלת מענק השתתפות בהוצאות קבועות תוארך גם לתקופת נובמבר-דצמבר תוך דרישה להוכחת ירידת מחזור של 25% בלבד לעסקים עם מחזור שנתי של עד 100 מיליון שקל. על פי נתוני האוצר, 99% מהעסקים שהגישו בקשות למענק הוצאות קבועות בחודשים הקודמים היו עסקים שמחזורם נמוך מ-100 מיליון שקל בשנה.

עוד בהתאם להחלטה שהתקבלה, תחול הקלה בתנאי הסף למענק גם לעסקים עם מחזור שנתי של מעל 100 מיליון באופן הבא: עסקים עם מחזור שנתי של 200-100 מיליון ש"ח יצטרכו להראות ירידת מחזור של 40% (לעומת 60% ברשת הביטחון המקורית) עסקים עם מחזור שנתי של 400-200 מיליון שקל יצטרכו להראות ירידה של 60% (לעומת 80% ברשת הביטחון המקורית). הרציונל העומד מאחורי ההפחתה המדורגת הוא, בין היתר, להקל את המעבר של העצמאים והעסקים מתקופת הסגר לקראת פתיחה רחבה יותר של המשק הישראלי.

שר האוצר ישראל כץ מסר: "החלטתי הערב להמשיך ולהוריד את הרף לקבלת מענקי הוצאות קבועות לעסקים שמחזורם נפגע בהיקף של 25% ומעלה, גם בחודשים נובמבר-דצמבר. זוהי בשורה גדולה שתאפשר לעוד עסקים רבים לקבל מהמענקים על פי הקריטריונים. היקף המענקים מגיע עד ל-500 אלף שקל בחודשיים בנוסף להחזר הוצאות הארנונה. נמשיך לסייע למשק הישראלי עד להגעת החיסונים וסיום משבר הקורונה".

צרו איתנו קשר *5988