גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העורכים יצאו למרד, ובתאגיד שוקלים לבטל את חדשות הלילה

עורכי חטיבת החדשות מסרבים ליישר קו עם החלטת ההנהלה שתהפוך אותם גם לקריינים, לאחר שהנהלת התאגיד החליטה להפסיק בסוף שנת 2020 את עבודתם של חלק מהמגישים הבכירים והוותיקים ● "כאן חדשות" בתגובה: "לא הייתה כוונה לבטל את מבזקי הלילה"

משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן 11" / צילום: שלומי יוסף, גלובס
משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן 11" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מרד סמוי של עורכי חדר החדשות בתאגיד השידור "כאן"? לגלובס נודע כי בתאגיד שוקלים לבטל את שידור מהדורות החדשות בלילה, זאת לאחר שעורכי חטיבת החדשות מסרבים ליישר קו עם החלטת ההנהלה שתהפוך אותם גם לקריינים.

תחילת הפרשה בהחלטה של הנהלת התאגיד להפסיק בסוף שנת 2020 את עבודתם של חלק מהמגישים הבכירים והוותיקים, בהם דן כנר, מלאכי חזקיה, איריס לביא, דן עופרי וצבי סלטון. המגישים הגיעו לגיל פרישה, ולמרות שלכאורה ניתן היה להאריך את ההתקשרות עימם כפי שנעשה בעבר, בהנהלה הוחלט שלא לעשות כן. זהו גל הפיטורים הראשון, ובעוד חצי שנה צפוי סבב נוסף, שבו אמורה להסתיים גם עבודתם של מגישים ותיקים נוספים, בהם קובי ברקאי ונאווה סביון.

בעת פרסום ההחלטה על הפרידה נמסר מחדשות התאגיד כי "בימים אלה התאגיד מגבש עבור העובדים הפורשים מסגרת בה יוכלו להפוך לחונכים ולמנטורים לדור השדרנים והעורכים הצעיר, במטרה להעביר הלאה את הידע ואת הניסיון שצברו".

אך נדמה כי התוכנית לא גובשה עד הסוף: לגלובס נודע כי עורכי החדשות שבינם לבין מקצוע הקריינות אין דבר, התבקשו לקריין את המהדורות בנוסף לתפקידם כעורכים, ואף נדרשו לעבור הקלטות ניסיון. אך העורכים לא הזדרזו לקחת על עצמם תפקידים נוספים שאינם במסגרת תפקידם וכישוריהם, חלקם אף התקוממו על פיטורי קריינים ותיקים ומסורים, והם נמנעו מלשתף פעולה עם מהלכי ההנהלה.

בתגובה לכך שלח מנהל חדר החדשות בתאגיד, יותם ברזני, הודעה בקבוצת "חדר חדשות", ובה איום מרומז על כך שחוסר שיתוף-הפעולה עלול להביא לכך שהחדשות ישודרו ללא אנשי החדשות: "אבקש להביא לתשומת-לבכם שהיעדר שיתוף-פעולה עם הקלטות הניסיון של מהדורות הלילה, פירושו ביטול הלילות העמוקים מהאחד בינואר. אישית לא אתפלא אם תימצא דרך לשדר חדשות בלי אנשי חדר החדשות".

ברזני מתייחס למהדורות המשודרות מהשעה 01:00-05:00, שעבורן מתוגמלים הצוותים בחדר השידור בתשלום גבוה יותר. אומנם ברוב הלילות מדובר במהדורות הכוללות הקראת חדשות בלבד, אולם אם יש התרחשות חדשותית בלילה, אנשי חדר החדשות מופקדים על דיווחים אלה.

כאמור, התאגיד החליט לוותר על שירותיהם של חלק מהקריינים הוותיקים, זאת למרות שעל-פי חוק שמורה להם האפשרות להאריך עימם חוזה, כפי שעושים עם עובדים ותיקים אחרים ש"ירש" התאגיד מרשות השידור, כמו אריה גולן וכרמלה מנשה. אחת האופציות שנבחנות בחטיבת החדשות היא להחליף אותם בצעירים מסיימי גלי צה"ל שאמורים להיקלט במחלקת הדיגיטל ויתבקשו על הדרך גם לקריין חדשות.

ההחלטה להיפרד מוותיקי רשות השידור הצליחה להרגיז גם גורמים מחוץ לתאגיד, שסבורים כי מדובר בהחלטה לא מוצדקת המושתת על גילנות. ראש המוסד לשעבר ויו"ר פורום ותיקי ישראל, דני יתום, מסר לגלובס: "ההחלטה לפטר קריינים מנוסים ואיכותיים בשל גילם היא החלטה שערורייתית. רק לפני שבועיים נבחר נשיא בן 78 למעצמה הגדולה ביותר בעולם, ואין שום סיבה ושום הצדקה לפעול בצורה שונה".

לדברי יתום, "הגיע הזמן שיפנימו כי פיטורים כאלה הם הכרזה על דין מוות עבור מי שעוד רוצה לעבוד ולממש את עצמו. הגיע הזמן שיחדלו מפיטורים על רקע גיל, כשם שאסור לפטר על רקע דת גזע, מין, ודעות פוליטיות". 

מ"כאן חדשות" נמסר בתגובה: "על רקע משבר הקורונה, חטיבת 'כאן חדשות' נערכת תקציבית לשנת 2021. כחלק ממהלכי התייעלות ישנה כוונה לחסוך בעלויות בשעות הלילה ולאחד בין תפקידי העריכה והקריינות, כפי שקורה גם במערכות תקשורת אחרות. תפקידה העיקרי של חטיבת החדשות הוא לספק מהדורות חדשות ומבזקים לציבור. לא הייתה כוונה לבטל את מבזקי הלילה, והם ימשיכו להיות משודרים כסדרם על-ידי הצוות המקצועי של חדר החדשות". 

מארגון העיתונאים נמסר: "הנהלת התאגיד החליטה באופן חד-צדדי לשנות את מתכונת העבודה בחדר החדשות. מדובר בצעד שגם משנה את הגדרות התפקיד של העובדים וגם יביא לפגיעה מקצועית בשידורי החדשות.

"מקצוע הקריינות מוערך וחשוב, ואנו בטוחים שהיא תשכיל להבין זאת בטרם נקיטת צעדים בלתי הפיכים. אנו קוראים להנהלה לקיים הידברות אמיתית עם נציגות העובדים למציאת פתרונות ראויים למצב שנוצר".

עוד כתבות

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

חייבים לטוס לחו"ל? רק אם יש לכם 10,000 דולר לשעת טיסה

סגירת השמיים איננה הרמטית לחלוטין ● מי שירצה בכל זאת לטוס יצטרך להגיש בקשה לועדת חריגים ● אם בקשתו תאושר הוא יוכל לצאת או להיכנס לישראל ● בהיעדר טיסות מסחריות הדרך היחידה לעשות זאת היא להצטרף לטיסת מטען, או לחכור מטוס פרטי

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מגמה שלילית בבורסה ת"א; אופקו מזנקת, פורסייט צונחת

מדד ת"א 35 מאבד כ-0.5%, ות"א 90 יורד ב-1.2% ● הדולר נסחר ביציבות, האירו נחלש קלות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנימין נתניהו בפרשת הצוללות / צילום: רפי קוץ

בג“ץ ביקש הבהרות על חלקו של נתניהו בפרשת המניות: "איך זה קשור לתפקידו?"

בג"ץ דן בעתירות לפתיחת חקירה נגד רה"מ בפרשת הצוללות ובפרשת מכירת המניות שרכש מבן-דודו ● השופטים הקשו על העותרים בנוגע לטענת ההתיישנות על פרשת המניות ומידת הקשר שלה לצוללות

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת טהרן בתאגיד: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

יותר מ-155 אלף איש הפכו לדורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי

עם הארכת הסגר, בשירות התעסוקה מעריכים כי מספר דורשי העבודה שנוספו יגיע ל-170 אלף איש ● אתמול נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים ● כ-80% מהם הוצאו לחל"ת ● ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה