גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קוקטיילים עד הבית: בקבוק חם, בלי קרח כתוש ובלי שקשוקים

קוקטיילים מבוקבקים במשלוח צמחו בחסות הקורונה לנישה מובילה בצריכת אלכוהול בארץ, מברים תל אביביים ועד למושבים וקיבוצים ● בסגר השלישי הצטרפו למגמה גם ברמנים פרטיים, ומיזמים חדשים ומשקשקים נולדו

דרינק בבית / צילום: Shutterstock
דרינק בבית / צילום: Shutterstock

הווה: במה נתנחם כשהברים סגורים

שעת ערב מאוחרת בכרמל החיפאי, ופתאום בדלת דופק שליח - ובידו קופסה. בפנים סט בקבוקים וכוסות, מארז קוקטיילים זוגי על בסיס אוזו, שרקח ברמן מקומי וכעת מגיע עד הבית בהתראה של לפחות שעתיים. קוקטיילים במשלוח הם מגמה - כמו ברי הקוקטיילים עצמם - שצברה תאוצה בשנה החולפת לאור הקורונה. זה התחיל במרכז תל אביב והתפשט גם למושבים ואפילו לקיבוצים ברחבי הארץ.

דרינק בבית. בלי קרח גרוס ובלי שקשוקים / צילום: Shutterstock

מה שהתחיל כקוריוז הפך לסגמנט מוביל בצריכת אלכוהול בישראל. כיום כבר מרבית ברי הקוקטיילים של תל אביב מציעים שירות שמביא את משקאות הדגל שלהם במשלוח. הברמנים המוערכים מוש בודניק ואדי נוימן יוצרים קוקטיילים נפלאים במשלוח בסושיאל קלאב ובבר התאילנדי קאב קם, בהתאמה. כך גם ספייסהאוס ורשת מסעדות שגב.

במבחר: טוקיו קלאב של מוש בודניק (סמוקי טומיס מרגריטה עם טקילה, מזקאל וליים, 52 שקל); sage of the woods של אימפריאל (עם ג׳ין, מרווה, סירופ וניל-רוזמרין וליקר אלדרפלאוור, 120 שקל לבקבוק של 3-4 קוקטיילים או 45 לבקבוק אישי); בקאב קם מציעים מארזי קוקטיילים בתוך אתר בית תאילנדי (thai-house.co.il) כמו סבאיי סבאיי על רום הוואנה קלאב מושרה באננס וסירופ ציפורן, הל וצ׳ילי ומיץ אננס (58 שקל לקוקטייל זוגי).

בסגר השלישי הצטרפו אליהם גם ברמנים פרטיים, שהחלו למכור קוקטיילים בהזמנה. מור קורל ואמיר שני הם שני שמות מוכרים, לצד רבים אחרים ששמם מועבר מפה לאוזן בקבוצות וואטסאפ שכונתיות. הראשון למכור קוקטיילים מבוקבקים בפורמט הזה היה בר האימפריאל התל אביבי, כבר ב-2013. עם בוא הסגר, הם חזרו להציע קוקטיילים בבקבוקים מהתפריט של הבר.

החודש החל לשלח קוקטיילים, באריזות נייר יפהפיות, גם המיקסולוג זוכה הפרסים אריאל לייזגולד, בעלי קבוצת בל בוי והברים 223, באטלר, פנטסטיק (bellboygroup.com).
"זה שוק שרק הולך וגדל, ומאפשר לנו לשמור על קשר עם הלקוחות", אומר לייזגולד. בהמשך יוצעו גם עזרים לברמנים בבית: סירופים וליקרים שמשמשים כבסיס לקוקטיילים. "אנשים לא רק מזמינים קוקטיילים אלא גם מכינים יותר בבית".

הבקבוקים המעוצבים של הבל בוי / צילום: אנטולי מיכאלו

עוד במסקרנים מככב תפריט הכולל עשרות קוקטיילים ומעל 20 סוגי נגרוני של בר הקוקטיילים "גסט רום", שמיוצרים מדי יום ורק לפי הזמנה (guestroom.company.site). "הכי בפשטות: זה שירות ללקוחות של הבר שלנו שלא יכולים לבוא - אז לפחות מתנחמים במשהו מאיתנו בבית", אומר הבעלים יובל סופר.

עבר: נפילתו ותחייתו של הקוקטייל

תחת ההגדרה משקאות מעורבבים ומתובלים נכנסת רוב השתייה שנלגמה בעולם משחר ההיסטוריה ועד העת החדשה מאוד, תחילת המאה ה-20. תזקיקים בחוזק של 70% אלכוהול היו גסים באופן מכאיב והצריכו המתקה, למשל של פירות ושל תבלינים, שיטשטשו את טעמם.

הקוקטייל כפי שאנחנו מכירים אותו - משקה שמיוצר מנוסחה ומעורבב בבר מול הלקוח נולד בתחילת המאה ה-19. ברנדי, שרי, ורמוט וג׳ין היו המשקאות שעליהם התבססו. "ככל שאנחנו יודעים, קוקטייל היא המצאה אמריקאית.

אִזכור ראשון למילה הזו - שאף אחד לא יודע מה באמת מקורה באופן ודאי - מגיע מסן פרנסיסקו, שהייתה אז בקצה העולם, במערב הפרוע. עם זאת סביר להניח שעוד קודם היו קוקטיילים בניו יורק. גם העשירים במושבות הקריביות מזגו לעצמם משקאות מקערות פונץ׳ ענקיות. משקאות מעורבבים היו תמיד באירועים חברתיים", אומר אורון לרנר, מנהל בר האימפריאל.

באמצע אותה מאה כבר פורסם ספר קוקטיילים ראשון, דקיק ובן 13 מתכונים, ראשון מני רבבות שפורסמו מאז. לפני כ-150 שנה החלו נחילי התיירים האמריקאים לייצא את תרבות שתיית הקוקטיילים לעולם כולו.

במלונות הפאר של אירופה נפתחו ברים "אמריקאיים" ששמרו על שמם עד היום, למשל האמריקן בר בסבוי שנחשב מאז הקמתו לאחד הטובים בעולם. אזכור ראשון לקוקטיילים בארץ הקודש קיים כבר מ-1929, קוקטייל "בין הסדינים" שנלגם בבר של מלון המלך דוד בירושלים.

אחרי דעיכה של תרבות ברי הקוקטייל בשנות התשעים של המאה הקודמת, בתחילת המילניום חלה תחייתם. ברמנים החלו לשחזר מתכונים מספרים ישנים, ושמם וחינם של משקאות שנשכחו מלב חזר לשיח האלכוהול. 223 של לייזגולד היה הראשון להביא את רוח הרנסנס הזו לתל אביב.

אחריו הוקם גם בר האימפריאל, הראשון והיחיד שזכה להיכנס לרשימת 50 הברים הטובים בעולם באמצע העשור הקודם. "אנחנו אוהבים ומקפידים להגיש משקאות אותנטיים. 70% מההיצע הם קלאסיקות של לפעמים מעל 100 שנה", אומר לרנר.

עתיד: חלליות ואלכימאים

תל אביב, ינואר 2021. בקבוקים מרשימים ועתידניים, שנראים כאילו נלקחו מסיפון חללית האנטרפרייז מפתים עיניים צמאות מבעד למסכי הסמארטפון. אליקסיר, מיזם של הברמנים גיא גרלניק (29) ואסף יחיאל (34), הוא המצטרף החדש ביותר לקטגוריית הקוקטיילים המבוקבקים. בתפריט המחתרתי והכמעט סודי שנמצא רק בוולט מככבים שמונה קוקטיילים זוגיים וסט מיניאטורות שמכיל טעימה מכולם.

קוקטייל מבוקבק של אליקסיר / צילום: אסף קרלה

הם מתבססים על מרכיבים עונתיים - מהפלפל החריף בעולם ועד לאננס טרי - ועוברים תהליך ייחודי, שאפילו מעניק להם פוטנציאל יישון, מהטרנדים המובילים בצריכת קוקטיילים בעולם.

"בנינו את התפריט בהשראת קוקטיילים קלאסיים, אבל הלכנו כל־כך רחוק, שהקשר בינם הלך לאיבוד", אומר גרלניק. כך קוקטייל שמכיל במקור בזיליקום, בזיל סמאש, מכיל כעת אגסי נאשי וחמציצים, ואילו למברג׳ק שמתבסס על הקוקטייל פניצילין (שילוב של וויסקי סקוטי, דבש, לימון וג’ינג’ר טרי), מכיל תה מעושן וברבן.

"המחשבה מאחורי הקוקטיילים הייתה ליצור חוויה סופר-פשוטה. רק לקרר ולשתות עם קרח, בלי קרח גרוס ובלי שקשוקים. צרכן בבית לא יכול לשכפל חוויה ומרקם של משקה בבר. יצאנו מהנקודה הזו ויצרנו מוצר שמותאם לבית. החיתון בין המרכיבים מתעצם אחרי שבוע-שבועיים, והטעמים לא נעלמים, אלא ממשיכים להתפתח", אומר גרלניק.

השניים הכירו בבר האימפריאל. גרלניק, שהעביר משמרות אורח בברים המדורגים ראשונים בעולם, היה מנהלו של יחיאל, במקור מדרום אפריקה, שעבד גם הוא בברים נחשבים בלונדון ובקייפטאון. החיבור ביניהם הוליד את השירות המדובר עם האפיל המחתרתי, ששמו, אֵלִיקְסִיר, שואב השראה מהאלכימאים הקדומים, שקראו כך לחומר שמרפא חולי ומעניק חיי נצח.

את הבקבוקים והמארזים פיתחו עם חברת גרלטי ותמי גרלניק. "משהו בוטיקי, שנולד בתקופה הזו ושמאפשר לנו למתוח את הגבולות שלנו", אומר יחיאל.

מתכוני קוקטיילים להכנה ביתית

קוקטייל לחיזוק מערכת החיסון

"חול ודם" (Blood & Sand), הוא מתכון קלאסי משנות העשרים של המאה הקודמת,
שנקרא על שם סרט אילם עם רודולף ולנטינו משנת 1922. בר בשם La Cuevita
בלוס אנג’לס עדכן אותו ברוח הקליפורנית והוסיף לו כורכום טחון (שכידוע אין כמוהו לחיזוק המערכת החיסונית) וזרעי צ’יה, שנחשבי למזון-על עשיר בנוגדי חמצון, מה שהופך את הקוקטייל הוותיק למושלם לימי קורונה.

מרכיבים (ל־2 מנות):
30 מ"ל ויסקי סקוטי (יש גם גרסה עם מזקאל, אפשר להשתמש בטקילה)
20 מ"ל ורמוט מתוק
20 מ"ל שרי הרינג
30 מ"ל מיץ תפוזים סחוט טרי
קמצוץ כורכום טרי (לא חובה)
1 כפית זרעי צ’יה (לא חובה)

הכנה:
מוזגים את כל המרכיבים לשייקר עם קרח. מנערים היטב, מסננים ומוזגים לכוס קוקטייל מקוררת.

קוקטייל שוקולד-תפוז

קוקטייל מבית היוצר של חברת בייליס, יכול לתפקד כקינוח לכל דבר ועניין, בעשירית הזמן שהיה לוקח להכין קינוח לא נוזלי.

מרכיבים (ל־2 מנות):
20 מ"ל אייריש קרים בייליס
20 מ"ל וודקה
20 מ"ל ליקר שוקולד
20 מ"ל גרנד מרנייה (או ליקר תפוזי אחר)
40 מ"ל חלב או שמנת

הכנה:
מוזגים את כל המרכיבים לשייקר עם קרח. מנערים היטב, מסננים ומוזגים לכוס קוקטייל מקוררת. המשקיענים יקשטו בסליל של קליפת תפוז.

זהרה רון

עוד כתבות

נתניהו מציג את תוכנית החזרה לשגרה / צילום: מתוך מסיבת העיתונאים

נתניהו: פתיחה מלאה של המשק ב-5 באפריל, בהתאם להתקדמות החיסונים

ראש הממשלה הציג היום חמישה שלבים לפתיחה מלאה של המשק ● המשוכה העיקרית: הגעה ל-6.2 מיליון מתחסנים

דג מת שנפלט לחוף בהרצליה במהלך אסון הזפת / צילום: עומר סלע

הפארסה שלא נגמרת: משרדי הבריאות והחקלאות נזכרו לעצור שיווק דגים למאכל בעקבות אירוע הזפת

גלובס פנה כבר ביום ראשון למשרדי הבריאות והחקלאות בניסיון לברר האם האסון האקולוגי משליך גם על מאכל דגים והאם ניתנו הוראות מיוחדות לדייגים ● כעת, נזכרו לעדכן את ההנחיות

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

פינק אפרת - שופטת / צילום: דוברות בתי המשפט

עקב צורך דחוף בבתי המשפט: גנץ מינה את שמואל מלמד ואפרת פינק לבית המשפט המחוזי

מדובר ב"מינוי בפועל" לתקופה של שנה לאור צורך דחוף בשופטים לבתי המשפט המחוזיים, זאת בעקבות פנייתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

כ-20 נוסעים שנחתו בנתב"ג, חלקם זרים, נתפסו עם אישורים מזויפים

מדובר בנוסעים שהגיעו מארה"ב בטיסת יונייטד שנחתה אחר הצהריים שנתפסו לאחר שהציגו אישורי מזויפים של ועדת החריגים ● יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, יעקב מרגי, דרש להתייחס בחומרה למקרים הללו, כשהוא התכוון למעצר ולהגשת כתבי אישום

מלונית קורונה בירושלים. “זה נראה רע בדיוק כפי שזה נשמע” / צילום: רפי קוץ

המודל נכשל, אז למה השבוע החיו אותו מחדש? פארסת מלוניות הקורונה כמשל

כ-30% מהנוחתים בנתב"ג הצליחו לחמוק מהחובה להיכנס למלונית, ואפילו במשרד הבריאות הודו בכישלון המודל • אלא שיומיים בלבד אחרי שהמודל בוטל והשוהים במלוניות שוחררו לבתיהם, החליטו בממשלה להחזיר את הגלגל לאחור • כרוניקה של ניהול בעייתי

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי ● "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" ● כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר / צילום: Reuters, Stefan Rousseau

סגן נשיא בפייסבוק העולמית בטור מיוחד: "כלי התקשורת בוחרים לשתף אצלנו סיפורים, אנחנו לא גונבים מהם לרווחתנו"

הטענות שחזרו על עצמן בימים האחרונים הן שפייסבוק גונבת או משתמשת בעיתונות המקורית למען הרווח של החברה – טענות שהיו ועודן שגויות ● ניק קלג, סגן נשיא בפייסבוק העולמית, מגיב לראשונה בטור מיוחד לגלובס על פרשת פייסבוק והתכנים החדשותיים באוסטרליה

Tesla 3 Standad Range / צילום: Shutterstock

האם ניתן היה לחזות את הנפילה של טסלה אתמול? לפי ברקליס הכתובת הייתה על הקיר של רדיט

בבנק ההשקעות בחנו את הקשר בין ביצועי המניה וכמות תשומת הלב המקוונת שמקבלת יצרנית הרכב החשמלי בפלטפורמות מדיה חברתית ובפורומים של משקיעים ● כך, קפיצות גדולות במספר האזכורים של טסלה ב-WallStreetBets ניבאו בדיעבד עליות במניה כמה ימים לאחר מכן

מעצרו של אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, חבר בכיר בדאע"ש המכונה "אבו-וואלה" / צילום: Reuters, Julian Stratenschulte

עשר וחצי שנות מאסר למגייס בכיר של דאע"ש בגרמניה

אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, עיראקי בן 37 שהיה חבר בכיר בארגון דאע"ש, הואשם בגיוס פעילים גרמנים לארגון הטרור, בהטפה לטרור ובתמיכה בדאע"ש בעיראק ובסוריה ● עבדאללה שימש כאימאם של מסגד שהקים ארגון שהוצא מחוק לחוק בעיר הילדסהיים שבמדינת המחוז נידרזקס

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

משרד התקשורת רוצה שהמפעילים יסכמו כללים כתנאי לביטול הפיצול באינטרנט

המשרד מתקן את המדיניות שפרסם באוקטובר האחרון ● קורא למפעילים ולספקיות האינטרנט לגבש הצעת מדף שתבטא הסכמות על אופן עבודת השוק הסיטונאי, ובהמשך לביטול הפיצול באינטרנט

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

משרד ההשקעות של אבו דאבי חתם על הסכם שת"פ עם רשות החדשנות

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) חתם על הסכמי שיתופי פעולה עם "Invest in Israel" ועם רשות החדשנות בישראל ● Invest in Israel הינה סוכנות קידום ההשקעות של ישראל שהוקמה תחת משרד הכלכלה והתעשייה

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

הנתונים המלאים מאששים: חיסון המנה האחת של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל במניעת תחלואה

מהממצאים שפרסמה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מנע 76.7% מהתחלואה הקשה, ואילו בהשוואת המקרים שהתרחשו 28 ימים אחרי החיסון, נמצא כי הוא מנע 85.4% מהמקרים ● הנתונים מציגים חיסון יעיל, בעיקר במניעת התחלואה הקשה ביותר, אולם הם לא משתווים לתוצאות של חיסונים קודמים

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית הוט / צילום: רמי זרנגר

HOT מעלה את מחירי ערוצי הספורט וה-VOD; כמה יעלו עכשיו?

עדכון המחירים לחלק מלקוחות החברה ייכנס לתוקף ב-1 במרץ ● לטענת HOT, הסיבה להעלאת המחירים היא התייקרות זכויות השידור של אירועי הספורט והתייקרות התוכן

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

נחום ביתן נגד שלמה רודב: "ניסיון לבצע השתלטות במחטף"

המלחמה בתוך יינות ביתן נמשכת ומהצעד הנוכחי משתמע כי נחום ביתן, בעל השליטה ביינות ביתן, בוחן אפשרות לנקוט נגד יו"ר החברה, שלמה רודב, הליכים משפטיים

גבי אשכנזי / צילום: אורון בן חקון

אשכנזי: צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינלאומית מיידית

ביקורת חריפה של שר החוץ גבי אשכנזי על איראן ואיתות לאמריקאים על עמדת ישראל בסוגיה: אשכנזי פרסם הודעה, ולפיה איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני, ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א

שלמה רודב, יו"ר יינות ביתן / צילום: איל יצהר

הבנקים מוציאים כרטיס אדום לנחום ביתן: חוסמים את ניסיון ההדחה של רודב

לפי לשון המכתב שנשלח לנחום ביתן, טוענים בנק הפועלים ומזרחי טפחות כי נודע להם שזימן וכינס אסיפה כללית של בעלי המניות "בה נכחת לבדך, ובה קיבלת החלטות חד צדדיות" וזאת בלא כל מתן הודעה מוקדמת לבנקים, מה שלטענתם מהווה "הפרה יסודית" של הסכם המימון אשר נחתם מולם

מיצג מחאה לפתיחת ועדת חקירה בפרשת הצוללות / צילום: ניצן שפיר

הפרקליטות: עד סוף אפריל 2021 תתקבל החלטה בפרשת הצוללות

הנציב דוד רוזן קובע ביחס לתלונה נגד הפרקליטות בפרשת הצוללות וכלי השיט: "הימשכות ההליכים בתיק לא נעוצה בשיקולים בלתי סבירים" ● השימוע האחרון בפרשה ייערך החודש למיקי גנור ולאחר מכן תתקבל החלטה לכלל הנאשמים

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה בת"א ננעלה בעליות: סלקום וגילת קפצו ביותר מ-7%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בעלייה של כ-1.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● אלקו הגישה הצעה לרכישה של בין 27% ל-29% מהון המניות של חברת השקעות דיסקונט, באותם תנאים שהגישה מגהאור, תמורת 400 מיליון שקל