גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה שלילית בת"א בהובלת מדד הבנקים; כלל ביטוח זינקה ב-7.7%

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% ● האוצר צופה התאוששות מהירה של המשק ממשבר הקורונה ● בזק בלטה בירידה חדה, אורמד מטפסת ב-8%

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:34

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות בהובלת מדד הבנקים שצנח ב-2.5%. מדד ת"א 35 איבד 1.14%, ת"א 90 ירד בשיעור דומה.

דלק בלטה בעלייה של 5.5% בניגוד למגמה בשוק. כלל ביטוח זינקה ב-7.7%.

מחזור המסחר הסתכם ב-2.7 מיליארד שקל. 

16:50

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות של כ-1% במדדים המובילים על רקע סיום עונת הדוחות לרבעון השלישי. כלל ביטוח מזנקת ב-6%, דלק  עולה וממשיכה את המגמה מהימים האחרונים, אורמד מטפסת ב-8%. מנגד, בזק בולטת בירידה של יותר מ-5%.

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.1%. זאת, בהתאם לתחזיות המוקדמות של הכלכלנים בשוק.

משרד האוצר עדכן את תחזית הצמיחה לפיה התוצר יתכווץ ב-2020 ב-4.2%, ואילו ב-2021 יצמח התוצר ב-4.5%. לפי התחזית הקודמת מספטמבר באוצר העריכו כי התוצר יתכווץ השנה ב-5.1% ויצמח ב-5.4% בשנה הבאה.

15:05

ירידות בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג בכ-1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל. 

ירידות בולטות רושמות מניות נורסטאר , אקסל , ביו ויו ושב"א (לאחר שפרסמה אתמול דוחות). 

אייל דבי, מנהל דסק אנליזה בלאומי שוקי הון, מגיב לפרסום דו"חות כלל ביטוח: "אין חולק, הרווחיות של כלל ביטוח ברבעון האחרון גבוהה וחריגה, אבל לנתון הזה אין משמעות רבה מבחינת כדאיות ההשקעה, שכן זו נקבעת על פי מה שמגלם בתוכו מחיר המניה. וכאן המסקנה נראית לנו ברורה: איך שלא מסובבים את הדברים, גם אם נוקטים צעדי שמרנות משמעותיים, המניה פשוט זולה. האריתמטיקה פשוטה, שהרי על פי מכפיל ההון הנוכחי, כלל ביטוח אמורה לייצר לאורך זמן תשואה על ההון של 5%-4% בממוצע, כך שזה לא רק הרבה מתחת לפוטנציאל של החברה, זה גם נמוך משמעותית מהרמה השוטפת הנוכחית שהיא מציגה".

13:15

הדולר נחלש ב-0.3% ונסחר סביב 3.309 שקלים, האירו מתחזק בכ-0.2% לרמה של 3.965 שקלים. 

האנליסט רז דומב מלידר שוקי הון כותב היום בעקבות דוחות אשטרום כי "אנו מתרשמים לחיוב מפעילותה של הנהלת החברה, לרבות בהובלת הקבוצה למומנטום עסקי חיובי, שכולל שיפור עקבי בתוצאות וכן מהשלמת הרכישה של אשטרום נכסים. 
חשוב לציין כי השלמת המהלך לרכישת אשטרום נכסים עשויה להוביל את החברה לכניסה למדד 35, דבר אשר עשוי לתרום למיצובה של החברה ואף לתמוך בתמחור המניה ואג"ח שלה. להערכתנו, אשטרום נסחרת ברמת מכפילים אטרקטיבית ביחס לחברות דומות בסקטור ואנו ממליצים על החברה בקניה, במחיר יעד של 65 שקל למניה".

מניית אורמד  מזנקת ב-60% במחזור ענק ומשלימה עלייה של 170% בארבעה ימי מסחר. 

11:10

נמשכות הירידות בת"א, במקביל למגמה שלילית באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. 

האנליסט יהונתן שוחט מלידר שוקי הון מציין, בסקירה שפרסם, כי "להערכתנו, בשבועות האחרונים נרשם שיפור משמעותי בסביבה העסקית של קבוצת דלק, שבא ליידי ביטוי בגידול בביקוש לגז טבעי ממדינות האזור ועלייה במחיר הנפט. אנו מניחים כי השיפור בסביבה העסקית חיובי לקבוצת דלק, וביחד עם מהלכים משמעותיים נוספים שביצעה החברה בשנה האחרונה, בהובלת מנכ"ל החברה, עידן וולס, מצבה התזרימי ויכולת החזר החוב שלה השתפרו באופן מרשים".

"כמובן שעדיין קיימים אתגרים, בעיקר אם נראה שינוי מגמה במחירי האנרגיה. אולם, אין ספק שמצב הקבוצה השתפר משמעותית ביחס למצבה בשיא משבר האנרגיה בעולם, כאשר עליית מדרגה נוספת במחירי הנפט והגז, והמשך ביצוע מהלכים נכונים של הנהלת החברה, עשויים להביא אותה לחוף מבטחים. בשורה התחתונה, אנחנו מתרשמים לחיוב מהאופן בו הנהלת קבוצת דלק פעלה בתקופה האחרונה, תוך הוצאה לפועל של עסקאות מורכבות, על מנת לשפר את היציבות הפיננסית של החברה, להגדיל את הנזילות ולפעול להקטנת החוב. מודל ה- NAV גוזר לקבוצת דלק אפסייד של כ-64% ביחס לשווי השוק נכון להיום", כותב שוחט.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה שלילית, כשמדד ת"א 35 נסוג בכ-1% ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-0.3%.

מניית קבוצת דלק  ממשיכה קדימה, עולה בעוד 6% ומשלימה התקדמות של 82% בחודש האחרון. 

עליות בולטות נרשמות גם ברמי לוי, רציו, כלל ביטוח ואפי נכסים. 

מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים, ויקטור בהר, מציין לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל היום כי "בנק ישראל אימץ כבר כמעט את כל הצעדים המרחיבים שנוקטים בנקים מרכזיים בעולם, ובכלל זה הלוואות לבנקים מסחריים בריבית שלילית בדומה לאירופה (TLTRO). בנסיבות הנוכחיות היכולת של המדיניות המוניטרית להשפיע על הפעילות הריאלית היא מוגבלת, שכן הנזילות בשוק גבוהה מאוד ומרווחי האשראי נמוכים. הפחתת הריבית לרמה של 0% היא עדיין אפשרית, אולם כי כפי שציינו בעבר - הצעד לא יגרום למשקיעים להעדיף השקעות במט"ח. אנו מעריכים כי לא צפויים שינויים נוספים במדיניות המוניטרית בתקופה הקרובה, אלא המשך שימוש בכלים הנוכחיים של רכישות מט"ח ואג"ח ממשלתיות".

09:20

חברת רמי לוי  דיווחה הבוקר כי ההכנסות ברבעון השלישי צמחו בכ-8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לכ-1.66 מיליארד שקל - הודות לעלייה של 6.3% בפדיון חנויות זהות ופתיחת שני סניפים חדשים. הרווח הנקי ברבעון הוכפל לכ-48 מיליון שקל בעקבות הצמיחה בהכנסות והשיפור ברווחיות. 

כלל ביטוח  דיווחה הבוקר על רווח כולל של כ-261 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד של כ-259 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

בשוק המטבעות רושם הבוקר הדולר ירידה של כ-0.1% ונסחר סביב 3.316 שקלים ואילו האירו מתחזק בכ-0.3% סביב 3.967 שקלים. 

08:25

קבוצת אשטרום  סיימה את הרבעון השלישי לשנת 2020 עם רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של כ-95.5 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של כ-120 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

07:55

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה שלילית

יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה שלילית. זאת לאחר שאתמול ננעל המסחר בירידות של 0.5%-0.7% במדדי המניות המובילים. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל. עליות בולטות רשמו מניות אפי נכסים, קבוצת דלק, אופקו, לייבפרסון, קמטק, אפולו ודלק קידוחים. מנגד, כלל ביטוח בלטה בירידה  של 6.6% לקראת פרסום דוחותיה היום.

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות של 0.3%-0.6%. 

2. בנק ישראל יפרסם את הודעת הריבית

בנק ישראל יפרסם היום ב-16:00 את הודעת הריבית ויעדכן את התחזית הכלכלית שלו. זו תהייה ההודעה המתוכננת האחרונה של 2020.

רונן מנחם, הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, מציין לקראת ההודעה כי "להערכתי הפעם תהייה ההודעה חיובית יותר מקודמותיה ובנק ישראל ישדר כי לעת הזו, אין לחץ מבחינתו לנקוט מדיניות מרחיבה יותר. אז על מה יושם דגש? בהמשך למתווה הפיסקלי שהציג בנק ישראל בשבוע שעבר, סביר להניח כי הנושא יתפוס מקום משמעותי בהודעה ובדברי הנגיד ירון. יש צורך במדיניות פיסקלית ברורה יותר כדי שההרחבה המוניטרית האגרסיבית תוכל להימשך. זאת, במיוחד לנוכח הסיכוי הגדל והולך לבחירות".

בנוסף, הוא מציין, "תהייה לבנק ישראל הזדמנות להבהיר מילולית אם פניו לריבית אפסית לפחות לשנה-שנתיים הבאות, כפי שאותתו, בדרכים שונות, ה-Fed ובנקים מרכזיים נוספים. כפי שהדברים נראים כעת, לא תהייה להודעת הריבית של היום השפעה של ממש על שוקי איגרות החוב. אולם, לנוכח ההתפתחויות בשוק המט"ח, יהיה מעניין יותר לראות את התגובה שם".

3. עונת הדוחות מגיעה לקיצה

עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2020 מגיעה היום לקיצה. בין השאר יפרסמו היום תוצאות פתאל החזקות  וכלל ביטוח.

שיכון ובינוי  דיווחה הבוקר על הפסד נקי של כ-24 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד של כ-62 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

4. באוצר צופים התאוששות מהירה של המשק

משרד האוצר צופה התאוששות מהירה של המשק ממשבר הקורונה בשנת 2021, כך עולה מהצעת תקציב 2021 שתוצג היום לראש הממשלה בנימין נתניהו ומחרתיים לראש הממשלה החליפי בני גנץ. לאחר שיקבלו את הערותיהם של נתניהו וגנץ מקווים באוצר להניח את הצעת התקציב לאישור הממשלה באמצע החודש בהתאם ללוח הזמנים שקבע שר האוצר ישראל כ"ץ. אם הממשלה תאשר את התקציב כמתוכנן ניתן יהיה לסיים את הליכי החקיקה בכנסת עד אמצע חודש פברואר.

תחזית האוצר ל-2021 צופה צמיחה חזקה יחסית של כ-5% בשנה הבאה לאחר התכווצות בשיעור דומה (של כ-5%) בשנת 2020. מדובר בתחזית קרובה מאד לצמיחה שצפה בנק ישראל במסגרת התרחיש האופטימי שלו.

5. האם הדולר יצנח מתחת ל-3.30 שקלים?

ולסיום, לאחר ההתחזקות של השקל מול הדולר בשבועות האחרונים ממשיכים כלכלני בנק הפועלים להעריך, בסקירתם השבועית, כי לחצי הייסוף בטווח הקצר משקפים בעיקר את עליות השערים במדדי המניות בארה"ב, שמגדילים את צרכי הגידור של המשקיעים המוסדיים. "ניתן לראות שהמשקיעים המוסדיים הגדילו חשיפה למט"ח בחודשים האחרונים מרמה של 14.1% בחודש מרץ לרמה של 17.7% בספטמבר, וזאת דווקא בתקופה שמחירי הגידור ירדו באופן ניכר. כלומר, הרגישות שלהם לפערי הריבית ומחירי הגידור הנגזרים מהם היא נמוכה. החלטתם להגדיל חשיפה נבעה אולי מההערכה שהשקל כבר התחזק מספיק".

"בד בבד יצוא הסחורות והשירותים עולה בתקופת הקורונה, והעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים גדל. לחצי הייסוף יקטנו כשהמשק יפתח לחלוטין ונראה יציאה של ישראלים לחו"ל וכן עלייה בייבוא. בנק ישראל צפוי להערכתנו להגביר את קצב רכישות המט"ח על מנת למתן את מגמת הייסוף, עד שישתנו כאמור תנאי הרקע האלו", מציינים בהפועלים.

עוד כתבות

אביחי מנדלבליט, היועמ"ש / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מזהיר מפני "שימוש לא ראוי במשאבי המדינה לתעמולה"

מנדלבליט הבהיר כי לא ייתן לשר האוצר כ"ץ, ולממשלה בכלל, לנצל את כוחה לטובת השגת יתרונות פוליטיים על חשבון הקופה הציבורית ● הדגיש כי כל תוכנית שתתגבש בתקופה זו תצטרך לעבור דרך משרדו

רויאל אייר מרוק / צילום: Shutterstock, Vytautas Kielaitis

נחתם הסכם תעופה בין ישראל לבין מרוקו שיאפשר טיסות ישירות

טיסה ישירה בין ת"א למרוקו תימשך כ-5 שעות ● לצד חברות ישראליות, תפעיל בישראל רויאל אייר מרוק שלוש טיסות שבועיות לקזבלנקה

משרדי גולדמן זאקס בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

מניית גולדמן זאקס עשויה לספק חשיפה להתאוששות הכלכלה האמריקאית

פעילות בנק ההשקעות נהנית מהגאות בשוקי ההון הגלובליים ● למרות זאת, המניה ממשיכה להיסחר בדיסקאונט עמוק מול מכפיל מדד S&P 500 ואף מול סקטור הפיננסים עצמו

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

ניצחון נגד טוויטר ואפל: התביעות נגדן ינוהלו בביהמ"ש הישראלי

טוויטר ואפל ביקשו לקיים את התביעות שהוגשו נגדן בחו"ל, אך ביהמ"ש המחוזי בת"א קבע כי יש לדון בהן בישראל, מאחר שמירב הזיקות לתיק נמצאות כאן ● בתביעה שהגישה העיתונאית לינוי בר-גפן נגד טוויטר נקבע כי ניתן לתבוע את טוויטר על ציוץ מטריד מינית גם בהיעדר הוראה מתאימה בחוק הישראלי

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

הבורר אורי גורן לביהמ"ש: חומר הבוררות בסכסוך גרטנר-גרטלר נגרס

גורן ציין זאת על-מנת להבהיר כי אין בכוונתו להמשיך בניהול הליך הבוררות בין האחים גרטנר ודן גרטלר לאחר שהתפטר מהייצוג, זאת בעקבות הגילוי כי האחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נווה מחברת CGI לאסוף מידע אודותיו

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שלושה מנהלים בבזק בינלאומי יפרשו בעקבות התקלה בדוחות הכספיים

אירועי המחיקות בעקבות החשבונות הכפולים והתקלה החמורה בדוחות החשבונאיים נחשפו לראשונה בגלובס ● מדובר במנהלים העובדים תחת סמנכ"ל הכספים תומר שני ● דו"ח הביקורת הסופי יוצג לדירקטוריון בעוד מספר שבועות

 

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

ועד עובדי סלקום מתכוון למנוע את העברת המידע שמבקש משרד התקשורת

ועד העובדים הודיע שלא ישתף פעולה עם דרישת המשרד למידע פולשני על הלקוחות וקורא לכל הוועדים שלא לתת יד למהלך שמהווה פגיעה בפרטיות

חיים מר/ צילום: תמר מצפי

בעל מניות אקטיביסטי קורא להדיח את דירקטוריון MTS

המשקיע דיוויד אליוט לזר דורש מדירקטוריון MTS לכנס אסיפת בעלי מניות לצורך הדחת הדירקטורים המכהנים חיים מר, יצחק און וסקוט בארל ● במקומם, לזר מבקש למנות את עצמו ואת יורם דרוקר ואורי בן-אור

ראשת עיריית חיפה, עינת קליש רותם / צילום: איל יצהר

עיריית חיפה לא משתפת פעולה, ופרויקט "חזית הים" נמצא בסכנה

רשות החברות הודיעה כי תוכנית "חזית הים" בנמל חיפה מוטלת בספק ● ברקע: כשלון המו"מ בין עיריית חיפה, בראשות עינת קליש רותם, וחברות נמלי ישראל ונמל חיפה להקמת מנהלת משותפת ● התוכנית היתה אמורה לאפשר הקמת מבני מסחר תיירות ובילוי וכן אלפי דירות חדשות

פישמן אליעזר / צילום: איל יצהר

"נושאי משרה בכירים לא יוכלו עוד להסתתר בטענות חיסיון"

עורכי דין המתמחים בדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות מגיבים לפסק הדין של שופט העליון עופר גרוסקופף בעניין גלובס ואליעזר פישמן

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל ודיסקונט רוצות להפוך את פייבוקס למעצמת שירותים פיננסיים

אפליקציית התשלומים פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית בבעלות בנק דיסקונט ושופרסל ● בשלב הראשון היא תשמש אמצעי תשלום, אולם ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הכוונה לספק בעתיד מגוון שירותים פיננסיים ובנקאיים, ללקוחות כל הבנקים

פשיטת רגל / צילום: Shutterstock, chainarong06

האם באמת חלה עלייה של 40% במספר פושטי הרגל בשנת 2020?

אף אחד לא יכול להכחיש את המשבר הכלכלי העמוק שהביאה עמה הקורונה, אך על בסיס נתוני שנת 2019 לא ניתן לשרטט את התמונה האמיתית של פושטי הרגל בישראל

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בניגוד לעמדת הפרקליטות: נאשם שפרסם התעללות בגורי כלבים בטיקטוק שוחרר

הנאשם, שהתעלל בשני גורי כלבים ופרסם סרטון של המעשים באפליקציית טיקטוק, שוחרר בניגוד לעמדת הפרקליטות שביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים ● ביהמ"ש: "השארתו במעצר נוכח מסוכנותו כלפי בני אדם תהיה מרחיקת לכת"

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל

מייסד ומנכ"ל TripActions, אריאל כהן / צילום: Reuters, TripActions

אחרי שפיטרו מאות בזום, היזמים הישראלים של טריפאקשנס צומחים בשווי

חברת התיירות העסקית טריפאקשנס, שהקימו הישראלים אריאל כהן ואילן טוויג, הודיעה על גיוס 155 מיליון דולר לפי שווי של 5 מיליארד דולר ● במרץ ספגה החברה ביקורת חריפה לאחר שפיטרה עובדים בשיחת זום קבוצתית

מה קורה לעובדים במעבר מסטארט־אפ לתאגיד שרכש אותו

מסטארט-אפ קטן לתאגיד של 5,000 איש: האתגרים של מנהלים אחרי אקזיט

הירידה במעמד, ההבדלים בתרבות הארגונית והפגיעה במוטיבציה - מיזוג של חברת סטארט-אפ לתוך תאגיד מציב אתגרים רבים ● שאלנו מומחים ומנכ"לים שעברו את זה על בשרם איך מתגברים על האתגר ● ניהול וקריירה

טראמפ יוצא במסוק מהבית הלבן לכיוון ביתו בפלורידה / צילום: Associated Press, Alex Brandon

תקופת טראמפ מסתיימת בקול דממה דקה

במשך שבועות דובר שטראמפ ינסה לחטוף את הכותרות מג'ו ביידן ביום ההשבעה, אבל זה לא קרה והנשיא היוצא נראה עייף, אולי מדוכדך ● טראמפ אולי יורד לפלורידה, אבל הוא רחוק מאוד מלהיעלם

הנשיא ביידן והציר העולמי לענייני אקלים קארי / צילום: Reuters, Joshua Roberts

"בליץ" של צווים ותקנות: המסע של ביידן למאבק במשבר האקלים מתחיל

החזרת אנשי אובמה, ביטול צווים של טראמפ, חזרה להסכם פריז ותוכנית משמעותית שבכוחה לדחוף את כל העולם קדימה ● כך ייראו ימיו הראשונים של ביידן בתפקיד, וגם לישראל יש סיבה טובה לרוץ אחרי הבית הלבן

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

מאז תחילת הסגר נרשמו בשירות התעסוקה כ-100 אלף נשים

מדובר בכ-70% מכלל הנרשמים ● לפי תחזית שירות התעסוקה, למובטלים החדשים יתווספו עוד 20 אלף בשבוע הבא ● מתחילת הסגר השלישי נרשמו בשירות התעסוקה 144,599 איש, מהם 2,948 ביממה האחרונה ● הנפגעים העיקריים: עובדי הוראה, חינוך והדרכה

פישמן אליעזר / צילום: תמר מצפי

העליון תקע סיכה בסודיות הבנקאית וקיבל את עמדת גלובס: האשראי שניתן לפישמן ייחשף

זה חודשים ארוכים מנהל גלובס מאבק משפטי להסרת חיסיון מעל תביעה נגזרת שהוגשה נגד בנק אגוד ודירקטורים בבנק, בגין אשראי שניתן לאיש העסקים אליעזר פישמן • השבוע קיבל העליון את עמדת העיתון בפסק דין עקרוני, וקבע כי פומביות הדיון חשובה יותר מהאינטרסים של הבנקים והלווים