גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'
נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

הממשלה צפויה לאשר היום (א') את סגירת נתב"ג, בשלב ראשון לשבועיים אולם האינדיקציה שמקבלות חברות התעופה היא שהסגירה הזו תימשך כחמישה שבועות, כלומר עד לסוף חודש פברואר.

בהודעה שפורסמה מטעם משרד ראש הממשלה נומק כי מטרת המהלך הנחשב לקיצוני למדי היא  "למנוע כניסת מוטציות נוספות של נגיף הקורונה". יצוין כי הדיון על סגירת נתב"ג מתרחש בתזמון שבו נכנסה לתוקף התקנה שמחייבת את הנוסעים להציג בדיקת קורונה שלילית לפני העלייה לטיסה לישראל.

עוד לפני שאפשר היה להפיק מהמהלך הזה את היתרונות שלו, המצטרפים לחובת הבידוד לנוחתים מכל המדינות - הדיון עבר לסגירת נתב"ג לטיסות מסחריות בכלל.

חובת הבידוד כיום קובעת כי הנוחתים מדובאי וממדינות בדרום אפריקה יופנו לבידוד במלונית (למעט חריגים, והם הרבה) ושאר הנוחתים יופנו לבידוד ביתי במקרה שביצעו בדיקת קורונה מיד לאחר הנחיתה ויבצעו בדיקה נוספת ביום התשיעי לבידוד וכך יחויבו ל-10 ימי בידוד בלבד.

עד כמה נאכפת חובת הבידוד? גם פה מדובר בנושא פרוץ שבשעתו משרד הבריאות הודה שרוב המחויבים בבידוד מפרים את חובתם זו, ומסכנים את כלל הציבור. כך או כך, עם סגירת נתב"ג כבר לא יהיה צורך להתמודד עם אכיפת חובת הבידוד לנוחתים - משום שלא יהיו כאלה.

בדיון תצטרך הממשלה להתמודד עם שורה של שאלות שעולות ממהלך של סגירת נתב"ג לרבות זכות הציבור, כולל אזרחים זרים שקיבלו היתר להיכנס לישראל או לצאת מהארץ, נושא הפיצוי לנוסעים שרכשו כרטיסי טיסה ושהפעם הטיסה אינה מבוטלת ביוזמת החברות, מה שהיה מחייב אותן להשיב את הכסף לנוסעים שלהן. שאלה אחרת תגדיר מהם מקרים חריגים שיורשו לעקוף את סגירת נמל התעופה.

מה שהממשלה תתבקש לאשר הוא את איסור הכניסה והיציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות. על רקע זה יצוין כי חברות התעופה הזרות הביעו חשש לאפליה שתאפשר רק לחברות הישראליות להטיס נוסעים במידת הצורך.

נושא שני שיעלה בדיוני הממשלה הוא כיצד ניתן למנוע את היתר ההגעה לנתב"ג למעט למקרים חריגים שיאושרו על ידי ועדה בראשות מנכ"לי משרדי הבריאות והתחבורה. במסגרת סגירת נתב"ג יהיה צורך לגבש מתווה נפרד למקרים הומניטריים שיצריכו טיסות מיוחדות. גם פה יידרש מתווה מגובש שיבהיר באילו תנאים יוכלו להתבצע טיסות כאלה.

"סגירת פעילויות אינה תחליף ראוי להיערכות שיטתית"

המהלך של סגירת נתב"ג במידה רבה מגיע גם בעקבות הרעש שהיה סביב שער הכניסה היחיד לישראל וההתנהלות שאפשרה את כניסת המוטציות לישראל לרבות אי יישום חובת הבדיקות לנכנסים, עד לסוף השבוע האחרון.

האם מדובר במהלך מחויב המציאות? תלוי את מי שואלים. פרופ' חגי לוין, רופא מומחה לבריאות הציבור ומועמד לכנסת מטעם תל"ם, מבקר את המהלך. "זו דוגמה נוספת למדיניות מזגזגת, שגויה והרסנית. סגירת פעילויות אינה תחליף ראוי להיערכות שיטתית על בסיס מקצועי שמאפשרת פעילות ולא סוגרת אותה.

"סכנת הווריאנטים (מוטציות) הולכת להיות נוכחת לפחות בשנה הקרובה - האם הכוונה לסגור את נתב"ג למשך שנה או יותר? כמובן שלא. ולכן המדיניות צריכה להתוות דרך שבה מקיימים פעילות ולא מתי סוגרים אותה. נתב"ג הוא נקודת תורפה מרכזית ולכן מצב זה מחייב הקמת יחידה אפידמיולוגית קבועה, בדיקת ובידוד אפקטיבי של הנכנסים לפי הערכת סיכונים אפידמיולוגית ושינויים תשתיתיים בשדה התעופה.

"עד כה לא נעשה דבר מההמלצות המקצועיות שפורטו לממשלה ונתב"ג הוא אחד המחדלים הגדולים של ניהול המשבר. הווריאנטים כבר חדרו לישראל, בין היתר בגלל מחדל החרגת דובאי והתערבות פוליטית בקבלת ההחלטות. צעדי פאניקה אינם הדרך להתמודד עם מגיפה. במקום זאת נדרש שיקול דעת ויישום המלצות אנשי המקצוע בבריאות הציבור".

עוד אומר לוין: "במה תועיל הסגירה עכשיו? הווריאנט הבריטי כבר בארץ בעקבות מחדל מתמשך שהתרענו לגביו. אמרנו מזמן שצריך היה להקים יחידה אפידמיולוגית בנתב"ג ולבדוק נוסעים נכנסים ולבודד כמו שצריך. זה לא בוצע וזה לא מבוצע ולא יעזור שתצא בהצהרות שסגרת את נתב"ג, כי השאלה איך אתה מתפעל את כניסת הנוסעים לישראל.

"גם בנושא הבידוד אנחנו מצפים לגישה כוללנית, כזו שתיתן מענה לצרכי המבודדים, להסיע אותם, לדאוג לתנאים ואפילו להסביר את המשמעות ולסייע. אבל במקום זאת הולכים למהלך לא ברור, ומה יקרה אחרי השבועיים האלה שמן הסתם לא ינוצלו להקמת תוכנית מסודרת, המוטציה תבין שהיא אינה רצויה כאן ותדיר את רגליה מנתב"ג?"

גם בארגון התעופה יאט"א תמהים מהכוונה לסגירה טוטלית של נמל התעופה הבינלאומי של ישראל, מהלך שמגדיר קובי זוסמן מנכ"ל יאטא ישראל כקיצוני. לדבריו, "יש אפשרויות אחרות של התמודדות עם התחלואה, מזמן טענו שיש לקיים בדיקות בכניסה וכמעט שנה שלא נעשה דבר. צריך להבין שהחברות ממילא נכנסות לעונת החורף הקשה במצב לא פשוט וההתראות קצרות להפסקת טיסות הן בעייתיות. קשה להפסיק טיסות בהתראה קצרה ולחדש טיסות בהתראה קצרה. המצב מאוד מורכב, והחברות מוטרדות".

קובי קרני, יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות, זועם על רעיון סגירת נתב"ג: "עובדים על הציבור בעיניים! מוטציות לקורונה ילוו אותנו עוד חדשים ארוכים, כדי למנוע כניסת חולים לארץ הדרך צריכה להיות לבדוק כל נוסע ולא להכניס חולים! סגירת נתב"ג לא תהווה פתרון לאורך זמן". לדברי קרני, "הטענה כאילו סגירת נתב"ג היא הפתרון למניעת המוטציות היא זריית חול כדי לצאת ידי חובה ולהסתיר את מחדלי הממשלה בניהול המשבר. בכל העולם פועלים נמלי תעופה ומונעים כניסת חולי קורונה באמצעות בדיקות לפני הטיסה או מיד לאחר הנחיתה. רק בישראל במקום לתגבר את מעבדות בנתב"ג מחליטים לסגור בדיוק ביום שסופסוף מתחילים לדרוש בדיקות מכל הנוסעים. כמה זמן יסגרו את השער היחיד של ישראל לעולם? מי יפצה את עשרות אלפי המשפחות בענף התיירות שכבר שנה מושבתות מפרנסה בגלל מחדלי הממשלה? לא ייתכן כי שנה מפרוץ האירוע אנחנו עדיין מוצאים את עצמנו דנים בסוגייה מבלי שהמדינה נוקטת כל פעולה אופרטיבית לפתרון. אנו מצפים מהממשלה כי ככל שתתקבל ההחלטה, תגיע גם התחייבות לדאוג לגורלן של כל המשפחות עליהן גוזרים כעת כליה כלכלית".

תגובת מטה עתיד התיירות הנכנסת: "מזה זמן שלחצנו והתרענו על כך שישראל כמעצמת טכנולוגיה לא השכילה לארגן מעבדת בדיקות בנמל התעופה בזמן. משרד הבריאות, שעד לאחרונה איפשר לתושבים ששבו ממדינות ירוקות להיכנס לארץ ללא בידוד או בדיקות - כשל. התנועה הייתה חופשית ובמקום לקחת את התנועה הזו ולפקח עליה כמו שעושים בעולם, במקום לעשות בדיקות לפני שעולים למטוס ולבצע בדיקה נוספת בחלוף כמה ימים, הלכו לקצה השני. במקום לנצל את העובדה שנהיה המדינה הראשונה המחוסנת ולחשוב על תוכנית לתיירות. התיירות הנכנסת מהווה 4% מהתל"ג והכניסה בשנת 2019 סכום של 23 מיליארד שקל. התיירות הנכנסת כרוכה בתכנון זמן רב מראש ועם המהלך הזה מדינת ישראל בעצם מסמנת לעולם 'אל תסמכו עלינו ואל תתכננו טיסות לעתיד לבוא'".

עוד כתבות

פייסבוק / צילום: Shutterstock, Jirapong Manustrong

נמאס לעבוד מהבית? פייסבוק ישראל חוזרת למשרדים

לגלובס נודע כי עובדי פייסבוק ישראל יחזרו בהדרגה לעבודה במשרדי החברה בשרונה בעוד פחות משבועיים ● בעולם ימשיכו לעבוד מרחוק ● פייסבוק: "הגעת העובדים למשרד תהיה אופציונלית, ובמקביל נאפשר להמשיך לעבוד מהבית"

היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: אוריה תדמור

פייסבוק תצטרך להתיישר על פי הדין בישראל, והיא לא היחידה: העמדה הדרמטית של היועץ המשפטי לממשלה

מנדלבליט הגיש שתי חוות-דעת בהן הוא מבקש להגביל ולצמצם את תניית הדין והשיפוט של תאגידים בינלאומיים הפועלים בישראל ● אם עמדתו תתקבל, העניין עשוי להשפיע באופן דרמטי על הכוח של השוק המקומי ושל הצרכן המקומי מול תאגידי הענק הבינלאומיים

דנה פרג  / צילום: גלעד קוולרצ'יק

מחפשים משמעות בעבודה? אלה השאלות שאתם צריכים לשאול

המשמעות שאנחנו מחפשים כעובדים ומנהלים לא מוגשת לנו על מגש של כסף, צריך להתאמץ כדי להשיג אותה

מושל ניו יורק אנדרו קואומו. די הרבה דמוקרטים הצטערו שקואומו לא הצטרף מבעוד מועד לתחרות על מועמדות מפלגתם לנשיאות / צילום: Associated Press, John Minchillo

עלייתה ונפילתה של תקוות המפלגה הדמוקרטית, אנדרו קואומו

ניו יורק הופכת לזירת התגוששות מרכזית על נשמתה של מפלגת השלטון בארה"ב ● שערוריות קורונה וסקס עומדות לקצר את הקריירה של גיבור המגפה הצ'רצ'יליאני, מושל מדינת ניו יורק, שנחשב לטוען פוטנציאלי רב-כוח לנשיאות ארה"ב ● השמאל הדמוקרטי במדינה מחכה לנפילה בכיליון עיניים

פרופ' אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

השוק מתמחר העלאת ריבית? הנגיד מפזר את החששות ומתייחס למחויבות לתוכנית רכישות המט"ח

אם לפני כחודשיים שוק החוב תמחר ריבית שלילית, העלייה בציפיות האינפלציה שינתה את התמונה, ושוק החוב מתמחר כעת העלאת ריבית בשנה הבאה כמעט בוודאות ● בראיון ל-CNN, נגיד בנק ישראל אמיר ירון מבהיר כי הריבית תיוותר נמוכה לאורך זמן ממושך ● שוק המט"ח סוער הבוקר, בין היתר, על רקע הירידות בשווקים מעבר לים

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

קניתם דירה חדשה? כך תקבלו אותה בקרוב מהקבלן

פגישה בדירה עם הקבלן לפני קבלת המפתח ובדיקה שהמים בברזים עובדים לפני שהמובילים מגיעים: מדריך לתקנות החדשות שמקדם משרד השיכון ושנועדו להקל על חיי רוכשי דירות חדשות

תלוש משכורת / צילום: אוריה תדמור

השכבות החלשות בחוץ: השכר הממוצע עלה ב-7% בשנת 2020

לפי נתוני הלמ"ס, מספר משרות השכיר נפל ב-10% בשנת 2020 לעומת 2019, ואלו הסתכמו ב-3.369 מיליון ● עיקר הירידה נרשמה בענף שירותי אירוח ואוכל - צניחה של 40.9%

שופטת The Voice בסין. המתחרים מעדיפים את טיפוס המנטור המעודד / צילום: Reuters, Zhu ren

אנשים אוהבים מנטורים עם אופי של מעודדים. זו עשויה להיות טעות

חוקרים בחנו איך מתמודדים בתוכנית "דה ווייס" בחרו מנטורים, וגילו כי ניסיון ומומחיות אינם הגורמים הקובעים ● מה זה אומר על החלטות מנהלים בגיוס עובדים ויועצים? ● ניהול וקריירה

הפגנה שוק הכרמל ת"א לפתיחת המסחר / צילום: שלומי יוסף

חפשו אותי ביוני: מה יקרה כשדמי האבטלה ייעצרו?

שנה בדיוק לאחר שנסגר, ביום ראשון יחזור המשק לפעילות כמעט מלאה ● למרות החזרה לשגרה, מאות אלפי ישראלים עדיין נמצאים בחל"ת ולא ממהרים לחזור לעבודה ● מודל הפיצוי ממשיך לעבוד, אבל מה יקרה ביום שהממשלה תחליט להפסיק עם החגיגה? ● הצוללת עושה סדרהאזינו

טבע - תרופת קופקסון / צילום: תמר מצפי

הנציבות האירופית חוקרת האם טבע עיכבה את כניסת המתחרים לקופקסון

לפי הודעת הנציבות, החקירה תבחן האם טבע ניצלה את מעמדה הדומיננטי בשוק והפרה חוקי הגבלים עסקיים באירופה ● טבע: "אנו לא מאמינים שהחברה אימצה התנהגויות אנטי-תחרותיות ביחס לקופקסון, ומשתפים פעולה באופן מלא עם הנציבות"

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

חברת הביטוח מגדל סוערת, בעל הבית נעלם, והממונה בוחר לעמוד בצד

לאחר שנראה היה כי מגדל צלחה שורה של עימותים בצמרת, שבהם "כיכב" בעל השליטה שלמה אליהו, פרץ עימות אישי חריף בין מנכ”ל מגדל ביטוח רן עוז ובין היו"ר מוטי רוזן • האם וכיצד מושפעים מכך המבוטחים, העמיתים והמשקיעים בקבוצת הביטוח

דדי גלעד ועופר צדיק, מייסדי טייטו קר / צילום: AlexArt

טייטו קר הישראלית משלימה גיוס של 100 מיליון דולר בעשרה חודשים

החברה, שמפתחת מערכת לביצוע בדיקות רפואיות מרחוק, הודיעה כי השלימה גיוס שני של 50 מיליון דולר ● הכנסות טייטו זינקו פי 2.5 בשנה האחרונה על רקע מגפת הקורונה

רכב חשמלי. יותר מ־20 דגמים יהיו זמינים בישראל / צילום: Reuters, Patricia Huchot-Boissier

איך הפכה אירופה למובילת שוק המכוניות החשמליות – ולמה זה כנראה זמני

סובסידיות ומגוון בדגמים עזרו להעלות את הביקוש מצד לקוחות, אך מה שקרה בסין מהווה תמרור אזהרה לכך שהתנופה הזו עשויה להימשך זמן מוגבל

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא / צילום: Associated Press, Pablo Martinez Monsivais

הביקור נדחה: מנכ"ל פייזר לא יגיע לישראל בשבוע הבא

הסיבה לביטול ביקורו של אלברט בורלא לא פורסמה, אך היא עשויה להיות קשורה לביקורת כי הוא לוקח חלק בתעמולת הבחירות של נתניהו ● פייזר: "הביקור יתואם בהמשך, ככול הנראה, לקראת סוף האביב"

50 הנשים המשפיעות בישראל 2021

50 הנשים המשפיעות של ישראל

מאסתר חיות ועד הרבנית ימימה מזרחי, מרב גונדר קטי פרי ועד שירה איסקוב, מיו"ר ישראכרט תמר יסעור ועד מנהלות בתי החולים שעמדו בחזית המאבק בקורונה ● רשימת 50 המשפיעות של גלובס לשנת 2021 כוללת נשים מובילות, פורצות דרך, שממלאות תפקידי מפתח בכל ענפי המשק הישראלי

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ניר חפץ תובע מגלית דיסטל אטבריאן רבע מיליון שקל בגין לשון הרע

עד המדינה בתיק 4000 תובע את המועמדת ברשימת הליכוד והסופרת גלית דיסטל-אטבריאן בגין לשון הרע, פגיעה בפרטיות והפרת צו איסור פרסום, זאת במסגרת פרסומים בעמוד הפייסבוק שלה לגביו

הריסת בניין בפתח תקווה במסגרת פרויקט תמ"א2\38 / צילום: גיא ליברמן

החזית נגד ביטול תמ"א 38: האם התוכנית לחיזוק מבנים תחזור?

בפיקוד העורף חוששים שבניינים לא יחוזקו, וברשות להתחדשות טוענים כי עיריות יכשילו בנייה • דיון סוער שהתקיים השבוע במועצה הארצית לתכנון ולבנייה עשוי לסלול את חזרתה של תמ"א 38

חלי גירס–אסא ושלומי מיטרני / צילום: תמונה פרטית

"הבנו שזו המציאות, ולכן אנחנו מתפללים לכל עסקה"

חלי גירס-אסא ושלומי מיטרני ניהלו את חברת התיירות "טוס תיירות ונופש" ● בעקבות הקורונה עברו להפיץ אוכל אסייתי ואיטלקי ● "אנחנו מוכרים במחיר רצפה כדי שיכירו אותנו יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מטה פרדריקסן, ראשת ממשלת דנמרק / צילום: Ludovic Marin, AP

מדרכון ירוק בינלאומי ועד הקמת מפעל של טבע לייצור חיסונים בישראל: אלה שיתופי הפעולה שנשקלים עם דנמרק ואוסטריה

בפגישות שנערכו היום בין ראשי המדינות, דובר בהרחבה על שיתופי פעולה רבים שנועדו להבטיח קיום שגרה תחת המגפה ● לגלובס נודע כי חברת טבע עשויה להיות הגורם בסקטור הפרטי שייצר את החיסונים עבור ישראל, דנמרק ואולי מדינות נוספות

מייגן מרקל והנסיך הארי / צילום: רויטרס

קרבות מלוכניים: ארמון בקינגהאם יחקור טענות על בריונות מצד מייגן מרקל נגד עובדים

לקראת הראיון המתוקשר של הזוג המלכותי מייגן ומרקל עם אופרה ווינפרי ביום ראשון, ארמון המלוכה הבריטי נראה כמי שמנסה לצמצם נזקים פוטנציאליים ממנו, כשהוא מפרסם כי הוא החל לבדוק טענות להתעמרות מצד מייגן כלפי עובדים בארמון קנסינגטון