גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות מחפשות פתרונות יצירתיים למניעת שחיקה של עובדים בימי המגפה

מימי חופש בהפתעה ועד קבוצות תמיכה הדדית וסדנאות ניהול אמפתי למנהלים ● חברות אמריקאיות רבות כמו דל, HP, רשת הילטון ואחרות מחפשות פתרונות לתחושות הדכדוך והשחיקה שיצר עידן הקורונה

"לתמיכה רגשית הקש 3" / איור: חן ליבמן
"לתמיכה רגשית הקש 3" / איור: חן ליבמן

באמצע ישיבת צוות בשיחת ועידה בווידאו עם כל הקולגות, אמר לפתע ניק פרופוף בקול רם מה שבעצם הרגישו כולם: שהוא מרגיש שחוק. פרופוף, מנהל מחלקת ההנדסה בחברת הנפקת הכרטיסים Eventbrite, סיפר לעמיתיו שהוא לא יצא מהבית ימים שלמים במשך כמה שבועות. הוא התגעגע לראות את חבריו ואת הקולגות שלו באופן אישי. אפילו טיול בטבע ביערות של צפון קליפורניה לא עזר לו למלא מצברים. "שחיקה מעבודה זה משהו נבזי. זה לא אור אדום שפתאום נדלק", אמר. "זה משהו שקורה לאט, וכך אנשים מופתעים כשזה נופל עליהם".

אחרי שפרופוף שיתף את הקולגות, רבים מהם העזו לומר שגם הם מותשים מהעבודה ומהחיים בזמן מגפה. אחת התוצאות של השיחה הזו הייתה שפרופוף החל להוביל פגישות של "הכרה בשחיקה" לעובדים אחרים, ונתן לאנשי הצוות פורום שבו יכלו לשתף את רגשותיהם ולשמוע עצות מפי מומחי בריאות הנפש לגבי דרכי התמודדות.

היוזמה הזו היא אחת מניסויים רבים המתרחשים בתאגידים ברחבי אמריקה, כאשר מנהלים מסתכלים על ים הפרצופים בזום ומתחילים לחשוש. קץ המגפה עדיין אינו נראה באופק, ומנהלים אומרים שרבים מהעובדים־מרחוק שלהם מרגישים מדוכאים, נמאס להם והם חוששים מהעתיד. חברות מאמצות מדיניות חדשה וחלקן אף מחלקות מענקים כדי לפוגג מועקה בקרב העובדים.

"אנחנו עומדים לפני הגל השני או השלישי, ואנשים חוששים מאוד שכך ייראה ה'נורמלי החדש', וכמה עוד אפשר להמשיך כך?", אמר מת'יו שולייר, קצין מנהלה ראשי ברשת מלונות הילטון. "אני לא חושב שעוד הבנו מה ההשלכות הנפשיות שיש לכל זה עלינו".

בנוסף להרחבת הגישה לייעוץ ולשירותי בריאות הנפש, מעסיקים רבים מנסים גישות אחרות, כגון התעקשות על כך שעובדים יתנתקו בסוף היום מהמחשב, ואף מספקים הדרכות ייעודיות למנהלים. בחודשים האחרונים, אנטוניו נרי, מנהל ראשי בהיולט פקארד, עודד בוסים בחברת הטכנולוגיה להתקשר לעובדים שלהם ולשאול מה שלומם. "אתם חייבים לעשות מאמץ", אמר. "אל תניחו שדואר אלקטרוני מספיק, כי דואר אלקטרוני אינו אישי".

סמינרים על התמודדות


ג'ימי אתרידג', מנכ"ל חברת הייעוץ אקסנטורה, ביקש לאחרונה מ-27 עובדים הכפופים לו ישירות להשתתף בסמינר בן שעתיים וחצי על התמודדות טובה יותר עם קולגות שעומדים מול אתגרים בתחום בריאות הנפש. כולם השתתפו.

אתרידג' אומר שהוא מקבל באופן שגרתי הודעות דואר מעובדים המפרטים בפניו את האתגרים שעימם הם מתמודדים בזמן המגפה. אך ליועצים יש נטייה לקפוץ לתוך מצבים ולהפוך לפותרי בעיות, "סיכון מקצועי" כפי שהגדיר אותו אתרידג'. בהדרכה הדגישו ליועצים שלפעמים הקשבה לא שיפוטית יכולה לעזור יותר.

הפתרונות לא צריכים להיות יקרים או מסובכים, אומרים מנהלים בכירים. ב־Eventbrite שינו לאחרונה את תוכנית ההדרכה למובילי צוותים, ומתמקדים בדרכים שבהן אפשר להיות יותר אמפתים למועסקים העובדים מהבית. כעת מלמדים בוסים להתחיל פגישות אחד־על־אחד מול עובדים במשפט פשוט שאמור לבטא רגש כן, אומר דיוויד הנרהן, אחראי משאבי האנוש של החברה. במקום "מה שלומך" גנרי לפני שעוברים לנושא השיחה, עדיף לשאול "איך אתה באמת, באמת מרגיש?". אחרי שהוא מציב שאלה כזו, הנרהן שומר על שתיקתו, אפילו במחיר דממה מביכה.

בעזרת עידוד קל, עובדים רבים נפתחים לגבי רגשותיהם האמיתיים ומשתפים באתגרים אישיים. "זו טקטיקה פשוטה שכל מנהל יכול להשתמש בה", אמר. "אבל היא צריכה להיות בזיקה לאמפתיה אמיתית, בזה שבאמת יהיה אכפת".

חברות אחרות נקטו צעדים לשיפור המורל בתקופת הקורונה. חברת הבינוי וההנדסה מק'קינסטרי מסיאטל החלה לשלוח "מזכר בנושא חדשות טובות" בימי שישי: "הי, הנה שמונה דברים טובים שקרו השבוע", אמר דין אלן, המנכ"ל. זה עשוי להיות משוב מלקוח מרוצה או פרטים על עסקה חדשה שסגרה החברה בהצלחה.

שולייר, מרשת הילטון, מעודד מנהלים וצוותים לנהל שיחות זום מפארקים וממקומות אחרים מחוץ לבית. מנהלים רבים אומרים שאפילו למצוא דרך לגרום לעובדים לעזוב את המחשב זה משהו שדורש מחשבה כיום. תקשורת גבן, חברת יחסי ציבור מקולומבוס, אוהיו, החלה להציע לעובדים שלה "ימים אישיים מיוחדים" בחודשים האחרונים, ימי חופש בודדים שבהם מעודדים עובדים להתנתק. באוסטין, טקסס, רייאן וורץ', מנכ"ל דוש, אפליקציה המחזירה כסף לצרכנים על קניות, יזם סוף שבוע ארוך של שלושה ימים. בישיבת זום ביום חמישי הודיע במפתיע שלמחרת לא עובדים.

מנהלים רבים אומרים שהמפתח הוא להיות ערניים. כדי למנוע שחיקה לפני שהיא מתרחשת. ביצרנית המחשבים דל אומרת ג'ניפר דיוויס, מנכ"לית בכירה של נושאים תאגידיים, שבמהלך המגפה הצוות שלה פיתח דרך לסמן לקולגות שהם "מעל הקו" - מרגישים טוב ומסוגלים לעזור - או "מתחת לקו" וזקוקים לעזרה של אחרים.

הביטוי עוזר לאנשים להעביר באיזה מצב נפשי הם נמצאים מבלי לחשוף פרטים אישיים. "אף אחד לא שואל שאלות. הם פשוט שואלים: ‘אוקיי, איך אפשר לעזור?'", אומרת דיוויס.
קבוצות תמיכה ספציפיות למגפה, גם הן יעילות. יותר מ־1,500 עובדים של דל הצטרפו לקולגות שלהם בקבוצות תמיכה מקוונות המוקדשות לטיפול בילדים או לתחושת בדידות בקרב עובדים הגרים לבד. "זה נותן לך מקום בטוח להוריד את ההגנות", אומרת דיוויס.

דיוויס אומרת שהיא עוזרת לקולגות שלה להתמודד בכך שהיא כנה לגבי האתגרים שהיא עומדת מולם, כמו ההחלטה האם לתת לשלושת ילדיה המתבגרים ללכת לבית הספר באופן פיזי או מקוון. לעתים, כשהפגישות מתארכות, דיוויס מתחילה לבשל ארוחת ערב - ואומרת לצוות שלה שהיא מבצעת כמה מטלות במקביל, מולטי-טאסקינג. "אם לא אומר לצוות במפורש ואתן דוגמה אישית בכך שאני אופה עוגה ומקיימת פגישת עבודה באותו זמן, הם לא ידעו שיש להם רשות לעשות אותו דבר", אמרה דיוויס.

הצעות לנוגדי שחיקה

1. לעודד עובדים לקחת חופשות. יש חברות המציעות ימי "דאגה עצמית" מיוחדים או מאפשרים יציאה מוקדמת מהעבודה.

2. להרחיב את הגישה לייעוץ ולשירותי בריאות הנפש. מעסיקים שיתפו אפליקציות בנושא או הביאו מתאמי בריאות נפש שיעזרו לעובדים לדאוג לעצמם.

3. לבקש ממנהלים לבדוק את מצב העובדים באופן אישי. אפילו מחווה פשוטה כמו שיחת טלפון במקום משלוח דואר אלקטרוני יכולה להביא לתוצאות טובות.

4. להציע למנהלים הדרכות על ניהול תוך אמפתיה. ניהול עובדים בזמן מגפה הוא מיומנות מסוג חדש, כך שהדרכה לגבי איך לשים לב לבריאות הנפשית של עובדים קולגות עשויה לעזור.

5. ליצור דיאלוג כאשר עובדים מראים רגש אמיתי. לא מספיק לשאול "מה שלומך". צריך לחקור מעט על מנת להבין את מצבם האמיתי של העובדים. 

עוד כתבות

 

העליון תקע סיכה בסודיות הבנקאית וקיבל את עמדת גלובס: האשראי שניתן לפישמן ייחשף

זה חודשים ארוכים מנהל גלובס מאבק משפטי להסרת חיסיון מעל תביעה נגזרת שהוגשה נגד בנק אגוד ודירקטורים בבנק, בגין אשראי שניתן לאיש העסקים אליעזר פישמן • השבוע קיבל העליון את עמדת העיתון בפסק דין עקרוני, וקבע כי פומביות הדיון חשובה יותר מהאינטרסים של הבנקים והלווים

משרדי גולדמן זאקס בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

מניית גולדמן זאקס עשויה לספק חשיפה להתאוששות הכלכלה האמריקאית

פעילות בנק ההשקעות נהנית מהגאות בשוקי ההון הגלובליים ● למרות זאת, המניה ממשיכה להיסחר בדיסקאונט עמוק מול מכפיל מדד S&P 500 ואף מול סקטור הפיננסים עצמו

מתחסנים נגד קורונה באיטליה / צילום: Reuters, IPA/Sipa USA

איטליה מאיימת לתבוע את פייזר בעקבות הפחתת משלוחי חיסוני הקורונה

בתוך כך, חוקרים מפייזר-ביונטק עדכנו כי בדיקות מעבדה הוכיחו כי החיסון יעיל גם נגד המוטציה הבריטית

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק ארה"ב: עדיקה מרחיבה את הפעילות הבינלאומית לבריטניה

בחברה מעריכים כי בסוף הרבעון הרביעי של 2020 פעילות עדיקה בחו"ל תהיה לראשונה קרוב להיקף המכירות של החברה בישראל ● בנוסף, עדיקה מעדכנת על הארכת הסכם השירותים לגולף להפעלת אתרי האונליין שלה עד לחודש ספטמבר

שדה סולארי במושב פדויים / צילום: EDF-RE ישראל

לראשונה: קרן השקעות לאומית מאבו דאבי תשקיע מאות מיליוני דולרים בשדות סולאריים בישראל

מסגרת ההסכם תיכנס החברה מאבו דאבי כשותפה בפרויקטים אסטרטגיים שהחברה הצרפתית-ישראלית מפעילה ותקים בעתיד בישראל

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

איזו בדיקה צריך להציג והאם אפשר לקבל פטור? כל מה שצריך לדעת לפני הטיסה לישראל

חובת הצגת הבדיקות אינה מחליפה את חובת הבידוד שחלה על כל הנוסעים שנכנסים לישראל והיא תקפה עד ה-1 בפברואר ● הנוסעים שמגיעים מאיחוד האמירויות, מברזיל ומדרום אפריקה מחויבים להיכנס לבידוד במלונית בכל מקרה

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו העליות בנעילה: ת"א 35 קפץ ב-1.3%, קנון וטאואר ב-5%

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת נתניהו: הסגר יוארך ב-10 ימים ● סאפייאנס זינקה ב-11%, בזק ירדה נגד המגמה, גילת זינקה בעוד 7%, דלק ב-7.7%, שופרסל קפצה ב-6.5% ● עליות במדדי בורסות ארה"ב לקראת ההשבעה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

רוני קוברובסקי / צילום: איל יצהר

פוד-טק ובינה מלאכותית: המצטרפות הבאות לגל ההנפקות הראשוניות

השותפות המוגבלת קרן פיט השקעות, בראשות אייל בקשי ורוני קוברובסקי, מתכננת לגייס  כ-50 מיליון שקל

חיסונים לקורונה קופת חולים כללית / צילום: איל יצהר

בניגוד להוראות משרד הבריאות: הקופות החליטו לחסן בני 35 ומעלה

משרד הבריאות קבע רק אתמול כי החיסון יוכל להינתן לבני 40 ומעלה. אולם, הבוקר הודיעו קופות חולים כללית ומאוחדת כי פתחו את האפשרות לקבוע תור לחיסון גם לבני 35 ומעלה ● זאת, בניגוד להוראות משרד הבריאות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "לא נתנו לקופות החולים אישור לבצע את הפחתת מגבלת הגיל, כפי שהחליטו על דעת עצמן"

בנין חברת ביטוח הפניקס / צילום: תמר מצפי

UMI רכשה מקבוצת מאיר 4.9% ממניות הפניקס בכ-324 מ' ש'

יבואניות הרכב מחליפות פוזיציה בחברה לאחר שמנייתה נסקה ב-23% מאז הועברה השליטה בה לידי הקרנות הזרות סנטרברידג' וגלטין פוינט ● יו"ר הפניקס בני גבאי גם מכהן מנכ"ל משותף ביוניברסל מוטורוס, ונשוי לאחת מבעלות החברה

הייקו מאס, שר החוץ של גרמניה / צילום: Reuters, Thomas Trutschel

אירופה מברכת את הנשיא ביידן; שר החוץ הגרמני: שמח שטראמפ עזב

"אחרי ארבע שנים ארוכות, לאירופה יש שוב חבר בבית הלבן", אמרה נשיאת הנציבות, בעוד מנהיגי מרחבי היבשת הביעו תקווה לשיקום היחסים הטרנס-אטלנטיים שעברו טלטלה ושפל בימי הנשיא טראמפ

סעיד סרסור / צילום: קבוצת יוניבין

סעיד סרסור רוכש מנפטא כ-21% מרישיון שמשון שבים התיכון

חזקת שמשון נמצאת כאמור בלב ים וכ-90 ק"מ מערבית לחופי אשקלון ● לפי הערכה פנימית, יוניבין של סרסור צפויה להשקיע עוד כ-35 מיליון דולר בביצוע קידוח דקר

פישמן אליעזר / צילום: איל יצהר

"נושאי משרה בכירים לא יוכלו עוד להסתתר בטענות חיסיון"

עורכי דין המתמחים בדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות מגיבים לפסק הדין של השופט גרוסקופף בעניין גלובס ואליעזר פישמן

השופט כאבוב בדיון של ברמלי, היום / צילום: שלומי יוסף

השופט כבוב דחה את בקשת אמיר ברמלי לפסול עצמו מלדון בעניינו

כבוב קבע כי פסילתו תאפשר לברמלי להפעיל מניפולציה ולהשפיע על המשפט: "התנהלות הנאשם מעלה חשש כבד לשימוש ציני בדיני הפסלות המהווה מניפולציה פסולה. מדובר במעשה מתוכנן מראש, תוכנית שקבע הנאשם לתמרן את מערכת המשפט"

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

עליות בבורסות אסיה בהמשך לשיאים בוול סטריט: שנחאי קופצת ב-1.3%

החוזה על הזהב למסירה בפברואר עולה ב-0.38% ל-1,873.7 דולרים. הנפט מטפס ב-0.6% לרמה של 53.3 דולר לחבית ● החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים בשעת בוקר מוקדמת זו

עדי שחם מוסיקאית / צילום: מליכאלה בן שבת

"אני מתה מפחד שהמדינה תדפוק לי על הדלת ותבקש את הכסף בחזרה"

עדי שחם היא מוזיקאית עצמאית ● "הלוואי והייתי יודעת לומר שהמומנטום שצברתי יחזור אחרי הקורונה, אבל אני לא יודעת אם המקומות שהזמינו אותי להופיע ימשיכו להתקיים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרות / צילום: רמי זרנגר

רשות התחרות אישרה את המיזוג בין הוט למיזם הסיבים האופטיים IBC

המהלך צפוי להביא להאצה משמעותית בפריסת הסיבים בישראל ● הוט רוכשת 23% מהמיזם ב-170 מיליון שקל ● בעקבות אישור המיזוג, החברות צפויות להשלים את העסקה בימים הקרובים

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

"נבעטים לשולי הכביש – פשוטו כמשמעו": הקרב על החניה, גרסת חדשות 13

הרוחות בחברת חדשות 13 סוערות בגלל הודעה לפיה חניון נווה אילן נסגר לכניסה חופשית של עובדים ● מדובר בחלק האחרון משורת משברים בין העובדים וההנהלה ●  ועד העובדים פנה לבית המשפט לענייני עבודה עתירה בטענה להרעת תנאים ● הפרשנים והכתבים עומדים לצד העובדים

מטוסי אייר אירופה / צילום: Reuters, Susana Vera

בדרך לעסקת ענק בתעופה העולמית, חברת אייר אירופה תירכש על ידי קבוצת IAG ב-607 מיליון דולר

תג המחיר הנוכחי נמוך בחצי ממיליארד האירו עליהם הסכימו הצדדים טרם פרצה מגפת הקורונה● לפי ההסכם בין החברות, IAG תשלים את התשלום על העסקה בעוד שש שנים

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

האם מתחם אחסנת הקרונות של המטרו בצפון כפר סבא יזוז ממקומו?

הוועדה המחוזית מרכז ממליצה להעתיק את המתחם (דפו) ממיקומו המתוכנן בצפון כפר סבא ● בחודשים האחרונים מתחולל מאבק רחב היקף של תושבים נגד מיקומו הנוכחי ● ההחלטה הסופית תתקבל במסגרת הוועדה לתשתיות לאומיות