גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוגל ופייסבוק יפצו בעשרות מיליוני אירו כלי תקשורת בצרפת ובבריטניה מדי שנה

לאחר שהפסידה בהליך משפטי בצרפת, גוגל חתמה על הסכם זכויות יוצרים שבמסגרתו תפצה כלי תקשורת בעבור השימוש בתוכן שלהם ● בין העיתונים: "לה מונד", "לה פיגארו" ו"ליברסיון" ● מעבר לתעלה: גם פייסבוק תשלם מיליוני ליש"ט למו"לים

דוכן עיתונים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאטיב
דוכן עיתונים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאטיב

בעקבות הלחץ הרגולטורי עליה ולאחר שהפסידה בהליך משפטי במדינה, חברת גוגל וכמה מהעיתונים המרכזיים בצרפת הודיעו באחרונה על הסכם זכויות יוצרים, שבמסגרתו תפצה החברה את כלי התקשורת בעבור השימוש בתוכן שלהם במסגרת שירותי החיפוש והחדשות שלה.

בין כלי התקשורת הצרפתים החתומים על העסקה נמצאים העיתונים "לה מונד", "לה פיגארו", "ליברסיון" וכן כמה מגזינים ביניהם "ל'אקספרס". החברה האמריקאית מסרה כי היא "ממשיכה לנסות ולהגיע להסכם כולל" עד סוף השנה. היא גם הבהירה כי מדובר ב"הסכמים אינדיבידואלים" עם כל אחד מכלי התקשורת, ולא חלק מהסכם קיבוצי. תוקף ההסכמים שנחתמו הוא שלוש שנים.

עד כה לא פורסמו הסכומים שיועברו למערכות העיתונים עמם נחתמו ההסכמים החדשים. בעבר העריכו המו"לים הצרפתים את הסכום שגוגל צריכה לשלם להם, בהתבסס על השימוש שהיא עושה במידע, ב-155 מיליון אירו בשנה, שהם מחצית מאובדן ההכנסות המוערך מפרסום דיגיטלי. ארגון-הגג של המו"לים בצרפת ממשיך לנהל משא-ומתן עם החברה על הסכם כולל.

גוגל ניהלה קרב משפטי ארוך בצרפת כדי להימנע מתשלום כלשהו, אולם הפסידה בבית המשפט לערעורים בפריז באוקטובר האחרון.

בית המשפט: ניצול לרעה של הכוח

בית המשפט פסק כי על גוגל לשוב למשא-ומתן עם המו"לים הצרפתיים על פיצוי כספי, בהתאם לחוק זכויות היוצרים החדש שצרפת אימצה, ושהיה הראשון באירופה להתבסס על דירקטיבה אירופית שנכנסה לתוקף ביוני 2019. הדירקטיבה האירופית אמורה להיות מיושמת בכל חברות האיחוד עד יוני 2021; היא מעגנת לראשונה את הזכות לפיצוי בעבור "זכויות יוצרים שכנות" (Neighboring Rights), ומאפשרת לכלי תקשורת לדון ישירות עם גוגל ופלטפורמות מקוונות אחרות על הפיצוי המגיע להם, או לחבור לאיגוד של כמה כלי תקשורת שידונו בעניין באופן קיבוצי. מדינות נוספות באיחוד כבר נמצאות בהליכי חקיקה מתקדמים.

בית המשפט בפריז פסק כי הצעד שנקטה גוגל בתגובה לחוק - העלמת התוכן העיתונאי המקוון מתוצאות החיפוש והחדשות שלה - הוא ניצול לרעה של כוחה, והכריח אותה להשיב את המצב לקדמותו.

מאז הפסיקה באוקטובר התחדש המשא-ומתן בין גוגל לבין שורת כלי תקשורת. לפי הדיווחים בצרפת, גוגל הייתה מוכנה לשלם כ-25 מיליון אירו בשנה לכל כלי התקשורת המרכזיים בצרפת - רשימה רחבה יותר מאלה שגובשה עמם ההסכמה הנוכחית - בעבור השימוש בתוכן. ייתכן כי החברה מתכננת לחתום על הסכמים נפרדים נוספים עם כלי תקשורת שונים.

חלק מהמו"לים הודיעו כי הם מסרבים לחתום על הסכמים עם החברה בשל "התנאים הגרועים" שהיא מציעה להם, וקראו למדינה להתערב ולקבוע מהו הפיצוי ההוגן שמגיע להם. "אם המדינה לא תתערב, נפנה לבתי המשפט, ואנחנו מוכנים לעשות זאת בשמם של המו"לים הקטנים שלא יקבלו פיצוי הולם ובשם העיתונאים שנפגעים גם הם מההסכמים", כתב ב"ליברסיון" דניאל קרטינסקי, המנכ"ל והבעלים של החברה המוציאה לאור את המגזינים "אל" "מריאן" ואחרים.

גם סוכנות הידיעות הצרפתית (AFP), למשל, שהייתה מעורבת במאבק המשפטי נגד גוגל, טרם הגיעה להסכמה עם החברה. היא דורשת מהחברה האמריקאית 20 מיליון אירו מדי שנה על השימוש בחומריה, שהם כפול מהסכום שהחברה משלמת כיום. "יש לנו הרגשה שהגישה (שלהם) השתנתה בחודשים האחרונים", אמר מנכ"ל AFP לתקשורת הצרפתית.

מנכ"ל גוגל בצרפת, שהודיע על ההסכמים, סירב לפרט את הסכומים שיועברו לעיתונים ולמגזינים, אך ציין כי התשלום השנתי שהוסכם עמם מבוסס על פרמטרים כמו מספר ידיעות המתפרסמות ביום, מספר הגולשים בחודש וגם "התרומה של המו"לים למידע בתחום הפוליטיקה ובכלל". הוא גם ציין כי מ-2013 ועד כה השקיעה גוגל 85 מיליון אירו בתקשורת הכתובה הצרפתית, בין השאר על-ידי תוכניות לדיגיטליזציה של העבודה במערכות.

פייסבוק תשלם עשרות מיליונים למו"לים בריטיים

מעבר לתעלה, ענקית הטכנולוגיה פייסבוק הודיעה כי חתמה על הסכם רחב-היקף עם כלי תקשורת ממוסדים רבים בבריטניה להשתמש בתוכן העיתונאי שלהם. לפי הדיווחים, שווי ההסכם הוא "עשרות מיליוני ליש"ט" מדי שנה, והחברה תקים שירות חדשות חדש שיהיה חלק מהפלטפורמה המקוונת, ויציג בעיקר דיווחים ותוכן עיתונאי ממקורות אמינים וידועים, יחד עם חדשות שייבחרו לפי אלגוריתמים של החברה בהתאם לפרופיל המשתמש.

בין כלי התקשורת שישתתפו בשירות החדש יהיו ה"גרדיאן", ה"דיילי מירור", ה"אינדיפנדנט" ומגזינים כמו "אקונומיסט" וכן מו"לים המפרסמים עיתונים אזוריים בממלכה. השירות יושק ככל הנראה בינואר הקרוב.

לפי דיווח ב"גרדיאן", חלק מכלי התקשורת הבריטיים העריכו כי ירוויחו "מיליוני ליש"ט בשנה" מהעסקה החדשה, שכוללת התחייבות רב-שנתית, וכי "העלות הכוללת לפייסבוק מדי שנה תעמוד על עשרות מיליוני ליש"ט".

בריטניה אינה מחויבת לחוק האירופי בנוגע לזכויות היוצרים, משום שהיא פרשה מהאיחוד האירופי בתחילת השנה, אך ממשלתה מפעילה לחץ רגולטורי רב על פייסבוק בנוגע להכנסות מפרסום ואחריות לתוכן, שלפי הדיווח ב"גרדיאן" הוא הרקע להסכם שפורסם השבוע. 

עוד כתבות

עאידה תומא–סלימאן / צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

הקול הערבי: האם החרמת ההלוויה של פרס הועילה למשותפת בקלפי?

האם ההתנערות הסמלית מפרס השפיעה על התמיכה במשותפת? אם כן, זה לא היה לטובה ● המשרוקית של גלובס

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

איתן נאה, השגריר באבו דאבי / צילום: משרד החוץ

משרד החוץ פתח היום את שגרירות ישראל באבו דאבי

השגרירות נפתחה עם הגעתו של הממונה על הנציגות איתן נאה ● בימים הקרובים יחנכו המשרדים הזמניים שבהם תפעל השגרירות עד למציאת מבנה קבע

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

בשל העדר תקציב: רשות החדשנות עוצרת מענקים חדשים לסטארט-אפים

הרשות הודיעה היום לחברות כי מאחר שלא קיבלה מסגרת תקציב ל-2021, היא אינה יכולה לאשר בשלב הזה מענקים חדשים ● מתחילת השנה התקבלו כבר ברשות החדשנות 188 בקשות למענקים שיעלו לדיון רק לאחר קבלת מסגרת התקציב

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

בני גנץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

גנץ לנתניהו: לדחות את הטיפול בפנסיות הקבע לממשלה הבאה

אחרי שכבר ניסה למנוע את הפגיעה בפנסיות של משרתי הקבע בצה"ל, שר הביטחון פנה לראש הממשלה בבקשה לדחות את העיסוק בסוגיה המהותית והעקרונית ● המועד בו נקב: שישה חודשים לאחר השבעת הממשלה הבאה

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

בועה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

6 סיבות מדוע שוקי המניות לא במצב של בועה

כמות החיפושים של צמד המלים "market bubble" בגוגל בחודש ינואר הייתה ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2006 ● האם השווקים יקרים מדי?

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

הפריימריז במפלגת העבודה: מרב מיכאלי נבחרה לתפקיד היו"ר

מיכאלי נבחרה לתפקיד לאחר שקיבלה 77% מהקולות ● שיעור ההצבעה עמד על 26% בלבד

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות

גדעון סער משיק את קמפיין הפריימריז שלו / צילום: קמפיין גדעון סער, יח"צ

גדעון סער הציג תוכנית כלכלית: מענקים להחזרת עובדים והכשרות מקצועיות

יו"ר תקווה חדשה הציג את התוכנית שלו לתקופה שלאחר הקורונה ● התוכנית שמה דגש, בין השאר, על חיזוק שוק העבודה והגדלת ההשקעות בתשתיות

•	שי רקנאטי, מבעלי קבוצת R.G.E. / צילום: פזית עוז

משפחת רקנאטי השלימה רכישת 50% ממניות קבוצת RGE

זאת מידי קבוצת אקסס אינדסטריז שבשליטת לן בלווטניק ● בכך הפכה משפחת רקנאטי למחזיקה הבלעדית ב-RGE; שי רקנאטי מונה ליו"ר הקבוצה ● ל-RGE יש מספר ערוצי תוכן, בהם ערוצי ספורט 5, ערוץ הילדים, ערוץ לוגי וערוץ הכנסת