גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מניית גולדמן זאקס עשויה לספק חשיפה להתאוששות הכלכלה האמריקאית

פעילות בנק ההשקעות נהנית מהגאות בשוקי ההון הגלובליים ● למרות זאת, המניה ממשיכה להיסחר בדיסקאונט עמוק מול מכפיל מדד S&P 500 ואף מול סקטור הפיננסים עצמו

משרדי גולדמן זאקס בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan
משרדי גולדמן זאקס בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

בחודשים האחרונים אנו עדים למהלך עליות חזק ובלתי פוסק, לאור התאוששות בכלכלה העולמית לאחר משבר הקורונה, עם ציפייה גוברת להמשך התהליך החיובי בעקבות פיתוח והשקת החיסונים לנגיף. מדדי המניות בארה"ב נוסקים לשיאים חדשים, וגם שאר שוקי המניות הגלובליים מפגינים התעוררות, לאחר שנים ארוכות של דשדוש.

הציפייה לשיפור מצב המאקרו באה לאחרונה לידי ביטוי בעליות תשואות איגרות חוב ממשלתיות, והדבר אמור לספק רוח גבית לפעילות המגזר הפיננסי, שסובל זו תקופה ארוכה מחולשה ממושכת, ושספג מכה קשה בעיצומו של משבר הקורונה.

הפעלת תוכניות תמריצים מוניטריים ופיסקאליים הובילה אומנם להתייצבות במצבו של הענף הפיננסי, עם הסרת סיכוני חדלות פירעון של עסקים רבים, אך סנטימנט המשקיעים ממשיך להיות זהיר, והדבר משתקף בתמחור חסר עמוק של מניות הבנקים והמוסדות הפיננסיים לעומת הממוצע של מדד S&P 500.

בתוך סקטור הפיננסים הכללי, המגזר שהצטיין בביצועים חזקים במיוחד הוא מגזר בנקי השקעות וחברות ניהול נכסים. מגזרים אלה נהנו מגל חזק של הנפקות אג"ח ואקוויטי, שהגיעו להיקפי שיא של כל הזמנים ברבעון השני של 2020, על רקע מהלכי גיוס הון או מיחזור חוב של חברות רבות בעיצומו של המשבר, לשם חיזוק מאזנים ואספקת נזילות במצב חוסר ודאות. גם פעילות מסחר הנוסטרו של בנקי ההשקעות נהנתה בתקופת המשבר מגידול בהיקפי מסחר ומעלייה בתנודתיות בשווקים.

מאז חזרו השווקים למצב יותר "נורמלי", והדבר בא לידי ביטוי בירידת הכנסות של בנקי השקעות מרמות שיא של הרבעון השני 2020. ואולם, כנגד ירידה בגיוסי בזק ובתנודתיות המסחר, ניתן לראות שיפור בסגמנטים אחרים, מוטי המאקרו והסנטימנט, כמו שוק ההנפקות החדשות, ניהול נכסים וברוקראז'. התקדמות בתחומים אלה אמורה לתמוך במגמות שיפור הרווחיות, גם במצב ירידה בסך ההכנסות.

 

תופעה זו בולטת במיוחד בפעילות בנק ההשקעות המוביל גולדמן זאקס (סימול: GS), המדורג במחלקת המחקר של אופנהיימר בהמלצת Outperform (ביצועי יתר) עם מחיר יעד של 407 דולר. הבנק הוא אחד מששת המוסדות הפיננסיים הגדולים בארה"ב, עם מאזן של כטריליון דולר.

גולדמן זאקס עומד בעקביות בראש דירוג שחקני שוק ההון בכל סגמנט (הנפקות אג"ח ומניות, מסחר, ניהול נכסים והשקעות פרטיות ואלטרנטיביות), והוא הציג ברבעון האחרון תשואה גבוהה על ההון המוחשי של 17%.

בנק ההשקעות גולדמן זאקס הוא בעל פעילות מגוונת בחטיבות המוזכרות להלן. 

בנקאות השקעות (Investment Banking) - הכנסות חטיבה זו כוללות עמלות חיתום וייעוץ בגין הנפקות אג"ח ומניות, וכן עסקאות מיזוגים ורכישות, והן הסתכמו ברבעון האחרון בכ-2 מיליארד דולר (צמיחה שנתית של 23%), עם רווח של 545 מיליון דולר ותשואה על ההון של כ-19%.

גל ההנפקות החדשות של סוף שנת 2020 צפוי להוביל להמשך צמיחה בפעילות זו גם בתוצאות הרבעון הרביעי 2020, וגם לאחר מכן.

חטיבת המסחר (Global Markets) - חטיבה זו מתמקדת במסחר באג"ח, במניות, בסחורות ובשאר מכשירים פיננסיים, הן עבור לקוחות הבנק והן בפעילות נוסטרו. הכנסות החטיבה הסתכמו ברבעון האחרון בכ-4.6 מיליארד דולר, צמיחה שנתית מרשימה של 49% (אם כי ירידה מרמת שיא של כ-7 מיליארד דולר ברבעון השני 2020), עם רווח נקי של מעל 2 מיליארד דולר ותשואה על ההון של כ-20%.

התייצבות במצב התנודתיות בשווקים אמורה להוביל, להערכת הקונצנזוס, להמשך ירידה בפעילות זו, אך יחד עם זאת עשוי הגידול בפעילות לקוחות הבנק לחפות על הירידה בפעילות הנוסטרו.

חטיבת ניהול נכסים (Asset Management) - חטיבה זו עוסקת בניהול השקעות במגוון אפיקים, בשוקי המניות והחוב, ובקרנות פרייבט אקוויטי והשקעות אלטרנטיביות, קרנות גידור ועוד. סך הנכסים בניהול עומד על כ-1.5 טריליון דולר, וצפוי לגדול בהתאם לעליות בשווקים.

הכנסות החטיבה, המהוות עמלות ניהול נכסים, הסתכמו ברבעון האחרון בכ-2.8 מיליארד דולר, עדיין ירידה שנתית של 20%, בשל משבר הקורונה, עם רווח של 843 מיליון דולר ותשואה על ההון של 17%. המשך המגמה החיובית בשווקים אמור להיטיב עם פעילות זו, ולספק צמיחה מעבר לצפי הנוכחי.

חטיבת בנקאות פרטית (Consumer & Wealth Management) -חטיבה זו משרתת את הלקוחות הפרטיים מבחינת ניהול תיקים ואשראי צרכני, והיא הציגה ברבעון האחרון הכנסות של 5.5 מיליארד דולר (צמיחה של 14%), עם תשואה על ההון נמוכה יחסית של 6%. חטיבה זו אחראית על ניהול סך נכסים של כ-575 מיליארד דולר, וצפויה גם היא להציג שיפור בהתאם למגמות החיוביות בשוק ההון הגלובלי.

פעילות גולדמן זאקס נהנית ממהלך גאות בשוקי ההון הגלובליים. הבנק מחזיק במעמד מוביל בתחומי מסחר, חיתום, ייעוץ וניהול השקעות, באפיקי השקעה שונים. החברה הוכיחה בעבר את יכולתה להפתיע במידה ניכרת לעומת הערכות הקונצנזוס, וייתכן כי תמשיך לעשות זאת גם ברבעונים הקרובים.

למרות זאת, מניית GS ממשיכה להיסחר בדיסקאונט עמוק למכפיל מדד S&P 500 ואף לסקטור הפיננסים עצמו - מכפיל של פחות מ-12 לתחזית הרווח לשנה הנוכחית. מניית GS מדורגת Outperform עם מחיר יעד של 407 דולר - גבוה בכ-30% ממחירה הנוכחי, ומהווה כלי חשיפה אטרקטיבי במיוחד לניצול מגמות ההתאוששות בשווקים ובכלכלה הריאלית. 

הכותב הוא אנליסט בכיר במחלקת המחקר של אופנהיימר ישראל. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב / צילום: Reuters, Tom Brenner

האזרח מספר 1 בארה"ב התייצב לצד עובדי אמזון: תומך בניסיונות ההתאגדות

למעלה מ־5,800 עובדי מחסני אמזון באלבמה מצביעים החודש האם להצטרף לאיגוד הקמעונאות, הסיטונאות והכלבו ● נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר בסרטון שפרסם בטוויטר כי הוא תומך בזכותם להתאגד ● "המדיניות של הממשל שלי תהיה לתמוך בזכות להתאגד ובזכות להתמקח באופן קולקטיבי"

בית המשפט העליון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בג"ץ הגיור: מה משמעותו, האם יש בו חידוש משפטי ומה השלב הבא?

מדוע ביהמ"ש צריך היה לדון בנושא הגיור הקונסרבטיבי והרפורמי? ● האם ביהמ"ש דן בתקפו ההלכתי של הגיור? ● מהי דעת היחיד של השופט סולברג? ● והאם פסק הדין סוגר את הדלת להסדרים אחרים? ● גלובס עושה סדר

אביה מגן, מנכ"לית פתאל / צילום: אור גפן

הקרב על חדרי האוכל: המלונאים מודיעים - "נסיגה אינה אופציה"

משרד הבריאות מבקש לדחות את מועד פתיחת חדרי האוכל בבתי מלון מ-7.3, והמלונאים מתרעמים ● "בזמן שבממשלה מתלבטים, אנחנו כבר גייסנו עובדים, הזמנו אוכל ונערכנו לפתיחה. עכשיו מה נגיד לאלפי האורחים שאמורים להגיע למלונות ביום ראשון?"

תלמיד בבית הספר לפני הסגר האחרון / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בשורה להורים: בתי הספר של החגים יתקיימו גם במהלך 4 ימים בחופשת הפסח

שרי האוצר והחינוך ויו"ר השלטון המקומי סיכמו על הפעלת בתי הספר של החגים לילדי הגנים ותלמידי כיתה א-ב ● "ילדי הגנים ותלמידי כיתות א-ב ייהנו מרצף חינוכי, רגשי וחברתי וכן ממסגרת איכותית, מבוקרת ומפוקחת"

אונייה איראנית במפרץ עומאן / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

איראן מכחישה כי היא אחראית לתקיפת הספינה הישראלית במפרץ עומאן

דובר משרד החוץ בטהראן פרסם הודעה לפיה הטענות של נתניהו בעניין הגרעין ובעניין המתקפה במפרץ עומאן שקריות ונועדו ל"צרכים פנימיים" לקראת הבחירות בישראל ● רה"מ נתניהו: "לא יהיה לאיראנים נשק גרעיני - עם או בלי הסכם"

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לבאפט יש יותר מניות בחברת רכב סינית מאשר בג'נרל מוטורס

מניות חברת BYD עלו ביותר מ-300% בשנה האחרונה, בעוד שאלה של חברת ג'נרל מוטורס עלו ב-65% באותה תקופת זמן ● BYD, שממוקמת בשנזן, מכרה מעל ל-130 אלף מכוניות חשמליות בשנה האחרונה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

"להפסיק לשלם דמי אבטלה לעובדים בחל"ת שלא מוכנים לחזור לעבוד"

כך יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס ● "כמעט בכל מקום חסרים עובדים כי אנשים מתבצרים בחל"ת, אנחנו מגדלים מאות אלפי אנשים שחיים מקצבאות"

מסוף של גדות כימיקלים / צילום: מצגת החברה

בקרן טנא פונים למשקיעים הזרים: ג'פריס יוביל את ניסיון ההנפקה המחודש של גדות כימיקלים בת"א

לאחר שניסיון ההנפקה הקודם של החברה התעשייתית לא עלה יפה, מקווים בקרן השולטת בה כי מה שעבד היטב בהנפקותיהן של הבורסה ומקס סטוק יצליח גם במקרה של גדות

יואב זייף - מנכל סטרטסיס / צילום: איל יצהר

סטרטסיס עקפה את תחזיות האנליסטים: רווח נקי של 7 מיליון דולר ברבעון הרביעי

מנכ"ל סטרטסיס, ד"ר יואב זייף: "אנו מאמינים, כי החברה והתעשייה שלנו נכנסות לתנופה משמעותית ומתמשכת של צמיחה חסרת תקדים"

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם שר החוץ של עומאן

לפי אשכנזי, השיחה עסקה בדרכים לשמור על שלום ויציבות ובנושאים שבהם יש לשתי המדינות אינטרס משותף ● ככל הידוע השיחה התקיימה בהסכמה מלאה של סולטן עומאן

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

ההקלות בתעריפי המשכנתאות נכנסו לתוקף: ההטבות לא עומדות בציפיות

החל מהשבוע הרחבת רכיב הפריים במשכנתאות חלה על כל השוק • בבנק ישראל הודיעו על הידוק הפיקוח על התעריפים, אך יועצי משכנתאות אומרים שהמהלך לאו דווקא מיטיב עם כולם

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

הכנסות תמלוגי הגז הטבעי עלו על מיליארד שקל ב-2020, אך היו נמוכות מהצפי

משרד האנרגיה עדכן היום כי ההכנסות מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי והמחצבים הסתכמו ב-1.105 מיליארד שקל - זינוק של 30% לעומת 2019 ● היקף ההכנסות היה נמוך ב-400 מיליון שקל מהצפי בשל הירידה החדה בביקוש לאנרגיה בתקופת הקורונה

ניקולא סרקוזי / צלם: רויטרס

צרפת: הנשיא לשעבר סרקוזי הורשע בניסיון שוחד ונשלח לשנת מאסר

ניקולא סרקוזי, שהורשע בכך ששיחד שופט כדי שיספק לו מידע פנים לגבי חקירה נגדו, נידון לשלוש שנות מאסר - שתיים מהן על-תנאי ואחת בפועל ● עם זאת, לפי ההערכות הוא יוכל להמיר את שנת המאסר בחלופות ● מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת שבה נשיא לשעבר נשלח למאסר

בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחוף ים באשדוד בעקבות דליפת הנפט שגרמה לזיהום בחופי הארץ. / צילום: קובי גדעון-לע"מ

אסון הזפת: "בשונה ממקרים אחרים – כאן זה בוודאות נעשה בזדון"

כך אמרה היום השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ● לפי המשרד להגנת הסביבה, במסגרת חקירת אסון הזפת נבדקו בימים האחרונים חשדות כלפי 35 כלי שייט, 12 מתוכם נשללו כחשודים

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

ראש הממשלה ושרת התחבורה בנתב"ג / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה תדון היום על ועדת החריגים בנתב"ג ופתיחת מערכת החינוך

שר החינוך ושר הבריאות אמורים להציג את תוכנית משרד החינוך לפתיחת מערכת החינוך - נושא שנמצא במחלוקת מקצועית ● בפתח הישיבה צפויה הממשלה לאשר מענק חד פעמי לנכים

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

הממשלה אישרה מענק חד פעמי של 562 מיליון שקל לנכים

גובה המענק יקבע בהתאם לסוג הקצבה, רמת הזכאות של הקצבה ומספר חודשי הזכאות במהלך שנת 2020 ● הממשלה אישרה תוכנית בהיקף 150 מיליון שקל לצמצום הפשיעה בחברה הערבית

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות דעת על העברת חיסונים לשורה של מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים לנושא"

מתוך אתר Get Key

תחרות ליד2? אתר חדש מציע פלטפורמה מתקדמת למכירת נכסים

לפי יזמי האתר Get Key, ניתן יהיה לפרסם בו נכסים תוך העלאת צילומי תלת-ממד ● באתר גם מנסים להוזיל עלויות תיווך, זאת תוך התחייבות למחיר פיקס של למתווך שיפעל עבור בעלי נכסים באמצעות האתר

לומדים בחוץ בישראל / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

הממשלה אישרה: כיתות ז'-י' יחזרו ללמוד בבתי הספר בשבוע הבא

הממשלה אישרה את הפעימה השלישית בתוכנית היציאה, שתחל ביום ראשון ● מסעדות ובתי קפה ייפתחו לקבלת קהל