גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שופרסל ודיסקונט רוצות להפוך את פייבוקס למעצמת שירותים פיננסיים

אפליקציית התשלומים פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית בבעלות בנק דיסקונט ושופרסל ● בשלב הראשון היא תשמש אמצעי תשלום, אולם ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הכוונה לספק בעתיד מגוון שירותים פיננסיים ובנקאיים, ללקוחות כל הבנקים

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ומנכ"ל דיסקונט אורי לוין / צילום: סיון פרג'
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ומנכ"ל דיסקונט אורי לוין / צילום: סיון פרג'

שלוש שנים אחרי שעזבה את מקס, עוד כשהייתה לאומי קארד, לטובת כאל עבור כרטיס האשראי לחברי מועדון הלקוחות - התיאבון של שופרסל בתחום הפיננסיים הולך וגדל. כעת היא רוצה להפוך למעצמת שירותים פיננסיים, כשהיא חוברת לבנק דיסקונט ליצירת ארנק דיגיטלי משותף על בסיס אפליקציית התשלומים פייבוקס. המטרה היא יצירת פלטפורמה למתן שירותים פיננסיים נרחבים לכל הציבור, כתחרות לבנקים המסורתיים.

קמעונאית המזון הגדולה בישראל, בניהולו של איציק אברכהן, חוברת לבנק דיסקונט שבהובלת אורי לוין, כשבמסגרת השותפות החדשה פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית, בבעלות דיסקונט (50.1%) ושופרסל (49.9%). קבוצת דיסקונט נמצאת בקשרים עסקיים עם שופרסל בשלוש השנים האחרונות מכוח השותפות במועדון עם כאל, שבשליטת דיסקונט.

שופרסל מחזיקה, יחד עם כאל, את מועדון כרטיסי האשראי הגדול ביותר מבין רשתות הקמעונאות שמונה כ-623 אלף לקוחות. כבר תקופה שהיא פועלת להקמת פעילויות נוספות בתחום הפיננסים, ביניהם מיזם ההלוואות בסניפים שיצא לדרך בשנה החולפת. בעבר ותחת הנהלה ובעלויות קודמות, שופרסל כבר ניסתה להקים מערכי פיננסים גדולים בשיתוף עם "יצרני" שירותים פיננסיים, אך ללא הצלחה גדולה, מעבר למועדון עם חברות כרטיסי האשראי.

בחודשים האחרונים פעלו שופרסל ודיסקונט כדי לרקום את השותפות תחת מידור גבוה, שכן הן רשתות הקמעונאות והן גופי הפיננסיים מחפשים כיוונים לשיתופי-פעולה. ביום שלישי האחרון חתמו השתיים על הסכם שותפות.

על-פי ההודעה, בשלב הראשון, שופרסל ודיסקונט יאפשרו להשתמש בפייבוקס כאמצעי תשלום בין היתר ברשת שופרסל וברשת הפארם שבבעלותה Be, ולממש גם תווי קנייה דיגיטליים, כארנק דיגיטלי שצפוי לצאת לשוק כבר בחודשים הקרובים.

המטרה: פלטפורמה שתכלול מאות מוצרים

אולם כבר עתה ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הם לא מתכוונים להסתפק בפעילות של פייבוקס כארנק דיגיטלי, אלא גם לספק מנעד רחב של שירותים פיננסיים ובנקאיים, במסגרת פייבוקס ללקוחות כל הבנקים. "יהיה פה גוף חזק ומהפכני שמתחיל מרגע זה לייצר טלטלה בעולם הבנקאות", אמר אברכהן בשיחה עם משקיעים. בין היתר מדובר על הלוואות משכנתאות, עו"ש, סחר בניירות ערך, מוצרי חיסכון, ניהול כספים, ניהול השקעות ועוד טכנולוגיות מתחום הפינטק, כשהמטרה שהפלטפורמה החדשה תכלול מאות מוצרים.

המיזם אמור לשמש כפלטפורמה שמחברת בין מיליוני הלקוחות לחברות פינטק, והוא יציע לא רק מוצרים משל עצמו, אלא יפעל גם כמתווך בין טכנולוגיות לציבור. בשיחה למשקיעים אברכהן ציין כי מדובר בהשקעה מוערכת במיזם של עשרות מיליוני שקלים.

על הכיוון אליו חותרת שופרסל אפשר ללמוד גם מדבריו של אברכהן בשיחה למשקיעים. "המטרה היא לייצר בנק ללא בנק", הכריז תוך שהוא מדגיש: "זה החלום הרטוב שלי, ושל דיסקונט. יש כאן הזדמנות לייצר דבר חדש שיאותת גם לשחקנים מבחוץ שנכנסים לארץ. אנחנו מזהים שעולם הבנקאות הוא עולם בנקאות מסורתי, כבד וישן. הסינים הוכיחו לכל העולם שאפשר אחרת, ושפתאום חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם הוכיחו שאפשר לנהל בנקאות אחרת".

אופטימיות לגבי אישור מהרגולטורים

במסגרת העסקה נקבע כי בנק דיסקונט יעביר לחברה החדשה המשותפת את נכסי פייבוקס במתכונת הנוכחית, בעוד ששופרסל תקנה לחברה החדשה זכות בלעדית להענקת הטבות ללקוחות חברי המועדון והאשראי של שופרסל, באמצעות פייבוקס. דבר זה מעיד על כך שמבחינת דיסקונט פייבוקס לא יצרה ערך עצמאי שלא שווה לחלוק עם אחרים, ושהעתיד עם שופרסל יהיה טוב יותר.

השותפות החדשה תפעל באופן עצמאי, עם דירקטוריון משותף לדיסקונט ולשופרסל, כשהמודל ההתחלתי יהיה התבססות על אפליקציית פייבוקס ועל מועדון הלקוחות של שופרסל. טרם ידוע מי תהיה הדמות שתנהל בפועל את השותפות, והשתיים צפויות להקים ועדת איתור. ככל שהשותפות תצא לדרך, בדיסקונט יצטרכו להתרגל למציאות שבה מוקם גוף שאולי יתחרה בעתיד בבנק עצמו.

בסביבת שתי החברות אופטימיים לגבי התמיכה של גופי הרגולציה - בנק ישראל והרשות לתחרות - מתוך תפיסה כי הם ישתכנעו שהגוף המשותף שיקום יספק תחרות לבנקים הגדולים. אברכהן אף התייחס לכך בשיחה למשקיעים כשאמר "אני מעריך שנקבל חיבוק ואישור מהרגולציה", תוך שהוא מדבר על הניסיון של הבנקים לעכב את פעילות ההלוואות שלה בעבר: "החלטנו לתת הלוואות ברצפת הסניפים, והבנקים ניסו לעצור אותנו. אם אז הרגולטורים הבינו שזה נכון לתחרות, אני בטוח שהיום הם יתנו למהלך הזה יד".

בשיחה למשקיעים התייחס מנהל שופרסל פיננסים, אבי צימרמן, למתחרה ביט ועקץ: "ביט יכולה להיות חטיבה או הזרוע הדיגיטלית של הפועלים, אנחנו מדברים על חברה שאינה שייכת לדיסקונט או לשופרסל, אלא שמתחרה באופן עצמאי. הסיפור של ביט דומה לפפר, שזו פלטפורמה דיגיטלית, בנק בתוך בנק".

הדברים הללו בנוגע לביט קיבלו חיזוק גם מאברכהן, שהוסיף: "יש הבדל בין חברה עצמאית לבין חברת סמך שנמצאת בתוך הבית. אנחנו חייבים חברה עצמאית עם שיניים שתוכל להתחרות בכולם, ולא כמו המצב היום, שפועלות חברות שנמצאות בתוך הבית שפועלות מתוך תפיסה של כמה הפעילות שלהן תשפיע על החלק של הבנק המסורתי - זה היתרון העצום שאנחנו באים איתו".

שוק התשלומים הישראלי על סף מהפכה

פייבוקס החלה את דרכה כסטארט-אפ בשנת 2014, ונרכשה על-ידי דיסקונט לאחר כשלוש שנים. ביט של בנק הפועלים נחשבת כיום לאפליקציית התשלומים הגדולה בשוק המקומי. מולן, לאומי מחזיק באפליקציית "פיי", שמתקשה להתרומם לגבהים של מתחרותיה, וכן בפלטפורמת הבנקאות הדיגיטלית פפר.

תחום התשלומים והארנקים הדיגיטליים קיבל משנה חשיבות בשנים האחרונות, עם התפתחות הטכנולוגיה, והוא צפוי להמשיך ולהתחזק. הארנקים הדיגיטליים עשויים לשנות את המציאות בצריכת השירותים הפיננסיים, כשמדובר בפלטפורמה חדשה לניהול החיים הפיננסיים, שנפרדת מהפלטפורמות המסורתיות של הבנקים, באמצעות חשבונות העו"ש. דבר שכזה מהווה בסיס גם ללקיחת אשראי.

השימוש בארנקים דיגיטליים מהווה פתיחה של שוק הבנקאות לתזוזות של לקוחות, לעומת תזוזות מינוריות יחסיות בעולם הבנקאות המסורתי. לכן, גם מבחינת דיסקונט מדובר במהפכה, שהיא חלק ממאמצי צמיחה שמוביל המנכ"ל לוין, בהמשך לצמיחה שהציג הבנק תחת קודמתו.

לדיסקונט, כאמור, שליטה בחברת כרטיסי האשראי כאל, שלאחרונה חברה לבנק הפועלים, שבניגוד לדיסקונט (והבינלאומי, שמחזיק בהחזקות מיעוט בכאל) נפרד מחברת כרטיסי האשראי שלו בעקבות רפורמת שטרום. ההסכם של הפועלים ושל כאל אמור ליצור בשלב הראשון שיתוף-פעולה בין הבנק לבין חברת כרטיסי האשראי כאל, ליצירת מעין "מועדון ביט", שבמסגרתו יונפקו כרטיסי אשראי חוץ-בנקאיים של כאל למשתמשים בביט שירצו בכך, בדגש על כאלה שאינם לקוחות הפועלים.

כמו כן, בכוונת הפועלים להרחיב משמעותית את היצע השירותים הפיננסיים שניתנים באמצעות ביט, למשל למוצרי אשראי. ביט נחשבת כיום לאפליקציית התשלומים הגדולה בשוק המקומי. בתקופה הקרובה אמורים להיכנס לישראל שירותי תשלום דיגיטליים של ענקים בינלאומיים, ובראשם "אפל פיי". בשוק המקומי מעריכים כי כניסת אפל, ואחריה גוגל ואולי גם אחרות, עשויה להוביל מהפיכה בשוק התשלומים הישראלי. 

2 מיליון - לקוחות מועדון שופרסל

1.5 מיליון - לקוחות פייבוקס

385 - נקודות מכירה לשופרסל

623 אלף - כרטיסי אשראי לשופרסל

20% - הנתח שוק של שופרסל משוק המזון

עוד כתבות

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

אדום בוול סטריט: עליית התשואות על האג"ח הממשלתיות הפילה את המדדים

הנאסד"ק צנח ב-3.5%, הדאו ג'ונס איבד 1.75%, מדד S&P 500 צנח 2.5%  ● התשואה על האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב חצתה את הרמה של 1.5% ● הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשפל של 3 חודשים ● מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב נפלו במפתיע בינואר

“אנחנו לא בדיוק יודעים איך צמחו חורים שחורים ענקיים" / צילום: Reuters

הכירו את האסטרופיזיקאית הבכירה שיצאה למלחמה בהטרדות המיניות באקדמיה

פרופ' קרול מאנדל, חוקרת מובילה של היווצרות חורים שחורים והמדענית הראשית של משרד החוץ הבריטי, טוענת שהטרדות מיניות גודעות קריירות של מדעניות צעירות רבות • "כמעט כולן מכירות מישהי שעזבה מסיבות דומות. חייבים לעשות שינוי מבני בכל מה שקשור לניהול באקדמיה"

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

מהונדורס ועד קפריסין: ישראל תכננה להעביר עודפי חיסונים ל-18 מדינות. מי עוד ברשימה?

מדובר בעשר מדינות אפריקאיות, 5 מדינות אירופאיות ושתי מדינות ממרכז אמריקה ● העברת החיסונים למדינות אלה הוקפאה אמש לאחר דרישה של שר הביטחון בני גנץ, שזעם על כך שלא התקיים דיון מוסדר בעניין ● בשל פניית גנץ, גם המל"ל פנה ליועמ"ש לקבלת חוות דעת על ההחלטה

מיהו אספן האמנות שניסה למכור ביצת פברז'ה אמיתית, ואז נעלם?

גרי נזכר בסבא שלו ומחליט לנסוע לבקר אותו בקרוב ● ליהי מפצחת את המייל המוזר שגרי קיבל ומשיגה מידע שמקומו בסיפור עדיין לא ברור ● השניים עוברים תקרית משונה עם יעקב, אחד מחסרי הבית הקבועים שמחכים מחוץ לקפה ● התעלומה - חידה בלשית בהמשכים | עונה 2 

ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Clodagh Kilcoyne

בזוס יעשה רילוקיישן? התוכנית להטיל מס עושר מאיימת על המיליארדרים של אמריקה

מחוקקים במדינה דנים בהצעת חוק להטיל מס של 1% על הונם של מיליארדרים ● המיליארדים שגרים בוושינגטון, בהם ג'ף בזוס וביל גייטס, שווים יותר מעשירי כל המדינות בארה"ב ● אם החוק יעבור, בזוס לדוגמה ייאלץ לשלם מס בגובה של כ-2 מיליארד דולר וגייטס 1.24 מיליארד

קים ג'ונג און ואישתו, רי סול ג'ו, מברכים את הקהל בטקס בפיונגיאנג / צילום: Reuters, KCNA

רי סול ג'ו: מה אנחנו יודעים על אשתו של קים ג'ונג און

"הגברת הראשונה המכובדת" של צפון קוריאה הופיעה בשבוע שעבר לאחר שלא נראתה במשך יותר משנה

פיליפ הילדברנד. סגן יו"ר ענקית ההשקעות בלקרוק ומועמד לתפקיד מנכ"ל  ה־ / צילום: Reuters, Arnd Wiegmann

הכלכלן האופטימי: הוא מועמד לאחד התפקידים המובילים בעולם והוא בטוח שההתאוששות תהיה חזקה מהצפוי

פיליפ הילדברנד, סגן יו"ר ענקית ההשקעות בלקרוק ומי שהיה מועמד לתפקיד מנכ"ל ה-OECD, דווקא אופטימי לגבי העידן שאחרי הקורונה: "ההתאוששות תהיה חזקה מהצפוי" ● בראיון ל-G הוא מסביר איך תרמו הבנקים המרכזיים, וגם הוא עצמו, להגדלת אי השוויון

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

משרד הביטחון וצה"ל בחרו: זה מסוק התובלה החדש של חיל האוויר

גנץ קיבל היום את המלצת הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון לבחור במסוק CH53K מתוצרת "לוקהיד מרטין" ● המסוק החדש יחליף את מסוקי היסעור שמשמשים את חיל האוויר מאז סוף שנות ה-60 ● שווי עסקת הרכישה של יותר מ-20 מסוקים חדשים יגיע לכשני מיליארד דולר

פועלי בנין - ברזל / צילום: תמר מצפי

משנכנס אדר מרבים בהשקעות אג"ח? עדיף להתמקד בסחורות

האם יש הצדקה לשינוי הטון בשיח הכלכלי בשבוע החולף לאור עליית תשואות האג"ח הממשלתיות? ומהי ההשפעה על השווקים הפיננסיים ככל שמתקרבים לסיכום הרבעון הראשון של השנה השנייה למגפת הקורונה

שלט של מקדונלד'ס / צילום: Reuters, Mike Blake

מקדונלד'ס שוקלת מכירת חלק מדינמייק יילד הישראלית

רשת ההמבורגרים רכשה את דינמיק יילד ב-2019 תמורת 300 מיליון דולר ● המנכ"ל והמייסד ליעד אגמון מסר כי מכירה פוטנציאלית נידונה כבר מההתחלה "וכעת מרגיש כמו הזמן הנכון לבחון את האופציה"

הריצה לתמ"א. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

ריצה לתמ"א בניוטרל, וסממן נוסף לעליית מחירים. כותרות הנדל"ן

מדוע דווקא כשבשטח עוד ועוד דיירים מבקשים לקדם פרויקטי תמ"א לא רואים את המנופים מגיעים ● גם גורמי המקצוע במשרד השיכון הצטרפו השבוע לגורמים שחוזים עלייה במחירי הדיור ● מה מחפשת תדהר במתחם כורזין בגבעתיים, ופסיקת המיסוי החשובה של השבוע

חדירת זפת לחופי ישראל, חוף חדרה / צילום: מפקחי היחידה הימית, המשרד להגנת הסביבה

נוציא צו איסור פרסום על אסון הזפת, לאחר שכל החומר כבר פורסם ברשת

מה עושה כלי תקשורת כשבית משפט אוסר פרסום של תחקיר שכבר שותף ברשתות החברתית? • אסון הזפת העלה, שוב, את השאלות סביב השימוש הנרחב בצווי איסור פרסום, הקלות בה נענים בתי המשפט לבקשות והאפשרות לחסום הפצת מידע בימינו ● ביקורת תקשורת

הנהלת MyHeritage / צילום: יח"צ

מייהריטג' נמכרת לפי שווי של 600 מיליון דולר, וזה הכל חוץ מסיפור שגרתי על אקזיט

המשקיעים האייקונים שהאמינו למרות הכל, העובדים שייפגשו עם עשרות מיליוני דולרים, אתגרי הפרטיות ועבודת השורשים שהתחילה את הכל • הסיפור המלא על האקזיט הייחודי של מייהריטג'

אמיר גיא / צילום: איליה מלינקוב

אמיר גיא וחברת פייבר רוצים לשנות את המודל הכלכלי של תעשיית הפרסום

אמיר גיא, מנכ"ל משותף ומבעלי משרד הפרסום אדלר חומסקי, הודיע כי הוא עוזב, ומקים יחד עם חברת פייבר פלטפורמה לענף הפרסום ● האם היא תשפיע על הענף כפי שהושפע עולם העיצוב? ואיך יישמר הקשר הבינאישי, שלו השפעה מכרעת על התהליך היצירתי?

חיסון נגד קורונה בבית אבות בנתניה / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

לדרישת גנץ: הוקפא מבצע העברת החיסונים העודפים מישראל למדינות אחרות

ההחלטה התקבלה בעקבות פנייתו של גנץ למנדלבליט בדרישה לקבל חוות דעת משפטית על ההחלטה שהתקבלה בלעדית על ידי נתניהו ללא שיתוף של ממש עם משרד החוץ ומשרד הבריאות ● לשכת נתניהו: "אף שלא נגרע חיסון אחד מאזרחי ישראל ואף שהכמות למדינות היא סמלית בלבד ובונה שם טוב לישראל בעולם עלתה קדם עתירה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה למדתי השבוע? שפשוט אי אפשר לקבל כאן כמה דקות רגועות

שלושה אירועים התרחשו סביבי כמעט במקביל: רכב החלל "התמדה" נחת על המאדים, שנמצא במערכת השמש שלי; גופת לווייתן מצוי נסחפה לחוף ניצנים, שנמצא במדינה שלי; ושלט על פרויקט פינוי-בינוי מתקרב הוצב בכניסה לבית שלי

ביל גייטס אוחז בחיסון נגד דלקת קרום המוח במסיבת עיתונאים בשווייץ / צילום: Associated Press, Anja Niedringhaus

זו ההחלטה הטובה ביותר שביל גייטס עשה אי פעם

הפילנתרופ, מייסד שותף של מיקרוסופט ומחבר הספר "איך להימנע מאסון האקלים" מדבר בראיון עם וול סטריט ג'ורנל על הכישרון היחיד שהוא נבוך שאין לו, הספר היחיד שכולם צריכים לקרוא, מה היה עושה לו היה הולך שוב ללמוד במכללה ועוד

מתוך קמפיין החיסונים במקורות / צילום: חברת מקורות

כ-96% עובדים מחוסנים: כך ניהלה מקורות קמפיין הסברה שאפתני

וגם: חיליק שריר מונה למשנה למנכ"ל קשת 12 אבי ניר ● אירועים ומינויים

הראנד של דרום אפריקה. יאן פאן ריבק, המתיישב ההולנדי הראשון, 1652; ונלסון מנדלה, הנשיא השחור הראשון, 1994 / צילום: Shutterstock

האפריקנרים הפסידו הכול כי סירבו לוותר כמעט על כלום. מה הלקח?

מלחמת המטבעות: 60 שנה לקריאת התיגר הכושלת של האפריקנרים בניסיון-שווא לנתק את עצמם מן המהלך הטבעי של ההיסטוריה

פסטיבל ברנינג־מן בנבאדה / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

איך לא שורפים מסורת? כך ייראה פסטיבל ברנינג-מן בעולם פוסט-קורונה

כיצד מגפת הקורונה עשויה להפוך את הפסטיבל, שהפך לתופעת חוצת מדינות ותרבויות, לאירוע חשוב יותר משהיה אי-פעם ● איך בכלל מנהלים ארגון ענק שמקיף עשרות אלפי אנשים בארה"ב בלבד כאשר אחד המוטיבים המרכזיים שלו הוא סלידה מהיררכיה ● פסטיבל ברנינג-מן על המוקד