גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנפקה מאסיבית בדרך לבורסה: חברת מדפסות התלת-ממד מכוונת לשווי 200 מיליון דולר

הטכנולוגיה של MASSIVit3D מבוססת על ג'ל צמיגי והיא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד בתחומי הנדסה, בידור, עיצוב וארכיטקטורה ● בעלי המניות בחברה שמוביל גרשון מילר כוללים את צורי דבוש, צבי נטע והמתחרה סטרטסיס

הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה
הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה

אל גל הנפקות הטכנולוגיה בשוק ההון המקומי צפויה להצטרף בקרוב גם חברת מדפסות התלת-ממד MASSIVit3D באמצעות הנפקת מניות ראשונית (IPO) - כך נודע לגלובס. מאסיבית מגיעה לבורסת תל אביב כחלק מפריחת תחום הדפסות התלת-ממד והפופולריות הגואה של חברות הטכנולוגיה החדשות המצטרפות לבורסה.

ככל הידוע, מאסיבית נערכת בימים אלה לקראת הנפקה, שבמסגרתה היא מעוניינת לגייס כ-50 מיליון דולר, במהלך המתוכנן להתבצע לפי שווי חברה שינוע סביב 200 מיליון דולר "לפני הכסף" (כ-640 מיליון שקל).

עד היום מאסיבית גייסה, ככל הידוע, כמה עשרות מיליוני דולרים בכמה סבבים, ועם המשקיעים בה נמנים שמות מוכרים במגזר העסקי, כמו צבי נטע, בעלי קבוצת מכשירי תנועה - יבואנית מכוניות סוזוקי; צורי דבוש, בעל השליטה ויו"ר חברת קליל - יצרנית מוצרי האלומיניום לענף הבנייה ; וכן המתחרה סטרטסיס (Stratasys). את הנפקתה של מאסיבית בבורסה מובילה חברת החיתום של פועלים אי.בי.אי.

מאסיבית היא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד עבור תחומי פעילות רבים, ובהם הנדסה (בין השאר, תעשיית הרכב), תקשורת ויזואלית, בידור, חינוך, עיצוב (תעשיית האופנה), ארכיטקטורה ועוד. הטכנולוגיה של מאסיבית מבוססת על ג'ל צמיגי (Gel Dispensing Printing), המאפשר לחברה לספק פתרונות יעילים מבחינת עלויות, בייצור מודלים וחלקים שונים בגודל הנדרש.

למייסד היו אקזיטים מרשימים בעבר

המפעל של מאסיבית ממוקם בלוד, ומעסיק כמה עשרות עובדים, מרביתם מהנדסים, וככל הידוע, אחד היתרונות במוצרי החברה הוא במהירות ההדפסה שלהם. על פי ההערכות, עד היום מאסיבית מכרה ממוצריה בהיקף מצטבר של כמה עשרות מיליוני דולרים.

פעילותה של מאסיבית בענף מתרכזת ב-Additive Manufacturing, הנחשב לתחום "חם" בתעשיית הדפסות התלת-ממד מבחינת הביקושים בשוק, ובמסגרתו החברה מתרכזת בהדפסות מוצרים לייצור המוני, ולא כאב-טיפוס.

המייסד של מאסיבית, שהקים אותה ב-2013, הוא גרשון מילר, לצד שותפיו משה אוזן ואיגור יעקובוב. מילר הוא מוותיקי ענף הדפסות התלת-ממד בישראל, שרשם בעבר כמה אקזיטים מרשימים, עם מכירת ומיזוג פעילויות בתחום לחברות ענקיות.

מילר נמנה, בין השאר, עם מייסדי חברת עידנית, שנהפכה לפעילות מרכזית של חברת סאיטקס ויז'ן (גלגול קודם של HP), לאחר שנרכשה על ידה, וכן היה בין מייסדי חברת אובג'ט, שמוזגה לפני פחות מעשור עם המתחרה הגדולה שלה, סטרטסיס.

מניות ההייטק נהפכו לסחורה חמה בבורסה

מאסיבית מתכננת להגיע לבורסה בתיזמון טוב מבחינתה, בתקופה שבה מניות ענף הטכנולוגיה נהפכו לסחורה "חמה", וביקושים גבוהים מאפיינים את מרבית ההנפקות הראשוניות של חברות הענף.

הנפקות חברות הטכנולוגיה בבורסת תל אביב היו הסמן הימני של גל גיוסי ההון הראשוני האינטנסיבי שאפיין את השוק המקומי בסיכומה של 2020, בעיקר במחצית השנייה של השנה, עם תחילת ההתאוששות מקריסת השווקים במהלך הרבעון הראשון של השנה שעברה.

במספרים, מנתוני הבורסה לסיכומה של 2020 עולה כי 18 מתוך 26 חברות חדשות (כ-70%) שהצטרפו למסחר באמצעות גיוס הון ראשוני, היו חברות טכנולוגיה על ענפיו השונים. מדובר במספר שיא של הנפקות ראשוניות, שלא נרשם מאז 2007, בסיכומה של שנה שהייתה חריגה ויוצאת דופן בכל מובן, בשל משבר הקורונה.

שטף הנפקות חברות הטכנולוגיה הנרשם בבורסה בחודשים האחרונים נתמך במצב השוק האמריקאי, שם מדד הנאסד"ק שבר שיאים בזכות צמיחת פעילות חברות הטכנולוגיה שבלטה במהלך משבר הקורונה, ואיפשרה שלל הנפקות בשוויי עתק של מיליארדים רבים של דולרים.

כנגזרת של המתרחש בארה"ב, גם החברות המקומיות הנסחרות בענף נהנו משנה מוצלחת, שבאה לידי ביטוי בתשואות חיוביות מרשימות של 30%-35% שרשמו מדדי ההייטק בתל אביב בסיכומה של 2020, ואשר הובילו אותם לרמות שיא.

בין המנפיקות החדשות שמשתייכות לתחום הטכנולוגיה נכללות מספר חברות שהגיעו לבורסה עוד לפני שהן מציגות הכנסות כלשהן, או הכנסות מינוריות בלבד.בין אלה חברות בתחומי פעילות הקשורים לתחום הלוהט של אנרגיה ירוקה - דוגמת אקופיה ובלייד ריינג'ר, המפתחות רובוטים לניקוי מתקנים סולאריים, ומתחומים נוספים, בהם פיתוח מערכות דיגיטליות (הייקון), מנועים ומערכות לאספקת חשמל (אקווריוס, ג'נסל), פוד-טק ואגרו-טק (מילניום, סמארט-אגרו, סבורים, מיכשור רפואי (יומן אקסטנשנס) ועוד. 

חברת מאסיבית

תחום פעילות: פתרונות הדפסת תלת-ממד

שנת הקמה: 2013

מייסדים: גרשון מילר, משה אוזן ואיגור יעקובוב

בין המשקיעים בחברה: צבי נטע, צורי דבוש, סטרטסיס (Stratasys)

היקף גיוס מבוקש (הערכות): 50 מיליון דולר

 

מהפכת הדפוס כחול לבן

ישראל כבר מעצמה עולמית ותיקה בתחום הדפוס

ישראל נחשבת למעצמה בתעשיית הדפוס כבר מסוף שנות ה-90. חברות מתעשייה זו ייצרו אקזיטים מלהיבים, ואחרות צומחות כחברות עצמאיות. בעבר החברות הבולטות היו סאיטקס ואינדיגו, שהקים בני לנדא, שהייתה מחלוצות הדפוס הדיגיטלי בעולם ונמכרה ל-HP ב-2002.

לנדא מוביל כיום את חברת לנדא דיגיטל פרינטינג, שהיא רק חלק מהאקוסיסטם של התעשייה בישראל. חברה אחרת מתחום הדפוס הדיגיטלי היא קורנית דיגיטל, שמייצרת מערכות ודיו להדפסה על טקסטיל ונסחרת בנאסד"ק בשווי 4.3 מיליארד דולר.

כצפוי, גם מקומה של תעשיית הדפסות התלת-ממד הישראלית לא נפקד. אחת החברות הגדולות בתחום בעולם היא סטרטסיס, שנוצרה ממיזוג שבוצע ב-2012 בין סטרטסיס מארה"ב ואובג'ט מישראל. סטרטסיס מתמקדת בהדפסות תלת-ממד של פולימרים לעולם הייצור, והיא נסחרת בנאסד"ק בשווי של 1.8 מיליארד דולר. באחרונה אמר מנכ"ל החברה, יואב זייף, בראיון לגלובס כי "עולם הדפסות התלת-ממד סופר-צומח. כמה תעשיות בעולם צומחות 25%? לא הרבה". הוא הוסיף כי רק שוק המערכות להדפסת תלת-ממד מוערך כיום ב-12 מיליארד דולר, וצפוי לצמוח משמעותית בשנים הבאות.

"סטרטסיס נמצאת בחזית במעבר מפיתוח וייצור מוצרים בשיטות מסורתיות של אב-טיפוס וקו מוצרים שלם, למצב שבו אנחנו אומרים 'עזוב, כל מה שצריך זה מכונה וקובץ, ויש לך מפעל'. זה דרמה, לשנות את הסטטוס קוו", אמר זייף.

חברה אחרת מתחום הדפסות התלת-ממד היא ננו דיימנשן, שמתמקדת בהדפסת רכיבים אלקטרוניים. החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי שאינו רחוק משוויה של סטרטסיס, כ-1.4 מיליארד דולר, אף שהכנסותיה נמוכות בהרבה. ננו דיימנשן גייסה בחודשים האחרונים סכומי עתק המסתכמים לכמיליארד דולר בהנפקות משניות בנאסד"ק, ולפי הערכות, היא עשויה לבצע רכישה בתחום.

החברה האמריקאית 3D Systems היא אחת החברות הבולטות בתעשיית הדפסות התלת-ממד, והיא רכשה לפני כמה שנים שתי חברות מקומיות: סימטרון, שפיתחה תוכנות לעיצוב מוצרים, תמורת 97 מיליון דולר; וסימביוניקס, שפיתחה מערכות סימולציה לניתוחים וטיפולים רפואיים, ב-120 מיליון דולר.

עוד כתבות

מעצרו של אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, חבר בכיר בדאע"ש המכונה "אבו-וואלה" / צילום: Reuters, Julian Stratenschulte

עשר וחצי שנות מאסר למגייס בכיר של דאע"ש בגרמניה

אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, עיראקי בן 37 שהיה חבר בכיר בארגון דאע"ש, הואשם בגיוס פעילים גרמנים לארגון הטרור, בהטפה לטרור ובתמיכה בדאע"ש בעיראק ובסוריה ● עבדאללה שימש כאימאם של מסגד שהקים ארגון שהוצא מחוק לחוק בעיר הילדסהיים שבמדינת המחוז נידרזקס

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס / צילום: יחצ ענבל מרמרי

אישור עסקת הפניקס-הלמן אלדובי: מה זה מלמד על מיזוג פסגות אלטשולר

האור הירוק מהממונה על רשות שוק ההון לאחת משתי עסקאות המיזוג הגדולות בענף הפיננסים, יביא לצמצום מספר השחקנים בפנסיה החדשה ובגמל • הוא גם מסמן שמספר השחקנים בשוק החיסכון לא קדוש

ערן גורב, מנהל פעילות פרנסיסקו פרטנרס  בישראל / צילום: תמר מצפי

לרוכשת של מייהריטג' יש היסטוריה של מכירה למדינות שמפרות זכויות אדם

קרן ההשקעות פרנסיסקו פרטנרס עמדה במוקד תחקיר ארוך של "בלומברג" בחודש שעבר ● לפי התחקיר, שורת חברות בבעלות הקרן מכרו כלים לצנזורה ומעקב למדינות עם רקורד בעייתי של זכויות אדם ● האסטרטגיה העסקית של הקרן היא לרכוש חברות בעלות טכנולוגיה טובה וניהול גרוע

רשת מזון יינות ביתן / צילום: איל יצהר

השלם קטן מסכום חלקיו: הפניקס רוצה לקנות את יינות ביתן במחיר סוף עונה

בשוק המזון מתקשים לעכל אפשרות שהפניקס תשתלט על רשת יינות ביתן במחיר שיש מי שכינו "נזיד עדשים" ● לסניפים עצמם יש ערך, אך המבנה הפיננסי שיצר המייסד נחום ביתן הכביד על הרשת

רובי ארונשוילי, מייסד ומנכ"ל CYE / צילום: איל יצהר

"רק סטארט-אפים בודדים בתחום הסייבר הפכו לחברות גדולות. זה צורם"

כך אמר מייסד ומנכ"ל חברת הסייבר CYE, רובי ארונשוילי, בפאנל בנושא "מה עשתה שנת קורונה לחברות הסייבר" במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● מנכ"ל אלרון השקעות, ירון אלעד היה דווקא חיובי יותר: "אני אופטימי כי יש גם המון חברות גדולות בתחום, כולל חברות יוניקורן"

Tesla 3 Standad Range / צילום: Shutterstock

האם ניתן היה לחזות את הנפילה של טסלה אתמול? לפי ברקליס הכתובת הייתה על הקיר של רדיט

בבנק ההשקעות בחנו את הקשר בין ביצועי המניה וכמות תשומת הלב המקוונת שמקבלת יצרנית הרכב החשמלי בפלטפורמות מדיה חברתית ובפורומים של משקיעים ● כך, קפיצות גדולות במספר האזכורים של טסלה ב-WallStreetBets ניבאו בדיעבד עליות במניה כמה ימים לאחר מכן

שי דתיקה / צילום: איל יצהר

עוד לא השלימה הנפקה וכבר מתמזגת? חברת הקריפטו INX סיכמה על עסקה עם שלד בורסאי בקנדה

חברת הקריפטו הישראלית חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברת Valdy Investments הקנדית לעסקת מיזוג, שבאמצעותה יוכלו לגייס הון בבורסת TSX Venture בטורונטו ● INX נמצאת בעיצומה של הנפקה ראשונית בארה"ב של מטבעות דיגיטליים הנחשבים לניירות ערך

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

נחום ביתן נגד שלמה רודב: "ניסיון לבצע השתלטות במחטף"

המלחמה בתוך יינות ביתן נמשכת ומהצעד הנוכחי משתמע כי נחום ביתן, בעל השליטה ביינות ביתן, בוחן אפשרות לנקוט נגד יו"ר החברה, שלמה רודב, הליכים משפטיים

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הדאו ג'ונס טיפס לשיא חדש; גיימסטופ זינקה ביותר מ-100%, טסלה עלתה ב-6.2%

בורסות אירופה ננעלו בעליות של 0.3%-0.8% במדדי המניות ● מניות התעופה והקרוזים בלטו בעליות חדות ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים ירדה ל-1.39% לאחר שבמהלך היום עלתה לכ-1.43%

נתניהו מציג את תוכנית החזרה לשגרה / צילום: מתוך מסיבת העיתונאים

נתניהו: פתיחה מלאה של המשק ב-5 באפריל, בהתאם להתקדמות החיסונים

ראש הממשלה הציג היום חמישה שלבים לפתיחה מלאה של המשק ● המשוכה העיקרית: הגעה ל-6.2 מיליון מתחסנים

ד"ר שלומית ווגמן, מנהלת הרשות לאיסור הלבנת הון / צילום: איל יצהר

מ"מ ראש רשות הפרטיות: "רגולציה על הקריפטו תפריד בין מי שלגיטימי לבין השחורים בצד השני של הגדר"

ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, מ"מ ראש הרשות להגנת הפרטיות,בכנס הסייבר של גלובס: "אירועי דליפת מידע בהיקף עצום יתרחשו, אם לחברות לא יהיה תמריץ בצורת קנסות"

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

משרד ההשקעות של אבו דאבי חתם על הסכם שת"פ עם רשות החדשנות

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) חתם על הסכמי שיתופי פעולה עם "Invest in Israel" ועם רשות החדשנות בישראל ● Invest in Israel הינה סוכנות קידום ההשקעות של ישראל שהוקמה תחת משרד הכלכלה והתעשייה

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

יריב גילת / צילום: יוטיוב

וויטסמוק בדרך אל שוק הקריפטו: בוחנת רישום מניותיה למסחר בארה"ב

לאחר שדירקטוריון החברה אישר את כניסתה לפעילות בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים, זינקה מניית וויטסמוק ב-12% במהלך המסחר בתל אביב

מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה / צילום: אוריה תדמור

שבח שטרן תקף את מרב מיכאלי: "בניסיון לנקות את שם קסטנר, ירקה בפרצופם של נרצחים"

ח"כ שבח שטרן האשים את ח"כ מרב מיכאלי בניסיונות לטהר את שם סבה, ישראל קסטנר ז"ל וטען כי "ההיסטוריה היא שתשפוט אותו" ● מיכאלי: "ההסתה שהביאה לרצח קסטנר היא אותה ההסתה שהביאה לרצח רבין וזו אותה ההסתה שמאיימת ומכרסמת ביסודות הדמוקרטיה הישראלית כאן ועכשיו"

לואיס ברוג'ה / צילום: גלובל אקס

"רק שליש מתשתית המיחשוב בעולם עברה לענן - יש עוד הרבה מקום לצמיחה"

כך לדברי מנכ"ל GlobalX לואיס ברוג'ה בכנס "סייבר 2.0" של גלובס ● לדבריו, "ההוצאה העולמית על סייבר תזנק ל-200 מליארד דולר עד 2024"

אתר בנייה במרכז / צילום: Shutterstock

לא רשום בטאבו: למה חשוב לטפל במאות אלפי יחידות הדיור הלא רשומות במדינה

400 אלף יחידות דיור בכל רחבי הארץ אינן רשומות בטאבו מסיבות שונות • משרד המשפטים גיבש המלצות לרישום, אבל לדירות ישנות הפתרון בעייתי, וחלק מהדברים יצטרכו לחכות לחקיקה ראשית • מה תקוע ומה אפשר לעשות כבר עכשיו

קמפיין בחירות של מפלגת יש עתיד בשלטים של חוצות להב / צילום: חוצות זהב

חברות השילוט דורשות מיש עתיד להסיר שילוט זמני מגשרים ומתקני ציבור

חברת חוצות זהב עתרה לוועדת הבחירות נגד מפלגת יש עתיד, בבקשה לחייב אותה להסיר שלטים זמניים מעל גבי גשרים ומתקנים ציבוריים ברחבי הארץ ● טוענת כי הצבת השלטים מהווה הפרה של חוק הבחירות ודרכי תעמולה ● יש עתיד: "דרישה דרקונית היכולה לאפיין משטרים חשוכים"

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

הנתונים המלאים מאששים: חיסון המנה האחת של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל במניעת תחלואה

מהממצאים שפרסמה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מנע 76.7% מהתחלואה הקשה, ואילו בהשוואת המקרים שהתרחשו 28 ימים אחרי החיסון, נמצא כי הוא מנע 85.4% מהמקרים ● הנתונים מציגים חיסון יעיל, בעיקר במניעת התחלואה הקשה ביותר, אולם הם לא משתווים לתוצאות של חיסונים קודמים

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

יו"ר ועדת הבחירות מצפה כי היועמ"ש לא יאפשר למנוע מאזרחים להצביע

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בנוגע לסגירת השמיים והחשש כי ישראלים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע: "בטוחני שמקבלי ההחלטות יתנו דעתם למשקלה של זכות יסוד זו"