גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 טיפס ב-0.7%, אנלייבקס זינקה ב-30%

מדד ת"א 90 הוסיף 0.8% ומדד הבנקים עלה ב-0.9% ● לייבפרסון קפצה ב-4.7%, מזרחי טפחות עלתה ב-1.36%, נייס איבד 0.3%, אופקו קפצה ב-6.6%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות על רקע עדכון המשקולות החודשי של מדדי המניות בת"א. מדד ת"א 35 עלה ב-0.74%, ת"א 90 הוסיף 0.8% ומדד הבנקים עלה ב-0.9%.

לייבפרסון קפצה ב-4.7%, מזרחי טפחות עלתה ב-1.36%, נייס איבד 0.3%, אופקו קפצה ב-6.6%, אנלייבקס המריאה בכ-30% לאחר שפרסמה תוצאות ביניים חיוביות בניסוי בחיסון לקורונה. 

אנרג'יאן ואוגווינד עלו בכ-5% כ"א, אורמד פארמה זינקה ב-13.6%.

מחזור המסחר, כולל הביקושים שהוזרמו בעדכון המשקולות, הסתכם ב-3.1 מיליארד שקל.

בסיכום שבועי מדד ת"א 35 איבד 2.6% (ומתחילת השנה ירד ב-14%), מדד ת"א 90 נפל השבוע ב-3.8% (ומתחילת השנה עלה ב-8.9%)..

ארבע חברות חדשות, המצטרפות ל-19 חברות חדשות השנה בשוק המניות בתל-אביב, ביצעו השבוע הנפקות ראשוניות (IPOs) וגייסו כ-879 מיליון שקל. המנפיקות החדשות הן שתי חברות טכנולוגיה אקוואריוס והייקון מערכות, חברת הביומד יומן אקסטנשנס, וחברת התעשייה פולירם.

שלוש חברות חדשות נוספות, בהן שתי חברות הייטק, פרסמו תשקיף להשלמה במסגרתו הן צפויות לגייס עד כ-255 מיליון שקל סה"כ יחד בהנפקות ראשוניות (IPOs) בשבועות הקרובים.

16:55

שלב טרום הנעילה החל מוקדם היום (הוקדם ל-16:55) על רקע עדכון המשקולות החודשי למדדי המניות בבורסה. מנהלי הקרנות על מדדי הבורסה צפויים להזרים ביקושים והיצעים ערים במיוחד, כאשר בין המניות הבולטות ניתן למצוא את לייבפרסון, אורמת טכנולוגיות, מקס סטוק שתיכנס לת"א 125 ות"א 90, איי.אפ.אפ ומניית להב.

15:34

שער הדולר ממשיך במגמת ההיחלשות ויורד לרמה של 3.268 שקלים, וזאת לאחר שהשער היציג נקבע היום מעל לרמה של 3.37 שקלים.

15:00

הדולר ממשיך לאבד גובה מול השקל, נחלש בכ-0.6% ונסחר ברמה של 3.27 שקלים. האירו מתחזק בכ-0.2% ונסחר סביב 3.973 שקלים.

בבורסה נסחר כעת מדד ת"א 35 בעלייה של כ-0.4% ומדד ת"א 90 מטפס ב-1.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-970 מיליון שקל. 

ירידות בולטות רושמות מניות פריגו, מליסרון , הכשרת היישוב, פרטנר  ושפיר. 

13:00

מגמה חיובית בבורסה. עליות של 0.6%-1% במדדי המובילים. הדולר ממשיך לאבד גובה מול השקל ונסחר ברמה של 3.277 שקלים ואילו האירו מתחזק בכ-0.2% סביב 3.97 שקלים.

איש העסקים אהרון פרנקל ממשיך לרכוש מניות גב ים  ואתמול הוא רכש עוד כ-5.1 מיליון מניות במחיר של 26 שקל למניה, בעסקה מחוץ לבורסה. פרנקל הגיע להחזקה של כ-18.5% מהון מניות גב ים. 

חברת פרשקובסקי  מדווחת על מכירת 107 דירות בחודש נובמבר 2020, בשווי כולל של 198 מיליוני שקלים. מדובר בהיקף מכירות גבוה במיוחד, בהשוואה לחודש אוקטובר שבו נמכרו 24 דירות, ולעומת חודשי נובמבר בשנים הקודמות. לשם השוואה, החברה מכרה בחודש נובמבר 2019 כ-38 דירות ובחודש נובמבר 2018 כ-36 דירות.

11:05

מגמה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מתקדם בכ-0.8% ומדד ת"א 90 עולה בכ-1%. עליות בולטות רושמות מניות אפולו פאוור , קבוצת דלק , אורמד, וסבוריט.

גלילאו טק  קופצת ב-12% ומשלימה זינוק של 180% בשבועיים. החברה דיווחה הבוקר כי סיכמה על הארכת המועד לחתימה על עסקת המיזוג עם חברת ברייט הפועלת בתחום העיר החכמה ב-10 ימים למען השלמת הליכים טכניים. גלילאו צפויה לרכוש את פעילותה ונכסיה של חברת ברייט במלואן. בנוסף סוכם כי עד מועד השלמת העסקה תגייס גלילאו 1 מיליון שקל ולא 1 מיליון דולר כפי שהוסכם קודם לכן, וזאת ע"י גיוס ציבורי או פרטי. 

סומוטו  בולטת בעלייה חדה לאחר שהחברה דיווחה כי חברת החשמל, אשר הודיעה כי תבחן השקעה בנוסטרומו (אותה רוכשת סומוטו) במסגרת מסלול החדשנות, תחל יחד עם נוסטרומו בהטמעת מערכת אגירת אנרגיה תרמית המיועדת למבנים מסחריים המקוררים באמצעות צ'ילרים על גג בניין של חח"י בתל אביב. נוסטרומו קיבלה לפרוייקט זה אישור מהרשות לחדשנות ותקציב העומד על כ- 2.7 מיליון שקל בשיעור השתתפות של 50%.

10:05

יום המסחר בבורסה נפתח תוך עליות קלות במדדי המניות המובילים, שמטפסים בכ-0.2%. עליות בולטות במניות אופקו, טאואר , באטמ , אודיוקודס ואלומיי.

בשוק המטבעות הדולר נסחר הבוקר בירידה של כ-0.3% לרמה של 3.278 שקלים והאירו מנגד מתחזק בכ-0.4% ונסחר סביב 3.98 שקלים.

08:50

הדולר נסחר הבוקר בירידה של כ-0.1% לרמה של 3.286 שקלים והאירו מנגד מתחזק בכ-0.5% ונסחר סביב 3.983 שקלים.

07:55

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול ננעל המסחר  בירידות. מדד ת"א 35 נסוג ב-1.5% ומדד ת"א 90 ירד בכ-2.1% . מדד הנפט והגז בלט בירידה של 4.8%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל. בוול סטריט הסתיים המסחר אמש במגמה מעורבת,  כשמדד הנאסד"ק רושם ירידה של כ-0.1% ומנגד ה-S&P 500 והדאו ג'ונס סגרו בעליות קלות. 

למניות הדואליות לא תהיה השפעה ממשית על המדדים בבורסה. אופקו  חזרה עם פער חיובי של כ-12%, אורמד  9.5%, אודיוקודס 2.5%, טאואר  2.3% ופלוריסטם כ-6% והן צפויות לטפס היום. מנגד, פריגו עם פער שלילי של כ-1.3% ואבוג'ן כ-3%. 

2. מגמה מעורבת באסיה

בבורסות אסיה נרשמת היום מגמה מעורבת, ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ניכרת יציבות.

3. הדולר ממשיך לאבד גובה

הדולר המשיך לאבד גובה מול השקל אתמול לאחר קביעת השער היציג ונסחר סביב רמה של 3.282 שקלים לדולר.  בין הגורמים שהביאו את המטבע המקומי עד הלום, מלבד הדפסות הכסף מצד הבנק המרכזי האמריקאי, ניתן למנות את העליות בשוקי המניות בוול סטריט. המגמה החיובית מאלצת את הגופים המוסדיים לגדר את השקעותיהם הדולריות ובכך לתרום למגמת התחזקות השקל מול הדולר. 

בעולם נסחר כעת הדולר ללא שינוי מול הין היפני, ברמה של 104.4 יינים לדולר, ומול האירו בירידה מזערית לרמה של 1.212 דולרים לאירו. 

4. מאקרו וסחורות: הזהב ממשיך בהתאוששות

בתחום המאקרו, בסין פורסם היום כי מדד מנהלי הרכש (PMI) של השירותים עמד בנובמבר ברמה של 57.8 נק' לעומת צפי ל-56.5 נק'. בהמשך היום יתפרסמו גם באירופה ובארה"ב מדדי מנהלי הרכש (PMI) של השירותים. בגוש האירו ה-PMI צפוי לעמוד ברמה של 41.3 נק' ובארה"ב על 57.5 נק'. 

עוד יתפרסמו היום בארה"ב התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע החולף, שצפויות להסתכם בכ-775 אלף. 

בזירת המסחר בסחורות ממשיך הזהב בהתאוששות של הימים האחרונים ורושם עלייה קלה לרמה של 1,837 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט נסחר בירידה של כ-0.3% סביב 48.1 דולר לחבית.

5. המלצה חיובית על בזק

ולסיום, בלאומי פרטנרס מותירים את מניית בזק  בהמלצת "תשואת יתר" ומעדכנים את מחיר היעד ל-4.5 שקלים, המשקף אפסייד של כ-22%. בסקירה שפורסמה אתמול צוין כי "תוצאות הרבעון הושפעו מסיווג מחדש של הדוחות וכן מהקורונה, ובנטרול ההשפעות החשבונאיות (בזק בינלאומי) התוצאות היו מעורבות. מצד אחד בזק קווי ממשיכה להציג חוזקה בביצועים כשהמגמות שאפינו אותה קודם המשיכו ברבעון הנוכחי (ירידה בפעילות הטלפוניה ועליה בשאר הפעילויות). יס שומרת עדיין על רווחיות, אבל ההפסדים בפלאפון עלו ובזק בינלאומי מציגה הפסד גם ברווח הנקי המתואם".

"בזק עומדת כיום בעיצומם של שינויים רבים הכוללים בין היתר שינוי במבנה הפעילות (חלק מהפעילויות של החברות הבנות יכולות בעתיד להיות חלק מבזק קווי); תחילת הדרך לפתיחת רשת סיבים האופטיים (יעד אופטימי להגעה של כ-מיליון בתי אב עד סוף שנה הבאה); סיווג מחדש של הדוחות הכספיים אחורה (מהלך שיכול להיות שטרם הסתיים); החלפה בצוות ההנהלה (ס. כספים עזב); והתייעלות בחסרות הבנות (תחת הנהלת אלפא). כל זה מוביל לכך שהטווח הקצר יכול להכיל לא מעט שינויים אך בטווח הבינוני ארוך אנו מאמינים כי מדובר בחברה שיכולה לייצר תזרים חופשי גבוה ובעתיד לחזור ולחלק דיבידנדים", כותבים שם.

עוד כתבות

הבניין שבנווה  אביבים / צילום: איל יצהר

שכירות בתל אביב: דירה בנווה אביבים הושכרה ב-8,000 שקל

מדובר בדירת 4.5 חדרים בשטח 135 מ"ר עם חניה ● בפתח תקווה דירת 3.5 חדרים נמכרה ב-1.6 מיליון שקל

המבנה שבנייתו נעצרה. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המשכנתה השתנתה, והמקרה המקומם של 55 דירות בת"א. כותרות הנדל"ן

מי יהנה מהאפשרות להגדיל את מרכיב הפריים עד לשני שליש, שנפתחה השבוע ● מה קורה כשנותנים לקבלנים הוראה לבנות דירות מוזלות, אבל לא מפקחים על לוחות הזמנים ● מנכ"ל קרסו מספר בראיון בלעדי על הפיצוץ במשפחה ● ו"כסף בקיר" צוללים לעולם ההשקעות בקרקעות חקלאיות

פרמדיק צבאי מכין חיסון קורונה להזרקה באשדוד / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

ועדת התעדוף ממליצה: לפתוח את החיסונים לגילאי 18-16

ההמלצה של הוועדה שדנה בתעדוף החיסונים, מגיעה לאחר שנודע כי המשלוח של פייזר שהיה אמור להגיע בתחילת פברואר, צפוי להיות קטן משמעותית מהמצופה ● במשרד הבריאות ידונו אם לחסן את בני הנוער בבני הספר או בקופות החולים

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

אל על: דחיית ערעור שהגיש ועד הטייסים הוא תנאי לקבלת ההלוואה

אל על מנהלת משא ומתן עם בנקים ועם גופים מוסדיים להלוואה בהיקף של 300 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור 82.5% ● בדיווח לבורסה חושפת החברה כי דחיית הערעור הוא תנאי להלוואה

שאול מרידור / צילום: איל יצהר

״באוצר לא הבינו את עומק המשבר״: המשפט הכי חשוב ששודר בעובדה

בעובדה העדיפו להחמיא לעצמם על ההישג העיתונאי שבעצם קיום הראיון וויתרו על ההזדמנות ההיסטורית לברר מה באמת קרה במשרד האוצר בזמן משבר הקורונה ● למעט משפט אחד שגם הוא כנראה שודר כמעט בנס

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"

אינטל / צילום: דוברות אינטל

מתקפת האקרים? הדוחות של אינטל דלפו - נאלצה להקדים את הדיווח

חשד כי ענקית השבבים נפלה קורבן לפריצה של האקרים שהדליפו את נתוני הדוחות לפני המועד המתוכנן, מה שאילץ את אינטל לפרסם את הדוחות לפני הזמן

אום אל פחם. ילדים באוכלוסיות מוחלשות נפגעו עוד יותר בתקופת הקורונה בגלל חוסר בלמידה מקוונת / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הקורונה אולי תחלוף אבל האי שוויון במשק גבר. 5 גרפים שמעידים על כך

הפערים החברתיים-כלכליים הגבוהים בישראל התחדדו עוד במהלך הקורונה • בדיקה של גלובס שאומדת את האי שוויון דרך מספר נקודות מבט מראה: נשים איבדו את עבודתן יותר מגברים, הלמידה מרחוק לא הייתה נגישה עבור החברה החרדית והערבית, ואנשי ההייטק נהנו מיציבות תעסוקתית

נשים בבורסה

המשקיעות באות: יותר נשים סוחרות בבורסה והן גם עושות את זה טוב יותר

את מה שלא עשו קמפיינים ועשרות שנות מסחר מקוון, עשתה דווקא הקורונה: בחודשים האחרונים התחילו עשרות אלפי נשים לעשות צעדים ראשונים של השקעה בבורסה ● בעקבותיהן התפתחה תעשייה משגשגת של קורסים, קבוצות פייסבוק וייעוץ בוואטסאפ

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב ה-46 / צילום: Associated Press, Evan Vucci

בכיר אמריקאי: ביידן ימשיך לעודד נורמליזציה בין ישראל לשכונתיה

פקיד בכיר אמריקאי, המנוסה ומעורה במזרח התיכון ובממשל ביידן הנכנס, אמר לגלובס כי הנשיא החדש יעודד את המשך תהליך הנורמליזציה עם מדינות ערביות ומוסלמיות ● הבכיר הוסיף כי הערוץ הפלסטיני, שנזנח בימי טראמפ, יחזור לתמונה ופתרון שתי המדינות יקודם

קולטן סקריבנר (באמצע) בסצנה מבוימת / צילום: Jacob Papso

נחמה כשהחיים הם סיוט: סרטי האימה שיכינו אתכם לחיים

אחד המחקרים המדוברים של קולטן סקריבנר, חוקר סקרנות מורבידית, גילה שאנשים שאוהבים סרטי זומבים הגיעו מוכנים יותר למגפת הקורונה ● בראיון לגלובס, הוא מסביר מדוע אנשים מוצאים נחמה ביצירות מפחידות גם כשהחיים עצמם הם סיוט, ומה יכול להרוויח מהן גם מי ששונא סרטי אימה

מטוס של חברת איתיחאד מאיחוד האמירויות / צילום: יח"צ

לידיעת משרד הבריאות: דנמרק משעה הטיסות מאיחוד האמירויות בעקבות "חשד למרמה בבדיקות הקורונה"

לפי שר התחבורה הדני, המידע הגיע לרשויות הדניות מאזרחים שסיפרו על "מקרים ואירועים ספציפיים באיחוד האמירויות" ● "רמת האמינות והפירוט של הדיווחים היא גבוהה מאוד ולכן אנחנו לוקחים זאת ברצינות"

צילום: Reuters, Andrew Kelly

העיתונאי הוותיק לארי קינג נפטר בגיל 87 לאחר מאבק בקורונה

לארי קינג נפטר לאחר שחלה בקורונה בתחילת חודש ינואר ● הוא הגיש את תוכנית הראיונות המפורסמת שלו ברשת CNN בין השנים 1985-2010, אז החליף אותו פירס מורגן

שטיסל עונה 3 / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הסדרה "שטיסל": בחברה שמבוססת על סודות, אובדן השליטה בלתי נמנע

בעונה החדשה של "שטיסל" ("יס") אומנם אין קורונה, אבל גיבוריה מתחבטים בבעיות עם זיקה עמוקה למה שהיא חשפה

רחוב לואי מרשל 41, תל אביב / צילום: יח"צ

"יש הרבה חאפרים. היו יזמים שהציעו דברים ממש הזויים"

הבניין ברחוב לואי מרשל 41 בתל אביב ייהרס בקרוב: 32 דירות ייבנו במקום 15 הקיימות

יואל גולדמן / איור: גיל ג'יבלי

מלך הנדל"ן של ברוקלין והשמדת הערך: הכירו את האיש שעומד מאחורי הקריסה של חברת אול-יר

מלך הנדל"ן של ברוקלין, חסיד סאטמר שהבניינים שלו הם אבן שואבת להיפסטרים, וגם משמיד ערך שחייב כ־2.5 מיליארד שקל למשקיעים ישראלים ● מיהו יואל גולדמן, איש המסתורין שעומד מאחורי קריסת אול-יר, ולמה אין תמונה שלו בשום מקום

בני שטיינמץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

הכרעה דרמטית בשווייץ: המיליארדר בני שטיינמץ נידון לחמש שנות מאסר על עבירות שוחד ומרמה

איש העסקים והמיליארדר הישראלי צפוי לערער על גזר הדין, שמצא אותו אשם ב"העברת שוחד לבכירי ציבור זרים" וכן "בזיוף ובמרמה במסמכי תאגיד" סביב פרשת מכרה הברזל בגינאה ● הוטל עליו קנס של 50 מיליון פרנק שוויצרי ● שטיינמץ הודיע כי יערער על הפסיקה

בועז אחד העם, יו"ר המרכז הישראלי ללימודי חירשות / צילום: איל יצהר

קהילת החירשים בישראל זכתה לאחרונה בהישג נדיר

קהילת החירשים בארץ זכתה לאחרונה בהישג נדיר: החלטה על הקמת אקדמיה לשפת סימנים ישראלית ● משמעות ההחלטה היא הכרה רשמית בכך שחירשות היא תרבות נפרדת, סוערת ושוקקת - ולא פגם או מגבלה ● "כמו שהשומע לא איבד את החירשות, החירש לא איבד את השמיעה"

רופ דני / צילום: אביב חופי

"שימוש ללא כל רשות": מי ומה חימם את החזאי דני רופ

רופ טוען כי סופרגז עשתה שימוש שלא כדין בשמו בקמפיין ● וגם: חברת זעפרן-טק נערכת להנפקתה בבורסת ת"א בשנה וחצי הקרובות

איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

איך מנהיגים ליצירתיות? המנכ"לים המובילים עונים

איך מעודדים יצירתיות אצל מנהלים? יו"ר ישראכרט והמנכ"לים של אינטל, נספרסו, שטראוס, פפר, מיקרוסופט ושופרסל עונים • "מועצת המנהלים" שזימן ערן גפן, מומחה ליצירתיות עסקית, נותנת את הזווית שלה על יצירתיות עסקית בצל מגפה