גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך להסכם? דיסקונט הפריש כרבע מיליארד שקל בגין הפרשה האוסטרלית

בצל ההפרשה, והשלכות הקורונה, קטנו רווחי הבנק ברבעון בכ-40% לכ-258 מיליון שקל ● כפי שפורסם בגלובס, דיסקונט ובנק מרכנתיל שבבעלותו, לקחו חלק בפעולות שנועדו להסתרת כספים ולהורדת חבויות מס של משפחת בינטר - משפחה יהודית עשירה מאוסטרליה

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ
אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

לבנקים הפועלים, לאומי ומזרחי טפחות הייתה בשנים האחרונות פרשה בינלאומית שהכבידה מאוד על תוצאותיהם הכספיות - פרשת המעורבות בסיוע בהעלמות מסים של לקוחות אמריקאים, שעלתה הון רב לכל אחד מהשלושה, וגם לבעלי המניות שלהם. עתה לדיסקונט יש פרשה משפטית ממדינה רחוקה שמשפיעה על התוצאות, במקרה הזה ה"פרשה האוסטרלית", שקרתה לפני שנים ושמנהלי הבנק כיום לא לקחו בה חלק ומנסים לסגור אותה עתה, בעלות של מאות מיליוני שקלים.

ההפרשה לתביעה משפטית היא הגדלה - שנעשתה ברבעון השלישי - של הפרשה שכבר נעשתה בעבר, ואשר קשורה ככל הנראה לתביעה נגד הבנק באוסטרליה. דבר זה מעיד כנראה על כך שהבנק פועל לסיים את ההליכים מחוץ לכותלי בית המשפט. סכום התביעה הכולל בפרשה הזו עומד על 200 מיליון דולר אוסטרלי, כחצי מיליארד שקל, והיא מתייחסת להתנהלות הבנק בעבר, תחת הנהלות קודמות. סביר שלאחר הגדלת ההפרשות השנה הבנק קרוב לסיום הפרשה, לאחר שכבר הפריש את הסכום הנדרש כאמור.

ברבעון השלישי של 2020 ביצע דיסקונט, שבניהול אורי לוין, הגדלת ההפרשה בגין תביעה משפטית - בהיקף של כ-168 מיליון שקל לפני מס ו-109 מיליון שקל לאחר מס. בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה ההפרשה הנוספת שביצע דיסקונט בגין הפרשה האוסטרלית הסתכמה ב-239 מיליון שקל לפני מס ו-155 מיליון שקל לאחר, שנגרעו ישירות מהשורה התחתונה.

ומהי אותה פרשה? כפי שעלה מהתחקיר של שלומית לן שפורסם ב"גלובס" בספטמבר האחרון, מדובר בספיח להסתבכות הפיננסית של משפחת בינטר - משפחה יהודית עשירה מאוסטרליה - ולרשת סבוכה של העלמות מס שבו כביכול הסתבכה, ושלכאורה קשורה גם לבנק הישראלי ולבנק מרכנתיל שבבעלותו, שעל פי החשד לקחו חלק בפעולות שנועדו להסתרת כספים ולהורדת חבויות מס. הנושא נדון לאורך שנים בבתי משפט באוסטרליה, וספיחים של הפרשה הגיעו גם לכותלי ביהמ"ש בישראל.

ואולם, הפרשה האוסטרלית אינה מספרת את כל סיפור הרבעון השלישי של דיסקונט, שכמו יתר הבנקים מציג תוצאות שהן בראש ובראשונה תוצאה של השלכות משבר הקורונה, תוך שהוא מציג קיטון משמעותי בקצב הגדלת כרית הביטחון שלו להרעה עתידית במצב הלווים שלו.

בסיכומו של הרבעון השלישי של 2020 מציג דיסקונט רווח נקי של 258 מיליון שקל, קיטון של כ-40% ביחס לרווח שרשם ברבעון המקביל אשתקד, ולצד זאת הוא מציג תשואה להון נמוכה למדי של 5.5%. זאת למרות שהבנק הקטין את ההוצאות בגין הפסדי אשראי שרשם ברבעון האחרון במחצית כמעט לעומת מה שרשם בכל אחד משני הרבעונים הראשונים השנה - דבר המסמן שלתפיסת הבנק אין צורך בהמשך עיבוי המחסנית להפסדי אשראי בעתיד, ואולי יש ניצנים חיוביים באופק. מתחילת השנה הבנק מציג רווח נקי של 711 מיליון שקל, המהווה קיטון של כ-48% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

אלא שהתוצאות של דיסקונט כוללות ברבעון השלישי עוד השלכות חד-פעמיות, בהן כאלה שישפיעו לחיוב על תוצאות הבנק בעתיד. מדובר בראש ובראשונה בתוכנית התייעלות שמקדם המנכ"ל לוין, שהביאה להוצאות חד-פעמיות בדוחות הנוכחיים, ושבעיקר צפויה להשפיע לרעה על תוצאות הבנק ברבעון הרביעי השנה, עם הוצאה של יותר מ-340 מיליון שקל לפני מס.

במסגרת זו מדווח הבנק כי 540 עובדים כבר חתמו על הסכם הפרישה מרצון, ויפרשו ממנו עד תום השנה, עוד פחות מחודש וחצי מהיום. מדובר בהיקף שיא של פורשים לבנק, שכולל גם התייעלות בחברות הבנות מרכנתיל ובכאל, ולא רק בבנק דיסקונט עצמו.

לצד זאת הבנק גם נהנה מרווח ממכירת מניות של ויזה אינק, שהניבה לקבוצה רווח חד-פעמי באופיו של 44 מיליון שקל. בנטרול כל הרכיבים החד-פעמיים הללו, כולל ההפרשה לתביעה האוסטרלית, הרי שהבנק מציג רווח של כ-866 מיליון שקל מתחילת השנה, ירידה של כ-39% ביחס לרווח שרשם בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019. ברבעון השלישי היה הבנק מציג רווח של 357 מיליון שקל ללא ההפרשה בגין התביעה האוסטרלית, קיטון של כ-19% ביחס לרבעון המקביל.

בדוחות יש כמה נקודות טובות מעבר להתייעלות. בבנק גאים בחוסן תיק האשראי, ומתחיל השנה צומח הבנק בשיעור ניכר של כ-11% בתיק האשראי העסקי ובתיק המשכנתאות, גם תוך כדי המשבר, ואינו צומח בעסקים קטנים ובמשקי בית, בגלל תפיסת הסיכון בימים אלה.

בשורה התחתונה, האשראי שמעמיד הבנק בישראל גדל מתחילת השנה ביותר מ-4%, ותיק האשראי הכולל של הקבוצה צמח מתחילת השנה בכ-3.4%. אגב, תיק האשראי של הבנק צמח ב-2% כמעט מאז תום הרבעון השני השנה, כשהפסימיות הייתה בשיא. עוד נציין כי בניגוד למגמה אצל מתחריו, דיסקונט דווקא מציג קיטון בהכנסות מעמלות מתחילת השנה, גם בגלל הבעלות בכאל.

ומה עם ההפרשות להפסדי אשראי שכבר עומדות על 3.64 מיליארד שקל, לאחר הפרשות העתק מתחילת השנה, בדיסקונט ואצל כל המתחרים? לאחר שברבעונים השני והראשון השנה הבנק ביצע הפרשות קבוצתיות של 521 מיליון שקל ושל 545 מיליון שקל, בהתאמה, הרי שברבעון השלישי הוא האט מאוד את קצב הגידול של כרית הביטחון שלו להרעה כוללת באיכות תיק האשראי, כמו רוב המתחרים. ההפרשות הקבוצתיות ברבעון השלישי עמדו על 283 מיליון שקל "בלבד". עם זאת, עדיין מדובר בהפרשה גבוהה בהרבה מסך של כ-128 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

עוד מפרטים בבנק, כי "מפרוץ המשבר ועד לסוף ספטמבר 2020 אפשרו דיסקונט ומרכנתיל דחיית תשלום של הלוואות בהיקף של כ-18 מיליארד שקל", כאשר "מתוכם כ-11 מיליארד שקל הלוואות חזרו להיות משולמות, ו-7 מיליארד שקל הלוואות נותרו בדחייה". 

עוד כתבות

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

יותר מ-155 אלף איש הפכו לדורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי

עם הארכת הסגר, בשירות התעסוקה מעריכים כי מספר דורשי העבודה שנוספו יגיע ל-170 אלף איש ● אתמול נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים ● כ-80% מהם הוצאו לחל"ת ● ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

איטליה: "התפטרות טקטית" של ראש הממשלה ג'וזפה קונטה

ראש ממשלת איטליה צפוי לקבל מנדט מחודש מהנשיא להקמת קואליציה, אחרי שסיעה קטנה בראשות מתיאו רנצי פרשה מהממשלה לפני כשבועיים

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

קוק עידו - IBI / צילום: תמר מצפי

ההפסדים מ"מדד הפחד": ביהמ"ש חייב לקוח לשלם לאי.בי.אי כ-7 מיליון שקל

פסק הדין שני הוא השני במסגרת התביעות שהגיש בית ההשקעות נגד לקוחות בעקבות הפסדי עתק של כ-35 מיליון שקל שנוצרו בחשבונות הפרטיים שלהם

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

בקורונה נופשים פחות / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות