גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאה שעות של אדרנלין בבית הלבן של ג'ו ביידן

עם ערימות של צווים נשיאותיים על שולחנו, ביידן התחיל את נשיאותו בפרץ מרשים של פעילות - אבל גם בהמהומים מוקדמים של אי נוחות מימין ● "הוא דיבר על אחדות, כמו איש מרכז, אבל הוא מושל כמו איש השמאל הקיצוני", התלונן סנאטור רפובליקאי

הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST
הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

כתבנו כאן בשבוע שעבר על תסביך "מאה הימים" שבו לוקה כל ממשל חדש בארה"ב, זאת אומרת הצורך הכפייתי להודיע על מסגרת זמן מצומצמת להשגת יעדים, על יסוד תקדימים היסטוריים ועל יסוד ההנחה שנשיא חדש נהנה מתנופה ומאשראי, אשר ייגוזו כמעט מאליהם בתוך מאה ימים, או משהו כזה.

ראש הסגל החדש של הבית הלבן הקדים להודיע ערב השבעתו של ג'ו ביידן על רשימת יעדים ל"עשרת הימים" הראשונים של הממשל. עכשיו אפשר לדבר ברצינות, לא על מאה ימים, לא על עשרה ימים, אלא על מאה השעות הראשונות של נשיאות ביידן. האינטנסיביות שלהן הייתה כמעט חסרת תקדים.

לא היה צורך אלא להתבונן בערימות העוקדנים השחורים, שהצטברו על שולחן הכתיבה בלשכה הסגלגלה. כל אחד מהם הכיל "צו נשיאותי", שכוחו שקול כנגד חוק, לפחות כל זמן שהקונגרס לא אימץ חוק סותר, או בית המשפט לא שלל את תוקפו החוקי של הצו.

כותרות בעיתונים שמבטאות את היחס לקצב הפעילות של ביידן במאה השעות הראשונות

הכוח הנובע מן העט

צווים נשיאותיים הם הביטוי הבולט ביותר של סמכויות הנשיא בענייני פנים. הוא יכול כמובן להשפיע על חקיקה, בייחוד כאשר מפלגתו נהנית מרוב בשני בתי הקונגרס; הוא יכול לסכל חקיקה באמצעות וטו; אבל הכוח לשנות כיוון לאלתר, או להתחיל תהליך ביורוקרטי של שינוי, נובע מעטו של הנשיא.

דונלד טראמפ אהב לחתום את שמו באותיות של קידוש לבנה, ולהציג את הצו החתום למצלמות במחוות ניצחון והתרסה. ביידן לא עשה כן, אבל הוא החליף עטים. כל עט ניתן במתנה למישהו הקשור בצו. העטים מיהרו לאזול מן הקופסה.

הימים הראשונים של נשיאות חדשה, בייחוד כאשר היא באה בעקבות נשיא ממפלגה יריבה, הם הזדמנות לנקמות ולהוצאת לשון פוליטית: אתם הרסתם מה שאנחנו בנינו, עכשיו תורנו.

22,700 התקנות של אובמה

נשיאות אובמה היתה זמן של הידוק הפיקוח על הפעילות הכלכלית. מכון מחקר ימני בוושינגטון חישב ומצא, שבזמן אובמה מחלקות הממשלה ורשויותיה הוציאו 22,700 תקנות בתוך שמונה שנים, ועוד 2,000 חיכו לחתימה כאשר טראמפ נכנס לבית הלבן.

הסרת פיקוח היתה לחש־הקסמים של טראמפ. יועציו הכלכליים טענו, שדה־רגולציה תחסוך 3,100 דולר בשנה לכל משפחה אמריקאית. הסרת הפיקוח, לצד הקלות המס המפליגות לחברות ולבעלי הכנסות גבוהות, עמדה ביסוד הצמיחה הכלכלית של שלוש שנות טראמפ הראשונות והגאות בוול סטריט.

הדמוקרטים חרקו שיניים, מפני שהפיקוח הוסר, בין השאר, על זיהום הסביבה, על קידוח נפט וגז על אדמת ציבור ועל שלומם של עובדים. החמרת הפיקוח הייתה הבטחת בחירות, והבטחת היום שלאחר הבחירות. הדמוקרטים הבטיחו "נחשול" של צווים נשיאותיים. ביידן הודיע תיכף לבחירתו, בנובמבר, שצוותי המעבר שלו "מפנים עכשיו את מלוא תשומת לבם" להחלת סמכויותיו.

מבוקשים: עשרה עריקים

צריך להעיר, שהוא אמר את הדברים האלה כאשר הציפייה הפחות או יותר כללית הייתה שהסנאט יישאר בשליטת הרפובליקאים, מה שעמד לעקר את יכולתו של הנשיא להשפיע על חקיקה. המהפך המדהים במדינת ג'ורג'יה שיפר את מעמד הנשיא. היא בחרה ביום אחד שני סנאטורים דמוקרטיים, בפעם הראשונה לאחר 30 שנה. בחירתם יצרה שוויון כוחות בסנאט, וכאשר יש שוויון, קולה של סגנית הנשיא הוא המכריע. מצב העניינים הזה מעניק לדמוקרטים שליטה על סדר היום, ומעביר לידיהם את פטישי היושב ראש של כל הוועדות.

גם בבית הנבחרים יש לדמוקרטים רוב קטנטן. אבל בעוד שבבית הנבחרים רוב הוא רוב, בסנאט תקפים כללים פרלמנטריים קצת יותר מורכבים. מסורת היא שמחוץ לחוקי התקציב, שום חוק אינו יכול לעבור בלי הסכמתם של 60 מתוך מאה סנאטורים. זאת אומרת, עשרה רפובליקאים יצטרכו לחצות את הקווים. בקונגרס אין משמעת מפלגתית, כל ציר וסנאטורית הישר בעיניהן יעשו. אף על פי כן אפשר להניח כמעט בוודאות שכמעט לעולם לא יימצאו עשרה עריקים. אנחנו חיים בזמנים של קיטוב מפלגתי חריף.

הנשיא עומד לנסות. הוא כבר הודיע על כוונתו להניח שתי הצעות חוק על שולחן הקונגרס: חבילת סיוע של כמעט שני טריליון (2,000 מיליארד) דולר לנפגעי הקורונה; ורפורמות מקיפות של חוקי ההגירה, שבמרכזן "מסלול לאזרחות" של שמונה שנים ל־11 מיליון מהגרים ללא מעמד חוקי.

התנגדות מסיבית של הימין

חבילת הסיוע תיתקל בספקנותם של רפובליקאים מכל הגוונים, החושבים שהממשלה הפדרלית, עוד תחת טראמפ, הרחיקה לכת בפזרנותה. הקונגרס כבר הקצה שלושה טריליון דולר מאז חודש מרץ.

הרפורמה בהגירה תיתקל בהתנגדות מסיבית, לא רק מצד הרפובליקאים בקונגרס, כי אם גם מצד מדינות שבהן הרפובליקאים שולטים, או לפחות מחזיקים בכהונה (הנבחרת) של תובע כללי. אחד מהם, זה של טקסס, כבר עתר לבית המשפט לעכב החלה של צווים נשיאותיים הנוגעים להגירה ולמהגרים.

הזריזות הזו אינה צריכה להפתיע. תובעים כלליים דמוקרטים היו זריזים לא פחות בימים הראשונים של נשיאות טראמפ, ב־2017, בייחוד בשאלות של הגירה. הם הצליחו לעכב בחודשים רבים החלה חלקית של הצו המפורסם נגד כניסת מבקרים מארצות מוסלמיות. ב־100 השעות הראשונות שלו, ביידן כבר ביטל את הצו ההוא.

אבל בעוד שביטול הצו המוסלמי היה בלתי נמנע, רוב הצווים האחרים שיגרו מסר של אקטיביזם, המעורר דרגה של אי נוחות לא רק בין רדיקלים ימניים, אלא גם בין לא מעט מתונים.

"האחדות ארכה רק כמה דקות"

ביידן התמודד על מועמדות מפלגתו כנושא הנס של המרכז הפרגמטי, בניגוד לשמאל תאב השינויים הרדיקליים של ברני סנדרס. המרכזיות שלו הקלה על מספר ניכר של מצביעים מהימין המתון, בייחוד לבנים בשכונות המעמד הבינוני, לעבור אל ביידן.

הסנאטור הרפובליקאי מרקו רוביו, ימני אבל לא בהכרח רדיקלי, צייץ ביום ו': "הנשיא ביידן מדבר כמו איש מרכז, ומשתמש במלים של המרכז כמו 'אחדות', אבל מושל כמו מישהו מן השמאל הקיצוני".

זו הפרזה, אבל לא עיוות מוחלט. מאה השעות הראשונות של ביידן אמנם מכילות שורה של הכרזות וצווים המתיישבים עם סדר היום של השמאל, כולל האיסור המיידי שהטיל על הנחת צינור הנפט השנוי במחלוקת מקנדה לארה"ב; כולל הפיטורים המיידיים של היועץ המשפטי הראשי ברשות העוסקת ביחסי עבודה. ההדחה הזו הייתה יוצאת דופן, מפני שהרשות נהנית מעצמאות. ביסוד הדחתו עמדה איבתם של האיגודים המקצועיים, בעלי בריתם של הדמוקרטים. "ה'אחדות' ארכה רק כמה דקות", לגלגה בעלת טור ימנית ב'וול סטריט ג'רנל'.

הלהיטות ללחוץ על כל הכפתורים בעת ובעונה אחת היא טבעית והגיונית, בהתחשב בציפיות העצומות שיש לתומכי הנשיא. אבל עדיין לא ברור איך כל זה יתיישב עם הדיבורים על הסכמה רחבה ועל שיתוף פעולה עם יריבים, בייחוד כאשר הסנאט ואמריקה כולה יחזרו ויתפלגו בתשעה בפברואר. זה היום שבו יתחיל משפטו של דונלד טראמפ בסנאט. איכשהו קשה קצת להאמין באורך תוחלת החיים של ה"אחדות".

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes
ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

מטה פרדריקסן, ראשת ממשלת דנמרק / צילום: Ludovic Marin, AP

מדרכון ירוק בינלאומי ועד הקמת מפעל של טבע לייצור חיסונים בישראל: אלה שיתופי הפעולה שנשקלים עם דנמרק ואוסטריה

בפגישות שנערכו היום בין ראשי המדינות, דובר בהרחבה על שיתופי פעולה רבים שנועדו להבטיח קיום שגרה תחת המגפה ● לגלובס נודע כי חברת טבע עשויה להיות הגורם בסקטור הפרטי שייצר את החיסונים עבור ישראל, דנמרק ואולי מדינות נוספות

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

חברת הביטוח מגדל סוערת, בעל הבית נעלם, והממונה בוחר לעמוד בצד

לאחר שנראה היה כי מגדל צלחה שורה של עימותים בצמרת, שבהם "כיכב" בעל השליטה שלמה אליהו, פרץ עימות אישי חריף בין מנכ”ל מגדל ביטוח רן עוז ובין היו"ר מוטי רוזן • האם וכיצד מושפעים מכך המבוטחים, העמיתים והמשקיעים בקבוצת הביטוח

היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: אוריה תדמור

פייסבוק תצטרך להתיישר על פי הדין בישראל, והיא לא היחידה: העמדה הדרמטית של היועץ המשפטי לממשלה

מנדלבליט הגיש שתי חוות-דעת בהן הוא מבקש להגביל ולצמצם את תניית הדין והשיפוט של תאגידים בינלאומיים הפועלים בישראל ● אם עמדתו תתקבל, העניין עשוי להשפיע באופן דרמטי על הכוח של השוק המקומי ושל הצרכן המקומי מול תאגידי הענק הבינלאומיים

מימין: ראובן דרונג, עינת גז, עופר הרמן, מייסדי פאפאיה גלובל / צילום: Ira Prokhorov

עוד יוניקורן נולד: פאפאיה גלובל של עינת גז גייס 100 מיליון דולר

הסטארט-אפ שמפתח תוכנה לניהול כוח אדם ושכר לעובדים במדינות אחרות, גייס לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● המנכ"לית עינת גז: "אנחנו יקרים מדי לרכישה. בתסריט האופטימי נצא להנפקה תוך שנתיים"

בראל רונן / צילום: יונתן בלום

עובדי EY ישראל פתחו בסכסוך עבודה מול הנהלת הרשת בראשות רו"ח רונן בראל

העובדים דורשים לשפותם על עלויות ההעסקה מהבית, לאחר שהתברר ש-2020 הייתה שנה רווחית מאוד עבור הרשת ● יו"ר ארגון העובדים: "תקורות המעביד עברו למימון ע"י כיס העובד. בושה" ● EY: "סכסוך עבודה מיותר"

הפגנה שוק הכרמל ת"א לפתיחת המסחר / צילום: שלומי יוסף

חפשו אותי ביוני: מה יקרה כשדמי האבטלה ייעצרו?

שנה בדיוק לאחר שנסגר, ביום ראשון יחזור המשק לפעילות כמעט מלאה ● למרות החזרה לשגרה, מאות אלפי ישראלים עדיין נמצאים בחל"ת ולא ממהרים לחזור לעבודה ● מודל הפיצוי ממשיך לעבוד, אבל מה יקרה ביום שהממשלה תחליט להפסיק עם החגיגה? ● הצוללת עושה סדרהאזינו

דדי גלעד ועופר צדיק, מייסדי טייטו קר / צילום: AlexArt

טייטו קר הישראלית משלימה גיוס של 100 מיליון דולר בעשרה חודשים

החברה, שמפתחת מערכת לביצוע בדיקות רפואיות מרחוק, הודיעה כי השלימה גיוס שני של 50 מיליון דולר ● הכנסות טייטו זינקו פי 2.5 בשנה האחרונה על רקע מגפת הקורונה

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב / צילום: Reuters, Tom Brenner

האם ההבטחה של ביידן להעלאת שכר המינימום ל-15 דולר הגיעה לסוף דרכה

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בתמיכת רוב מפלגתו, רוצה להכפיל את שכר המינימום הפדרלי, מ-7.25 דולר לשעה ל-15 דולר ● השכר הזה לא הועלה מאז 2009 ● אלא שהרפובליקאים מתנגדים, והוא מתקשה לגייס את הרוב הדרוש למהלך

נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

רוביני מתפוצץ על רובין הוד: תמיט אסון על האנשים שלא יכולים להרשות לעצמם להפסיד

הכלכלן שחזה את משבר הסאב-פריים של 2008 עולה למתקפה על וול סטריט, מבקר את אפליקציית רובין הוד, מסתער על המטבעות הקריפטוגרפיים ומשתלח בדור המילניאלס ● על הדרך הוא גם מבקר את הדמוקרטים על תוכנית חלוקת הצ'קים לאזרחי ארה"ב

טבע - תרופת קופקסון / צילום: תמר מצפי

הנציבות האירופית חוקרת האם טבע עיכבה את כניסת המתחרים לקופקסון

לפי הודעת הנציבות, החקירה תבחן האם טבע ניצלה את מעמדה הדומיננטי בשוק והפרה חוקי הגבלים עסקיים באירופה ● טבע: "אנו לא מאמינים שהחברה אימצה התנהגויות אנטי-תחרותיות ביחס לקופקסון, ומשתפים פעולה באופן מלא עם הנציבות"

iJump פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump

אתרי הבילוי והאטרקציות המשפחתיות יורשו לפתוח למחוסנים ולמחלימים - הילדים לא יוכלו להיכנס

ביום ראשון הקרוב צפוי המשק להיפתח מחדש תחת מגבלות התו הירוק, ואיתו גם אתרי בילוי ופעילות לכל המשפחה ● אלא שלאתרים יוכלו להיכנס רק מחוסנים או מחלימים, מה שמשאיר את קהל היעד העיקרי שלהם - ילדים - מחוץ לתמונה ● "בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נכנסו לבורסה: דלתא ישראל ודיפלומט השלימו ההנפקות לציבור

דיפלומט השלימה הנפקה ראשונית לציבור (IPO) של מניות וגייסה כ-300 מיליון שקל ● דלתא ישראל גייסה כ-263 מיליון שקל (ברוטו) לפי שווי חברה של כ.1.3 מיליארד שקל אחרי הכסף

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אחרי האיחוד האירופי: גם בריטניה חוקרת את חנות האפליקציות של אפל

הרגולטור הממונה על התחרות בבריטניה הודיע היום כי יבדוק האם אפל מציבה תנאים לא הוגנים ולא תחרותיים על בעלי האפליקציות בחנות האפסטור ● זהו ניסיון נוסף של הרגולטורים הבריטים לתפוס עמדה מובילה במאבק מול ענקיות הטכנולוגיה אחרי הפרישה מהאיחוד

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: עומר הכהן, יח"צ

פייבר ביטלה את ההנפקה על רקע הירידות בשווקים; המניה עולה ב-3.7% במסחר המוקדם

פייבר הכריזה שלשום כי היא יוצאת לגיוס ענק של 700 מיליון דולר בהנפקת מניות, שאותו אמורים היו להוביל שלושה מבנקי ההשקעות הגדולים בוול סטריט: ג'יי.פי מורגן, גולדמן סאקס ומורגן סטנלי

מייסדי סיבו, לירן וליאור עקיבא / צילום: Seebo

האלגוריתם של סיבו הישראלית עוזר לפפסיקו וברילה לפתור תקלות ייצור

סיבו גייסה 15 מיליון דולר נוספים כדי לעזור ליצרניות מזון להפחית בעיות איכות דרך שימוש בבינה מלאכותית ● המנכ"ל ליאור עקיבא: "בעתיד יתייחסו ל-AI בתור מרכיב קריטי לייצור ממש כמו חשמל"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

מצטרפת חדשה לבורסה בת"א: פוםוום גייסה כ-38 מיליון שקל

המערכת הטכנולוגית שפותחה ע"י פוםוום מאפשרת לה להציע לפארקים חווייתיים, למארגני אירועי ספורט או הופעות, פתרון מלא הכולל את מגוון השירותים הקשורים בצילום המבקרים

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

הנשיא ביידן תומך בהקשחת הקריטריונים לקבלת "צ'קים מהממשלה" בעקבות משבר הקורונה

בעקבות השינויים הצפויים, בין 8 ל־12 מיליון אמריקאים שהיו אמורים לקבל צ'קים במסגרת התוכנית שהוצגה בבית הנבחרים, לא יקבלו אותם ● השינוי נועד לפייס מחוקקים רפובליקאים ודמוקרטים־שמרניים ● עפ"י אחת הערכות, השינוי יחסוך לממשלה כ־15 מיליארד דולר בלבד מעלות התוכנית של 1.9 מיליארד דולר

פרופ' אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

השוק מתמחר העלאת ריבית? הנגיד מפזר את החששות ומתייחס למחויבות לתוכנית רכישות המט"ח

אם לפני כחודשיים שוק החוב תמחר ריבית שלילית, העלייה בציפיות האינפלציה שינתה את התמונה, ושוק החוב מתמחר כעת העלאת ריבית בשנה הבאה כמעט בוודאות ● בראיון ל-CNN, נגיד בנק ישראל אמיר ירון מבהיר כי הריבית תיוותר נמוכה לאורך זמן ממושך ● שוק המט"ח סוער הבוקר, בין היתר, על רקע הירידות בשווקים מעבר לים

מייגן מרקל והנסיך הארי / צילום: רויטרס

קרבות מלוכניים: ארמון בקינגהאם יחקור טענות על בריונות מצד מייגן מרקל נגד עובדים

לקראת הראיון המתוקשר של הזוג המלכותי מייגן ומרקל עם אופרה ווינפרי ביום ראשון, ארמון המלוכה הבריטי נראה כמי שמנסה לצמצם נזקים פוטנציאליים ממנו, כשהוא מפרסם כי הוא החל לבדוק טענות להתעמרות מצד מייגן כלפי עובדים בארמון קנסינגטון

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא / צילום: Associated Press, Pablo Martinez Monsivais

הביקור נדחה: מנכ"ל פייזר לא יגיע לישראל בשבוע הבא

הסיבה לביטול ביקורו של אלברט בורלא לא פורסמה, אך היא עשויה להיות קשורה לביקורת כי הוא לוקח חלק בתעמולת הבחירות של נתניהו ● פייזר: "הביקור יתואם בהמשך, ככול הנראה, לקראת סוף האביב"