גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גזית גלוב נותרה מחוץ לפיילוט הקניונים, והמנכ"ל חיים כצמן עולה להתקפה: "זה ניסוי בבני אדם"

בעל השליטה בגזית גלוב, שנשארה מחוץ לפיילוט הקניונים, תוקף בחריפות בראיון לגלובס את התנהלות המדינה ● אין לו הסבר מדוע דווקא המרכזים שלו נשארו מחוץ לפיילוט, והוא אומר שצריך לפתוח את כולם כדי להפחית את העומס 

חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה של גזית גלוב / צילום: איל יצהר
חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה של גזית גלוב / צילום: איל יצהר

בסוף השבוע האחרון הפכו 15 קניונים בישראל בהחלטה הממשלה למראה שמשקפת עד כמה רצף החלטות שרירותיות וחסרות היגיון הפך למה שכולם רצו להימנע ממנו - הסתערות המונית על מספר מצומצם של מתחמים, ביום של חגיגת קניות.

קונים בקניון איילון, שנפתח בסוף השבוע / צילום: ראובן קסטרו - וואלה! News

במקור אמורות היו שלוש קבוצות בתחום הקניונים לקבל תשעה מקומות משוריינים בפיילוט, אולם בסופו של דבר הוחלט לשריין מקומות רק לעזריאלי ולמליסרון, בעוד שהקבוצה השלישית, גזית גלוב, נדחקה החוצה.

חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה של גזית גלוב, תוקף בחריפות את ההתנהלות של הממשלה בסוגיה וטוען - הכתובת הייתה על הקיר בנוגע להסתערות על החנויות ומאשים כי "יש כאן ניסוי בבני אדם". כצמן מבקר את העובדה שעזריאלי ומליסרון קיבלו מקומות משוריינים, ומצהיר: "גם אם גם אם היינו מורשים לפתוח, לא היינו פותחים במציאות כזו".

על רקע התמונות של התקהלויות המוניות בחללי הקניונים הסגורים ביום שישי האחרון אומר כצמן בראיון ל"גלובס": "מה שקורה כרגע בישראל זו הדוגמה הקלאסית לכך שהדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות. אין קשר בין המילה 'פיילוט' למה שקורה כרגע. השם 'פיילוט' אולי נשמע שם סקסי, אבל זה פיילוט שלא בוחן כלום".

לדבריו, "ברור לכולם שפתיחה של קניון אחד או שניים בגוש דן, כשבשגרה יש עשרות קניונים באזור, תביא להסתערות. אם יש ביקוש קשיח וההיצע הוקטן ב-90% - מה ציפיתם שיקרה? כדי להיערך בצורה רצינית לפתיחה אחרי סגר דרושים שישה ימים, אך בפועל הקניונים קיבלו 6 שעות לפתיחה באחת בלילה, וכל זאת לצד דרישה להקפדה מחמירה על ההנחיות".

החלטות ממשלתיות שמתקבלות בהגרלה

כצמן טוען כי קיים פער אדיר בין הפיילוט שתוכנן בהתחלה, שהיה אמור להיות רציני ומבוקר, לבין התוצאה בפועל. "לפני שבוע התנהלו מולנו לגבי פיילוט שכלל ליווי אפידמיולוגי וגורמי מקצוע שינהלו את הבקרה על הפתיחה וימנעו התקהלויות בצורה מדעית ומבוקרת. מה שעשו פה, זה שפשוט נתנו מקום לשתי קבוצות גדולות, אלוהים יודע על-פי איזה קריטריונים שהצדיקו להבטיח להן מקומות. היתר נבחרו על-פי הגרלה. זו פעם ראשונה שאני שומע שהחלטות ממשלתיות מתנהלות לפי הגרלה".

הוא מזכיר כי דווקא אחרי הסגר הראשון, "הפתיחות היו הרבה יותר מתונות, קהל המבקרים היה קטן מהממוצע, וככל שאלמנט הביטחון עלה, כך הגיעו עם הזמן יותר לקוחות. אבל מעולם לא הייתה צפיפות כזו, ולא היו התקהלויות בחוץ. ביקרתי במרכזים עשרות פעמים, ולא היו שום התקהלויות והתופעות שאנחנו רואים היום".

"יש כאן תופעה של אי שוויוניות לבעלי העסקים. כך למשל, אם יש באזור מסוים בכפר סבא שתי מספרות, אחת במרכז שהותר לו להיפתח ואחת שנאסר עליה - יש פה פגיעה נוראית בחופש העיסוק ובשוויון. זה מגוחך. הבעיה האמיתית היא לא של בעלי הקניונים, אלא של בעלי העסקים. בפתיחה של עסק אחד במקום עסק אחר למעשה מעבירים את הלקוחות לנותני שירותים אחרים, שאולי לא יחזרו לאותם עסקים שהם היו הולכים אליהם".

איך קרה שבניגוד לתוכניות, נדחקתם מהפיילוט ברגע האחרון?

"את השאלה הזו תפני למשרד הבריאות. התוצאה בפועל פשוט לא קשורה למתווה שעליו דובר. אין כאן פיילוט. הפיילוט זה שם שהדביקו לניסוי בבני האדם, שמשרד הבריאות עשה כרגע. זה הפך להיות חצי סידור עבודה לפורעי חוק וחצי פוליטי. בממשלה סתם משתמשים במילה הזו בצורה שרירותית, אם זה לא היה עצוב, זה היה נורא מצחיק".

בזמן שעזריאלי ומליסרון הפרו את ההנחיות ופתחו עוד לפני האישור מהממשלה, אתם נשארתם בחוץ.

"אנחנו נבחן את כל הצעדים שעומדים לרשותנו. אולי הטעות שלנו היא שאנחנו שומרי חוק. לא ייתכן שמי שמפר את החוק זוכה לפרסים ומי ששומר על החוק מוצא את עצמו במקום אחר. אנחנו עדיין מאמינים בשלטון החוק, אבל אנחנו מאמינים שאסור לרמוס את הזכויות שלנו. אנחנו בוחנים את כל האפשרויות, כולל צעדים משפטיים".

לדבריו, "קיבלנו מאות פניות של בעלי עסקים - למה אנחנו לא פותחים ומה עושים, אלה זעקות שבר של אנשים שרואים שמטה לחמם ניתן למישהו אחר, ולא נישאר שווי נפש ביחס לזה".

"אין להם מושג על מה הם מדברים"

אתה כועס על ההתנהלות הזו?

"זו איוולת, מדובר באנשים שאין להם מושג על מה הם מדברים. משרד הבריאות עושה פה ניסוי בבני אדם, ומונע מהציבור לרכוש את המוצרים שהוא צריך בצורה בטיחותית. יש פה עוול לבעלי העסקים. גם במדינות אחרות אני לא אוהב את סגירת המסחר, אבל זה דבר שאני יכול לקבל, גם אם לא להבין, לאור הנסיבות. אבל מה שעשו פה? אין לזה אח ורע למה שנעשה בעולם. יש חשיבות גדולה לרווח כמה שיותר, אם אתה פותח 15 קניונים מתוך עשרות שקיימים, בהגדרה החלטת שאתה יוצר 15 מוקדי הדבקה חדשים. ראיתי את המכות בקניון איילון - ברכות למשרד הבריאות, יצרתם עוד 15 מוקדי תחלואה".

אתה סבור שהסיבה למצב קשורה ללחצים פוליטיים?

"זה בעיקר טיפשות, חוסר הבנה בסיסי והחלטות שמתקבלות מהרגע להירגע - מי שמע על הגרלה בחצות, הכרעה באחת בלילה, שצריך לפתוח אחריה לפי כללים מחמירים?".

קל יותר לבקר את הפיילוט מבחוץ. אם היית מקבל את האפשרות לפתוח בשישי בבוקר את מרכזי הקניות שלך - היית מסרב?

"לא הגענו לנקודה הזו, כי המתווה לפיילוט לא הושלם. אבל בצורה כזו? לא היינו פותחים - אין פה בכלל שאלה. ברור שלפתוח מרכז ככה בחטף זה חסר תועלת. הטעות הכי גדולה היא שפתחו את המרכזים בבלאק פריידי, זה טירוף. אני בחיים לא הייתי מוכן לפתוח.

"אנחנו מתנהלים בהרבה מדינות בעולם, יש לנו עשרות קניונים בפינלנד ובנורבגיה, ובשתי המדינות האלה לא נעלו את מרכזי הקניות אפילו ליום אחד. המדינות הללו שילמו לעסקים את ההפסדים שנגמרו להם לרבות כיסוי הוצאות שכר דירה, ארנונה ועוד".

במבט קדימה אומר כצמן: "כרגע צריך לפתור את הבעיה הזו על-ידי פתיחת כל הקניונים והורדת העומס - העומס היום על המרכזים יוצר סכנה בריאותית ולא מאפשר לציבור להצטייד במה שהוא צריך". 

גזית גלוב, שנסחרת לפי שווי של כ-3 מיליארד שקל, מפעילה בישראל 12 מתחמי קניות, בעיקר במרכז הארץ, ומרכזי קניות נוספים ברחבי העולם. בארץ החברה מתמחה בפיתוח מרכזים עירוניים הממוקמים במרכזי שכונות מגורים, וכן בפיתוח מרכזים מסחריים גדולים בצמתי דרכים מרכזיות מעוגני סופרמרקטים. לחברה כ-750 שוכרים בנכסיה. 

עוד כתבות

איתן נאה, השגריר באבו דאבי / צילום: משרד החוץ

משרד החוץ פתח היום את שגרירות ישראל באבו דאבי

השגרירות נפתחה עם הגעתו של הממונה על הנציגות איתן נאה ● בימים הקרובים יחנכו המשרדים הזמניים שבהם תפעל השגרירות עד למציאת מבנה קבע

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור

הנפקת צים תזניק את שווי האופציות שבידי עובדי החברה ל-90-75 מיליון דולר

מנכ"ל חברת הספנות אלי גליקמן יקבל לאחר ההנפקה בונוס הוני של כ-10 מיליון שקל, ובנוסף יחולקו בונוסים בהיקף מצטבר של 8 מיליון דולר לעובדים נוספים ● בתשקיף נחשפים גם שכר היו"ר יאיר סרוסי והבונוס לקודמו אהרון פוגל

משרד האוצר / צילום: איל יצהר

פוליטיקאים דורסנים, פקידים מנותקים או גם וגם? 4 דעות בעקבות הראיונות של שאול מרידור וקרן טרנר ב"עובדה"

ראש ממשלה ושר אוצר כוחניים שפועלים בגסות ממניעים פוליטיים, או פקידים מנותקים שחיים במגדל השן - או אולי גם וגם? • הראיונות ב"עובדה" חושפים שיאים חדשים במתיחות בתוך האוצר, ומציפים מחדש את השאלה כיצד צריכה להתנהל מערכת היחסים בין הדרג הנבחר לאנשי המקצוע

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

הפריימריז במפלגת העבודה: מרב מיכאלי נבחרה לתפקיד היו"ר

מיכאלי נבחרה לתפקיד לאחר שקיבלה 77% מהקולות ● שיעור ההצבעה עמד על 26% בלבד

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

אושר: נתב"ג ייסגר לתנועת מטוסים בטיסות מסחריות למשך 14 ימים לפחות

בשלב זה הוחלט כי נתב"ג ייסגר מיום שלישי 26.1 ועד 31.1 ● ועדת חריגים תקבע מתי לאשר טיסות ● נתניהו: "בניגוד למה שאומרים, אנחנו מקדימים את כל העולם. אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות"

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

•	שי רקנאטי, מבעלי קבוצת R.G.E. / צילום: פזית עוז

משפחת רקנאטי השלימה רכישת 50% ממניות קבוצת RGE

זאת מידי קבוצת אקסס אינדסטריז שבשליטת לן בלווטניק ● בכך הפכה משפחת רקנאטי למחזיקה הבלעדית ב-RGE; שי רקנאטי מונה ליו"ר הקבוצה ● ל-RGE יש מספר ערוצי תוכן, בהם ערוצי ספורט 5, ערוץ הילדים, ערוץ לוגי וערוץ הכנסת

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

אינטל מסכמת שנה והמנכ"ל החדש מאותת: העברת הייצור מחוץ לחברה קרובה מתמיד

מנכ"ל אינטל הבהיר את מה שהסתמן כבר בדוחות הקודמים - החברה תיאלץ להוציא למיקור חוץ חלק מהייצור ● המהלך לא צפוי להשפיע על פעילות החברה בישראל, לפחות בינתיים ● בנוסף, שיא בהכנסות למובילאיי - ואינטל מדגישה שהיא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

מאור הד ודלית בן חורין הד בעלי "מיקה - כשטעם וריח נפגשים" / צילום: תמונה פרטית

"אנשים מחפשים מתוק ונחמה בתוך האיכס, אז אנחנו מצליחים להשאיר את הראש מעל המים ולהתפרנס"

מאור הד ודלית בן חורין הד הם בעלי בית הקפה "מיקה - כשטעם וריח נפגשים" ● "אנחנו ממנפים את היכולות של שנינו - שיווק ומכירות ואפייה - לטובת העסק" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

עאידה תומא–סלימאן / צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

הקול הערבי: האם החרמת ההלוויה של פרס הועילה למשותפת בקלפי?

האם ההתנערות הסמלית מפרס השפיעה על התמיכה במשותפת? אם כן, זה לא היה לטובה ● המשרוקית של גלובס

הרכב החשמלי הקומפקטי של סיטי-טרנספורמר / צילום: יח"צ

החברה הישראלית שפיתחה רכב מתקפל מתכננת הנפקה ברבעון השני

חברת סיטי-טרנספורמר הודיעה היום כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי שווי של 450-600 מיליון שקל ● החברה פיתחה רכב חשמלי קומפקטי שיכול לשנות את ממדיו

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

נקסטפרם. טכנולוגיה המתבססת על שמרים / צילום: מצגת החברה

תיאבון לפוד-טק: נקסטפרם השלימה הנפקה לפי שווי של 115 מיליון שקל

החברה, המפתחת רכיבי מזון ייחודיים בשמרים, גייסה כ-30 מיליון שקל בעיקר ממוסדיים

שטחי מפעל תע"ש השרון / צילום: תמונה פרטית

תוספת של 13 אלף דירות ל"עיר העתיד" בתעש השרון

תוכניות הבנייה על שטחי מפעל תעש השרון שנמצאים מצפון מערב למחלף מורשה קבעו כי במקום ייבנו 23 אלף יח"ד, אלא שכעת המספר קפץ לכ-36 אלף יח"ד ● עם זאת, הבנייה במקום טרם נראית באופק

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

משמאל ומימין, במערכת הפוליטית תוקפים את התוכנית הכלכלית של הליכוד: "תעמולת בחירות"

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו היום תוכנית כלכלית חדשה, שכוללת מענקים והקלות בירוקרטיות ● במערכת הפוליטית לא התרשמו והאשימו את השניים בקידום כלכלת בחירות