גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בת"א: קבוצת דלק צנחה ב-11%, אלקטריאון ב-5.2%

מדד ת"א 35 נסוג ב-1.5% ומדד ת"א 90 ירד בכ-2.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל ● מדד הנפט והגז בלט בירידה של 4.8% ● חברת בי.ג'י איי של רמי לוי וחברת טעמן נבחרה על ידי הנאמן לנכסי אי.די.בי כרוכשת עבור ישראייר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות. מדד ת"א 35 נסוג ב-1.5% ומדד ת"א 90 ירד בכ-2.1% . מדד הנפט והגז בלט בירידה של 4.8%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל.

ירידות בולטות רשמו מניות קבוצת דלק, אלקטריאון , סאפיינס, מגה אור, יוחננוף , אלוני חץ ואינרום. 

מנגד, עליות בולטות רשמו תדיראן הולדינגס , אוגווינד, אלקטרה צריכה וסבוריט.

15:30

ירידות בבורסה בתל אביב לאחר שחברי הכנסת הצביעו פיזורה ופירוק הממשלה. מדד ת"א 35 יורד ב-1.6%, ת"א 90 יורד ב-2.2% ומדד ת"א נפט וגז צונח בכ-4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל. 

ירידות בולטות נרשמות במניות קבוצת דלק , הראל השקעות , מגה אור, אינרום וישראמקו. 

13:20

הירידות בבורסה בתל אביב מתחזקות. מדד ת"א 35 צונח ב-1.5%, ת"א 90 יורד ב-2.2% ומדד ת"א נפט וגז צונח ב-4%.

מזרחי טפחות צונחת ב-3.1%, המניות דיסקונט ואנרג'יקס מובילות את הירידות במדד ת"א 35, מליסרון יורדת ב-2.6%, טבע ונייס מאבדות 1.5% כ"א. 

דלק צונחת ב-8.7% לאחר הריצה של הימים האחרונים, ודלק קידוחים צונחת ב-6%.

12:00

המסחר בת"א מתנהל בירידות. מדד ת"א 35 מאבד 0.9%, ת"א 90 צונח ב-1.4%. 

שר האוצר, ישראל כ"ץ, חתם היום על תקנות מיסוי רווחים ממשאבי טבע, המסדירות את אופן תשלום מקדמות ההיטל שישולמו על ידי בעלי שדות הנפט והגז, דרך חישובן ומועדי התשלום והדיווח עליהן כבר בשנה השוטפת בה מתקבלים התקבולים ממכירת הנפט והגז. דלק מאבד 9% לאחר העליות שנרשמו בימים האחרונים, דלק קידוחים מאבדת 6%,

מדיגוס צונחת ב-17%. מנגד, ג'נסל בולטת בעלייה של 11.5%, ואקוואריוס מזנקת ב-10%.

חברת בי.ג'י איי של רמי לוי וחברת טעמן היא המציעה שנבחרה על ידי הנאמן לנכסי אי.די.בי עו"ר אופיר נאור כרוכשת עבור ישראייר. בדוח שהעביר נאור לבית המשפט הוא מבקשת לאשר את הצעת בי ג'י איי לרכוש את ישראייר ואת החברות הבנות שלה סקי דיל, נתור, דיזנהאוז תיירות נכנסת.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו מ-460 מיליון שקל.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות, וזאת למרות השיאים שנקבעו אמש בוול סטריט. מדד ת"א 35 מאבד 0.7% בפתיחה, ת"א 90 ללא שינוי, ומדד הבנקים מאבד 0.8%.

הבורסות באירופה נפתחו בטריטוריה האדומה ובשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים קלות לאחר השיאים שקבעו אמש המדדים S&P 500 והנאס"ק.

הדולר ממשיך לאבד גובה זה היום השישי ברציפות ויורד ב-0.5% לרמה של 3.284 שקלים.

5 דברים שכדאי לדעת לפני הפתיחה בבורסה בת"א

1. בבורסה בתל אביב: ההצעה לפיזור הכנסת תכביד?

יום המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח על רקע העליות בניו יורק וההצבעה הצפויה על ההצעה לפיזור הכנסת. יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע אמש כי יצביע בעד פיזור הכנסת בהיעדר תקציב מדינה על אף משבר הקורונה.

אמש בניו יורק יום המסחר הראשון של חודש דצמבר ננעל בעליות שערים ובשיאים חדשים במדדי נאסד"ק ו-S&P 500. מדד דאו ג'ונס התקדם ב-0.6%, נאסד"ק עלה ב-1.3% ומדד S&P 500 הוסיף 1.1%. המניות הדואליות צפויות להכביד. אופקו חוזרת עם פער שלילי של 6%, אורמת עם פער שלילי של 3%, איי.אפ.אפ עם פער שלילי של 1.3%, ואיי.סי.אל עם פער שלילי של 1.45%.

2. חשש מסגר שלישי על המשק המקומי

עוד לא נזרקו השקיות מהבלאק פריידיי למחזור, ולאחר העומסים שנראו בקניונים שנפתחו בשישי במסגרת הפיילוט לפתיחתם, גובר החשש מפני סגר שלישי על המשק. רק אתמול ארגון המדינות המפותחות (OECD) התייחס בסקירה לישראל לגבי השלכות הסגר השני, וכלכלני המחקר שם העריכו כי היציאה מהסגר השני תהיה ארוכה יותר מההתאוששות המהירה שנרשמה בסגר הראשון.

3. הדולר נפל מתחת ל-3.3 שקלים

 הדולר המשיך אתמול להיחלש מול השקל זה היום החמישי ברציפות. לאחר ששערו היציג של הדולר נקבע על 3.3 שקלים, נסחר המטבע האמריקאי בשער של 3.28 שקלים לאחר היציג. החלשות הדולר לא מיטיבה עם הייצואנים, ונציין כי לאחרונה עלה הייצוא של קטר המשק - ענף ההייטק, שצפוי לסבול מחוזקת השקל.

4. רכישת ישראייר: ההצעות ממשיכות לזרום

אחרי כנפיים: גם דור אלון של מוטי בן משה משדרגת את הצעתה. החברה מציעה לשלם עבור מלוא המניות של ישראייר 100 מיליון שקל במזומן ולוותר על החוב שאי.די.בי חבה לישראייר שהיקפו 5 מיליון דולר (כ-17 מיליון שקל). התמורה המצטברת תעמוד על 125 מיליון שקל, כשרכיב המזומן בהצעה זו לעומת ההצעות האחרות - הוא הגבוה ביותר, ויש להניח שהוא יילקח בחשבון בתחשיב של עו"ד אופיר נאור, הנאמן שמינה בית המשפט לנכסי אי.די.בי. נאור אמור להגיש היום לבית המשפט דוח בהתאם להצעות שקיבל.

5. השפעת הקורונה על פתאל ניכרת, אך לאומי מגלה אופטימיות

ללא ספק את השנה הזו הרבה חברות היו רוצות לשכוח, כך גם חברת המלונות פתאל שמלונותיה היו סגורים לרוב בצל משבר הקורונה. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיכמה החברה עם הכנסות של 1.66 מיליארד שקל לעומת הכנסות של 4 מיליארד שקל בתקופה מקבילה אשתקד. פתאל סיכמה את התקופה בהפסד נקי של 754 מיליון שקל לעומת רווח נקי של 192 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

למרות זאת, וכשברקע עולה החשש מסגר שלישי על המשק, האנליסטית מעיין בק-מרום מבנק לאומי צופה אפסייד של 16% למניה: "החברה ממשיכה לבצע צעדים משמעותיים להפחתת ההוצאות השוטפות ולגיוס מקורות תזרים כאשר לאחרונה בוצעה הנפקת אג"ח להמרה בהיקף של 315 מיליון שקל ובוצעה הקצאה פרטית בהיקף של 50 מיליון", מעדכנת מרום-בק, "פתאל מעריכה כי צעדים אלו יסתכמו בתוספת מקורות בסך כ-1.5 מיליארד שקל, אשר יאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה בשנה הקרובה לכל הפחות עד לחזרה לשגרת פעילות מדורגת. אנו סבורים כי פתאל הוכיחה שהיא מסוגלת לעשות את הנדרש על מנת להתמודד עם המצב בגזרת ההתאמה למצב החדש כדי לעמוד בהוצאות הנדרשות ממנה, ואנו מאמינים שרמת הסיכון שאפיינה את החברה עם תחילת המשבר הינה נמוכה יותר במידה מסוימת עקב הצעדים שננקטו על ידה".

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

דורון גרסטל, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

"נכס ייחודי בעולם המדיה הדיגיטלית": פריון גייסה 66 מיליון דולר בנאסד"ק

החברה תכננה בתחילה לגייס סכום של 50 מיליון דולר אך לאור הביקושים הגבוהים, הגדילה את היקף הגיוס ל-57.4 מיליון דולר ● לאחר שהחתמים בהנפקה מימשו אופציה שניתנה להם לרכישת מניות נוספות, גדל הגיוס כאמור ל-66 מיליון דולר

בני שטיינמץ, בשווייץ. מתכוון לערער / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

איך יושפעו ההליכים נגד שטיינמץ בישראל מהרשעתו בשווייץ

המיליארדר, שנגדו מתנהלים הליכים פליליים בשלוש מדינות, נידון לאחרונה לחמש שנות מאסר הן בשווייץ והן ברומניה בשתי פרשות שונות • גלובס בוחן את מצבו המשפטי, היכן ירצה מאסר, ומהי ההשפעה של ההרשעה בשווייץ על חקירתו באותה פרשה בישראל

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ הודיעו על תוכנית מענקים נוספת למשקי הבית, למובטלי הקורונה ולעסקים

ראש הממשלה ושר האוצר מציגים כעת תוכנית כלכלית על אף שהיועמ"ש הזהיר אותם מקידום צעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות ● נתניהו: "אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

שטחי מפעל תע"ש השרון / צילום: תמונה פרטית

תוספת של 13 אלף דירות ל"עיר העתיד" בתעש השרון

תוכניות הבנייה על שטחי מפעל תעש השרון שנמצאים מצפון מערב למחלף מורשה קבעו כי במקום ייבנו 23 אלף יח"ד, אלא שכעת המספר קפץ לכ-36 אלף יח"ד ● עם זאת, הבנייה במקום טרם נראית באופק

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

דוחפים את השוק הסיטונאי: משרד התקשורת כופה על הוט להוריד מחירים

בצעד מפתיע הודיע היום משרד התקשורת כי הוט תחויב לאפשר חיבור של ספקיות האינטרנט ישירות למתגי הרשת שלה כדי לקצר את העלויות בהגעה ללקוחות שוק סיטונאי

לוגו חברת סנאפ במסכים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Richard Drew

חברת סנאפ הופכת מציאות מדומה לכסף אמיתי

החברה שמה קניינים בחנויות ועסקים על המפה באופן מקוון ● משקיעים נותנים לה אשראי ממשי

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מה כדאי לדעת על הזן הדרום אפריקאי החדש של נגיף הקורונה

חוקרים מזהירים שהווריאנט החדש עשוי להתפשט מהר יותר ולפגוע ביעילות החיסונים

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור

הנפקת צים תזניק את שווי האופציות שבידי עובדי החברה ל-90-75 מיליון דולר

מנכ"ל חברת הספנות אלי גליקמן יקבל לאחר ההנפקה בונוס הוני של כ-10 מיליון שקל, ובנוסף יחולקו בונוסים בהיקף מצטבר של 8 מיליון דולר לעובדים נוספים ● בתשקיף נחשפים גם שכר היו"ר יאיר סרוסי והבונוס לקודמו אהרון פוגל

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

חיסון קורונה בברזיל. המוטציה החדשה שברה שיאים במדינה / צילום: Associated Press, Bruna Prado

מונדיאל המוטציות: איך הן מתרחשות, מי יותר מדבקת, והאם מי שהתחסן יכול להיות רגוע?

פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג וחוקר נגיפים מאוניברסיטת ת"א, עושה סדר במוטציות החדשות ובקבוצות הסיכון ● "ככל שהמחלה נפוצה יותר, יש יותר מוטציות. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות שהווירוס לא ישתכפל אצל אדם מחוסן", הוא אומר, אך מוצא גם בסיס לאופטימיות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

אושר: נתב"ג ייסגר לתנועת מטוסים בטיסות מסחריות למשך 14 ימים לפחות

בשלב זה הוחלט כי נתב"ג ייסגר מיום שלישי 26.1 ועד 31.1 ● ועדת חריגים תקבע מתי לאשר טיסות ● נתניהו: "בניגוד למה שאומרים, אנחנו מקדימים את כל העולם. אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות"

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות