גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב / צילום: יח"צ
חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב / צילום: יח"צ

משבר הקורונה העולמי ממשיך לתת את אותותיו בדוחות חברת הנדל"ן המסחרי המניב גזית גלוב . החברה דיווחה היום כי סיימה את הרבעון השלישי של 2020 ברווח נקי המיוחס לבעלים של 23 מיליון שקל בלבד, לאחר שהציגה רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

לרווח הנמוך ברבעון השלישי תרמה ירידה (נטו) של 142 מיליון שקל בשווי הנדל"ן שבבעלות גזית גלוב והחברות הבנות שלה (או 95 מיליון שקל באיחוד יחסי). בנוסף, רשמה החברה ברבעון השלישי ירידה של 61% ברווח משערוכים פיננסיים ל-187 מיליון שקל.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה רשמה גזית גלוב הפסד המיוחס לבעלים של 490 מיליון שקל, וזאת לאחר שהציגה רווח נקי של 433 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד ורווח נקי של 655 מיליון שקל ב-2019 כולה. בתשעת החודשים הראשונים מחקו גזית גלוב והחברות הבנות סכום עתק של כ-870 מיליון שקל (נטו) מערך נכסיהן (או 530 מיליון שקל באיחוד יחסי), בעקבות משבר הקורונה והטלת המגבלות על הפעלת המרכזים המסחריים ברחבי העולם.

לדברי חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב, "חרף אי הוודאות, שיעורי התפוסה לאורך הרבעון ואחריו נותרו יציבים בכל המדינות בהן אנו פועלים כתוצאה מביקושים גבוהים לנכסים איכותיים במיקומים אורבניים צפופי אוכלוסין כפי שגם בא לידי ביטוי בכמות הסכמי השכירות שנחתמו ובשכ"ד שעלה לעומת הסכמי השכירות שהסתיימו. מגפת הקורונה יצרה שגרת חיים חדשה איתה אנו מתמודדים ואנו פועלים כמעט מדי יום בכל הנכסים שלנו ברחבי העולם על מנת להתאימם למציאות המשתנה".

כצמן הוסיף, כי "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק' ואני מאמין שברבעונים הקרובים נראה שיפור בתפוסות, מספר המבקרים והגבייה, וחזרה לשגרה שלפני הקורונה. אנו ממשיכים לקדם את הפרויקטים היזמיים שלנו בישראל, אירופה וארה"ב תוך מיקוד בעירוב שימושים והגדלת זכויות הבנייה בנכסים הקיימים.

"אנו ממשיכים בתוכנית עליה הודענו להורדת המינוף בקבוצה בין השאר באמצעות מימוש נכסים שאינם נכסי ליבה. בשבועות האחרונים אנו רואים התעוררות ממשית בביקוש לנכסים איכותיים ואנו בוחנים הצעות שקיבלנו למכירת נכסים אלו במחיר מלא ובעתיד הנראה לעין."

גזית גלוב מחזיקה באופן פרטי במרכזי קניות בישראל, ברזיל וארה"ב. עם זאת, קרוב למחצית מנכסיה (לפי הערך בספרים) מוחזקים באמצעות שתי חברות בנות ציבוריות, הפועלות באירופה בתחום הקניונים ושספגו ירידות שערים חדות השנה.

אחת מהן היא סיטיקון, שפועלת במדינות סקנדינביה וש-48.9% ממניותיה מוחזקות בידי גזית גלוב. החזקה זו רשומה בספרי גזית גלוב לפי שווי של 3.482 מיליארד שקל, אולם שווי השוק של אותה החזקה עומד על 2.77 מיליארד שקל לאחר ירידה של כ-15% שרשמה מניית סיטיקון מתחילת השנה.

השנייה מבין השתיים היא אטריום שפועלת במדינות מזרח אירופה וש-68.7% ממניותיה מוחזקות בידי גזית גלוב. החזקה זו רשומה בספרי גזית גלוב לפי שווי של 4.414, אולם שווי השוק של אותה החזקה עומד על 2.63 מיליארד שקל לאחר ירידה של כ-30% שרשמה מניית אטריום מתחילת השנה.

על-פי נתונים אלו, מסתכם כיום השווי הנכסי הנקי (NAV) הסחיר של גזית גלוב על כ-3.46 מיליארד שקל וזאת בהשוואה לשווי של 3.15 מיליארד שקל לפיו נסחרה היום החברה בבורסה בת"א. החברה עצמה הציגה בסוף ספטמבר 2020 הון עצמי של 5.73 מיליארד שקל, אולם הוא כלל כאמור את ערכי ההשקעה בספרים ולא את ערכי השוק שלהן.

לדברי גזית גלוב, ה- NOI (הכנסה מפעילות, נטו) באיחוד יחסי ירד ברבעון השלישי ב-10.4% לעומת הרבעון המקביל ל-285 מיליון שקל. קיטן זה נבע בעיקר מהנכסים בברזיל אשר נפתחו לפעילות חלקית החל מאמצע חודש יוני ושבו לפעילות מלאה רק החל מאמצע אוקטובר. בנוסף לכך ירד ה-NOI גם כתוצאה מהירידה בהכנסות מבוססות פדיון ומהירידה בהכנסות מחניונים, כמו גם מפיחות הריאל הברזילאי בשיעור של כ- 28% מול השקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

ה-FFO (רווח תזרימי נקי) ירד ברבעון השלישי ב-55% לעומת הרבעון המקביל ל-62 מיליון שקל. בתשעת החודשים הראשונים של השנה ירד ה-NOI באיחוד יחסי ב-13.3% ל-856 מיליון שקל, ואילו ה-FFO התכווץ ב-20.2% ל-364 מיליון שקל.

מניית גזית גלוב אומנם מציגה עדיין תשואה שלילית של 43% מתחילת השנה, אולם מתחילת נובמבר היא מגלה סימני התאוששות עם זינוק חד של 47% בהשפעת הניסויים המוצלחים של חיסוני הקורונה והאופטימיות שפיזרו בנוגע לחזרה הקרובה לשגרה של פעילות הקניונים בעולם. גם בעלת השליטה בגזית גלוב, חברת נורסטאר, מציגה זינוק חד של 40% מתחילת נובמבר, שצמצם ל-72% את שיעור נפילתה מתחילת 2020.

נורסטאר נסחרה היום לפי שווי שוק של 683 מיליון שקל, לאחר שהחברה גייסה לפני כשלושה חודשים סכום של 161 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות. כצמן עצמו שולט ב-40.5% ממניות נורסטאר בשווי של כ-280 מיליון שקל.

לאחר פרסום התוצאות הרבעונית של גזית גלוב, כתב היום האנליסט שי ליפמן מבית ההשקעות ווליו בייס, כי התייחסות לתוצאות התפעוליות של ההכנסות והפדיונות ברמה הרבעונית תהיה פחות רלוונטית ובהחלט לא מייצגת, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון. עם זאת, הוא שאב עידוד משיעורי התפוסה בנכסי הקבוצה שנותרו גבוהים ברמה של 93.8%, מחתימה על חוזים חדשים ל-50 אלף מ"ר מתחילת השנה עם עלייה בשכר הדירה, וכן מהעובדה שנכסי החברה הם עירוניים בעיקרם והלקוחות הם חנויות לצרכים בסיסיים (כלומר אין תלות בתחום אופנה).

בנוסף, ציין ליפמן כי "גזית גלוב דיווחה על התקדמות בתוכנית להגדלה וחיזוק של בסיס ההון ע"י מימוש של נכסים בהיקף של 1 מיליארד שקל בחברות הפרטיות תוך שנה, וציינה שהיא בוחנת מספר הצעות למימוש נכסים. עלות החוב של החברה ממשיכה לרדת ומכאן גם שהוצאות הריבית יורדות. אנו צופים כי מגמה זו תימשך גם ברבעונים הקרובים.

"אנו נותרים בהמלצת קנייה על מניית גזית גלוב ובטוחים כי שנת 2021 תאיר פנים לתוצאות החברה", הדגיש ליפמן. לדבריו, הקורונה הביאה לפגיעה של כ-190 מיליון שקל בהכנסות החברה, אולם כעת נראה שבשנת 2021 העולם יתחיל לחזור לשגרת פוסט קורונה עם תחילת חיסון האוכלוסייה.

עוד כתבות

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

נעילה מעורבת בוול סטריט: אפל דחפה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס הגרמני איבד 1.7% ● אפל בלטה בעלייה לשיא כל הזמנים ● טסלה ממשיכה קדימה ונושקת למחיר של 900 דולר למניה ● מניית ION Acquistion Corp זינקה על רקע המיזוג עם טאבולה הישראלית

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

חייבים לטוס לחו"ל? רק אם יש לכם 10,000 דולר לשעת טיסה

סגירת השמיים איננה הרמטית לחלוטין ● מי שירצה בכל זאת לטוס יצטרך להגיש בקשה לועדת חריגים ● אם בקשתו תאושר הוא יוכל לצאת או להיכנס לישראל ● בהיעדר טיסות מסחריות הדרך היחידה לעשות זאת היא להצטרף לטיסת מטען, או לחכור מטוס פרטי

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

איטליה: "התפטרות טקטית" של ראש הממשלה ג'וזפה קונטה

ראש ממשלת איטליה צפוי לקבל מנדט מחודש מהנשיא להקמת קואליציה, אחרי שסיעה קטנה בראשות מתיאו רנצי פרשה מהממשלה לפני כשבועיים

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס