גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משבר הקורונה: הלונדונים רוצים יותר מרחב וקונים בתים בכפר

מגפת הקורונה הפכה את העבודה מהבית לנורמה, והמריצה מחדש את שוק הבתים הכפריים

אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock
אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock

 

למגפת הקורונה יש תופעת לוואי בלתי צפויה. לפתח, הבריטים להוטים למצוא לעצמם יותר שטח ויותר הדר, והם מוצאים אותם באחוזות הכפריות. הם מפיחים חיים בשוק הנדל"ן הכפרי, אחרי דשדוש שנמשך יותר מעשור.

נפח העסקאות של בתים במחירים שבין 4.1 ל-5.5 מיליון דולר עלה ב-70% בין מאי לנובמבר 2020, בהשוואה לממוצע של חמש שנים, ואילו המכירות של בתים במחירים של 5.5-6.8 מיליון דולר עלו ב-78% באותה תקופה, כך לדברי כריס דרוס, אנליסט בכיר בצוות המחר של סוכנות Knight Frank.

"היה שינוי מוחלט", אומר פיליפ הארווי, מתווך נדל"ן ושותף בכיר ב- Property Vision. "אנחנו מאוד עסוקים. אנשים מקבלים החלטות. הם מקדמים החלטות של חמש שנים ומתמקדים בלייף סטייל. הם רוצים להרגיש בטוחים ורוצים שהמשפחות שלהם יהיו שמחות".

רוצים לגור במרחב נסיעה מלונדון

האופטימיות של הארווי ניכרת גם במדד "המחירים בכפר" המעודכן שפרסם Knight Frank, שמודד את הביצועים של נדל"ן במגזר הכפרי. המדד מצא שהבתים במחירים שבין 4.1 מיליון דולר לבין 5.5 מיליון דולר עשו את הקפיצה הגדולה ביותר, עם עלייה של 2.9% במחירים ברבעון השלישי של 2020. הבתים שמחירים 5.5-6.8 מיליון דולר עלו ב-2.4% באותה תקופה, ומחירי הבתים היקרים יותר עלו ב-1.4%.

מחירי הבתים בכפר שנמצאים במרחק נסיעה יומית ללונדון עלו במיוחד: בסקטור של בתים במחיר 2.7 מיליון דולר ומעלה, בדרום ובדרום מערב אנגליה, במרחק שעה עד שעתיים נסיעה מלונדון, המחירים עלו ב-8.4% וב-8%, בהתאמה, ב-2020, לפי סוכנות Savills .

המחירים האלה מסמלים שינוי מגמה. ב-2019, המחירים של בתי הכפר בטווח של 4.1-6.8 מיליון דולר ירדו ב-1%, לפי נייט פרנק, ואילו מחירי היקרים יותר ירדו ב-5%. המגמה ארוכת הטווח הייתה חריפה אפילו יותר. ממוצע המחירים של בתי כפר ב-2.7 מיליון דולר ויותר ירדו ב-18.7% מאז השיא של השוק ב-2007 ועד 2019, לפי Savills. כתוצאה מכך, הקונים יכולים לקבל יותר היום תמורת הכסף שלהם, בכפר האנגלי.

לדוגמה, Tormarton House, בשטח 880 מ"ר, מוצע למכירה באמצעות סוכנות Strutt & Parker במחיר 8.88 מיליון דולר. האחוזה הג’ורג’יאני בדרום גלוסטרשייר, כ-170 קילומטר ממערב ללונדון ופחות מ-20 קילומטר מהייגרוב, בית הכפר של הנסיך צ’רלס. בבית, על שטח של כ-40 דונם, יש 11 חדרי שינה, חמישה חדרי אמבטיה, והאורווה הפכה למשרד.

Savills מציעה כרגע למכירה את האחוזה הג’ורג’יאנית Belvedere, הצופה של הנהר אקס, במחוז דבון, ומשתרעת על פני 52 דונם. בבית שמונה חדרי שינה, ויש לו מרתף יין גדול, בריכה מקורה וסאונה. הבית בשטח כ-720 מ"ר, והוא מוצע למכירה ב-6.8 מיליון דולר.

השינוי בכיוון הוא בגדר חדשות טובות עבור מארק ון, בן 51, שבית הכפר שלו מוצע למכירה מאז נובמבר 2019 . Triscombe House, במחוז סומרסט, כ-280 קילומטר מדרום מערב ללונדון, היה הבית העיקרי שלו ושל אשתו ובנם, מאז 2010. הם קנו אותו ב-2003 לאחר שניזוק בשריפה, ולאחר שיפוץ כולל השתמשו בו כבית נופש, עד שהחליטו לעבור לגור בו. בבית, ששטחו כ-1,500 מר"ר, שבעה חדרים, חמישה חדרי אמבטיה, וכמעט 80 דונם של קרקע. למר ון יש חברת תוכנה, ולפני המגפה הוא עבד הרבה בצפון אמריקה, כך שאשתו ובנו היו בבית לבדם. הוא מניח שיחזור לנסוע בשלב מסוים, ולכן החליט למכור ולמצוא משהו קטן יותר.

Triscombe House מוצע למכירה על ידי סוכנות Strutt & Parker ב-5.4 מיליון דולר. ון מקווה שהעניין הגובר בנכסים כפריים והשיפורים בתנועת הרכבות באזור, יביאו את הקונים מלונדון.

המיני-בום בזה בחיים בכפר בא בהפתעה מסוימת למתווכים, משום שעד 2020, שוק בתי הכפר עוד לא התאושש מאז המשבר של 2007-2008, והמצב כוד החמיר מאז הברזקיט והעלייה במיסי הרכישה. כל מי שיקנה בית שני בבריטניה ב-6.8 מיליון דולר יצטרך לשלם עוד 913 אלף דולר מס למדינה. הקונים הזרים התמקדו בעיקר בלונדון, ולא באזורי הכפר.

 

האחזקה יקרה בהרבה מזו של דירה עירונית

בעוד שהמחירים בכפר נראים נמוכים להפתיע, בעיקר אם משווים אותם למה שקורה בלונדון, האחזקה של אחוזות מעין אלה יקרה בהרבה מאשר דירה מודרנית בעיר. למרות זאת, "אנשים מרגישים את ההזדמנות", אומר אדוארד רוק, שותף במחלקת המגזר הכפרי של נייט פרנק. "בשלוש-ארבע השנים האחרונות, היו כל הזמן מהמורות בכביש והתנאים המושלמים שאנשים ציפו להם לא הגיעו... אנשים פשוט החליטו שזה עכשיו או לעולם לא".

ונראה שלמעבר לעבודה מבית יש השפעה חזקה של הלך הרוח של הלונדונים. "אנשים חושבים שהם לעולם לא יצטרכו יותר ללכת למשרד לעתים קרובות", אומר הארווי. "הם מחפשים מקומות מרוחקים יותר לאורך קו הרכבת".

מה שהם רוצים, אומר הארווי, הם בתים משופצים, עם עלויות תחזוקה נמוכות, בתי ספר טובים וכפר קטן עם שירותים כמו חנות ופאב. "הם רוצים מרחב עבודה בבית, והם לא רוצים להפסיד שום דבר שהיה להם באווירה היותר אורבנית".

מה שצפוי בעתיד במגזר הכפרי תלוי במידה מסוימת במה שיקרה אחרי הברקזיט ובשאלה איך תתפתח המגפה. הארווי סבור שהביקוש יימשך אולם לא בטוח שהמחירים ימשיכו לעלות. "ההכנסות של האנשים לא הולכות לעלות בקרוב", הוא אומר. "מצד שני, בשנים האחרונות נכסים בכפר היו זולים".

מאז תחילת הקיץ, ג'ונתן הרינגטון, מנהל סוכנות Haringtons, היה עסוק לסייע לקונים שהיו להוטים לעבור לכפר. הסגר הקצר בנובמבר, וההכרזה על סגר שלישי בתחילת ינואר, הדגישו את חוסר הנוחות ואת השעמום שבחיים ועבודה בבית עירוני קטן בלי שום מרחב חיצוני למשך שבועות.

"התקשרה אליי אתמול גברת שהייתה נואשת לצאת מלונדון", הוא מספר. "בלונדון יש רחובות על רחובות שבהם אנשים חיים בבתים ששווים 2 מיליון פאונד, 3 מיליון, 4 מיליון. יש להם הכסף, צריך רק שחלק קטן מהם ירצו לצאת מהעיר והשוק הכפרי נהיה עסוק". 

עוד כתבות

זפת שנפלטה מהים בחוף הים בחדרה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה: הספינה מינרווה הלן לא קשורה לאירוע הזפת

בתום בדיקה של מכלית הספינה ביוון, ניקה המשרד את הספינה מכל חשד של מעורבות באירוע הזפת החמור בחופי ישראל

מבנה בנין אברהם הוסטל / איור: גיל ג'יבלי

עכשיו זה רשמי: קבוצת עזריאלי רכשה את אברהם הוסטל בתל אביב ב-180 מיליון שקל

רשת אברהם הוסטל שכרה ב-2016 את הקומות העליונות של המבנה לתקופה של 20 שנים ● החברה הודיעה כי החוזה יימשך עד 2035, אז תבנה במקום 110 יח"ד להשכרה

חנן שמש ואבי כ"ץ / צילום: תמר מצפי ואילן בשור

השותף שנעלם, הבנק שעיקל והברקזיט: כך קרסה ההשקעה ברחוב פולנד 19-20 בלונדון

עשרות משקיעים בחרו בשנת 2014 להשקיע בפרויקט של קרן הגשמה בלונדון • זה נגמר בהפסד של 100% מכספם • פודקאסט הנדל”ן של גלובס, "כסף בקיר", צלל להליכים המשפטיים שמלווים את הכישלון האנגלי ● פרק מיוחד ● האזינו

שרת התחבורה מירי רגב בנתב"ג

רגב: נביא מחר לממשלה מתווה לפתיחת השמיים למבקשים להגיע לבחירות

זאת בלי ועדת חריגים ועם טיסות מכלל היעדים ● במסיבת העיתונאים שכינסה שרת התחבורה בנתב"ג, התייחסה רגב גם לסערת ועדת החריגים וכינתה את הפרסומים בנושא "הכפשה, שקר ופייק ניוז" ● לטענתה, "ועדת החריגים הפכה לכלי ניגוח פוליטי"

פרופ' אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

הדולר בשיא של 3 חודשים, הקרדיט לבנק ישראל? לא בהכרח

אחרי שצלל באמצע ינואר לשפל של 25 שנים, הדולר משלים עלייה של כמעט 6% אל מעל 3.3 שקלים ● מדוע סוחרי המט"ח לא ממהרים לייחס את שינוי המגמה לבנק ישראל, והאם הכל מתחיל ונגמר בירידה בשוקי המניות שייצרה ביקושים למט"ח

דיפלומטים רוסים חוזרים מצפון קוריאה על עגלת עץ / צילום: Associated Press, Russian Foreign Ministry Press Service

הדרך הארוכה הביתה: דיפלומטים רוסים יצאו מצפון קוריאה על עגלת־רכבת מעץ שמופעלת בידיים

לאחר שנתקעו במדינה הסגורה, מאז שאטמה את הגבולות בגלל המגפה, מצאו הדיפלומטים דרך יצירתית לחזור הביתה

דת הביטקוין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות החיבוק מוול סטריט בפברואר: מחיר הביטקוין צנח 20% בשבוע האחרון

נפחי המסחר בבורסות הקריפטו עלו החודש לשיא כל הזמנים, כשחצו את רף הטריליון דולר ● בחלוף השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ 2020, ביטקוין קרוב לסיים את פברואר עם עלייה חודשית של 33% במחירו

וולף משה / צילום: עינת לברון

המיזוג הגדול בשוק התשלומים נפל. מי הבנקים שהתנגדו?

ככל הידוע, הביטול של הצעת הרכש קורה משום תשובתם השלילית של כמה מבעלי המניות של מס"ב ● לפי הערכות, מי שלא תמכו בהשלמת הצעת הרכש הם הפועלים ודיסקונט ● בינואר פורסמה הצעת רכש שהוערכה בהיקף של כ-230 מיליון שקל ● מס"ב ושב"א הן חברות אחיות, שמחוברות בחלקים מהותיים רבים בפעילויותיהן

אמיל וינשל / צילום: ערן ירדני

וישור השלימה את ההנפקה הראשונית לפי שווי חברה של כ-382 מיליון שקל לאחר הכסף

החברה שבשליטת אמיל וינשל וניצן צעיר הרים גייסה כ-85 מיליון שקל לאחר שביקשה בתחילה לגייס 100 מיליון שקל לפי שווי של 500 מיליון שקל לאחר הכסף ● התוכנית של החברה: שימוש בכספי הגיוס לשם כניסה לשוק האמריקאי

מישל סיבוני / צילום: איל יצהר

מסר למשקיעים: קבוצת הראל קבעה מדיניות לחלוקת דיבידנד

בכך מצטרפת הראל להפניקס, כששתיהן מתכוונות לחלק לבעלי המניות לפחות 30% מהרווח השנתי ● במקביל הראל מבצעת שינוי מבני שצפוי לשחרר לה דיבידנד חד פעמי 310 מיליון שקל

גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט / צילום: איל יצהר

אנלייט במו"מ לרכישת 90% מחברה אמריקאית לפי שווי של עד 430 מיליון דולר

לפי הודעת אנלייט, החברה הנרכשת היא חברה מובילה ובעלת ניסיון רב בייזום, פיתוח, הקמה ותפעול בתחום האנרגיה הסולארית ואגירת אנרגיה בארה"ב, שעד היום הקימה ומכרה מתקנים סולאריים בהספק של מעל 1.5 ג'יגה ואט, ויש לה פרויקטים בפריסה רחבה בארה"ב

משה חוגג / צילום: יונתן בלום

משה חוגג יכניס פעילות קריפטו לשלד בורסאי בהשקעה של 20 מיליון שקל

בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים וקבוצת משקיעים בראשותו התקשרו במזכר הבנות עם קמן קפיטל, שבראשה עומד היו"ר והמנכ"ל יואל יוגב, להסכם שבמסגרתו ירכשו את השליטה בחברה ● מחיר הביטקוין צנח 21% בשבוע האחרון

מנכ"ל לאומי, חנן פרידמן / צילום: אורן דאי

חדש בלאומי: מענק של 50 שקל לעובד על כל צירוף של לקוח לאפליקציית התשלומים

מדובר במהלך שנועד להגדיל את היקף השימוש באפליקציית לאומי, ולא דרך אפליקציית פיי ● המבצע הנוכחי מצטרף למענק דומה, שכבר ניתן ללקוחות הבנק שמתחילים להשתמש בשירות

לשכת שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

חברה ישראלית הצליחה לקבל 1.4 מיליון שקל לעידוד תעסוקה שלא כדין

בקיץ האחרון החליטה הממשלה על הקצאת מיליארדי שקלים לטובת עידוד מעסיקים להשיב לעבודה עובדים או לשכור עובדים חדשים לעבודה, שהיה באחריות שירות התעסוקה ● מחלקת הבקרה של שירות התעסוקה גילתה את פעולת ההונאה של החברה ודיווחה עליה למשטרה

עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בדרום

בעומר, בלהבים, במיתר ובבאר שבע אפשר למצוא בסכום הזה בתים פרטיים של 6 חדרים ומעלה

חילי טרופר / צילום: אורן בן חקון

משרד התרבות גנז זכייה של תאגיד השידור במכרז "משדרים תרבות"

בסוף דצמבר הודיע משרד התרבות על זכייתו של תאגיד השידור הציבורי במכרז "משדרים תרבות" - מיזם רדיו ודיגיטל שבו אמורים היו להופיע תכני תרבות ממגוון סוגות אמנותיות ● אולם כעת הוא מפרסם מחדש את המכרז, ככל הנראה עקב פגמים טכניים ומשפטיים שנפלו בו

לולה קצ'קה, בעלת "קרטון סטודיו" / צילום: בר זכריה

"התפיסה שלי היא שהכול אפשרי וניתן להפוך 'זבל' לזהב"

לולה קצ'קה, בת 36 ● הבעלים של "קרטון סטודיו", עסק לבניית תפאורות ורהיטים מקרטון ● "היה נזק כלכלי, אבל גם טוויסט חיובי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

מיטב דש מגדיל אחיזתו בסוכנויות ביטוח: רוכש את החזקות שותפיו בסלע ב-12.2 מיליון שקל

בית ההשקעות חתם על הסכם לרכישת 40% ממניות סלע סוכנות לביטוח, כך שההחזקה הכוללת שלו תעמוד על 100% ● סכום הרכישה משקף לסוכנות שווי של כ-30.5 מיליון שקל ● במיטב דש ציינו כי המנכ"לים המשותפים של סלע ימשיכו בתפקידם

יורש העצר מוחמד בן סלמאן / צילום: Associated Press, Alastair Grant

בן המלך והנשיא: מה יוכל ג'ו ביידן ללמד את מוחמד בן סלמן

הסעודים תמיד היו שותפים קצת מפוקפקים, אך נראה כי החיפוי על יורש העצר הסעודי הגיע אל קיצו ● ממשל ביידן יגלה השבוע את עתיד מדיניותו כלפי ערב הסעודית ● האיש ש"ידיו מוכתמות בדם" יכול רק לקוות להיות שארה"ב תבלע את הרוק ותראה בו "בן כלבה שלנו", כפי שאמר בזמנו רוזוולט

יחיאל טפירו / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש גזר 5 שנות מאסר על יחיאל טפירו בשל הונאת משקיעים

טפירו הורשע כי גייס במרמה בנסיבות מחמירות כ-80 מיליון שקל מ-600 משקיעים דרך חברת קרן אור ● שותפו לשעבר, עו"ד אמיר בירמן, הורשע בשותפות בביצוע חלק מההונאה, ונגזרו עליו 3 שנות מאסר