גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מועמדים לעבודה, אלו השאלות שאתם צריכים לשאול בראיון

מועמדים למשרה? אל תחכו לסוף הראיון כדי לשאול מה שמעניין אתכם ● בראיון עבודה שני הצדדים צריכים לבחון זה את זה, ואלה השאלות שיעזרו למרואיינים להדגיש את החוזקות שלהם ולהבין לאן הם נכנסים ● ניהול וקריירה, מדור חדש

מה לא לשאול בראיונות
מה לא לשאול בראיונות

תקופת הקורונה טרפה את הקלפים בשוק העבודה. מנהלים ועובדים כאחד נאלצים לעכל שינויים מהירים ולהסתגל אליהם תוך כדי תנועה. איך מנהלים ומתנהלים בעולם כזה? במדור החדש "ניהול וקריירה", שיתפרסם בימי שלישי וחמישי, נציג בפניכם את מיטב המומחים שיציעו דרכים להתמודד עם עולם העבודה המשתנה, או לכל הפחות ייתנו לנו כמה נקודות למחשבה

ראיונות עבודה הם דו-סטריים, וכאשר הם נעשים כמו שצריך הם צריכים להיות שיחה בין המועמד למראיין. "אתה מראיין ובוחן אותם גם", אומר פול מקדונלד, מנהל בכיר ב-Robert Half, חברת ייעוץ בתחום משאבי אנוש. הדדיות כזאת אפשרית אם חקרתם על המעסיק והכנתם שאלות שמטרתן להבין כיצד תוכלו לתת ערך באופן מיידי. לא רק תצאו מהראיון עם מידע רב יותר, אתם גם תרשימו את המראיין עם בעניין שהפגנתם בתפקיד ובהתאמתכם אליו.

1. אל תחכו לסוף הראיון כדי לשאול שאלות

תהיו פרואקטיביים לגבי השאלות שלכם על המשרה ועל מה שהמעסיק מחפש במועמד, ושלבו אותן לאורך הראיון.

2. הבינו את התפקיד ואיך מצליחים בו

המטרה היא שתרגישו בטוחים מספיק כדי להתחיל לעבור כבר מחר. "איך אתם מודדים הצלחה בתפקיד הזה?" היא שאלה טובה שתוביל אתכם לשם, אומר דניאל סנטוס, מנהל Prepory, שירות לייעוץ קריירה. אם תבינו מה המועמד האידיאלי של המעסיק ישיג, תוכלו להציג את הישגי העבר שלכם באופן רלוונטי. התשובה גם תלמד אתכם כיצד יעריכו את ביצועיכם אם תקבלו את התפקיד.

"מדוע המשרה פתוחה?" היא שאלת מפתח נוספת, אומר מקדונלד. האם האדם האחרון בתפקיד קודם? אם כן, זו ההזדמנות שלכם לברר מה הוביל לקידום שלו ולהכין את עצמכם להצלחה דומה. אם אותו אדם לא ביצע את תפקידו כהלכה, אולי תוכלו ללמוד מאילו טעויות להימנע. אם התפקיד חדש והוא חלק מהתרחבות החברה, תוכלו לשאול מה הוביל להחלטה להרחיב את המחלקה הזאת, כדי להבין טוב יותר את מטרות המעסיק.

דוגמאות נוספות לשאלות על המשרה:

מהם תחומי האחריות היומיומיים בתפקיד? קבלו תחושה לגבי היומיום של המשרה ואם זה משהו שתרצו לעשות
מהם הדברים הראשונים שבעל התפקיד יצטרך לטפל בהם? התשובה לכך תדגיש את קצב העבודה כאשר רק תתחילו לעבוד ותיתן לכם הזדמנות לפרט כיצד תמלאו את הצרכים האלה.
מה הציפיות שלכם מהתפקיד הזה בחודש הראשון, כעבור שלושה חודשים, שישה חודשים, שנה? מה ייחשב הצלחה? זהו מה המעסיק מצפה מכם, כך שכשתתחילו תוכלו לעקוב אחרי ההישגים שלכם בתפקיד. תוכלו לשתף בהישגים דומים קודמים שלכם.
מה אתם חושבים שהאתגרים הגדולים למי שממלא את התפקיד הזה? קבלו תמונה מלאה לגבי היבטחים לא נעימים של המשרה, כך שלא תופתעו בהמשך.
■ מה מסלול הקריירה המקובל למישהו בתפקיד הזה? השאלה הזאת מראה למראיין את העניין שלכם בצמיחה עם הארגון ומאפשרת לכם להבין כיצד המעסיק משקיע בצוות שלו.

3. גלו עם מי אתם עומדים לעבוד ובשביל מי

חיקרו על המעסיק - לדוגמה על ידי גלישה באתר שלו, בערוצי הרשתות החברתיות שלו ובכתבות שנעשו עליו - כדי לוודא שהשאלות שתשאלו רלוונטיות ומספקות תובנות שלא ניתן לקבל מגוגל בלבד.

שאלו על אתגרים שהמעסיק התמודד איתם. לדוגמה, אם החברה השיקה מוצר חדש לאחרונה, שאלו על האתגרים שהיו בתהליך הזה. הדבר מראה שעשיתם שיעורי בית. בהתבסס על התשובה, תוכלו לתת דוגמה לקשיים דומים שהתגברתם עליהם במשרות קודמות, כדי להראות את הערך שתוכלו לתת בתפקיד.

בררו על תרבות העבודה. אחד ההיבטים של חברה שקשה לקבל עליהם תשובות ממחקר מקדים הוא התרבות הארגונית שלה. אפשר לבחון את אתר החברה, לקרוא את החזון שלה ולשים לב לחסויות, תמיכות או מטרות שהיא תומכת בהן, אבל אם תשאלו את המראיין באופן ישיר, זה ייתן לכם מושג טוב יותר.

דרך אחרת ללמוד על התרבות הארגונית היא לשים לב לפרטים הקטנים. "איך קיבלו אתכם אנשים במסדרון? מה הטון שקלטתם בארגון?" מדגים מקדונלד. הרמזים שאתם אוספים באמצעות תקשורת לפני, במהלך ואחרי הראיון יעזרו לכם לחוש את התרבות, כך שתוכלו להחליט אם החברה הזאת היא המקום בשבילכם. אם אתם אוהבים את מה שאתם רואים ושומעים, תארו מדוע אתם מתאימים. "זה נותן הזדמנות למרואיין להסביר מדוע הוא אוהב את סוג התרבות בחברה הזאת, מדוע הוא אוהב את סביבת העבודה וכיצד הוא ישגשג בה", אומר סנטוס.

דוגמאות לשאלות נוספות על המעסיק:

איך היית מתאר את התרבות הארגונית של החברה? זו דרך ישירה לקבל תשובה על התרבות הארגונית, שנותנת לכם הזדמנות להסביר איך ומדוע תשגשגו בסביבה כזאת.
■ איך אני יכול לעזור לקדם התרבות הזאת במסגרת התפקיד שלי? כך תבינו כיצד הצוות העתידי או המחלקה שבה תהיו מקושרת לשאר הארגון.
האם תוכלו לספר עוד על הצוות שאעבוד איתו ואיך הוא פועל עם שאר הארגון? זה ייתן לכם תמונה טובה יותר על המשרות השונות והאנשים שתעבדו לצדם,כך שתוכלו לדמיין כיצד תשתלבו.

4. צרו חיבור אישי עם המראיין

לא משנה מי המראיין, חשוב ליצור איתו מערכת יחסים. ייתכן שתעבדו איתו באחד הימים, וגם אם לא, הדעה שלו עליכם כנראה תובא בחשבון בהחלטה אם לקבל אתכם לעבודה. אפשר לשאול שאלות גנריות כמו "כמה זמן אתה עובד בחברה", אבל עדיפות שאלות ספציפיות לאדם.

"מה שלא כדאי לעשות זה לשאול רק כדי להיראות חכם", אומר סם אוונס, מייסד SamsCareerTalk.com. "המראיין יראה זאת מיד ולא תיראו חכמים". הוא ממליץ לשאול שאלות כנות שרק המראיין יכול לענות עליהן. כך, תיצרו שיחה זכירה.

שאלות לדוגמה:

מה אתה הכי אוהב בעבודה אצל המעסיק הזה? התשובה תגלה מהו הדבר המוערך ביותר מבחינתו ואיך העבודה במקום הזה.
איך התפקיד שלך התפתח מאז שהצטרפת לחברה? קבל מושג על המועמד של המראיין בחברה ועל ההזדמנויות להתפתחות בה.
אם יכולת לתת עצה אחת למי שמתחיל לעבוד כאן, מה היא הייתה? זה מראה את ההערכה שאתם רוחשים לתובנות של המראיין ועשוי להפוך את הכניסה שלכם לתפקיד לחלקה יותר.

5. אחרי שקיבלתם מידע, תנו את הפיץ' הסופי שלכם

"סיימו את הראיון בשיא ותנו לעצמכם הזדמנות נוספת להדגיש את ההשפעה שתהיה לכם בתפקיד הספציפי", אומרת טסה ווייט, יועצת קריירה ומייסדת The Job Doctor. דרך חכמה לעשות את תהיה לשאול מהן המשימות הכי חשובות למחלקה שצריך להשלים בשלושה או בשישה חודשים הקרובים. אחרי שתקבלו תשובה, תארו איך תעשו את זה.

שאלות שיאפשרו לכם להדגיש את החוזקות שלכם:

מהן המשימות הכי חשובות למחלקה שצריך להשלים? סיימו את הראיון בפירוט כיצד תסייעו להשיג את המטרות ולהשפיע לטובה
מה יעלה את המחלקה לשלב הבא בתוך החברה? בהתבסס על התשובה, הצביעו שוב על תוצאות שהשגתם במשרות קודמות והדגישו כיצד הניסיון הזה יעזור לכם לתרום להצלחת המחלקה.
מה אתם מקווים שהמחלקה הזאת תשיג בחמש השנים הבאות? אחרי שתשמעו את הרעיונות של המראיינים, אל תהססו לחלוק כמה מהרעיונות שלכם.

חיזרו על הנקודות האלה במייל תודה שתשלחו אחרי הראיון. זאת ההזדמנות שלכם לוודא מהם הצעדים הבאים בדרך למשרה. 

עוד כתבות

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מנצלת את הצרות של טבע: מה עומדת מאחורי ההשקעות החדשות של קרן פימי

קרוב למיליארד שקל השקיעה הקרן שמוביל ישי דוידי בחברות הפועלות בתחום הרפואי, ובחלקן היא כבר רואה השבחה נאה ● בקרן לא מחפשים השקעה על בסיס ניתוח של התעשייה כולה, אלא בודקים באופן פרטני חברות שאותן ניתן להשביח

מרכז IN-VENTech בחיפה / צילום: שרון בוכבינדר-מרום

הושק בחיפה מרכז היזמות "IN-VENTech" ב-25 מיליון שקל

במרכז תופעל תוכנית האצה וצמיחה למיזמים בתחומי ים וספנות, ערים חכמות ומדיקל ● המרכז הוקם ביוזמת עיריית חיפה, החברה הכלכלית לחיפה, ו"היי סנטר", במטרה לעודד חברות להתבסס בעיר חיפה ובמטרה לטפח את האקוסיסטם היזמי-טכנולוגי בעיר

גיוס הון / צילום: Shutterstock

סקופ גייסה כ-45 מיליון שקל מכלל ביטוח, שהפכה בעלת עניין בחברת המתכות

תחזיק בחברה לצד מגדל, הפניקס וקרן נוקד קפיטל

ביג פאשן דנילוף טבריה. בניגוד למגמה בקניונים / צילום: יח"צ

ירידה של 1.1% בתוצר: פגיעת הקורונה בכלכלה הישראלית ברבעון השלישי הייתה מהנמוכות במדינות המפותחות

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 התכווצה הפעילות הכלכלית במשק ב-2.9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019 ● העובדה שהפגיעה בכלכלה הישראלית נמוכה יחסית מוסברת בעיקר בעוצמה שהפגין היצוא הישראלי במהלך המשבר

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות שפע ההיצע: 4 סיבות להסתערות על קרקעות בקריית ביאליק ובבאר שבע

כמה מכרזים לכ-2,000 דירות נסגרו באחרונה בשכונת אפק בקריית ביאליק ובשתי שכונות בבאר שבע, למרות שפע הדירות המוזלות שמוצעות בהן גם ללא הגרלה • מה מחפשים שם היזמים והאם הבחירה תוכיח את עצמה

אינפלציה / צילום: שאטרסטוק

בניגוד לנתוני המדד, כלכלנים טוענים שהאינפלציה בישראל דווקא מרימה ראש

בשנת 2020 רשמה האינפלציה ירידה של 0.7%, עם זאת, בדיקה פשוטה שערך אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש מראה כי 2020 הייתה מסתיימת אחרת לגמרי, אלמלא נתוני המדד בשני חודשי שיא המשבר: מאי ואפריל

דירה למכירה/ צילום: שאטרסטוק

עדכון מדרגות מס הרכישה לשנה הקרובה אינו מבשר שינוי

רשות המסים מדווחת על עדכון גובה מדרגות מס הרכישה, וזאת בהתאם לשיעור עליית המדד ● על פניו אין שינוי משמעותי בגובה המס לעומת השנה שעברה ● המגמה, כך נראה, היא להמשיך את הקו שהתווה שר האוצר כ"ץ בחודש יולי האחרון לעודד השקעות בנדל"ן

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם ישראל היא הראשונה בעולם שהבטיחה חיסונים לכולם?

הישראלים לא היו הראשונים שהזמינו חיסון ● אבל הם כנראה יקבלו את המשלוח קודם ● המשרוקית של גלובס

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

עד השבעת ביידן: פייסבוק אוסרת פרסום לרובים, אפודים וציוד מגן בארה"ב

זאת על רקע החשש של ה-FBI מפני מהומות או אפילו פעולות טרור-מבית לקראת השבעתו של ג'ו ביידן לנשיא

ההכנות להשבעה בשיאן בגבעת הקפיטול / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

הכפלת שכר המינימום ו-100 מיליון מנות חיסונים: כל המספרים של ביידן

ימים ספורים לפני השבעת הנשיא החדש, הקפיץ הדרוך משתוקק להשתחרר ● מטה ביידן מפרסם לא את רשימת היעדים ל"מאה הימים הראשונים", אלא לעשרת הימים הראשונים: צירוף של התנערות מימי טראמפ הראשונים ושל תוכנית הצלה רפואית וכלכלית לנפגעי הקורונה

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

החסימה שהטילו טוויטר ופייסבוק על טראמפ וחשבונות אחרים נושאת פירות

על פי מחקר שפורסם בוושינגטון פוסט, כמות המידע השגוי ברשת בנוגע לתוצאות הבחירות בארה"ב ירדה ב-73% מאז חסימת טראמפ ב־8 בינואר

מטוס סאן דור / צילום: דני שדה

משנה מדיניות: חברת התעופה סאן דור תפסיק לטוס בשבת

סאן דור היא חברת-בת של אל על, ובשונה מהחברה-האם, שלא טסה באופן רשמי בשבתות ובחגים, סאן דור ביצעה טיסות צ'רטר בימי שבת ● כעת סיטונאי הנסיעות שביקשו להזמין את מטוסי סאן דור להרכבת חבילות נופש המשלבות טיסות הממריאות בימי שבת, נתקלו בשינוי המדיניות שכבר נכנסה לתוקף

המבנה בחשמונאים 98 בת"א. לא קם וכנראה גם לא יקום / צילום: איל יצהר

פרויקט TLV: היזמים השתהו, העירייה לא לחצה, ו-55 דירות בשכירות מוזלת לא נבנו

מאות דירות במתחם השוק הסיטונאי לשעבר מאוכלסות, וגם הקניון נפתח מזמן, ודווקא התוכנית לבניית דירות בשכירות מוזלת במתחם תקועה בשל מחלוקת בין היזמים ● עיריית תל אביב: "לא נקבעו לוחות זמנים לסיום הפרויקט"

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

עמוס לוזון בהיי: מנפיק, ממזג, רוכש וכבר שווה יותר מ-300 מיליון שקל "על הנייר"

על רקע זינוק של 300% במניה בשנה האחרונה, השלימה קבוצת הבנייה והתשתיות של לוזון גיוס הון ממוסדיים, ושוקלת הצעת רכש למניות החברה הבת רונסון בפולין ● החברה שרכש לוזון מגזית גלוב בכ-10 מיליון שקל בלבד כבר שווה כמעט 400 מיליון שקל

מכוניות חדשות ממתינות בנמל אילת / צילום: איל יצהר

שיא ביבוא הרכבים בדצמבר: כל הסיבות והדגמים הבולטים

דצמבר שבר שיא ביבוא רכבים חדשים ותרם לקופת האוצר המתרוקנת 2.4 מיליארד שקל • טויוטה קורולה, יונדאי איוניק וקיה פיקנטו הם הדגמים שהובילו את 2020 במסירות • מה גרם ליבואנים להציף את השוק, והאם הסכום שנכנס יגיע על חשבון הרבעונים הראשונים של 2021

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

עצרה ב-2013 וחוזרת ב-2021: אל על תפעיל זמנית טיסות בקו נתב"ג-רמון

אל על אינה מפרטת את תדירות הטיסות, את מחירן ואת מועד התחלת הקו, למעט הצהרה כי "בתום הסגר הנוכחי ופתיחה מחודשת של האיים הירוקים, החברה תפעיל באופן זמני, בכפוף לקבלת האישורים הרלוונטיים, טיסות פנים-ארציות לאילת"

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

מגמה מעורבת באסיה; כלכלת סין צמחה ב-6.5% ברבעון הרביעי

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג ● הביטקוין נחלש ונסחר ברמה של 34,900 דולר

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

אושרו: תוכניות בנייה בהתנחלויות ובשכונות פלסטיניות

ועדת המשנה לתכנון ובנייה במנהל האזרחי אישרה היום לבנייה בהתנחלויות בסך הכל 792 יחידות דיור בשמונה ישובים, ובהם בטל מנשה, שבו נרצחה בפיגוע לפני כחודש אסתר הורגן ז"ל ● בד בבד אישרה הוועדה תוכניות בנייה פלסטינית בשטחי C

אפליקציות מסרים / צילום: Shutterstock

העדכון בווטסאפ וסיבוב הפרסה: שיח הפרטיות השתנה, ופייסבוק לא שמה לב

ווטסאפ שינתה מדיניות, לאחר שהמשתמשים לא הבינו מה רצו מהם בעדכון הפרטיות • פייסבוק יודעת עלינו הרבה, אבל לא שיערה שלאנשים יימאס שלוקחים את ההסכמה שלהם כמובנת מאליה

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום: אמיר ברמלי חשוד בסחיטה באיומים של בנו של השופט כבוב

ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים מהגדולות שנראו בישראל, חשוד בניסיון לסחוט את בנו של השופט חאלד כבוב כדי להשפיע על משפטו ולהביא לפסילתו • על החקירה הוטל צו איסור פרסום גורף שהוסר היום ● באי-כוחו של ברמלי יבקשו לפסול את השופט כבוב וטוענים: "הוא מכחיש בתוקף שסחט"