גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ
אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

מה שהתחיל בלחישה, מטעמי אנינות ודעות קדומות, הפך לקריאות התפעלות ולקונצנזוס - אופירה אסייג היא המראיינת הכי טובה בטלוויזיה כיום.

הסיבות להצלחתה אינן מסתוריות: זהו שילוב של רצינות, חריצות, ובעיקר חוסר הפחד לשאול כל שאלה בשילוב של אפס מחויבות לפוליטיקאים המרואיינים. לצערנו, אסייג היא היוצאת מהכלל המעידה על הכלל - ולכן הסיבות להצלחתה אינן מובנות מאליהן, אפילו כשמדובר בפלטפורמה הכל יכולה של קשת. 

אותה פלטפורמה העניקה לה ולשותפה האמיץ גם הוא, אייל ברקוביץ', את מצעד המרואיינים הפוליטיים. קשה עד בלתי אפשרי לפוליטיקאים לוותר על התענוג המפוקפק והמזוכיסטי להתראיין ב"קשת" בשישי בערב, דקות לפני "אולפן שישי" (גם כשהרייטינג שלה נמוך משמעותית מזה של מהדורות החדשות באמצע השבוע).

בכל זאת, כולנו ראינו בשנים האחרונות, כמה בקלות יכולים להתפספס ראיונות עם פוליטיקאים בפריים טיים, גם כשמדובר בעיתונאים ועיתונאיות פוליטיים "כשרים" למהדרין, עם רקורד ארוך שנים במקצוע.

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים, והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים. למעשה, נראה שאולפני החדשות ותוכניות האקטואליה מנוהלים כיום ברובם על ידי ספינים.

לא עובדת בשביל פוליטיקאים

ככה זה עובד: הפוליטיקאים מצייצים ספין ומוסרים לרשת החברתית; ברשת החברתית הספין הופך ל"נושא"; מכאן, הוא מוגש בזמן למגישי התוכניות והמהדורות של הפריים טיים; ושם, הפלא ופלא, מראיינים את הפוליטיקאים על "הנושא", וחוזר חלילה.

עם הזמן, אולפני החדשות הלכו וויתרו על מקומם כמדווחי חדשות, או כמייצרי כותרות, ומצאו את עצמם מחממים ספינים מוכנים מראש. מה עוד, שברקע הצליחו הפוליטיקאים להוריד את רוב אולפני החדשות על הברכיים בין היתר באמצעות תעמולה קבועה ובלתי נפסקת על כך "שהתקשורת והשמאל הם אותו הדבר".

"שמאל" על פיהם, הם מי שמבקרים או מציגים תחקיר לא מחמיא לממשלה, מקיימים ראיון תקיף עם נציגי השלטון או סתם לא מהללים החלטות שלטוניות - כל אלה אילצו את המהדורות להוכיח שאין להם אחות שמאלנית. מכאן ועד להתקרנפות של התקשורת, המרחק הוא אפסי.

אלא שאסייג וברקוביץ' לא אוכלים את הלוקש ולא משחקים את המשחק. אם לדבר בשפת הכדורגל, הם יוצאים ממגננה, ועולים להתקפה. ברקו הוא שחקן נשמה, אסייג היא הקפטן והשכל החריף - הראיונות שלה מעידים על תחקיר רציני.

היא מדברת שוטף את ההתרחשויות הפוליטיות והציבוריות המערבלות את ישראל בקצב מסחרר. היא יודעת להפריד בין תעמולה וספין ובין חדשות. חוסר הפחד שלה, וגם חוסר חינני במחסום הבושה, שפעמים רבות מונע מעיתונאים מוכשרים לשאול שאלות רגישות, הם כלי הנשק הכי קטלניים בארסנל שלה. אין לה שום יומרה לשמור על "מכובדות" מזויפת. וממילא, כשהמדינה מנוהלת כמו משחק כדורגל, אין טעם ליישר את העניבה.

דפי המסרים המצוחצחים של המרואיינים, שנשמעו ונקראו עשרות ומאות פעמים בעיתונים, באתרי האקטואליה, בתחנות הרדיו ובתוכניות הטלוויזיה, מתגלים בשיא נלעגותם אצל אופירה וברקוביץ'.

כמו הילד באגדה הידועה על בגדי המלך החדשים, המראיינים חושפים את הפוליטיקאים במערומיהם. זה כמעט נוגע ללב לראות את הפוליטיקאים מתפתלים ומתבלבלים שוב ושוב בשידור, כשהשאלות הנוקבות או האמירות המתריסות ("אל תחרטט אותנו", "אני לא מאמינה לך", "לא קונה את ההסבר הזה", "נו באמת, אף אחד לא מאמין לך עכשיו בבית") נשלפות במיומנות של אקדוחן.

השפה הבוטה אולי מטעה, אבל זו לא התפרצות ספונטנית אלא טקטיקה מתוכננת: אסייג עובדת בשביל הצופים, לא בשביל הפוליטיקאים. לאלה האחרונים לא יעזרו ניסיונות ההיאחזות בגינוני כבוד, ובוודאי שלא יעזרו להם ניסיונות ההתחזות המגושמים שלהם כשהם מתאמצים "לרדת לעם" ("החרטא" של צחי הנגבי כמשל). המסר הוא פשוט: אל תדברו מעל הראש שלנו ואל תתחנפו אלינו. לא מלמעלה ולא מלמטה, ישר. מה כבר ביקשנו? אמת בפרסום. לא יותר.

בהקשר הזה חשוב להעיר את המובן מאליו - אסייג, ילידת דימונה, בת למשפחת מצביעי ליכוד (לפי עדותה), שגדלה בתקשורת הספורט, אינה שייכת למילייה שאפשר לכנות "תקשורת שמאלנית". היא אינה עונה לשום סטראוטיפ אשכנזי או שמאלני. נראה שאפילו שופרי התעמולה של מפלגת השלטון, שאותה ואת העומד בראשה היא תוקפת בחריפות בשנה האחרונה, לא הצליחה לשכנע את הציבור שמדובר ב"שמאלנית".

המודל של העולם הזה

כלל ידוע בתקשורת הוא שעל פי רוב, המצלמה והמיקרופון יהיו לצד המראיינים. האמצעים עומדים שם קודם כל בשבילם וכך גם כל המערכת המגבה מאחורי הקלעים - הבמאי, העורך, הסאונדמן, הטכנאי וכו.

הם ינמיכו את הקול של המרואיינים, יגבירו את הקול של המראיינים, יסיטו את המצלמה ויקצרו או יאריכו את זמן הריאיון. בסופו של דבר, קולו של המראיין יגבר על זה של המרואיין. בשדה הכוח שקיים בין השניים, המרואיין הוא הסוחר שבא למכור את מרכולתו. הוא צריך את המראיין, הרבה יותר משהוא צריך אותו. כלל חשוב יותר הוא, שבדמוקרטיה הפוליטיקאים אמורים לתת תשובות לציבור, לא לעסוק בפולחן אישיות. נדמה שהכללים הבסיסיים האלה בתקשורת ודמוקרטיה, נשכחו עד שאסייג הגיעה.

באופן אירוני כלשהו, "פירה וברקו" עובדים בשיטת העיתון המיתולוגי של אורי אבנרי, "העולם הזה" - כתבות צהובות עוטפות עיתונות קשוחה. פנטזיות נוצצות מעולם הבידור עוטפות אייטמים מרים על המציאות.

קל לראות איפה התשוקה של אסייג. היא משתמשת לא פעם בווריאציות על המשפט "אני פוחדת איזה מדינה נשאיר לילדים שלנו" - משפט כל כך פשוט וטריוויאלי, אפילו נדוש. אבל המסר שלו כלל לא טריוויאלי בתקופה הנוכחית. משמעו, שאין מבוגר אחראי מאחורי ההגה. מישהו צריך לקחת אחריות, ולא רק במסדרונות השלטון.

פקטור עצום במשבר הדמוקרטי שאנחנו חווים, הוא הדיסאינפורמציה וחידלון התקשורת. אסייג מראה שאפשר אחרת - אפשר לייצר חדשות לא מתחנפות ועדיין להביא רייטינג. אפשר להיות המבוגר האחראי ולא להתנשא. ואפשר גם אפשר לראיין כמו שצריך, למרות האווירה האנטי־דמוקרטית לעתים.

עוד כתבות

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

זרם המובטלים נמשך: 3,256 נרשמו בשירות התעסוקה ביממה האחרונה

מאז תחילת הסגר נרשמו בשירות התעסוקה 141,651 דורשי עבודה חדשים ● עובדי ענף ההוראה, החינוך וההדרכה מהווים את הקבוצה העיקרית בקרב דורשי העבודה החדשים מאז תחילת הסגר עם שיעור של 26.3%

המשרדים של NSO בהרצליה / צילום: Associated Press, Daniella Cheslow

האם השקעה בחברת NSO היא אכן "דבר פסול"?

העילה לפנייה זו היא קריאתו של זאב חספר לקופות הפנסיה שלו, שלא ישקיעו בהנפקה של חברת NSO ● אולי דווקא בעולם בו יש טרוריסטים, פדופילים, סוחרי סמים, חוטפי ילדים ודומיהם, כדאי להשקיע דווקא בה? ● דווקא משום שטכנולוגיה כמו זו שמפתחים בחברה הזו גורמת לנו לחיות בעולם טוב יותר

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות ארה"ב / צילום: Reuters, Kevin Lamarque

ג'ו ביידן הושבע כנשיא ה-46 של ארה"ב: "יום של היסטוריה ותקווה"

הנשיא ג'ו ביידן פתח את דבריו עם מסר של תקווה: "כל הנשמה שלי בתוך זה - לאחד את העם, לאחד את כולנו. ואני מבקש מכל אמריקאי להצטרף אליי במטרה הזו" ● מחוץ לגדרות הבית הלבן: מאות אלפי צופים ● הנשיא היוצא טראמפ נפרד: "אלה היו 4 שנים נפלאות"

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

"נבעטים לשולי הכביש – פשוטו כמשמעו": הקרב על החניה, גרסת חדשות 13

הרוחות בחברת חדשות 13 סוערות בגלל הודעה לפיה חניון נווה אילן נסגר לכניסה חופשית של עובדים ● מדובר בחלק האחרון משורת משברים בין העובדים וההנהלה ●  ועד העובדים פנה לבית המשפט לענייני עבודה עתירה בטענה להרעת תנאים ● הפרשנים והכתבים עומדים לצד העובדים

חנות מקס סטוק בבני ברק / צילום: שני מוזס

מייסד מקס סטוק מימש מניות הרשת בהיקף 4 מיליון שקל

אורי מקס מכר את המניות לפי לפי מחיר מניה של כ-14 שקל ● וגם: מרדכי אלישע, הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, יסיים את תפקידו בסוף אפריל 2021

ג''ק מא, מייסד עליבאבא. האשים את הרגולטורים ב"גישה מיושנת"
צילום: רויטרס-Yuya Shino

התעלומה שהטריפה את העולם: ג'ק מא נראה לראשונה מזה חודשים, ומניית עליבאבא מזנקת

לפי הדיווח בתקשורת הסינית המקומית, הטייקון מא הופיע בווידאו ונשא נאום מול 100 מורים כפריים ● זוהי הופעתו הפומבית הראשונה מאז הנאום הביקורתי שנשא ב-24 באוקטובר

טראמפ יוצא במסוק מהבית הלבן לכיוון ביתו בפלורידה / צילום: Associated Press, Alex Brandon

תקופת טראמפ מסתיימת בקול דממה דקה

במשך שבועות דובר שטראמפ ינסה לחטוף את הכותרות מג'ו ביידן ביום ההשבעה, אבל זה לא קרה והנשיא היוצא נראה עייף, אולי מדוכדך ● טראמפ אולי יורד לפלורידה, אבל הוא רחוק מאוד מלהיעלם

שדה סולארי במושב פדויים / צילום: EDF-RE ישראל

לראשונה: קרן השקעות לאומית מאבו דאבי תשקיע מאות מיליוני דולרים בשדות סולאריים בישראל

מסגרת ההסכם תיכנס החברה מאבו דאבי כשותפה בפרויקטים אסטרטגיים שהחברה הצרפתית-ישראלית מפעילה ותקים בעתיד בישראל

יואל בר־אל ודרור פלדהיים, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

אחרי סדרת רכישות בעולם, טראקס שוב מפטרת בישראל

החברה המפתחת טכנולוגיה לניהול מלאי קמעונאי מפטרת כ-10% מתוך 300 העובדים במרכז הפיתוח בישראל ● במקביל טראקס פועלת לקראת הנפקה בניו יורק ושואפת לשווי של מעל 2 מיליארד דולר

פשיטת רגל / צילום: Shutterstock, chainarong06

האם באמת חלה עלייה של 40% במספר פושטי הרגל בשנת 2020?

אף אחד לא יכול להכחיש את המשבר הכלכלי העמוק שהביאה עמה הקורונה, אך על בסיס נתוני שנת 2019 לא ניתן לשרטט את התמונה האמתית של פושטי הרגל בישראל

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

גם כלל ביטוח והפניקס לוטשות עיניים לחלקים מפסגות

על רקע המגעים עם אלטשולר שחם על פסגות: על פי הערכות מתנהלים מגעים עם הפניקס ועם כלל ביטוח לגבי עתיד סוכנות דוידוף, ובסוכנויות פרופיט והיימן צפויה להתבצע מכירה למייסדים, שמכרו בעבר את הסוכנויות הללו לפסגות

גמביט המלכה. אחת הסדרות המצליחות / צילום: NETFLIX PHIL BRAY

בזכות הקורונה וגמביט המלכה: נטפליקס חוצה לראשונה את 200 מיליון המנויים

ענקית הסטרימינג מדווחת שהיא הוסיפה מספר שיא של 37 מיליון מנויים ב–2020 • בסוף השנה סך כל מנוייה הגיע ל–203.7 מיליון - יותר מכפליים ממספר המנויים שהיו לה רק שלוש שנים קודם לכן • רוב הצמיחה התרחשה בשני הרבעונים הראשונים, עם השינוי בחיי היומיום

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל חוברת לדיסקונט לשותפות בפייבוקס

במסגרת השותפות פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית, בבעלות דיסקונט ושופרסל, שיחזיקו בחברה המשותפת 50.1% ו-49.9% בהתאמה ● המהלך יאפשר לשדך את כרטיסי האשראי של מועדון שופרסל לאפליקציית פייבוקס, להנפיק כרטיסי אשראי וירטואליים חוץ-בנקאיים ועוד

שכונת מגורים בואדי רושמייה, חיפה / צילום: גיא נרדי

עם מרפסות סוכה קופצות: שכונה חדשה בחיפה

עמותה חרדית בנתה מתחם דיור באחת מהשכונות העניות ביותר בעיר ● מדור אדריכלות חדש

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

איזו בדיקה צריך להציג והאם אפשר לקבל פטור? כל מה שצריך לדעת לפני הטיסה לישראל

חובת הצגת הבדיקות אינה מחליפה את חובת הבידוד שחלה על כל הנוסעים שנכנסים לישראל והיא תקפה עד ה-1 בפברואר ● הנוסעים שמגיעים מאיחוד האמירויות, מברזיל ומדרום אפריקה מחויבים להיכנס לבידוד במלונית בכל מקרה

השופט כאבוב בדיון של ברמלי, היום / צילום: שלומי יוסף

השופט כבוב דחה את בקשת אמיר ברמלי לפסול עצמו מלדון בעניינו

כבוב קבע כי פסילתו תאפשר לברמלי להפעיל מניפולציה ולהשפיע על המשפט: "התנהלות הנאשם מעלה חשש כבד לשימוש ציני בדיני הפסלות המהווה מניפולציה פסולה. מדובר במעשה מתוכנן מראש, תוכנית שקבע הנאשם לתמרן את מערכת המשפט"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו העליות בנעילה: ת"א 35 קפץ ב-1.3%, קנון וטאואר ב-5%

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת נתניהו: הסגר יוארך ב-10 ימים ● סאפייאנס זינקה ב-11%, בזק ירדה נגד המגמה, גילת זינקה בעוד 7%, דלק ב-7.7%, שופרסל קפצה ב-6.5% ● עליות במדדי בורסות ארה"ב לקראת ההשבעה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

הייקו מאס, שר החוץ של גרמניה / צילום: Reuters, Thomas Trutschel

אירופה מברכת את הנשיא ביידן; שר החוץ הגרמני: שמח שטראמפ עזב

"אחרי ארבע שנים ארוכות, לאירופה יש שוב חבר בבית הלבן", אמרה נשיאת הנציבות, בעוד מנהיגי מרחבי היבשת הביעו תקווה לשיקום היחסים הטרנס-אטלנטיים שעברו טלטלה ושפל בימי הנשיא טראמפ

חיסונים לקורונה קופת חולים כללית / צילום: איל יצהר

בניגוד להוראות משרד הבריאות: הקופות החליטו לחסן בני 35 ומעלה

משרד הבריאות קבע רק אתמול כי החיסון יוכל להינתן לבני 40 ומעלה. אולם, הבוקר הודיעו קופות חולים כללית ומאוחדת כי פתחו את האפשרות לקבוע תור לחיסון גם לבני 35 ומעלה ● זאת, בניגוד להוראות משרד הבריאות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "לא נתנו לקופות החולים אישור לבצע את הפחתת מגבלת הגיל, כפי שהחליטו על דעת עצמן"

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

רבוע נדל"ן גייסה 368 מיליון שקל באג"ח ותפרע את מלוא ההלוואה על קניון TLV

מוטי בן משה: "הצלחנו לשדרג את תמהיל העסקים בקניון ולשפר את ביצועיו, וגם בשנה קשה זו, להעלות את שכ"ד הממוצע בקניון"