גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רכבת ההנפקות דוהרת: מניף תגייס 200 מיליון שקל לפי שווי של עד 600 מיליון שקל

חבראת האשראי החוץ-בנקאי של מאיר שמיר מייעדת חלק מסכום הגיוס לפירעון חובותיה לבעלי המניות, מבטח שמיר ודיסקונט קפיטל, "בגין תשואת הסיכון"

מאיר שמיר / צילום: איל יצהר
מאיר שמיר / צילום: איל יצהר

לצד שטף חברות הטכנולוגיה שעושות את דרכן לבורסת תל אביב באמצעות הנפקת מניות ראשונית (IPO), גל גיוסי ההון הראשוניים כולל גם חברות מענפים נוספים. מבין אלה, הבאה בתור שמניותיה עשויות להתחיל להיסחר בקרוב, היא חברת האשראי החוץ-בנקאי מניף שירותים פיננסיים.

תשקיף מדף ציבורי ראשון שפרסמה מניף, החברה הבת (74%) של חברת מבטח שמיר הבורסאית, שנמצאת בשליטת מאיר שמיר, חושף כי היא מעוניינת לגייס כ-200 מיליון שקל, וזאת לפי שווי חברה המוערך בטווח של 500-600 מיליון שקל.

לא מדובר בחברת המימון החוץ-בנקאי הראשונה שמונפקת בחודשים האחרונים. בסוף אוגוסט הונפקה בהצלחה מימון ישיר, לפי שווי של כמיליארד שקל. קודם לשתי החברות האלה הצטרפו לבורסה לאורך השנים חברות מימון רבות, שיצרו סקטור שוקק שמרכז עניין רב מצד המשקיעים.

מימון של מאות פרויקטי בנייה

מניף שירותים פיננסיים נוסדה ב-1999 והיא עוסקת במימון ליזמי נדל"ן, בעיקר "מימון ההון העצמי הנדרש מיזמי נדל"ן במסגרת ליווי בנקאי סגור לפרויקטים". את הנפקת מניותיה מובילה דיסקונט קפיטל, המחזיקה ביתרת מניות מניף (26%) לצדה של מבטח שמיר, ולידר הנפקות.

מניף מציינת כי עד היום היא הייתה מעורבת במימון מאות פרויקטים בתחום הבנייה, שתקופת המימון עבורם נעה בדרך כלל בין שנה ל-5 שנים. מנכ"ל מניף הוא מאור דואק, שצפוי להחזיק עד 3.5% מהון החברה לאחר שתתחיל להיסחר, והיו"ר הוא גיא שמיר, בנו של מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר.

מניף נהנית מצמיחת הפעילות, והדבר בא לידי ביטוי בתוצאותיה הכספיות, עם קפיצה של 23% בהכנסותיה במחצית השנה הראשונה, שהגיעו ל-40 מיליון שקל, בזכות "תיק ההשקעות הצומח של החברה", אחרי שהכנסותיה ב-2019 צמחו ב-24% ל-69 מיליון שקל, מסיבה דומה. בשורה התחתונה, בסיכום המחצית הראשונה של 2020 רווחיה של מניף טיפסו ב-21%, לכ-10 מיליון שקל, אחרי שאת 2019 סיכמה החברה עם קפיצה של 62% ברווח הנקי, שהגיע ל-18 מיליון שקל.

עוד עולה מתשקיף המדף כי מניף מייעדת כ-82 מיליון שקל מהסכום שתגייס לפירעון חובותיה לבעלי מניותיה הנוכחיים - מבטח שמיר ודיסקונט קפיטל, "בגין תשואת הסיכון". מדובר בהתחייבות של מניף לשלם לבעלי המניות תשואה של 8.5% בשנה "מסכום הערבויות שהעמידו בפועל". למניף כיום מסגרת ערבויות בהיקף של 545 מיליון שקל מבעלי המניות - כ-425 מיליון שקל שהועמדו על ידי מבטח שמיר, וכ-120 מיליון שקל שהועמדו על ידי דיסקונט קפיטל.

עוד חושף התשקיף כי מניף מימנה פרויקט של יותר מ-60 יחידות קרקע ביישוב שריגים, לא רחוק מבית שמש, וכי לאחר שהפרויקט נקלע לקשיים, מניף מינתה כונס נכסים מטעמה עבור הפרויקט. עד כה נמכרו בפרויקט 58 יחידות קרקע, ובמניף מעריכים כי שישה מגרשים נוספים צפויים להימכר בחודשים הקרובים, ובהתאם בחברה צופים כי עד לתום המכירה יושב לה מלוא סכום המימון שהעמידה לפרויקט, שיתרתו קרובה ל-15 מיליון שקל.

הגאות נמשכת גם בשוק המשני

מלבד גיוסי ההון באמצעות הנפקות של מניות, נמשכת גם פעילות אינטנסיבית בשוק גיוסי האג"ח הקונצרניות, וכעת עומדות על הפרק הנפקות של שלוש חברות נדל"ן חדשות, המבקשות להצטרף למסחר באמצעות הנפקת חוב ראשונה, בהיקף של עד 100 מיליון שקל.

מדובר בחברת רותם שני, שכבר פרסמה טיוטת תשקיף בתחילת השנה, לפני משבר הקורונה, וכן בחברות הילה מגדלי משרדים ואב-גד החזקות.

רותם שני, שנמצאת בבעלות השותפים אבי טוריסקי ויהודה ידידיה, התחילה לפעול ב-1996, והיא עוסקת בייזום פרויקטים בעיקר בתחום המגורים, "על פי רוב, בדרך של עסקאות קומבינציה בעין או תמורות והתחדשות עירונית". החברה מבקשת לגייס עד 100 מיליון שקל, שבחלקם ישמשו את החברה לפירעון מוקדם של הלוואה שהוענקה לה על ידי בעליה, שקיבלו אותה בעצמם מקרן הגשמה (תנאי Back2Back), לפרויקט מגורים בגני תקווה, והיקפה הנוכחי כ-16 מיליון שקל.

טיוטת התשקיף חושפת כי הקשר בין רותם שני לבין הגשמה התחיל כבר ב-2013, כהסכם מסגרת להעמדת מימון ליזמית הנדל"ן, וכי שיעור הריבית האפקטיבית שמשלמת רותם שני להגשמה גבוה למדי, כ-14.5%. עוד מייעדת רותם שני כ-45 מיליון שקל מסכום ההנפקה להעמדת הון עצמי לקבלת ליווי בנקאי להקמת פרויקט מגורים בנתניה, במסגרת תוכנית פינוי-בינוי.

חברת הילה מגדלי משרדים, שנמצאת בשליטת רפי אלאלוף, יחד עם ישראל קלר ובתו כרמית חלמיש, הוקמה בסוף 2014 במטרה להחזיק בנכס ברעננה, וכיום בבעלותה בניין משרדים בצור יגאל, מבנה תעשייתי במעלות תרשיחא וכן קרקע ברחוב התעשייה בתל אביב, המיועדת להקמת בית מלון, וקרקע ברעננה. הילה מבקשת לגייס כ-70 מיליון שקל, ומייעדת כ-25 מיליון שקל מהתמורה לפירעון הלוואות בנקאיות וכ-20 מיליון שקל להקמת שלד המלון בתל אביב.

אב-גד החזקות, שנמצאת בבעלות ראם רצון ועמית גלר, התחילה לפעול ב-2008 ועיקר עיסוקה מתרכז בשני תחומים - ייזום ובניית פרויקטים בדרך של התחדשות עירונית, ומתן שירותי בנייה קבלניים. החברה מעוניינת לגייס עד כ-60 מיליון שקל בהנפקת אג"ח, ומייעדת את עיקר תמורת ההנפקה להעמדת הון עצמי לכמה פרויקטים שלה, לפירעון הלוואות קיימות שהועמדו לחברה, ולהשלמת הון עצמי בפרויקטים. 

עוד כתבות

חוות שרתים. "זה תחום שמצריך הרבה ניסיון" / צילום: Shutterstock

מסימני תקופת הקורונה: כך הפכו חוות השרתים לטרנד ההשקעה הלוהט של חברות הנדל"ן

לאחר שחטפו מכה במשרדים ובמסחר, חברות הנדל"ן המניב מגוונות את התיק בעזרת תחום שדווקא שגשג בקורונה: חוות השרתים

ארנק ביטקוין / שאטרסטוק

מה לעשות כשמאבדים ארנק ביטקוין ששווה מאות מיליוני דולרים?

על פי חברת המחקר Chainalysis , מבין 18.6 מיליון מטבעות ביטקוין שנוצרו עד כה, בערך 20% נמצאים בארנקים דיגיטליים שנאבדו או שלא ניתן להשתמש בהם ● כשמחיר הביטקוין נע סביב 35 אלף דולר, שוויים המצטבר של הביטקוינים האבודים קרוב ל-130 מיליארד דולר

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

איך היא עושה את זה? אסטרטגיית היציאה של סיאול ממשבר הקורונה

קוריאה הדרומית הפתיעה בשנה שעברה עם גידול ברווחי החברות, בזמן שרוב המדדים בעולם ספגו התכווצות ברווח ממוצע למניה ● במבט על 2021, סקר אנליסטים של בלומברג צופה למדד קוספי גידול של 45% ברווח למניה - כמעט כפול בהשוואה ל-S&P 500

מכוניות חדשות ממתינות בנמל אילת / צילום: איל יצהר

שיא ביבוא הרכבים בדצמבר: כל הסיבות והדגמים הבולטים

דצמבר שבר שיא ביבוא רכבים חדשים ותרם לקופת האוצר המתרוקנת 2.4 מיליארד שקל • טויוטה קורולה, יונדאי איוניק וקיה פיקנטו הם הדגמים שהובילו את 2020 במסירות • מה גרם ליבואנים להציף את השוק, והאם הסכום שנכנס יגיע על חשבון הרבעונים הראשונים של 2021

אמיר ברמלי / צילום: תמר מצפי

אחרי החשד בסחיטה: אמיר ברמלי מבקש את פסילתו של השופט חאלד כבוב

לדברי אמיר ברמלי, "מצב בו השופט כבוב דן בעניינו של ברמלי, כאשר בנו של השופט הגיש תלונה במשטרה כנגד ברמלי הינו פגום ומעוות ויש להימנע ממנו"

אינפלציה / צילום: שאטרסטוק

בניגוד לנתוני המדד, כלכלנים טוענים שהאינפלציה בישראל דווקא מרימה ראש

בשנת 2020 רשמה האינפלציה ירידה של 0.7%, עם זאת, בדיקה פשוטה שערך אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש מראה כי 2020 הייתה מסתיימת אחרת לגמרי, אלמלא נתוני המדד בשני חודשי שיא המשבר: מאי ואפריל

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות שפע ההיצע: 4 סיבות להסתערות על קרקעות בקריית ביאליק ובבאר שבע

כמה מכרזים לכ-2,000 דירות נסגרו באחרונה בשכונת אפק בקריית ביאליק ובשתי שכונות בבאר שבע, למרות שפע הדירות המוזלות שמוצעות בהן גם ללא הגרלה • מה מחפשים שם היזמים והאם הבחירה תוכיח את עצמה

קובי מלכין, מנכ"ל חברת עמידר / צילום: דרור עינב

אושר מינויו של קובי מלכין לתפקיד מנכ"ל חברת עמידר

עם חתימתם של שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, ודוד אמסלם, שר הדיגיטל והממונה על החברות הממשלתיות, נתקבל האישור הסופי למינויו של קובי מלכין כמנכ"ל חברת עמידר הבא

משאיות המימן של יונדאי בטקס השקת הניסוי בשווייץ / צילום: Reuters, Hyundai Motor Co. courtesy / Latin America News Agency

ניסוי במשאיות מונעות מימן יחל בישראל ברבעון השלישי של השנה

ישראל תהיה המדינה הראשונה מחוץ לאירופה שבה יפעלו משאיות מונעות מימן של יונדאי ● ניסוי דומה התבצע בשווייץ ובגרמניה

תלמידי ישיבה / צילום: איל יצהר

סגר? כמה ממוסדות הלימוד של החברה החרדית הליטאית נפתחו היום מחדש

לפי גורם חרדי בכיר, הנחיית הרב קנייבסקי מהשבוע שעבר הייתה כי על הלימודים להיפסק לשבוע, והיום, שבוע אחרי תחילת הסגר, רבים מהם שבו לפעול

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

עד השבעת ביידן: פייסבוק אוסרת פרסום לרובים, אפודים וציוד מגן בארה"ב

זאת על רקע החשש של ה-FBI מפני מהומות או אפילו פעולות טרור-מבית לקראת השבעתו של ג'ו ביידן לנשיא

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

עצרה ב-2013 וחוזרת ב-2021: אל על תפעיל זמנית טיסות בקו נתב"ג-רמון

אל על אינה מפרטת את תדירות הטיסות, את מחירן ואת מועד התחלת הקו, למעט הצהרה כי "בתום הסגר הנוכחי ופתיחה מחודשת של האיים הירוקים, החברה תפעיל באופן זמני, בכפוף לקבלת האישורים הרלוונטיים, טיסות פנים-ארציות לאילת"

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום: אמיר ברמלי חשוד בסחיטה באיומים של בנו של השופט כבוב

ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים מהגדולות שנראו בישראל, חשוד בניסיון לסחוט את בנו של השופט חאלד כבוב כדי להשפיע על משפטו ולהביא לפסילתו • על החקירה הוטל צו איסור פרסום גורף שהוסר היום ● באי-כוחו של ברמלי יבקשו לפסול את השופט כבוב וטוענים: "הוא מכחיש בתוקף שסחט"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק

דולר-שקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

"זו קטסטרופה ברמה הלאומית, שנרגיש רק בעוד כמה שנים"

אסון או מכה קלה בכנף? בכירי תעשייה ההייטק מדברים על משבר הדולר ● זהר זיסאפל: "חברות מצליחות וחברות בתחומים חמים לא ייפגעו. מי שיפגעו הן החברות הרווחיות" ● מנכ"ל OurCrowed ג'ון מדבד: "שאנשים באוצר יעבדו שעות נוספות בהדפסת כסף ובקנייה של מטבע חוץ"

סמנכ"לי שיווק בוחרים את המותגים עם הנאמנים האדוקים ביותר / אילוסטרציה: ורד שדמי שלמה, גלובס

הכלכלן שבדק: למה האנושות חיה סביב מותגים?

חשבתם פעם בשביל מה אנחנו צריכים מותגים? ● מדוע חשוב לנו שהתריסים יהיו ונציאנים, השיש איטלקי והרכב גדול ובולט? ● הכלכלן האמריקאי בן המאה ה-19, טורסטן ובלן, הציג הסבר מעניין לתופעה הזו ● הוא עוסק במיוחד במה שמכונה מעמד הפנאי, אבל בעצם מדבר על כולנו ● האזינו

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

עמוס לוזון בהיי: מנפיק, ממזג, רוכש וכבר שווה יותר מ-300 מיליון שקל "על הנייר"

על רקע זינוק של 300% במניה בשנה האחרונה, השלימה קבוצת הבנייה והתשתיות של לוזון גיוס הון ממוסדיים, ושוקלת הצעת רכש למניות החברה הבת רונסון בפולין ● החברה שרכש לוזון מגזית גלוב בכ-10 מיליון שקל בלבד כבר שווה כמעט 400 מיליון שקל

בני גבאי, הפניקס / צילום: אלי יצהר, גלובס

עוף החול: הקרנות הזרות שרכשו שליטה בהפניקס מורווחות כ-600 מיליון שקל "על הנייר"

הפניקס הפכה לאחרונה לקבוצת הביטוח בעלת השווי הגבוה ביותר, בין היתר הודות למומנטום החיובי בשווקים, תוכנית אסטרטגית שאפתנית, מדיניות דיבידנד ורכישת בית ההשקעות הלמן אלדובי

20 דולר / צילום: תמר מצפי

הפיחות בשקל נמשך: הדולר מתחזק ונסחר סביב 3.253 שקלים

כלכלני הפועלים: "השקל עשוי להמשיך ולהיחלש בשבועות הקרובים. בנק ישראל רוכש במקביל למט"ח גם איגרות חוב ממשלתיות, והיקף הנזילות בשווקים בשקלים צפוי לגדול"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

פתיחה מעורבת בבורסה; סלקום עולה ב-3%, שפיר יורדת ב-1.2%

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר ● כלכלת סין התרחבה ב-2.3% בשנת 2020 ● מיטב דש:  בנק ישראל עשוי להשיג פיחות משמעותי של השקל מול סל המטבעות