גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראייר, דסק"ש ואולי גם הדואר: 2021 מסתמנת כשנת הפריצה של רמי לוי מעבר לקמעונאות

משבר הקורונה הפיל לקרשים ענפים שלמים במשק, בעוד שתחום קמעונאות המזון בלט לחיוב ● רמי לוי, אחד הנהנים מהמציאות הזו, צפוי לבצע קפיצת מדרגה עסקית ולהיכנס לתחומי פעילות חדשים, שיצריכו ממנו אופק השקעה של מאות מיליוני שקלים

רמי לוי. רצף העסקאות הפוטנציאליות הגדולות יותר ממרמז כי לוי רוצה להגביר את הפעילות הלא קמעונאית שלו / צילום: יוסי כהן
רמי לוי. רצף העסקאות הפוטנציאליות הגדולות יותר ממרמז כי לוי רוצה להגביר את הפעילות הלא קמעונאית שלו / צילום: יוסי כהן

האם רמי לוי ושלום חיים בדרך להשתלט על חברת התעופה ישראייר ולהרחיב את פורטפוליו ההחזקות של מי שמזוהה עם רשת קמעונאות הדיסקאונט גם לתחום התעופה? עו"ד אופיר נאור, שמונה כנאמן לנכסי אי.די.בי מטעם בית המשפט, בחר בהצעה של לוי וחיים, שהוגשה באמצעות חברת בי.ג'י.איי, שנמצאת בשליטת חברת שי אודם המוחזקת שווה בשווה בבעלות השניים.

ההצעה הנבחרת של לוי ושלום כוללת את רכישת ישראייר ואת החברות הבנות שלה, סקי דיל, נתור ודיזנהאוז תיירות נכנסת. ואולם, נדמה כי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה מכיוון המתעניינים האחרים - דור אלון של מוטי בן משה, חברת גלובל כנפיים של תמי מוזס-בורוביץ', שבעצמה איבדה באחרונה את השליטה בחברת התעופה אל על, וקרן פורטיסימו - שמי מהם עשוי לערער לבית המשפט על בחירת הנאמן. פרט לכך, נציין כי הנאמן אף נימק שהיו הצעות שהוגשו אחרי המועד הנקוב, 1 בדצמבר.

עסקים שרמי לוי תמענוון בהם

ישראייר אומנם הציגה תוצאות כספיות שמצביעות על מגמת שיפור ברבעון השלישי של השנה, להבדיל מהחברות הישראליות האחרות בענף, אבל גם לה ברור שהדרך להתאוששות ממשבר הקורונה ארוכה ומאתגרת, בעיקר ככל שעל הפרק נמצאת האפשרות ל"סגר שלישי". אם וככל שזה יקרה, הרי שתגדל הסבירות שישראייר תידרש להשקעה מהותית מעבר לזו שתיעשה במעמד הרכישה, ושתימשך פרק זמן ארוך למדי.

ככל שלוי וחיים ישתלטו על ישראייר, יהיה מדובר בהתפתחות מהותית עבור חברת התעופה עצמה, אבל לא פחות מכך, גם עבור השניים, שהתחילו את דרכם העסקית עם בעלות על חנויות צנועות בשוק מחנה יהודה הירושלמי. נראה כי מסע זה יוצא מגבולות עולם הקמעונאות והנלווים לו, ונמצא עתה רגע לפני נסיקה לשחקים. זה נכון במיוחד מבחינת לוי, שנהפך למזוהה יותר מכל עם עולם הסופרמרקטים, בדגש על אלה המוזלים.

נסוג מעסקת דלק ישראל

בחודשים האחרונים נראה כאילו לוי מתרחב הרבה מעבר לקמעונאות מסורתית, אף שיש לחברות שהוא בוחן נגיעה לממשקים ישירים עם מספר גדול של צרכני קצה. לצד ההשתלטות על ישראייר, לוי הוא חלק מהותי בעסקה גדולה אחרת שמקודמת בימים אלה, אם כי אינו האיש הדומיננטי בה, להשתלטות על חברת דסק"ש.

בדסק"ש לוי מצטרף כנראה למגה אור של צחי נחמיאס, יחד עם חן למדן ואחרים. עדיין לא ידוע כמה מהעסקה בדסק"ש יהיה של לוי, כשהערכות הן שהוא ייכנס בין 5% ל-20%, שזה השקעה שתנוע בטווח של 55 מיליון שקל עד 220 מיליון שקל. אך לא רק זאת, שמו של לוי נקשר באחרונה גם לעסקה לרכישת דלק ישראל, על רשת חנויות הנוחות שבבעלותה.

לוי נסוג מעסקת דלק ישראל עוד קודם שהגיעה לישורת האחרונה בשל פערי גישה בין הצדדים בקבוצת הרכישה. בשוק אף היו הערכות שזה קרה משום סוגיית "השבת". לוי מאמין בשמירה על השבת, ואילו דלק ישראל נסמכת על פעילות חנויות הנוחות שלה גם בשבתות וחגים. לסוגיה זו עשויה להיות משמעות פוטנציאלית גם ביחס לישראייר. כך או כך, בסופו של יום לוי לא היה חלק מהעסקה בדלק ישראל, כשהוא לא הצטרף ללהב אל.אר, שנמצאת בשליטת אבי לוי.

לצד זאת, הוזכר שמו של רמי לוי בעוד עסקה שלא הבשילה, לרכישת 20% ממניות דואר ישראל יחד עם כץ שליחויות. לצד כל אלה, יש ללוי עוד פעילות משמעותית שנלווית וקשורה לרמי לוי שיווק השקמה הציבורית, והיא חברת נדל"ן פרטית, שהוא אף בחן באחרונה את האפשרות להנפיק אותה. חברה זו מרכזת את החזקות הנדל"ן שמרוכזות תחת פעילותו בתחומי המסחר ונכסים מניבים אחרים, שמוערכות בשווי של 3 מיליארד שקל (ברוטו).

למעשה, רצף העסקאות הפוטנציאליות הגדולות האלה יותר ממרמז כי לוי רוצה להגביר את הפעילות הלא-קמעונאית שלו, כמו גם על היקף ההון הנזיל שברשותו לביצוע עסקאות. למעשה, 2021 עשויה להיות שנת ההזדמנות הגדולה של לוי, וזאת בין השאר, הודות לקורונה.

מדוע? משבר הקורונה הפיל לקרשים ענפים שלמים במשק, בעוד שתחום קמעונאות המזון דווקא בלט לחיוב עם גידול בהכנסות ובשווי. לוי הוא אחד הנהנים מהמציאות הזו (אף שמתחריו, שמוטים לחנויות עירוניות ואונליין, נהנים מכך יותר ממנו). לפיכך, נראה כי מבחינת לוי היכולת והרצונות הכלכליים שלו עשו השנה קפיצת מדרגה, עוד קודם להנפקה אפשרית של עסקי הנדל"ן, וזה מאפשר לו לעשות קפיצת מדרגה עסקית ולהיכנס לתחומי פעילות חדשים, שיצריכו ממנו אופק השקעה של מאות מיליוני שקלים.

בעבר לוי כבר נכנס לתחומים שלכאורה לא היו קשורים לקמעונאות ונדל"ן, כמו סלולר או טלוויזיה מוזלת, אבל כל אלה נסמכים על מאגר הלקוחות של רשת רמי לוי שיווק השקמה והמוניטין שצברה לאורך השנים. מה גם שפעילויות אלה פחות משמעותיות מבחינת היקפי ההשקעה בהן עבור לוי.

לעומת זאת, נראה כי בעוד שברכישת דלק ישראל ישנה סינרגיה מסוימת בין הפעילות שלוי בחן את רכישתה לבין הפעילויות הקיימות שלו, בשל רשת חנויות הנוחות שמפעילה דלק ישראל, הרי שבדואר, בדסק"ש ובישראייר אין ללוי סינרגיות מובהקות או יתרון עסקי יוצא דופן לביצוע העסקה. כך או כך, 2020 נראית כשנת הקפיצה בתיאבון העסקי של לוי. 

מדוע בחר נאמן אי.די.בי בהצעה של רמי לוי ושלום חיים

הנאמן לנכסי אי.די.בי, עו"ד אופיר נאור, בחר בהצעה של רמי לוי ושל שלום חיים, באמצעות חברת בי.ג'י.איי שנמצאת בשליטת חברת שי אודם, המוחזקת שווה בשווה בבעלות של רמי לוי ושלום חיים, לרכישת השליטה בחברת התעופה ישראייר.

ההצעה של בי.ג'י.איי כוללת תשלום במזומן של 75 מיליון שקל, לעומת הצעה ראשונית של 70 מיליון שקל, כשבדומה ליתר ההצעות שהוגשו לנאמן, גם הצעה זו כוללת ויתור על החוב שחבה אי.די.בי לישראייר, בסך 5 מיליון דולר (כ-16.5 מיליון שקל). עוד כוללת ההצעה הקצאת כ-15 אלף מניות נזילות של החברה לאי.די.בי, כך שאי.די.בי תחזיק ב-20% ממניות החברה. כמו כן, בחלוף 24 חודשים ממועד השלמת העסקה תבוצע הצעת רכש לכל מניות ישראייר, במחיר של 1.7 שקלים למניה, שישקף לחברה שווי של 130 מיליון שקל "לאחר הכסף". עוד נקבע כי העסקה תבוצע As is, כשהצעת הרכישה תקפה עד ל-6 בדצמבר.

לוי ושלום התחרו בשלב שיפור ההצעות מול דור אלון של מוטי בן משה, שהציעה בין השאר חלופה עם רכיב מזומן של 100 מיליון שקל, ויתור על החוב והזרמת 8 מיליון שקל לטובת שימור העובדים וההנהלה. גם חברת גלובל כנפיים של תמי מוזס-בורוביץ', שהחזיקה באל על עד לספטמבר האחרון, שיפרה הצעתה, כשקרן פורטיסימו נכנסה למרוץ מחדש עם מתווה משלה.

בנימוקים שמנה הנאמן בעד הצעת לוי ושלום, הוא ציין את רכיב המזומן בסך 75 מיליון שקל, כשאת היתרון בהצעה הוא טומן ברכיב המניות הסחירות והאפשרות לעלייה בשווי ניירות הערך של החברה, תוך שציין את האיתנות הפיננסית של בי.ג'י.איי, ש"סך המזומנים שלה גבוה מההון הנדרש לטובת עמידה בהצעה לרכישת ישראייר ומימון העסקה". השילוב של מזומן ומניות סחירות, סבור הנאמן, יהווה את התשואה הטובה ביותר עבור מחזיקי האג"ח.

נאור גם ציין את ההיתכנות הרגולטורית להשלמת העסקה עם לוי ושלום, משום שלחברה שדרכה ירכשו את ישראייר אין פעילות משיקה בתחום התעופה והתיירות. בי.ג'י.איי, שבראשה עומד מוטי חזן, הכריזה זה מכבר על כוונתה להיכנס לתחום המלונאות, כשהיא מייחסת ובצדק לישראייר את התואר "חברת תיירות" יותר מאשר חברת תעופה.

עוד נציין כי חזן ולוי לא התייחסו לאפשרות שלפיה ישראייר תחדל לטוס בשבת, אם יקבלו את השליטה על החברה, או לתוכניות אחרות שהם מתכננים לחברה. 

עוד כתבות

עבודה מהבית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזינוק בעבודה מהבית בקורונה מושך סטארט-אפים מענף הנדל"ן

עובדים צעירים רבים שעזבו את הערים הגדולות מתכננים לחזור אליהן בעתיד, וצריכים בינתיים דירות מרוהטות

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הסנאט יחל ביום שני בהליך השימוע של טראמפ

לאחר השימוע, הסנאט יצביע האם להרשיע את נשיא ארה"ב לשעבר ● אמנם טראמפ כבר עזב את הבית הלבן, אך הסנאט יכול להצביע ולהרשיע אותו, כדי למנוע ממנו לכהן שוב

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

למרות חיזורי נתניהו, הממשלה תאשר רק תוכנית מוגבלת נגד אלימות בחברה הערבית

הממשלה צפויה לאשר כמה עשרות מיליוני שקלים למלחמה באלימות בחברה הערבית • עוד בתוכנית: מהלך נרחב לקטיעת זרם הנשק הגנוב לארגוני הפשיעה ותוכנית ממוקדת למאבק בארגוני הפשיעה, באחריות המפכ"ל החדש

השופטות ביניש וחיות. ביניש שמותנה בעצמה בממשלת מעבר, מנעה צעד דומה עד לאחר הבחירות / צילום: אוריה תדמור

הסטנדרט הכפול של בית המשפט העליון ביחס למינוי שופטים בתקופת בחירות

בקשת הנשיאה חיות לכנס את הוועדה לבחירת שופטים בתקופת בחירות, עוררה מחדש וויכוח בו נטען כי העליון מקבל החלטות סותרות בעניין ● אלא שבחינה היסטורית מבהירה שהכלל הינו עקבי וברור: מותר לכנס את הוועדה בתקופת בחירות, אך רק אם זה מועיל לעליונים

רחוב לואי מרשל 41, תל אביב / צילום: יח"צ

"יש הרבה חאפרים. היו יזמים שהציעו דברים ממש הזויים"

הבניין ברחוב לואי מרשל 41 בתל אביב ייהרס בקרוב: 32 דירות ייבנו במקום 15 הקיימות

דרינק בבית / צילום: Shutterstock

קוקטיילים עד הבית: בקבוק חם, בלי קרח כתוש ובלי שקשוקים

קוקטיילים מבוקבקים במשלוח צמחו בחסות הקורונה לנישה מובילה בצריכת אלכוהול בארץ, מברים תל אביביים ועד למושבים וקיבוצים ● בסגר השלישי הצטרפו למגמה גם ברמנים פרטיים, ומיזמים חדשים ומשקשקים נולדו

מטוס של חברת איתיחאד מאיחוד האמירויות / צילום: יח"צ

לידיעת משרד הבריאות: דנמרק משעה הטיסות מאיחוד האמירויות בעקבות "חשד למרמה בבדיקות הקורונה"

לפי שר התחבורה הדני, המידע הגיע לרשויות הדניות מאזרחים שסיפרו על "מקרים ואירועים ספציפיים באיחוד האמירויות" ● "רמת האמינות והפירוט של הדיווחים היא גבוהה מאוד ולכן אנחנו לוקחים זאת ברצינות"

בני גרינאפל / צילום: איל יצהר

בני גרינאפל, מנכ"ל עידן 2000 וכפר השעשועים: "האכיפה לא רצינית"

בני גרינאפל על אתגרי העבודה בתקופת הקורונה ● "עתרנו לבג"ץ לא לאפשר לרשתות השיווק למכור צעצועים ולפגוע לנו בפרנסה. אם סוגרים אותנו, תסגרו גם את אפשרות הקנייה בערוצים אחרים. בג"ץ הציע למדינה לשנות את ההחלטה, היא סירבה ואנו מחכים לפסיקה שאמורה להתקבל בקרוב"

קוניאק מרטל / צילום: יח"צ חו"ל

המלצת שתייה: מגלים את הקוניאק מחדש

הקוניאק נהנה מתחייה וביקוש מחודש בשנים האחרונות ● יצרנית הקוניאק מרטל החלה לייצר משקאות שמצד אחד מזכירים יותר וויסקי בטעמם היבש - ומאידך מתאימים למשקאות מעורבבים

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"

שטיסל עונה 3 / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הסדרה "שטיסל": בחברה שמבוססת על סודות, אובדן השליטה בלתי נמנע

בעונה החדשה של "שטיסל" ("יס") אומנם אין קורונה, אבל גיבוריה מתחבטים בבעיות עם זיקה עמוקה למה שהיא חשפה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל קפצה ב-6.5%, אפל ב-3.7%

סגירה מעורבת באירופה ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר בכ-900 אלף, לעומת צפי כלכלנים לכ-925 אלף ● בבית ההשקעות אופנהיימר מעריכים כי צ'קפוינט תציג הפתעה חיובית בדוחות

מתוך הסרט "קרעים של אישה" / צילום: Benjamin Loeb  Netflix

"קרעים של אישה": כמו שיר לא מוצלח בסדנת כתיבה

בסוף הסרט "קרעים של אישה" (נטפליקס) נראה כאילו מישהו התפרץ לסט וצעק "מה  זה! למה כולם עצובים? יאללה, תחייכו קצת!"

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה / צילום: Associated Press, Peter Dejong

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה ותבטל טיסות מבריטניה

לאחר התפטרות הממשלה בסוף השבוע, הפרלמנט הכריע על הטלת עוצר לילי בהולנד ● מי שיעברו על העוצר וייצאו מביתם ללא אישור או סיבה הכרחית יהיו צפויים לקנס כספי של 95 אירו לפחות ● ראש ממשלת הולנד: ""אלה הם צעדים חמורים מאוד, אך אנו נמצאים בצומת דרכים. הווריאנט הבריטי אינו מותיר לנו ברירה"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הנאסד"ק ננעל בשיא; IBM ואינטל התרסקו לאחר הדוחות

מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור בגרמניה מתחת לצפי ● המגבלות בבריטניה מורגשות מאוד בתחום השירותים, כך מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים רשם את קצב התכווצות הפעילות הכלכלית המהיר ביותר מאז מאי 2020 ● לראשונה מפרוץ הקורונה הונג קונג השיתה סגר על התושבים

"שופס" במגוון פלטפורמות / צילום: אתר החברה

הדרך של פייסבוק ואינסטגרם להפוך לערוץ קניות עוברת בתל אביב

במאי השיק מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג את "שופס", היוזמה העדכנית של ענקית הרשתות החברתיות לפצח את נושא המסחר המקוון ● שני הישראלים שעומדים מאחורי פיתוח "שופס" מדברים על עתיד הקמעונאות, הפידבקים מהלקוחות ומתייחסים לתלות הגוברת של מותגים בפייסבוק

השופט עוזי פוגלמן, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית / צילום: רפי קוץ

כדי לזייף סרטונים של היריב לא צריך בינה מלאכותית: המקרה של ג'ו ביידן וברק אובמה

נבהלתם מזיופי הדיפ-פייק של לפיד וחולדאי? סרטונים מבושלים שהופצו השבוע על ג’ו ביידן וברק אובמה מוכיחים שאפשר לשקר בכיף ללא טכנולוגיה עילית • כך ניתן ללכלך על יריבות ויריבים בתחבולות פשוטות כמו חיתוך תמונה, תקריב, האטה וערבול צליל

דמעות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תבכו, זה בריא: מה עובר על מי שלא מסוגל להזיל דמעה?

האדם הוא החיה היחידה בטבע שבוכה בגלל רגש, אבל החוקרים טרם מצאו תשובה חד-משמעית למה התכונה הזו התפתחה דווקא אצלנו, ומה תפקידן של הדמעות ● האזינו

שדה התעופה החדש של ברלין. מה שהיה אמור להיות סמל הבירה המאוחדת, הפך למבנה שמנציח כישלון גרמני / צילום: רויטרס - Annegret Hilse

גרמניה הגדירה את ישראל כ"מדינה בסיכון גבוה" להדבקה בקורונה; תחמיר תנאי הכניסה

ישראל ו-24 מדינות נוספות יידרשו בכניסה לגרמניה בבידוד של 10 ימים ובהגבלות חמורות יותר מכפי שהתקנות מגדירות כיום ● בנוסף להכרזה על "מדינות בסיכון גבוה", הממשלה הגרמנית הכריזה על "אזורי סיכון למוטציות", מהם היא יכולה להגביל את הכניסה בשל החשש מהתפשטות וריאנטים מדבקים יותר של נגיף הקורונה