גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה חזקה בבורסה: ת"א 90 קפץ ב-3.3%, אלוני חץ זינקה ב-6%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.3%, מדד הבנקים טיפס ב-1.2% ● איי.סי.אל זינקה בכ-5%, אינרום עלתה ב-5.4%, דנאל טיפסה ב-2.3%, מנגד אנרג'יקס איבדה 3.5%

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות בהובלת מניות הנדל"ן והתקשורת, ובדומה לסנטימנט מעבר לים, שם המדדים מטפסים על רקע הדיווח על חיסון נוסף לקורונה של אסטרה זניקה שהצביעה על יעילות של 90% בחיסון.

מדד ת"א 35 עלה ב-1.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1.7%, ומדד הבנקים טיפס ב-1.2%.

פרטנר זינקה ב-7.9%, איי.סי.אל זינקה בכ-5%, אינרום עלתה ב-5.4%, דנאל טיפסה ב-2.3%, מנגד אנרג'יקס איבדה 3.5%.

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל.

15:10

מניית איי.סי.בי  צונחת ביותר מ-50% במחזור מסחר ער, לאחר שהחברה עדכנה על פקיעת מזכר הבנות לעסקת מיזוג עם חברת מגמנט (Magment), עליו עדכנה לראשונה לפני כחודשיים. לפי הדיווח של איי.סי.בי בנושא, "החברה ומגמנט לא הצליחו להגיע להסכמות על הסכם סופי ומחייב בפרק הזמן שנקבע לכך במסגרת מזכר ההבנות", ובסיומו מגמנט הודיעה לאיי.סי.בי "שאין בכוונתה להאריך את תוקפו של מזכר ההבנות" כך שהמו"מ בין הצדדים נפסק.

13:05

נמשכת המגמה החיובית בבורסה, מדדי ת"א 35 ות"א 90 עולים ב-1.1%-1.4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-640 מיליון שקל. 

מניית אינרום  מזנקת לאחר הדוחות. בלאומי פרטנרס מעלים את ההמלצה למניה מתשואת שוק לתשואת יתר, בעקבות הדוחות. האנליסטית רוני סלוצקי כותבת כי "בשורה התחתונה, תוצאות תשעת החודשים הראשונים של שנת 2020 הפתיעו אותנו לטובה (בהתחשב כמובן במשבר הקורונה). החברה דיווחה על מכירות יציבות עם שמירה על שיעור הרווח וזאת למרות הסגר השני ומגבלות הקורונה. אנו מזכירים כי ענף הבנייה הינו ענף חיוני והחברה המשיכה בכל התקופה לייצר ולספק ללקוחותיה השונים את מוצריה. המפעל החדש לייצור מוצרי בטון לתשתיות תת קרקעיות החל בפעילות השוטפת במהלך הרבעון השלישי. החברה מדווחת כי מגמת השיפור תמשך גם אל תוך הרבעון הרביעי. לאור השיפור בתוצאות וצפי להמשך המגמה אנו מעלים את המלצתנו לתשואת יתר ומעלים את מחיר היעד ל- 16.5 שקל למניה".

כלכלני הראל פיננסים מציינים בסקירה השבועית כי "הריבית הנמוכה ומדיניות בנק ישראל והבנקים המרכזיים הגדולים האחרים, לצד ציפייה לחיסון בקרוב, תומכים בשוקי המניות. להערכתנו, יש להתמקד בסקטורים שצפויים להמשיך לצמוח גם אחרי הקורונה, כמו חברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראלית, הציוד הרפואי (כי ביידן עוד צפוי להשקיע משאבים גדולים בתחום) ובחירה סלקטיבית של "מניות כלכלה ירוקה".

בשוק הישראלי, "להערכתנו נוצרה הזדמנות בסקטורים כדוגמת בנקים, ביטוח ונדל"ן, שמתומחרים בחסר ובמקרים מסוימים נפגעו באופן לא מידתי. ראינו זאת בשבוע האחרון כשלאומי ופועלים הפתיעו בהפרשות נמוכות מהצפוי והקפיצו את כל הסקטור".

11:05

מתחזקות העליות בבורסה, במקביל למגמה חיובית בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. מדדי ת"א 35 ות"א 90 עולים ב-1.1%-1.2%. 

הדולר נחלש קלות ונסחר סביב 3.338 שקלים, האירו נחלש בכ-0.1% לרמה של 3.964 שקלים.

עליות בולטות רושמות מניות דמרי  (לאחר דוחות טובים שפרסמה הבוקר), פרטנר, אינרום, נובולוג וביג. 

מנגד, ירידות חדות רושמות מניות אפי נכסים , להב ואיי.סי.בי. 

10:00

יום המסחר נפתח תוך עליות של 0.4%-0.5% במדדי המניות המובילים. הדולר נחלש קלות ונסחר סביב 3.343 שקלים - שפל חדש מאז 2008. האירו נחלש בכ-0.1% לרמה של 3.966 שקלים. 

עליות חדות רושמות נובולוג , שפיר הנדסה  (לאחר שפרסמה הבוקר דוחות חזקים), פוקס, אנלייט, אינרום, קבוצת דלק  ופתאל. 

09:20


בית ההשקעות מיטב דש  דיווח כי הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ברבעון השלישי של 2020 הסתכם ב-29 מיליון שקל, בהשוואה ל-22 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

רשת ויקטורי  דיווחה כי הרווח הנקי הרבעוני הסתכם ב-15.8 מיליון שקל, עלייה של 70.3% לעומת הרבעון המקביל. הכנסות החברה ברבעון הסתכמו לשיא של 616 מיליון שקל, עלייה של 37.8% . 

08:55

סלקום  דיווחה הבוקר על הפסד נקי של כ-37 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד של כ-2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות החברה ברבעון גדלו ב-3% לרמה של כ-956 מיליון שקל. 

08:30

אנלייט אנרגיה  דיווחה הבוקר כי הכנסותיה ברבעון השלישי הסתכמו בכ-64 מיליון שקל, צמיחה של 49% לעומת הרבעון המקביל ב-2019. הרווח התפעולי גדל ב-126% והגיע לכ-24 מיליון שקל ברבעון. 

אלוני חץ  דיווחה כי הרווח הנקי שלה הצטמק ברבעון ב-14% לעומת הרבעון המקביל, לרמה של כ-158 מיליון שקל. ה-FFO רשם עלייה של 5% ועמד על כ-126 מיליון שקל. 

07:55

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה של תל אביב צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת, על רקע מסחר מעורב בבורסות אסיה ועליות קלות במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב. גם היום ובימים הקרובים יושפע המסחר מהדוחות שיפרסמו החברות לרבעון השלישי של השנה (על כך בהמשך).

אתמול ננעל יום המסחר בבורסה תוך עליות קלות במדדי המניות המובילים. מדד ת"א 35 ננעל בעלייה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 רשם עלייה של כ-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-962 מיליון שקל. 

2. מאקרו וסחורות: מדד מנהלי הרכש

בתחום המאקרו, היום יתפרסמו באירופה וארה"ב נתונים ראשוניים על מדדי מנהלי הרכש (PMI) של התעשיה והשירותים לחודש נובמבר. בגוש האירו, ה-PMI של התעשיה צפוי לעמוד ברמה של 53.2 נק' וזה של ענפי השירותים על 42.2 נק'. בארה"ב, ה-PMI של התעשיה צפוי לעמוד ברמה של 52.5 נק' וזה של ענפי השירותים על 55.8 נק'.

בזירת המסחר בסחורות רושם היום הנפט מסוג ברנט בעלייה קלה לרמה של 45.15 דולר לחבית (חוזה לדצמבר), והזהב נסחר ביציבות על 1,872 דולר לאונקיה. 

3. עונת הדוחות: מזרחי טפחות, סלקום ואלוני חץ

היום יפרסמו דוחות, בין השאר, החברות אלוני חץ , אנלייט אנרגיה, בנק מזרחי טפחות , סלקום , ושפיר הנדסה. מחר צפויות לפרסם תוצאות אלביט מערכות , גזית גלוב, דיסקונט , והבורסה לני"ע, וביום רביעי יפרסמו טיב טעם, מיטרוניקס, נייר חדרה, פרטנר, עזריאלי ושופרסל.

חברת המזון נטו  סיכמה אתמול את הרבעון השלישי  עם גידול של 10% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל אשתקד לסך של 799 מיליון שקל, בעוד שהרווח הנקי של החברה המיוחס לבעלי המניות זינק ב-35% לסך של כ-46 מיליון שקל. זאת הודות לגידול בפעילויות הוותיקות של החברה, בעיקר בתחום הייבוא.

4. הביטקוין ממשיך להתחזק

הביטקוין ממשיך לטפס ונסחר היום ברמה של 18,475 דולר, עלייה של 1.4%. כלכלני דויטשה בנק מעריכים כי  גוברת והולכת האטרקטיביות של ביטקוין כנכס פיננסי אלטרנטיבי לשמירת ערך. "נראה כי יש ביקוש גובר לשימוש בביטקוין היכן שבעבר שימש זהב לגידור סיכוני הדולר, אינפלציה וגורמים אחרים", אמר ג'ים רייד, מנהל אסטרטגיית האשראי העולמית של דויטשה בנק, בראיון לאתר בלומברג בסוף השבוע.

5. הפועלים: לחצי הייסוף צפויים להיחלש רק כשהכלכלה תיפתח

ולסיום - כלכלני בנק הפועלים מציינים, בסקירתם השבועית, כי "שער השקל מול הדולר הוא החזק ביותר משנת 2008. יצוא הסחורות והשירותים של ישראל, למעט תיירות, כמעט ולא נפגע מהמשבר, והעודף בחשבון השוטף גדל. רכישות המט"ח של בנק ישראל הגיעו כבר ל-15 מיליארד דולר עד סוף אוקטובר. לחצי הייסוף צפויים להיחלש רק כשהכלכלה תיפתח, הצריכה הפרטית תגבר ונראה עלייה ביבוא. עד אז כנראה נראה את בנק ישראל ממשיך לרכוש מט"ח על מנת להאט את קצב הייסוף". 

עוד כתבות

נמל התעופה של סינגפור CHANGI / צילום: Associated Press, Wong Maye-E

אלה עשרת נמלי התעופה הטובים בעולם וזה מה שעשתה להם הקורונה

אפילו בשנה בה מגפת הקורונה שיתקה את עולם התעופה, מוציא המגזין SKYTRAX את רשימת נמלי התעופה הטובים בעולם ● מי המדינה שפותחת את הרשימה של 2020, ואילו מדינות מככבות בעשירייה הראשונה?

הבניין שבנווה  אביבים / צילום: איל יצהר

שכירות בתל אביב: דירה בנווה אביבים הושכרה ב-8,000 שקל

מדובר בדירת 4.5 חדרים בשטח 135 מ"ר עם חניה ● בפתח תקווה דירת 3.5 חדרים נמכרה ב-1.6 מיליון שקל

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מה כדאי לדעת על הזן הדרום אפריקאי החדש של נגיף הקורונה

חוקרים מזהירים שהווריאנט החדש עשוי להתפשט מהר יותר ולפגוע ביעילות החיסונים

הנשיא והגברת הראשונה לשעבר, דונלד ומלאניה טרמאפ, עוזבים את הבית הלבן בפעם האחרונה, ביום רביעי / צילום: Associated Press, Alex Brandon

על הטוב הרע והמכוער בנשיאות של דונלד טראמפ

אין ספור מלים נשפכו כדי לתאר את נשיאותו של דונלד טראמפ ובמיוחד לאור האירועים שהתגלגלו במהירות מסחררת בחודשיים שחלפו מאז הבחירות ● נשים את כל אלה בצד השבוע ונתמקד במורשת הכלכלית של כהונתו: היכן הצליח הנשיא ה־45 ובמה הוא פספס

נתב"ג בימי קורונה / צילום: אנדי ריקובר

נאבקים במוטציות: הממשלה צפויה לאשר את סגירת נתב"ג לשבועיים

תיאסר כניסה ויציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות ● המטרה: למנוע כניסה של מוטציות נוספות של נגיף הקורונה לישראל ● גורמים בענף מעריכים שסגירת טיסות הנוסעים עשויה להימשך עד לסוף חודש פברואר

איך לעבוד עם איגוד עובדים חזק? / צילום: Shutterstock

איך לעבוד עם איגוד עובדים חזק?

איך מנהלים יכולים להתמודד עם ארגוני עובדים ומה ההבדל בין הארגונים בארץ לארגונים באירופה ● טור ייעוץ 

בוחנים בדיקות קורונה בבית החולים שיבא בתל השומר / צילום: איל יצהר

משרד הבריאות: דומיננטיות לוריאנט הבריטי אצל הריוניות מאושפזות עם קורונה

הנתונים מצטרפים למחקר בריטי אשר מעלה אפשרות שהנגיף קטלני יותר, בנוסף להיותו מדבק יותר

מטוס של חברת איתיחאד מאיחוד האמירויות / צילום: יח"צ

לידיעת משרד הבריאות: דנמרק משעה הטיסות מאיחוד האמירויות בעקבות "חשד למרמה בבדיקות הקורונה"

לפי שר התחבורה הדני, המידע הגיע לרשויות הדניות מאזרחים שסיפרו על "מקרים ואירועים ספציפיים באיחוד האמירויות" ● "רמת האמינות והפירוט של הדיווחים היא גבוהה מאוד ולכן אנחנו לוקחים זאת ברצינות"

צילום: Reuters, Andrew Kelly

העיתונאי הוותיק לארי קינג נפטר בגיל 87 לאחר מאבק בקורונה

לארי קינג נפטר לאחר שחלה בקורונה בתחילת חודש ינואר ● הוא הגיש את תוכנית הראיונות המפורסמת שלו ברשת CNN בין השנים 1985-2010, אז החליף אותו פירס מורגן

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"הרכבת תאפס את ערך הדירות": מי מתנגדים למטרו ומדוע

אלפי תושבים ברעננה חוששים שפרויקט המטרו יפגע אנושות בערך בתיהם ובדרך נמיר בת"א דואגים שהרכבת לא תאפשר להם לבצע התחדשות עירונית ● בעוד יומיים יסתיים המועד להגשת השגות (התנגדויות) נגד המקטע הצפוני של קו המטרו M1 ● גלובס עושה סדר

שטיסל עונה 3 / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הסדרה "שטיסל": בחברה שמבוססת על סודות, אובדן השליטה בלתי נמנע

בעונה החדשה של "שטיסל" ("יס") אומנם אין קורונה, אבל גיבוריה מתחבטים בבעיות עם זיקה עמוקה למה שהיא חשפה

"מיצג האסירים" של אין מצב ותנועות המחאה "ביבי שחרר אותנו" / צילום: אין מצב

לקראת דיון הצוללות בבג"ץ: ההפגנות נגד רה"מ והשחיתות השלטונית נמשכות

ההפגנה המרכזית צפויה להתקיים סמוך למעון רה"מ לצד הפגנה בקיסריה מול ביתו הפרטי של נתניהו ● מוקדם יותר יצאו המפגינים למאות מוקדים ברחבי הארץ ● חלק מהמפגינים ממקדים את המחאה הערב בטיפול בפרשת הצוללות וכלי השיט לקראת הדיון הקבוע בבג"ץ ביום שני הקרוב

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה מוקרן בטיימס סקוור ניויורק במהלך טקס פתיחת המסחר בנאסד"ק. / צילום: יח"צ

השבוע בהייטק: מי יוצא פראייר בהנפקות ומה עשתה אפליקציית אונבו?

הזינוק ביום הראשון למסחר של חברות טכנולוגיה אומר שהן משאירות יותר כסף על השולחן מאי פעם בעבר • וגם האם אפליקציית אונבו הייתה כלי מחקר שוק או מעקב? • סיכום השבוע בהייטק וטכנולוגיה

מפגינים בסנט פטרסבורג נגד מעצרו של אלכסיי נבלני / צילום: Reuters, Anton Vaganov TPX

אלפי עצורים בשלג: הפגנות ברחבי רוסיה לשחרורו של אלכסיי נבלני

המשטרה ברוסיה השתמשה בכוח כדי לפזר הפגנות נגד מעצרו של אלכסיי נבלני, מנהיג האופוזיציה שחזר למדינה לאחר שהורעל בשנה שעברה ● 40 אלף בני אדם הפגינו במרכז מוסקבה, מעל 1,000 איש נעצרו ברחבי המדינה

שלט של בית למכירה בארה“ב. / צילום: רויטרס

מכירות הבתים הקיימים בארה"ב הגיעו לרמה הגבוהה ביותר מזה 14 שנה

שיעור ריבית נמוך מאוד ואילוצי עבודה מהבית במהלך המגפה מדרבנים את הביקוש

איך לנהל שיחת חולין / צילום: Shutterstock

שיחה בלי מסדרון - כאילו שלא היה קשה עם הסמול טוק גם קודם

אפי הוא מנהל מבריק שלומד מהר - אבל אין לו מושג ירוק אין לנהל שיחת חולין ● עד כה הוא הצליח להסתדר, אבל הקורונה הציבה בפניו אתגר חדש: סמול טוק - בזום ● מה עושים כשלמחסום הבושה מתווסף מחסום העדשה?

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ירידות בת"א; "אם הליך ההתחסנות יימשך, צפויה עלייה משמעותית בסביבת האינפלציה"

עליות חדות במניות טבע, על בד, אורמד, בריינסוויי, ודיוקודס, נייר חדרה, לייבפרסון, או.פי.סי ואוגווינד ● הממשלה צפויה לאשר היום את סגירת נתב"ג לשבועיים ● פריון השלימה גיוס של 66 מיליון דולר

עסקה / צילום: Shutterstock

שיתוף פעולה בין מתווכים: למי הלקוח ישלם

כששני מתווכים בוחרים לשתף פעולה, בית המשפט נדרש להחליט מי מהם ייחשב "הגורם היעיל" בעסקה

ח"כ סמי אבו-שחאדה, יו"ר בל"ד הנבחר

מהפך בבחירות לראשות בל"ד: סמי אבו שחאדה הוא היו"ר הבא

חבר הכנסת סמי אבו שחאדה מיפו ניצח את היו"ר הנוכחי חבר הכנסת מטאנס שחאדה ברוב של 59% מקולות חברי ועידת המפלגה לעומת 41% ● היו"ר היוצא לא יהיה ברשימת בל"ד לכנסת הבאה

מנכ"ל פולקסווגן הרברט דיס מציג את המכונית החשמלית הראשונה של החברה מדגם ID.3 בספטמבר 2019 / צילום: Associated Press, Michael Probst

איך נכשלה תוכנית ב-50 מיליארד דולר של פולקסווגן להביס את טסלה

בעיות תוכנה פגעו במאמץ של יצרנית כלי הרכב הגדולה בעולם להשתלט על שוק המכוניות החשמליות ● "וול סטריט ג'ורנל" צולל לתוך ההימור הגדול ביותר של תעשיית הרכב המסורתית