גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרכזי חיסון, עדיפות גילאית וללא כפייה: כך מתכוננת בריטניה להיות הראשונה שתחסן לקורונה

לאחר האישור המהיר, בריטניה צפויה לקבל בחודש הקרוב 10 מיליון מנות חיסון לקורונה של פייזר-ביונטק ● באירופה מתכוננים במקביל למבצעי חיסון, ומחכים לאישור רשות התרופות האירופית ● משרד הבריאות בישראל יכול להסתמך גם על האישור הבריטי ולא להמתין לאישור בארה"ב

מתנדבים מתאמנים לקראת מבצע החיסון, בדרבי. החיסונים יחלו בשבוע הבא / צילום: Reuters, Lee Smith
מתנדבים מתאמנים לקראת מבצע החיסון, בדרבי. החיסונים יחלו בשבוע הבא / צילום: Reuters, Lee Smith

בריטניה מתכוננת להפוך למדינה המערבית הראשונה להוציא לפועל מבצע חיסון רחב-היקף נגד נגיף הקורונה. זאת לאחר האישור שהעניקה הבוקר רשות התרופות שלה לחיסון שפותח על ידי שותפות פייזר־ביונטק. החברות כבר ייצרו עשרות מיליוני מנות במתקני הייצור שלהן בפורס שבבלגיה, בציפייה לאישור. כמיליון מהן יועברו ככל הנראה כבר בימים הקרובים לממלכה המאוחדת, בה נערך שירות הבריאות הלאומי (NHS) למבצע חיסון מסיבי שיימשך אל תוך השנה הבאה.

הממשלה הבריטית חתמה על כמה חוזים מקבילים לרכש חיסונים, והזמינה 40 מיליון מנות חיסון מפייזר־ביונטק. כמות זו מספיקה לחיסון 20 מיליון בני אדם, כשליש מאוכלוסיית המדינה. שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק, פירסם בטוויטר הודעה שכותרתה "העזרה בדרך", והעריך כי 800 אלף מנות יועברו לבריטניה ויוצעו בה "החל מהשבוע הבא". בסך הכול, בחודש הקרוב צפויה בריטניה לקבל כעשר מיליון מנות.

מייסדי ביונטק הגרמנית ערכו מסיבת עיתונאים בה חשפו פרטים נוספים על החיסון ועל המאמץ הלוגיסטי לספק אותו כבר בשבועות הקרובים לממלכה המאוחדת. החברה מסרה כי אנשיה "עסוקים כעת מסביב לשעון" באריזה של חיסונים לבריטניה ממתקן ייצור בעיר פורס שבבלגיה. החיסונים דורשים הקפאה עמוקה של מינוס 70 מעלות. לכן הם יישלחו ב"מזוודות" מיוחדות המקוררות על ידי קרח יבש, שאותן ניתן להחזיק בטמפרטורה זו במשך 15 ימים על ידי אספקה מחודשת של קרח (ניתן להוציא חלק מהחיסונים במהלך התקופה). כל מזוודה מכילה עד 5,000 מנות חיסון. במקביל, ניתן לשמור את החיסונים במקרר רגיל במשך חמישה ימים, בטמפרטורה שבין 2 ל-8 מעלות. לא ניתן להקפיא מחדש את החיסון.

לגבי מבצע האספקה, החברה ציינה כי היא עוברת כעת לייצר בשישה מפעלים, שלה ושל חברת פייזר וכי הם מעריכים כי יוכלו לייצר 50 מיליון מנות בחודש הקרוב. בשנת 2021, מסרו המנהלים, מטרת החברה היא לייצר 1.3 מיליארד מנות. הם ציינו כי בשל האישור המהיר, כמות גדולה של מנות חיסון תועבר כעת לבריטניה, אך כי גם מדינות נוספות שכבר חתמו על הסכמים עם החברה יקבלו מנות חיסון לאחר ההחלטה לגבי האישור. החברה מסרה כי כ-800 בני אדם עובדים בה כעת על הייצור ואספקת החיסונים, וכי היא מעריכה שמספר דומה של אנשים עובדים בפייזר על המשימה. בסין, ציינה החברה, השותפה המקומית של ביונטק היא תאגיד פוסון.

30 אלף מתנדבים למבצע החיסון

לפי ההנחיות שאושרו בעבר על ידי הממשלה הבריטית, הראשונים להתחסן יהיו אנשי מערכת הבריאות או קשישים ואנשי צוות הנמצאים בבתי אבות ובמתחמי דיור מוגן. בתחילה הוערך כי יהיה קושי לוגיסטי לשנע את החיסונים לבתי האבות, בשל הצורך לשמור אותו בהקפאה עמוקה כאמור. לעומת זאת, בבתי החולים שבהם עובדים אנשי מערכת הבריאות יש כבר מקררים כאלו, מה שעשוי לגרום לכך שהם יהיו אלה שיתחסנו ראשונים, מסיבות לוגיסטיות. הסוגיה תוכרע בישיבה מיוחדת של הגוף המייעץ לממשלה הבריטית בנושא חיסונים. בכל מקרה, החיסון ייעשה בהתנדבות בלבד, ולא ייכפה על איש.

אחרי הקבוצות הללו יוזמנו להתחסן בהדרגה תושבי בריטניה מעל גיל 80, ולאחר מכן קבוצות גיל מבוגרות בסדר יורד (מעל גיל 75, מעל גיל 70 שסובלים ממחלות רקע, מעל גיל 65 וכן הלאה). הקבוצה האחרונה שתקבל עדיפות תכלול תושבים מעל גיל 50 ללא בעיות בריאות יוצאות דופן. שר הבריאות הנקוק אמר כי כ-50 בתי חולים "כבר ערוכים" לקבל ולספק את החיסון החדש בשבוע הבא. הוא גם ציין כי הממשלה מקימה "מרכזי חיסון" שבהם האוכלוסייה תוכל לקבל את מנות החיסון (דרושות שתי מנות במרווח של שלושה שבועות ביניהן) באופן מרוכז. כמו כן, החיסון יוצע במרפאות. ה-NHS מגייס כ-30 אלף מתנדבים לסייע במבצע החיסון הארצי.

בריטניה סיימה ביום רביעי תקופה נוספת של סגר חלקי, על רקע ירידה מתונה במספרי הנדבקים, וחנויות רבות במדינה נפתחו לראשונה לקניות חג המולד. תורי ענק נרשמו מול חנויות כמו פרימרק. במקביל, הממשלה השיקה בדיקות מהירות בבתי אבות שיאפשרו שיאפשרו ביקורים של בני משפחה - אם יימצאו שליליים לנגיף. מספר מקרי הקורונה היומי עדיין גבוה יחסית, ועמד על 13 אלף מקרים ביממה, ועל 600 מקרי מוות מקורונה ביממה. "החיסון יאפשר לנו לחזור לנורמליות", הכריז ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון.

ישראל יכולה להסתמך גם על האישור הבריטי

בריטניה צפויה להיות הראשונה להציע חיסון לקורונה משום שהרשות לאישור תרופות שלה (MHRA) פעלה במהירות רבה כדי לאשר את החיסון. רשות התרופות האירופית (EMA), מנגד, הודיעה כי תפרסם את ההחלטה בנוגע לאישור החיסון של פייזר־ביונטק "בשבועות הקרובים", ולכל המאוחר ב-29 בדצמבר. הרשות מסרה כי ההחלטה בנוגע לחיסון המתחרה של חברת מודרנה, המשתמש בטכנולוגיה דומה, יפורסם לכל המאוחר ב-12 בינואר. ייתכן כי מינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) יודיע עוד קודם לכן על החלטתו. האיחוד האירופי הזמין כ-400 מיליון מנות חיסון מפייזר־ביונטק, בעוד ארה"ב חתמה על הסכם לאספקה של 100 מיליון מנות מהשותפות במסיבת העיתונאים העריכו בביונטק כי רשות התרופות האירופית וה-FDA יפרסמו את החלטתם בנוגע לחיסון באמצע דצמבר.

גם במדינות אחרות באירופה מתכוננים במקביל למבצעי חיסון, ומחכים לאישור ה-EMA. בגרמניה יוקמו עד אמצע דצמבר מרכזי חיסון בערים גדולות, ובימים אלה מגייסים אלפי אחיות ועובדי צוות רפואי לצורך המבצע. שר הבריאות הגרמני יינס שפאן העריך בראיון כי החיסון יתחיל בימים האחרונים של 2020. גם ספרד הציגה תוכנית מקיפה לחיסון האוכלוסייה. 

משרד הבריאות הישראלי לרוב נתלה באילנות גדולים יותר בבואו לאשור מוצרים רפואיים לאוכלוסייה הישראלית, ונדיר מאוד שהוא עושה זאת בעצמו. לרוב משרד הבריאות מתבסס על ה-FDA, אך הוא יכול להתבסס גם על אישור רשות התרופות הבריטית, כך שבין אם ה-FDA יאשר את המוצר של פייזר-ביונטק בסוף השבוע ובין אם לא, משרד הבריאות הישראלי יכול לאשר אותו. רוב השוק ממילא מעריך כי ה-FDA צפוי לאשר את המוצר - שכן אין כרגע סיבה נראית לעין שלא לעשות זאת.

פרטים חדשים: עשרה חולים קשה בניסוי

במסיבת העיתונאים של ביונטק השתתפו מנכ"ל החברה פרופ' אוהור סאהין, המדענית הראשית של החברה (ואשתו של סהאין), ד"ר אוזלם טורצ'י וכן סמנכ"ל הלוגיסטיקה של החברה שון וייט. סאהין וטורצ'י הם בנים למשפחות מהגרים מטורקיה שעברו לגרמניה בשנות ה-60, שניהם למדו רפואה והקימו את ביונטק לפני יותר מעשור, במטרה להציע רפואה המבוססת על שימוש באר־אן־איי־שליח. החל מפרוץ מגפת הקורונה הם החליטו לרתום את הטכנולוגיה של החברה לפיתוח חיסון, וציינו בסיפוק את העובדה כי זוהי התרופה מבוססת אר־אן־איי־שליח הראשונה אשר מאושרת בעולם.

ד"ר טורצ'י מסרה כי יותר מ-40 אלף בני אדם השתתפו בניסוי שלב 3 שמתקיים במקביל באירופה, באסיה ובדרום אמריקה. עד כה, נרשמו 170 מקרי קורונה בקרב המשתתפים - 162 מקרים בקבוצת הפלסבו ושמונה בקבוצה שקיבלה את החיסון. הבדיקה לנוכחות הנגיף נעשתה החל משבוע לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון, כלומר כחודש לאחר הזריקה הראשונה. 

מנהלי החברה חשפו לראשונה כי נרשמו עשרה חולים קשים בקרב קבוצת החולים - תשעה מהם בקבוצת הפלסבו ואחד בקבוצה שקיבלה את החיסון. ד"ר טורצ'י מסרה כי עד כ לא נמצאו הבדלים משמעותיים ביעילות החיסון במגדרים שונים, קבוצות גיל שונות או קבוצות אתניות שונות. היא אמרה כי הדבר ייבדק לאורך זמן.

עוד כתבות

הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

מאה שעות של אדרנלין בבית הלבן של ג'ו ביידן

עם ערימות של צווים נשיאותיים על שולחנו, ביידן התחיל את נשיאותו בפרץ מרשים של פעילות - אבל גם בהמהומים מוקדמים של אי נוחות מימין ● "הוא דיבר על אחדות, כמו איש מרכז, אבל הוא מושל כמו איש השמאל הקיצוני", התלונן סנאטור רפובליקאי

בועה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

6 סיבות מדוע שוקי המניות לא במצב של בועה

כמות החיפושים של צמד המלים "market bubble" בגוגל בחודש ינואר הייתה ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2006 ● האם השווקים יקרים מדי?

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

הפריימריז במפלגת העבודה: מרב מיכאלי נבחרה לתפקיד היו"ר

מיכאלי נבחרה לתפקיד לאחר שקיבלה 77% מהקולות ● שיעור ההצבעה עמד על 26% בלבד

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון דוחה בשלושה חודשים את תחילת הרפורמה בביטוח תאונות אישיות

כשבוע לפני שההוראות לשינוי תחום הביטוח האמור, שלדברי הרשות עצמה רווי בכשלים, היו אמורות להיכנס לתוקף, הרשות מאפשרת לחברות הביטוח לדחות את היישום לתחילת מאי ● זאת, לדברי הרשות, "בשל בקשות מחברות הביטוח, קשיים בהיערכות לאור מגפת הקורונה, וקשיים מיכוניים ופרקטיים"

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ הודיעו על תוכנית מענקים נוספת למשקי הבית, למובטלי הקורונה ולעסקים

ראש הממשלה ושר האוצר מציגים כעת תוכנית כלכלית על אף שהיועמ"ש הזהיר אותם מקידום צעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות ● נתניהו: "אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה"

נקסטפרם. טכנולוגיה המתבססת על שמרים / צילום: מצגת החברה

תיאבון לפוד-טק: נקסטפרם השלימה הנפקה לפי שווי של 115 מיליון שקל

החברה, המפתחת רכיבי מזון ייחודיים בשמרים, גייסה כ-30 מיליון שקל בעיקר ממוסדיים

לוגו חברת סנאפ במסכים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Richard Drew

חברת סנאפ הופכת מציאות מדומה לכסף אמיתי

החברה שמה קניינים בחנויות ועסקים על המפה באופן מקוון ● משקיעים נותנים לה אשראי ממשי

עאידה תומא–סלימאן / צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

הקול הערבי: האם החרמת ההלוויה של פרס הועילה למשותפת בקלפי?

האם ההתנערות הסמלית מפרס השפיעה על התמיכה במשותפת? אם כן, זה לא היה לטובה ● המשרוקית של גלובס

הרכב החשמלי הקומפקטי של סיטי-טרנספורמר / צילום: יח"צ

החברה הישראלית שפיתחה רכב מתקפל מתכננת הנפקה ברבעון השני

חברת סיטי-טרנספורמר הודיעה היום כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי שווי של 450-600 מיליון שקל ● החברה פיתחה רכב חשמלי קומפקטי שיכול לשנות את ממדיו

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

ביטקוין תחת מעקב: הפיקוח על המטבעות הווירטואליים מגיע גם לישראל

בשבועות הקרובים אמור לעבור חוק איסור הלבנת הון שיחייב את כל הגופים הנותנים שירותים בנכסים וירטואליים לזהות את הפועלים בהם • גלובס בעקבות החוק החדש שבדרך - מה המשמעות עבור שחקני הביטקוין, מאיזה סכום תידרש חובת דיווח, ומה המחיר ששילמה ישראל על העיכוב בהסדרה

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המעבדה של מאסטרקארד ו-Enel X בב"ש מחפשת חברות פינטק וסייבר

מעבדת החדשנות FinSec Innovation קוראת לסטארט-אפים הנמצאים בשלבי בדיקת היתכנות להגיש מועמדות ● שתי החברות זכו במאי במכרז של רשות החדשנות להקמת המעבדה במימון של 13 מיליון שקל על פני שלוש שנים

•	שי רקנאטי, מבעלי קבוצת R.G.E. / צילום: פזית עוז

משפחת רקנאטי השלימה רכישת 50% ממניות קבוצת RGE

זאת מידי קבוצת אקסס אינדסטריז שבשליטת לן בלווטניק ● בכך הפכה משפחת רקנאטי למחזיקה הבלעדית ב-RGE; שי רקנאטי מונה ליו"ר הקבוצה ● ל-RGE יש מספר ערוצי תוכן, בהם ערוצי ספורט 5, ערוץ הילדים, ערוץ לוגי וערוץ הכנסת

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"