גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טסלה תיכנס למדד S&P 500 במכה אחת בדצמבר

הכנסת טסלה למדד S&P 500 תצריך שינוי במשקלן של מניות רבות אחרות על מנת לכלול את יצרנית כלי הרכב החשמליים

חנות של טסלה בצרפת / צילום: shutterstock
חנות של טסלה בצרפת / צילום: shutterstock

חברת S&P דאו ג'ונס הודיעה שתוסיף את חברת טסלה במשקלה המלא במכה אחת למדד 500 החברות המובילות בדצמבר. ההודעה שופכת עוד אור על תוספת הענקית ששבתה את ליבם של משקיעים בוול סטריט.

חברת המדדים הודיעה שטסלה תתווסף למדד הרחב לפני תחילת המסחר ב־21 בדצמבר, מה שאומר שרוב הקרנות העוקבות אחרי S&P 500 ייכנסו לסחרור של קניות ומכירות ביום שישי קודם לכן (18 בדצמבר).

שווי השוק של טסלה  התנפח לכמעט 538 מיליארד דולר, מה שהופך אותה לחברה השישית בגודלה בשוק המניות של ארה"ב ויהיה לה משקל של יותר מ־1% במדד S&P 500. בכך היא תעקוף את קבוצת ברקשייר הת'אווי  אבל לא את פייסבוק .

יותר מ-100 מיליארד דולר יתחילו לזוז בשבועות הקרובים, כאשר מנהלי קרנות פסיביות וכמה קרנות גמל אקטיביות שכולן נמדדות אל מול מדד S&P 500 ישנו את תיקי ההשקעות שלהם על מנת לכלול את טסלה, כך אומרים סוחרים ומנהלי הקרנות.

הכנסת טסלה למדד משמעותה שינוי במשקלן של מניות רבות אחרות על מנת לכלול את יצרנית כלי הרכב החשמליים. התוספת גם מגיעה לקראת סופה של שנה שכבר התבלטה בתנודות מחיר גדולות במהלך מגפת הקורונה.

בחברת S&P עוד לא הודיעו את איזו מניה תחליף טסלה, ואמרו כי יפרסמו את ההחלטה לאחר סגירת המסחר ביום שישי, 11 בדצמבר.

בהתחשב בגודלה של טסלה, היו חששות שהוספתה למדד תתדלק תנודתיות במניות - הסוערות גם כך - כמו גם בשוק באופן כללי, אמרו כמה משקיעים.

ענקית המדדים עשתה צעד חסר תקדים מבחינתה וערכה סקר בין משקיעים בשאלה איך יש להתקדם עם ההוספה. ההחלטה התקבלה לאחר שמנהלי נכסים וסוחרים בבורסה התדיינו בשאלה מה הדרך הטובה ביותר להוסיף חברה בגודל של טסלה.

לבסוף, החליטו ב־S&P להוסיף את טסלה למדד S&P 500 במכה אחת. החברה אמרה שההחלטה הייתה מבוססת באופן חלקי על התשובות לסקר שערכה, כמו גם על ציפיות לשפע נזילות ביום בו רוב הקרנות מתכננות לקנות מניות של טסלה.

באותו יום שישי חל גם אירוע המתרחש אחת לרבעון ובו אופציות וחוזים עתידיים על המדדים והמניות פוקעים בו זמנית. נפח המסחר בימים אלה נוטה להיות גבוה במיוחד וזה יעזור לעודד נזילות ביום של הוספת טסלה, אמרו כמה משקיעים.

"אנו צופים לראות יום בו הנפח יהיה הרבה יותר גבוה", אמר מת'יו ברטוליני, ראש חברת הייעוץ הבינלאומית SPDR Americas Research.

בכל זאת, ישנם משקיעים וסוחרים שאמרו שעדיף היה להוסיף את טסלה על פני שני תאריכים ולא במכה אחת מפני שכך המעבר יהיה חלק יותר. חלק אפילו חשבו להוסיף את טסלה בשתי מנות, אחת בדצמבר ואחת במרץ.

במה שנראה כהכרה בהצעה זו, אמרו ב־S&P שחלק מההצעות שקיבלה ממשקיעים היו מעבר למה שהציעה בעצמה לכתחילה.

"תהיה פחות השפעה מצטברת על השוק אם זה יחולק לשתי מנות על ידי S&P", אמר פטריק ניקולס, שותף במשרד ההשקעות Old Mission Holdings לפני שהתקבלה ההחלטה.

הבעיה נעשית אפילו יותר מורכבת עקב העובדה שקרנות העוקבות אחרי מדדים לרוב קונות ומוכרות מניות לקראת סוף המסחר, וכך מבטיחות שיקבלו את המחיר האחרון של היום ויימנעו מסטייה מהמדדים, אמר גרג סאטון, יועץ השקעות בחברת Citadel Securities.

"השם הזה הוא משמעותי. טעות במעקב אחרי המדד היא דאגה של ממש", הוסיף.

הגודל של טסלה ומיליארדי הדולרים שנכנסו לפעולה סביב הכללתה במדד הובילו משקיעים להתכונן לרווחים גדולים ממניותיה, וחלקם אפילו צופים סערת ביקושים מצד ענקיות המדדים. המניה טיפסה ב־39% מאז שהוכרז ב־16 בנובמבר שהיא תיכנס למדד  והיה שטף של סחר באופציות הקשורות לזינוק במניה. 

חלק מהאופציות הפופולריות ביותר הקשורות לטסלה מהעת האחרונה היו הערכות שוריות שלפיהן המניות שלה יגיעו למחיר של 650 או אפילו 700 דולר., לפי נתונים מחברת המידע Trade Alert, זו  קפיצה של לפחות 15% מהמחיר בו נסגרה המניה ביום שני, 567.60 דולר.

"זו מעין סערה מושלמת לספקולנטים", אמר סטיב סוסניק, יועץ אסטרטגי בכיר במשרד Interactive Brokers.

ההוספה הבלתי רגילה של טסלה גם הדגישה כמה מוזרויות הקשורות למדד S&P 500 עצמו, ואיך הכללה במועדון 500 החברות אינה רק עניין של נוסחאות. ישנם כללים הקובעים אילו חברות זכאיות להיכנס למדד S&P 500, כמו למשל רווחיות החברה והעובדה שהמניה חייבת להיסחר בבורסה בארה"ב.אבל ועדה סודית היא זו שקובעת בסופו של דבר איזה חברה נכנסת ומי נשאר בחוץ.

טסלה עמדה לראשונה בתנאים להיכלל במדד בספטמבר, לאחר שבחודשי הקיץ החברה הצליחה למלא אחר קריטריונים מסוימים. במקום זה, הוועדה החליטה על אתר הקניות המקוון אטסי (Etsy) ושתי מניות אחרות שיחד הגיעו לעשירית בערך מהשווי של טסלה. הוועדה בהתחלה ויתרה גם על חברות אחרות, כגון גוגל (כיום אלפאבית) לפני שהוסיפה אותן בשלב מאוחר יותר.

"זה מקרה מבחן מצוין למה קורה מאחורי המסך ולמה המתודולוגיה של רף הכניסה כל כך חשובה", אמרה סטפני היל, האחראית על המדדים בחברת מלון (Mellon). "ישנה שקיפות מועטה לגבי מה עומד מאחורי הקריטריון האיכותני".

מדד S&P 500 אינו המדד היחיד שיושפע. ישנם כמה מדדים אחרים שיעברו ארגון מחדש על מנת להתחשב ביצרנית הרכב, כמו גם בהוצאה מהמדד של חברות שנמצאות בו כיום.

טסלה, לדוגמה, היא המניה בעלת המשקל הרב ביותר במדד המשלים של S&P, העוקב אחרי כל המניות הנסחרות בארה"ב מלבד אלה שנכללות במדד S&P 500, והיא תוסר מהמדד המשלים כשתיכנס למדד הבכיר יותר. כל מניה שתוצא ממדד S&P 500 תביא להוספתה למדד המשלים, כמו גם לירידות למדדי המניות הקטנות והבינוניות של S&P.

ברטוליני אמר שלפחות חמש מהקרנות הנסחרות שלו יצטרכו לעבור איזון מחדש כתוצאה מהוספת טסלה, כולל הקרן הנסחרת ביותר בעולם, הקרן של SPDR S&P 500 Trust, והקרן המבוססת על צמיחה, SPDR S&P 500 Growth.

הכללתה של טסלה "תצריך מספר גדול יחסית של עסקאות", אמר ברטוליני. אך הוא הוסיף שמנהלי קרנות המדדים הגדולות התכוננו היטב, בהתחשב בזמן הנוסף שניתן על ידי S&P טרם ההוספה. הוא הוסיף שמנהלי קרנות התמודדו עם מהלכים מורכבים אחרים כאלה בעבר, למשל הסופתה של פייסבוק ב-2013 או כאשר S&P 500 יצרה את סקטור התקשורת ב־2018. ואף על פי כן, קשה להתעלם מגודלה של טסלה.

"זה נושא זוהר", אמר ברטוליני. "מנקודת המבט שלנו, שם נגמרים הברק והקסם".

עוד כתבות

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

משמאל ומימין, במערכת הפוליטית תוקפים את התוכנית הכלכלית של הליכוד: "תעמולת בחירות"

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו היום תוכנית כלכלית חדשה, שכוללת מענקים והקלות בירוקרטיות ● במערכת הפוליטית לא התרשמו והאשימו את השניים בקידום כלכלת בחירות

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המעבדה של מאסטרקארד ו-Enel X בב"ש מחפשת חברות פינטק וסייבר

מעבדת החדשנות FinSec Innovation קוראת לסטארט-אפים הנמצאים בשלבי בדיקת היתכנות להגיש מועמדות ● שתי החברות זכו במאי במכרז של רשות החדשנות להקמת המעבדה במימון של 13 מיליון שקל על פני שלוש שנים

שטחי מפעל תע"ש השרון / צילום: תמונה פרטית

תוספת של 13 אלף דירות ל"עיר העתיד" בתעש השרון

תוכניות הבנייה על שטחי מפעל תעש השרון שנמצאים מצפון מערב למחלף מורשה קבעו כי במקום ייבנו 23 אלף יח"ד, אלא שכעת המספר קפץ לכ-36 אלף יח"ד ● עם זאת, הבנייה במקום טרם נראית באופק

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

בשל העדר תקציב: רשות החדשנות עוצרת מענקים חדשים לסטארט-אפים

הרשות הודיעה היום לחברות כי מאחר שלא קיבלה מסגרת תקציב ל-2021, היא אינה יכולה לאשר בשלב הזה מענקים חדשים ● מתחילת השנה התקבלו כבר ברשות החדשנות 188 בקשות למענקים שיעלו לדיון רק לאחר קבלת מסגרת התקציב

הרכב החשמלי הקומפקטי של סיטי-טרנספורמר / צילום: יח"צ

החברה הישראלית שפיתחה רכב מתקפל מתכננת הנפקה ברבעון השני

חברת סיטי-טרנספורמר הודיעה היום כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי שווי של 450-600 מיליון שקל ● החברה פיתחה רכב חשמלי קומפקטי שיכול לשנות את ממדיו

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

עאידה תומא–סלימאן / צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

הקול הערבי: האם החרמת ההלוויה של פרס הועילה למשותפת בקלפי?

האם ההתנערות הסמלית מפרס השפיעה על התמיכה במשותפת? אם כן, זה לא היה לטובה ● המשרוקית של גלובס

דורון גרסטל, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

"נכס ייחודי בעולם המדיה הדיגיטלית": פריון גייסה 66 מיליון דולר בנאסד"ק

החברה תכננה בתחילה לגייס סכום של 50 מיליון דולר אך לאור הביקושים הגבוהים, הגדילה את היקף הגיוס ל-57.4 מיליון דולר ● לאחר שהחתמים בהנפקה מימשו אופציה שניתנה להם לרכישת מניות נוספות, גדל הגיוס כאמור ל-66 מיליון דולר

חיסון קורונה בברזיל. המוטציה החדשה שברה שיאים במדינה / צילום: Associated Press, Bruna Prado

מונדיאל המוטציות: איך הן מתרחשות, מי יותר מדבקת, והאם מי שהתחסן יכול להיות רגוע?

פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג וחוקר נגיפים מאוניברסיטת ת"א, עושה סדר במוטציות החדשות ובקבוצות הסיכון ● "ככל שהמחלה נפוצה יותר, יש יותר מוטציות. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות שהווירוס לא ישתכפל אצל אדם מחוסן", הוא אומר, אך מוצא גם בסיס לאופטימיות

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור

הנפקת צים תזניק את שווי האופציות שבידי עובדי החברה ל-90-75 מיליון דולר

מנכ"ל חברת הספנות אלי גליקמן יקבל לאחר ההנפקה בונוס הוני של כ-10 מיליון שקל, ובנוסף יחולקו בונוסים בהיקף מצטבר של 8 מיליון דולר לעובדים נוספים ● בתשקיף נחשפים גם שכר היו"ר יאיר סרוסי והבונוס לקודמו אהרון פוגל

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המהפכה הטכנולוגית בבורסה נמשכת: מניות ההייטק מחזקות את הדומיננטיות שלהן במדדים

עם המניות שיצטרפו לת"א-90 נמנות מפתחת המערכות לאספקת חשמל ג'נסל, יצרנית הרובוטים לניקוי מתקנים סולאריים אקופיה ויצרנית המנועים אקוואריוס ● שלוש החברות השלימו באחרונה הנפקות, וכל אחת מהן נסחרת בשווי של 1.4-1.5 מיליארד שקל

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

מנכ”לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

משרד התקשורת יודיע בקרוב כיצד יפעל שוק האינטרנט בישראל

המשרד השתכנע כי הספקיות הקטנות באינטרנט חייבות תמיכה, ולכן ידרוש שינויים בשוק הסיטונאי ויחייב את בזק להמשיך ולמכור חבילות עם ספקי אינטרנט ● בתמורה ככל הנראה תקוצר תקופת ההתארגנות בשוק ל-9 חודשים, ורק לאחר מכן בזק והוט יוכלו להתחיל לספק אינטרנט ישירות

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה