גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לראשונה: הדאו ננעל מעל 30 אלף נקודות; הנפט זינק והזהב נחלש

הדאו עלה ב-1.5%, נאסד"ק הוסיף 1.3% ומדד S&P 500 התקדם ב-1.6% ● הנפט ברמתו הגבוה ביותר מאז מרץ ● טסלה זינקה לשווי של יותר מחצי טריליון דולר ● הביטקוין משלים זינוק של כ-50% בחודש האחרון ● מדד דאקס עלה ב-1.3%, פוטסי 100 קפץ ב-1.5% וקאק 40 טיפס ב-1.2%

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס
שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

פייזר ומודרנה לא לבד: מי עוד במירוץ לחיסון ומה הוא עושה לשווקים? רון אייכל הכלכלן הראשי של קולמקס וסטיבן טפר אנליסט הפארמה של אייביאיי בשיחה עם גיא בן סימון .

23:00

הדאו ננעל לראשונה מעל 30 אלף נקודות, רף אותו הוא חצה במהלך יום המסחר. מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.5%, נאסד"ק הוסיף 1.3% ומדד S&P 500 התקדם ב-1.6%.

22:30

חוזה נפט מסוג ברנט למסירה בינואר ננעל בעלייה של 3.9%, 1.8 דולרים, במחיר של 47.9 דולר לחבית.

21:50

נפט מסוג WTI ננעל ברמתו הגבוה ביותר מאז מרץ. חוזה למסירה בינואר עלה ב-4.3%, 1.85 דולר, וננעל במחיר של 44.9 דולר לחבית.

20:40

הזהב ברמתו הנמוכה מאז אמצע יולי. חוזה זהב למסירה בדצמבר ירד ב-1.8%, 33.2 דולר, וננעל במחיר של 1,804.6 דולר לאונקיה. ביומיים האחרונים השלימה המתכת היקרה ירידה של 3.6%.

19:40

המסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל באופטימיות. מדד דאו ג'ונס עולה ב-1.6% ועומד בשעה זו על 30,069 נקודות. הנאסד"ק מוסיף 1.1% ומדד S&P 500 מתקדם ב-1.5%.

18:55

בורסות אירופה ננעלו בטריטוריה ירוקה: בפרנקפורט מדד דאקס עלה ב-1.3%, בלונדון פוטסי 100 קפץ ב-1.5% ובפריז מדד קאק 40 טיפס ב-1.2%. מדדי מילאנו 40 ומדריד 35 קפצו ב-2%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי התקדם ב-0.8%.

לפי נתונים רשמיים שפורסמו היום, כלכלת גרמניה צמחה ב-8.5% ברבעון השלישי, תיקון מעלה מהערכה ראשונית של צמיחה של 8.2% בתמ"ג - לאחר צניחה של 9.8% ברבעון השני בשל מגבלות הקורונה.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים מטפסת מעט לרמה של 0.88%. הדולר נחלש מול סל המטבעות ב-0.2%. הליש"ט מתחזקת ב-0.2% לשער של 1.33 דולר לליש"ט והאירו מטפס ב-0.3% לשער של 1.19 דולר לאירו.

הנפט קופץ - נפט מסוג WTI עולה ב-4.5% למחיר 45 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט מתקדם ב-3.6% למחיר 47.7 דולר לחבית.

הזהב ממשיך להיחלש ונופל ב-1.9% למחיר 1,801.2 דולר לאונקיה.

18:34

מדד דאו ג'ונס פרץ את רף 30,000 הנקודות, נקודת ציון בעלת חשיבות פסיכולוגית רבה. זוהי הפעם הראשונה מאז אמצע ינואר שהמדד שובר שיא של מספר עגול. ב-15 בינואר חצה המדד את רף 29,000 הנקודות, אך מאז ניסיונות ההתקדמות שלו נבלמו בידי תהפוכות הקורונה. המשך החדשות אודות התקדמות בחזית החיסונים והטיפולים לקורונה, יחד עם תזוזה בממשל טראמפ לקראת העברת השלטון לחנשיא הנבחר ג'ו ביידן דחפו את המדד קדימה.

17:40

שעה לתוך המסחר, מדד דאו ג'ונס עולה ב-1.2%, נאסד"ק מוסיף 0.4% ומדד S&P 500 מתקדם ב-0.9%.

טסלה  קופצת ביותר מ-4% לשווי של יותר מ-500 מיליארד דולר.

מניית הקמעונאית המוזלת דולר טרי  נוסקת 10% לאחר שעקפה את התחזיות ברבעון השלישי.

על רקע האופטימיות בנוגע לחיסונים לקורונה, המניות הצפויות להרוויח מחזרה לשגרה רושמות עליות: קרניבל  מזנקת 9%, אמריקן איירליינס  ורויאל קריביאן  קופצות 8%, בואינג  עולה ביותר מ-4% ומניית רשת המלונאות מריוט  עולה ב-3.7%.

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח בעליות שערים, על רקע היערכות ממשל טראמפ לחילופי שלטון בארה"ב. מדד דאו ג'ונס מתקדם ב-1%, מדד נאסד"ק מוסיף 0.5% ומדד S&P 500 עולה ב-0.8%.

16:15

דריו הלת'  הודיעה כי חתמה על הסכם לאספקת פתרון הבריאות הדיגיטלי שלה לעובדיה של חברת טכנולוגיה מארה"ב, הנמנית עם רשימת Fortune 500, הזכאים להטבה זאת ממעסיקם. דריו מסייעת לנהל ולשפר את בריאותם של אנשים המתמודדים עם מחלות כרוניות, כדוגמת סוכרת ויתר לחץ דם.

15:45

האופטימיות לגבי חיסון לקורונה והיערכות ממשל טראמפ לחילופי שלטון בארה"ב תומכות בבורסות אירופה ובוול סטריט. החוזים העתידיים על המדדים העיקריים בניו יורק נסחרים בעליות של 0.4%-1%. באירופה עולים המדדים המובילים ב-1%-1.4%.

בין המניות שמרכזות עניין בטרום מסחר בוול סטריט, ענקית ניהול הנכסים בלאקרוק  רוכשת את אפריו (Aperio), המתמחה בבניית תיקים אישיים לעשירים, תמורת 1.05 מיליארד דולר; אורבן אאוטפיטרס  דיווחה על רווח של 78 סנט למניה ברבעון השלישי, הרבה מעבר לתחזיות שעמדו על 45 סנט; חברת התבלינים מקורמיק  רוכשת את יצרנית הרוטב החריף Cholula תמורת 800 מיליון דולר; וקמעונאית האלקטרוניקה בסט ביי  דיווחה על רווח למניה של 2.06 דולרים ברבעון השלישי, לעומת תחזיות של 1.7 דולרים.

13:59

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מצביעים על המשך העליות ביום המסחר השני לשבוע זה, וזאת על רקע האופטימיות לחיסון וברקע להודעת ממשל טראמפ על העברת המושכות לאנשיו של ביידן הנשיא הנבחר. בכך נפתרה אי הוודאות שסבבה לקראת העברת השלטון באופן רשמי בינואר הקרוב.

לראשונה מאז סוף שנת 2017 הביטקוין נסחר מעל רמה של 19,000 דולר. המטבע הדיגיטלי זינק בכ-20% בשבוע האחרון, ורחוק בכ-4% משיא כל הזמנים ברמה של 19,783 דולר.

12:45

עליות של 0.8%-1.2% בבורסות אירופה. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.3%-1% . 

ראלי הביטקוין נמשך: מחיר הביטקוין (BTC) הגיע ביום שלישי בצהריים לרמה של יותר מ-19 אלף דולר, לראשונה מאז אמצע דצמבר 2017. במחיר ממוצע של 19,030 דולר, שבו נסחר הביטקוין בסביבות השעה 12:00 בצהריים (שעון ישראל), רחוק הביטקוין רק בכ-1,060 דולר ממחיר שיא כל הזמנים, 20,089 דולר, שאליו טיפס לזמן קצר לפני כשלוש שנים, ב-17 בדצמבר 2017.

ביממה האחרונה טיפס מחיר הביטקוין בכ-3%, לפי נתוני אתר CoinMarketCap, לרמה שמשקפת לו שווי שוק של כ-353 מיליארד דולר - שווי השוק הגבוה ביותר של ביטקוין בכל הזמנים. חציית רף ה-19 אלף דולר נרשמה לאחר ששער הביטקוין זינק בכ-40% מתחילת נובמבר והשלים עלייה של כ-165% מתחילת השנה.

10:25

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה חיובית. מדדי המניות המובילים מטפסים בשיעורים של 0.8%-1.1%. 

החוזים על מדדי וול סטריט נסחרים כעת בעליות של 0.4%-0.7%.

08:20

מרבית בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית, לאחר עליות בוול סטריט אתמול, בהובלת בורסת טוקיו שם קופץ מדד הניקיי בכ-2.6%. החוזים על מדדי וול סטריט נסחרים כעת בעליות של 0.6%-0.9%.

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בחר אתמול ביו"ר הפדרל ריזרב לשעבר, ג'נט ילן לכהונת שרת האוצר. מדובר בהחלטה היסטורית בארה"ב שבה אישה מעולם לא שימשה בתפקיד זה בעבר. אם אכן תאושר, ילן תירש ללא ספק את אחד התפקידים התובעניים ביותר בממשל הנכנס, ותעמוד מול מכשולים כלכליים ייחודיים רבים בשל מגפת הקורונה. יילן, בת ה־,74 המשמשת כיום כלכלנית במכון ברוקינגס, נתפסת במסדרונות של וושינגטון כבחירה פוליטית "בטוחה" שכן היא צפויה לזכות גם בתמיכתם של חברי הסנאט הרפובליקאים.

המשקיעים בעולם מעודדים מהחדשות הטובות בנוגע להצלחת החיסונים לקורונה. רונן מנחם, הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, מציין הבוקר כי "שוקי המניות של ארצות-הברית ובמקומות נוספים מגלמים כיום אופטימיות של ממש, לאור הדיווחים האחרונים של חברות על חיסונים יעילים, הערוכים לקבלת היתרי חירום ולהפצה בזמן קצר ובהיקפים גדולים. העליות בולטות במיוחד לנוכח השיאים שמדדי ארה"ב לפחות שוברים שוב ושוב.
כמו כן, מסתמן כי ממשל טראמפ מפנים את התוצאות ואמש דווח על כך שלצוות של ביידן נשלח מסר כי ניתן להתחיל את הליך העברת המושכות. בין השאר יש דיווח שהנגיד לשעבר ילן תמונה לשרת האוצר - מינוי ראוי מאוד, אשת מקצוע מוערכת, שיתקבל בברכה ע"י השווקים".

נכון, אומר מנחם, "השווקים (ולא רק הם) המתינו לחיסונים הללו זמן רב, לאחר הנזקים הגדולים שמגפת הקורונה הסבה מבחינה בריאותית, חברתית, כלכלית ותעסוקתית. לכן הם עולים על סמך שטף החדשות הטובות. כמו כן יורד החשש מעימות משפטי ממושך שימנע העברה מסודרת של הממשל. אולם, אין להתעלם מהנתונים התברואתיים בשטח: אנו עדים ממש כיום להמשך טיפוס של מספרי הנדבקים והמתים בתוך גל תחלואה שני בארה"ב, ביבשת אירופה ובחלקים אחרים של העולם. בכל מצב עולם אחר, גל כזה היה גורם לירידות של ממש, אם להסיק מהתגובה הראשונית לגל הראשון.
כמו כן, במבט לשנת 2021, עדיין צריכים להתברר נתונים רבים - כמו משך התקפות של החיסונים השונים, השפעות לוואי אפשריות ועוד. בנוסף תהייה חשיבות רבה למועד הגעת החיסונים, עלותם, היענות הציבור להתחסן ופעילות הסברתית רבה שתצטרך להיעשות בנושא".

לכן, "בד בבד עם העליות האחרונות, חשוב מאוד לגלות זהירות. זו תקופת מבחן לשווקים במבט לתחילת 2021. הרגישות של השווקים לדיווחים וההתפתחויות במישור הרפואי קריטית. כך גם הצורך בהמשך סימנים להעברת השלטון בארה"ב ובעקבותיהם איתותים של ביידן לגבי התוכנית העיקרית של הפרק מבחינת השווקים - החבילה השנייה של התמריצים הפיסקאליים. לפנינו עוד שלבים חשובים בשרשרת - השלמות לפיתוח, קבלת כל ההיתרים, שינוע, מתן החיסונים (שתי מנות ברוב המקרים) והשפעותיו בהמשך. כל אלו ידווחו ויתוקשרו ובהתאם לטיבם תהיינה להן השפעות חזקות על התנהגות השווקים.
במצב דברים זה, ניתן לצפות לרמה גבוהה מהרגיל של תנודתיות, שתחליף את גל רצף העליות האחרון", כותב מנחם.

בתחום המאקרו, בגרמניה יפורסמו היום מדד IFO לחודש נובמבר ונתוני תמ"ג לרבעון השלישי. בארצות+הברית - מדד ביטחון הצרכנים לחודש נובמבר (צפי ל-97.7 נק').

בזירת המסחר בסחורות רושם היום הנפט מסוג ברנט עלייה של כ-1% לרמה של 46.5 דולר לחבית (חוזה לדצמבר), והזהב מנגד ממשיך לאבד גובה ונסחר בירידה של 0.85% לרמה של 1,822 דולר לאונקיה.

עוד כתבות

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

עו"ד אמיר חן / צילום: פישר בכר

מחצית מהשותפים במשרד פישר בכר - נשים

המשרד מצרף אל שורותיו שבעה שותפים ושותפות ● עם הצטרפותם, ימנה המשרד 69 שותפים, מתוכם 34 שותפות

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

הפרסומת והטלה "הטרי". שברה שיאים של צפייה אורגנית / צילום: יוטיוב

העבירו את המסר: הפרסומת של ויגן פרנדלי תשודר באנגליה

וגם: מסעדה של אסף גרניט צפויה להיפתח במלון גלי כנרת בטבריה

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

שורטים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מלחמת שורט בלונג: מה הקפיץ את מניית בלקברי ואיך זה קשור למאבק של המשקיעים הצעירים בוול סטריט?

שיתוף הפעולה עם אמזון או יישוב מחלוקת עם פייסבוק, או אולי סגירת פוזיציות שורט בשוק? ● בלקברי לא לבד: יצרנית משחקי המחשב והווידאו גיים סטופ נהנית אומנם מהסגרים וההישארות בבית, אך מנייתה כבר זינקה ב-250% מתחילת השנה בעקבות מאבקי שורטיסטים

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנימין נתניהו בפרשת הצוללות / צילום: רפי קוץ

בג“ץ ביקש הבהרות על חלקו של נתניהו בפרשת המניות: "איך זה קשור לתפקידו?"

בג"ץ דן בעתירות לפתיחת חקירה נגד רה"מ בפרשת הצוללות ובפרשת מכירת המניות שרכש מבן-דודו ● השופטים הקשו על העותרים בנוגע לטענת ההתיישנות על פרשת המניות ומידת הקשר שלה לצוללות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?