גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות בנעילה בת"א: צירון קפצה בכ-25%, פורסייט צנחה ב-11%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל ● יחס החוב-תוצר של הממשלה עלה ב-13% ב-2020 לעומת שנת 2019 ● ירידות בולטות רשמו מניות טבע, גילת, סלקום וקבוצת דלק

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:25

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות, כשמדד ת"א 35 נסוג בכ-1.1% ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-1.2%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל. 

ירידות בולטות רשמו מניות פורסייט , גילת , קמטק, סלקום, קבוצת דלק, טבע  ומטריקס. 

מנגד, עליות בולטות רשמו פלסאון תעשיות , אוגווינד , דוראל, מיטב דש ואבוג'ן. 

צירון זינקה בכ-25% לאחר שאפסלון, המועמדת למיזוג לתוך חברת צירון , הודיעה כי בית ההשקעות אקסלנס החל להיות בעל עניין בחברה עם אחזקה של כ-5.11%. לפני כשבוע הודיעה החברה כי התקיימו כל התנאים המתלים להשלמת עסקת המיזוג, וכי הצדדים עמלים על השלמתו במהלך הימים הקרובים. אפסלון עוסקת בהקמה, באיתור וברכישת חנויות וירטואליות הפועלות באתר אמזון.קום, תפעולם השוטף והשבחתם, והכל תוך שימוש בידע ובכלים טכנולוגיים פרי פיתוחה של אפסלון.

15:15

פורסייט בולטת בירידות של 14% בבורסה בתל אביב במחזור מסחר גבוה, לאחר מסע עליות של מאות אחוזים שרשמה בחודשים האחרונים. 

סלקום צונחת ב-5% בהמשך למחיקתה מהמסחר בנאסד"ק, מנגד צירון בולטת בעליות של 25%, ליניאג תרפיוטיק מזנקת ב-16% ואנלייבקס עולה ב-6%.

מחזור המסחר בשעה זו בשוק המניות המסתכם ב-1.38 מיליארד שקל.

14:40

האירו מזנק ב-1.1% מול השקל לרמה של 3.980 שקלים, הדולר קופץ ב-0.7% לרמה של 3.277 שקלים.

13:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 מאבד 0.55%, מדד ת"א 90 יורד ב-1% ומדד הבנקים משיל 0.2%. פורסייט צוללת ב-17%, דלק ב-4%, אנרג'יאן יורדת ב-3.7%, נקסט ג'ן יורדת ב-5%. 

החשב הכללי באוצר פרסם היום  אומדן ראשון לשיעור החוב הציבורי והממשלתי מהתוצר לשנת 2020, ולפיו שיעור החוב הציבורי מהתוצר, הכולל חובות של רשויות מקומיות, צפוי לקפוץ מ-60% ב-2019 ל-73.1% בשנה החולפת. שיעור החוב הממשלתי מהתוצר צפוי לעמוד על 71.6%.

אתנחתא לבנק ישראל נוכח המשך החלשות השקל מול המטבעות הזרים. האירו מזנק ב-1.1% מול השקל לרמה של 3.981 שקלים. הדולר קופץ ב-0.8% לרמה של 3.28 שקלים.

11:00

המסחר בבורסה עבר לירידות. מדד ת"א 35 מאבד 0.7% לאחר הפקיעה השבועית, ת"א 90 יורד בשיעור דומה. האירו מזנק ב-1% מול השקל לרמה של 3.97 שקלים. הדולר עולה ב-0.7% לרמה של 3.276 שקלים.

אלביט מערכות  דיווחה כי החברה הבת באנגליה זכתה בחוזה בסך 137 מיליון דולר לספק את הפתרון העתידי להרכשת מטרות לחיילים עבור צבא בריטניה.

גבעות יהש  קופצת ב-10% בהמשך להודעה של החברה כי לאחר שלא התקבלה זרימת נפט במבחני ההפקה במגד 5 ו-6, עם פתיחת הבאר לצורך ביצוע הקידוח העוקף הנוכחי בבאר התגלה כי הבאר מלאה בנפט. "ההנחה הסבירה ביותר הינה כי מקור הנפט הינו במקטעים 5 ו-6 שבוצעו בהם פעילות של חירור והזרת חומצה במהלך המבחנים ב-2018", מסרה גבעות בהודעה. המשמעות היא כי בניגוד לממצאי המבחני שנעשו ב-2018, ההנחה הנוכחית של יועצי השותפות הינה כי קיים נפט במקטעים 5 ו-6. עם זאת, לא ברור אם מדובר בכמויות מסחריות שכן הנפט לא הופק בזמן אמת ולא נמדדו הכמויות ופרקי הזמן של הפקתו", כתבה גבעות.

חברת פרשקובסקי  רכשה קרקע מהאחים דוניץ  ברובע המיוחד באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקלים. מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם. בכוונת פרשקובסקי להקים על הקרקע 4 מגדלים בני 29 קומות הכוללים 384 יח"ד.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר במגמה מעורבת וזאת בהמשך לשיאים שנרשמו אמש בוול סטריט לאחר השבעת הנשיא הנכנס ג'ו ביידן. הדואליות מכבידות על מדד ת"א 35 שמשיל 0.3%, מנגד ת"א 90 עולה ב-0.1%.

הדולר מטפס ב-0.4% מול השקל לרמה של 3.268 שקלים. האירו מוסיף 0.6% לרמה של 3.961 שקלים.

אספן גרופ דיווחה הבוקר כי גייסה בהצלחה כ-276 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סדרת אג"ח חדשה. במסגרת השלב המוסדי זכתה בחברה לביקושים גבוהים של כ-500 מיליון שקל - פי 2 מהסכום המבוקש. בעקבות הביקושים הגבוהים שנרשמו בהנפקה, השלב המוסדי ננעל בריבית שנתית צמודה של 1.5%, נמוך מהריבית המקסימלית שהוצעה במכרז שעמדה על 2.55%.

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. לקראת הפתיחה: צפי לעליות בהמשך לראלי בוול סטריט

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות שנרשמו אמש בוול סטריט. ערב השבעתו של הנשיא ה-46 של ארה"ב, ג'ו ביידן, הסתיים בוול סטריט בטריטוריה הירוקה כאשר המדדים המובילים עלו לשיא כל הזמנים, במה שמסתמן כהמשך מסע העליות בשוקי המניות לקראת הניסיון להעברת חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית בסנאט.

מניות הטכנולוגיה בלטו בעליות בהובלת אלפאבית , אמזון  , מיקרוסופט  , ואפל  - ודחפו את מדד S&P 500 לעלייה של 1.4%. הנאסד"ק הוביל את העליות וזינק ב-2%. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.8%.

2. הדואליות יכבידו

המניות הדואליות צפויות להכביד על מדד ת"א 35. טבע  חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 2.5%, אופקו הלת'  עם פער שלילי של 1.5%, אורמת עם מינוס 2%, איי.סי.אל בפער שלילי של 0.5%, לייבפרסון  חוזרת עם פער שלילי של 3.8%, נובה  עם פער שלילי של 1.3%. ופריגו  עם פער שלילי של 0.7%. 

3. שינויים בתקרת המשקל במדדים; וויטסמוק ופנטזי מחוץ לתמר

לקראת עדכון המדדים החצי שנתי הקרוב בחודש פברואר, ועדת המדדים של הבורסה החליטה כי תקרות המשקל במניות של חברות אמריקאיות תשתנה. כך, מה-7 בפברואר תקרת המשקל של אורמת במדדים תגדל מ-3.4% ל-4%; מנגד זו של לייבפרסון תקטן מ-3.1% ל-2.8%; ומשקלה של אופקו יקטן מ-1.5% ל-1.2%.

עוד החליטה ועדת המדדים שלא לצרף את המניות וויטסמוק ופנטזי לתמר. לפי הוועדה, וויטסמוק הודיעה כי היא בוחנת כניסה לתחום הבלוקצ'ין ובעקבות זאת עלה שער המניה בחדות. עם זאת, מאז הדיווח של החברה טרם חלה פעילות בתחום זה. לגבי פנטזי, ועדת המדדים ציינה כי החברה טרם שילבה את פעילות ביו מילק למרות הודעתה על מיזוג.

4. עליות שערים בבורסות אסיה; הזהב והנפט מטפסים

המסחר באסיה מתנהל בעליות בהמשך לשיאים שנקבעו אמש בניו יורק. מדד הניקיי היפני עולה ב-0.75%, שנחאי קופצת ב-1.3%, מדד אסיה דאו עולה בכ-1% והונג קונג מטפסת ב-0.2%. החוזה על הזהב למסירה בפברואר עולה ב-0.38% ל-1,873.7 דולרים. הנפט מטפס ב-0.6% לרמה של 53.3 דולר לחבית. החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים בשעת בוקר מוקדמת זו.

5. עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

חברת עופר השקעות, בעלת השליטה בחברת הקניונים מליסרון התקשרה בעסקה פיננסית עם בנק ג'יי פי מורגן, במסגרתה העבירה לבנק 1.9 מיליון מניות מליסרון, שהם כ-4% ממניות החברה, אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית, ותוחזרנה לעופר השקעות עד לתום תקופת העסקה (עד רבעון 3 שנת 2025).

עוד כתבות

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

הכנסות תמלוגי הגז הטבעי עלו על מיליארד שקל ב-2020, אך היו נמוכות מהצפי

משרד האנרגיה עדכן היום כי ההכנסות מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי והמחצבים הסתכמו ב-1.105 מיליארד שקל - זינוק של 30% לעומת 2019 ● היקף ההכנסות היה נמוך ב-400 מיליון שקל מהצפי בשל הירידה החדה בביקוש לאנרגיה בתקופת הקורונה

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

אוסטרליה נגד גוגל ופייסבוק: כך מדינה אחת ניצחה את החברות החזקות בעולם

אוסטרליה הפכה למדינה הראשונה בעולם שבה פייסבוק חסמה את כל אתרי החדשות מהפיד של האזרחים ● זה קרה אחרי שגם גוגל איימה להעלים את החדשות ממנוע החיפוש במדינה ● אוסטרליה עמדה על שלה, קיפלה את הענקיות ומאותתת לעולם עם מודל להצלת העיתונות הכתובה והדמוקרטיה ● האזינו

אונייה איראנית במפרץ עומאן / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

איראן מכחישה כי היא אחראית לתקיפת הספינה הישראלית במפרץ עומאן

דובר משרד החוץ בטהראן פרסם הודעה לפיה הטענות של נתניהו בעניין הגרעין ובעניין המתקפה במפרץ עומאן שקריות ונועדו ל"צרכים פנימיים" לקראת הבחירות בישראל ● רה"מ נתניהו: "לא יהיה לאיראנים נשק גרעיני - עם או בלי הסכם"

פאפוס, קפריסין / צילום: גיל לופו

קפריסין מפרסמת מתווה תיירות בחלוקה לצבעים; איך הוגדרה ישראל?

קפריסין מפרסמת את מתווה התיירות הנכנסת שלה: כל מדינה תשתייך ל"צבע אחר", שמשמעותו קטגוריה בהתאם למצב התחלואה במדינה, ושעל-פיו יותאמו דרישות הכניסה ● ישראל הוגדרה בשלב זה כמדינה "אפורה" - מה זה בעצם אומר?

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

תקציב ועדת הבחירות התנפח ביותר מ-320 מיליון שקל; גפני צפוי להערים קשיים

ועדת הבחירות אישרה את התקציב לבחירות לכנסת ה-24, והוא יעמוד על 713 מיליון שקל ● מדובר בעלייה חדה בתקציב הוועדה, שעמד בבחירות הקודמות על כ-392 מיליון שקל ● במסמך שיוגש לאישור ועדת הכספים נכתב כי 247 מיליון שקל הם "תוספת קורונה" ● גפני: "לא אתן יד ל'בזבזת מיותרת' על חשבון משלם המסים"

תור מחוץ למספרה לאחר שלמספרות בגרמניה ניתן אישור להפתח / צילום: Reuters

אחרי עשרה שבועות: המספרות נפתחו בגרמניה; אין תורים עד סוף מרץ

עם זאת, הרשויות בגרמניה טרם הכריעו מתי ייפתחו יתר החנויות, שנסגרו ב-16 בדצמבר 2020, מכיוון שהדבר תלוי בשיעור התחלואה במדינה ששב לעלות

הפגנה בעד החוק להגבלת שכר הדירה. ביהמ"ש העליון יצטרך להכריע / צילום: Reuters, Christian Ditsch

שנה לרפורמת השכירות בברלין: המחירים ירדו ב-11%, ההיצע צנח במחצית

לפי בדיקה של מכון כלכלי המחיר למ"ר ירד ב-11% מאז יישום הרפורמה השנויה המחלוקת, אבל נרשמה צניחה של 50% גם בהיצע הדירות להשכרה ● באזורים אחרים בגרמניה המחירים דווקא עולים בגלל המחסור בברלין

אתי כרייף / צילום: דוברות בתי המשפט

ההצעה שעל שולחן הפרקליטות: פרישת השופטת כרייף תמורת סגירת התיק

המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר בוחן את ההצעה שהועברה לו על ידי השופטת אתי כרייף ● כריף ואפי נוה חשודים בעבירות שוחד בפרשת "מין תמורת מינוי"

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האם הממשלה כבר מכינה לנו סבב חיסונים נוסף בקיץ?

נתניהו פצח בבליץ הסברה על חיסון מחודש בקיץ. בינתיים אין בסיס לתסריט הזה ● המשרוקית של גלובס

ניקולא סרקוזי / צלם: רויטרס

צרפת: הנשיא לשעבר סרקוזי הורשע בניסיון שוחד ונשלח לשנת מאסר

ניקולא סרקוזי, שהורשע בכך ששיחד שופט כדי שיספק לו מידע פנים לגבי חקירה נגדו, נידון לשלוש שנות מאסר - שתיים מהן על-תנאי ואחת בפועל ● עם זאת, לפי ההערכות הוא יוכל להמיר את שנת המאסר בחלופות ● מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת שבה נשיא לשעבר נשלח למאסר

בית המשפט העליון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בג"ץ הגיור: מה משמעותו, האם יש בו חידוש משפטי ומה השלב הבא?

מדוע ביהמ"ש צריך היה לדון בנושא הגיור הקונסרבטיבי והרפורמי? ● האם ביהמ"ש דן בתקפו ההלכתי של הגיור? ● מהי דעת היחיד של השופט סולברג? ● והאם פסק הדין סוגר את הדלת להסדרים אחרים? ● גלובס עושה סדר

אזור "רכס לבן", ירושלים / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

גלגל ההצלה של רכס לבן בירושלים? ההחלטה שהפתיעה את ארגוני הסביבה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את האישור שניתן לתוכנית רכס לבן, שכוללת בניית 5,000 דירות בשטח טבע רחב ידיים ● המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לקיים דיון בנושא ועשויה להפוך את ההחלטה

בית משפט עליון / צילום: אוריה תדמור

בג"ץ קבע: על המדינה להכיר בגיור רפורמי לקבלת אזרחות

שופטי בג"ץ קיבלו היום בדעת רוב עתירות מלפני 15 שנה וקבעו כי לעניין חוק השבות יש להכיר כיהודים גם במי שבמהלך שהותם בישראל כדין עברו גיור בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית

מסוף של גדות כימיקלים / צילום: מצגת החברה

בקרן טנא פונים למשקיעים הזרים: ג'פריס יוביל את ניסיון ההנפקה המחודש של גדות כימיקלים בת"א

לאחר שניסיון ההנפקה הקודם של החברה התעשייתית לא עלה יפה, מקווים בקרן השולטת בה כי מה שעבד היטב בהנפקותיהן של הבורסה ומקס סטוק יצליח גם במקרה של גדות

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד / צילום: Shutterstock

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד: כך מתמודדים עם ההתנגדויות

החזרה למקום העבודה מאיימת על לא מעט עובדים, ולא רק בגלל בזבוז הזמן המחודש בפקקים ● מעסיקים נערכים לשגרת עבודה חדשה: איך מתמודדים עם חרדת הפגישה המחודשת ● ניהול וקריירה

תחנת כוח גיאותרמית של אורמת בניו זילנד  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בית השקעות אמריקאי: "אורמת עסקה בשחיתות בינלאומית שתרמה 70% מרווחיה ב-2020"

לפי חברת Hindenburg Research (הינדנבורג), בית השקעות שמתמחה במכירה בחסר של מניות, הפרויקטים החשמליים בקניה, גואטמלה והונדורס הקשורים לפרשת השחיתות, תרמו ל-70% מהרווח הנקי של אורמת בשנת 2020

מדפיסים דולרים. האם הדפסת כרבע מהתוצר הלאומי באמת תפצה על אובדן הייצור?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צמיחה מול אינפלציה: פרשת הדרכים של הדולר

כולם יודעים שארה"ב רצה עם החיסונים ומשאירה אבק לאיחוד האירופי, וכולם יודעים שיש בוס חדש בבית הלבן והנושא הראשון על סדר היום שלו זה חבילת תמריצים בסך של 1.9 טריליוני דולרים למשק ● איך זה ישפיע על הדולר?

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

ההקלות בתעריפי המשכנתאות נכנסו לתוקף: ההטבות לא עומדות בציפיות

החל מהשבוע הרחבת רכיב הפריים במשכנתאות חלה על כל השוק • בבנק ישראל הודיעו על הידוק הפיקוח על התעריפים, אך יועצי משכנתאות אומרים שהמהלך לאו דווקא מיטיב עם כולם

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו העליות בנעילה בבורסה: מדד ת"א 90 זינק ב-2.3%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ומדד הבנקים עלה בכ-0.2% ● בזן דיווחה על הפסד של 274 מיליון דולר ב-2020 ● אורמת בלטה בירידה של 5%, פורסייט זינקה ב-10%, פריגו קפצה ב-5.35%, פוקס עלתה ב-9.8%