גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק
סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מניחה את הבסיס לרשת סיב אופטי אשר בפעם הראשונה תחבר בין סעודיה לישראל ותפתח נתיב חדש לתעבורת האינטרנט העולמית, כך לפי גורמים המקורבים לנושא.

הפרויקט המחבר בין הודו ואירופה הוא פרויקט התשתית חוצה־עולם החדש ביותר של גוגל. החברה, חברה בת של חברת אלפאבית (Alphabet), מתחרה עם פייסבוק בבניית הספק גדול יותר לרשתות על מנת לתמוך בביקוש הגובר של משתמשים בטעינת סרטוני וידאו, תוצאות חיפוש ומוצרים אחרים. חיבוריות מוגדלת בין אירופה להודו משמעה גם שגוגל תוכל לפזר מרכזי מידע ברחבי העולם, ולהתחרות מול מיקרוסופט ואמזון בנתח השוק של מחשוב מבוסס־ענן.

גוגל נותנת לכבלים שלה שמות על שם מדענים ידועים, וקוראת לנתיב החדש רמאן הכחול, על שם הפיזיקאי ההודי צ'נדרסקארה ונקאטה רמאן. פרויקט של כבל תת ימי באורך של נתיב רמאן הכחול - יותר מ־8,000 קילומטרים - אמור לעלות כ־400 מיליון דולר, כך על פי חישובי חברת התקשורת "סליאנס" (Salience Consulting) שמושבה בדובאי.

גוגל צפויה לפנות לחברות תקשורת אחרות כשותפות למימון הכבל, כולל חברת התקשורת של עומאן וחברת טלקום איטליה, כך לפי מקורבים לנושא. שותפות אלה ואחרות יעזרו לממן את בניית הכבל, וישתתפו בשימוש בתשתית הסיב האופטי שלו.

אנשים המכירים מקרוב את פרויקט רמאן הכחול אמרו שעוד יש להיזהר מלהכריז עליו כפרויקט שייצא לדרך. מפני שהכבל חוצה כמה גבולות, הפרויקט יצטרך את אישוריהן של כמה סוכנויות תקינה, וכל מכשול עשוי לאלץ את גוגל לתכנן את מסלולו מחדש. לדוגמה, עדיין חסר לקונצרן גוגל האישור הסופי מממשלת סעודיה לחבר את פרויקט רמאן הכחול, אמרו המקורבים.

ענקית הטכנולוגיה רוצה לפתוח נתיב חדש על מנת להקל על צווארי הבקבוק באינטרנט במצרים, אמרו אישים המקורבים לפרויקט רמאן הכחול. הממשלה המצרית גובה ממפעילות תקשורת סכומים גבוהים על מנת לעבור בשטחה ובמימיה וזה יכול להוסיף עד כ־50% לעלות של מסלול המחבר את אירופה עם הודו, כך לפי יועצים מהתעשייה. צוואר הבקבוק גם מגביר את החשש מהפסקות באינטרנט הנגרמות בגלל שהכבל נפגע על ידי ספינות השטות במים הצפופים מאוניות מסחר בים סוף, הם אמרו.

"אם אתה מהווה כביש אגרה גדול, אנשים ינסו לבנות סביבך אם הם יכולים", אמר אלן מלדין, אנליסט בחברת מחקר התקשורת "טלגיאוגרפיה" (TeleGeography) המבוססת בוושינגטון.

סביר להניח שהמסלול יורכב מכבל תת ימי בין הודו לסעודיה עם קשרים למדינות שכנות כמו עומאן. הוא יעבור מעל פני האדמה בירדן ובישראל, כנראה דרך תשתית הסיב האופטי הקיימת במדינות אלה, אמרו אישים המכירים את הנושא מקרוב. משם, גוגל תעזור להניח עוד כבל תת־ימי שיעבור מתחת לים התיכון לכיוון אירופה, אמרו.

הרקע לפרויקט רמאן הכחול הוא סדרה של הסכמים שנחתמו בתיווך אמריקאי שיצרו קשרים דיפלומטיים וקשרי מסחר חדשים בין מדינות המפרץ הערביות ומדינת ישראל. איחוד האמירויות הערביות, בחריין וסודאן כולן יצרו קשרים עם ממשלתו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, בניצוחו של ממשל טראמפ.

"זה מחבר טכנולוגיה וגיאופוליטיקה", אמר איבן סקנדרוסקי, שותף מנהל בחברת סליאנס.

עומאן תומכת במהלכים לחתום על הסכם שלום עם ישראל, בעוד נסיך הכתר הסעודי מוחמד בין סלמן היה שמח לפתוח ביחסים מסחריים עם עסקים ישראליים. נתניהו נפגש עם נסיך הכתר בסעודיה ביום ראשון, כך לפי שני יועצים ממשלתיים סעודיים, בפגישה הראשונה המוצהרת שלהם ובעיצומו של מאמץ אמריקאי להביא לנורמליזציה בין שתי המדינות, המוכרזות כאויבות. בכירים מחברות ישראליות נסעו לסעודיה לא מעט בשנים האחרונות על מנת לזכות בחוזים בממלכה, אך עשו זאת מתחת לפני השטח ונפח העסקים בין שתי המדינות לא ידוע.

במצרים סירבו להגיב. בכירים במשרד התקשורת של עומאן גם הם לא התייחסו לדברים. דובר של משרד התקשורת הסעודי לא ענה לבקשת תגובה.

שר התקשורת הישראלי יועז הנדל קיבל בברכה את האפשרות לחזק קשרים בין ישראל למדינות האזור. "בכל מקום בו אתה מניח כבלים על פני האדמה או מתחת למים, אתה יוצר תחומי עניין משותפים", אמר בריאיון. הוא לא התרגש מהשיקול הבטחוני, ואמר שישראל "יודעת איך להגן על התשתיות שלה ועל המידע שלה".

אחמד חמדן, שר הכלכלה הדיגיטלית והיזמות של ירדן, אמר שהפרויקט יספק נתיב אינטרנט אלטרנטיבי דרך אירופה ואסיה ויוריד את מחירי החיבור. "כל כבל שמחבר אותנו עם העולם יביא תועלת לירדן", אמר.

חיבורי כבלים דרך ישראל הם נושא בעייתי מבחינה פוליטית. במשך עשורים, מדינות המפרץ לא רצו לעשות עסקים עם ישראל באופן רשמי, אז לא היו טיסות ישירות או חיבורי טלפון בין המקומות.

סכסוכים מהעת האחרונה, כמו המלחמות בסוריה ובעיראק, הגדילו את הסכנה להפסקות תקשורת בנתיבים שעוברים במדינות אלה. סנקציות אמריקאיות על איראן הגבילו את האפשרות של חברות ליצור חיבורים מהודו לאירופה דרך איראן. כל זה השאיר את מצרים כאופציה היחידה.

חלק מתעבורת האינטרנט עובר על גבי רשתות של מפעילי הטלפון ממדינות המפרץ דרך ירדן וישראל והלאה לאירופה, כך אמרו יועצים בתעשייה. אך פרויקט הרמאן הכחול יהווה את החיבור הישיר הראשון עם יכולת העברה של מאוד טרה־ביטים בשנייה, אמרו.

גוגל שוקלת חיבור נפרד בין הודו לאירופה דרך מצרים שיוכל בעתיד להתחבר לפרויקט רמאן הכחול, אמר אדם המכיר את התוכניות של החברה. בעוד גוגל מחפשת להקל על העומס במסלול המצרי, המטרה העיקרית שלה הוא לתת מגוון שירותים ולהגדיל את נפח התעבורה בין הודו לאירופה.

גוגל אינה החברה היחידה שעובדת על חיבורים כאלה. חברת "סינטוריון" (Cinturion Corp) המבוססת בארה"ב מתכננת מערכת כבלים מתחרה, שתיקרא המערכת דרך אירופה ואסיה, ותעבור מאירופה דרך ישראל לפני שתגיע להודו. המנכ"ל של סינטוריון גרג וריאסקו אמר שמפעילי תקשורת מחפשים בכל העולם נתיבים חלופיים. "התפתחויות פוליטיות באזור מהעת האחרונה בהחלט מעודדות אותנו לפעולה", אמר.

פייסבוק ממוקדת בפרויקט "אפריקה 2" שלה, רשת באורך כ־37 אלף קילומטר שנועדה לאפשר נפח תעבורה גדול ממה שמתקבל מכל הכבלים התת־ימיים המגיעים לאפריקה כיום גם יחד. המערכת מיועדת לעבור דרך מצרים לאירופה, אך יכולה גם לקשר עם ערב הסעודית ומדינות מזרח תיכוניות אחרות.

הכבלים עדיין עלולים להסתבך בפוליטיקה אזורית. ישראל ואיראן בנו צינור נפט על אדמת ישראל בשנות ה־60 שהוביל נפט איראני לאירופה, במקום להשתמש בתעלת סואץ המצרית. אבל אחרי עליית הרפובליקה האיסלמית באיראן בשנת 1979, הצינור נשאר ללא שימוש כשישראל וטהרן נהפכו לאויבות. התפתחויות פוליטיות מהעת האחרונה עשויות לסמן ייעוד חדש לצינור: המפעיל הישראלי שלו אמר בחודש שעבר שחתם על הסכם ראשוני להעביר בו נפט מחברה מאיחוד האמירויות הערביות.

־ דוב ליבר וסוהא מעיה השתתפו בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

דודי אמסלם. הכריז על ביטול נבחרת הדירקטורים / צילום: שלומי יוסף

נציבות שירות המדינה לשר אמסלם: לא ניתן למנות מנהל קבוע לרשות החברות בגלל הבחירות

נציב שירות המדינה הפרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים שלא להמשיך בהליכים לבחירת מנהל רשות חברות ממשלתיות קבוע בשל תקופת הבחירות ● "הוועדה סבורה כי יש להמליץ בפני השר לשקול את הטלת התפקיד על עובד מדינה מתאים בעת הזו"

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

יותר מ-155 אלף איש הפכו לדורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי

עם הארכת הסגר, בשירות התעסוקה מעריכים כי מספר דורשי העבודה שנוספו יגיע ל-170 אלף איש ● אתמול נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים ● כ-80% מהם הוצאו לחל"ת ● ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

חייבים לטוס לחו"ל? רק אם יש לכם 10,000 דולר לשעת טיסה

סגירת השמיים איננה הרמטית לחלוטין ● מי שירצה בכל זאת לטוס יצטרך להגיש בקשה לועדת חריגים ● אם בקשתו תאושר הוא יוכל לצאת או להיכנס לישראל ● בהיעדר טיסות מסחריות הדרך היחידה לעשות זאת היא להצטרף לטיסת מטען, או לחכור מטוס פרטי

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

נעילה מעורבת בוול סטריט: אפל דחפה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס הגרמני איבד 1.7% ● אפל בלטה בעלייה לשיא כל הזמנים ● טסלה ממשיכה קדימה ונושקת למחיר של 900 דולר למניה ● מניית ION Acquistion Corp זינקה על רקע המיזוג עם טאבולה הישראלית

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מתמתנות הירידות בבורסה; אורמד מזנקת ב-12%, אופקו ב-10%

מדד ת"א 35 מאבד כ-0.1%, ות"א 90 יורד ב-0.7% ● הדולר נסחר ביציבות, האירו נחלש קלות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

אדלרסברג שבתאי / צילום: נאסד"ק

אודיוקודס סוגרת את 2020 עם קפיצה של 575% ברווחים

אודיוקודס סיימה את הרבעון עם רווח נקי Non-GAAP של 15.2 מיליון דולר, שהם 44 סנט למניה, גבוה ב-7 סנטים מתחזיות האנליסטים ● ב-2020 הסתכם הרווח ב-46.7 מיליון דולר והרווח למניה הגיע ל-1.41 דולר

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא