גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שופרסל ודיסקונט רוצות להפוך את פייבוקס למעצמת שירותים פיננסיים

אפליקציית התשלומים פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית בבעלות בנק דיסקונט ושופרסל ● בשלב הראשון היא תשמש אמצעי תשלום, אולם ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הכוונה לספק בעתיד מגוון שירותים פיננסיים ובנקאיים, ללקוחות כל הבנקים

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ומנכ"ל דיסקונט אורי לוין / צילום: סיון פרג'
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ומנכ"ל דיסקונט אורי לוין / צילום: סיון פרג'

שלוש שנים אחרי שעזבה את מקס, עוד כשהייתה לאומי קארד, לטובת כאל עבור כרטיס האשראי לחברי מועדון הלקוחות - התיאבון של שופרסל בתחום הפיננסיים הולך וגדל. כעת היא רוצה להפוך למעצמת שירותים פיננסיים, כשהיא חוברת לבנק דיסקונט ליצירת ארנק דיגיטלי משותף על בסיס אפליקציית התשלומים פייבוקס. המטרה היא יצירת פלטפורמה למתן שירותים פיננסיים נרחבים לכל הציבור, כתחרות לבנקים המסורתיים.

קמעונאית המזון הגדולה בישראל, בניהולו של איציק אברכהן, חוברת לבנק דיסקונט שבהובלת אורי לוין, כשבמסגרת השותפות החדשה פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית, בבעלות דיסקונט (50.1%) ושופרסל (49.9%). קבוצת דיסקונט נמצאת בקשרים עסקיים עם שופרסל בשלוש השנים האחרונות מכוח השותפות במועדון עם כאל, שבשליטת דיסקונט.

שופרסל מחזיקה, יחד עם כאל, את מועדון כרטיסי האשראי הגדול ביותר מבין רשתות הקמעונאות שמונה כ-623 אלף לקוחות. כבר תקופה שהיא פועלת להקמת פעילויות נוספות בתחום הפיננסים, ביניהם מיזם ההלוואות בסניפים שיצא לדרך בשנה החולפת. בעבר ותחת הנהלה ובעלויות קודמות, שופרסל כבר ניסתה להקים מערכי פיננסים גדולים בשיתוף עם "יצרני" שירותים פיננסיים, אך ללא הצלחה גדולה, מעבר למועדון עם חברות כרטיסי האשראי.

בחודשים האחרונים פעלו שופרסל ודיסקונט כדי לרקום את השותפות תחת מידור גבוה, שכן הן רשתות הקמעונאות והן גופי הפיננסיים מחפשים כיוונים לשיתופי-פעולה. ביום שלישי האחרון חתמו השתיים על הסכם שותפות.

על-פי ההודעה, בשלב הראשון, שופרסל ודיסקונט יאפשרו להשתמש בפייבוקס כאמצעי תשלום בין היתר ברשת שופרסל וברשת הפארם שבבעלותה Be, ולממש גם תווי קנייה דיגיטליים, כארנק דיגיטלי שצפוי לצאת לשוק כבר בחודשים הקרובים.

המטרה: פלטפורמה שתכלול מאות מוצרים

אולם כבר עתה ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הם לא מתכוונים להסתפק בפעילות של פייבוקס כארנק דיגיטלי, אלא גם לספק מנעד רחב של שירותים פיננסיים ובנקאיים, במסגרת פייבוקס ללקוחות כל הבנקים. "יהיה פה גוף חזק ומהפכני שמתחיל מרגע זה לייצר טלטלה בעולם הבנקאות", אמר אברכהן בשיחה עם משקיעים. בין היתר מדובר על הלוואות משכנתאות, עו"ש, סחר בניירות ערך, מוצרי חיסכון, ניהול כספים, ניהול השקעות ועוד טכנולוגיות מתחום הפינטק, כשהמטרה שהפלטפורמה החדשה תכלול מאות מוצרים.

המיזם אמור לשמש כפלטפורמה שמחברת בין מיליוני הלקוחות לחברות פינטק, והוא יציע לא רק מוצרים משל עצמו, אלא יפעל גם כמתווך בין טכנולוגיות לציבור. בשיחה למשקיעים אברכהן ציין כי מדובר בהשקעה מוערכת במיזם של עשרות מיליוני שקלים.

על הכיוון אליו חותרת שופרסל אפשר ללמוד גם מדבריו של אברכהן בשיחה למשקיעים. "המטרה היא לייצר בנק ללא בנק", הכריז תוך שהוא מדגיש: "זה החלום הרטוב שלי, ושל דיסקונט. יש כאן הזדמנות לייצר דבר חדש שיאותת גם לשחקנים מבחוץ שנכנסים לארץ. אנחנו מזהים שעולם הבנקאות הוא עולם בנקאות מסורתי, כבד וישן. הסינים הוכיחו לכל העולם שאפשר אחרת, ושפתאום חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם הוכיחו שאפשר לנהל בנקאות אחרת".

אופטימיות לגבי אישור מהרגולטורים

במסגרת העסקה נקבע כי בנק דיסקונט יעביר לחברה החדשה המשותפת את נכסי פייבוקס במתכונת הנוכחית, בעוד ששופרסל תקנה לחברה החדשה זכות בלעדית להענקת הטבות ללקוחות חברי המועדון והאשראי של שופרסל, באמצעות פייבוקס. דבר זה מעיד על כך שמבחינת דיסקונט פייבוקס לא יצרה ערך עצמאי שלא שווה לחלוק עם אחרים, ושהעתיד עם שופרסל יהיה טוב יותר.

השותפות החדשה תפעל באופן עצמאי, עם דירקטוריון משותף לדיסקונט ולשופרסל, כשהמודל ההתחלתי יהיה התבססות על אפליקציית פייבוקס ועל מועדון הלקוחות של שופרסל. טרם ידוע מי תהיה הדמות שתנהל בפועל את השותפות, והשתיים צפויות להקים ועדת איתור. ככל שהשותפות תצא לדרך, בדיסקונט יצטרכו להתרגל למציאות שבה מוקם גוף שאולי יתחרה בעתיד בבנק עצמו.

בסביבת שתי החברות אופטימיים לגבי התמיכה של גופי הרגולציה - בנק ישראל והרשות לתחרות - מתוך תפיסה כי הם ישתכנעו שהגוף המשותף שיקום יספק תחרות לבנקים הגדולים. אברכהן אף התייחס לכך בשיחה למשקיעים כשאמר "אני מעריך שנקבל חיבוק ואישור מהרגולציה", תוך שהוא מדבר על הניסיון של הבנקים לעכב את פעילות ההלוואות שלה בעבר: "החלטנו לתת הלוואות ברצפת הסניפים, והבנקים ניסו לעצור אותנו. אם אז הרגולטורים הבינו שזה נכון לתחרות, אני בטוח שהיום הם יתנו למהלך הזה יד".

בשיחה למשקיעים התייחס מנהל שופרסל פיננסים, אבי צימרמן, למתחרה ביט ועקץ: "ביט יכולה להיות חטיבה או הזרוע הדיגיטלית של הפועלים, אנחנו מדברים על חברה שאינה שייכת לדיסקונט או לשופרסל, אלא שמתחרה באופן עצמאי. הסיפור של ביט דומה לפפר, שזו פלטפורמה דיגיטלית, בנק בתוך בנק".

הדברים הללו בנוגע לביט קיבלו חיזוק גם מאברכהן, שהוסיף: "יש הבדל בין חברה עצמאית לבין חברת סמך שנמצאת בתוך הבית. אנחנו חייבים חברה עצמאית עם שיניים שתוכל להתחרות בכולם, ולא כמו המצב היום, שפועלות חברות שנמצאות בתוך הבית שפועלות מתוך תפיסה של כמה הפעילות שלהן תשפיע על החלק של הבנק המסורתי - זה היתרון העצום שאנחנו באים איתו".

שוק התשלומים הישראלי על סף מהפכה

פייבוקס החלה את דרכה כסטארט-אפ בשנת 2014, ונרכשה על-ידי דיסקונט לאחר כשלוש שנים. ביט של בנק הפועלים נחשבת כיום לאפליקציית התשלומים הגדולה בשוק המקומי. מולן, לאומי מחזיק באפליקציית "פיי", שמתקשה להתרומם לגבהים של מתחרותיה, וכן בפלטפורמת הבנקאות הדיגיטלית פפר.

תחום התשלומים והארנקים הדיגיטליים קיבל משנה חשיבות בשנים האחרונות, עם התפתחות הטכנולוגיה, והוא צפוי להמשיך ולהתחזק. הארנקים הדיגיטליים עשויים לשנות את המציאות בצריכת השירותים הפיננסיים, כשמדובר בפלטפורמה חדשה לניהול החיים הפיננסיים, שנפרדת מהפלטפורמות המסורתיות של הבנקים, באמצעות חשבונות העו"ש. דבר שכזה מהווה בסיס גם ללקיחת אשראי.

השימוש בארנקים דיגיטליים מהווה פתיחה של שוק הבנקאות לתזוזות של לקוחות, לעומת תזוזות מינוריות יחסיות בעולם הבנקאות המסורתי. לכן, גם מבחינת דיסקונט מדובר במהפכה, שהיא חלק ממאמצי צמיחה שמוביל המנכ"ל לוין, בהמשך לצמיחה שהציג הבנק תחת קודמתו.

לדיסקונט, כאמור, שליטה בחברת כרטיסי האשראי כאל, שלאחרונה חברה לבנק הפועלים, שבניגוד לדיסקונט (והבינלאומי, שמחזיק בהחזקות מיעוט בכאל) נפרד מחברת כרטיסי האשראי שלו בעקבות רפורמת שטרום. ההסכם של הפועלים ושל כאל אמור ליצור בשלב הראשון שיתוף-פעולה בין הבנק לבין חברת כרטיסי האשראי כאל, ליצירת מעין "מועדון ביט", שבמסגרתו יונפקו כרטיסי אשראי חוץ-בנקאיים של כאל למשתמשים בביט שירצו בכך, בדגש על כאלה שאינם לקוחות הפועלים.

כמו כן, בכוונת הפועלים להרחיב משמעותית את היצע השירותים הפיננסיים שניתנים באמצעות ביט, למשל למוצרי אשראי. ביט נחשבת כיום לאפליקציית התשלומים הגדולה בשוק המקומי. בתקופה הקרובה אמורים להיכנס לישראל שירותי תשלום דיגיטליים של ענקים בינלאומיים, ובראשם "אפל פיי". בשוק המקומי מעריכים כי כניסת אפל, ואחריה גוגל ואולי גם אחרות, עשויה להוביל מהפיכה בשוק התשלומים הישראלי. 

2 מיליון - לקוחות מועדון שופרסל

1.5 מיליון - לקוחות פייבוקס

385 - נקודות מכירה לשופרסל

623 אלף - כרטיסי אשראי לשופרסל

20% - הנתח שוק של שופרסל משוק המזון

עוד כתבות

הפגנה בעד החוק להגבלת שכר הדירה. ביהמ"ש העליון יצטרך להכריע / צילום: Reuters, Christian Ditsch

שנה לרפורמת השכירות בברלין: המחירים ירדו ב-11%, ההיצע צנח במחצית

לפי בדיקה של מכון כלכלי המחיר למ"ר ירד ב-11% מאז יישום הרפורמה השנויה המחלוקת, אבל נרשמה צניחה של 50% גם בהיצע הדירות להשכרה ● באזורים אחרים בגרמניה המחירים דווקא עולים בגלל המחסור בברלין

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם שר החוץ של עומאן

לפי אשכנזי, השיחה עסקה בדרכים לשמור על שלום ויציבות ובנושאים שבהם יש לשתי המדינות אינטרס משותף ● ככל הידוע השיחה התקיימה בהסכמה מלאה של סולטן עומאן

שר החוץ והשגריר מאיחוד האמירויות / צילום: דוברות משרד החוץ

שגריר איחוד האמיריות הראשון בישראל נחת בארץ

השגריר הגיע הבוקר לישראל ופתח בסדרת פגישות, הראשונה שבהן עם שר החוץ גבי אשכנזי ● גבי אשכנזי: "יש לנו הזדמנות היסטורית להציג מודל של שלום חם וכולל בין המדינות ובין העמיפ"

מדפיסים דולרים. האם הדפסת כרבע מהתוצר הלאומי באמת תפצה על אובדן הייצור?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צמיחה מול אינפלציה: פרשת הדרכים של הדולר

כולם יודעים שארה"ב רצה עם החיסונים ומשאירה אבק לאיחוד האירופי, וכולם יודעים שיש בוס חדש בבית הלבן והנושא הראשון על סדר היום שלו זה חבילת תמריצים בסך של 1.9 טריליוני דולרים למשק ● איך זה ישפיע על הדולר?

בית המשפט העליון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בג"ץ הגיור: מה משמעותו, האם יש בו חידוש משפטי ומה השלב הבא?

מדוע ביהמ"ש צריך היה לדון בנושא הגיור הקונסרבטיבי והרפורמי? ● האם ביהמ"ש דן בתקפו ההלכתי של הגיור? ● מהי דעת היחיד של השופט סולברג? ● והאם פסק הדין סוגר את הדלת להסדרים אחרים? ● גלובס עושה סדר

אורבניקה / צילום: בר - אל

כבר לא רק חנויות ענק: רשת אורבניקה פותחת חנויות בפורמט מוקטן

רשת האופנה והאביזרים המוזלת פותחת לראשונה חנות בשטח של 350 מ"ר תחת השם "מיני אורבניקה" במתחם פריז בנתיבות

מתוך אתר Get Key

תחרות ליד2? אתר חדש מציע פלטפורמה מתקדמת למכירת נכסים

לפי יזמי האתר Get Key, ניתן יהיה לפרסם בו נכסים תוך העלאת צילומי תלת-ממד ● באתר גם מנסים להוזיל עלויות תיווך, זאת תוך התחייבות למחיר פיקס של למתווך שיפעל עבור בעלי נכסים באמצעות האתר

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לבאפט יש יותר מניות בחברת רכב סינית מאשר בג'נרל מוטורס

מניות חברת BYD עלו ביותר מ-300% בשנה האחרונה, בעוד שאלה של חברת ג'נרל מוטורס עלו ב-65% באותה תקופת זמן ● BYD, שממוקמת בשנזן, מכרה מעל ל-130 אלף מכוניות חשמליות בשנה האחרונה

בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחוף ים באשדוד בעקבות דליפת הנפט שגרמה לזיהום בחופי הארץ. / צילום: קובי גדעון-לע"מ

אסון הזפת: "בשונה ממקרים אחרים – כאן זה בוודאות נעשה בזדון"

כך אמרה היום השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ● לפי המשרד להגנת הסביבה, במסגרת חקירת אסון הזפת נבדקו בימים האחרונים חשדות כלפי 35 כלי שייט, 12 מתוכם נשללו כחשודים

אזור "רכס לבן", ירושלים / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

גלגל ההצלה של רכס לבן בירושלים? ההחלטה שהפתיעה את ארגוני הסביבה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את האישור שניתן לתוכנית רכס לבן, שכוללת בניית 5,000 דירות בשטח טבע רחב ידיים ● המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לקיים דיון בנושא ועשויה להפוך את ההחלטה

גיא רגב, אסף וסרצוג ועו"ד איילת נחמיאס-ורבין / צילום: איל יצהר

"האוצר מוביל תפישה שגויה שמקורה בחוסר הבנה טוטאלי במה שקורה בתעשייה"

כך אמר מנכ"ל קבוצת גאון גיא רגב בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס ● בפאנל, שעסק בשאלה האם העדפת תוצרת כחול לבן מועילה למשק, השתתפו גם סגנית נשיא התאחדות התעשיינים עוה"ד איילת נחמיאס-ורבין וסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אסף וסרצוג

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

יאיר נתניהו חויב לשלם 500 אלף שקל לאחר שהפסיד בתביעת דיבה

יאיר נתניהו רמז בשני ציוצים על קשר אינטימי בין פעילה של מפלגת כחול לבן ליו"ר המפלגה בני גנץ - ונתבע על-ידה ● נתניהו הבן לא הגיש כתב הגנה וטען כי לא קיבל את התביעה, אך באוגוסט 2020 התייחס לתביעה ואמר כי מדובר בתביעת השתקה מגוחכת שדינה להידחות

עדו קילמניק, מדיטייט / צילום: תמונה פרטית

השותפות שנולדה ברבע שעה הניבה אחרי 15 שנה אקזיט של 300 מיליון דולר

מדיטייט, שפיתחה מוצר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה, נמכרה לאולימפוס לפי שווי של 300 מיליון דולר ● המנכ"ל עדו קילמניק מספר על הדרך הארוכה ועל המו"מ עם הענקית היפנית ● חברת קסניה, שהייתה מהמשקיעים הראשונים, תגרוף 34 מיליון דולר

ניקולא סרקוזי / צלם: רויטרס

צרפת: הנשיא לשעבר סרקוזי הורשע בניסיון שוחד ונשלח לשנת מאסר

ניקולא סרקוזי, שהורשע בכך ששיחד שופט כדי שיספק לו מידע פנים לגבי חקירה נגדו, נידון לשלוש שנות מאסר - שתיים מהן על-תנאי ואחת בפועל ● עם זאת, לפי ההערכות הוא יוכל להמיר את שנת המאסר בחלופות ● מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת שבה נשיא לשעבר נשלח למאסר

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב / צילום: Reuters, Tom Brenner

האזרח מספר 1 בארה"ב התייצב לצד עובדי אמזון: תומך בניסיונות ההתאגדות

למעלה מ־5,800 עובדי מחסני אמזון באלבמה מצביעים החודש האם להצטרף לאיגוד הקמעונאות, הסיטונאות והכלבו ● נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר בסרטון שפרסם בטוויטר כי הוא תומך בזכותם להתאגד ● "המדיניות של הממשל שלי תהיה לתמוך בזכות להתאגד ובזכות להתמקח באופן קולקטיבי"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות דעת על העברת חיסונים לשורה של מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים לנושא"

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

מכירת הפעילות הקמעונאית תניב לשמן תעשיות רווח של 110 מיליון שקל

במסגרת הסכם המכירה שנחתם תשלם הרוכשת, חברת סוגת תעשיות, 142 מיליון שקל לשמן, נוסף לסכום בטווח של כ-20-30 מיליון שקל עבור מלאי הפעילות הנרכשת, בהתאם למצבו בעת השלמת העסקה, הצפויה בתחילת חודש אפריל

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופטימיות של יואל גת: מבקש להנפיק חברת טכנולוגיות לוויין לפי 1.4 מיליארד שקל למרות הרעה בתוצאות

סטיקספיי שמוביל גת, לשעבר מנכ"ל גילת, מפתחת טכנולוגיות למערכות תקשורת לווייניות ● החברה מציגה ירידה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים אשתקד, עקב השפעות הקורונה - ובין היתר הפגיעה בחברות התעופה

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים