גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לית נאסד"ק דוחפת דירקטוריונים להתגוון מבחינת ההרכב האנושי

עדינה פרידמן דנה בתוכנית הגיוון של הבורסה עם הוול סטריט ג'ורנל

עדינה פרידמן, מנכ"לית נאסד"ק / צילום: Evan Agostini/Invision
עדינה פרידמן, מנכ"לית נאסד"ק / צילום: Evan Agostini/Invision

בורסת נאסד"ק הציעה ביום שלישי חוקים חדשים שידרשו מחברי המנהלים של החברות הרשומות בה לעמוד בקריטריונים מינימליים של גיוון מגדרי, גזעי וכיו"ב, או לחילופין להסביר באופן פומבי למה אינן נוהגות כך. מנכ"לית נאסד"ק עדינה פרידמן שוחחה עם הוול סטריט ג'ורנל על תוכניות הגיוון של הבורסה. הראיון נערך לצרכי בהירות.

למה הנאסד"ק החליט לעשות זאת?
"הראשית של זה... למעשה הייתה לפני שנים רבות. בנוסף לפעילות בשווקים כאן בארה"ב, אנו מפעילים ויש בבעלותנו גם כמה מהשווקים במדינות נורדיות ובאירופה... מדינות רבות באירופה חצבו לעצמן עמדה מובילה במציאת דרכים לקבוע סטנדרטים, בעיקר בנושא שוויון מגדרי... הן היו יעילות למדי בשיפור המגוון של חברי המנהלים של החברות במדינות אלה.

"אך בכנות, השנה, עם כל החוויות שהביאה איתה, אני חושבת שזה העלה מודעות באמריקה התאגידית ליתרונות של גיוון.

"אנו חושבים שהמאמץ הזה הוא אחד מהצעדים החשובים שנאסד"ק יכולה לעשות על מנת לקדם את הנושא".

מה הייתה התגובה מאז פורסמה ההצעה של נאסד"ק? האם נשמעו תלונות, או שהמשוב היה חיובי?
"התגובה עד עכשיו הייתה חיובית באופן גורף. בהחלט שמענו מכמה אנשים שהיו להם שאלות או חששות. ואני חושבת שהצלחנו לשבת איתם על פרטי ההצעה כך שירגישו יותר נוח שמדובר בצעד חיובי, אך מצד שני לא מדובר בדרישה מחמירה.

מתוך הנחה שהכלל הזה יאושר על ידי מועצת הבורסות וניירות הערך, האם את מצפה שיהיו חברות מסוימות שעשויות להיות מוצאות מהנאסד"ק בגלל שלא יעמדו בכללי הגיוון שלו?
"אנחנו הולכים לעשות את זה בצורה כזו שלכל חברה תהיה דרך די ישירה לעמוד בכללים. אז אני לא צופה שיהיו חברות שיוצאו. זה באמת מה שאנו קוראים לו 'ציית לכללים - או הסבר למה לא'. מצאנו שכאשר אנו קבועים כללים מסוג זה, חברות עובדות קשה על מנת לעמוד בהם, וכשהן לא יכולות לעמוד בהם, יש להן לרוב סיבות טובות לכך. אז הן יוכלו להסביר זאת גם למשקיעים.

"שוב, זה הכל עניין של גילוי נאות. כדי שמשקיעים יבינו את הגיוון בחבר המנהלים ואת המאמץ שחברות עשו על מנת לשפר את הגיוון בחברי המנהלים שלהן".

מבקרים צפויים לומר שגזע ומגדר בחבר המנהלים של חברה לא משנים באותה מידה שהביצועים שלה והתשואות שלה למשקיעים חשובים להם. איך את עונה לזה?
"כשאנו מסתכלים על כל הגורמים של ESG - סביבה, חברה וניהול - תמיד אמרתי שזה עניין של 'גם' ולא עניין של 'או או'. כמובן, אנו כאן כדי שבעלי המניות או בעלי חברות יראו תשואות. וזה חלק גדול מלהיות חברה ציבורית.

"אך באותו זמן, בנוסף לתשואות האלה, זה משנה איך אנחנו עושים זאת. ואני חושבת שמה ש-ESG באמת מתמקד בו זה איך אנו מביאים את התשואות האלה.

"במקרה הספציפי הזה, ניהול חברה הוא רכיב קריטי של איך אנו מגיעים לתשואות. כאשר אנו בוחנים גיוון בחברי מנהלים ואת המחקרים שנעשו על גיוון בחברי מנהלים, ישנם מחקרים רבים המצביעים על כך שככל שחבר המנהלים מגוון יותר, זה קודם כל משפר את הביצועים הפיננסיים של החברה, וגם מוריד את פרופיל הסיכון ומשפר את ניהול הסיכונים שלה".

היו ניסיונות רבים בוול סטריט בשנים האחרונות לדחוף לגיוון רב יותר באולמות ההנהלה בתאגידים אמריקאיים, אבל חברי מנהלים מורכבים עדיין בעיקר מגברים לבנים. למה את חושבת שההצעה של נאסד"ק תעשה שינוי?
"יש לנו יחסים טובים מאוד עם החברות הרשומות אצלנו. אנו גם יודעים שרבות מהחברות הרשומות אצלנו נמצאות בקליפורניה. הן כבר מתמודדת עם הנושא. אז אני יודעת שחברות רבות בלאו הכי זזות בכיוון הזה.

"חברות האינטרנט ברובן טובות מאוד מבחינה זו. זה רק עניין של לתת להן את המשאבים והאמצעים להבין איך להגשים את היעד שלנו ולהגיע לגיוון רב יותר".

עוד כתבות

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מה כדאי לדעת על הזן הדרום אפריקאי החדש של נגיף הקורונה

חוקרים מזהירים שהווריאנט החדש עשוי להתפשט מהר יותר ולפגוע ביעילות החיסונים

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

נקסטפרם. טכנולוגיה המתבססת על שמרים / צילום: מצגת החברה

תיאבון לפוד-טק: נקסטפרם השלימה הנפקה לפי שווי של 115 מיליון שקל

החברה, המפתחת רכיבי מזון ייחודיים בשמרים, גייסה כ-30 מיליון שקל בעיקר ממוסדיים

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

אינטל מסכמת שנה והמנכ"ל החדש מאותת: העברת הייצור מחוץ לחברה קרובה מתמיד

מנכ"ל אינטל הבהיר את מה שהסתמן כבר בדוחות הקודמים - החברה תיאלץ להוציא למיקור חוץ חלק מהייצור ● המהלך לא צפוי להשפיע על פעילות החברה בישראל, לפחות בינתיים ● בנוסף, שיא בהכנסות למובילאיי - ואינטל מדגישה שהיא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון דוחה בשלושה חודשים את תחילת הרפורמה בביטוח תאונות אישיות

כשבוע לפני שההוראות לשינוי תחום הביטוח האמור, שלדברי הרשות עצמה רווי בכשלים, היו אמורות להיכנס לתוקף, הרשות מאפשרת לחברות הביטוח לדחות את היישום לתחילת מאי ● זאת, לדברי הרשות, "בשל בקשות מחברות הביטוח, קשיים בהיערכות לאור מגפת הקורונה, וקשיים מיכוניים ופרקטיים"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

מנכ”לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

משרד התקשורת יודיע בקרוב כיצד יפעל שוק האינטרנט בישראל

המשרד השתכנע כי הספקיות הקטנות באינטרנט חייבות תמיכה, ולכן ידרוש שינויים בשוק הסיטונאי ויחייב את בזק להמשיך ולמכור חבילות עם ספקי אינטרנט ● בתמורה ככל הנראה תקוצר תקופת ההתארגנות בשוק ל-9 חודשים, ורק לאחר מכן בזק והוט יוכלו להתחיל לספק אינטרנט ישירות

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"הרכבת תאפס את ערך הדירות": מי מתנגדים למטרו ומדוע

אלפי תושבים ברעננה חוששים שפרויקט המטרו יפגע אנושות בערך בתיהם ובדרך נמיר בת"א דואגים שהרכבת לא תאפשר להם לבצע התחדשות עירונית ● בעוד יומיים יסתיים המועד להגשת השגות (התנגדויות) נגד המקטע הצפוני של קו המטרו M1 ● גלובס עושה סדר

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

הרכב החשמלי הקומפקטי של סיטי-טרנספורמר / צילום: יח"צ

החברה הישראלית שפיתחה רכב מתקפל מתכננת הנפקה ברבעון השני

חברת סיטי-טרנספורמר הודיעה היום כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי שווי של 450-600 מיליון שקל ● החברה פיתחה רכב חשמלי קומפקטי שיכול לשנות את ממדיו

תור לבדיקת קורונה בהיכל שלמה ת"א / צילום: בר - אל

הווריאנט מקליפורניה הגיע לישראל; אין הוכחה שהחיסון אינו יעיל נגדו

משרד הבריאות דיווח הערב כי זיהה חמישה בני אדם שנדבקו בווריאנט מלוס אנג'לס ● פרופ' רות הרשברג: "אין סיבה לפאניקה, הציבור צריך להבין שצריך להתחסן כמה שיותר מהר, וכאשר מתחסנים, זה לא אומר שאפשר 'לפרוק עול'"

בני שטיינמץ, בשווייץ. מתכוון לערער / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

איך יושפעו ההליכים נגד שטיינמץ בישראל מהרשעתו בשווייץ

המיליארדר, שנגדו מתנהלים הליכים פליליים בשלוש מדינות, נידון לאחרונה לחמש שנות מאסר הן בשווייץ והן ברומניה בשתי פרשות שונות • גלובס בוחן את מצבו המשפטי, היכן ירצה מאסר, ומהי ההשפעה של ההרשעה בשווייץ על חקירתו באותה פרשה בישראל

שטיח גוגל / צילום: אפרת לוי, גלובס

גוגל מחריפה את הסכסוך עם אוסטרליה ומאיימת לכבות את מנוע החיפוש שלה שם

הסכסוך מתמקד בהצעת חוק הדורשת שענקיות הטכנולוגיה ישלמו למפרסמים על חדשות

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

בשל העדר תקציב: רשות החדשנות עוצרת מענקים חדשים לסטארט-אפים

הרשות הודיעה היום לחברות כי מאחר שלא קיבלה מסגרת תקציב ל-2021, היא אינה יכולה לאשר בשלב הזה מענקים חדשים ● מתחילת השנה התקבלו כבר ברשות החדשנות 188 בקשות למענקים שיעלו לדיון רק לאחר קבלת מסגרת התקציב

חיסון קורונה בברזיל. המוטציה החדשה שברה שיאים במדינה / צילום: Associated Press, Bruna Prado

מונדיאל המוטציות: איך הן מתרחשות, מי יותר מדבקת, והאם מי שהתחסן יכול להיות רגוע?

פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג וחוקר נגיפים מאוניברסיטת ת"א, עושה סדר במוטציות החדשות ובקבוצות הסיכון ● "ככל שהמחלה נפוצה יותר, יש יותר מוטציות. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות שהווירוס לא ישתכפל אצל אדם מחוסן", הוא אומר, אך מוצא גם בסיס לאופטימיות

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 35 איבד 1.3%, אירודרום צנחה ב-7.4%

מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2% ● שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2%

בועה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

6 סיבות מדוע שוקי המניות לא במצב של בועה

כמות החיפושים של צמד המלים "market bubble" בגוגל בחודש ינואר הייתה ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2006 ● האם השווקים יקרים מדי?