גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצוקה בניו יורק: רבים ממתי הקורונה עדיין מאוחסנים במשאיות קירור

מאות גופות עדיין מחכות לקבורה בתוך משאיות באתר מתים למקרה אסון, שהוקם על שפת הנהר בברוקלין ● רבים מהמתים הם האנשים שלא ידוע אם יש להם בני משפחה או עניים שלמשפחותיהם אין כסף לקבור אותם

עובדים לבושים בבגדי מגן קוברים קורבנות של וירוס הקורונה בתעלה ליד ניו יורק / צילום: Associated Press, John Minchillo
עובדים לבושים בבגדי מגן קוברים קורבנות של וירוס הקורונה בתעלה ליד ניו יורק / צילום: Associated Press, John Minchillo

גופותיהם של מאות אנשים שמתו בניו יורק סיטי במהלך מגפת הקורונה באביב עדיין מאוחסנות במשאיות קירור בברוקלין על שפת הנהר.

הרבה מהגופות הן של אנשים שלא יודעים מיהם בני משפחתם או שמשפחותיהם לא יכולות להרשות לעצמן לשלם על קבורה מכובדת בשבילם, לפי נתונים של משרד הבוחן הרפואי הראשי של העיר. כ־650 גופות מאוחסנות במשאיות החנות בחדר מתים למקרי אסון שהוקם באפריל ברציף ברחוב 39 בפארק סאנסט.

לפני המגפה, רוב אם לא כל המתים נקברו תוך שבועות בודדים באתר קבורה באי הארט, הממוקם בלונג איילנד ליד הברונקס. ראש העיר, ביל דה בלאזיו, הבטיח באפריל כי לא יתרחשו קבורות המוניות, לאחר שפורסמו דיווחים על כך שהעירייה שוקלת להשתמש בקברים זמניים באי הארט.

בכירים במשרד הבוחן הרפואי הראשי אמרו כי הם מתקשים לאתר קרובים של קרוב ל־230 אנשים שנהרגו בעקבות המגפה. במקרים כאלה, אמרה דוברת, אין זה נדיר שהאנשים שמתו היו מנוכרים ממשפחותיהם והפרטים לגבי קרוביהם הם ישנים או שגויים. במקרים בהם הצליחו ליצור קשר עם קרובי משפחה, גומרים רשמיים אמרו כי רוב הגופות לא נאספו בגלל סיבות כלכליות.

בעיר ניו יורק הגדילו את סכום התמיכה לקבורה נאותה במאי מ־900 דולר ל־1,700 דולר. זה עדיין מעט, כאשר קבורה עולה לרוב ממוצע של כ־9,000 דולר, נתון שהתקבל מאיגוד הלוויות של מדינת ניו יורק. שריפת גופה והעלויות הנלוות לכך עולה לרוב 6,500 דולר, לפי הארגון.

כל משפחה רשאית לבקש קבורה בחינם באי הארט. ישנן משפחות המבולבלות לגבי מה לעשות, כך לפי דינה מניאוטיס, סגנית הנציב במשרד הבוחן הרפואי הראשי, שפיקחה על ההתמודדות של המשרד עם השלכות המגפה.

"זה היה טראומטי", אמרה מניאוטיס. "אנו עובדים איתם בעדינות ככל האפשר ועוזרים להם לתכנן את הקבורה. הרבה מהם יחליטו שהם רוצים לקבור את קרוביהם באי הארט, שזה בסדר גמור".

משרד הבוחן הרפואי הראשי לא נועד להתמודד עם מגפה בסדר גודל עולמי שהותירה עשרות אלפי מתושבי ניו יורק מתים בתוך חודשים ספורים. מחלקת החקירות הפורנזיות שלה כוללת 15 חברים שתפקידם הוא זיהוי הגופות. ישנם שבעה אנשים נוספים שתפקידם ליצור קשר עם קרוביהם.

היחידה ערוכה להתמודד עם כ-20 מקרי מוות ביום, אמרה אדן נקה, סגנית מנהל במשרד הממונה על חקירות פורנזיות. בשיא המגפה התמודדו במשרד עם 200 מקרים חדשים ביום. מדענים מהמעבדות של משרד הבוחן הרפואי הראשי גויסו על-מנת לחזק את צוות החקירות ולהאיץ את תהליך זיהוי הגופות, אמרה נקה.

בני משפחה הציפו את המשרד בשיחות בקשות מידע על קרובים שאולי נפטרו וכמו כן בבקשות ייעוץ לגבי קבלת תעודת פטירה, זיהוי קרובי המשפחה וניהול סידורי לוויה. פקידים במשרד הבוחן הרפואי אמרו כי מחלקת הבריאות של העיר הסיתה יותר מ-100 אנשי צוות ממחלקות אחרות על-מנת להתמודד עם נפח השיחות, שהגיע ליותר מ-1,000 ביום לעומת כ־30 או 40 שיחות בזמני שגרה.

נקה הוסיפה כי רבים מהמטלפנים נאבקו עם בעיות משל עצמם. חלקם היו בתהליך החלמה מהנגיף בעצמם או איבדו את מקום העבודה בגלל המגפה. אחרים התמודדו עם בן משפחה שני או שלישי שמת מהקורונה.

"זו הייתה אחת מהפעמים הבודדות בהן היה נראה בסדר לבקש מאנשים באופן שגרתי שקודם כל ישמרו על עצמם", אמרה נקה. "כל-כך הרבה אנשים היו פשוט צריכים שנשמע את הסיפור שלהם, שנקשיב לחוויות שלהם, שנהיה קול ידידותי בצד השני של הטלפון, ברמה שעוד לא חוויתי בעבר".

המשרד פיתח רישום של מקרים שהוביל כמה משפחות לגלות רק שבועות או חודשים אחרי האירוע שקרוב משפחה שלהם נפטר וגופתו מחכה לאיסוף.

לי־אן קרפה קיבלה שיחה כזו ב־28 ליולי בביתה במחוז ווסטצ'סטר. משרד הבוחן הרפואי הראשי הודיע לה כי בעלה, פרנק ג'וזף קרפה, ממנו הייתה פרודה, מת, וגופתו נמצאה במיטתו כמעט שלושה חודשים לפני שיצרו איתה קשר, ב־6 למאי.

מר קרפה מת ממחלת לב בחדר ששכר לפני זמן לא רב במנהטן. בתעודת הפטירה שלו לא הוזכרה הקורונה כגורם מוות. "זה כל-כך קשה לשמוע שהוא שכב מת במשרד הבוחן הרפואי הראשי כל-כך הרבה זמן מבלי שמשפחתו ידעה על כך", אמרה קרפה.

קרפה אמרה כי היא ובנה בן ה־22 תהו למה במהלך הקיץ האב לא החזיר הודעות טקסט וטלפונים. הם הניחו כי קרפה, שהיה בן 54, היה עסוק בסידור הדירה החדשה שלו ובעבודה החדשה שלו במשלוח חבילות. קרפה אמרה כי היא חשבה שיש לו בעיות בטלפון ושיהיה בקשר בקרוב. "הוא היה מאוד אהוב על-ידי משפחתו, אפילו אם לא דיברנו כל יום", אמרה.

דוברת משרד הבוחן הרפואי הראשי אמרה כי אינה מגיבה לגבי מקרים ספציפיים, אך היא הוסיפה כי המשרד התמודד עם כמות חסרת תקדים של מקרי מוות במהלך שיא המגפה, וכי פעמים רבות הקשר הראשון עם קרוב משפחה נוצר רק לאחר הרבה שיחות אחרות וצעדי חקירה אחרים.

משרד הבוחן הצבאי הראשי לרוב מזהה גופות בעזרת קרוב משפחה או לפי תיעוד, טביעות אצבע, רישומים רפואיים או דנטליים או דגימות DNA. במקרים אחרים, חוקרים יוצרים קשר עם רשויות עירוניות או עם המשטרה על-מנת לבדוק נתונים. בכמה מקרים במהלך המגפה, אמרה נקה, חוקרים הבינו שקרוב משפחה לא עונה לטלפון כי גם הוא נהרג.

מניאוטיס אמרה כי העירייה מפחיתה בקצב איטי את כמות הגופות שהיא מחזיקה בקירור. בין אמצע ספטמבר לאמצע נובמבר מספר הגופות ירד מ־698 ל־650.

דוברת משרד הבוחן הרפואי הראשי אמרה שמתקן האחסנה לטווח ארוך יישאר בפעולה לפחות עד שיוכרז באופן רשמי שהמגפה נגמרה.

סטפני יאנג השתתפה בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

איך מנהיגים ליצירתיות? המנכ"לים המובילים עונים

איך מעודדים יצירתיות אצל מנהלים? יו"ר ישראכרט והמנכ"לים של אינטל, נספרסו, שטראוס, פפר, מיקרוסופט ושופרסל עונים • "מועצת המנהלים" שזימן ערן גפן, מומחה ליצירתיות עסקית, נותנת את הזווית שלה על יצירתיות עסקית בצל מגפה

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל היכתה את צפי האנליסטים: הכנסות של כ-20 מיליארד דולר ברבעון האחרון

בשורה התחתונה הציגה החברה רווח של 5.86 מיליארד דולר, 1.42 דולר למניה ● ללא פריטים חד פעמיים עמד הרווח על 1.52 דולר למניה ● התוצאות פורסמו לפני סיום המסחר בוול סטריט ומניית אינטל הגיבה בעלייה של כ-6.5% בסיום המסחר, ולאחר מכן עברה לירידות

מתוך הסרט "קרעים של אישה" / צילום: Benjamin Loeb  Netflix

"קרעים של אישה": כמו שיר לא מוצלח בסדנת כתיבה

בסוף הסרט "קרעים של אישה" (נטפליקס) נראה כאילו מישהו התפרץ לסט וצעק "מה  זה! למה כולם עצובים? יאללה, תחייכו קצת!"

מימין: הכתבת רוקמיני קלימקי ואנדי מילס / צילום: רויטרס- Romeo Ranoco,AP-Brad Barket Shutterstock

פייק פודקאסט: כך נפל העיתון החשוב בעולם ברשתו של צעיר קנדי שהתחזה לפעיל דאע"ש

עדות מצמררת של צעיר קנדי על שירותו בדאעש הפכה לפודקאסט מצליח ב"ניו יורק טיימס", שזכה לפרסים יוקרתיים ולמיליוני מאזינים ● אלא שאז התגלה שהכול התבסס על תרמית אחת גדולה ● אסף אוני צולל אל מאחורי הקלעים של הפרשה שכולם פספסו בה את הנורות האדומות ● האזינו גם לפודקאסט הצוללת

הבניין שבנווה  אביבים / צילום: איל יצהר

שכירות בתל אביב: דירה בנווה אביבים הושכרה ב-8,000 שקל

מדובר בדירת 4.5 חדרים בשטח 135 מ"ר עם חניה ● בפתח תקווה דירת 3.5 חדרים נמכרה ב-1.6 מיליון שקל

ליאו מסי במדי ברצלונה ב-2019 / צילום: Daniel Ochoa de Olz, AP

הבור הכלכלי של ברצלונה: אפילו מסי כבר לא יכול לעזור

בעיות ניהוליות ותשלומי שכר מטורפים פגשו את הקורונה, והובילו את מועדון הכדורגל של ברצלונה לחובות של כ-900 מיליון אירו ● איך נקלע המועדון המכניס בעולם למשבר כלכלי, מדוע תוכננה העונה הנוכחית מתוך מחשבה שהקהל יחזור ליציעים, ומאיזה מועדון כדורגל צריכה בארסה לקחת דוגמה

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

השופטות ביניש וחיות. ביניש שמותנה בעצמה בממשלת מעבר, מנעה צעד דומה עד לאחר הבחירות / צילום: אוריה תדמור

הסטנדרט הכפול של בית המשפט העליון ביחס למינוי שופטים בתקופת בחירות

בקשת הנשיאה חיות לכנס את הוועדה לבחירת שופטים בתקופת בחירות, עוררה מחדש וויכוח בו נטען כי העליון מקבל החלטות סותרות בעניין ● אלא שבחינה היסטורית מבהירה שהכלל הינו עקבי וברור: מותר לכנס את הוועדה בתקופת בחירות, אך רק אם זה מועיל לעליונים

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה / צילום: Associated Press, Peter Dejong

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה ותבטל טיסות מבריטניה

לאחר התפטרות הממשלה בסוף השבוע, הפרלמנט הכריע על הטלת עוצר לילי בהולנד ● מי שיעברו על העוצר וייצאו מביתם ללא אישור או סיבה הכרחית יהיו צפויים לקנס כספי של 95 אירו לפחות ● ראש ממשלת הולנד: ""אלה הם צעדים חמורים מאוד, אך אנו נמצאים בצומת דרכים. הווריאנט הבריטי אינו מותיר לנו ברירה"

בני שטיינמץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

הכרעה דרמטית בשווייץ: המיליארדר בני שטיינמץ נידון לחמש שנות מאסר על עבירות שוחד ומרמה

איש העסקים והמיליארדר הישראלי צפוי לערער על גזר הדין, שמצא אותו אשם ב"העברת שוחד לבכירי ציבור זרים" וכן "בזיוף ובמרמה במסמכי תאגיד" סביב פרשת מכרה הברזל בגינאה ● הוטל עליו קנס של 50 מיליון פרנק שוויצרי ● שטיינמץ הודיע כי יערער על הפסיקה

שטיסל עונה 3 / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הסדרה "שטיסל": בחברה שמבוססת על סודות, אובדן השליטה בלתי נמנע

בעונה החדשה של "שטיסל" ("יס") אומנם אין קורונה, אבל גיבוריה מתחבטים בבעיות עם זיקה עמוקה למה שהיא חשפה

בועז אחד העם, יו"ר המרכז הישראלי ללימודי חירשות / צילום: איל יצהר

קהילת החירשים בישראל זכתה לאחרונה בהישג נדיר

קהילת החירשים בארץ זכתה לאחרונה בהישג נדיר: החלטה על הקמת אקדמיה לשפת סימנים ישראלית ● משמעות ההחלטה היא הכרה רשמית בכך שחירשות היא תרבות נפרדת, סוערת ושוקקת - ולא פגם או מגבלה ● "כמו שהשומע לא איבד את החירשות, החירש לא איבד את השמיעה"

מרים פיירברג/ צילום: איל יצהר

עיריית נתניה לממשלה: "הסירו את אחריותנו מהטיפול בחופי העיר"

ראשת העיר, מרים פיירברג איכר, מאיימת לפנות לבג"צ אם במשרדי האוצר והפנים לא ייענו לדרישותיה להסיר את האחריות העירונית בטיפול בחופי העיר בשל הנטל הכספי הכבד באחזקתם. משרד הפנים: "הרשויות המקומיות הן האחראיות לתחזוק ותפעול חופי הרחצה"

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

בני שטיינמץ נשלח למאסר. אבל זה לא אומר שנראה אותו מחר מאחורי סורג ובריח

שטיינמץ לא ירים ידיים כל כך מהר. למרות שאיש העסקים הישראלי הורשע על ידי שני בתי משפט באירופה, הוא ימשיך לנהל קרבות משפטיים עיקשים ברומניה, בשוויץ וגם בחקירות המתנהלות נגדו בישראל

פרמדיק צבאי מכין חיסון קורונה להזרקה באשדוד / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

ועדת התעדוף ממליצה: לפתוח את החיסונים לגילאי 18-16

ההמלצה של הוועדה שדנה בתעדוף החיסונים, מגיעה לאחר שנודע כי המשלוח של פייזר שהיה אמור להגיע בתחילת פברואר, צפוי להיות קטן משמעותית מהמצופה ● במשרד הבריאות ידונו אם לחסן את בני הנוער בבני הספר או בקופות החולים

יואל גולדמן / איור: גיל ג'יבלי

מלך הנדל"ן של ברוקלין והשמדת הערך: הכירו את האיש שעומד מאחורי הקריסה של חברת אול-יר

מלך הנדל"ן של ברוקלין, חסיד סאטמר שהבניינים שלו הם אבן שואבת להיפסטרים, וגם משמיד ערך שחייב כ־2.5 מיליארד שקל למשקיעים ישראלים ● מיהו יואל גולדמן, איש המסתורין שעומד מאחורי קריסת אול-יר, ולמה אין תמונה שלו בשום מקום

אורן כהן-בוטנסקי, סמנכ"ל לקוחות ושירות באל על / צילום: תמונה פרטית

אורן כהן-בוטנסקי ימונה לסמנכ"ל לקוחות ושירות באל על

אורן כהן-בוטנסקי צפוי להיכנס לתפקידו בתחילת חודש מרץ, כשהוא שימש כסמנכ"ל השירות והמכירות של קבוצת ישראכרט ואמריקן אקספרס ובתפקידו האחרון שימש כממונה על אגף בנקאות ישירה וחווית הלקוח בבנק הפועלים

קיבוץ נחל עוז / צילום: איל יצהר

המלצות הוועדה בעניין ההסדר הקבוע לקיבוצים: קיצוץ משמעותי בזכויות

לאחר סבך של החלטות מורכבות וסותרות הוגש דוח של הצוות המקצועי לבחינת ההסדר הקבוע בקיבוצים ● אם יתקבל, הקיבוצים יהיו בבעיה

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הסנאט יחל ביום שני בהליך השימוע של טראמפ

לאחר השימוע, הסנאט יצביע האם להרשיע את נשיא ארה"ב לשעבר ● אמנם טראמפ כבר עזב את הבית הלבן, אך הסנאט יכול להצביע ולהרשיע אותו, כדי למנוע ממנו לכהן שוב