גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 35 איבד 1.3%, אירודרום צנחה ב-7.4%

מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2% ● שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2%

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:00

המסחר בבורסה ננעל בירידות שהתחזקו לקראת הנעילה. מדד ת"א 35 איבד 1.3%, מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2%.

שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2% ואירודרום צנחה ב-7.4%.

מחזור המסחר הסתכם ב-1 מיליארד שקל.

15:20

המסחר בבורסה מתנהל בירידות. ת"א 35 מאבד 0.9%, מדד ת"א 90 יורד ב-0.8% ומדד הבנקים מאבד 0.9%. מדד ת"א ביומד מטפס ב-1.9% נגד המגמה בשוק, בריינסווי בולטת בעלייה של 8.5%, אבגול קופצת ב-5.8%.

בזק יורדת ב-1%, הראל השקעות ב-2.5%, אלוני חץ יורדת ב-2.5%, שטאורס ב-1%. 

14:30

התמתנו הירידות בבורסה בתל אביב. מדד הבנקים מאבד 0.5%, ת"א 35 יורד ב-0.6%, כך גם מדד ת"א 90, מדד ת"א ביומד עולה ב-2.1%.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, אמר היום בפורום שוק ההון השנתי של דן אנד ברדסטריט, כי  "קרו שני שינויים טקטוניים במהלך השנה האחרונה שתומכים בעליית אינפלציה בעולם. הראשון הוא שהממשלות הזרימו כסף למשקי הבית בהיקף שלא נרשם מאז השנים שלאחר מלחמת העולם השנייה. השני הוא שהבנקים המרכזיים שינו תפיסה ואומרים לנו שהם לא מתכוונים להעלות ריבית אלא אם ממש, אבל ממש, לא תהיה להם ברירה. השילוב של שני כוחות אלו צפויים לדחוף את האינפלציה בעולם כלפי מעלה. בנוסף, כשיחס החוב לתוצר של ארה"ב מתקרב ל-150%, יש אינטרס ברור לתת לאינפלציה לזנק. זהו יחס חוב שאי אפשר לצמצם דרך מדיניות אחראית אלא רק דרך שחיקה שלו על ידי אינפלציה".

טל קדם מנכ"ל הראל פיננסים אחזקות אמר באותו פורום כי "הסיכוי לתיקון של 10% בסקטורים מסוימים עלה אחרי העליות החדות וקפיצת המכפילים - ב-2021 חשוב יהיה לבחור את הסקטורים הנכונים. ב-2021 לא נכון יהיה לשאול אם אנחנו בשוק דובי או שורי - אלא אם בחרנו את הסקטורים הנכונים. כלכלה ירוקה ו-ESG אלה המגמות לשנים הקרובות וחשוב שנהיה שם כבר עכשיו, בתחילת הדרך של ביידן".

13:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה בהובלת מדד הבנקים שמאבד כ-1% מערכו. מדד ת"א 35 מאבד 0.7%, ת"א 90 יורד ב-0.6% ומנגד מדד הביומד עולה ב-1.9%.

גילת מזנקת ב-12%, וויטסמוק קופצת ב-18%, נקסט ג'ן עולה ב-8%.

חברת אקסיליון  תחבורה חכמה תפעל להקמת עיר דיגיטלית תאומה מבוססת על תשתית ענן Azure של מיקרוסופט לניתוח מערך התחבורה במחוז Pitkin והעיר אספן במדינת קולורדו, ארה"ב בשיתוף חברת ההנדסה Mead & Hunt, לאחר שזו זכתה במכרז (RFP) לביצוע פרויקט Upper Valley Mobility Enhancement Study. במסגרת הפרויקט אקסיליון תספק מצלמות מבוססות בינה מלאכותית הכוללות מידע על מיקום (GPS) ומחוברות בזמן אמת לענן מיקרוסופט Azure כ-IoT אשר יותקנו על רכבים במחוז Pitkin ובעיר אספן ואשר באמצעות המידע המבוסס Computer Vision שייאסף מהם תבנה עיר דיגיטלית התאומה, בענן Azure של מיקרוסופט, המאפשרת ניתוח כולל של מצב התחבורה בכלל והתחבורה הציבורית בפרט.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם ב-606 מיליון שקל. 

12:00

נקסט ג'ן   הנמצאת בהליך למיזוג חברת סנט-טק מדיקל, המפתחת טכנולוגיה ייחודית לדיאגנוסטיקה בנשיפה, מדווחת כי סנט-טק הודיעה לחברה על חתימת הסכם עם חברה גרמנית לאספקה של 100 מערכות VOX, מערכות דיאגנוסטיקה באמצעות נשיפה. מערכת ה-VOX עוברת בימים אלה ניסוי ולידציה במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא). לפי הודעתה החברה, חמש מערכות ראשונות יסופקו כבר בשבועות הקרובים על מנת לאפשר לסנט-טק לעמוד בהסכם שת"פ עם מפיץ באיחוד אמירויות. ההתקשרות עם הספק הגרמני הנה ל-5 שנים ובמסגרתה התחייבה סנט-טק על הזמנת 5 מערכות דיאגנוסטיקה באמצעות נשיפה, לכל הפחות במסגרת כל הזמנה.

11:00

ירידות קלות בבורסה, כשמדד ת"א 35 נסוג בכ-0.4% ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.2%.

וויטסמוק  קופצת ב-23% ומשלימה התקדמות של יותר מ-600% בשלושה חודשים. החברה דיווחה הבוקר כי קיבלה התחייבות סופית ומחייבת בכתב מהמשקיעים ירון יעקובי וזאב ברונפלד להשקעה של כ-30 מיליון שקל בחברה תמורת הקצאה של כ-9 מיליון מניות. 

 ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריביות בלאומי שוקי הון, מציינים בסקירתם השבועית כי "בהנחה שתהליך ההתחסנות בארץ ובעולם יימשך באופן שיאפשר בהדרגה לענפי המשק השונים לחזור לפעול באופן מלא, צפויה עלייה משמעותית בסביבת האינפלציה במהלך השנה הקרובה. להערכתנו, במהלך הרביע השני של 2021, צפויה האינפלציה לחזור לערכים חיוביים ועד סוף השנה עשויה להגיע לסביבות 1.0% או מעט למעלה מזה. יש לציין כי גם הציפיות משוק ההון לאינפלציה בשנה הקרובה טיפסו במידה ניכרת בשבועות האחרונים, בדומה למגמה בעולם, אם כי הן עדיין מעט נמוכות יותר מ-1%." 

10:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת, כשמדד ת"א 35 שומר על יציבות ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.1%.

עליות חדות נרשמות במניות אודיוקודס, נייר חדרה , לייבפרסון , או.פי.סי ואוגווינד 

אקסל סולושנס  דיווחה כי ביום שישי התקשרה בהסכם לרכישת 55% מהון המניות המונפק והנפרע של חברת צ'יפ פי.סי. טכנולוגיות בעסקת מזומן ומניות בהיקף של כ-4 מיליון שקל. צ'יפ פי.סי. עוסקת בפתרונות מחשוב מנוהלים של תחנות רזות בסביבת ענן ומחשבי מיני כבסיס להקטנת עלויות, שליטה ואבטחת מידע.

חברת הפוד-טק נקסטפרם טכנולוגיות בע"מ, העוסקת במחקר, פיתוח, ייצור ושיווק של טכנולוגיות ורכיבי תזונה חדשניים פונקציונאליים וטבעוניים מבוססי שמרים ללא הנדסה גנטית ( non-GMO ) למגוון שימושים לשוק המזון, תוספי המזון ולשוק הצומח של תחליפי החלבון, הודיעה על השלמת הנפקה ראשונה לציבור ( IPO ) של מניות לפי שווי של כ-115 מיליון שקל אחרי הכסף. סך הכל גייסה החברה כ-35.2 מיליון שקל, כולל כ-4.7 מיליון שקל מבעלי מניות קיימים.

היום מציינים ארבע שנים להרחבת מדד ת"א-25 למדד ת"א-35. לאחר עדכון המדד הנוכחי, שייכנס לתוקף ב- 7 בפברואר משקל חברות הטכנולוגיה במדד ת"א-35 עלה מ-15% בשנת 2017 ל-27% כיום.

09:35

הכשרת הישוב  הודיעה היום כי קיבלה היתר בנייה ותחל עוד השבוע בביצוע שלב א' של פרויקט Aura Vita בהיקף של כ-600 יחידות דיור בפרושקוב, בסמוך לוורשה, בפולין. הקרקע נרכשה בתחילת 2020 תמורת כ-33 מיליון שקל. היקף ההשקעה בהקמת  הפרויקט צפוי להסתכם בכ-153 מיליון שקל. החברה צופה כי היקף המכירות יסתכם בכ-190 מיליון שקל, המשקף רווח חזוי של כ-37 מיליון שקל, ושיעור רווחיות של כ-20%. 

08:00

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

שבוע המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח במגמה מעורבת עם נטייה לעליות קלות. זאת לאחר שביום שישי נרשמה מגמה מעורבת בוול סטריט.  מדדי הדאו וה-S&P 500 רשמו ירידות של 0.57% ו-0.3% בהתאמה, בעוד הנאסד"ק התאושש לקראת סיום המסחר וננעל בשיא, בעלייה של 0.1%, נמשך מעלה על ידי מיקרוסופט ופייסבוק. 

2. הדואליות יתמכו

מרבית המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים חיוביים. טבע  עם 5%, גילת  15%, אודיוקודס 4.4%, אורמת 1.5%, אורמד  25%, לייבפרסון כ-2% ופורסייט 7% כך שהן צפויות לעלות היום. מנגד, נייס  עם פער שלילי של כ-2.2% וטאואר כ-1%. 

3. הממשלה צפויה להחליט על סגירת נתב"ג לשבועיים

היום (א') הממשלה צפויה לאשר את סגירת נתב"ג לשבועיים, זאת בעקבות דיון שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו. מטרת ההצעה שתובא לממשלה היא למנוע כניסת מוטציות נוספות של נגיף הקורונה. הסיכום העקרוני, בכפוף לאישור הממשלה, כולל את איסור הכניסה והיציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות, ואת צמצום היתר ההגעה לנתב"ג, כך שיתאפשר רק במקרים חריגים שיאושרו ע"י ועדה בראשות מנכ"לי משרדי הבריאות והתחבורה.

4. עונת הדוחות נכנסת להילוך גבוה

עונת הדוחות בוול סטריט נכנסת השבוע להילוך גבוה, כשבין השאר יפרסמו תוצאות החברות מיקרוסופט (יום שלישי, 26 בינואר, לאחר סיום המסחר), פייסבוק, אפל וטסלה יפרסמו ביום רביעי לאחר סיום המסחר ואמזון תפרסם ביום חמישי לאחר סיום המסחר. 

5. פריון גייסה 66 מיליון דולר

ולסיום, פריון נטוורק  דיווחה ביום שישי כי השלימה גיוס של 66 מיליון דולר בהנפקת מניות, לאחר מימוש מלוא האופציה שניתנה לחתמים לרכישת מניות נוספות.

אל על  דיווחה ביום שישי לבורסה כי לא תוכל להשלים הליך נטילת הלוואה אם בית הדין לעבודה לא ידחה את הערעור שהגיש ועד הטייסים. הערעור מתייחס להסכם העבודה שעליו חתמה ההסתדרות מעל ראשם של הטייסים באשר להתייעלות וקיצוצים בתנאי העסקתם. בית הדין המחוזי דחה תביעה שהגישו הטייסים וההכרעה עברה לבית הדין הארצי. אל על מנהלת משא ומתן עם בנקים ועם גופים מוסדיים להלוואה בהיקף של 300 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור 82.5%.

עוד כתבות

מפעל פלנטקס טבע שנסגר / צילום: תמר מצפי

מפעל של טבע נסגר, התושבים נותרו עם הזיהום הרב שהוא יצר

במשך שנים נהנתה חברת טבע מחוק עידוד השקעות הון, בזמן שמפעל התרופות פלנטקס שבבעלותה גרם לזיהום קרקע ומים ● הרשויות גוררות רגליים בטיפול בעניין יותר מעשור; בינתיים המקום נסגר, אך הסביבה נותרה מזוהמת ● כעת בולם היועמ"ש תביעה ייצוגית שהוגשה בנושא

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: עומר הכהן, יח"צ

פייבר ביטלה את ההנפקה על רקע הירידות בשווקים; המניה עולה ב-3.7% במסחר המוקדם

פייבר הכריזה שלשום כי היא יוצאת לגיוס ענק של 700 מיליון דולר בהנפקת מניות, שאותו אמורים היו להוביל שלושה מבנקי ההשקעות הגדולים בוול סטריט: ג'יי.פי מורגן, גולדמן סאקס ומורגן סטנלי

פייסבוק / צילום: Shutterstock, Jirapong Manustrong

נמאס לעבוד מהבית? פייסבוק ישראל חוזרת למשרדים

לגלובס נודע כי עובדי פייסבוק ישראל יחזרו בהדרגה לעבודה במשרדי החברה בשרונה בעוד פחות משבועיים ● בעולם ימשיכו לעבוד מרחוק ● פייסבוק: "הגעת העובדים למשרד תהיה אופציונלית, ובמקביל נאפשר להמשיך לעבוד מהבית"

מטוס אגיפ'ט אייר / צילום: יח"צ

אג'יפט אייר הגישה בקשה לטוס לישראל

בכוונת חברת התעופה הלאומית של מצרים להפעיל 21 טיסות בשבוע בקו ת"א-קהיר

קנצלרית גרמניה, מרקל ושר הבריאות הגרמני בדיון ממשוך בפרלמנט בנוגע להמשך הסגר / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

גרמניה האריכה את הסגר בפעם השלישית; "הפער מול ישראל רק הולך ומתרחב"

באופן רשמי יימשך הסגר בגרמניה עד ל-28 במרץ לפחות, אך בשבועות הקרובים יורשו התושבים לקיים פגישות של יותר משני משקי-בית, ייפתחו מרכזי גינון ומוצרים לבית, חנויות יורשו לקבל לקוחות שיתאמו זאת מראש, והלימודים ימשיכו במתכונת מסוימת

סיבים אופטים / צילום: שאטרסטוק

משרד התקשורת פרסם שימוע לספקיות לקראת השקת הסיבים של בזק

המשרד קובע מספר שינויים בממשקי העבודה שהועלו ע"י ספקיות האינטרנט, אך נמנע לעת עתה מלהודיע על עיכוב ההשקה של בזק

דנה פרג  / צילום: גלעד קוולרצ'יק

מחפשים משמעות בעבודה? אלה השאלות שאתם צריכים לשאול

המשמעות שאנחנו מחפשים כעובדים ומנהלים לא מוגשת לנו על מגש של כסף, צריך להתאמץ כדי להשיג אותה

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

העד שהורשע ולקה בשכחה: פרשת רונאל פישר (שוב) מסתבכת

המשפט שהחל במאי 2015 העלה את קצב הדיונים לפני פרוץ הקורונה כך שהעדים נשמעו פעמיים בשבוע אך אז הגיע המגפה ● יוסי נחמיאס מגיע להעיד אחרי סאגה של שנתיים בהם מנהלים הצדדים דיונים הנוגעים לעדותו

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אחרי האיחוד האירופי: גם בריטניה חוקרת את חנות האפליקציות של אפל

הרגולטור הממונה על התחרות בבריטניה הודיע היום כי יבדוק האם אפל מציבה תנאים לא הוגנים ולא תחרותיים על בעלי האפליקציות בחנות האפסטור ● זהו ניסיון נוסף של הרגולטורים הבריטים לתפוס עמדה מובילה במאבק מול ענקיות הטכנולוגיה אחרי הפרישה מהאיחוד

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

תשואות עולות וכלכלה מתחזקת: החלום של המשקיעים בחובות

מנהליהן של BDCs - חברות פיננסיות המשקיעות בחוב של עסקים קטנים ובינוניים - חולמים על עליית תשואות באג"ח ממשלתיות, על שיפור בתנאי אשראי של חברות ועל התחזקות הכלכלה - בדיוק שלושת התנאים שמגדירים היום את סביבת ההשקעה בארה"ב ● BIZD היא קרן סל העוקבת אחר מדד חברות ה-BDC הגדולות בארה"ב

50 הנשים המשפיעות בישראל 2021

50 הנשים המשפיעות של ישראל

מאסתר חיות ועד הרבנית ימימה מזרחי, מרב גונדר קטי פרי ועד שירה איסקוב, מיו"ר ישראכרט תמר יסעור ועד מנהלות בתי החולים שעמדו בחזית המאבק בקורונה ● רשימת 50 המשפיעות של גלובס לשנת 2021 כוללת נשים מובילות, פורצות דרך, שממלאות תפקידי מפתח בכל ענפי המשק הישראלי

המפקח על הבנקים יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

ההנחות שלא הגיעו ללקוחות ועתיד הביטקוין: המפקח על הבנקים בראיון

בשנה שחלפה מאז שיאיר אבידן נבחר לתפקיד המפקח על הבנקים, המדינה נקלעה לעוד בחירות, והמגפה המשיכה לפגוע בכלכלה ● בראיון לגלובס אבידן מדבר על "המהפכה בבנקאות", על האתגרים שמציבות ענקיות הטכנולוגיה לשוק התשלומים המקומי ועל הצורך להתייעל, ומעביר מסר לוחמני לבנקים

תלוש משכורת / צילום: אוריה תדמור

השכבות החלשות בחוץ: השכר הממוצע עלה ב-7% בשנת 2020

לפי נתוני הלמ"ס, מספר משרות השכיר נפל ב-10% בשנת 2020 לעומת 2019, ואלו הסתכמו ב-3.369 מיליון ● עיקר הירידה נרשמה בענף שירותי אירוח ואוכל - צניחה של 40.9%

מימין: ראובן דרונג, עינת גז, עופר הרמן, מייסדי פאפאיה גלובל / צילום: Ira Prokhorov

עוד יוניקורן נולד: פאפאיה גלובל של עינת גז גייס 100 מיליון דולר

הסטארט-אפ שמפתח תוכנה לניהול כוח אדם ושכר לעובדים במדינות אחרות, גייס לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● המנכ"לית עינת גז: "אנחנו יקרים מדי לרכישה. בתסריט האופטימי נצא להנפקה תוך שנתיים"

הבורסה לנ"ע בת"א אחד העם / צילום: תמר מצפי

בדרך לבורסה בת"א: שרין תהפוך לחברה הדואלית הראשונה מסינגפור

בהודעת החברה נכתב כי בעקבות עניין גובר במסחר במניה מצד משקיעים מישראל ולאחר שיחות עם בכירים בשתי הבורסות, הוחלט בחברה כי זהו צעד טבעי עבורה ● להערכת שרין, הדבר יסייע להגדלת המסחר גם מצד משקיעים מארה"ב

סיסקו / צילום: Shutterstock, Valeriya Zankovych

סיסקו השיקה שירות תרגום סימולטני אוטומטי במערכת שיחות הווידאו "וובקס"

התרגום ב"זום של סיסקו", המשמש בשוק הארגוני, יתבצע מאנגלית לכ-100 שפות, כולל עברית ● השירות, שאינו זמין לציבור הרחב, יושק בהדרגה למשתמשים ארגוניים וייפתח, בחינם, עפ"י דרישה בלבד

מסעדת אייבי רחוב אברהם לינקולן פינת סעדיה הגאון / צילום: איל יצהר

קרן ריאליטי מוכרת לבנייני העיר הלבנה והפניקס שטח ב-183 מ' ש'

החברות קונות מקרן ריאליטי מתחם שבו פעלה בעבר מרכזיית בזק בפינת הרחובות סעדיה גאון ולינקולן ● ריאליטי רכשה את השטח לפני שש שנים תמורת 122 מיליון שקל

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

מצטרפת חדשה לבורסה בת"א: פוםוום גייסה כ-38 מיליון שקל

המערכת הטכנולוגית שפותחה ע"י פוםוום מאפשרת לה להציע לפארקים חווייתיים, למארגני אירועי ספורט או הופעות, פתרון מלא הכולל את מגוון השירותים הקשורים בצילום המבקרים

הפגנה שוק הכרמל ת"א לפתיחת המסחר / צילום: שלומי יוסף

חפשו אותי ביוני: מה יקרה כשדמי האבטלה ייעצרו?

שנה בדיוק לאחר שנסגר, ביום ראשון יחזור המשק לפעילות כמעט מלאה ● למרות החזרה לשגרה, מאות אלפי ישראלים עדיין נמצאים בחל"ת ולא ממהרים לחזור לעבודה ● מודל הפיצוי ממשיך לעבוד, אבל מה יקרה ביום שהממשלה תחליט להפסיק עם החגיגה? ● הצוללת עושה סדרהאזינו

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

מגמה מעורבת בבורסה; מיטרוניקס עולה ב-4.5%, דמרי ב-4%

דוחות: נייר חדרה ומשק אנרגיה פרסמו תוצאות ● הדולר והאירו מתחזקים מול השקל ● בשוק האג"ח נרשמות ירידות של 0.1%-0.2% בממשלתיות השקליות הארוכות